Gemeenteraad an Voorschoten ZATERDAG 4 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. De heer J. van Vliet slaagde te Rotterdam aan de Ned. Economische Hogeschool voor net candidaatsexamen in de Economische Wetenschappen. Jonge Vrouwen Gemeenschap. Kapelaan J. W. Poel hield een bezie lende speech, „Geestelijk licht" op het J.V.G.-program". Na de pauze werd opgevoerd door dilettanten uit de J.V.G., het toneelstukje „Flitsen uit het jaarprogram" waarin ver schillende feiten van het afgelopen jaar op geestige wijze naar voren werden gebracht. Het stuk besloot met het inluiden van een spaaractie voor de J.V.G.-vlag, waarop spontaan gereageerd werd door een heel bevre- digendie geldinzameling. Het amusan te gedeelte van deze bijeenkomst werd besloten met een schetsje; „De snuggere dienstbode", dat zeer in de smaak viel. Geboren: Louis z. v. L. v. Beek en M. Goudberg. Jan Aart. z. v. J. den Otter- en M. F. Mulder, Hen drik Jan z. v. M. Griffioen en van J. Guldemond. Adrianus Hendrikus Cornelis, z. v. A. de korte en G. J. Prins. Johanna Cornedia Maria d. v. G. A. Straathof en J. A. Kempen. Dirk Eduard, z. v, D. Noorlander en D. Verboom. Arie z. v. A. Domburg en T. Hoogeveen. Simon Nicolaas z. v. S. N. Suiker en J. C. van der Pol. Ondertrouwd: Douw Ykema 27 j. en Aartje Angenent 23 j. Boudewijn de graaf 29 j. en Elisabeth Mekes 21 j. Klaas Hoogteijling 25 j. en Cor nelia Hoogendoorn 25 j. Getrouwd: M. G. Meijed 30 j. en 0H. A. v Wijk 28 j. A. de Keiser 52 j. en J Bruines 43 j. B. Hiemstra 30 j. en J. Van der Bijl 29 j. C. Bos 22 j. en G. van Hemert 21 j. H. A. v. Ettinger 28 j. en H. J. Stapper 23 j. Overleden: Maria Petronella de Caluwe, 70 j. Maria de Haas 80 j. wed. H. Staal ALKEMADE Geboren: Gommert Hermanus z. van J. N. Los en W. Witvliet: En- gelina Johanna d. van J. A. Scha- kenbos en M. W. van Haaster; Jan tje d. van J. M- van Kuiken en R. M Geldhof: Martha Adriana Maria d. van C. W. Zoet en J. W. M. van der Zwet; Gerardus Jacobus z. van G. W. Koek en W. J. Koek; Irene Anna Ma ria Elisabeth d. van H. J. Muris en Hartmann; Petrus Johannes z. van H. Rotteveel en C. M. van der Meer; Cornelia Maria Joanna d. van J. P. Opdam en M. C. Jansen. Ondertrouwd: C- G. van der Meer en M. J. de Jong; C. J. van der Geest en P. M. van der Geest; P. J. Pree- nen en A. M. van Beek; Th. J. Bartels en H. J. Akerboom. Gehuwd: H. Th. van der Star en G. J. Ganzevlees; G. A. Bouwmeester en A, G. Mollers. BOSKOOP Personalia. Voor het prop. exa men bouwkundig ingenieur is ge slaagd de heer J. van Tol. HILLEGOM GEMEENTERAAD. Bij het voorstel tot benoeming van een woningruimte-comipissie, zegt de voorz., dat de meerderheid van B en W. bijzondere waardering heeft voor de aftr. leden Loerakker, Imt- horn en Kappert. Weth. van Dam was er als minderheid tegen. Spr. wenst ook andere candidaten; nu B. en W. de zaak in handen gaan ne men, wenst hij geen raadslid in de commissie. De uitslag der stemming voor stel van B. en W. is dat dit ver worpen wordt met 311 en 1 blanco. Hierna worden benoemd de heren: Ger. Lommerse, C. P. van Maris. A. van Rooden, G. van Ast en B. Ver- steegt. De heer B. N. Loerakker legt een verklaring af. Huldiging en afscheid P. H. Fijma. Woensdag was het 40 jaar geleden, dat de heer P. H. Fijma in dienst trad bij P.T.T., kantoor Hillegom. De heer Steenvoorden, wnd. directeur, kwam ten huize van de jubilaris aan de Meerstr. Hij bood hem 'n enveloppe met inhoud aan, een oorkonde en 'n afscheidspenning bij 't verlaten van de dienst. Bij deze huldiging waren mede tegenwoordig de burgemeester, weth. Van Dam en de gemeente-se cretaris. De burgemeester maakte van deze gelegenheid gaarne gebruik om de jubilaris te danken voor alles wat hij gedurende zovele jaren als raads lid voor de belangen der gemeente heeft gedaan en thans als wethouder nog verricht. Een schat van bloemen sierde de woning. Des avonds kwam het ganse postpersoneel ten huize van de jubilaris, waar de heer Beijers- bergen namens het personeel dankte voor de uitstekende onderlinge sa menwerking. Nu de heer F. met pen sioen gaat zal hij zich nog meer dan voorheen als wethouder aan de be langen der gemeente wijden. KATWIJK K.R.B. In het afgelopen jaar werden twee mensenlevens gered, 50 wonden werden behandeld waarbij doorzending naar doktoren geadvi seerd werd. Voorts nog 320 lichtere gevallen; een grote massa k wall en- •beten werden verzorgd, en een 260 zoekgeraakte kindertjes werden aan de ouders teruggegeven. Het winter werk zal bestaan in het leren zwem men, theoretisch en practisch. Dan zal nog een film vertoonl worden over de tocht van de Willem Barentz op welk schip een viertal Katwijkse Zieelieden varen. h. Geboren: Maria H. A., d. v. D. van der Bent en C. Th. J. Slats; Willem, z. v. D. van der Plas en K. Guyt; Cornelis, z. v. A. Guyt en J. Vlieland; Johanna, d. v. K. van der Plas en A. Harteveld; Nicolaas, z. v. P. van der Bent en M. van der Plas; Johannes z. v. J. Boezaard en L. Landman; Hazina, d. v. J. Zwa nenburg en W. Kuyt; Maarten, z. v. M. Meijvogel en J. Hoek; Louise, d. v. C. van der Linden en M. Kouprie. Ondertrouwd: W. Guyt en J. Eland J. Jonker en J. van Dijk; J. Schipper en J. van Duyvenbode; W. J. Schut en K. de Jong; J. H. Kleij en L. Maagdelijn. Getrouwd: J. v. d. Lee en L. van Loo; G. van Duyn en J. van Duyn; F. van Duyn en S. Wassenaar. LEIDSCHENDAM K.A.J. Zaterdag 4 Oct.: Toneel. Zondag 5 Oct.: Algem. H. Comm. v. alle Kajotters. Dinsdag 7 Oct.: He denavond zeer belangrijk, dus komt allen. Donderdiag 9 Oct.: St. Jozef- groep. Zaterdag 1' Oct.: Toneel. Beste vrienden Kajotters: Dinsdag 7 Oct. hebben wjj onze maandelijkse ledenavond en dan hebben wij ge meend om maar eens aan jullie ver- Mek tegemoet te komen en hebben wij de zeereerw. heer kap. Raatsgel ders uitgenodigd. Dus van elke Ka- jotter verwacht het bestuur dat hij avond is het toneel, zorgt er voor op een vriend medebrengt. Zaterdag- tijd hoor. Het Bestuur. Geboren: Lambertus Bernardus Gr '^ertus, z. van H. M. Haneveld en E. o. van der Meer; Adrianus Johan nes Maria, z. van J. Th. van der Valk en C. E. Vincenten; Adrianus Bastia- nus Leonardus, z. van G. M. Pieterse en J. Bolleboom; Batholomeus Johan nes Gerardus, z. van W. J. Starren- burg en M. J. Belt; Johanna Maria, d. van W. J. van Santen en M. J. C. Komen. Ondertrouwd: C. W. J. E. van Poe teren te den Haag en J. v. d. Burg; P, J. van Leeuwen en Th. M. War merdam. LISSE K.A.B. Het winterseizoen werd geopend met een optreden van de Gezellen van de Spelewei, die vro lijke toneelstukjes voordroegen. Vrouwenbeweging. In het be stuur werden als nieuwe leden geko zen de dames M. Barnhoorn en C. Langeveld. De film „De Walvisvaar ders" werd vertoond. Jonge Vrouwen Gemeenschap. Een toneeluitvoering werd gegeven, waarbij werd opgevoerd „Een Zo merzotheid", een klucht in 7 tafere len van Cissy van Marxveld Gedu rende 3 avonden, n.l. Zondag, Dins dag en Vrijdag trok dit openings program een geheel gevulde zaal en werd het vrolijke spel uitstekend op gevoerd. Op deze avonden voerde ka pelaan Keet het woord voor de jon ge vrouwen om deze op te wekken zich aaneen te sluiten. NOORDWIJK GEMEENTERAAD. In de raadsvergadering deelde de voorz. mede, op een in de vorige ver gadering gestelde vraag voor het in voeren /an een plaatselijke groenten- markt, dat dit niet mogelijk is, om dat deze producten via .een veiling moeten worden verhandeld. Het ver zoek van de ULO-school om uitbrei ding met een 5e lokaal kon niet wor den ingewilligd, omdat men momen teel nog niet de beschikking hierover •heeft. Tot het inrichten van een fiet senbergplaats wordt besloten. Op het verzoek van de R.K. Meisjesschool om beschikbaarstelling van gelden voor het onderwijs in handenarbeid werd goedgunstig beschikt. Eveneens op het verzoek van de R.K. Jongens school om gelden beschikbaar te stel len voor de uitbreiding en het be tegelen van de speelplaats, alsmede het bouwen van een rijwielbewaar plaats. In principe en met de nodige reserve wordt aan het bestuur der RK Jongensschool medewerking toe gezegd tot het beschikbaar stellen van gelden benodigd voor het herstel van de bezettingsschade aan de R.K. Jongensschool. In de commissie van advies, bpdoeld in art. 8 der nog af te kondigen Woonruimte wei 1947 werden benoemd: D. v. d. Niet. Jzn, A. Meskers, H. W. v. d. Wilk, H. A. J. Rooyers en A. B. ter Haar. Na een zeer lange rondvraag werd deze bij eenkomst gesloten te ruim elf uur. NIEUWKOOP Diplomazwemmen „De Plas". De volgende leden van de zwemver. „De Plas", alhier behaalden de onder- Staande diploma's: Dipl. A meisjes: J. Kranenburg, W. Sloof, N. Blom, R. en M. Schutter, M. Kalshoven, E. de Man, G. en E. Stoof, R. Verhage, Fr. Zwart, N. Vijfhuizen, J. v. d. Veer, P. Krassenburg, M. Koeheim, C. Vijfhuizen, C. Slingerland, M. van Koert, G. Balvert, B. Rijsselberghe, L. Leliveld en M. Schutter. Jongens: Nic. Segaar, W. Stigter, C. Zuider- wijk, C. B. Vergeer, G. Wansinck, A. van Koert, C. Lunding en A. Leliveld. Diploma B meisjes; J. Kranenburg, W. Sloof, R. en M. Schutter, M. Kals hoven', E. van Velzen, J. de Pater, E. de Man, G. en E. Stoof en C. Slin gerland. Jongens: N. Segaar, J. Tijs terman, P. Groenendijk, C. Zuid'er- wijk en C Lunding. Diploma C jon gens: C. Lunding. OEGSTGEEST Geboren: Jacobus Petrus Maria, d. van A. v. d. Meer en A. P. van Leij- den; Johannes, z. van A. v. d. Gugten en Cl. de Leeuw; George Willem, z. van Th. v. d. Putten en C. A. A. M. Borst Pauwels; Christianus C. A., z. van H. L. Kooloos en J. H. Langezaal; Geesje J., d. van A. Welmers en E. Ravensbergen; Ida Gerda, d. van C. A. den Haan en I. Jacobs. Ondertrouwd: C. J. den Ouden 27 j. en G. H. Zandbergen 21 j.; A. Ruyg- rok 29 j. en M. P. Luca 26 j. Getrouwd: A. B. van der Horst en M. J. Siraa; E. S, Prins en C. J. Kooloos; G. Guldemond en M. W. Rietdijk; M. van der Haven en M. J. Leemans. Overleden: G. P. Uytendaal vr. 27 j., echtg. van C. E. Jedeloo; J. van Gelder vr. 60 j.; K. van Ginkel m. 74 jr. wedr. van J. de Haaij. RIJPWETERING Kath. Thuisfront. Als kerstge schenk is voor elke soldaat van Rijp- wetering, die in Indië zijn vaderland dient, vol gevaren, zowel lichamelijk als geestelijk, een kerstpaketje ge zonden. Het is bijeengebracht door het comité afd. Kath. Thuisfront, met medewerking van al de paro chianen, die de jongens in Indië gaarne van diénst zijn. In zo'n pakje bevindt zich: 5 map schrijfpapier met enveloppen, 1 tube tandpasta, 1 doos tandpasta, 1 haarkam, 2 rollen King tandpasta, 1 haarkam, 2 rollen King, 2 pakjes scheermesjes, 1 pakje ver bandgaas, 2 rollen leukoplast, 1 pak je hanzaplast, 2 pakjes asperine, 1 pakje shampo, 1 fl. jodium, 1 stok kaarten, 1 pakje insectenpoeder en voor 6 van de 12 jongens een film rolletje voor 8 fotografische opna men. Wij zijn er zeker van, dat dit door de jongens dankbaar zal wor den aanvaard, als bewijs van de sympathie van hen die thuis moch ten blijven, Laat het comité ook een volgende keer niet tevergeefs bij u aankloppen. ROELOFARENDSVEEN DE „STELLE OMGANG" IN HET ZILVER. Het was op Donderdag 5 October 1922, dat de St. Pancratiuszaal geheel gevuld was met belangstellenden ter bijwoning van de eucharistische avond, gegeven door het plaatselijk comité der K.S.A., ter gelegenheid heid van het eerste Diocesaan Eucha ristisch Congres in de Stad van Mi rakel, Amsterdam. Op deze avond zou aan de wens van enige mannen wor den voldaan, n.l. een zelfstandige af deling van de Stille Omgang te stich ten. De geestelijk adviseur der K.S.A., de weleerw. heer pater Eustaehius van Lieshout, wist, in een toespraak over de H. Eucharistie, ook de har ten te winnen voor de Stille Omgang zodat op deze bijeenkomst de oprich ting van de afdeling een féit werd/ Het Eucharistisch Congres werd voor onze parochie door haar grote deelname op 22 Oct. te Amsterdam, maar ook door de luisterrijke viering in de parochie, een bron van opleving voor het eucharistisoh leven, niet al leen voor de Stille Omgang maar o5>k voor de Eucharistische Bond. Dit wa ren ook de wensen van het congEes en voor de jonge afdeling was het de. taak aan een van deze wensen te vol doen n.l. „Het feest van het hooghei lig Sacrament ven Mirakel" van Am sterdam wordt steeds door alle dio cesane meegevierd. Zo werd dan door de afdeling contact gezocht met de omliggende parochies en werden bij eenkomsten georganiseerd, waar ^e£ begeesterend woord van pater v'ari Lieshout z.g. niet vruchteloos' bleef, maar een grote deelname aan dé Stille Omgang tengevolge had. En -pu na vijf en twintig jaren mogen wij met grote dankbaarheid terug zien op onze Stille Omgang, welke, tot on gekende bloei is gekomen. Daarqm zal geheel Roelofarendsveen op Zqn- dag 5 Oct. (titelfeest van onze kerk in de Stille Omgang te Amsterdam]) het Rozenkransfeest, dit jubileum dankbaar herdenken. Mede-jubile rend zijn de voorzitter B. v. d. Meer Corz.,secr. C. W. Kortekaas, de pen ningmeester L. van Ruiten en Th. Volwater. Zondagmorgen zal om 7 uur allereerst een H. Mis zijn voor de behouden thuiskomst van de jon gens in Indië. Om 10.30 uur plechtige Hoogmis tot dankzegging en 's avonds om 7 uur sluitingslof met feestpre- dicatie door de weleerw. heer H. van Sohie, zóón der parochie. Dit feest zal binnenkort nog besloten worden met een herdenkingsavond voor alle leden in de St. Pancratius-zaal. SASSENHEIM Geboren; Adrianus C. G., z. v. H. -Langeveld en C M. J. v. d. Wiel; Catharina M. M., d. v. M. P. Korte- aas en A. C. J. M. van Gastel; Adria na M. J., d. v. J. J.P. Bcntje en J. M Bisschops; Josina M. K. M„ d. v. L. A. Ter Meer en M. C. Otto; Carolus P., z. v. J. A. Warmenhoven en A. M. van Lierop. Ondertrouwd: G. J. v. d. Meer 26 jaar en A. W. Groeneveld 26 j.; G. Heemskerk 43 jaar en P. C. Kruit 38 jaar. Getrouwd: J. A. v. Kleuken 40 j. en D C. M. Möhlmann 28 j.; S. J. Sluis 26 j. en I. M. van Leeuwen 23 j.; P. N. Wowijs 26 j. en H. C. van Kesteren 37 j.; S. P. Opdam 26 j. en M. A. v. d. Krogt 21 jaar. Overleden: M. van Egmond 32 j N. van Hoorn geb. Spaargaren 47 j. TER-AAR Centrale Veiling. Met ingang van Maandag 6 October a.s. zullen de groentenveilingen tweemaal per week gehouden worden en wel op Maandag en Vrijdag. VOORHOUT L.T.B.—St. Deus Dedit Zeer tot hun spij't dielen bovengenoemde ver enigingen mede, dat bij gebrek aan leerkrachten de voorgenomen tuin- bouwcursus geen doorgang kan vin-: den. In overleg met d'e leider _vdn de tuinlbouwcuxsus te Sassenheim, de heer P. J. v. d. Kamp, Oosthaven te Sassenheim kunnen zich nog eeh be perkt aantal cursissen aldaar aan melden. De cursus begint Maandag 6 Oct. en wordt gehouden in de Don Bosco-school aldaar. Bovengenoemde verenigingen stellen zich voor, het volgend jaar nog vroegtijdiger een tuinbouwleeraar aan te zoeken, ten einde dan plaatselijk ook een cursus te houden. WASSENAAR Laagvliegende vliegtuigen. Het komt de laatste tijd nogal veelvuldig voor, dat tot de commandant van de Marine Luchtvaartdienst, detacne- ment Valkenburg klachten worden gericht over het laag vliegen over omliggende gemeenten. Ieder wordt daarom verzocht melding te maken van dergelijke overtredingen van het Luchtvaartverkeerreglement met ver melding van tijdstip en kenteken der vliegtuigen. Alleen wanneer de ze beide laatste gegevens bekend zijn kan de comm. nagaan door welke vlieger de overtreding werd begaan. De thans op Valkenburg gestation- neerde vliegtuigen hebben de type nummers 11, 12 en 18. ZEVENHOVEN Ondertrouwd: Arie Breeuijk 27 j. en Maria Adriana Binnendijk 22 j. te Alphen aan den Rijn; Tij men Corne'is Hoogendoorn 11 j. en Lena Vijfhuizen 22 j. te Nieuwkoop. DISTRIBUTIEKRING ZOETERMEER. In het tijdvak van 6 October tot en met 5 November 1947, zullen weder om in de distributiekring Zoetermeer bonkaarten worden uitgereikt vol gens onderstaande regeling: De leeftijdsindeling wordt weder om één jaar verschoven, zodat voor het jaar 1948 de volgende indeling geldt: Groep A personen geboren in 1927 en verder. Groep B. personen geboren in 1928 tot en met 1933. Groep C personen geboren in 1944 tot en met 1946. Groep E personen geboren in 1947 en later. In verband met deze overgang van de leeftijdsgroepen en de aan vang van het nieuwe zelfverzorgers- seizoen zal in vele gevallen niet de zelfde soort bonkaart worden uitge reikt als waarvan een fnwisselings- bon wordt ingenomen. Medegebracht dient te worden en kel de bovenstrook van bonkaart 711, waaraan zich het in wisselbonnetje bevindt. Losse inwisselbonnen wor den niet aangenomen. Tijden er plaatsen van uitreiking: Zoeterwoude Dorp in het Raadhuis op Maandag 6 October, de letters A G, Dinsdag 7 October letters HL, Woensdag 8 October letters MR en Donderdag 9 October de letters S-Z. Zoeterwoude, Hoge Rijndijk in ca fe 't Witte Huis op Vrijdag 10 Oc tober de letters AM, Maandag 13 October de letters NZ. Hazerswoude Hoge Rijndijk in de Chr. School op Dinsdag 14 October de letters AM en op Woensdag 15 October de letters NZ. Hazerswoude Dorp. Café 't Oude Raadhuis op Donderdag 16 October de letters AG, Vrijdag 17 October de letters HL, op Maandag 20 Oc tober de letters MR en op Dinsdag 21 October de letters SZ. Benthuizen in café „De Zwaan". Zelf verzorgers op Woensdag 22 Oc- Wpensdagavond kwam de raad bij een in openbare zitting. Uit een brief van Ged. Staten blijkt, dat de minis ter van Binnenlandse Zaken bezwaar heeft tegen goedkeuring van de door de raad op 3 December 1946 vastge stelde verordening tot wijziging van de hondenbelastingverordening en wel, omdat het tarief van luxe hon den gehandhaafd blijft op 8.ter wijl in de circulaire van de minister een tarief van 10.— wordt aanbevo len. Besloten wordt het tarief op f 10 te brengen. Besloten wordt tot conversie van enige geldleningen. Vervolgens komt aan de orde de benoeming van een commissie van advies inzake de vordering van woon ruimte. B. en W. stellen voor hier voor te benoemen de leden van de woningcommissie, welke sedert No vember 1945 adviezen hebben ver strekt inzake de woningverdeling. Mevr. Romijn-Oostveen opende de rij van sprekers en vooropstellende dat het niet de persoon van de heer G. Schrama betreft, zegt zij zich niet te kunnen verenigen met dit voorstel, omdat de heer Schrama, ook wethou der is en bij het uitbrengen van een advies inzake vordering aan B. en W., een advies aan zichzelf moet uit brengen. Zij vindt het beter wanneer een onafhankelijk persoon, buiten B. en W .om, zitting krijgt. De voorzitter acht het juist van groot belang, wanneer de heer G. Schrama tevens in deze commissie zit, omdat hij dan kan fungeren als contactman. Het is bij de wet niet verboden. Bovendien zal het met de vorderingen wel loslopen, aangezien dit slechts in bijzondere gevallen ge schiedt. De heer Buwalda heeft dezelfde opmerkingen als mevr. Romijn. Ook hij stelt voorop dat het niet om de persoon van de heer Schrama gaat. De heer Sirks stelt voor, naast de woningcommissie, een aparte advies commissie te benoemen inzake de vordering, temeer als deze commissie slechts sporadisch wat te doen heeft. De voorzitter geeft de mogelijkheid toe, maar verdedigt het voorstel van B. en W. De thans1 in werking zijnde woningcommissie beheerst volkomen de zaak, terwijl een nieuwe commis sie, wanneer zij wat te doen zou krij gen. zich eerst moet inwerken. Wethouder G. Schrama kan moei lijk dit punt bespreken. Maar alvo rens een rapport aan B. en W. wordt uitgebracht, zijn reeds maanden ge passeerd sedert het geval door de wo ningcommissie is behandeld. Er zit veel meer werk aan dan men denkt. Een nieuwe commissie er naast zal zich eerst moeten inwerken. Onover komelijke bezwaren ziet spr. niet. Nadat nog geruime tijd en door verschillende leden dit voorstel is be sproken, waarbij echter zeer duide lijk naar voren komt, dat het werk van de woningcommissie wordt ge waardeerd en wel van de commissie in haar geheel, maar men alleen be zwaren maakt tegen het zitting heb ben van een wethouder in de commis sie voor de vordering, wordt op voor stel van de voorzitter besloten dit punt na afwerking der agenda op nieuw aan de orde te stellen, nadat B. en W. zich nader over dit punt hebben beraad. Aldus besloten. Het voorstel inzake het verlenen van een crediet voor het houden van een tentoonstelling en het geven van een gratificatie aan het personeel van het gasbedrijf, ter gelegenheid van het a.&. 40-jarig jubileum, wordt, na dat in deze vergadering het hoofd der WOUBRUGGE Ondertrouwd: Jan de Rijk 25 j. te Leimuiden en Geertje Cornelia Boer 21 j.; Adrianus Anthonius Wijs man 34 j. en Maria Agatha van Wieringen 26 j. Getrouwd; H. Ubbink en P. C. van d'er Klauw. Overleden: Kornelia Kroon 88 j. tober de letters A—M, op Donderdag 23 October de letters N—Z, voor niet- zelfverzorgers op Donderdag 30 Oc tober alle letters. Zoetermeer, in het Distributiekan toor, voor zelfverzorgers op Maan dag 27 October de letters AH, Dins dag 28 October J—P en op Woensdag 29 October de letters QZ. Niet zelfverzorgers op Maandag 3 November de letters AH, op Dins dag 4 November de letters JP, en op Woensdag 5 November de letters Q—Z, De loketten zijn geopend van 9.15 tot 15 uur. Uitreiking schoenenbonnen. Tege lijkertijd met de bovenvermelde uit reiking van bonkaarten zal de uitrei king van schoenenbonnen aan perso nen wier T. D.-nummer eindigt op het cijfer 1, plaats vinden. Tevens zal aan kinderen geboren in de maanden October, November van een der jaren 1932 t.m. 1945 en aan kin deren, geboren in de maanden De cember 1946 en Januari 1947 een schoenenbon worden uitgereikt. De uitreiking zal geschieden tegen in name van de inlegvelbon 612 resp. 604. Rijwielbanden voor eerste montage. In aansluiting op vorige bekendma kingen kan in het tijdvak van 1 t.m. 15 October e.k. door eenieder die in het bezit is van een rijwiel, hetwelk door bamdenmontage bruikbaar wordt, tenminste de leeftijd van 8 jaar heeft bereikt en na Januari 1945 nimmer in aanmerking is gekomen voor verstrekking van rijwielban den, zo dit nog niet is geschied, een aanvraag voor het bekomen vam een bewijs van inschrijving, worden in gediend. Degenen, die hiervoor in aanmer king komen, kunnen op de vaste zit tingsdagen van de agentschappen en cp 6 en 7 October in het Distributie kantoor te Zoetermeer, een aanvraag formulier MD 33330, op vertoon van stamkaart bekomen, ter plaatse invullen en tevens indienen voor ver strekking van een bewijs van in schrijving. centrale boekhouding, de heer Kraaijeveld uitvoerige inlichtingen heeft verschaft, omtrent de medewer king der plaatselijke industrieën en de inrichting, z. h. st. aangenomen. De zitting wordt hierpa geschorst, aangezien B. en W. besprekingén wil len voeren over het voorstel van een aparte commissie inzake de vordering. Na heropening der zitting stellen B. en W. voor het voorstel in te trek ken en dragen zij voor als commis sieleden de heren Boesveld, G. v. d. Hulst, P. Niersman, dr. J. F. Sirks en mevr. H. A. S. Romijn-Oostveen. Met meerderheid van stemmen worden deze commissieleden be noemd en nemen de raadsleden hun benoeming aan. De beide anderen zul len van hun benoeming in kennis wo-den gesteld. V.V.L.V. Het eerste elftal krijgt morgen haar grote rivaal van het vo rig jaar op bezoek: Meerburg. Het is moeilijk om van de uitslag iets te voorspellen; het vorige seizoen heeft WLV 5 punten uit 4 wedstrijden we ten te halen. Daar staat tegenover dat Meerburg dit jaar nog geen en kel verliespunt heeft, tegen WLV reeds 2. De derde factor is het feit dat Zondag 1.1. een Meerburg-speler geblesseerd werd, zodat hij morgen niet mee kan doen, wat een aanmer kelijke verzwakking voor zijn club betekent. Doch voetbal blijft voet bal en verrassingen zijn nooit uitge sloten. Hoe het ook zij, we hopen in elk geval dat het een sportieve en span nende wedstrijd zal worden, waarin beide elftallen zich geheel zullen ge ven. en dat de sterkste zal overwin nen! WAT TE DOEN MET OUD BROOD. Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad schrijft ons over de verspilling van brood; De eerste raad, die wy de huis vrouwen in verband daarmee kunnen geven, is: koop niet meer brood, dan u dagelijks nodig hebt. En ten twee de: resten brood behoeft u nooit weg te gooien, want u kunt er allerlei smakelijke gerechten van maken. Oud brood is droog en op zichzelf niet appetijtelijk, maar, wanneer het in een of ander gerecht is verwerkt, kan men daar niets meer van be speuren. Wij doen u hier enkele mogelijk heden aan de hand, uw eigen fan tasie zal u dan stellig nog aan an dere variaties kunnen helpen. Broodpannekoek: 200 gr. oud brood, 4 dl: melk en/of water. 2 eetlepels bloem, zout, ka neel, margarine (vet). De melk en/of water aan de kook brengen, het brood er in laten we ken en fijn wrijven. De bloem en kaneel er doorheen mengen. Van dit beslag in de hete margarine (vet) een pannekoek bakken. De pannekoek met suiker of jam geven. Broodgchakt: 150 gr. oud brood en 1^ dl. melk en/of water, 1 gesnipperde ui, 100 gr. gerookte vis of visfilets, zout, paneermeel, of bloem, margarine, het brood in de vloeistof brokkelen, la ten weken en fijnwrijven, de vis, de ui, het zout en de kruiden toe voegen. Van de massa 4 balletjes vormen. Deze door het naneermeel of de bloem wentelen en in de koe kenpan aan alle kanten bruin bakken Brood taart: 400 gr. oud brood 4 eetlepels jam of vruchtenmoes, 4 eetlepels water, y2 liter custardvla. Het brood snijden. De jam (het vruchtenmoes) met v/ater verdun nen. Op een bord 4 sneetjes in een vierkant leggen, met de verdunde jam (vruchtenmoes) bevochtigen en met een laagje custardvla bedekken. Hierop weer sneetjes brood leggen en deze met jam bevochtigen. Net zolang doorgaan, tot het brood op is. De bovenste laag moet custardvla zijn. Tot slot de „taart" nog met wat jam versieren. DE OOGST EN AFZET VAN HARD FRUIT. Dit jam: is de fruitoogst verheu gend grool. De opbrengst aan appelen wordt geschat op 180.000 ton. Voor peren en pruimen bedragen de. schat tingen resp. 100.000 en 20.000 ton. Ter vergelijking diene, dat voor het jaar 1946, dat als een normaal fruitjaar te beschouwen is, de werkelijke oogst- cijfers (aan de veilingen aangevoerde hoeveelheden) voor appels, peren en pruimen resp. 100.000, 62.000 en 19.000 ton bedroegen. De kwaliteit van het fruit is, in verband met de droogte, dit jaar minder dan in an dere jaren. Door de aanhoudende warmte verkreeg men veel vroegrijp valfruit. Als g/evolg van de grote aanvoer van fruit aan de veilingen ondergin gen de veilingprijzen een sterke da ling. Men vreesde zelfs afbraakprij zen. Teneinde prijsbederf van de be tere kwaliteiten te weren, hebben de veilingen besloten de aanvoer van kroet (afvalfruit) stop te zetten. Een andere maatregel ten aanzien van de prijsvorming is het vaststellen door de veilingen van minimum-ophoud- prijzen voor appelen en peren. Dit houdt in, dat op de veilingen appelen en peren slechts tegen een bepaalde minimumprijs zullen worden ver kocht. Komt de prijs beneden deze minimumprijs te liggen dan wordt het fruit niet aan de kopers toegewezen. Getracht zal worden dit overschot langs andere wegen tegien redelijke prijzen centraal op te ruimen. Voor alle in de handel gebracht fruit geldt een verplichte sortering. Deze sortering komt neer op een in deling in vier kwaliteitsgroepen, n.l. elite-, standaard-, huishoud-, en fa- brieksfruit. Deze kwaliteitsgroepen zijn weer ondervc deeld in ver band met de grootte der vruchten in de ondergroepen AA, BB en CC voor elite, A, B, C en D voor stan daard, I en II voor huishoud. Deze laatste indeling is niet in alle groe pen verplicht. Niet-verpakt stan- daardfruit kan in twee groepen (A-fB en C+D) worden gesorteerd, terwijl huishoudfruit in bepaalde ge vallen niet verder gesorteerd behoeft te worden. De export van ons fruit heeft zich tot dusver beperkt tot de uitvoer van peren, in hoofdzaak naar Engeland. Tot nu toe is een hoeveelheid van ca. 8000 ton peren naar Engeland geëx porteerd. Voor export bestemd fruit onder gaat een drievoudige controle door het Uitvoer Controle Bureau, alvo rens definitief uitgevoerd te worden. De eerste controle (voorkeuring) ge schiedt aan de veilingen, waar aller eerst het kaf van het koren wordt gescheiden. De tweede controle heeft plaats bij de pakloodsen der expor teurs. Voor alle zekerheid wordt nog een derde controle uitgeoefend aan de exporthavens. Hier worden cer tificaten uitgereikt voor goedgekeur de partijen. Door deze intensieve controle bereikt men, dat uitsluitend fruit van hoge kwaliteit wordt uitge voerd. In het kader van de handelsover- eenkomst met België staat de moge lijkheid open om uit België appelen, peren en pruimen te importeren. De ze import is beperkt tot bepaalde met name genoemde soorten. Bovendien zijn van Nederlandse zijde minimum prijzen vastgesteld, teneinde prijsbe derf in het binnenland tegen te gaan. men. EEN NIEUWE KUNSTMESTSOORT. Er is een nieuwe vorm van kunst mest ontdekt, die, evenals ammoniak, de -tikstof langzaam over een lange periode afgeeft, doch bepaalde voor delen boven zwavelzure ammoniak heeft. Deze stof, die uraform wordt genoemd, is een verbinding van ureum met formalehyde. Uraform lost niet gemakkelijk op en spoelt daardoor niet zo gemakkelijk als an dere stikstofvormen uit de grond weg. Voor vervluchtiging is geen gevaar, zodat deze nieuwe kunstme-t zeer geschikt is voor grasland. De werking is tengevolge van een en ander lang zaam en langdurig, waardoor de ge wassen gedurende de gehele groeitijd regelmatig stikstof ter beschikking krijgen. Uraform heeft bovendien het grote voordeel, dat het geen vocht aantrekt. Daardoor houdt het, indien het vermengd wordt met andere kunstmeststoffen, het mengsel droog en korrelig, waardoor de strooibaar- heid. ook bij langer bewaren, niet achteruit gaat. HOUDT SUPERFOSFAAT EN AMMONIUMNITRAAT GESCHEIDEN. Zelfontbranding kan voorkomen worden. Bij de talrijke branden, die de laat ste tijd in boerderijen hebben plaats gehad, is het publiek al spoedig ge neigd de oorzaak daarvan te zoeken in zelfontbranding van ammoniumi nitraat, de meststof, die in verschil lende gevallen in het buitenland tot ontploffingsrampen en branden aan leiding gegeven heeft. De juiste toe dracht van deze ontploffingen is in de meeste gevallen nooit geheel opge helderd, doch in ons eigen land heeft zich het vorige jaar een geval voor gedaan, waarbij men de samenloop der omstandigheden heeft kunnen on derzoeken. Op een boerderij in de Wieringermeer ontstond brand door de ontploffing van drie zakken ara- moniumniraat. De brand kon bedwon gen worden en men ontdekte, dat de juten zakken, waarin de meststof was opgeslagen, vroeger gevuld waren ge weest met superfosfaat. Waarschijn lijk heeft zich in een restantje van deze laatste stof in de zak of tussen de jute-vezels bevonden, want het is gebleken, dat door de inwerking van superfosfaat op ammoniumnitraat, een chemische verbinding ontstaat, gepaard gaande met grote hitte-ont- wikkeling. Door deze hitte gaat de ju te branden. Reeds eerder is dan ooi het advies gegeven ammoniumnitraa) alleen te verpakken in nieuwe papie ren en vochtwerende zakken. Thani heeft men ontdekt, dat reeds een zeei grote mate van bescherming word) verkregen, wanneer men geen zak ken gebruikt, waarin voorheen su perfosfaat was vehpakt. Practisch ge sproken is er dan geen gevaar vooi ongelukken.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 8