1 Op korte golf? ZATERDAG 4 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 OE LANDBOUWPOLITIEK OER REGERING Een van de voornaamste redenen van de spanning, welke op het ogen blik in de landbouw bestaat, is het verschil van mening tussen de Rege ring en de georganiseerde landbouw over de prijzen van verschillende landbouwproducten. Deze prijzen komen op de volgendse wijze tot stand. Het Landbouw-Economisch Insti tuut, een semi-officiële instelling voor de ene helft van de Regering en voor de andere helft van de geor ganiseerde landbouw, met name de Stichting voor de Landbouw, maakt kostprijsberekeningen van de ver schillende producten op verschillen de bedrijven. Aan de hand van deze berekeningen worden de besprekin gen gevoerd tussen de Regering en de Stichting voor de Landbouw om tot een goede prijsstelling te komen. Over de interpretatie van deze be rekeningen van het L. E. I. gaat nu voor een groot deel het menings verschil. Iln de hierbij afgedrukte loonoonooooooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooonoooooooooooooo BINNENLAND. .Bij K.B. is benoemd tot curator aan de Groningse universiteit pater mag. dr, S Stokman O.F.M., lid van de Tweede Kamer. Met pater Stok man is sinds de stichting van de uni versiteit in het Noorden van het land de eerste katholiek in het curatoiium benoemd. Pater C. Lukas, S.J., die sinds de wederopbouw van de tijdens de oorlog grotendeels verwoeste St. Ca- nisius kerk te Nijmegen, kapelaan was aan deze parochie is plotseling overleden in de leeftijd van 63 jaar. Verdacht van verduistering van ten minste 30.000 is door de Alme lose politie aangehouden de chef boekhouder der depots van het Che misch veredelingsbedrijf der fivma B. aldaar. De gepleegde onregelma tigheden moeten zich over jaren uit strekken. Ook een depotchef te •'s-Gravenhage is aangehouden op ver moeden van medeplichtigheid. De 65-jarige J. D. te Almelo, die op het dak van een achter zijn wo- n.ng staand schuurtje met een stok noten van een boom sloeg, is daar bij achterover gevallen, met zijn boefd op de grond terecht gekomen er was vrijwel op slag dood. Door een ruzie om de kinderen ontstond een vechtpartij tussen de familie 13. en van der S- te Nieuw- Amsterdam bij Emmen. De strijd nam een ernstige omvang en eindigde toen de 18-jarige J. B. met een stuk bout de 24-jarige gehuwde van der S. zo danig \erwondde, dat hij bewus'e- loos neerviel. Later op de morgen is het slachtoffer, dat vader van een kind is, overleden. De dader weri door de r-.'uiie gearresteerd. Het binnenlandse vreemdelin genverkeer is in het zomerseizoen van 3946 al aardig op gang gekomen. In Valkenburg (T. verbleven ru'm 28.000 zash-n, ir Etrgen (N.-H.) en Schoorl bana 700' en op de Wadden eilanden 16.500. De gouvcfnoui van Suriname heeft er in verband met de exorbi tant hoge prijzen in een telegram aan de minister van O G. op aange Icon- gen. dat regeringswege maitre- gelen worden getroffen teneind" te voorkomen dat Surinaams citrusfruit in Nederland op abnormale wijze wordt verhandeld. BUITENLAND. Tweehonderd Joodse illegale im migranten zijn van Cyprus onder weg naar Haifa, thans als legale im migranten. Zij mogen nu Palestina binnenkomen. Het Hongaarse' kabinet heeft de voormalige premier Nagy van zyn Hongaars burgerschap vervallen ver klaard. Hij bevindt zien thsiis in Amerika. Het besloot voorts de ge vluchte voorzitter van de Nat. Ver gadering, Bela Varga, uit Oostenrijk terug te roepen. Varga laat ze roe pen. In een groentewinkel te Jerusa- dem is een bom ontploft. Het was juist luncntijd, zodoende wers nie mand gewond, maar de voorradige peen en men was meteen klaar voor hutspot. De voormalige Duitse veldmaar schalk Milcii zit thans in de gevan genis te Landsberg, waar Hitier „Mein Kampf" heeft geschreven. Voor straf moet hij dit boek ter plaatse helemaal doorleg» n De Berlijnse soc-dem partijlei ding neer. tot nu toe ongeveer fj'00 name.i ontvangen van personen, die te Berlijn verdwenen" zijn. England heett in een nota ge protesteerd tegen de executie va- Petkof. De Bulgaarse regering heeft geantwoord, dat zij verbaasd is, want het geiJt hier een binnenlandse aan- gelegevhcid. grafiek kan men zien, welke prijzen de Stichting voor de Landbouw heeft voorgesteld op grond van haar in terpretatie van de cijfers van het L. E. I. en welke prijzen de Minis ter heeft vastgesteld op grond van zijn interpretatie van deze cijfers. Deze cijfers Van het L. E. I. komen tot stand door verwerking van de gegevens, welke dit instituut ont vangt van de landbouw-boekhoud- bureaux, alsmede van gegevens wel ke op bepaalde bedrijven verzameld worden met het oog op deze kost prijsberekeningen. Dat de Minister aan deze beide factoren een andere waarde toekent dan de Stichting voor de Landbouw, vormt een van de redenen, waarom men in boven staande grafiek enkele vrij grote ver schillen tussen de voorgestelde en de uiteindelijk vastgestelde prijs kan waarnemen. Zo heeft het L. E. I. b.v. voor tar we zijn cijfers gebaseerd op de uit komsten van bedrijven, gelegen in het Oldambt, de Noordelijke Bouw- streek (twee gebieden in Gronin gen) en in Zeeland. Deze gebieden zijn de meest vruchtbare van ons gehele land en de Stichting voor de Landbouw is nu van ordeel, dat men op grond van deze berekeningen niet de tarweprijs voor het hele land Landbouw is nu van oordeel, dat men ook rekening houdt met de uitkm- sten in minder vruchtbare gebieden. Voorts is de Stichting van mening, dat ook de factor oogstderving (ver minderde opbrengst, veroorzaakt door uitputting van de grond en ge brek aan kunstmest tengevolge van de oorlog) in aanmerking genomen moet worden en dat deze bij het be palen van de uiteindelijke prijs niet gemist kan worden. DISTRIBUTIENIEU W S WAT BETEKENT HET WOORDJE „WEST" OP DE MELKBON. Op de melk- en vleesbonnen van de nieuwe distributiekaarten staat het woordje West. Besloten is nl voor de melk een scheiding tussen stad en platteland tot stand te bren gen. aangezien zeer vele melkbonnen van het platteland naar de stad wer den gezonden. De bonnen West zijn in het gehele land geldig, de melk bonnen zonder dit woordje alleen op het platteland. Aanvankelijk wilde men ook voor de vleesbonnen een dergelijke scheiding invoeren. Maar dit is niet doorgegaan. Het woordje West op de vleesbonnen heeft dus geen betekenis. BONKAARTEN KRIJGEN DOORLOPENDE NUMMERS. Over de thans in gebruik zijnde bonkaarten yoor voedingsmiddelen is dikwijls geklaagd, dat ze niet vol doende overzichtelijk zijn, omdat de bonnen „Diversen", „Reserve",- „Brood", „Vlees", „Boter" en „Melk" ten dele voorzien zijn van dezelfde nummers, wat vaak tot vergissingen aanleiding heeft gegeven. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen is een nieuw model bonkaart ontworpen, dat op 23 November in gebruik zal worden genomen. Op de ze kaart komen bonnen „Algemeen", „Reserve", „Boter", „Vlees" en „Melk" voor, die voorzien zijn van een doorlopende nummering. In de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht is boven dien op deze kaart op de vlees- en melkbonnen de opdruk „West" aan gebracht. Hierdoor is het, wanneer dit wenselijk zou blijken, mogelijk voor die provincies bonnen voor deze ar tikelen aan te wijzen, welke in de rest van het land niet geldig zijn en omgekeerd. Of een zodanige maatre gel zal worden genomen staat nog niet vast. SPIJSOLIE. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat zij, die op de bonnen K O. 1 Algemeen, welke van 17 Augustus t/m 13 September j.l. recht gaven op het kopen van 120 gram spijsolie, geen olie hebben kunnen verkrijgen, deze bonnen tot uiterlijk 6 October a.s. in kunnen leveren bij een detaillist. Bij een volgende verstrekking van olie zal alsnog op deze bonnen olie worden afgeleverd. LEVER LEDIGE SPIJSOLIE. FLESSEN WEE RSPOEDIG IN. Bij de distributie van spijsolie in Augustus j.l. is een groot aantal fles sen onder het publiek gekomen, waar door de flessenvoorraden bij de fa brieken thans zeer klein zijn. Hoewel hieromentrent nog niet de minste ze kerheid bestaat, zal getracht worden tegen het einde van het jaar weer een spijsoliebon aan te wijzen. De uit voering van deze distributie zou prac- tisch onmogelijk worden, indien de thans in omloop zijnde flessen niet tijdig bij de winkelier terug te bezor gen, opdat, indien het straks inder daad mogelijk zal blijken te zijn weer spijsolie beschikbaar te stellen, deze distributie niet opgehouden zal moeten worden, wegens gebrek aan flessen by de industrie. PERSSPI EGELJ Naar aanleiding van het laatst ge voerde Indië-debat in de Tweede Ka mer schrijft het Vrije Volk: „De motie van de heer Schouten is door de Tweede Kamer verworpen, hetgeen verwacht kon worden. Bij zonder belangrijk of verrassend is die verwerping dus niet. Wij staan bij dit feit dan ook om een andere reden nog even stil, nu de zevende behandeling van de Indonesische kwestie in onze volksvertegenwoordiging gesloten is. De motie Schouten was een uitspraak van de gezamenlijke opposanten, met uitzondering natuurlijk van de com munisten, die met een eigen motie waren gekomen. En als een uiting van de oppositie klopte zij in het ge heel niet op de toon van de oppositie in en buiten de Kamer. De heer Schouten, gesteund door de heren Ti lanus, Bierema en Zandt, vroeg niets anders dan een wettelijke regeling voor de „centrale organisatie" en het „collegiale orgaan" naast de land voogd. Een overbodig verzoek, omdat minister Beel reeds had verklaard, dat de regering niet voornemens is buiten de wet te handelen en een wettelijke regeling zal voorstellen als het binnen de bestaande wetgeving niet mogelijk is de plannen te 1 wezenlijken. Maar deze motie was niet alleen overbodig, zij sloeg op de felle actie, die tegen de regeringspo- litiek gevoerd wordt en waarvan de heer Schouten zich bij de debatten zozeer de tolk had gemaakt, dat de heer Romme hem verzekerde geen verschil meer te zien tussen zijn re devoeringen en de agitatie van de „Gerbrandisten" zij sloeg op deze felle actie als een tang op een vaiken. Wilt gij de mars naar Djokja? had de heer Romme gevraagd en de heeT Schouten zweeg. Hij vroeg niet om een mars naar Djokja, hij'dwong de Kamer niet zich voor of tegen de in ternationale lijn, die de regering volgt, uit te spreken. Hij verzocht om een wettelijke basis onder de organen, die de regering in het leven wil roepen. En dit verzoek was overbodig". Bioscopen Trianon heeft deze week ,,Musi<£ for millions", hetgeen zeggen wil:mu-» ziek voor millioenen. Die muziek wordt gemaakt door het Manhattan Philharmonisch Orkest, waarin Bar bara" medespeelt. Deze Barbara ont vangt een brief, waarin haar wordt medegedeeld, dat haar man is over leden. Gelukkig blijkt dat niet waar te zijn, maar voordat de vervalsing wordt ontdekt, is er heel wat ge beurd. De ontdekking van het be drog lokt "een jubelend Halleluja uit van het koor. Voor 14-jarigen en ouder. Luxor laat „Avontyur op Marti nique" zien, een film, welke zich af speelt tijdens de oorlog na de val. van Frankrijk. Het ondergrondse ver zet tegen de Vichy-regering blijkt ook al op Martinique te zijn doorgedron gen. De held van dit avontuur neemt op zich een gevaarlijke op dracht uit te voeren in deze stryd tegen Vichy en slaagt daarin op „avontuurlijke" wijze natuurlijk. Boven 14 jaar. Casino heeft een „Blonde Nachte gaal", die natuurlijk zingt en wel in de bar van haar vader. Ben en an der houdt verband met verkiezings campagnes, hetgeen in Amerika niet zo wonderlijk is als het hier zou zijn. Maar het einde is in de trant van alle blonde nachtegalen, want ze krijgen elkaar. Boven 14 jaar. Rex heeft de grappenmakers Stan Laurel en Olivier Hardy op bezoek. Dat ze „Vrolijke Jongens" zijn, dat willen ze weten en dat weten de toe schouwers ook weldra. Het is een ech te lachfilm, zoals we dat van deze twee olijke komieken gewend zijn. Voor alle leeftijden. •Lido. Het Biechtgeheim blijft nog steeds aantrekkelijk voor toneel- en filmsenario-sohrijvers. Wij hebben er niets op tegen indien het gegeven vólkomen serieus en artistiek verant woord is. Niet zoals in de Mexicaanse film „Het Geheim van de Biecht", waarin veel woorden een zwakke film moeten dragen. De fotografie is bepaald slecht te noemen en niet te vergelijken met de schitterende op namen van sommige latere Mexicaan se films. Op de toepassing van het Biechtgeheim in deze film is nog wel het een en ander aan te merken. Maar enfin, de Priesterrrol is verder goed gespeeld en voor de rest is het ver haaltje huilerig-sentimenteel. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Ned. recht: de heren J. A. Zevenbergen te Hoensbroek, P. W. Tiele te Gouda, W. Volker te Sliedrecht, B. J. Kor ver te 's-Gravenhage, W. J. Noteboom te Voorburg, J. van Soest te Voorburg. De dames D. S. van Heukelom te Am. sterdam, J. M. Evertse te Baren- drecht, J. H. Weylan. te Delft, F. J. Muinck Keizer te Aerdenhout, J. E. Vollekopp te Rotterdam, C. E. de Boer te Arnhem; artsexamen 1ste ge deelte: de heren J. Q. van Tilburg tc Gorinchem, D. C. den Haan te Leiden, T. Romijn te Zwijndrecht; artsexamen 2de gedeelte: de heer C. H. J. van Enter te Rotterdam. BEURSOVERZICHT. Zoals des Vrijdags vaak het geval is hield het publiek zich ten opzichte van de effectenbeurs gisteren vrij ge reserveerd. Desniettemin was de stemming bij de opening vast en voor verscheidene aandelensoorten open baarde zich enige vraag zodat de koersen merendeels aanvankelijk het zelfde of iets hoger waren dan de vorige slotnoteringen, maar toch maakte de markt de indruk dat er niet veel lijn in zat. Prolongatie 2}4 procent. LEIDEN GEVARIEERD 3 OCTOBER- SCHOUWBURG-PROGRAM. Gisteravond werd in de Schouw burg een gevarieerd 3 October-pro- gramma voor het voetlicht gebracht, waarvan het optreden van het beken de radio-ensemble Jan Corduwener de hoofdschotel vormde. Dé musici van dit gezelschap speelden de meest gevraagde nummers uit hun radio- repertoir, dat zoals men weet modern en tegelijk ook beschaafd is. De kennismaking was dus vanzelf sprekend aangenaam. Minder aangenaam echter was de kennismaking met de conferencier Bernard Barends. Men kan tenslotte niet alles over zijn kant laten gaan, zelfs niet op een 3 Octoberfeest. Wan neer iemand zich geroepen voelt om in het openbaar moppen te tappen, dan dient hij zich ook bewust te zijn van zijn verantwoordelijkheid ten op zichte van het publiek, dat hij wenst te amuseren. Vrolijkheid brengen is een schone taak, zolang men er zon der gewetensbezwaar het adjectief „beschaafde" aan vooraf kan laten gaan. Hetgeen wij gisteravond te ho ren hebben gekregen, moet bij het aanleggen van deze maatstaf voor minstens vijftig procent worden afge keurd. „Zwoele gijn" is niet beschaafd en bijgevolg niet geschikt voor een gezonde feestviering. Celine de Vries, een zingende ac- cordeoniste, bracht enkele aria's en liederen ten gehore, die een zodanig applaus uitlokte, dat zij er zonder toegift niet afkwam. Vermelden we tenslotte het optre den van Balsamo, een van de eerste prijswinnaars' op het Internationale Wereld Goochelcongres, die met zijn manupulaties, koord- en kaarttrucs de aanwezigen enige tijd aangenaam bezig hield. GOUDEN ZAKEN JUBILEUM. Op Zaterdag 11 October zal de zaak van de firma A. E. v. d. Voet en Zoon, Morsweg 21, vijftig jaar bestaan. De heer A. E. v. d. Voet be gon op 11 October 1897 zijn hoef- kachel- en rijtuigsmederij. Twee huisjes, één voor werkplaats en het andere voor woning, vormden het begin, doch reeds in 1905 werd alles vernieuwd en naarmate de tijd ver liep werd ook het bedrijf gemoder niseerd, mede een gevolg van de electrificatie in 1914. Na de eerste were'doorlog volgde een nieuwe uit breiding van het bedrijf door bijtrek ken van een werkplaats van 80 M2. Op 1 Jan. 1934 trad de oprichter de heer A. E. v. d. Voet, uit de zaak, terwijl zijn 23-jarige zoon, de heer M. v. d. Voet het bedrijf geheel over nam. In de bezettingstijd lag de zaak vrijwel stil, doch na de bevrij ding werd opnieuw begonnen.... met moed en vertrouwen. De jubilerende firma hooipt Zater dagmiddag van 35 uur in „De Turk" te recipiëren, waarbij de op richter der zaak getuige hoopt te zijn van de belangstelling van velen. 25 JAAR IN HET „ZWARTE GOUD". Het houdt maar niet op met al die zilveren jubilea; vandaag was de beurt aan de heer P. A. v. d. Boo gaard, om gehuldigd te worden in verband met het feit, dat hij vijf en twintig jaar werkzaam is bij de brandstoffenhandel fa. Ouwerkerk, op de Oude Vest. De jubilaris werd vanmorgen om tien uur met z'n echtgenote en doch ter per auto van hun woning gehaald om in het kantoor van de firma ont vangen te worden, j Drie generaties Ouwerkerk hebben hier de jubilaris gehuldigd; allereerst de oudste firmant, de heer K. Ouwer kerk, die de heer Boogaard prees om de goede samenwerking die steeds tussen hen bestaan had en hem een enveloppe met inhoud aanbood. Dan was het woord aan de heer A. Ouwerkerk, die de jubilaris een aar dewerk bord aanbood, waarop de woorden „25 jaar in het zwarte goud". Ook de jongste generatie trad naar voren; de kinderen van de heer A. Ouwerkerk boden de feesteling siga ren aan. Namens het personeel sprak, onder aanbieding van bloemen, de heer A. Jacobs, terwijl ook door de cliëntèle bloemen waren aangeboden. Na dit officiële gedeelte bleef men onder het genot van enkele verver singen nog enige tijd bijeen. „St. Cosmos". Langs deze weg delen wij de leden van de afd'. Leg den van de JvTed. Kath. Bond van Kappperspersoneel, alsmede alle be langstellende niet-leden mede. dat het vertrek van d'e bezoekers van het nationaal kapconcours te Utrecht is vastgesteld om 10.45 per trein vanuit Leiden. Vertrek Alphen aan de Rijn om 11 uur. Zij, die zij vanuit Leiden vertrekken worden uitgenodigd om uiterlijk 10.30 op het stationsplein aanwezig te zijn. Daar het aantal me dewerkenden aan het concours (zo wel dames- als heren-afd.) zeer groot is, rekenen wij erop, dat vooral de jongeren onder de leden van hun be langstelling blijk geven in verband met het leerzame van zulk een con cours. Jongemannen Congregatie St. Pe trus-parochie. Was de opkomst de vorige keer redelijk te noemen, he denavond verwachten wij om 9 uur natuurlijk een nog grotere schare jongeren, die na de viering van Leiden's ontzet, naar een geestelijk opfrissertje uitzien. Tot onze spijt moeten we voorts mededelen, dat door zaalmoeilijkhe den, de bijeenkomst van Zondagmor gen 5 October niet doorgaat, maar wel op Zondag 12 October. Nadere mededelingen worden vanavond be kend gemaakt. Maandagavond is er tijdens een propaganda-avond een portemonnaie( verloren, inhoudende f 14. De eer lijke vinder wordt verzocht deze te rug te bezorgen De Ridderstraat 11, Leiden. R-K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. - STEENSCHUUR 17 Aanwinst van nieuwe boeken. Profane ontwikkelings-lectuur: Uit de Berchmanianum-serie: van Pater A. J. Mulder, S.J.: Natuurkunde; Dr. E. J. E. Huff er, S.J.: Wiskunde; Pater Dr. P. de Bruin, S.J.: Economie; Cy- riel Verschaeve: Voortrekkers Pad (schenking; H. J. Schim van der Loeff en J. A. J. Barnhoorn: Ziels zieken, zenuwzieken en hun verple ging; A. W. Francken: Het leven on zer Voorouders in de gouden eeuw (schenking); W. W. Reijs: Nederland zoals het was zoals het is (schen king). Godsdienstige ontwikkelings-lec tuur: Edward Ingram Watkin: The Catholic Centre; Mr. H. P. Mardhant: Hoe kwam ik er toe? Alphons Tim mermans: Bijbel voor de jeugd deel VII). Oorspronkelijke romans: G. Betlem: Juut Couwenhove (meisjesboek); Diet Kramer: Roeland Westwout (meisjesboek); Arthur van Sehendel: Nachtgedaanten; Herman d'e Man: De kleine wereld (herdruk). Vertaalde romans: Sydney Horier: Gevaar! Elizabeth Laura Adams: Symphonie in 't donker. Jeugdlectuur: 1417 jaar: John Buchan: De sohat van de Rooirand. Albert van der Hoogte: Uit Kareis H.B.S.-jaren. 1214 jaar: Agnes Blundell: Het Rovershol; Guus Betlem jr.: De IJs- 'hockey-club; Martina van Soelen: Dolfijntje. (Deze laatste vijf werken zijn schenkingen). Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propae- deutisch examen voor civiel ingenieur de heer H. L. Westerman, alhier. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen wordt waar genomen door de doktoren Tarmian v. Leeuwen, Simons en Verbrugge. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wprdt van Za terdag 4 October 13 uur tot Zater dag 11 October 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding en Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502, de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter-Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Gevonden voorwerpen in de maand September 1947: Dasspeld Kinderfietsje, Brillen, Vulpenhouders, Visacte, Kinderschoentjes, Sleutels, Vulpotlood, Armbandhorloge, Broek riem met portemonnaie, Luchtdruk meter, Portemonnaie's, Persoonsbe wijs, Speelbeer, Dameshandschoen, Rijwielsleutel, Tabakszak, Kinder sokjes, Postduif, Broche, Zilverbon- nen, Distributiebescheiden, Rozen kransen, Hangertje, Ceintuurs, Schou dertas, Koffertje, Wollen vest, Gym schoenen, Fototoestel, Jongenspetje, Regenmuts, Schoenen, Kunstgebit, Herenhoed, Cigarettenkoker, Mantel tjes, Bankbiljet, Armstoelen, Regen jas, Ochtendjas, Actetas, Damestas; Leesboek, Rentezegels, Armband, Dop van kinderwagenwiel, Vulpotlood, Zondagschoolboekje, Schragen, En gels boek, Regenkapje, Lampenkapje, Koper gewicht, Sliklap rijwiel, Jon gensjasje, Agendaboekje, Jongens- riem met sleutel, een boek (Werk tuigkunde), Roeiboot, Kip, Tabaks pijp, een beursje met inhoud, Heren- strik, Paspoort, Witte muts, Gouden ring, Herendas. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofd-Bureau van Politie Zonneveldstraat no. 10 te Leiden op Woensdag- en Zaterdag middag van 24 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren Angela Hendrika Maria, d. v. J. Kluver en H. M. Roes; Anna Cornelia Johanna Maria, d. v. J. B. M. Pompe en N. M. van Nunen; Jo hannes, z. v. J. A. Deursen en E. M. Semp; Simon Marcus, z. v M. du Prie en H. M. Ronde; Caspar Herman Maria, z. v. C. W. C A. Dieben en C. A. M. E. de Kruijf; Trijntje Neel- tje, d. v. C. Blonk en L. de Best; Paul/ Roeland, z. v. L. P. Walburg Schmidt en W. C. Clatscher; Anrdies, z. v. A. Stikkelorum en H. W. M. Koet; Jans- je, d. v. H. Borsboom en J. Ciere; Jacoba Johanna, d. v. J. H. Planje en A. M. S van Druten; Johannes Cornells Josef, z. v. C. J. Kop en C. H. Schmidt; Jansje Jacoba, d. v. J. C. Diseraad en J. Laurier. Overleden: C. J. Martijn man 65 jaar; P. A. M. Versteege zn 2 jaar; H. A. van der Ham wed. van A. J, Vogels 63 jaar; E. W. Groeneveld dr. 2 maanden; C. A. van Veen dr. 23 j.; L. van Dam Vr. 73 jaar. WEERSVERWACHTING O DROOG. o Enkele overdrijvende wolken- g o velden met op vele plaatsen och- g o tendmist. Iets hogere tempera- 5 tuur dan vandaag en in het al- o g gemeen weinig wind. oooooooooooooooooooooooooooooooooo Taptoe De man stond met een vrij sul lig gezicht naar de Taptoe te kij ken. Wie zo'n gezicht heeft, moet geen 3 October proberen te vie ren. Misschien wou die man dat ook niet, maar stond hij alleen toevallig juist daar waar de Tap toe ook langs wilde. Hij keek naar de voorbij mar cherende gymnastiek-meisjes en bromde: „Die zijn klaar voor de diep-vries". „Wablief?" zei ik. .Kippevel", zei de man. „Ja, 't is frisjes1", beaamde ik. „Je ken je beter warm blazen", constateerde de man met een waarderend knikje naar de zwaar blazende muziekmannen. „Of zoals die paffinder, die als maar aan de verkeerde kant van die turkse trom loopt te slaan". „Dat hoort zo", zei ik, „dpen ze allemaal". „O, kijk dat arme schaap 'ns!" Dat arme schaap huppelde in derdaad hoogst eigenaardig, want ze kon maar niet in de pas komen. Gek is dat: als je er een maal uit bent. „Toch wel aardig", zei ik, om de man op andere gedachten te brengen, „zo'n sportieve schare van jongelui". „Houte klazen", zei de man en begon te schreeuwen: „Links, rechts". „Aaiii" gilde een hondje, dat door de man op z'n poot werd getrapt. Op Ypenburg werd een demonstratie gegeven met een ander type helicop- tère, nl. de Irvin-Bell helicoptère. waarvoor natuurlijk weer zeer veel belangstelling bestond. GEM. AANKONDIGING Binnen enkele dagen worden de aanslagbiljetten verzonden aan de houders van honden, waarvan tot nu toe aangifte is gedaan. Daar gebleken is, dat nog niet alle in de gemeente gehouden honden zijn aangegeven, worden dTe houders daar van nogmaals gewezen op hun ver plichting tot aangifte. Tot 15 October a.s. wordt ieder, die zulks tot nu toe verzuimd heeft, in die gelegenheid ge steld aangifte te dioen ten kantore van de Inspecteur dier Gemeentelbe lastingen (Stadhuis, kamer 27). Indien daarna blijkt, dat de belas tingaanslag voor een hond is achter wege is gebleven, doordat geen aan gifte is gedaan, zal de verschuldigde belasting worden nagevorderd met een viervoudige verhoging; in dat geval zal dius voor een zogen, luge hond een aanslag worden Opgelegd van 10.40.f 0.50. Een beroep op onbekendheid met de wettelijke bepalingen zal alsdan niet kunnen worden aanvaard. LAATSTE BERICHTEN WILLEM BARENDZ VERTROKKEN In alle eenvoud is hedenmorgen om half tien de Nederlandse walvis vaarder „Willem Barendsz" onder ge zagvoerder kapt. Klaas Visser, voor de tweede maal uitgevaren naar de antarctische gebieden. HOGE STRAFFEN VOOR DADERS AANSLAG TE 'S-GRAVENHAGE. De Krijgsraad te velde heeft da ders en medeplichtigen aan de bom aanslag aan de Prinsegracht te 's-Gravenhage gepleegd' op 5 Dec. 1946, waarvan de heer Boer, zijn echtgenote en dienstbode slachtof fers werden, alsmede van een vroe gere aanslag op Voer, het „kidnap pen" van de hotelhouder van Rijs wijk uit Renfcum en voorgenomen aanslagen op twee hoofdofficieren en een burger als volgt veroordeeld: Kapitein F. J. J. baron van Heem stra tot dertien jaar gevangenisstraf mot aftrek (eis 15 jaar en drie maan den). Verdere straf ontslag uit de dienst en ontzegging van het reoht bij de gewapende macht te dienen. Sérgeant A. T. de Boer dertien jaar gevangenisstraf met aftrek (eis 11 jaar). Korporaal J. P. J. Peterse negen jaar gevangenistraf met aftrek (con form de eis). 1 TREINONGELUK BIJ NAMEN. Ts Virton bij Namen in België is hedenmorgen een treinongeluk voor gevallen, waarbij zeven personen om het leven kwamen en zeven anderen gewond werden.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2