RADIO Sam de Wit triumfeerde in de Regenboogklasse (Sport in het kort) Denemarken won van Nederland j Op korte golf) KLEIN NEST MAANDAG 29 SEPTEMBER 1947 DE LEÏDSE COURANT TWEE DIAMANTEN KLOOSTER JUBILEA. Op 3 October herdenkt in het Min- cerbroekersklooster te Weert P. Isi- dorus Trienekens O.F.M., het feit, dat hij vóór 60 jaar trad in de Orde der Minderbroeders. In 1917 werd Pater Trienekens be noemd tot pastoor te Ammerzoden. Hü bleef daar tot 1944. Toen ging hy rusten te Heerlerheide en verhuisde in 1946 naar Weert. Pater Isidorus was verschillende jaren Definitor van de Nederlandse Minderbroeder provincie. Hü schreef een uitleg op de Ordensregel en een gebedenboek voor priesters. Pater Tiburtius de Graaf trad eveneens op 3 Oct. 1887 in de Orde. Priester gewijd te Den Bosch op 22 Dec. 1894, werd pater Tiburtius in datzelfde jaar benoemd tot leraar te Megen, vanwaar hij het volgende jaar als lector in de filosofie vertrok naar Wychen om in 1898 benoemd te worden tot kapelaan te Nijmegen. In 1903 volgde een benoeming tot kape laan te Rotterdam en in 1917 werd pater Tiburtius tot rector benoemd aan de Martelarenkerk te Delft. Het jaar daarop werd hij pastoor te Lich te voorde en bleef dit tot 1925, toen hij benoemd werd tot assistent te Weert, waar hij tot 1932 verbleef. Toen volgde zijn benoeming tot Vi- carius van het klooster te Wychen. By het Kapittel van 1934 werd Pa ter Tiburtius benoemd tot Gardiaan van het studieklooster te Nijmegen, een functie, die hij tot 1941 waar nam, toen hij als rector van de zus ters Franciscanessen naar Heythui- sen ging. In 1946 moest pater Tibur tius, daar zijn gezondheidstoestand dit eiste, rust gaan nemen. 3 October zal pater Tiburtius een plechtige H. Mis opdragen in de Min- derbroekerskerk te Weert, terwijl pa ter Trienekens de plechtige H. Mis zal opdragen op 12 October. Op 27 October wordt in het klooster het dia manten feest intiem gevierd. Op 7 October a.s. zal in de parochie kerk van St. Franciscus te Bolsward tot bisschop worden gewijd Mgr. Ni- colaas Hettinga, benoemd bisschop van Rawalpindi (Pakistan). Dit is een groot feest, niet alleen voor Bolsward, dat reeds 2 missie bisschoppen voortbracht, maar ook voor geheel katholiek Friesland. Met medeweten van Mgr. Hettinga heeft zich een ere-comité gevormd, waarvan Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong het beschermheer schap heeft aanvaard, terwijl de Com missaris der Koningin in de provin cie Friesland, mr. H. P. Lindhorst Homan, eveneens van zijn belangstel ling heeft doen blijken. Dit ere-comité, bestaande uit verte genwoordigers van alle gewestelijke katholieke verenigingen, rekent het zich tot een eer aan de organisatie van de plechtige wijding zoveel mogelijk luister bij te zetten. Het meent dit op de eerste plaats te kunnen doen door alle Friezen, in en buiten het Heitelan, op te roepen ter gelegen heid van hun feest aan Mgr. Hettin ga een wijdingsgeschenk aan te bie den in de vorm van een bedrag in geld voor het nieuwe missiegebied van Monseigneur. Duizenden katholieke Friezen bui ten Friesland zullen graag deze ge legenheid aangrijpen om die dag mee te leven met het feest van hun Friese stad Bolsward. De penningmeester van het ere-co mité, J. Joh's Tromp te Sneek zal gaarne uw gift ontvangen op zijn gi ro nr. 130076 met vermelding: „voor onze missiebisschop". J. S .S. BRUINSMA, Burgemeester van Bolsward, Voorzitter Ere-comité. „ZWARTE" PASTEITJES. Te 's-Gravenhage constateerden ambtenaren van de CCD, dat in een pand in de Balistraat de meest uit gelezen soorten pate's werden be reid en geconserveerd. In deze pate's werd in grote mate clandestien vlees verwerkt. Dit vlees werd soms zon der bon van slagers betrokken, ter wijl de bonnenprijs werd bijbetaald. De gefabriceerde producten vonden gretig aftrek bij de betere hotels en restaurants. In een jaar tijds werd op deze manier voor 133.000 omgezet. Tegen de eigenaars en de betrokken slagers werd proces-verbaal opge maakt. Een grote hoeveelheid, deels ongekeurd vlees en afvallen, bene vens een partij pate's in blik, wer den in beslag genomen. Toen we het bovenstaand bericht van het A.N.P. lazen, dachten we.... „dat komt méér voor!" DINSDAG. HILVERSUM I (301 meter). 7.00 Nieuws, 7.30 Morgengebeden, 8.00 Nieuws, 9.00 Lichtbaken, 9.30 Gram- platen, 10.15 Spaanse componisten, 10.50 Gram.platen, 11.40 Als de ziele luistert, 11.30 Zigeunerklanken, 12.00 Angelus, 12.03 Zangrecital, 12.30 Weer overzicht, 12.33 Orkest zonder naam, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.15 Welk boek? 13 20 Dunch concert, 13.50 Gram.platen. 14.30 On der ons, 15.00 Cabaret bij de thee, 15.30 Gram.platen, 16.00 Zonnebloem, 16.30 Na schooltijd, 17.45 Het rijk Overzee, 18.00 Volksliederen, 18.20 Sportpraatje, 18.30 Ned. strijdkrach ten, 19.00 Nieuws. 19.15 Kath. nieuws, 20.00 Nieuws. 20.20 Gewone man, 20.30 Causerie, 21.00 Gram.platen, 22.10 De van Rooyens, 22.15 Avondge bed, 22.30 Nieuws. 22.45 Radio Philh. Ork., 23.20 gram.platen. HILVERSUM II (415 meter). 7.00 Nieuws, 8.00 Nieuws, 8.15 Gram.pla ten, 9.30 Waterstanden, 10.30 Van vrouw tot vrouw, 11.00 Causerie, 12.00 Orgel, 12.33 Ons platteland, 13.00 Nieuws, 13.15 Sextet, 14.00 Met naald en schaar, 14,30 Pierre Palla, orgel, 15.00 Indië, 15.30 Gram.platen, 17.00 Zangklas, 17.30 Skymasters, 18.00 Nieuws, 18.30 Causerie, 19.30 Beroem de liederen, 20.00 Nieuws, 20.15 Avro': bonde Dinsdagavondtrein, 22.15 Bui tenlands overzicht, 22.30 Muzikale tocht, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.-pla- ten. ZEILERS NAMEN AFSCHEID De najaarswedstrijden van de zeil ver. „Braasemermeer" komen in alle opzichten geslaagd heten. Hadden de zeilers Zaterdagmiddag liever wat meer wind in de zeilen gehad, gisteren werd 'het in beide wedstrijden om van te smullen en van de ochtend tot in de middag hebben allen van water en wind kunnen profiteren in soms felle onderlinge strijd. Zo mag het afscheid van de Braassemermeer in alle opzichten uitstekend genoemd worden. De Na-Brasem DE SALARISSEN BIJ HET MIDDELBAAR ONDERWIJS. Eindhoven stelt ultimatum aan hoofdbesturen. De docenten bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs te Eindhoven hebben aan de hoofdbestu ren hunner organisaties de eis ge steld, binnen drie weken een posi tieve stap te doen ten behoeve van de salarisverbetering, bij gebreke waarvan zij, na verloop van deze ter mijn, unaniem hun lidmaatschap van de organisaties zullen opzeggen en hun vrijheid zullen hernemen om die maatregelen te treffen, die hun nood zakelijk schijnen. Deze eis werd vastgelegd in een motie, welke met overweldigende meerderheid van stemmen werd aan genomen, aldus de „Tijd". REGELING TUINBOUWBEDRIJF. De Staatscourant van Vrijdag be vatte een regeling van lenen en an dere arbeidsvoorwaarden en voor Tuinbouwbedrijf in Katwijk, Val kenburg, Rijnsburg en Oegstgeest (behalve Hoge Morsweg). FELICITATIE-TELEGRAMMEN. Met ingang van 1 OctobeT kunnen in het binnenlandse verkeer weder om telegrammen worden Verzonden, die gelukwensen of rouwbeklag be vatten. Tevens is de mogelijkheid opengesteld om telegrammen, tegen betaling van f 0.40 extra, op luxe- formulieren te doen afleveren. TREINBOTSING. Dertien gewonden. Zaterdagmiddag kwam de snel trein, die om 13.12 uit Amersfoort vertrekt even buiten het station Zwolle in botsing met een rangeren de locomotief. Door de schok liepen 13 reizigers verwondingen op. Een van hen, de heer B. uit Zwolle, kreeg een lichte hersenschudding en moest naar het Sophiaziekenhuis aldaar worden overgebracht. De overigen liepen in hoofdzaak hoofdwonden op. VOLKSZANGLEIDERSCURSUS. Van 13 tot 18 October wordt in het Huis De Haven aan de Van der Does laan te Wassenaar Rijksdorp onder leiding van de dames Dien Kes en Marie Veldhuyzen en van de heren Jop Pollmann en Piet Tiggers een volkszangcursus gegeven, ter oplei ding van hen, die in scholen en jeugdbeweging bij de zang betrokken zijn. Zoals bekend is, sympathiseert de Min. v. O. K. en W. zodanig met dit werk, dat hij verklaart geen be zwaar te hebben indien aan leer krachten voor het volgen van deze cursus een week verlof wordt g ven. Alle inlichtingen worden ver strekt door het Bureau Volkscultuur, Herengracht 478, Amsterdam-C., tel. 30915, .g.g. 93632. Wij wezen er in ons voorbericht reeds op, dat de deelname dit jaar voor de Na-Brasem werkelijk ver rassend groot was, want niet min der dan 85 wedstrijdzeilers waren ditmaal ingeschreven. De Zaterdagmiddag gehouden wed strijd had wat meer wind kunnen hebben, want zo nu en dan en voor al aan het slot dreigd'e het een onmo gelijke drijfpartij te worden, waar aan geen einde scheen te zullen ko men Toch werd er hier en daar nog aardige srtijd geleverd:. Zo b.v. in de Regen.boogklasse, waar Simon de Wit de plaats van zijn broer innam. In deze wedstrijd ging Cor van Sta veren met ruime voorsprong de tweede ronde in, maar desondanks wist Simon de Wit hem in de tweede helft te passeren en als eerste te eindigen, terwijl ook Hans v. d. Vel de, ondanks zijn slechte start een goede tweede plauts veroverde. De uitslagen van Zaterdag waren: Drakenklasse; 1. Goedewind C. P. Vollébregt, 2. Tijl Uilenspiegel, G. van Wijk, 3. Trim, J. Proper. Regenboogklasse: 1. Annemarie, Simon de Wit, 2. Duke, H. van de Velde, 3. Hollandia, Cor van Stave ren. Valkenklasse: 1. Tonny, H. W. Sturnpe, 2. Sirocco II, C. Pierrot, 3. Quo Vadis, H. J. Hogeboom. 12 M2-klasse: 1. Hurricane, Sjaak Kraan, 2. All Weather, J. Mantel, 3. Flash, W. Pierrot. 12-voets jollen: 1. Optimistje, mej. H. Krebbers, 2. Whippet, B. Knape, 3. Hunter, W. van Bergen. Olympia-jollen,: 1. Blacky, A. Hof kamp, 2. Daisy, W. van Noordt, 3. Nar, H. Bennink. Pampus-klasse: 1. Watergeus, A. v. Vliet, 2. Windhaan, J. Zaayer. 16 M2-klasse: 1. Soedah, J. Bol, 2. Poelpaardje, P. Bol, 3. Buizerd, C. van Dam. De Zondag zette in met een flinke wind en de diverse schepen met volle tuigage leverden een prachtige aanblik op de mooie plassen. Geen wonder, dat de belangstelling even redig groot was en dat men allerwege benieuwd was hoe het nu zou gaan. En het ging snel, veel te snel naar de zin van het wedstrijdcomité op de starttoren, want toen 'het startschot voor de Drakenklasse te 10 uur viel, waren de meeste schepen al over de lijn. Men begin ze nog terug te roe pen, doch het was onbegonnenen werk en de start werd ongeldig ver klaard, zodat toen alle schepen ge start waren, opnieuw werd begonnen en toen ging het goed. Deze race werd gewonnen door de Bern van Bob Maas, terwijl van Wijk en Pro per de tweede en derde plaats be zetten. In de Regenboogklasse was Cor van Staveren weer een der beste weg en hij liep steeds meer uit, zodat hij ditmaal onbedreigd wist te win nen Weer werd Hans v d. Velde tweede en Simon de Wit kwam als goede derde binnen. Dat de Valkenklasse snelheid bezit, bewees Wim Ritman vandaag op uit- om te zetten en daarmede de eerste ronde van de wedstrijdbaan had hij behalve van Staveren alle Regen boogzeilers, die vijf minuten eerder gestart waren, reeds gepasseerd... De oude zeilrot Willem v. d. Mey wist in de Pampusklasse ditmaal zijn jeugdige rivaal W. van Staveren te verrassen door op het lange kruis rak Leidse VaartTurfschuur een prachtige koers te zeilen en zijn achterstand in een fraaie voorsprong om e zetten en daarmede de eerste plaats te veroveren. Sommige van de kleinere schepen hadden het overigens hard genoeg te verantwoorden, kregen veel kom buiswater binnen of liepen averij op, waardoor lang niet allen de strijd normaal konden beëindigen. In de middag was de wind niet zo sterk, maar niettemin toch ruim vol doende om voor een geslaagd slot van de Na-Brasem te zorgen. De beide races van deze laatste dag gol den tezamen voor de prijzen, zodat het eindresultaat van beiden werd: Drakenklasse; 1. G. van Wijk, 2. Bob Maas, 3. H. A. Kuylman, 4. G. H. Pfeiffer. Regenboogklasse: 1. S. de Wit, 2. C. v. Staveren, 3. H. v. d. Velden. Valkenklasse: 1. W. Ritman, 2. H. J. Hoogenboom, 3. H. W. Stumpe. Olympiajollenklasse: 1. Th. v. Hel- vert, 2. W. Metelerkamp Cappen- berg, 3. A. Hofkamp. Pampusklasse: 1. W. v. Staveren, 2. W. v. d. Mey. 162-klasse: 1. M. H. v. Tok, 2. J. C. v. Tienhoven, 3. E. J. Both, 4. F. P. van Dijk Jr. 12 M2-klasse; 1. Sjaak Kraan, 2. E. J. Hoppe, 3. J. Mantel. 12 Voetsjollenklasse: 1. H. J. de Ruyter, 2. mej. J. H. Both, 3. N. Ne- derburg. De ex-wereldkampioen Max Schmeling sloeg voor ongeveer 40.000 toeschouwers' te Frankfort a. d. Main Werner Vollmer (Cassel) in de ze vende ronde k. o. Piet Engelman (R'dam) heeft de 15 K.M. snelwandelwedstrijd rond de Bosbaan gewonnen in 1 uur 18 m. 3.4 sec. Jany. die' de wereldrecords op de 100, 200 en 400 m. borstcrawl in zijn bezit heeft kwam nu ook in het bezit van het wereldrecord op de 300 meter door deze afstand in het zwem bad Sun Beach te Casa Blanca af te leggen in 3 min. 21 sec. Het oude re cord stond met 3 min. 21.6 sec. op naam van de Amerikaan Jack Medina sinds 11 April 1935. Jany verbeterde het Europese record met 6.6 sec., daar het oude sinds 11.7.31 op naam s-tcrnd van Jean Taris met 3 min. 27.6 sec. ATHLETIEK-LANDENWEDSTRIJD Deze overwinning is nog al verrassend groot geweest. Nu dient hier on middellijk te worden opgemerkt dat de Nederlandse ploeg een vermoeide indruk maakte. Ten eerste had de w edstrijd tegen Noorwegen twee dagen geduurd en verder was de reis van Oslo naar Kopenhagen ook niet zo ge makkelijk geweest. ïooooooooooooooooooooooooooooooooo ïoooooooooooooooooonoooooooooooooo BINNENLAND. Op de kermis te Assen heeft de 27-jarige J. T. de 26-jarige A. T. S. met een stuk ijzer op het hoofd ge slagen, zodat de dood onmiddellijk intrad. Een twee-persoons bell-helicop- ter zal Woensdagmiddag op het vliegveld Ypenburg gedemonstreerd worden. Een bloemen-, fruit- en bijen expositie is ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland te Assen gehouden. Te Capelle a. d. IJssel is de 40- jarige H. v. d. Velde door een auto bus overreden en gedood. In een kelder van het gebouw van het dagblad J.Het Vrije Volk", te 's-Gravenhage, heeft een zware binnenbrand gewoed. Een hoeveel heid oud papier verbrandde, terwijl de kelderruimte brandschade kreeg. De brand werd geblust met een gro te straal en een kleine straal van de motorspuit Rijswijkseweg. Als oor zaak wordt aangenomen het weg werpen van een brandend eindje Slijkhuis werd op de 800 meter ge slagen door Holst Stoerens met een tijd van 1 min. 52.7 sec. terwijl onze landgenoot èr 0,7 sec. langer over deed. De 200 meter leverde een dub bele zege voor onze ploeg op. Kleyn won het nummer in 22.5 sec. gevolgd door Lammers met 22,6 sec. De eerste Deen was Augsburg, die met gering verschil derde werd in 22,7 sec. Het polsstookhoogspringen leverde evenwel een maximum aantal pun ten voor de gastheren, aangezien Wi- berg 3.93 M bereikte en Stjernild 3.92 M., terwijl Lamoree het niet verder dan 3.70 M. bracht. Bij het kogelslin geren kwam de Deen Frederiksen tot 50.08 M.. terwijl de Bruyn een twee de plaats voor ons land veroverde met 48.19 M. Zwaan won de 110 M. horden in 15 sec., een uitstekende ^ijd ma^r helaas kwam hij te vallen, na dat hij door de finish was gegaan en liep een hoofdwond op. Het was een nek aan nek race geweest met de Deen Larsen, voor wie dezelfde tijd werd genoteerd. Schaay werd derde in 16 seconden. De Denen behaalden een nieuwe overwinning bij het nummer hink- stap-spronig met 14.30 M. door Olsen. Lourens werd tweede met 13.93 me ter. Brasser werd een uitstekende eerste bij het discuswerpen met een afstand van 44.05 M., met Larsen (41.92 M.) en Alf Joergensen (Den.) op de tweede en derde plaats (41.63 M.) De 4 x 100 meter estafette werd door de Nederlandse estafetteploeg Lammers, Scholten, Jo Zwaan en Kleyn gewonnen in 42,6 sec. voor De nemarken met 43 sec. Opmerkelijk was de overwinning van de Deense sprinter Svend Fallesen op de 100 M. welk nummer hij in 10.6 sec. won met gering verschil voor Kleyn, die een zelfde tijd noteerde. Dat Denemarken het sprintnummer won. was een onaangename verras sing voor de Nederlandse ploeg. Zwaan werd derde met 10.8 sec. Soe- rensen liep de 400 M. in precies 49 sec. voor Blok, die er ditmaal 49.5 sec. over deel, een goede tijd van onze landgenoot. Greenfort (Den.) werd derde met 50.3 sec. en Bakels vierde met 51.5 sec. De Bruyn behaalde een zege in het kogelstoten met 13.98 M. met Larsen op de tweede plaats (13.53 M.) en Brasser als derde 13.25 M. Bij het verspringen behaalde onze ploeg een prachtig resultaat. Naaktgeboren kwam ver over de zeven meter en noteerde 7.25 M., terwijl Wellerdieck tweede werd met slechts 3 centime ter van de zeven meter-grens af. Daarna kwam de Deen Cetti met6.61 M. De 3000 meter leverde een dub bele Deense zege op met Poulsen in 8 min. 39.2 sec. en Schmidt op de tweödie plaats met 8 min. 53.2 sec. Latasser werd derde in 9 min. 17.2 sec. en van Gog noteerde 9 min. 18.4 sec. Slijkhuis werd eerste op de 5000 M. met 14 min. 58.6 sec. en het was jammer, dat Walstra het niet verder dan de vierde plaats kon brengen met een tijd van 16 min. 0.4 sec. Bij het speerwerpen deed de vermoeid heid zich speciaal gelden. Lutkeveld haalde niet eens de 60 M. en moest met 57.09 M. met de tweede plaats noegen nemen. Hansen won met 60^50 M. Dat de Ruyter de 1500 meter niet kon winnen leverde wederom een teleurstelling op. Hij werd met 4 min. 1.6 sec. tweede achter Joergensen (Erik) met 4 min. 0.4 sec. Het hoogspringen zag twee Denen aan de kop. Ivar Vind met 1.90 M. en Johansen met 1.80 M. Keyzer kwam ook tot die hoogte, maar met meer sprongen. En tenslotte werd De nemarken eerste op de 4 x 400 esta- fett ein 3 min. 25.8 sec. tegen onze ploeg 3 min. 27 sec., zodat het eind resultaat werd: Denemarken 112 pun ten, Nederland 90 punten. KORFBAL Uitslagen K. N. K. B. Ie kl. Z.-H.: SpangenHSV 21; DeetosDKC 105; Het Zuiden HKV 31; Ons EibernestVic us Orientis 6—3. 2de kl. A.: SchiedamALO 52 QuickHou Stand 51; Gymnasias ten II—Zwervers 3—4; HKV II— Deetos II 32. 2e klasse B.: De AlgemeneHet Zuiden n 42; WionDie Haghe 44; Olympiaan—Ons Eibernest II 50; ReadyOSCR 24. BILJARTEN VAN DE POL WERELDKAMPIOEN Op de wereldkampioenschappen biljarten 45/2 te Saragossa in Spanje heeft onze landgenoot v. d. Pol na zeer fraaie partijen het wereldkam pioenschap weten te behalen. De eindstand luidt; 1. van de Pol (Ned.), 2. Domingo (Spanje), 3. Carrera (Argentini 4. Gabriels (België), 5. van de Woe stijne (België), 6. Qarvia (Spanje). SCHAKEN ALGEMENE VERGADERING LEIDSE SCHAAKBOND. In „Central" te Leiden had Zater dagmiddag de algemene vergadering van de Leidse Schaakbond plaats', welke door de voorzitter, de heer Herfkens, te 3 uur werd geopend met een woord van welkom, in 't bijzon der tot de nieuw toegetreden leden „Aarlanderveen" en „Kijk Uit", te Oude Wetering. Het aantal aangesloten verenigin gen bedraagt thans 28. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, bracht de voor zitter als afgevaardigde^ verslag uit van de Buitengewone Bondsraadver gadering, gehouden op 20 September j.l. te Amsterdam. Het schijnt daar nogal rumoerig toegegaan te zijn, voornamelijk tengevolge van de hou ding der Amsterdamse afvaardiging, terwijl de kwesties welke de gemoe deren zo verhitten, bovendien weinig met de Bondszaken te maken hadden. De heer Herfkens deed ook mede deling van de ophanden zijnde wed strijd tussen Leidse en Gentse spelers, welke match in het kader van de sportuitwisseling tussen Leiden, Ox ford en Gent op Donderdagavond 16 Oct. en Zaterdagavond 18 Oct. in Central zal plaats hebben. Haarlem heeft bericht, dat er op 4 October ongeveer 80 Haarlemmers naar Leiden zullen komen. Het aantal liefhebbers uit Leiden bedroeg reeds 149, zodat het Bestuur velen zal moeten teleurstellen. Een voorstel „Noordwijk" om het z.g. reisfonds af te schaffen, werd, on danks1 de verklaring van de voorzit ter, dat dit een Bondsraadaangelegen heid was en niet eenzijdig door de L. S.B'. kon worden gewijzigd, vrij lang durig besproken. Inmiddels was Idema, de per soonlijke kampioen '47 van de Bond ter vergadering aangekomen en hem werd de wisselprijs, de Zil veren Koning, benevens een medaille, uitgereikt. Ook de tweede prijswin naar Demmeldal en de winnaars uit de ondergroepen ontvingen hun prij zen. Voor de Competitie 194748 wer den, nadat Lisse op eigen verzoek ge degradeerd was, de clubs als volgt ingedeeld: le kl. 7. Vriendenschaar, 2. Hazers- woude, 3. Bodegraven, 4. Katwijk, 5. Alphen, 6. Philidor, 7. L.S.G. n. Overgangsklasse: 1. V.T.L., 2. Gaïs- sa, 3. Boskoop, 4. Daniël Noteboom (Noordwijk, 5. Zoeterwoude, 6. Oegstgeest, 7. Leiderdorp. 2e kl. a: 1. Katwijk II, 2. L.S.C. III, 3. Leithen, 4. Philidor II, 5. Sassen- heim, 6. N.Z.H., 7. De Zwarte Pion (Lisse). 2e kl. b: 1. Alphen II, 2. Philidor JII, 3. Voorschoten, 4. Hazerswoude, 5. Schaakgenoegen, 6. Bodegraven II, 7 Boskoop II. Wegens het ontbreken van enkele opgaven kon de indeling voor de 3e en 4e klasse nog niet gemaakt wor den. Over de belangrijkste wijziging in het Competitie-reglement, voorge steld door het bestuur, n.l. de ver lenging van de speeltijd voor de hoogste klassen van 3 op 4 uur, moest nadat Katwijk, Zoeterwoude, Leider dorp en Noordwijk hun bezwaren hadden ingebracht, gestemd worden. Met 22 voor en 15 tegen werd de wij ziging aangenomen. De andere meer technische veranderingen werden alle zender meer aanvaard. De rondvraag leverde geen bijzon dere vraagstukken op en zo kon de voorzitter te 6 uur deze vlot-verlopen vergadering, die zelfs nog enige vro lijk momenten opleverde, sluiten. WIELRENNEN W. RIJSBERGEN SPRINT KAMPIOEN. Gisteren werd het clubkampioen schap sprint verreden. De ritten- match a deux had het volgende ver loop. Rijsbergen 5 p., Rietbergen 6 p., de Groot 7 p.. Schalier 8 p. De rit met 4 man bracht in een mooie sprint Riethoven als esrste. Rijsber gen 2, de Groot 3 en Schuller 4. Er was dus nog een extra rit nodig tus sen Rijsbergen en Riethoven, daar beiden 7 punten hadden. De uitslag was: 1 Rijsbergen, 2 Riethoven, 3 de Groot, 4 Schuller. Bij de b-klasse was geen extra ron de nodig, daar de Jong zijn ritten ge makkelijk kon winnen. Vermeulen werd 2 en B. Kruit 3. Voor het Ned. Clubkampioenschap op de weg, dat verreden wordt te Hoogerheide, rijdt voor Leiden de volgende ploeg: Schuller, Rijsbergen, Riethoven, Zoons, de Groot de Jong. Aan deze wedstrijd op 5 October nemen 20 ploegen deel. ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 15) „Maar wat kan dat voor spelletje dan zijn?" vroeg z'n moeder. „Hoor eens!" Zij hoorden een geluid, al«- of er iets viel, „Dat is een stoel, die valt," oor deelde Daan. „Zij hebben zeker een of ander grapje uitgehaald, 't Is niets hoor moeder, ofschoon het klinkt, alsof ze ons lieve huisje af breken. Hoor, daar lacht juffrouw Stella alweer... daar gaat de bel." Een ogenblik later klonk de hel dere stem van boven: „O, madame, ik heb de waterka raf omgegooid en ik verga van de dorst „Laat mij maar even gaan," zei Daan en ging met een kan water naar boven. Stella deed de deur open en riep: „Dank u, mijnheer Norton. Kom binnen." Daan begreep onmiddellijk wat er aan de hand was. Meneer Landon en z'n dochter waren aan 't scher men. Stella had een compleet schermpak aan: Kort rokje lederen lijfje en masker. Daan, die op de drempel stond, vond, dat zij er bij zonder elegant uitzag. „Mijn vader wordt te dik, mijn heer Norton; daarom..." „Niet te dik, geloof ik, Stella," on derbrak haar vader haar vriendelijk. „Is „gezet" beter Peppino? want dat is het minimum... daarom zijn wij weer met schermen begonnen. Wilt u het ons eens zien doen? Va der is de beste schermer van..." „Laat mij niet blozen, kindlief," zei de heer Landon. En.geef acht!" Daan leunde tegen de post van de deur en vond dat hij nog nooit zo iets moois had gezien. Hun bewe gingen waren vlug en licht en toch beheerst, en buitengewoon sierlijk. De degens schitterden in het lamp licht en sisten in de intense stilte, als woedende slangen en de ogen schitterden in de getraliede gaten van de maskers, wanneer zij een aanval verwachtten en pareerden. Plotseling raakte de degenknop van meneer Landon het rode hart dat op Stella's borst was bevestigd, waarna hij terugtrad en salueerde. „Prachtig veel te mooi voor mij Peppino," hijgde zij. Dan keerde zij zich vlug naar Daan. „Wilt u het ook eens proberen, mijnheer Norton?" „Ik heb nooit..." begon Daan enigszins blozend, „Dan is het tijd, dat u er mede begint," moedigde de heer Landon vriendelijk aan. „Iedereen moest le ren schermen." „Kom, laat ik u eens een masker voor doen. Let nu goed op hetgeen vader doet. Dat is de beste raad, die ik u geven kan. Peppino, zult u er aan denken, dat mijnheer Norton een nieuweling is?" „Zeker antwoordde hij. „Nu, mijn heer Norton, wilt u het maar doen, zoals ik, als 't u belieft." Met buitengewone ernst gehoor zaamde Daan; er werden een paar passen gemaakt en plotseling raakte de knop van mijnheer Landons de gen hem vlug, doch zacht aan. „Zorgt u ervoor, dat uw degen de mijne nooit loslaat," beval mijnheer Landon henr. „Denk er om, dat de degens, zolang wij ze vast houden, leven hebben en deel van ons zelf uitmaken. Begrijpt u?" Daan knikte en zij begonnen op nieuw. Met schitterende ogen hield Stella voortdurend haar blik op Daan gevestigd en zij zag, dat hij een vlugge leerling was; natuurlijk slaagde hij er niet in de oudere man te raken, maar pareren werd steeds beter en de grote kracht van zijn ijzersterke gespierde arm, dreigde op een gegeven ogenblik de degen van meneer Landon aan zijn greep te ontwringen. „Goed zo," zei deze. „U is vlug en sterk, mijnheer Norton. Die jeugd, die jeugd!" „U moet nog een partijtje maken! U wilt het hem wel leren, niet waar, vader? Hij zal een goed schermer worden, daarvan ben ik vast over tuigd," zei Stella vurig. „Dat geloof ik ook. Met genoegen, mijnheer Norton, als u het prettig vindt," zei Stella's vader met zijn hoffelijk glimlachje en een lichte buiging, hetgeen steeds een aange- narr.'e indruk op Daan maakte. Na die avond, nam Daan meer malen per week schermles en zeer spoedig werd hij, ofschoon niet zijn meerdere, dan toch een tegenstander, waarmede meneer Landon rekening moest houden. Want het schermen had voor Daan evenals voor de meesten die het beproeven een bijzondere bekoring. Weldra begon hij te voelen dat, zoals meneer Lan don had gezegd, zijn degen werke lijk leefde en deel van hemzelf uit maakte. De vriendelijke oude heer had plezier in de vlugge vorderin gen, welke zijn leerling maakte en toonde dat ook. „U heeft een natuurlijke aanleg voor schermen, mijnheer Norton. U, Engelsen zijt behendig in alle spel en sport," zei hij met ongeveinsde waardering. „Iedere man moet weten, hoe hij zich kan verdedigen." „Wij doen het gewoonlijk met on ze vuisten, mijnheer," zei Daan. Mijnheer Landon haalde z'n schou ders op en wuifde afwerend met z'n blanke hand. „Dat weet ik. Een zeer goede ma nier, wanneer men niets anders te zijner beschikking heeft. Maar het zwaard is nog heel wat anders! Geel mij een goed zwaard en ik neem aan een ongewapende bende in be dwang te houden... Ik heb het wel eens gedaan," liet hij er schijnbaar onwillekeurig op volgen. Soms want Mr. Landon was nog steeds „gezet", en evenals Ham let. toevallig wel eens kortademig schermde Stella een partij met Daan, maar, ofschoon hij gemakke lijk de degen uit haar hand kon wringen, maakte hij nooit gebruik van de reuzenkracht, waarover hij met zijn voorarm beschikte. Hij stel de zich tevreden met haar vlugge behendige uitvallen te pareren. „U schermt niet eerlijk, mijnheer Norton! U probeert nooit mij te ra ken. Op een gegeven ogenblik zag hij een kans en deed een uitval, doch Stella had ook een kans afge wacht en ogenblikkelijk gleed haar degen langs de zijne, zwaaide hem om en raakte Daan. Zij zag dat hij een lichte krimpende beweging maakte, doch meende, dat het krul len van zijn lippen eenvoudig een uitdrukking van zijn teleurstelling was „U dacht zeker, dat ik u niet kon raken hè?" lachte zij. „Nog eens!" Zij hield haar degen boven haar hoofdt om te salueeren en zij be gonnen opnieuw. Zij hadden echter nog slechts enkele passen gedaan, toen zij plotseling haar degen streek en naar een rode plek op zijn witte overhemd staarde. „Kijk eens- Wat is dat?" riep zij en wees op de rode vlek. „O, dat is niets," zei Daan vrien delijk. „Ik denk, dat u iets harder heeft gestoten dan gewoonlijk." Zij keek vlug naar de punt van haar degen, wierp hem op de grond en sprong naar Daan. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2