Het ,Mea Culpa" der politieke delinquenten j Op korte golf KLEIN NEST WOENSDAG 1 OCTOBER 19„ DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 NIET minder dan drie beschuldig den erkenden gisteren voor het Leids Tribunaal, dat zij fout waren geweest, en twee van hen betuigden daarover hun spijt. Gedeeltelijk werden zij hiertoe gedwongen door de scherpe vragen en het psychologisch inzicht van de president van het Tri bunaal mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, maar uit de overgelegde verklarin gen en de houding van de beschuldigden zelf bleek toch ook wel iets van een dagend inzicht in de ernst van eigen gedragingen gedurende de be zetting. Het probleem van de jeugdige po litieke delinquent stond in levende lijve de belangstellenden op de pu blieke' tribune voor ogen, toen daal de 21-jarige Karei Sanders uit Lei den in de beklagdenbank stapte en met duidelijke verslagenheid vertel de, dat hij in 1943 lid was geworden van de N.S.B, en dt Nat. Jeugdstorm. Een jongen v. veertien, toen de Duit sers hier binnenvielen; en daarbij int een gezin, dat als Deutsch-freund- lich bekend stond, ofschoon vader en moeder geen lid v/aren van de NSB. De oudere broer had al dienst geno men in het Legioen Nederland en ka meraadjes uit de zeer nationaal-so- cialistisch gezinde buurt deden de rest. In 1943 werd hij SS-er en in 1945 Btreed hij in de Peel tegen de ge allieerden. Maar ook de goede zijde van het milieu bleken invloed te hebben ge had: S. was zeer religieus en in het kamp bleek hij dominé's rechterhand bij het moeilijke kampwerk Dat hij ook politiek op betere paden was be land, bewees de gulle bekentenis, dat hij zich van de grootte van zijn misstap volkomen bewust was. De Hagenaar Cornelis Pieter Vis ser was in Finland getrouwd met een dochter van dit altijd door Rusland bedreigde land en had met vrouw en kinderen moeten vluchten, toen de Russen opnieuw aanvielen. In Hol land was hij toen lid geworden van de N.S.B-, daar deze partij het felst anti-communistisch was. Hij was cr lid geworden van de W.A. en had m Rusland dienst gedaan bij de NSKK, later in België bij de Wachttruppe Nordland. Zijn daden waren onge twijfeld gericht geweest tegen Neder land, zoals de president opmerkte, maar de verdediger, mr. J. Lichten- stein uit Den Haag, wees er op, dat de motivering de strafmaat dient te bepalen. De 29-jarige Cornelis Raaphorst uil Hazerswoude beweerde'uit nooddruft (hij was steuntrekker) NSB-er te zijn geworden en later chauffeur bij oe Wehrmacht en de NSKK. Als zoda nig was hij ook aan het Oostfront, werd Scharführer en Rottenfürer en legde de eed van trouw aan Hitier af. De verdediger, mr. Vos, noemde het een zielige geschiedenis. Uitspraak van al deze gevallen over veertien dagen. STORMACHTIGE ZITTING VAN HET UTRECHTSE TRIBUNAAL. Voor het Utrechtse tribunaal stond gisteren terecht C. P. Herberholf, di recteur van een bekende batterijen- fabriek aldaar, die voor ruim twee millioen aan de Duitsers geleverd had. Tijdens de zitting ontstond een woordenwisseling, waarin besch. zei- de, dat zijn positie veel moeilijker geweest was dan die van de presi dent achter de groene tafel. Deze sprong bij deze woorden verontwaar digd op en verweet verd., dat hij in overvloed geleefd had, dank zij zijn Duitse vrienden, terwijl duizenden honger leden. Op verzoek van verd., die zeide aan het eind van zijn krach ten te zijn, werd de zitting geschorst. Na de heropening bood verd. zijn ex cuses aan. De zitting werd tenslotte verdaagd tot Vrijdag. Daagt er schuldbesef? Beschuldigde Boudewijn Warners, overtuigd N.S.B.'er sinds 1935, poog de zich wel te redden uit de aan klacht, dat hij tezamen met een Duits officier (z.g. meegaande ais tolk) Leiden had afgezocht naar ver boden voorraden, maar een en an der klonk niet overtuigend- Zo wa ren in het Slachthuis opgeslagen ap pelen door hem ontdekt en 20 ton daarvan waren naar diverse „instan ties" gegaan. Ook had hij de ais „noodslachtingen" gecamoufleerde slachtingen ten behoeve van zwakke intellectuelen trachten tegen te wer ken, maar was later, toen ook hij van deze slachtingen mocht profite ren, in deze zaak niet verder opge treden. Dat hij echter een jaar lang was opgetreden als Verwalter van de Joodse firma Jacobson, kon hij na enig heen en weer draaien, niet an ders dan „verkeerd" noemen. En mr. Schaper kon dan ook voor zijn cliënt niet veel meer doen, dan diens dap pere houding in de Meidagen van 1940 als tegenwicht in de schaal van Vrouwe Justitia werpen. Lambertus v. d. Schrier uit Hille- gom was door zijn commensaal over gehaald om (na de inval van de Duitsers) lid te worden van de NSB, waarin hij later de functies moest be kleden van blokleider en landwach- ter. In opdracht van de S.D. werd hy er op uitgestuurd om de vrouw van bakker De Man te zoeken; maar v. cL S. zag er tegen op een arrestatie te verrichten en „ging fietsen". Met Dol le Dinsdag speelde zijn kleine hart hem weer parten en vluchtte hij naar het grote Duitse Rijk, dat hem echter na de Bevrijding weer terug zond. v. d. S. liet de verdediging vrij wel geheel over aan mej. mr. H. Muller, maar vroeg ten slotte toch nog het woord om zijn spijt te betui gen over wat hij, misschien in on wetendheid, het Nederlandse volk had aangedaan. RADIO DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.-platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Operettefragmenten. 8.45 NBC-concert. 9.15 Morgenwij ding. 9.30 Orgelspel. 9.45 Arbeidsvi taminen. 10.30 Voor de vrouw.. 10.35 Kinderkoor. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Indrukken van een modeshow. 11.20 Werken van Schubert. 12.00 Pierre Palla, orgel. 12.38 Gé van Torenburg, piano. 13.00. Nieuws. 13.15 The Romancers. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Voor zieken en gezon den, 17 00 AVRO-kaleidoscoop. 17.30 The Skymasters. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Hij en zij! 20.00 Nieuws. 20.15 Ket Radio-philharmonisch orkest. 21.15 Hoorspel. 21.50 Pablo Casals. 22.00 Ensemble „Arabesque". 2£.3G Negrospirituals. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.45 Ambrose en orkest. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Gram.-platen. 3.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9 00 Ochtendconcert. 9.35 Carnaval-suite. 1G.00 Leger des Heils. 10.15 Morgen dienst. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Walsmelodieën. 12.03 Ensemble Fan tasia. 13.00 Nieuws. 13.25 Willy Fran cois. 14.00 De Varianten. 14.40 Cau serie voor de vrouw. 15.00 Gram.-pla ten. 15.30 Frits Uyttenbogaard, pia no. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Radio cembalo gezelschap. 17.30 Geestelijke liederen. 17.50 Het Rijk van Overzee. 18 00 C.N.V.-kwartier. 18.15 Piano duo. 18.30 Nederlandse koren. 19.00 Nieuws. 19.15 ,,Met de jeugd naar Edinburgh". 19.45 Gram.-platen. 19.55 Het Bach-koraal. 20.00 Nieuws. 20.15 Eerste studioisteravond. 21.50 Met band en plaat voor u paraat. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Werken van Chopin. 23.30 Pro menade-orkest. Tengevolge van de staking in de gro te meelfabriek „Hollland" te Amster dam is het meel in de goten en appa raten van de fabrieksinstallatie door diverse soorten insecten aangetast. Als een pluk watten wordt het meel uit een griespoetsmachine verwij derd. Als de staking afgelopen zal zijn, zal het nog enige weken du ren, voordat men alles heeft kunnen reinigen. Jaag die Rheumatielc uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de wetenschappelijke samenstelling van Kruschen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende or ganen wéér op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kru schen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, fief en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kru schen Salts wordt over de hele we reld verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. 8504 APART WISKUNDE-ONDERWIJS AAN DE TECHNISCHE HOGESCHOOL. In totaal worden 20 leraren aangesteld. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn een aantal leraren in de wiskunde benoemd. Hun taak is de studenten onderwijs te geven in de wiskunde. Voorlopig strekt dit onderwijs zich uit tot de eerstejaars-studenten. In de toekomst echter tot allen. Met de lei ding is belast dr. W. L. v. d. Vooren, vroeger leraar aan de H.B.S. aan de Beeklaan te 's-Gravenhage. Getracht wordt in totaal 20 lera ren aan de T. H. te verbinden, het geen door het grote tekort aan leer krachten niet gemakkelijk is. Het ligt in de bedoeling om de studenten, die aan de cursus deelnemen om de 2 of 3 maanden een klein tentamen af te nemen, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen, dat zij vrijstelling voor de wiskunde krijgen bij het pro- paedeutische examen. Uiteraard wordt het normale onderricht aan de T. H. door bovengenoemde lessen niet aan getast. Het moet vooral als een (nood zakelijke) aanvulling gezien worden. NIEUWE WIJZE VAN MELK- BEZORGING. De melkvoorziening is een pro bleem met vele kanten. Een daarvan is< de vraag op welke wijze de effi ciency van de bezorging kan worden verhoogd. De Residentie Melk Inrich ting heeft ons thans een oplossing van dit vraagstuk getoond: een elec- trisch voortbewogen bezorgwagen, van een type dat in Engeland reeds lang ingang heeft gevonden. Een bezorger met een gewone melkkar kan maximaal 1400 a 1500 litre melk per week afzetten. De elec- trische bezorgwagen stelt de bezorger ecther in staat plm. 2000 1. per week te leveren. Hij wordt voortbewogen door een electrische motor. De be zorger, die geen duwarbeid behoeft te verrichten, bestuurt de wagen aan de voorkant door middel van een stuurboom, waaraan ook rem en snel heidsregelaar zijn aangebracht. Deze Tomlinson-car kan 350 liter bevatten, Het betrokken bedrijf hoopt in de toekomst, al de buitenwijken met de ze wagen op rubberbanden te voor zien. Voorshands1 is dat een kwestie van deviezen. De importeur hoopt de> ze wagens in de toekomst ook zelf te kunnen vervaardigen. ONTSLAG BIJ ARBEIDSOVEREENKOMST. Bij beschikking van de minister van justitie is- een commissie ingesteld ter voorbereiding van een wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen om trent het ontslag bij arbeidsovereen komsten en in deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter prof. mr. M. G. Levenbach, hoogleraar aan de gemeentelijke uiversiteit van Am sterdam; tot leden: mr. H. L. Fagel, administrateur bij het departement van sociale zaken en mr W. G. Belin- fante, raadadviseur bij het departe ment van justitie. Pater Reginaldus van Oerle O.F.M. De zeereerw. pater Reginaldus van Oerle O.F.M. heeft tegelijk met pas toor Smitz O.F.M. in Oudewater de gouden kroningsplechtigheid gevierd. Pater van Oerle is geboren in Lei den. Na zijn priesterwijding is hij ka pelaan geweest in Oudewater, Woer den, Rotterdam, Gouda (tevens prae- ses), vicarius in Katwijk en praeses in Oudewater tot het laatste kapittel. De gouden jubilaris kan om ge zondheidsredenen niet meer in de practische zielzorg werkzaam zijn en heeft in de pastorie te Oudewater een „otium cum dignitate", een rust in de eer van een God en aan de mensen toegewijd arbeidzaam le ven. Bij de dienstregeling-1947 van de Nederlandse Spoorwegen, welke 5 October ingaat, treden enige belang rijke verbeteringen in werking. De voornaamste daarvan zijn de hervat ting van het treinverkeer tussen Zut- fen en Winsterswijk en een beschei den begin van het treinverkeer tus sen Lage Zwaluwe en Den Bosch. In het wetsontwerp tot wijziging van de accijns op bier deelt de minis ter van financiën mede, dat deze ac cijns zal worden verlaagd tot 1.85 per hectolitergraad, ongeacht de hon derd opcenten. Tot nu toe werd een acijns- van 2.80 per hectolitergraad geheven plus honderd opcenten. De verlaging van de accijns houdt ver band met het feit, dat begin Novem ber de dichtheid van het bier zal wor den verhoogd tot het peil van voor de oorlog. FAMILIETRAGEDIE. Een Amsterdamse vrouw heeft gis termiddag haar 5-jarig zoontje in een wasteil verdronken. Toen het 7-jarig dochtertje na schooltijd thuis kwam, heeft de moeder haar op dezelfde wij ze van het leven beroofd en de beide kinderen naast elkaar in bed gtelegdi. Dezelfde avond heeft zij zich bij de politie van het bureau Pieter Aerts- straat gemeld. De vrouw blijkt onge noegen te hebben met haar man, die in militaire dienst is. Vroeger is zij gedurende enige tijd-in het krank zinnigengesticht te Santpoort ver- AFWIKKELING MILITAIR GEZAG DIT JAAR TEN EINDE. Het ligt in het voornemen van de minister van Oorlog het afwikke lingsbureau Militair Gezag ingaande 1 Jan. 1948 op te heffen. 't Wordt tijd! In aansluiting aan het bericht van de Berlijnse correspondent van het A.N.P., dat een contract is afgesloten tussen het voedselvoorzienings im port bureau en vertegenwoordigers van de „Sovjet administration" van de Russische zóne in Duitsland over de levering-van kali in ruil voor su- perfosphaat vernemen wij van be voegde zijde nog het volgende: Duits land zal de 40.008 ton kalizout voor 1 Juni 1948 aan ons land leveren. In ruil hiervoor zal Nederland eenzelfde kwantum superfosphaat naar de Rus sische zóne van Duitsland uitvoeren. De verscheping zal voor het grootste gedeelte via de Baltische havens ge schieden. FELLE BRAND TE DELFZIJL. Gisteravond brak brand uit in een barak aan de Paviljoensweg te Delf zijl, waarin zes gezinnen waren on dergebracht. Het vuur nam snel een zodanige omvang aan, dat zowel de brandweer als de spuit van het pro vinciaal havenbedrijf er niet tegenop konden. De barak brandde in korte tijd tot de grond toe af, waarbij de inboedels van de todh al door de oor log gedupeerde bewoners gedeeltelijk verloren gingen. De oorzaak van de brand is onbekend. BEURSOVERZICHT. De ondernemingslust ten opzichte van de effectenbeurs was gisteren nog ver te zoeken en uit alles kon wor den opgemaakt, dat het publiek, op het ogenblik althans, een afwachten de houding aanneemt. Een uitgespro ken stemming kon niet worden op gegeven. Voor enkele aandelen be stond aanvankelijk nog enig aanbod, zodat de hoofdkoersen iets lager wa ren, zoals b.v. in het geval van Ko ninklijken, waarvoor bij een slot- prijs van Maandag van 443 een hoofd, koers tot stand kwam van 440 maar overigens zat er geen lijn in de markt. Enkele rubberfondsen waren iets lager en ook tabakken, maar dit sproot voort uit het aanbod van slechts enkele stukken, waartegen over geen vraag bestond. In de vrije markt bleef de handel zeer beperkt en aanvankelijk scheen het alsof nog enig aanbod te verwer ken viel, maar reeds spoedig kon worden geconstateerd, dat zich op be scheiden voet vraag openbaarde, ten minste volgden de koersen vrijwel al- lerwege een opwaartse richting. De beleggingsmarkt was zeer stil. De koersen van de Ned. Staatspapieren waren ook thans weer zo goed als on gewijzigd. De affaire in Gemeentelij ke en Prov. Obligatiën was onbeteke nend. Op de Pandbrievenmarkt be stond enig aanbod van Z]/2 pet. pand brieven. De Amerikaanse markt was stil, doch in navolging van New York hoger. Prolongatie 234- fGoochelen Nederland is een klein land, maar heeft grote mannen. En de grootsten zijn niet altijd de be- kendsten. Wist u, dat de wereldkampioen goochelen een Nederlander is? Er is dezer dagèn te Parijs een internationaal goochelcongres ge weest, waar dé goochelaars aller lei flauwe trucjes bij elkaar uit haalden, zoals sigaretten trek ken uit eikaars oren en zo. En na tuurlijk zaagden ze mekaar door, want op ieder congres zijn er die „door-zagen". Maar er was ook een competitie aan verbonden en de Nederlandse goochelaar Nico van Berkel, die als goochelaar Niberco heet, bleek de grootste aller wereld-goochelaars. Wat die man met zijn vingers doen kan is ongelooflijk. Nu weet u zelf, hoe u zit te stuntelen als uw ve ter breekt en u er een knoop moet inleggen, maar Niberco maakt met één hand een knoop in een touw. Probeer u het ook maar eens! Waarom maken wij deze jon geman want hij is pas 21 jaar niet tot minister van finan ciën? Als er iemand is, die de eindjes aan elkaar weet te kno pen, dan is hij het. Minister Lief- tinck goochelt met millioenen en milliarden, maar bij zo'n een voudig trucje als het wegwerken van een begrotingstekort, rollen de weggewerkte deviezen zó uit z'n broekzak. Neen, wij roepen om Niberco, de man, die alle eindjes aan elkaar weet te kno pen, alles weet weg te werken en die nog een applaus toekrijgt al3 hij ons bij de neus neemt. Opening Rijksmuseum geschiedenis der Natuurwetenschappen In vervolg op ons verslag van gis teren, dat wij beëindigden met de re de van de directeur, dr. C. A. Crom- melin, geven wij hier het verloop van het verdere gedeelte van de bijeen komst. Sprekend namens de minister van lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO O lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. Twee Haagse jongens, de 13-ja- rige Eduard Pels en de 14-jarige Jo hannes Vermey worden sinds 19 Sep tember vermist. Een Kath. gymnasium is te Helmond geopend. De wegenwachten worden uit gerust met brandblus-apparaten van het modernste type. BUITENLAND. Admiraal Thiery d'Argenlieu, die hoge commissaris in Indo-China is geweest en onlangs werd onder scheiden met de rang van kanselier in de Orde der Bevrijding, was Car- meliet, zoals wij reeds eerder hebben gemeld. De pater-admiraal heeft thans zijn cel in het Carmelieten- klooster te Avon weer opgezocht. Een merkwaardige carrière voor een pater. Op het station te Milaan liepen 20 jongelui, getooid met insignes waarin stond: „Wij zullen de duce wreken". „Wij wreken wat anders", zeiden de Milanese politiemannen en zij rekenden de jongelui in. De Slowaakse regering en de leidende personen van het Slowaakse economische I-ven zijn blijkbaar zeer onbetrouwbaar. Althans volgens het Tsjechische blad ,.Praca" staan uit deze kringen niet minder dan 500 namen op de lijst van „onbetrouw bare personen", wier verwijdering uit openbare ambten wordt geëist. Lord Nedson, afstammelign van de bekende Nelson, de overwin naar in de slag bij Trafalgar, is in de leeftijd van 90 jaar te Londen overleden. Zijn broer, die altijd graag de titel van lord had willen erven, heeft hem nu eindelijk gekregen. Hij is 87 jaar en hoopt nog lange tijd lord te blijven. onderwijs, prees de heer v, d. Hagen het onvermoeibare streven van dr Crommelin en dr. v. d. Klaauw en gaf daarna een kort overzicht van de totstandkoming van het museum. De sitchting heeft gemeend, aldus de heer v. d. Hagen, haar werk te moe ten overdragen aan de regering, om de toekomst van het museum veilig te stellen en de minister heeft die zorg aanvaard. Spr. hoopte, dat dit jong ste rijksmuseum een bloeitijd tege moet zou gaan en verklaarde daarme de het museum voor geopend. Vervolgens sprak de voorziter der stichting, oud-burgemeester v. d. Sande Bakhkuysen, die in een gees tig speechje deze overdracht verge lijk met een huwelijk tussen het rijk en het museum. Spr. was er van over tuigd, dat de stichting voor haar zorgenkind een goede bruidegom ge vonden had! Dan sprak nog de rector-magnifi- cus, prof. mr J- C. van Oven en ten slotte namens het genootschap van wiskunde, geneeskunde, geschiedenis en naturukundige wetenschappen, dr, D. Burger, waarna dr. Cromme lin de aanwezigen verzocht een rond gang door het museum te maken. Hoewel dr. Crommelin in zijn rede had gezegd, dat er tegenwoordig veel gedaan wordt om de musea voor het publiek aantrekkelijk te maken, zullen toch weinigen bij een plan tot museumbezoek hun keus op dit mu seum laten vallen. Toch is er bij een bezoek aan dit gebouw veel te genie ten. Wij denken hierbij b.v. alleen maar aan de Christiaan Huygens-zaal, waar men een der eerste slingerklok- ken kan bewonderen. Huygens is de ontdekker van de ring van Satur- nus en het planetarium, dat hij heeft laten vervaardigen, is daar ook te be zichtigen. Om nog een enkel voorbeeld te noe men: de afdeling chirurgie, waar men een bont arsenaal aantreft van chi rurgische instrumenten, zals beenza- gen, amputatiemessen, brandijzers, enz., uit verschillende eeuwen. Slechts met moeite onderdrukt men z'n afkeer voor deze instrumenten, die, in de tijd waarin sterilisatie een onbekend begrip was en men hygië ne verwaarloosde, folterwerktuigen geweest moeten zijn. Al met al kan men als leek tus sen die vitrines en instrumenten een leerzame en genoegelijke wandeling maken. ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 17) „Ik heb het weL goed," zei mijn heer Landon op gedempten toon. „Wie het ook mogen zijn. het zijn er twee; zij zijn ons uit het park ach terop gekomen. Ik heb hen gezien, toen ik op de bank zat." „Maar... maar waarom? Om wel ke reden zouden ze ons volgen?" vroeg Stella even rustig en kalm als haar vader had gesproken, doch instinctmatig op fluisterende toon. Zij hield haar lippen op elkaar ge klemd, doch vertoonde niet het ge ringste teken van vrees. „Ik heb het wel goed", zei mijn heer Landon op gedempte toon. „Wie het ook mogen zijn, het zijn er twee; zij zijn ons uit het park achter op gekomen. Ik heb hen gezien, toen ik op de bank zat." „Maar.... maar waarom? Om wel ke reden zouden ze ons volgen?" vroeg Stella even rustig en kalm als haar vader had gesproken, doch in stinctmatig op fluisterende toon. Zij hield haar lippen op elkaar geklemd, doch vertoonde niet het geringste te ken van vrees. „Spreek maar gewoon", adviseerde haar vader, „maar kijk vooral niet om". Even zweeg hij, dan wees hij naar de lucht „Ik denk, dat wij re gen krijgen. Merkte je", zei hij glim lachend tegen Stella, „dat de voet stappen ophielden, zodra ik stilstond? En zoals ik zei, zag ik de mannen indien zij het zijn, die ik bedoel in het park; daarom verzocht ik mijnheer Daan een stillen weg te kie zen." „Ik begrijp het niet", zei Stella ver baasd. „Denkt u dat zij ons willen be stelen? Zo dom zullen ze toch niet zijn nu wij mijnheer Daan bij ons hebben!" „Neen,, zij volgen ons. Zij trachten te weten komen, waar wij wonen.." „Maar waarom dan toch?" vroeg Stella. „Het zijn toch zeker geen de tectives.Zij brak plotseling af, alsof zij zich over die vraag schaamde. „Neen", verzekerde haar vader met een glimlachje. „Wij zijn geen misdadigers, beste meid. Die mensen worden gebruikt om uit te vinden waar ik mij bevind, hetgeen ik om voldoende redenen niet voornemens ben hun te vertellen. Zij zullen geen geweld gebruiken." Het scheen echter, dat hij zich daar in vergiste, want plotseling renden de twee mannen op hem af en een van de twee, hief toen hij vlak bij de heer Landon was, zijn arm op. Op dat ogenblik kwam Daan de hoek om, zag het glinsteren van staal en hoor de een zachte kreet van Stella, die haar revolver trok. Hij spronk mid den in de groep en scheidde de man nen. „Schiet alstublieft niet!" riep hij haar toe en op 't zelfde moment gaf hij de aanvaller een geweldige slag op z'n arm, zodat z'n wapen op het trottoir viel. De andere trok op dat ogenblik een revolver, die hij op Daan richtte. Deze echter stak zijn arm uit en trok mijnheer Landon achter zich; dan plaatste hij zich vlak voor de loop van de revolver en keek de man doordringend aan. „Neem dat ding weg!" riep hij streng en zijn gelaat bewees, dat hij tot alles in staat was. „Je zal heus niet schietendat maakt te veel levenpolitie.... begrijp je? Een mes is iets andersOf neen", zei hij vlug en zette z'n voet op 't wa pen, dat de andere juist wilde grij pen. ,,Moet ik schieten, vader", vroeg Stella zacht, doch zo kalm en koel, dat Daan zelf op dat ogenblik ver baasd stond. „Neen", zei hij, nog voor haar va der had kunnen antwoorden, „alleen maar indien zij trachten te ontvluch ten, Nu wat moeten jelui? Wat heeft dit te betekenen? Antwoordt, en vlug ook, versta je? De revolver van die jonge dame is een browning. Vlug een beetje idioten! Zij zou wel eens kunnen schieten en als zij 't doet. De twee mannen wisselden blik ken met elkaar; dan zei degene, die z'n arm stond te wry ven, die Daan ongeveer had gebroken: „Private aangelegenheid zaak tussen die heer en ons." Hij glim lachte tegen mynheer Landon, wat 'n belediging en tevens eerbied uit drukte. „Indien hij met ons wil mee gaan vóór een persoonlijke aangele genheid. Daan lachte en wierp zich bliksem snel op de man met de revolver. Stella zag dat hij z'n gespierde ar men om hem heen sloeg, hem ophief en hem op de grond smakte, waar hij stil bleef leggen. Toen Daan dit krachtstukje vertoonde, greep mijn heer Landon het mes dat op de grond lag, hetgeen de eigenaar een vloek ontlokte. Daan had z'n knie op z'n overwonnen vijand gezet en keek over z'n schouder naar mijnheer Lan don. „Om de hoek staat een politie agent op wacht mijnheer", zei hij scherp. Doch tot zijn verbazing schudde de heer Landon het hoofd en bewoog zich niet. Daan voelde zich verlegen en verrast door die zwijgende wei gering om hulp te verlenen. Hij stond op, en hielp de gevallen man allesbe halve ichtzinnig op de been. „Wat moet ik dan met hem begin nen?" v/as zijn redelijke vraag. „Voor 't ogenblik behoeft er niets gedaan te worden", antwoordde mijn heer Landon volmaakt kalm. „Deze mensen zijn ondergeschikten en han delen niet op eigen initiatief. Het spijt mij, indien ik u teleurstel mijn heer Daan, maar ik zou er prijs op stellen, wanneer u hen liet gaan." Hij hief zijn hand op, en zei tegen mannen: „Gaat." „Voor vandaag zullen wij gaan", zei de man met de gekneusde arm en keek mijnheer Landon boosaardig aan. Dan gaf hij zijn kameraad een teken en maakten zij zich uit de voe ten; de ene voortdurend zijn ge kneusde arm grijpend, de andere hin kend als een kreupel paard. Ten prooi aan de meest verwarren de verbazing staarde Daan de man nen na. Hij begreep van de gehele geschiedenis niets. Dikwijls had hij in de bioscoop aanrandingstonelen zien vertonen doch daar werden de boosdoeners tenminste gestraft maar hier! Hij werd iut zijn overpein zingen gewekt door de toegestoken hand van de heer Landon. „Ik ben u mijn leven verschuldigd meer nog dan dat, mijnheer Nor- otn", zei hij ernstig. „Indien u hem die slag niet op het juiste ogenblik had toegediend...." Rillend haalde hy z'n schouders op. „Willen wij maar naar huis gaan?" „Zouden zij ons niet volgen va der?" vroeg Stella op gedempte toon. Zy had niet, evenals haar vader uit drukking gegeven aan haar gevoe lens van dankbaarheid, doch de blik, die zij op Dan liet rusten, sprak boek delen. „Mijnheer Norton", zei ze eindelijk, „die mannen waren dezelfde, die wij op die Zaterdagavond op de Mile End. Road gezien hebbenVader, ik geloof, dat zij ons zullen volgen." „Nee," antwoordde deze kalm. „Van avond niet; onze vriend heeft hen ie veel doen schrikken. Dat was een prachtige slag, mijnheer Norton. Ik herinner mij niet, ooit in mijn leven, zo'n welgerichte slag gezien te heb ben." (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2