„Katholieke Centrale voor Gezinszorg te Leiden" RADIO De Leidse Pieterskerk voor 375 jaar „hervormd" KLEIN NEST MAANDAG 6 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 EEN KATHOLIEK SOCIAAL ADVIES-BUREAU WIJ WILLEN NIET OVERDRIJVEN, en wy doen het ook niet, als wij constateren, dat het een verblijdende dag was gisteren voor katho liek Leiden; de officiële opening van het bureau van de Stichting Katho lieke Centrale voor Gezinszorg, welk bureau wij kortheidshalve willen noe men: katholiek sociaal advies-bureau een naam, die, naar onze beschei den mening, de taak en werkzaamheid van het bureau zeer juist weer geeft. Vele jaren lang reeds heeft onder ons het verlangen geleefd, dat er een officieel contact zou komen tussen de sociaal-charitatieve organisa ties met een bureau, om dat contact in sociaal-gewenste effecten te doen uitgroeien; ruim vijftien jaar geleden hebben wij er in „De Leidse Courant" voor gepleit, maar de pogingen, toen aangewend, om tot een practisch resultaat te komen, hebben toen gefaald. En nu is het doel be reikt. Dank zij de tactische activiteit van een comité onder voorzitter schap van mr. Donders, gesteund door de huidige tijdsomstandighe den, die toch wel voor allen de noodzakelijkheid van een dergelijk con- tact, met een bureau als band en vraagbaak, zonneklaar doen zijn. Gistermorgen om negen uur hadden vertegenwoordigers van katholieke sociaal-charitatieve verenigingen zich verzameld in de kapel van de gastvrije katholieke H.B.S., om bij te wonen een H. Mis, opgedragen door de zeereerw. heer rector F. Ber- nefeld, bestuurslid van de Stichting „Katholieke Centrale voor Gezins zorg", welke, zoals in ons blad ver meld, onlangs officieel is opgericht. Onder de H. Mis hield rector Berne- feld een predicatie, waarin hij er op wees, dat het Christendom de wereld kan redden uit de chaos, dat het voor naamste terrein van actie voor het Christendom ligt in de beoefening van de charitas en dat die beoefening van de charitas zich moet aanpassen RAAD VAN VAKCENTRALES TEGEN DE MEELSTAKING TE AMSTERDAM. De Raad van Vakcentrales heeft de staking bij de stoommeelfabnek .Holland" in scherpe bewoordingen afgekeurd. Er wordt op gewezen, dat de° thans lopende C.A.O. op 31 De cember a.s. afloopt en dat bespre kingen over wijzigingen daarin gaan de zijn. Overeengekomen is o.a., dat in een zestal meelfabrieken een werkclassificatie zal worden uitge voerd, waarvan de uitkomsten grond slag zullen zijn voor die besprekin gen over een nieuwe loonregeling. Hangende dit onderzoek heeft het personeel van de „Holland buiten de organisaties om een commissie benoemd, welke opdracht kreeg met de directie te overleggen over een prestatietoeslag van 15 pet. Deze commissie werd terecht naar de or ganisaties verwezen. Daama is zon der beraad met het personeel de sta king afgekondigd. aan de noden van de tijd, nieuwe we gen moet weten in te slaan. Na de H. Mis kwamen allen bijeen in de grote zaal van de H.B.S., waar nadat koffie was geserveerd de voorzitter van genoemde Stichting mr. Donders in een klare rede scherp omlijnd uiteenzette, wat de stichting beoogt. Om het grote belang der zaak willen wij uit deze rede enkele „pun ten" naar voren schuiven, welke in de attentie van ieder' belangstellende moeten liggen, opdat de stichting aan haar doel kunne beantwoorden. lo. Doel van dte stichting is: de werk zaamheden van de sociaal-charitatie ve organisaties te steunen, te coördi neren en zo nodig te stimuleren. 2o. De organisaties moeten zelf haar werk blijven doen. De stichting is er niet, om werk over te nemen. 3o. Eén der middelen om tot het onder lo. genoemde doel te geraken is de oprichting van een bureau. Het bureau is geen doel (alle „ambtena rij" wordt dus vermeden), maar mid del. Het bur^pu heeft een dienende taak: a) voor hulpzoekenden, wien het de weg wijst naar organisaties (kath. organisaties, neutrale organi saties of overheidsinstanties')b) voor de aangesloten organisaties, waaraan het inlichtingen kan verstrekken. Het bureau is m.a.w. een contact-middel, en niet een instelling, waarop men al les kan afwentelen of ophangen. 4o. De stichting zal om het meer ge noemde contact vruchtbaar te maken contact-avonden organiseren. Deze contact-avonden willen niet zijn een scholings-cursus, maar de voordrach ten op die avonden bedoelen een in leiding te geven voor een contact tus sen de bezoekers op zulk een avond, die dan over het behandelde onder werp van gedachten kunnen wisselen. Voor de loop van het komende jaar is het onderwerp: hoe komen wij tot een goed en gezond gezinsleven? Ge sproken zal worden over: huwelijks voorlichting, voorbereiding voor huis houdelijk werk, beroepskeuze, kinder verzorging, moedercursussen, jeugd organisaties. Dit onderwerp heeft het bestuur gekozen, gedachtig het spreekwoord, hetwelk ook voor cha ritatief werk geld: voorkomen is be ter dan genezen. De heer Donders deelde verder me de, dat het bureau eigenlijk reeds op 1 Sept. is geopend, maar vandaag heeft men de officiële openingsplech tigheid willen houden met Gods ze gen over het werk af te smeken. Spr. brengt dank aan de Bisschoppelijke Hulpactie, met wier medewerking is verkregen de localiteit voor een bureau Plantsoen 25. (Het bureau is geopend iedere werkdag, behalve Za terdags van 9 tot 12 en van 2 tot 5). Tot leidster is benoemd mej. G. H. Meyering, als administratice mej. C. Castelein, Tel. 20503. Hartelijke dank bracht spr. aan alle aangesloten organisaties voor de ideële sympathie bij de oprichting en voor de daadwerkelijke sympathie, die boven alle verwachting uitging en waardoor de oprichting van het bu reau financieel alleszins verant woord is. Na deze rede van mr. Donders zegt rector Bernefeld, dat de hoogeerw. heer deken Homulle verhinderd is aanwezig te zijn, maar zijn geluk wens met de oprichting van het bu reau en zijn sympathie daarvoor aan spr. heeft medegedeeld. Rector Sondaal verkrijgt nu het woord en spreekt zijn gelukwens uit met de verwezenlijking van een plan, dat heeft geleefd in de Bisschoppelij ke Hulpactie, waarvan spr. aalmoe zenier is, maar dat men, daar de Bis schoppelijke Hulpactie van tijdelijke aard is, heeft willen overlaten aan de charitatieve organisaties. Spr. geeft enkele wenken inzake het nut van sa. menwerking met niet-katholieke or ganisaties. En hij betoogt, dat de cha- ritatieve organisaties hun tijd moeten begrijpen, d.w.z. teruggrijpen op het zuivere Evangelie. Het is een plicht om anderen te helpen; deze geest moet allen doordringen. Nadat nog even gesproken was over een passende naam voor het bureau sloot de heer Donders de bijeenkomst, waarna vele aanwezigen nog enige tijd met elkaar een aangenaam en nuttig contact onderhielden. overgrote deel Katholieke stad, om duidelijk aan te tonen, dat het „Woord des Heren", slechts vrij werd Protestante uitleg. Wij nemen het een Hervormend predikant niet kwalijk, als hij zegt, dat de Dienst des Heren vroeger „ver keerdelijk in stand werd gehouden" en nu te zelfder plaatse „op de rechte wijze" wordt voortgezet, evenmin dat de Katholieke Kerk „gebogen (ligt) voor haar eigen onveranderlijke leer stellingen" en dat hij. in haar niet kan herkennen „de* ware Gods-dienst". Ware dat wèl zo dan zou het ons een blijde verrassing bezorgd hebben. En het was te verwachten, dat de predi kant geen aanhanger was noch van de vrije wil, noch van een „opper herder", en zijn teleurstelling uit sprak, dat in de Katholieke Kerk naast de dienst van Jezus Christus „nog steeds toe (neemt)" de dienst van Maria en heiligen, de eerbied voor relikwieën en „amuletten". De grote betoging na het Maria-congres kon begrijpelijk bij het verkeerde inzicht van de Protestanten, dat wij door de Moeder te eren de Zoon' te kort zouden doen zijn goedkeuring niet hebben. „Een vreemde dienst, die afgewezen moest worden" afgewe zen met smart, „juist ter wille van het geheel van de gemeente van Je zus Christus". Maar ook ons Katholieken, is Je zus Christus „voldoende"en ook wij leven „in blijdschap en vreugde" „on der Zijn gezag en heerschappij". Laten wij hartelijk en zonder op houden bidden, opdat de Protestante Christenen terugkeren in de éne Schaapstal, de ware Kerk van Chris tus, gebouwd oo de Steenrots, en het weer worde „één geloof, één doop, één Zaligmaker". Dan is de kwestie van de Leidse Pieterskerk meteen in der minne geschikt! Student op Stationsweg doodgeschoten Gisteravond heeft zicih op de Stationsweg omstreeks half tien een ern stige ordeverstoring plaats gevonden, waarover de politie ons de volgende lezing heeft gegeven. Omstreeks die tijd werden twee in de buurt surveil lerende agenten gewaarschuwd door een onbekend gebleven man, dat op de Stationsweg een man liep die onder invloed van alcohol het publiek lastig viel door burgers de hoed van het hoofd te slaan, hetgeen een volksoploop veroorzaakte. DINSDAG. HILVERSUM I. 7-00 Nieuws. 7.30 Aubade. 8.00 Niëüws. 8.15 Gram. platen. 8.45 Werken van Elgar. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Gram.platen. 9 45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor die vrouw 10.35 Berlijns Philharmonisch orkest. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Operafragdenten. 11.30 Zang en pia no. 12 00 Het Lyra trio. 12.33 Ons platteland. 12.43 Sandor Vidah, pia no. 13.00 Nieuws. '3.15 Vaudevtfle- orkest. 14.00 Met naald en schaar. 14 30 Zang met orgel. 1-5.10 Radio matinee. 16.10 Zang met luit. 16.40 De s-choolbel. 17.00 Gram.platen. 17.15 The Skymasters. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich, piano. '8.30 Strijdkrachten. 19.15 Concert. 19.45 Niwin-klanken. 20.00 Nieuws 20.15 Bonte Dinsdagavond- trein. 21.30 Contact. 22.15 Buiten lands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Klassieke dansen. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws. 7 45 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 8.45 Lichtbaken. 12.15 Gram.platen. 12.33 Het orkest zonder naam. 13.00 Nieuws. 13.20 Het orkest zonder naam. 14.00 Uit Nederlands glorietijdperk. 14.30 Onder ons. 15.45 Elisabeth Schumann. '6.00 De Zonne bloem. 16.30 Gram.platen. 16.45 Na schooltijd. 17.00 Elck wat wils. 17.30 Nederlands Kamerkoor. 18.00 The Masaueraders spelen selecties. 18.1 Sportpraatje. 18.30 Werken van Carl Maria von Weber. 19.00 Nieuws. 19.20 Volksliederenkwartet. 20.00 Nieuws. 20.13 De gewone man. 20 20 Het Ra dio Philharmonisrh orkest. 21.40 Bal lades van Carl Loewe. 22.30 Nieuws. 23.30 Spaanse werken van Franse meesters. Herdenkings-preek van dr. Swynenburg De Pieterskerk was gisteren 375 jaar in Protestante handen, welk feit in de morgendienst werd herdacht. De kerk, slechts voor de helft in ge bruik, was geheel vol, dat wil dan zeggen: voor de helft. Het was een van die dagen,waarop het litteken van een gesloten wond weer even pijn doet, een dag waarop ook de Ka tholieken in stilte protestant en pro- testeerend zijn. Wij leggen ons neer bij het naakte feit van deze naakte kerk, maar kunnen het luisterrijk verleden van deze berooide tempel niet vergieten. Het is te begrijpen, dat voor de Ned. Hervormden dit 75ste lustrum reden was tot grote dankbaarheid, welke dankbaarheid zich uitte in de keuze der Schrift-lezing (Hebr. 13e hfdst.) en der psalmen (o.a. psalm 77, ves 7 en 8). Het was ook te begrijpen, dat de voorganger, ds. J. Swynen burg, de scheur in de Christenheid ter sprake bracht, maar wij stellen het bizonder op prijs, dat hij ofschoon principieel 't Katholicisme afwijzend, zich in zijn woordkeuze (behalve met die amuletten, dominee!) van iedere prikkeling onthield. Daarom konden wij zijn predikatie waarderen, al zijn we het er niet mee eens. We zouden kunnen zeggen in geen enkel opzicht mee eens wat de grote lijn aang want op sommige punten konden de eerw. predikant van ganser harte gelijk geven, namelijk toen hij zijn droefheid uitsprak over de scheiding, zijn afkeuring, dat de Pieterskerk bij de beeldenstorm „mishandeld" was („onbezonnen geestdrift, welke wij, zeker zonder meer niet willen goed praten"), begrip toonde, dat het stadsbestuur „slechts aarzelend schoorvoetend" de kerk afstond, be vreesd voor „de heftigheid' en het fa natisme" van dé toenmalige predikan ten en hij zelfs niet rechtstreeks de vraag beantwoordde, of de Protestan ten het recht hadden deze kerk te betrekken „zonder de Oud'e Kerk verlof te vragen". De Hervormden moesten zich dat bezit „waardig ma ken" door een goede en trouwe bele ving van hun geloof. Wij zouden echter een verdraaid beeld van deze herdenkings-toespraak geven, wanneer wij slechts deze van grote onbevangenheid getuigende ci taten eruit-lichtten. Wij laten onbe sproken de vermaningen van de pre dikant tot zijn geloofsgenoten wel ke het grootste gedeelte van de preek besloegen. Zulke vermaningen krij gen ook de katholieken vaak van de kansel te horen en het is te hopen, dat, zowel hier als daar, het uitge worpen zaad in vruchtbare akker valt. De mening van ds. Swynenburg, dat de opstand dezer gewesten aller- éérst was een strijd „niet om onze eigen vrijheid doch om vrijheid van het Woord des Heren" wordt door verscheidene gezaghebbende historici in het geheel niet gedeeld, maar is weinig actueel, nu wij veel liever sa menwerking zoeken met onze Pro testante broeders om ons land voor het Communisme te behoeden, dan om nog eens na te kaarten en te re detwisten over ieders aandeei in de met zoveel succes bekroonde strijd tegen de nu al 375 jaar afgedropen Spanjaarden. Moge het ook voor la tere geschiedschrijvers moeilijk^ zijn om uit te maken, welk aandeel ieder van beide in de geestes-strijd onzer dagen heeft gehad, mits het gezamen lijk maar het leeuwenaandeel zij! En wat de mythe van de vrijheid betreft: we behoeven slechts te herinneren aan de „heftigheid en het fanatisme" van de toemalige predikanten en aan het verbod van de Katholieke ere dienst in de destijds nog voor het PRINSELIJK PAAR ZAL GOEREE EN OVERFLAKKEE BEZOEKEN. Prinses Juliana en prins Bemhard zijn voornemens op 27 October a.s. een officieel bezoek te brengen aan Goeree en Overflakkee. DE DISTRIBUTIE VAN SPIJSOLIE. In December zal wederom een ex tra rantsoen van 120 gram spijsolie •beschikbaar worden gesteld. Op 18 December wordt een bon bekend ge maakt, waarop onmiddellijk gekocht kan worden. Het doorgaan van deze distributie van slaolie kan in gevaar worden gebracht, doordat, te weinig flessen beschikbaar zijn. Prbliek en winkelier kunnen door tijdige terug levering van de ledige flessen de verstrekking in December veilig stellen. POSITIE NED. PASSAGIERS SCHEPEN. BOSCHFONTEIN, A'djam—Oost- Afri-ka, 3 Oct. van East Londen. COTTICA, 4 Oct. van Trinidad naar La Guaira. NOORD AM, 6 Oct. v.m. van New York te R'dam. INDRAPOERA, R'dam-Java, 3 Oct. van Aden. KOTA AGOENG, Java—R'dam pass. 3 Oct. 9.35 uur Finisterre. ORANJEFONTEIN, 2 Oct. van Port Elizabeth naar Kaapstad. TAMO, 4 Oct. 7.45 van Antwerpen via Bahia naar Baires. TARAKAN, 5 Oct. n.m. van Bata via te IJmuiden. WESTERDAM, 4 Oct. (12 uur van R'dam naar New York. WILLEM RUYS, 4 Oct. ca. 10 uur terug van proeftocht te R'dam aan Lloydkade. Bij ordeverstoring werd de politie in het naüw gedreven De agenten van politie begaven zich naar de aangeduide plaats en troffen aldaar bedoelde man aan. Hij weigerde evenwel te voldoen aan de sommatie der agenten om zich te ver wij deren. Toen de agenten hem daar op wilden verwijderen, verzette de man, die later bleek te zijn de 26-ja- rige student J. M. W. S. zich hierte gen. Hierbij ontstond een vechtpar tij met de agenten in welke vecht partij zich ook een aantal militairen en burgers mengden, die zich eens gezind tegen de politie keerden. De agenten trachtten daarop met de gummistok de orde te herstellen, doch het kwam, daarbij zover, dat een der militairen de agent zijn gummistok ontrukte. Intussen was S. bij zijn worsteling met de agenten in het gelaat ver wond. Nadat hierop enige waarschu wingsschoten waren gelost, konden de agenten zich met hun arrestant naar de woning van dr. Niemer bege ven, om hem aldaar te laten verbin den. Toen zij zich op de stoep van de woning bevonden, drong het publiek nogmaalr op om de student te ont zetten. Hierbij werden de agenten ge scheiden en werd vanuit het publiek met stenen gegooid, waardoor eer. der agenten aan het hoofd werd getrof fen. Deze agent trok zijn revolver en loste een waarschuwingsschdt. Di rect daarop schoot hij echter weer met het ongelukkig gevolg, dat hij zijn arrestant in het onderlijf trof. Toen de man daarop ineenzakte, liet het publiek zijn aanvallende houding varen en trok het zich terug. De student werd door de EHD naar digste tot genoemde afdeling te v den. alphen aan den rijn Felle b#and in loodgieterswerk plaats Toen hedenmorgen enkele leden van het personeel van de fa. Tromp, alhier in de Schoolstraat be zig waren met het vullen van een benzinelamp met benzol, vatte de lichtontvlambare vloeistof plotse ling vlam. In een minimum van tijd stond de gehele werkplaats, waarin zich ook enkele zuurstofflessen be vonden. in lichter laaie. Aanvanke lijk zag het er zeer ernstig uit, maar dank zij het krachtig ingrijpen van het personeel, kon de brand tot de werkplaats beperkt worden. Deze kreeg echter ernstige inwendige schade. De brandweer, die gealar meerd werd en onmiddellijk aanwe zig was behoefde geen dienst te doen. De afgebrande school De her bouw van de enige tijd geleden af gebrande Chr. Oranjeschool aan de Zaalbergstraat is gegund aan gebr, A. en J. den Ouden en zal staan on- het Acad Ziekenhuis vervoerd, al waar hij in de afgelopen nacht aan de bekomen verwondingen is overleden. Ben der agenten, wiens uniform ge scheurd was en v/iens linkerarm bij de vechtpartij gekneusd was geraakt, moest in het Academisch ziekenhuis worden verbonden. In verband met bovenstaande zij opgemerkt, dat dit betreurenswaar dige voorval te wijten is aan de hou ding van het publiek, dat zich zon der redelijk doel op de Stationsweg en de Steenstraat pleegt op te hou den en bij ieder voorval het werk van de. politie door nieuwsgierigheid en zelfs door verzet tegen de politie in ernstige mate belemmert. De Commissaris van Politie ver zoekt de onbekende' man, die gister avond de surveillerende agenten at tent heeft gemaakt op het gedrag van de dronken persoon, die het publiek lastig viel, zich ten spoedigste te wil len melden aan het bureau van poli tie, afd. recherche. Voorts wordt ieder, die inlichtin gen omtrent het voorgevallene kan verstrekken verzocht zich ten spoe- der architectuur van de architect de heer W. Brouwer. Ghesellen van St. Frans". De Reidansclub „De Ghesellen van Sint Frans" vierde Zaterdagavond in een bijeenkomst in de St. Josëphzaal haar patroonsfeest. Kapelaan J. W. Poel hield een toespraak over Sint Franciscus de blijde apostel van de evangelische vreugden, die die vreug de heel zijn leven uitte in spel, zang, dans en declamatie. In dezelfde geest brachten de Gheselen hem deze avond eer. onder leiding van de heer Jan Kleist uit Rijswijk. Besloten werd met de opvoering van „Avonturier" Bern. Verhoeven. De nieuwe de cors waren in heel korte tijd gemaakt door Jan Akkermans uit Bodegraven en voldeden uitstekend. Personalia. De heer J. Breukel slaagde voor het eindexamen voor radio-telegrafist_ ter koopvaardij. ESTAFETTE ..DWARS DOOR ALPHEN". Zaterdag 11 October zal in Alphen de jaarlijkse estafette „Dwars door Alphen" gehouden worden. Tal van inschrijvingen kwamen reeds binnen, waaronder drie ploegen van het Haagse V. en L. Ook de eerste ploeg van deze sterke Athletiekvereniging met de lopers Jan Klein en C. Mahieu zullen dus in Alphen trachten lau weren te oogsten. DE GOUDSE SINGELLOOP ESTAFETTE. Niet minder dan drie en twintig ploegen namen Zaterdagmiddag deel aan de jaarlijkse estafette over de Goudse Singel. Ook. hier evenals in Leiden was het weer het Haagse V. en L. dat uitkomende met acht A.- klassers op de onderscheiden afstan den beslag wist te leggen op de titel. Dat het dit jaar wel bijzonder hard ging wordt door de gemaakte tijden uitgemaakt. Immers „V. en L." wist deze spannende race in de recordtijd van 6 min. 57 8 sec. te winnen, tweede werd DOS uit Rotterdam in de tijd van 7 min. 15 sec. terwijl als derde binnen kwam de laatste loper van de Alphense A. A. V '36 Comb., waarvoor een tijd genoteerd werd van 7 min. 9,4 sec. welke tijd bedui dend beter was dan vorig jaar toen de Alphenaren deze wedstrijd wisten te winnen. Toen won A. A. V. '36 in 7 min. 155,3 sec. De verdere volgor de was: V. en L. II. Siomo, Bataven, AchiUes, Vires en Cel., Ter Gouw en Gouda. leidschendam Nu weer gasprijsverhoging. Sinds 11 December j.l. is hier voor de afname van gas een vastrechttarief ingevoerd om de afname te stimule ren. De stimulans heeft wat het meer dere verbruik betreft succes gehad doch op de bedrijf resultaten heeft zij een ongunstige invloed uitgeoefend. Ook de stijging van de grondstoffen, ondgrhoudskosten en prsoneelslasten zijn dermate, dat het bedrijf met ver lies zal moeten gan werken. Om dit te voorkomen is de gasprijs ingaande 1 dezer voor huishoudelijk verbruik verhoogd met 1/2 cent en voor ver warming en industrie met 1 cent per lcub. meter. lisse „Lisse Vooruit". Uitslagen bor denwedstrijden: P. VerdegaalG. 't Hort 02; A. BalkenendeH. v. d. Kamp 11; N. J. van HalH. v. Drunen 20; J. DuivenvoordeJ. Langbroek 20; A. WijnhoutN. P. Dekker 20; Th. DuivenvoordeJ. G. Snel 02; C. BaartmanJ. N. van Hal 2—0. noordwijkerhout Hoogeveense Polder. Tot secr. is gekozen de heer Nic. van Noort met 112 st. De 2e candidaat, de heer J. R. Zonneveld, verkreeg 56 st. De nieu we secr. is een zoon van de thans aftredende secretaris, de heer L. M. v. Noort. De 30 nieuwe woningen. Naar wij vernemen heeft het Departeemnt van Wederopbouw en Volkshuisves ting het lang verwachte telegram van gunning voor de bouw van 30 woningen gezonden. Het bouwplan omvat 2 woningen langs de Parallelweg, 2 blokken van 4 woningen aan een straat tussen het Julianaplein en de Koninginneweg en 10 blokjes van 2 woningen langs het verlengde van de Koninginneweg tot aan de Herenweg. Bij deze laat ste 20 woningen zijn de keuken en de bijkeuken niet meer, zoals vroeger, uitgebouwd (zg. staartwoningen) maar onder het dak gebracht, waar door boven meer ruimte voor slaap kamers komt. Wij vernemen nog na der, dat de woningbouwvereniging weer bezig is met de uitwerking van verdere bouwplannen. BILJARTEN WEDSTRIJDEN OM DE AMSTELBEKER. Kwart finale: de Hoek 2—Morsch- poort 4, de Hoek wint; Spijkerbak 1 —Carambole 4, Carambole wint. 3e ronde: T. O. P. 2—T. O. G. 5 (deze wedstrijd wordt Maandag avond gespeeld. De winnaar komt direct in de finale). Demi-finale: de Hoek 2—Caram bole 4. A.s Dinsdagavond bij het Spoortje. Finale wordt nog nader bekend gemaakt. ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 20) VIII. Indien men zegt, dat Daan Stella miste dan is dat zeer zwak uitge drukt Zeer natuurlijk ondervond hy dan ook de waarheid van het oude gezegde, dat men iets nooit meer op waarde weet te schatten, alvorens men het heeft verloren. Enige dagen verkeerde hij in een werkelijk ge drukte stemming, waaruit hij zich tevergeefs trachtte op te heffen. Tel kens herinnerde hij zich haar vrolijk stemmetje, haar kinderlijk naieve uitvallen en onschuldige plagerijtjes. Wanneer hij 's avonds het tuinhekje opendeed, keek hij onwillekeurig naar de vensters van de nu onbe woonde kamers en kreeg hy een eigenaardig verlaten gevoel over zich. Wekenlang keek hij uit, of er geen brief was gekomen en dagelijks vroeg hij op gemaakt onverschillige toon aan juffrouw Norton: „Geen nieuws met de post, moeder?" Maar even zoveel malen antwoordde de goede vrouw hem met zo'n droevig hoofdschudden, dat Daan de pijnlijke vraag achterwege liet. Het was dui delijk, dat mijnheer Landon en Stella, buiten hun bereik waren en zeer on waarschijnlijk zouden Daan en zijn ir/oeder ooit meer iets van hen zien of horen. Doch niettegenstaande hij Stella had verloren, bleef hij haar invloed gevoelen. Zij had hem, onbewust, veel geleerd en hij had veel nut van haar lessen. Iedere man, die die naam waardig is, bezit eerzucht en Stella had het verlangen van Daan, om zijn positie te verbeteren, aange moedigd en geprikkeld. Na de toe stand van onverschillige dromerig heid, welke haar verlies bij hem had veroorzaakt, had Daan zich hersteld en zich met dubbelen ernst en ijver op zijn werk geworpen. Na de lange werkdagen studeerde hij met energie om zijn examen zo goed mogelijk af te leggen. Op zekeren avond kwam hy thuis en deed zijn moeder de blij de mededeling, dat de firma Green en Sheldon hem na zijn examen een mooi aanbod hadden gedaan. Zeer verheugd antwoordde juf frouw Norton: „Een geluk komt nooit alleen Daan, ik heb de kamers ver huurd." „O ja?" zei Daan, „dat spijt me bij na- Ik wilde u juist zeggen, dat het. dank zij mijn verhoogd salaris, niet meer nodig was." Juffrouw Norton schudde haar hoofd. ,.Dat is heel lief van je, Daan, maar laten wij niet te hard van sta pel lopen. Wij kunnen beter iets spa ren voor kwade dagen en bovendien zou ik niet weten, wat ik de hele dag moet doen, als ik geen huurders heb Het is niets voor mij om stil te zit ten, of buurpraatjes te maken. Je zou er toch een hekel aan hebben als ik achter de gordijntjes stond te kij ken om de buren te begluren, niet waar?" „Nu, ik ben er niet tegen", zei Daan, die vond, dat zij gelijk had „Wie zijn de huurders? Ze zijn zeker niet zo goed als onze laatste, vrees ik." „Dat kan natuurlijk niet, want Stella is nooit te vervangen. Het is echter maar één huurder een vrij gezel. Je zal wel met hem overweg kunen, Dian; hij is een letterkundi ge; iets aan een krant, geloof ik, dat h'j zei. Hier is z'n kaartje." Zij haalde het van de rand van de schoorsteen en Daan las overluid en lachend: ,,Mr. Nat Nay lor „The evening Eugle", dat is een aardige courant. Hoe vindt u hem moeder?" „Hij is heel vriendelijk, maar hij bleef niet langer dan vijf minuten bier; alles was in een ogenblik af gepraat en toen ging hij weer haas tig weg. Morgen komt hij, zijn kisten en koffers zijn reeds hier, en een er van was zo zwaar, dat Topsy en ik hem bijna niet naar boven konden krijgen." „Natuurlijk boeken", verklaarde Daan. Enfin, nu u heeft verhuurd, valt er niet meer over te praten, maar deze huurder moet de laatste zijn hoor moeder. Wij kunnen het nu best zonder doen. En dan nog iets. en daar sta ik op schat, u moet Top sy van heden af voor hele dagen ne men. Wij kunnen het nu bekostigen, en ik wil niet hebben, dat u de he len dag ploetert voor die huurders." ,Nu goed, ik zal je zin doen", zei ze en legde haar hand op zijn schou der. „Dat trappenlopen is wel eens Vermoeiend. Je bent een beste jon gen, en altijd zo bezorgd voor mij." De volgende avond snoof Daan bij het binnenkomen een zware tabaks lucht op, waarvan de gang blauw stond, en struikele hij bijna over een grote kist. „Die kist is nog zwaarder dan de andere Daan", zei juffrouw Norton, en ik kon 'm met Topsy niet tillen.... Op dat ogenblik ging de deur van de bovenvoorkamer open en riep een vriendelijke stem: „Is dat uw zoon juffrouw?" Dan kwam de spreker vlug de trap af. Ofschoon ouder dan Daan, zag hy er echt jongensachtig uit, met een humoristisch trekje om z'n grote mond. Overigens was hij met zorg gekleed en geschoren. „O, aangenaam kennis te maken", zei hij, bij wijze van groeten. ,,Die kist is een karweitje voor twee man en u wilt mij zeker wel even helpen, nietwaar? Zeer vriendelijk van u. Pak maar beet en voor u hocus-pocus heeft gezegd, hebben wij 'm boven. Allemachtig, .wat is dat ding zwaar! Voor u schijnt 't maar een peulschil letje te zijn! Een echte Hercules bent u". Hij had zijn kant van de kist op de vloer laten zakken en Daan had het vrachtje alleen verder bij de an dere bagage gebracht. „Er zijn nog al veel kisten en kof fers", zei mijnheer Nat Naylor, „en ik zal ze allemaal openmaken om u te overtuigen, dat er geen stenen in zitten." Dit alles ratelde hij op gemoedelij ke, vrolijke toon met een grootkop- pige saxophoon-model pijp tussen zijn tanden. „Laat ik me eerste aan u voorstel len", vervolgde hij. „Mij naam is Nat Naylor, novellist, dramaturg, en fin schrijver over alles en nog wat en, indien u er niets tegen heeft, uw vriend. Ik heb van juffrouw Norton a) zoveel over u gehoord. Dus is on ze kennismaking een voldongen feit. Wat zoudt u er van zeggen, om eens een pyp bij mij te komen roken, als u gebunkerd heeft: machinisten bun keren immers, als zij eten bedoelen, niet?" Daan nam de joviale uitnodiging aan en ging iets later naar boven. Mijnheer Naylor groette hem met een knik en een glimlach, en schoof een gemakkelijke stoel toe. „Bly je te zien.wij zullen maar jy en jou zeggenProbeer myn tabak eens, zei hij. en schoof een grote ouderwetse tabakspot over de tafel. „Wat zal je drinken?" Hij wees naar een fles whisky en een syphon sodawater, doch Daan bedankte. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2