SPORT j Op korte golf J Kath. Tuinbouwschool geopend! KLEIN NEST DONDERDAG 2 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het probleem der kleine boeren Het Rooms-Katholieke „Centrum voor staatkundige vorming" heeft ge publiceerd een rapport van een door haar ingestelde commissie ter bestu dering van het kleine boerenprobleem in Nederland. Deze commissie werd gevormd door prof. ir. W. J. Dewez, B. A. A. En- gelbertink, ir. J. Th. Everts, drs. Th. J. Platenburg en drs. F. W. J. Kriel- lears. De commissie concludeert, dat de grote maatschappelijke waarde van de boeren- tuindersstand vergt, dat het aantal zelfstandige landarbeiders niet kleiner wordt, doch dan is? het een eerste vereiste, dat de kleine be drijven een gezonde economische ba sis hebben. In verband met de wens tot. handhaven van hei aantal kleine bedrijven zegt de commissie, dat door het relatief kleiner worden van het boeren- en tuinderselement in ons land, welke verkleining veroorzaakt wordt door de bevolkingsaanwas, de invloed van de boerenstand op maat schappelijk en cultureel terrein ver mindert. Indien men zou overgaan tot vermindering van het aantal klei ne bedrijven, zou de verhouding van de boerenstand ten aanzien van an dere bevolkingsgroepen nog ongunsti ger worden. Daarom zal volgens de commissie zo nodig aan de economi sche rentabiliteit moeten worden op geofferd, wat aan de maatschappelij ke rentabiliteit kan worden gewon nen. Desgevraagd verklaarde een der commissieleden, dat men de boeren bevolking ziet als een bevolkingsre servoir enerzijds en een bron van steeds hernieuwde nationale cultuur anderzijds en dat, maatschappelijk bezien, daarom het aantal boeren in Nederland stellig niet mag vermin deren. Bioscopen VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 M. 700 Nieuws. 7.30 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.'8 Opera-programma. 8 50 Voor de vrouw. 9.00 Lichte morgenklanken. 9.30 Kwartet. 10.00 Morgenwijding. 10.20 London Suite. 19 30 Voor de vrouw. 10.45 Sini van den Brom (piano). 11.15 Voordrach ten. 12.33 Sportagenda. 12.38 Sky- masters. 13.00 Nieuws. 13.15 De Avro- lians. 13.45 Gram.platen. 14.00 Kook kunst. 14 20 Le piano romanüque. 14.40 Ons volk in zijn dichters. '5.00 Russisch programma door het Om roeporkest. 16.00 Gram.-platen. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.00 Oeral Kozakkenkoor. 17.20 Muzikaal baib- beltje. 18.00 Nieuws. 18.20 Dance memories. 18.30 Voor de strijdkrach ten. 19.15 Musette-klanken. 20.00 Nieuws. 20.05 Kwartet. 21.00 Gezel lige plaatjes. 21.30 Klankbeeld. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Jo Vincent. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Ochtendconcert 9.35 Tsjechisch Philharmonisch or kest l'.OO De Zonnebloem. 11.35 Als de ziele luistert. 12.03 Wim Hendriks, viool. 12.33 Staf muziekkorps A'dam- se politie. 13.00 Nieuws. 13.20 Ver volk Stafmuziekkorps. 13.50 Van man tot man. 14.00 Liederen van «Schu bert 15.45 Gevarieerd middagcon cert." 16.45 Na schooltijd. 17.00 Gram. platen. 13.40 Viool met piano. 19.00 Nieuws. 19.30 The song singers. 20.00 Nieuws. 20.20 Omroeporkest. 20.45 Benelux-uitzending. 2100 Omroep orkest. 22.30 Nieuws. 22.50 Orkest Klaas van Beeck. ZATERDAG. HILVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8 00 Nieuws. 8.18 Silvester-kwintet. 10.35 Schubert-liederen. 11.00 Opera- concert. 12.23 Johan Jong, 13.00 Programma Ned- Strijdkr. 15.15 U.S. A. Disco-parade. 17.15 Omroepka- merorkest. 18.00 Nieuws. 18.30 Pro gramma Ned. Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. 20.15 Vaudeville-orkest 22.30 Ramblers. 23.00 Nieuws, 23 30 Rustige avondklanken. HILVERSUM II (415 M.). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.45 Maria ter ere. 8.55 Inleiding Hoog mis. 9.00 Hoogmis in het klooster St. Lucia v. Bennebroek ter gelegenheid van het eerste eeuwfeest der congre gatie. 10.00 Weense melodieën. 11.00 De Zonnebloem. 12.33 Lunchconcert. 13.15 Welk boek, een goed boek. 13.49 Filmpraatje. 14.00 Toneelkijker- 14.20 Klaas van Beeck. 16.30 Schoonheid van het Gregoriaans. 18.15 Paul de Waart. 19.00 Nieuws. 19.15 Kath. Nieuws. 20.00 Nieuws, 20.12 De ge wone man. 20-30 Lichtbaken. GENEESMIDDEL TEGEN KINDERVERLAMMING. Naar de Duitse nieuwsdienst in de Britse zóne meldt, heeft dr. Oldshau- sen van Slees wij k-Holstein een nieuw middel tegen kinderverlamming ge vonden, dat, wanneer het op het juiste ogenblik door middel van een injectie wordt toegediend, zeer snel werkt. Het middel bestaat uit een oplossing van druivensuiker, waarin zich een aantal andere elementen be vindt, o.a. zilver. Tot dusver zijn slechts kleine hoeveelheden van het middel beschikbaar. Wanneer toe stemming zal zijn verkregen voor het gebruik van de benodigde grondstof fen, kan tot productie op grote schaal worden overgegaan. Nederlandse poppenfiim in kleuren In opdracht van de Honig's Fa brieken te Koog aan de Zaan en Nij megen, is door Joop Geesink een aardige poppenfiim vervaardigd, die binnenkort in de Nederlandse bios copen te. zien zal zijn. De film wordt geheel gespeeld door poppen, terwijl de machines levende wezens geworden zijn. In een bonte rij van leuke opnamen en originele vondsten krijgt de toeschouwer een indruk van wat Honig's Fabrieken doen om zoveel mogelijk heerlijke, voedzame Honig's Artikelen te ma ken voor zo veel mogelijk Neder landse gezinnen. 8533 U zult deze kleurenfilm stellig de moeite waard vinden en bij een bezoek aan de bioscoop dan ook ze ker van de film „Honig werkt" ge nieten. TWEE DOODVONNISSEN UITGESPROKEN. Het Bijzonder Gerechtshof te Am- hem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de drie Apeldoornse po litie-ambten ar en, die zich hadden schuldig gemaakt aan het arresteren van Joden, van wie er tientallen naar Duitsland zijn gevoerd en niet zijn teruggekeerd. De inspecteur van politie Koker en de wachtmeester Oosterdijk wer den conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. In de zaak tegen de wachtmeester Pelk, tegen wien eveneens de dood straf was geëist, stelde het Hof de stukken ter beschikkng van de raads- heer-conmissaris, ten einde een on derzoek te laten instellen naar de geestesvermogens van deze verdachte Koker en Pelk zijn in cassatie ge gaan. HAAGSE RECHTBANK. Ontrouwe ambtenaar. Tegen de gemeente-ambtenaar J. B., die te recht heeft gestaan wegens verduis tering van ongeveer f 48.000 ten na dele van de gemeente Katwijk, had de Officier een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld conform die eis met aftrek van preventief. Diefstal. Wegens diefstal heeft terecht gestaan de stoker J. A. G. uit Katwijk, thans gedetineerd. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Inbraak. De los-arbeider A. P. te Leiden had in Zoeterwoude in braak gepleegd en een fiets, radio toestel enz. buit gemaakt. Tegen ver dachte werd een jaar en zes maan den gevangenisstraf geëist. De recht bank heeft conform die eis veroor deeld. De sensatie. De jeugdige 1 os- werkman W. KL van P. te Leiden was er met een vrachtauto vandoor ge gaan, toen hij in een bioscoop een achtervolging van een autodief had gezien. Verdachte had overigens reeds eerder een auto gestolen en de Officier vorderde daarom tegen hem twee jaar jeugd-gevangenisstrafDe rechtbank heeft overeenkomstig die eis veroordeeld. BEURSOVERZICHT. Het zakenverkeer op de effecten beurs te Amsterdam was Woensdag wederom van bescheiden omvang, maar de stemming was vast. De koer sen verschilden over het geheel ge nomen weliswaar niet veel bij die van Dinsdag en voor enkele specia liteiten kon zelfs enig aanbod wor den opgemerkt, maar alles 'bij elkaar genomen kon worden geconstateerd, dat zich, zij het dan ook op beschei den voet, vraag openbaarde en de hoofdkoersen waren merendeels ge lijk of iets boven de vorige slotno- teringen, met uitzondering echter van de rubberaandelen. Prolongatie 2tf. GYMNASTIEK KATH. RIJNLANDSE TURNKRING. A.s. Zaterdag en Zondag zullen in het St. Willibrordusgebouw te Oegstgeest de jaarlijkse gymnastiek- wedstrijden van de Kath. Rijnlandse Turnkring worden gehouden. De deelname aan deze wedstrij den is veelbelovend, want de vol gende clubs hebben ingeschreven: Sportief en Groen Wit Leiden, Esto Bodegraven. St. Willibrord Oegst geest, Meerburg Zoeterwoude, G. D. S. Boskoop, Wilskracht Alphen aan de Rijn, ODI Leimuiden en GIOS Noord wij kerhout. Zaterdagmiddag te 2 uur vangen de wedstrijden in het gebouw St. Wilibrord aan terwijl door de meis jes en jongens in het gymnastieklo kaal van de Gem. school aan de Terweeweg wordt gewerkt. Zondag te 12 uur worden de wedstrijden in het gebouw St. Willibrord voortgezet door de dames, terwijl te half vijf de heren aan de beurt komen. Tot slot is er te 5,45 uur keurwerken voor de dames. Wij hopen, dat alle clubs zo vol ledig mogelijk opkomen en dat er uitstekend gymnastiek vertoond moge worden. Op Zaterdag en Zon dag vanaf half drie zijn de wedstrij den ook voor het publiek toegankelijk Kaarten aan de zaal tegen 0.25 en 0.50. Kinderen hebben geen toe gang. ZEILEN DE NA-KAAG. Zaterdag en Zondag zullen op de Kagerplassen de jaarlijkse najaars wedstrijden van De Kaag worden ge houden. Dat de zeilers er nog wel zin in hebben, blijkt uit de verrassend grote deelname in de verschillende klassen. Het programma van deze Na-Kaag is nagenoeg zo groot als 'n vroegere Kaagweek, wel 'n bewijs hoe het aantal wedstrijdzeilers is toe genomen. Bij deze Na-Kaag zijn zelfs de 45 M2.-zeilers Verduyn en Sythoff van de partij en zij zullen als steeds het programma openen. Daarna volgen ditmaal de 12 M2.- klasse met 13 deelnemers en de Val kenklasse met 16 inschrijvingen. Het wedsfrijdcomitè heeft ditmaal deze klassen doen starten vóór de Draken en de Regenbogen, omdat ook Zon dag j.l. bleek dit duidelijk de snel heid van Sharpy's en Valken groter Wij zijn benieuwd of werkelijk alle deelnemers de Draken en Regen bogen zullen voorblijven. Intussen treffen we bij de Regenboogklasse weer alle oude bekende deelnemers aan en ook onder de Drakenklasse ditmaal 13 inschrijvingen heeft zich zol angzamerhand een kopgroep, gevormd, waarbij de een voor de an der weinig onderdoet. Moeten we ze ÏOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO TOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÓOOOOOOO BINNENLAND. Bij het ploegen van reeds eerder bewerkt land is de 17-jarige Th. J. Hubers uit Gemert, door een mor tier-projectiel dodelijk gewond. Een grossier in chocolade en suL kerwerken uit Zuilen en zijn drie rei zigers die 190.000 suikercoupures, zwart verkocht zouden hebben, zijn gearresteerd. De dove paardenhandelaar K. is te Hengelo door een smalspoor- treintje gegrepen en gedood. Van de 3H a 4 millioen, die het motorverkeer opbrengt voor bruggen bouw, wordt in '48 slechts 3H ton besteed voor dit doel. De K.N.A.C. verzoekt om meer. Het hoofd van de huishoudelijke dienst van het gemeentelijk zieken huis te Lochem is gearresteerd we gens diefstal van een groot aantal ar tikelen. BUITENLAND. Japan heeft ook een „Al Ca po ne". Hij heet Sekien en stond aan het hoofd van meer dan 2000 gang sters, met een „staf" van 150 man. Hij heeft zich thans aan de politie overgegeven. Had hij er genoeg van? In de Palestijnse wateren wor den „lok-schepen" gebruikt, die er uitzien als illegale-immigrantensche- pen en de bedoeling hebben om de Britse schepen af te leiden. Omdat de Engelsen geen plezier reisjes meer naar het buitenland mo gen maken, heeft de „British Euro pean Airways 13% van haar perso neel moeten ontslaan. noemen? Van Wijk, Vollebregt, Bob Maar, Proper, v. d. Stadt.... Verder zien we in de Olympia jol- lenklasse A 12 deelnemers, in de B- klasee 9, in de 10 M2.-klasse twintig inschrijvingen, verdeeld in A en B, in de Pampusklasse 11 en de 12- Voetsjollenklasse ook al 20 deelne mers. Zaterdagmiddag wordt gestart te 15.10 uur, Zondag te 10.10 en 14.10 uur, VOETBAL LEIDSE VOETBALBOND. Programma voor Zaterdag 4 Oct. Klasse 1: Katwijk 2Lisser B. 1, Noord wijk 2—RCL 1 Quick B. 3— Rijnsb. B. 3; SVOW 1Koudekerk 1 Klasse 2A; Lisser B. 2—Ter Leede 2; GWS 1Noord wijk 3; Leiden 2 ARC 3; Woubrugge 1T. en D. 1. Klasse 2B: Alphia—RCL 2; Val ken B. 1—Katwijk 3; MSV 1—Quick B. 4; VWS 1—CNV 2. Klasse 3A: Koudekerk 2Leiden 3; Lisser B. 3—NS A 1; PBOV 1^- Quick B. 5; Rouwkoop 1VWS 2. Klasse 3B; Katwijk 4Woubrugge 4; Ter Leede 3—SVOW 2. Klasse 4A: Quick B. 6Lisser B. 4; ARC 5—Noordwijk 5; VWS 3— Valken B. 2; SVOW 3—GWS 2. Klasse 4B: Lisser B. 5Koudekerk 3; PBOV 2Woubrugge 3; MSV 2 Noordwijk 6; Valken B. 3NSA a. Junioren A: Noordwijk aQuick B a; Rijnsb. B. aKatwijk a; CNV Lisser Boys. B.: KoudekerkMSV; Woubrugge —SVOW; Alphen—ARC. C.: Katwijk cRouwkoop; ASC Rijnsb. Boys b. Adspiranten: A: Katwijk aUVS a; ASCLugd. a; LFC aNoordwijk a; Roodenb. aQuick B. a. B: Lisser B.Ter Leede; Lugd. b VTL; Oranje Gr.Quick B. b; UVS b—Rodenb. b. C.: Quick B. cRijnsb B.; RCL Rouwkoop a: GWSUVS c; Roo- denburg cLFC b. D.: Rouwkoop dNoordwijk b; Lugd. dKatwijk b; UVS dUVS e- Roodenb. eValken B. E: Docos aVVSB a; WLV a— SJc a; Lisse tWarmunda a; Lisse bForeholte a. F: St. Bern, a—Alph. B.; Hazers- woudeRij pwetering. G.: SJC bLisse c; Warmunda b Lisse d; SJC cDocos b; Foreholte bWSB b. DAMMEN. Damclub L.C.L. Voor de hoofd klasse werd gisteravond te Leiden de wedstrijd DCLDio II gespeeld. Het resultaat was een 144 (1 afgebr. p.) overwinning voor de Leidenaars. DCL II speelde tegen ADC II en wón met de fraaie cijfers 137. DCL III en LDC III (Leiderdorp) speelden eveneens tegen elkaar en ook deze match werd een Leidse overwinning: 119. A.D.C. De Alphense Damclub speelde de eerse der serie borden wedstrijden. Er wordt in twee groe pen gespeeld. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Groep A: W. van BerkelT. Dom burg 02; M. KrumpelmanL. van Wienen 20; H. van EgmondC. v. d. Hoorn 20; A. JesseS. Koop man 02; J. v. Oe verenL. Oostrom 20; P. v. OostromN.N. 11; C. RijnbergA. Wolswijk 20; D. Be- vaardtJ. Boogaart xx. Bijen pleegden suikerdiefstal De C.C.D. werd dezer dagen betrokken in een zeer ongewoon onderzoek. Een grossier in le vensmiddelen te Groesbeek, een oorlogsslachtoffer, was genood zaakt zijn zaak voort te zetten in een noodpakhuis. In de buurt hiervan stonden vele bijeenkor- ven, welker bewoners plotseling de lucht kregen van de suiker, die in dit pakhuis lag opgesla gen. Met duizenden kropen de bijen door kieren en gaten en storten zich op de suikerzakken, die weldra overdekt waren door een wriemelende hoop suiker- snoepers. De grossier zag dit met lede ogen aan en ging met een flitspuit de indringers te lijf. Ondanks de vele slachtoffers moest hij tot zijn verdriet vast- sellen dat hij 350 kg. suiker ar mer was geworden. De imkers waren over de slachting vertoornd en zochten steun bij de rijksbijenconsulent, die slechts kon adviseren de kor- vun minstens 6 km. van het pak. huis te verwijderen. Ter Aar werkt voor de toekomst van de tuinders ^•AUDEAMUS. Met dit woord begon de Introitus van de H. Mis, op- gedragen aan het begin van de dag, waarop de R.K. Lagere Tuin bouwschool zou worden geopend. Verheugen wij ons allen: nu onze plaats een zo belangrijke onderwijsinstelling is geschonken. Voor de toe komst van deze Katholieke tuinders streek zal de school van ontschatbare waarde blijken, omdat daar de tuindersjeugd gevormd zal worden. „Geen reden tot zwaarmoedigheid" zegt ir. Honig 's> Morgens is door Pastoor Halkes een H. Mis opgedragen om Gods ze gen te vragen over onderwijs en leer lingen van de school. De H. Mis werd voorafgegaan door het Veni Creator. Tijdens de plechtigheid zong het zangkoor Missa Ss. Nonime Jesu van Ign. Mitterer en daarna Laudate Do- minum van Joh. van Leeuwen. Onder de H. Mis, die door verschillende autoriteiten werd bijgewoond, nader den de leerlingen ter H. Tafel, waar na zij zich verenigden aan een ge meenschappelijk ontbijt. Te half drie had in het schoolge bouw de officiële opening plaats. We merkten op Deken Nieuwenhuizen uit Alphen a. d. Rijn, de parochie- geestelijkheid, ir. Honing, inspecteur van het Land- en Tuinbouwonder- wijs, burgemeester en wethouders van Ter Aar, burgemeesters der ge meenten Alkemade, Nieuwkoop en Zevenhoven, ir. van der Helm, Rijks- tuinbouwconsulent, Besturen van de L.T.B. uit Ter Aar en omliggende plaatsen, vertegenwoordigers van de Onderwijsver. L.T.B., directeur en bestuur van de Veiling Ter Aar, de directrice van de R.K. Landbouw- huishoudschool, gemeenteopzichter en vaklieden, die gewerkt hebben aan deze school. Wegens verhindering van Pastoor Cleophas verrichtte nu pastoor Hal kes de plechtige inzegening van het gebouw. Hierna sprak burgemeester Hogen- boom het welkomstwoord, waarbij hij aan Pastoor Cleophas schriftelijk dank wil brengen voor het vele, door deze gedaan voor de totstandkoming dezer school. 1947 is voor Ter Aar wel een bijzonder jaar. Voor enige maanden is hier geopend de R.K. Landbouw- huishoudschool en nu de R.K. Lagere Tuinbouwschool. Ir. Honig verkrijgt nu het woord en Groep B: H. BauerG. v. Berkel 11; A. Blom—F. Blom 02; J. G. LaterveerJac. de Leeuw 20; Fr. v Ofwegenvan Tol 02; G. Wijfje J. Wolswijk 20; A. de GrootM. Oostrom 11; Jac, v. OfwegenH. v. Vianen 20. WANDELSPORT „P. A. v. d. Werff". Op de ge houden algemene vergadering 'werd het volgende bestuur gekozen, na dat één lid wegens militaire dienst en één lid wegens verhuizing was afgetreden: Voorzitter M. Zwart, se cretaris mej. G. Zwart, penn. P. W. Dekker comm. Jac. Landwaart en A. de Romijn. In het afgelopen weekend wandel de de vereniging: De Rode Kruis mars te Den Haag. De persoonlijke herinneringen en groepsprijs werden behaald. POSTDUIVEN „De Gevleugelde Vrienden". (Leidschendam). De postduivenwed- vlucht vanuit Quivrain gaf de vol gende uitslag: 1. Elewout, 2, 3 Da- vinds, 4. van Geijlswijk, 5. van Gef- fen. zegt, dat het hem een genoegen is. deze school te mogen openen. Moge de Allerhoogste de zo juist door de pastoor afgebeden zegen schenken. Tot nu toe is veelal door cursussen in het tuinbouwonderwijs voorzien. Maar in de toekomst hopen we deze cursussen door scholen te vervangen. Behoorlijk onderlegde tuinders zijn er nodig om het grote werk der we tenschappelijke onderzoekingen, ge daan ten behoeve van de tuinbouw, in de praktijk te gaan toepassen. Vooral hoopt spr., dat de leerlingen hier veel wijsheid zullen opdoen, le ren nadenken, weten, waarom men iets doet. Waarschuwend klonk zijn stem om toch vooral zich niet over te geven aan pessimisme. Door alle tijden heen zijn er vele en grote moei lijkheden geweest. Naast technisch onderwijs zal ook aandacht worden besteed aan de economische vraag stukken, terwijl ook de geestelijke waarde van ons leven op deze Kath. School haar plaats krijgt. Hierna spraken achtereenvolgens burgem. Hogenboom, die vooral nog eens aandacht wijdde aan de ge schiedenis der totstandkoming: het Tweede Kamerlid v. d. Weijden die namens het hoofdbestuur van de L. T.B. de wens uitsprak, dat deze school aan haar doelstelling zou be antwoorden; zoals' dit gebouw vroe ger als station het uitgangspunt is geweest voor verbinding met de wij- d" wereld nu uitgangspunt zal mo gen zijn naar het leven in de maat schappij. De Deken noemde dit een doopfeest en paste de betekenis van de ceremo niën bij het H. Doopsel toe op de taak van de school. Pastoor Halkes is verheugd dat deze school in zijn parochie tot stand is gekomen. Vooral de ouders zullen mogen inzien het grote nut van deze school. Zij mogen hun jongens niet onthouden, wat voor hun toekomstig leven nodig is. Ir. van der Helm wijst er op, dat de voorlichting van goed onderrichte .tuinders veel meer nut zal hebben. Nog spraken de heren van Baar namens de Onderwijsvereniging van de L.T.B. en Huygsloot namens de Kring de Venen. Als laatste spreker brengt de heer van der Zon, hoofd der school, dank voor de belangstelling uit alle krin gen hier tot uiting gekomen. Hier zal het centrum liggen van een gedeelte der Veenstreek, van waaruit gear beid zal worden om deze streek om hoog te werken. Niet genoeg kan ge propageerd worden het grote nut van het tuinbouwonderwijs. Het is- nood zakelijk om in de toekomst mee ,te kunnen .tellen. Rest ons nog te ver melden, dat verschillende sprekers deze school een der mooie noemden uit ons diocees. Moge Ter Aar nu ook weten te waarderen, wat haar geschonken is er er de vruchten van plukken. Het hoofd der school deelt ons nog mede, dat de nieuwe Tuinbouwschool op Zondag 5 October a.s. van 2.30 tot 4.30 uur geopend zal zijn om aan de ouders en andere belangstellenden de inrichting der school te kunnen laten zien. Maakt gebruik van deze gele genheid om nader met het tuinbouw- schoolwerk bekend te worden. Dus Zondag a.s. allen naar Papenveer C 144 Ter Aar. ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 18) „Ik geloof vast, dat de ene kerel z'n arm gebroken was, en van de an dere de ruggegraat gekraakt." „Helaas was het niet zo," ver klaarde Daan spijtig, en vervolgde: „Wij zullen een omweg maken, mijnheer, dan raken ze ons spoor kwijt,.. „Ik verzeker u, dat het niet no dig is, beweerde mijnheer Landon. „Zij hebben voor vanavond genoeg gehad. Maar laten wij even de hoek omgaan, om te zien, of zij ons nog volgen". Zo deden zij, en na nog een paar mir.uten gewacht te hebben waren zij ervan overtuigd, dat er, geen vqetstappen meer te horen waren, wandelde het drietal huiswaarts. Daan was nog sterk onder de indruk en zei niets. Na een paar minuten zei de heer Lmdon ernstig: „U zal wel een of andere verkla ring verwachten, nietwaar?'' „Neen, ik wil liever niets weten," begon Daan openhartig. „En ik vind, dat het niet meer dan natuurlijk is dat u récht heeft op een verklaring. Stel u mijn droef heid voor, wanneer ik u zeg, dat ik gebonden ben mij van elke vertrou welijke mededeling te onthouden. Mijn zaken houden helaas verband, met zoveel mensen en omstandighe den van allerlei aard; gevaarlijke, levensgevaarlijke zelf, dat ik ge heel in strijd met mijn karakter, tot de pijnlijkste terughoudendheid ben gedoemd. Mijnheer, ik moet zwijgen mijn tong is verzegeld; dus moet ik er tot mijn grootste spijt van afzien, u 'n verklaring van deze aanranding te geven. De twee schurken, die u zo'n schitterende les heeft gegeven, zullen hun jacht niet opgeven. Ge lukkig is het East End een ware bijenkorf en bovendien zal ik mij voor de toekomst op alles voorbe reid houden. Ik meende, dat wij hier zuchtte hij diep >hier in deze stille buurt bij u volkomen veilig waren, maar mijn vervolgers schijnen mijn spoor gevonden te hebben. Dank zij uw moedig optreden hier maakte hij een sierlijke buiging zijn zij op de vlucht geslagen. Ik verzoek u deze verklaring van mijn terughoudend heid te willen aanvaarden." „Gaarne," zei Daan, „zo is de zaak in orde. Iedereen zou gedaan heb ben, wat ik deed", „Indien hij kon, maar alle mam nen hebben niet uw Herculesgestalte mijn vriendelijke athleet!" „Nu kan ik best begrijpen, waar om u wapens draagt. Waarachtig, ik was doodsbenauwd, dat juffrouw Stella zou schieten! Ik wil niets van uw geheimen of privé-aangele- genheden weten. Wat mij een raad sel toeschijnt is, dat die twee kerels de brutaliteit hadden ons aan te randen verbeeldt u, twee zoals wij!" „Zij hebben gewacht, tot u ons had verlaten naar zij meenden," zei Stella zacht. „Er stond heel wat op 't spel meer dan u zich kan voorstellen," antwoordde mijnheer Landon ern stig; „feitelijk behoorde ik mij ge vleid te voelen, daar de waarde welke zij er aan hechten mij dood of levend te vangen en ik ver beeld mij, dat zij aan de eerste con ditie de voorkeur schenen te geven. Ziezo, nu zijn wij thuis. Het zal dunkt mij, het beste zijn juffrouw Norton onkundig van dit voorval te laten; zij zou zich maar nodeloos ongerust maken". Daan kuikte instemmend. De an deren gingen naar boven; toevallig keek hij omhoog, toen hij naar de keuken ging en hij zag haar boven aan de trap staan, waar zij hem met een droevig glimlachje toewuifde. Lang bleef Daan die avond opzit ten. Zwaar zat hij te roken en te peinzen. Geen wonder. Het feit, dat een kalme schijnbaar argeloze heer van middelbare leeftijd door een paar schurken werd aangerand en zelfs met de dood bedreigd, was wel een onderwerp om over na te den ken. Daan kon er echter .geen touw aan vastknopen en ten lange leste het was reeds zeer laat draaide hij het licht uit en ging op z'n tenen naar boven, teneinde de anderen niet wakker te maken. Zijn voorzorgsmaatregelen bleken echter nutteloos, want toen hij op de eerste overloop kwam, werd er zacht een deur geopend en 'stond Stella in een rose ochtendjapon voor hem. Zij was zeer bleek en haar lip jes beefden. Een echt schoolmeisje leek zij zo met haar donkere krullen, die over haar schouders vielen. Met uitgestrekte handen kwam ze bij hem; haar lippen bewogen zich, doch zij gaf nog geen geluid Daan schrok min of meer en vatte werktuigelijk haar handen, die de zijnen dan in bevend samendrukken vasthielden, terwijl zij een aandoen lijk droeve blik naar hem opsloeg. „Dat moet u niet doen," fluisterde hij enigszins ruw. „Weet u wel, hoe laat het is? Al over twaalven! Kleine meisjes moeten al uren in bed zijn!" „Zoudt u denken, dat ik in staat zou zijn om te slapen voor ik u had bedankt getracht had u te dan ken?" fluisterde zij verwijtend. „O, mijnheer Norton, u zegt dat het niets te betekenen heeft; maar weet u niet wat u gedaan heeft? U hebt vaders leven gered! Indien u er niet was gewëest... Zij werd nog bleker en slaakte een diepe zucht. „Ik vind. dat u de moedigste man van de hele we reld bent; ze hadden u kunnen dood schieten!" „Daarvoor bestond niet het minste gevaar; veel te veel leven maakt dat," viel Daan haar in de rede of schoon ontroerd door haar dank baarheid. „Weet u wat u moet doen; gauw in bed kruipen, klein nest... ik bedoel, juffrouw Stella.en nooit meer aan dit gevalletje denken." „U kan mij noemen zoals u wilt," zei ze en legde haar handen plat te gen zijn borst. „Ik hoor u graag zeg gen „klein nest" Ja ik ben uw klei ne nest. Maar vergeten! Denkt u, dat ik ooit zal vergeten? O, Daan, kon ik u maar tonen, hoe dankbaar ik ben en hoe ik er u om waardeer." „U heeft al een zeer geslaagde po ging gedaan," zei Daan glimlachend. „En ga nu maar vlug uw bedje in, klein nest." „Neen, ik voel mij als een stom redeloos dier zei ze met hopeloze zelfverachting. „Ik kan u nooit doen begrijpen, wat ik gevoel, nu ik het u nooit kan vergelden. Maar ik ver gelden. Maar ik -verlang er niet naar het te vergelden. En toch hoop ik, indien God 't wil, het eens op een of andere manier te doen. Nu ben ik nog maar een klein meisje uw kleine nest. Daan!" „Doe dan, wat ik gezegd heb en ga zoet naar bed. Denk maar niet meer aan hetgeen vanavond is ge beurd. Ik heb besloten uw vader 's avonds steeds te vergezellen wan neer hij uitgaat." Zij keek hem op een zonderlinge manier aan en zuchtte diep; dan hief zij haar kopje naar hem op en bood hem haar lippen aan „Kus mij Daan," en haar ogen weerspiegelden de onschuld van haar ziel. Daan boog zich naar haar over en gaf met een bedoeling, die in onschuld en reinheid niet voor de hare onderdeed, een kus. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2