H Groot tekort op betalingsbalans Dicvtet Simied umtdt tfWeóident KLEIN NEST ZATERDAG 4 OCTOBER J 947 DE LEIOSE COURANT PAGINA 5 Woorden van de Paus DE UITOEFENING *ER REGERINGSMACHT. Naar A.P. uit Vaticaanstad meldt, heeft de H. Vader in Castel Gandcl- fo acht leden van de commissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden voor Amerika's buitenlandse handel in audiëntie ontvangen en tot hen gesproken over de plichten der regeringen. „Willen zij rechtvaardig het be wind voeren", aldus de H. Vader, ,dan zal hun macht altijd beperkt moeten zijn door de fundamentele mense lijke vrijheid dergenen, die worden geregeerd. Het is voor de menselijke natuur nooit gemakkelijk geweest, de kunst van een rechtvaardig be stuur te leren en eerzuchtige lieden, die geen geweten hebben, dat nen waarschuwt, komen in de verleiding, het gewone volk te exploiteren ten bate van een individu of van een groep. Een rechtvaardige regering erkent, dat haar eigen macht beperkt is door het recht der onderdanen. De rechtvaardige en billijke uitoefening van een wettige regeringsmacht is de sleutel tot de vrede der wereld. Aan dat hoge doel, dat de wereld mei: steeds groter wordende onrust ver langt te bereiken, wijden Wij al onze krachten, onze gebeden en ons werk." HET TIJDELIJK EN HET EEUWIG LICHT. De oogartsen, die momenteel deel nemen aan het te Rome gehouden oogheelkundig congres, zijn door de Paus in audiëntie ontvangen. Bij deze gelegenheid hield Pius XII een toespraak tot de artsen waarin hij woorden van lof sprak voor de ar beid om het lijden te verlichten van hen, die aan stoornis van ge zichtsvermogen lijden. De Paus wees hierbij op de grote wetenschappe lijke waarde en op de vooruitgang op het gebied van het oogheelkun dig onderzoek en hij voegde er aan toe, dat in afwachting van de dag waarop het Licht zal verschijnen, waarvan de glans niet verduistert, de dag waarop er geen rouw en geen tranen meer zullen zijn, de artsen voort zullen gaan om de ogen der stervelingen de schone aanblik van deze aarde te schenken. Gij zult daarvoor gezegend worden, zo besloot de Paus wees er van verzekerd, dat de Heer u een maal in het Eeuwige Licht van Zijn glorie zal doen binnentreden. RADIO ZONDAG. HILVERSUM II (415 M.). 8.00 Nieuwsberichten, 8.25 Inleiding Hoog. mis, 8.30 Hoogmis1 in de parochiekerk van de H. Jozef te Hilversum. 9.30 Nieuws, 9.35 Zondagmorgenklanken, 12.15 In het Boeckhuys, 12.30 Lunch concert, 13.00 Nieuws, 13.15 Welk boek? Een goed boek, 13.20 Lunch concert (vervolg), 13.40 Apologie door Prof. dr. J. B. Kors O.P., 14.00 Radio Philharmonisch Sextet, 15.00 Gram.muziek, 15.15 Cabaret progr. o. 1. v. Jan van Stade, 15.45 Kath. Thuis front, 19.55 Flitsen uit de wedstrijd Feyenoord-Sparta, 20.12 De gewone man, 20.20 Luisterspel „De IJssphinx", 21.15 Victor Sylvester en zijn orkest, 22.30 Nieuws. 22.50 Kamermuziek. HILVERSUM I (301 M.). 8.00 Nieuwsberichten, 9.12 Sportberich ten, 9.15 Men vraagt en wij draaien, 10.00 Omroepkamerorkest, 11.00 Kunst na arbeid, 12.40 Mannenkoor „Zanglust", 13.00 Nieuws, 14.05 Boe kenhalfuur, 14.30 Residentie orkest, 16.40 Avro's reportagedienst, 17.30 Oome Keesje, 17.50 Sport, 18.00 Nieuws, 20.00 Nieuws, 20.15 Meesters der melodie. 21.00 Hersengymnastiek, 21.45 Bandjir, hoorspel, 22.30 Waltz- time, 23.00 Nieuws, 23.15 Skymasters. MAANDAG. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 8.00 Nieuws, 11 15 Van oude en nieu we schrijvers, 12.00 Stafmuziekcorps van A'damse Politie, 13.00 Nieuws, 14.00 De klas rondom de luidspreker, 17.15 Onbekende kamermuziek, 18.15 Sportrubriek, 19.00 Nieuws, N.C.R.V.- leeslamp, 19.45 Gramofoonmuziek, 20.00 Nieuws, 20.15 Omroeporkest, 22.30 Nieuws, 23.00 Populaire avond klanken. HILVERSUM I (301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Musetteklanken, 8.00 Nieuws, 9.15 Gram.muziek, 10.45 De regen boog, 12.00 Jan Vogel en zijn accor deonorkest, 13.00 Nieuws, 13.20 Dolf van der Linden en zijn orkest, 14.45 Operette-programma, 17.45 Rijk over zee, 18.00 Nieuws, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 19.00 Jan Corduwe- ner, 20.00 Nieuws, 21.30 Radio Phil harmonisch orkest, 23.00 Nieuws, Arbeiders kunnen meer verdienen in tariefwerk Waarschijnlijk minder koffie en thee, niet meer tabak. In de eerste helft van dit jaar is de invoer belangrijk gestegen ten op zichte van het vorig jaar. Het volume ervan komt neer op een vooruitgang van 50 tot 70 procent aan het voor oorlogse volume. Het tekort op de betalingsbalans voor 1947 is voor een goed deel weg gewerkt. Hierdoor mag echter niet de indruk worden gewekt, dat het doel i; bereikt. Nederland is nog ver van liet punt, waarop het zijn consumptie en investering kan bestrijden uit eigen productie en nog verder van het punt, waarop aflossing van de verkre gen credieten uit lopende opbrengsten mogelijk is. Hoewel over het tekort voor 1948 nog niets definitiefs kan worden medegedeeld, is het wel ze ker, dat dit tekort zeer aanzienlijk zal zijn, zodat N'.derland voor dek king zal zijn aangewezen op verdere credietverlening door het buitenland, onder meer op een tweede tranche van het bij de Internationale- Bank DE TABAKSDISTRIBUTIE. Trekt overheid zich terug uit inmenging in aankopen? Het feit dat de Overheid in het al gemeen zo snel mogelijk wil over gaan tot het distributievrij maken van allerlei artikelen, heeft telkens weer geruchten doen ontstaan over het bonvrij verkopen van alle rook artikelen. Zeker is, dat hieromtrent nog niets vaststaat. In kringen van de tabaksindustrie is men er van overtuigd, dat dit al leen mogelijk zou zijn indien tegelij kertijd do productie niet onbelang rijk zou kunnen worden opgevoerd. Indien echter door de Overheid een zelfde hoeveelheid deviezen voor de aanKoop van ruwe tabak ter be- scnikking wordt gesteld als tot nu toe, dan kan de productie alleen wor den opgevoerd indien door een prijs daling op de tabaksmarkt een grote re hoeveelheid ruwe tabak kan wor den aangekocht. Momenteel bevinden zich twee ta baksfabrikanten in de V.S. om daar aankopen v. d. kerftabakindustrie te verrichten. Aangezien de regering voor de aankopen echter een maxi mum gemiddelde prijs heeft vastge steld, die zeer laag is, zal er slechts met grote moeite tabak van middel matige kwaliteit kunnen worden aangekocht. In overweging zou zijn een plan, waarbij de door.de Overheid be schikbaar gestelde deviezen verdeeld zouden worden over de drie takken van de tabaksindustrie, die dan zelf standig zouden kunnen inkopen zon der inmenging van het Rijksbureau voor de tabak. FRIJZEN VAN PAP EN YOGHURT VERHOOGD. Er zijn nieuwe maximum-prijzen voor pap en yoghurt vastgesteld, daar de omzetbelasting op melkproducten van twee op drie procent is verhoogd De nieuwe prijzen, welke vandaag in gaan zijn een cent per liter hoger dan de tot nu geldende. De prijs van consumptiemelk blijft ongewijzigd BING CROSBY OVER HET BIDDEN VAN DE ROZENKRANS. In de Verenigde Staten voert Pa ter Pay ton een grote actie voor het bidden van de rozenkrans in het huisgezin. In deze actie wordt hij bij- gestaan door verschillende popu late filmsterren. Een van de eerste onder hen om aan de oproep van Pater Payton gehoor te geven, was de filmspeler Bing Crosby, die voor de radio verklaarde: Zoals alle va ders over de gehele wereld wil ik, dat mijn kinderen opgroeien tot eer.' lijke en bruikbare burgers in een vreedzame wereld. Ik wil dat mijn vier jongens houden van hun land en van de huiselijke haard en dat zij God liefhebben. Ik wil dat mijn kin deren bidden, omdat ik de kracht ken van het gebed, dat zacht is en toch bergen kan verzetten. Ik ken deze kracht van het gebed, niet als een lid van de geestelijkheid, maar als een vader ondtr zijn gelijken als een uwer. In ons gezin geloven wij aan het gezamenlijk bidden van de Rozenkrans als een grote kracht ten goede. Wij zullen alles doen, hetgeen in ons Vermogen ligt, om het dagelijkse bidden van de rozenkrans 1 in gezinsverband te bevorderen." aangevraagde crediet, alsmede de con tinuering van de vrijwillige liquidatie van een deel van het bezit aan bui tenlandse effecten. Aldus minister Lieftinck in de Me morie van Antwoord op het verslag van de Commissie van Overleg met de regering, in zake handelspolitieke aangelegenheden, naar aanleiding van de nota in zake de deviezenpositie. Wat de stijging van de arbeidspro ductiviteit betreft, constateert de mi nister met voldoening, dat deze zich geleidelijk blijkt te verwezenlijken. Mne tracht te komen tot een verho ging van de inkomsten uit export. Daar voor is in de eerste plaats bij de verdeling van de in te voeren goe deren een deel afgescheiden om tot export-producten verwerkt te wor den. Er wordt zo scherp mogelijk op toegezien, dat de artikelen, die uit deze toewijzingen vervaardigd wor den inderdaad naar het buitenland worden geleverd. Het ligt allerminst in de bedoeling van de regering, de arbeiders door stabilisatie van het loonpeil de mo gelijkheid te ontnemen om door gro tere prestaties hun weekloon te ver meerderen. De Rijksbemiddelaars kregen vele voorstellen tot invoering van tarief- lonen in behandeling. Zij verlenen daaraan hun goedkeuring, wanneer dei voorstellen verantwoord zijn en de redelijke zekerheid bestaat, dat het voorgestelde systeem inderdaad tot verhoging van de arbeidsprestatie leidt. Spoedige industrialisatie. Wat de industrialisatie betreft, meent de minister, dat deze zo snel mogelijk moet verlopen, opdat de Ne derlandse industrieën op de wereld markt kunnen verschijnen, vóórdat de opengevallen plaatsen hier zijn be zet. Het tegenwoordige beleid in zake de bestrijding van de zwarte handel, de smokkel en de ontduiking der de- viezenbepalingen moet tot op zekere hoogte een compromis zijn tussen de wens, om handel en industrie zoveel mogelijk vrijheid te geven de over heidsinmenging dus te beperken en de noodzaak, om door regelingen en voorschriften en controle op de na leving daarvan een zo zuinig en doel matig gebruik van deviezen en grond- toffen na te streven. Wat betreft de distributie-aangele genheden, kan de minister meedelen, dat het verbruik van tabak en levens middelen niet zal worden uitgebreid. Voor thee, koffie en cacao kunnen alsnog verlagingen noodzakelijk blij ken. Uiteraard moest men besnoeien op de aankopen voor productieve doel einden. De voornaamste beperkingen hierin betroffen de aankoop van auto's, aardolieproducten en metalen eindproducten. GLAS VOOR TUINDERS. De directeur van de tuinbouw heeft een circulaire doen verspreiden, waarin bekend gemaakt wordt, dat tuindersglas van de nieuwe Neder landse glasfabriek te Schiedam ge distribueerd wordt onder die tuin ders, die in hun bedrijf glasschade hebben opgelopen tengevolge van storm, sneeuwdruk, hagel en in het algemeen door oorzaken buiten oor logsgeweld. Tuinders, die tuinders glas hebben afgestaan voor de nood voorziening van woningen, komen eveneens voor toewijzingen in aan merking. PROF. SCHERMERHORN NAAR LONDEN. „Geen politieke doeleinden". Met de K.L.M. is gistermiddag prof. ir. W. Schermerhorn naar Londen vertrokken. Prof. Schermerhorn zal ditmaal in het buitenland geen politieke doel einden nastreven zo vertelde hij even voor zijn vertrek doch zijn reis is, zoals hij het uitdrukte „tech nisch, wetenschappelijk, organisato risch". In Londen zal de oud-minis ter-president besprekingen «voeren over de luchtkartering in Indië. Van het resultaat van deze besprekingen zal het afhangen of prof. Schermer horn aan het eind van de volgende v/eek naar de Verenigde Staten zal vertrekken. Zaterdag a.s. hoopt hij in ieder geval weer van Londen naar Amsterdam terug te vliegen. C. D. WESSELING t Op 71-jarige leeftijd is te 's-Gra- venhage overleden de heer C. D. Wes- seling. De heer Wesseling, die eerst onderwijzer is geweest en redacteur van ,.De Katholieke Onderwijzer" (nu „Het Katholieke Schoolblad") is daarna parlementair redacteur van de „Tijd" geworden (19051925). Hij is lid geweest van de Haagse gemeenteraad en van de Prov. Sta ten van Zuid-Holland, en £eeft be hoord tot de oprichters van een par tij, die zich afscheidde van de Kath. Staatspartij, en later weer verdwe nen is. De heer Wesseling heeft toen ook het politieke terrein verlaten. Hij heeft verschillende geschriften uitgegeven, voornamelijk handelend over onder wijs-vraagstukken. REGERING LEGT AARDAPPEL- VOORRAAD AAN. Van maximaal 400 millioen kg. Naar de „N. R. Crt." verneemt heeft de regering besloten een om vangrijke voorraad aardappelen aan te leggen. In de vier Noordelijke provinciën is met de aankoop reeds een aanvang gemaakt. Het zou in het voornemen liggen een voorraad van maximaal 400 millioen kilo te vor men. De regering is hiertoe overgegaan om bij eventuele stagnatie in de aan voer van voedingsmiddelen uit het buitenland in elk geval iets achter de hand te hebben en om te voorko men dat b.v. op een bepaald ogen blik de voor menselijke consumptie geschikte aardappelen aan het vee, vooral de varkens, zouden blijken te zijn opgevoerd. REGERING ZAL BOEREN EN TUINDERS HOREN. Uit kringen, die in nauwe betrek king tot de regering staan, bereikt ons de mededeling, dat de ministers Beel, Mansholt, Drees en Lieftinck eerlang vertegenwoordigers van de georganiseerde boeren- en tuinders stand tot het voeren van besprekin gen zullen uitnodigen. Aanleiding tot dit besluit van de ministerraad is geweest de motie, die de heer Groen van de K.V.P. op Vrij dag 26 September tijdens de debatten in de Tweede Kamer in zake het be leid van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, Mans- holt, heeft ingediend. ösp. het fout&el De Baron is aan 't cijferen Mijnheer de baron zit in de rook kamer van zijn kasteel- De rookka mer wordt ook wel de herenkamer genoemd; het is een laaggezoldcid vertrek, donker betimmerd en met de getaande herfstgloed van goudleer behang. 's Middags kan men de baron als hij thuis is altijd in deze kamer vinden, hetzij in een vreedzaam dutje gewikkeld, hetzij schrijvend aan de zware eiken tafel in het midden van de kamer. De hoogwelgeboren heer houdt er een vaste liturgie op na: 's morgens geeft hij de voorkeur aan de bibliotheek, 's middags aan de rookkamer, 's avonds (in gezelschap van zijn echtgenote) aan de tuinka mer en des nachts aan zijn bed, in een vertrek, dat de „slaapkamer" wordt geheten. De baron heeft 't vanmiddag erg druk. Hij is bezig het kasboek bij te houden. In de soezelige droomstilte van de rookkamer kriebelt zijn pen over het papier als een muis, die ach ter het behang knabbelt. De baron heeft het erg druk. Of zo'n baron het ook druk heeft! De boeren zouden er om lachen. En ook de kruidenier, die juist in zijn witte jasje met een mand op zijn fiets de laan afpeddelt. Zo'n baron heeft niets om handen denken zij. Wij wij hebben on ze zaken. Maar ook een baron heeft zijn zaak, die marcheren moet. Ook hij en zijn gezin kunnen niet leven van de motten in de gordijnen. Ach wat! Zo'n baron doet alles voor zichzelve. Een boer en een kruidenier wer ken voor de gemeenschap? In zekere zin wel ja. De baron ook. Hij onderhoudt een staf van personeel, beheert uitge- sterkte landerijen en houdt een kas teel in stand, dat de trots is van het land en op de lijst van monumen ten staat. En in dé rookkamer is hy ijverig aan 't optellen, wat bij bezit. Wat bezit ik? vraagt de baron zich af. Een kasteel; maar dat kan ik niet meenemen, als ik het hoekje omga. Hij noteert dus: Een kasteelpro memorie. Dan zijn er de boerderijen tien stuks. Ook die behoren ongetwijfeld tot de onroerende goederen. Er is geen verwikken of verwegen aan. Ilij schrijft dus: 10 boerderijen.... pro memorie. Onder de titel van onroerendheid vallen echter gewis niet het antieke meubilair, de collectie porcelein en de schilderij en-verzameling. Maar hoe roerend deze goederen ook zyn, de baron ziet toch geen kans ze, ais puntje bij paaltje komt, los te krij gen. Hij tekent dus aan: Meubels, schilderijen, porcelein.... pro memorie. Een gedeelte van de effecten-trom mel, bestaande uit Russen, Oostenrij ker en Italiaanse staatspapieren, ver scheen reeds lang pro memorie op de begroting, maar de rest over weegt de adellijke boekhouder - kan de trommel uit maar toch de kist niet in: Effectenpro memorie. Dan zijn er nog de familie-juwe len, doch de baron neemt zich niet eens meer de moeite daarvan aante kening te houden. Zijn pen verstijft. Hij is geheel van streek en gebruikt eenige krachtige uitdrukkingen, die in oude Roomse families van vader op zoon overgaan. Het uurwerk in een van de kas teeltorentjes laat vijf mijmerende slagen bibberen. „Dus" mompelt hij „bezit ik niets anders dan de stoel waarop ik zit." De Friese staande klok in de rook kamer loopt altijd achter en begint spookachtig te knarsen, te piepen, te steunen en te rammelen als een ge raamte. De baron kijkt verschrikt op en ziet holle oogkassen in een grijns lachende kale schedel. Onwillig en aarzelend laat de klok ruisend een slag los: Beng! Tel dan, baron! Hoeveel voor de armen? Beng! Hoeveel voor de missie? Beng! Hoeveel troost in lijden? Beng! Hoeveel Katholieke actie? De baron telt en telt als een beze tene. Het is niet weinig; ook niet veel. Beng!, galmt de klok ten vijfde male. Dat is het einde! zucht de baron. Zo wordt de rekening opgemaakt. Zo wordt de rekening van de baron opgemaakt, als hij in zijn dure kist de trappen van het kasteel wordt af gedragen. Goed beschouwd denkt de kruidenier bezit ik nog meer dan meneer de Baron. Maar ook bij de kruidenier tikt een klok in huis, al is het dan geen staande. ZWARE FABRIEKSBRAND IN HEI MOND. Vrijdagmiddag brak vermoedelijk tengevolge van kortsluiting brand uit in een der fabriekscomplexen van de N.V. Diddens en Van Asten, voor heen spinnerij „Nij verdal" aan de Westelijke Kanaalzijde te Helmond, die zich spoedig verder uitbreidde. Naar ons van directiezijde wordt medegedeeld bevond zich ongeveer 400 ton grondstoffen voor de spin nerij, bestaande uit balen katoen en wol, in twee uitgebrande complexen gebouwen. Ofschoon de schade nog moeilijk is vast te stellen beloopt zy naar schatting enige honderdduizen den guldens. Zij wordt door verze kering gedekt. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Dezer dagen maakt de reeds gebre vetteerde leerling vlieger S. van de rijksluchtvaartschool op Ypenburg een oefenvlucht in de omgeving van Hoek van Holland. Hy was daarbij vergezeld van een eveneens leerling- vlieger. Boven zee gekomen begon de piloot om een boot te cirkelen waar door hij belangrijk in snelheid ver minderde. Het gevolg was dat hij wegens te geringe snelheid in zee stortte. De beide piloten wisten zich uit het toestel te werken en zich on- gevaar een kwartier zwemmende bo ven water te houden. Het schip waar omheen zij gecirkeld hadden slaag de er in de beide vliegers op te pik ken en in Hoek van Holland aan land te brengen. Het vliegtuig, een Tiger Moth, verdween in de golven. Nader vernemen wij dat de piloot gehandeld had in strijd met de in structies en deswege van de lucht- vaartschool verwijderd is. ersengymnastiek 65. „Wat is mijnheer Pedro stil van avond", zei Sijginora Constanga be zorgd. „Soheelt u iets, Signor?" „Mij, Signora? Nee eh., nee, dank U. Ik •dacht over de moeilijkheden die ons te wachten zouden staan als de re bellen van ons verblijf hier op de hoogte zouden komen." „Maar U ziet zo bleek", hield Signora Constanga aan en daarop slaakte zij een luide gil „Een man", riep zij. „Een man voor het raam. Hij stond hier naar binnen te gluren. Alfonso, Alfonso, Alfonso!!!" Maar Alfonso behoefde zij niet waarschuwen. Deze was al lang naar buiten gestoven met een grote revolver in zijn hand. De man was echter reeds in de duisternis ver dwenen. De anderen bleven verstan dig binnen aan de deur staan luiste ren. Ze hoorden de motor van een zware terreinwagen aanslaan, terwijl kort daarop het geluid van het weg rijdende voertuig verstierf. Nu ge beurde het wel meer, dat er patrouil les van leger of politie bij nacht en ontij door de woestijn zwierven op zoek naar allerlei geboefte, maar toch was men er nu niet gerust op. Wie weet 't? 1. Tot welke orde heeft de H. Bonifacius behoord? 2. Van wie is de opera „Der „Freischütz"? 3. Wat betekent S. F. L.? 4. Wat is een hortoloog? 5. Wat is de Engelse titel van Shakespeare's „Drie Konin genavond? 6. Uit welke landen komen de schaakmeesters Szabo, O'Kel- ly en Rossolimo? 7. Wie componeerde de muziek in de film „Rhapsody in blue"? 8. Wat is de „dauphin"? 9. Wat is een astronoom en wat een gastronoom? 10. Wat is een divorce? (Zie antwoorden op advertentie pagina). ROMAN VAN CHARLES GAR VICE - Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 19) „Zo is het goed." Zij wachtte en kele ogenblikken en haar ogen vul den zich met tranen; „Goede nacht, lieve Daan!" Zijn kamer was boven haar slaap vertrek en de vloeren van de hui zen in Selby Gardenswaren niet van de dikste. En terwijl Daan zich vlug en peinzend uitkleedde, m'eende hij in de absolute stilte van de nacht, beneden hem in de kamer van „het kleine nest" iets te horen een snik. ,Arm klein nest," mompelde hij. Ook hij. die gewoonlijk in slaap viel zodra hij in bed lag, kon die avond moeilijk in slaap komen. Niettegenstaande het zeer druk was in de fabriek, moest Daan tel kens aan het avontuur van de vorige avond denken. Het gevolg was, dat hij niet zo snel als gewoonlijk vor derde en hij eerst laat thuis kwam. Toen hij de deur inkwam, was zijn in de gang en hij zag aan haar gezicht, dat er iets niet in orde was, „Wat ben je laat, Daan," zei ze zenuwachtig. „Ja moeder overwerk. Ik weet werkelijk niet, hoe wij door al het aangenomen werk heen moeten ko- m'en... Wat scheelt er aan moeder?" brak hij af. want hij bemerkte, dat het schreien haar nader stond dan het lachen. „Ze zijn weg... weg Daan!" zei ze en hield haar zakdoek voor haar ogen. „Weg! Wie is weg?" vroeg hij. „De huurders... Mr. Landon... en Stella," antwoordde zij. „Weg-" Hij had juist een arm uit z'n jas en stond daar als versteend door verrassing en nog iets an ders aan te staren. Waarom?... Wanneer?" „Vanmiddag. Zij moeten de hele morgen bezig geweest zijn met pak ken, want ik hoorde voortdurend ge stommel, maar 't is geen ogenblik in mijn hoofd opgekomen, dat zij zo spoedig zouden vertrekken. Mijn heer Landon belde mij en zei dat hij weggeroepen was Hij was vre selijk vriendelijk en beleefd en stond er op, dat ik een kwartaal extra huur zou aannemen." „Maar dat heeft u toch zeker niet gedaan!" viel Daan met een rode kleur uit. „Ik wilde het niet hebben en heb het geweigerd; maar hij heeft het geld achtergelaten. Het lag op de tafel, toen ik na hun vertrek boven kwam. Je moet niet boos zijn Daan, want ik heb het geld geweigerd. „Ik ben niet boos, moeder," zei hij afwezig. „Mijnheer Landon zei, dat het mij toekwam, maar dat het eigenlijk niet half genoeg was en dat hij veel meer zou willen geven. Hij wist ech ter, dat jij er boos om zou worden, om redenen die jou en hem bekend waren. Er waren schulden, zei hij, die nooit betaald konden worden, Daan; wat dat betekent heb ik met geen mogelijkheid kunnen begrij pen." „Het komt er ook niet op aan, nvoeder," zei Daan, die de fijngevoe ligheid van mijnheer Landon bijzon der op prijs stelde. „En wat gebeur de er toen?" „Om vier uur zyn ze met een taxi vertrokken... Ik kan me nog maar niet indenken, dat ze weg zijn. 't Is of het niet waar is, Daan". „En. eh... juffrouw Stella...?" zei hij haperend. Juffrouw Norton draaide zich naar het vuur. „Zij kwam beneden om mij vaar wel te zeggen," antwoordde Daans moeder snikkend. Het lieve kind schreide, alsof haar hart was ge broken en toch was ze zo kalm. Het was, of zei afscheid van haar eigen moeder nam, zo hing ze aan mijn hals. Ik hield ook zo zielsveel van die lieve schat!" Zij veegde de tra nen uit haar ogen en snoot haar neus. „Ik moest je de hartelijkste groe ten doen, Daan en je een briefje ge ven... waar heb ik het gelaten? Ik ben ook zo in de war... O, hier is het. op de rand van de schoorsteen, in een driehoekje gevouwen... net als een rmnnebriefje.wat een kind nog! Ze was erg dol op je, Daan net of je een broer van haar was!" Daan ontvouwde het driehoekige papier en las, maar niet hardop: „Ik wist gisteravond, dat wij weg gingen, maar ik kon het je niet zeggen. Daarom kwam ik je. goede dag zeggen. Vaarwel. Vergeet mij niet, lieve Daan. Je liefhebbende kleine nest Stella." „Weet u niet, waarheen zij ver- trokkken zijn?" vroeg hij na enige minuten van peinzend stilzwijgen. Juffrouw Norton schudde haar „Neen. Zij hebben er niets vange zegd en ook geen adres echtergela- ten". „Maar als er dan brieven komen! Heeft mijnheer Landon niet gezegd, waarheen die moesten gezonden wor den?" „Neen, dat heb ik hem op het laatste ogenblik nog gevraagd, mtar hij zei, dat er geen brieven zouden komen; dat had hij al geregeld, be weerde hij." „Misschien zijn ze naar het bui ten land mompelde Daan. „Dat zal wel, want zij zijn toch vreemdelingen, niet waar? Er wa ren ook geen adressen op de kof fers," zei ze naief. „Wat zullen de buren weldenken," vervolgde zij na enige ogenblikken. „Zodra de taxi voorkwam, was iedereen bij het venster. Ik kon juffrouw Baker en Emily heel duidelijk achter hun goedkope vitrage zien staan. Zij zal vanavond wel aankomen, om er het hare van te horen, want die is niet nieuwsgierig, maar weet graag alles. Ik weet niet, wat ik moet zeggen, want toen ze laatst hier was en vroeg, of die vreemdelingen voor lang hadden gehuurd, heb ik „ja" gezegd, want ze schenen zo op hun gemak bij ons te zijn, dat ik nooit had kunnen denken..." „Wat kan het ons schelen, wat zij ervan denken," zei Daan en begon in gedachten verzonken aan z'n maal „Jij kan zeker ook niet vermoe den, waar zij zo plotseling heen gegaan zijn?" vroeg zijn moeder, ter wijl ze hem bediende. „Och ik kan het wel gaan gissen," zei Daan ontwijkend, maar wat heb je daaraan?" - Hij at, doch hield spoedig op; hefc smaakte herr? niet. Peinzend bleef hij een tijdlang in zichzelf gekeerd zitten. „Dus zijn ze dan toch weg!" zei hij eindelijk. „Ja dan valt er niet veel meer over te praten. Maar... wij zullen hen erg missen, moeder." Hij las het briefje van Stella nog eens. Met op elkaar geklemde lip pen en gefronst voorhoofd vouwde hij het vervolgens weer op en borg het in een portefeuille bij allerlei ingewikkelde berekeningen van -ma chinerieën en weer mompr1 J hij evenals de vorige avond: „Arm klein nest!" -d.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 7