Ford te Leiden in het zilver R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek 1 Op korte golf VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Na de ochtendbijeenkomst in de Garage aan de Hoge Rijndijk eaten directie en commissarissen van de N.V. „Het Motorhuis" met genodig den aan een lunch aan in „Het Gul den Vlies", welke uitstekend door de heer Boer was verzorgd. De directeur van de Ford-fabrie ken te Amsterdam, de heer C. G. F. Stenger, thans met zijn kinderen gezellig bijeen en naaste .vrienden, zeide de heer Boon te hebben leren kennen en waarderen. Persoonlijk en zakelijk heeft hij zich daarbij doen kennen als een man uit één stuk, die tezamen met zijn broer Gerard een werkelijk ideaal broederpaar vorm den, die slechts in gemeen overleg beslissingen namen. Sr. herdacht met een ogenblik stilte de overleden heer G. K. Boon en wees er ver volgens op, dat de tegenwoordige directeur na het overlijden van zijn broer onvervaard is doorgegaan met het dienen der belangen van Ford. Daarna releveerde hij ook het werk van de heer Ferdinand Boon en na een woord van bewondering en waardering voor de directie, bood spr. de heer J. G. Boon een fraaie zilveren asbak als persoonlijk ge schenk aan. Hierna voerden nog tal van spre kers het woord. Eerste was de heer Oster. inspecteur van de Rijksver keersinspectie Zuid-Holland, die het volle respect van de overheid uitte voor het werk van de heer Boon. Vervolgens de heer van Romme uit Rotterdam, die de „Boonen"-familie in een geestige speech in het zon netje zette, de heer J. Boon, zoon van de jubilarfis, die dank en be wondering uitte voor het werk van zijn Vader; daarna door Frits van Osinga, uit Sneek, die in hartelijke woorden de Friese gelukwensen over bracht, dan door de heer M. Zon- derop, die het woord voerde namens de Leidse Pers en wees op het ver band Ford en publiciteit, door weth. A. J. Jongeleen, die een persoonlijk woord tot de jubilaris sprak, door mr. A. F. H. Jansen uit Arnhem die er op wees, dat het woord van de heer Boon even goed is als de gul den vóór de oorlog; vervolgens door de heer Bolderdijk, secr. van de Bovag, die releveerde, dat de heer Boon van zijn zaak gemaakt heeft wat er van te maken was en in het licht stelde, dat de voortzetting der zaak jongere generatie heel wat zwaarder zal zijn en tenslotte door de heer E. G. Talens, directeur wan de Shell, die hartelijke woorden van waardering sprak aan het adres van de jubilaris. De heer J. G. Boon dankte aan hart voor de zaak heeft. Zo dragen allen bij tot de heropbouw van Ne derland. Het automobielbedrijf im mers is een grote factor in het eco nomisch leven. Hy wees op de re sultaten van zijn personeel bij de gehouden examens voor 2e mopteur waarbij vijf hunner het diploma be haalden. Vervolgens een algemene blik op de toestanden in het bedrijf wer pend, vroeg spr, inzicht van de over heid voor de gewettigde verlangens van de autobezitter, speciaal door te zorgen voor meerdere ruimte voor stalling dor wagens. Want auto's des nachts in de open lucht, betekenen ernstig nadeel en nadeel is verlies. Tenslotte deelde spr. zijn perso neel mede, dat allen een gratificatie werd geboden nar gelang van hun dienstjaren, terwijl hij hun een feest avond toezegde op 11 October a.s. Hierna kwam een deputatie van de garagehouders uit Leiden en om geving haar gelukwensen aanbieden. De heer A. C. Meester trad als woord voerder op en dankte de heer Boon voor wat hij voor de Bovag en spe ciaal voor de afd. Leiden gepres teerd heeft. Als huldeblijk bood spr. een miniatuur-auto aan zonder vergunning van de R. V. I. Nogmaals sprak de heer Boon een dankwoord en daarna ving de of ficiële receptie aan.... een receptie zo populair als we nog nimmer za gen. Het duurde uren vooraleer ieder een kans had gekregen tot de jubilaris door te dringen, om hem te overladen met woorden van dank Voor de service en met even zoveel woorden vafi gelukwens om hem ook voor de toekomst het beste te wensen. Het is onmogelijk hierbij namen te noemen, doch we willen volstaan met het vermoeden uit te spreken, dat de heer Boon zelf niet geweten zal hebben, dat hij zovele relaties en zoveel vrienden heeft. Zo zal deze jubileumdag zeker een onvergetelijke blijven voor de fa milie Boon, zowel als voor de Ford zelve. INDISCH JEUGD CENTRUM. De Kleine Stadszaal was tot in de uiterste hoeken gevuld, toen gister middag om half vijf de heer J. Figee, uit Zeist, zijn jeugdig gehoor verwel komde op deze propaganda-bijeen- komst, georganiseerd door het In disch Jeugd Centrum, afd. Leiden. Het programma bestond uit een le zing door de heer Figee, over zijr persoonlijke ervaringen van een reis van Nias naar Nieuw Guinea, waar bij het gesproken woord door ge kleurde lantaarnplaatjes aanschou welijk gemaakt werd. Zo verschenen op het witte doek grillig versierde beelden van in hoge ere gehouden voorouders, afgewis seld door krijgsdansen en prachtige natuuropnamen. Deze lezing, die, mede door de vlotte verteltrant van de spreker, hei aanhoren alleszins waard was, ver loor wel iets van zijn aantrekkelijk heid door het lawaai van enkele zeer rumoerige groepjes, die het verstaan sems onmogelijk maakte. Om kwart voor zes sloot de heer Figee deze overigens goed geslaagde bijeeenkomst. LEGAAT LAKENHAL. Wijlen mejuffrouw R. Driessen heeft bij haar leven een werk van de 17e eeuwse Haarlemse schilder Frangois Elout voor het Sted. Mu seum De Lakenhal bestemd. Na een lichte reiniging, waarbij enige oude vernislagen werden verwijderd, is dit schilderij thans voor het publiek te bezichtigen. Het sobere, maar tevens zeer ge voelige geschilderde stilleven is een zogenaamd „ontbijtje" en vertoont twee roemers en citroenen op een tinnen schotel. Van Frangois Elout is behalve dit schilderij geen enkel werk bekend. Het herinnert in stijl en vooral in kwaliteit sterk aan meesters als Heda en Pieter Claesz, onder wier naam waarschijnlijk menige Elout thans schuil gaat. Gisterenavond had onder grote be langstelling van zowel kerkelijke als burgerlijke zijldte de plechtige inzegening plaats van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek aan de Steen schuur no. 17 hier ter stede. Van ker kelijke zijde waren o.a. aanwezig de Hoogeerw. Deken A. Homulle, Pas toor Beukers, Pater van Gestel en de oud-directeur kap. Leenders, bene- vens de fungerende directeur kap. W. Minnebo. Voorts het voltal- het slot allen voor de vele hartelijke jige kerkbestuur,"Wethouder S. Menken, helpsters, helpers en andere be woorden. Waaraan hij al die lof ver- langstelleiudlen. Voor deze grote gelegenheid was de zaal feestelijk met bloemen versierd en er heerste een bijzonder geanimeerde stemming. woorden. Waaraan hij al die lof ver diend had, wist hij niet, want hij meende slechts zijn plicht gedaan te hebben door eerlijk en oprecht door het leven te gaan, en het zal slechts zijn taak zijn dit ook zijn kinderen voor te houden. De heer Boon besloot daarna met dank te brengen aan degenen, die bij het tot stand komen van het benzine station en het smeerolie-station hun medewerking hadden verleend en hij noemde daarbij speciaal de heer de Geus en de fa. Groenewegen, die het aannemerswerk verrichtte. HULDE VAN HET PERSONEEL EN RECEPTIE. Te half vier was men weer terug in de garage aan de Hoge Rijndijk, waar 'n schat van bloemen de fees telijkheid niet weinig verhoogde. Hier vond allereerst de huldiging door het personeel plaats en bij monde van de heer D. Matze, bedrijfs leider werd de heer Boon hier op hartelijke wijze toegesproken. Hij wees erop, hoe de zaak met be perkte middelen was begonnen en schetste vervolgens de ontwikkeling van het bedrijf. Hierna bood spr. namens het ge hele personeel een fraai glas-in-lood- raam aan, ontworpen en vervaardigd door de firma Gebrs. Dullaart alhier, waarop met kunstzinnige hand het bedrijf in beeld is gebracht. Het raam is daarbij heel licht gehouden, hetgeen een aparte verdienste van de kunstenaar die het ontwierp, ge noemd mag worden. De heer Boon sprak het zoveelste dankwoord op deze dag, bracht daar bij zyn dank aan het personeel voor het meeleven met de zaak, hetgeen alleen kon geschieden, doordat het 1000000000000000000000000000000000 C O 9000000000000000000000000000000000 BINNENLAND. De radio-omroep „Herrijzend Nederland begon drie jaar geleden op 3 October haar uitzendingen. Er zal ter herdenking daarvan een mar meren relief jvorden onthuld in het Philips-ontspanningsgebouw te Eind hoven. De uitzichttoren te Vaals zal wederom opgebouwd worden. Een landbouwer te Sevenum werd door zijn eigen wagen overre den en gedood. Niemand weet hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. BUITENLAND. De Zwitserse componist, Arthur Honegger, die zich reeds enige tijd in de V.S. bevindt, is zeer ernstig ziek. De staking van de Schotse mijn werkers heeft zich nog uitgebr< zodat op het ogenblik in 43 mijnen gestaakt wordt. Te Lille in Frankrijk laat men een nieuwe gevangenis bouwen door gevangen vakarbeiders. Het voordeel is, dat de gevangenen nu hun eigen „home" bouwen en dat het de sfaat 9 millioen francs bespaart. Na de terugkeer van de Paus uit zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo zou een Consistorie te verwachten zijn voor de benoeming van zes nieu we kardinalen.. De 4000 Joden van de Exodus oie in Duitse kampen zitten, weigeren n°g steeds naar Frankrijk te gaan. Inwijding en officiële opening Berichten van verhindering waren binnengekomen o.a. van de Z.E. Pa ter pastoor Smitz, pastoor v. d. Schoot en van mej. Heyse. directrice van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens". Om half negen opende kap. Min nebo met een inleidend woord:, waar in de groei en bloei van de biblio theek in korte trekken werd uiteen gezet. Precies 10 jaar geleden werd begonnen in een kleine woonruimte aan de Lorentzkade, die spoedig te klein bleek, zodat naar een grotere ruimte werd gezocht. Men verhuisde naar de voorkamer van pand 17 aan de Steenschuur. Na deze verbetering werd het eenmaal begonnen werk on der bezielende leiding van kapelaan Leenders energiek voorgezet. Dank zij krachtige leidinjg en ook hulp van anderen zijn wij er thans eindelijk in geslaagd de gehele benedenverdie ping tot onze beschikking te krijgen, zodat nu ook ruimte is ontstaan voor een, zij het nog ietwat sobre, leeszaal. Ondanks alle vooruitgang staat onze bibliotheek nog steeds in de kinder schoenen, maar spr. was ervan over tuigd, dat met hulp van buitenaf en vooral van hogerhand het kind spoe dig volwassen zou zijn. Na deze inleiding werd d"e inzege ning verricht door Pastoor Beukers. Nu werd het woord genomen door de Hoogeerw. Deken A. Homulle. Spr. zeide zeer verheugd 'te zijn, dat katholiek Leiden een instelling be zit, waarop zij thans trots mag gaan en wenste de stichting van harte ge luk met dit mooie resultaat. Spr. was ervan overtugd. dat het financieel be heer, hetwelk berust bij de heer Fr. Hueber in zeer goede handen is. Ten bewijze hiervoor herinnerde spreker aan de heer Hueber sr., waarmede hij vele jaren in de beste harmonie had samengewerkt en wiens financiële beleid hij ook zeer had bewonderd'. De zoon treedt hier waardig in de voetsporen van zijn vader. Voor de katholieke Leidenaren en voor allen die hier willen binnenkomen is deze bibliotheek daarom zo belangrijk, om dat zij weten, hier juist die boeken te ontvangen, die voor hun ontwik keling, ontspanning en vorming no dig zijn. Deze bibliotheek is ingesteld op de Goddelijke Wetgeving, zodat de lezer zeker in zeer goede handen is. Spr. besloot met de wens, dat die bibliotheek zo spoedig mogelijk de kinderschoenen zou ontwassen en dan. als zij bestaan, maat 49 nodig zou hebben. Hiema werd het woord gegeven aan Pater J. van Gestel S.J. Pater van Gestel is dé man achter de scher men van de bibliotheek, welke kwa lificatie hij echter zeer nederig re duceerde tot een man achter de scher men. De kath. bibliotheek te Leiden heeft hem altijd zeer na aan het hart gelegen en spr. was dan ook zeer ver heugd, dat hem nu de gelegenheid werd geboden de Stichting deze avond varf harte te kunnen geluk wensen met deze grote vooruitgang en hij gaf de verzekering, dat hij het verdere verloop met grote belang stelling zou blijven volgen en het Bestuur steeds met raad en daad zou blijven bijstaan. Hoewel wethouder Menken wel niet als officieel afgevaardigde van HET A.S. 3 OCTOBERFEEST. Binnenstad voor rijverkeer afgesloten. De Commissaris van Politie te Lei den maakt bekend, dat op 3 October 1947, krachtens besluit van Burge meester en Wethouders dezer ge meente, de binnenstad van Leiden op de gebruikelijke wijze voor het verkeer met rijpaarden, door trek dieren voortbewogen voertuigen en motorrijtuigen op meer dan twee wie len zal worden afgesloten van des morgens 7 uur tot des nachts 1 uur. Onder verwijzing naar de desbetref fende publicaties, wondt bekend ge maakt dat een beperkt aantal bewij zen van toegang tot het door afsluit bomen afgesloten gedeelte der ge meente zullen worden uitgereikt, in dien kan worden aangetoond, dat tot het toelaten van de bovenomschre- categorie vervoermiddelen een dtringende reden bestaat. Aanvragen tot het bekomen van een bewijs van toelating kunnen van 26 September tot en met 1 October 1947 gedaan worden op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur aan het Politiebureau, Zonneveldstraat 10 Leiden. Schriftelijke aanvragen worden al leen dan in behandeling genomen, in dien daarin duidelijk vermeld staan: le. Naam en aidtres van de aanvra ger; 2e. voor welk soort vervoermid del de aanvrage geldt; 3e. de reden van aanvrage. Aanvragen, welke niet volledig zijn of na 1 October 1947 binnenkomen, worden niet in behandeling genomen. SLUITING VAN CAFé's Namens de Burgemeester der ge meente Leiden brengt de Commissa ris van Politie ter kennis van belang- hébbenidlen, dat het sluitingsuur voor drankinrichtingen in de nacht van 3 op 4 October a.s is bepaald op één uur. Tot dat uur mogen houders van muziekvergunningen in hun inrich tingen muziek laten maken. Dege nen, die alsnog voor een muziekver- gunning voor bovengenoemde da tum in aanmerking wensen te komen, moeten een daartoe strekkend ver zoek richten tot de Commissaris van Politie vóór 30 September a.s. TEXTIEL-CURSUS. Op uitnodiging van enige cursisten, kwamen bestuur en oud-cursisten van de opleidingscursus voor het bre vet voor de Textieldetailhandel in Het Gulden Vlies" bijeen. De avond werd geopend door de oud-cursist, de heer Hilhorst, die be stuur en leraar met hun dames van harte welkom heette. Hij wenste al len een recht gezellige avond toe en verzocht het bestuur de avond offi cieel te willen openen. Bij ontstente nis van de voorzitter, de heer Kors, geschiedde dit door de secretaris, de heer J. Diergaarde. Deze gaf een overzicht van de behaalde resultaten, waaruit bleek, dat 91 procent van de cursisten het diploma had haald. Hierdoor staat Leiden ver boven het landelijk gemid delde uit en staat nummer 1 boven alle andere cursussen. Hij zegde op de allereerste plaats de leeraar, heer Engelse, dank voor zijn toewij ding en de cursisten voor hun toege wijde studie-ijver. Hij hoopte, dat de nieuwe cursus, welke eind Septem ber weer een aanvang neemt, de zelfde resultaten, als het kan voor de volle 100 procent, zal mogen be halen. Verder werd nog het woord ge voerd door oud-cursist Warnecke, die de leraar hartelijk dank zegde voor zijn buitengewone wijze van les geven en zijn eindeloos geduld en overhandigde hem, als blijk van dankbaarheid, een stoffelijk blijk van waardering, waarvoor de heer Engelse hartelijk dankzegde. Me vrouw Riphagen vertolkte deze ge voelens van dankbaarheid ten op zichte van de cursusleider, de heer Diergarde, en liet deze woorden ook vergezeld gaan van een aardige at tentie, waarmede de heer Diergaar de aangenaam was verrast, omdat hij, zo zeide hij, slechts zijn plicht had gedaan. Namens het bestuur, zegde de heer F. H. M. Kok, de heer Dier gaarde oprecht dank voor de gewel dige activiteit, welke hij voor de cursus had ontplooid. Spr. hoopte, dat de heer Diergaarde nog vele ja ren zijn beste krachten aan de cur sus zal kunnen blijven wijden. Hij spoorde de geslaagden aan vooral de vakbladen en de vakliteratuur te blijven lezen, opdat zij met alles wat er in en om de textielhandel ge beurt op de hoogte zouden blijven. Men bleef hierna nog eenige tijd gezellig bijeen, waarbij vele vrien delijke woorden werden gesproken. Omstreeks half elf werd deze goed geslaagde bijeenkomst door de heer Braakman met een woord van dank aan de cursisten voor het gebodene, gesloten. Voor meester-instrumentmaker: V. Helledoorn te Wassenaar. Voor leerling-glasblazer: J. van Aalst, W. Maneveld en Th. Bruys- tens te Amsterdam, A. M. v. d. Broek te 's-Heerenhoek, W. P. varr Huiten te Delft en P. Mathijsen te Eindhoven. Voor gezel-glasblazer: J. C. Sche pers en J. Hanique te Eindhoven, G. Mathlemer te Amsterdam en J- G. Souren te Heerlen. Voor meester-glasblazer: J. Smul ders en A. Pulles te Eindhoven. Voor leerlingglasslijper Ph. Peper te Den Haag, J. A. Schild te Leiden, L. Lamens te Eindhoven, J. J. Mod der te Rotterdam en J. C. Hanegraaff te Delft. het Gemeentebestuur aanwezig was, meende hij toch met de volle goed"- keuring van het Gemeentebestuur te kunnen getuigen, dat hier grootse dingen zijn verricht. De gemeente juicht een katholieke bibliotheek zeer toe, omdat zij wel weet, diat een ■katholieke bibliotheek een princi- piëel georiënteerde bibliotheek is, die de bevolking, zowel katholiek als niet-kathtoliek Leiden zeer ten goede komt. Van niet katholieke zijde is hem Klit pieerdere male ^gebleken. Was de wens van de Deken schijn baar niet te overtreffen, wethouder Menken, bracht hier toch de climax met zijn wens, dat de bibliotheek spoedig met zevenmijlslaarzen voor uit mocht schieten. In het hiernavolgende slotwoord van kap. Minnebo zette hij alle mede werksters en medewerkers aan tot nog grotere activiteit en met het vooruitzicht van een mogelijke sub sidie zullen wij thans toch wel in staat worden gestelldi om ons boeken- arsenaal van 7000 stuks, waaronder plm. 1600 boeken van ontwikkelinigs- lectuur, tot nog grotere omvang te brengen. Spr. dankte hier nogmaals degenen, die de Stichting in staat hadden gesteld om èn door giften èn door hun arbeidskrachten de biblio theek te maken tot wat zij -thans is gewonden. Ook Pater Bensohop. die als cen sor wel een zeer grote verantwoorde lijkheid op zich heeft genomen, werd onde iks zijn ambtshalve afwezigheid van harte bedankt voor de grote taak, die hij in de bibliotheek verricht. Na de nieuwbouw in ogenschouw te -hebben genomen, werd deze be langrijke gebeurtenis besloten. LEIDSE AMATEUR-FOTOGRAFEN VERENIGING. Op die geanimeerde en goed be zochte clubavond van Woensdag j.l. hield Drs. D. de Klerk een causerie over Fotocopiën. Na gewezen te heb ben op het nut daarvan voor parti culieren, wetenschap en industrie, gaf spreker een uiteenzetting van de verschillende wijzen, waarop zij wor den verkregen. Allereerst besprak de heer de Klerk het Contact-procédé, dat in zijn eenvoudigste vorm ook door amateurs kan worden toegepast, en waartoe ook de bekende blauw- en sepiadrukken behoren. Voor het ver krijgen van deze drukken worden ijzerzout-materialen benut, terwijl bij gebruik van diazo-materialen een di rect positief resultaat wordt verkre gen, de z.g. witdrukken. Daarna behandelde de heer de Klerk het Optisóhe-procédé. dat eveneens vele systemen en mogelijk- R ,T„ heden kent. Dit procédé gepaard met T gaardingen, R. Nauta te Haarlem, micro-fotografie maakt het. aldus Co|Ï"St'.A Voogd. H. God- deke en F. Lieder te Amsterdam, K. Nierop te Purmerend, W. G. Schin- INSTRUMENTMAKERS- EXAMENS. In het Kamerlingh Onneslaborato- rium.zijn vanwege de Ver. tot bevor dering van dé opleiding tot Instru mentmaker de examens afgenomen voor instrumentmaker, glasblazer en glaslij per. Geslaagd zijn voor instrumentma ker J. de Vink, A. Sjardin, J. Zand vliet, B- Schrijver, H. M. Silvester, Th. Nieboer, allen te Leiden; Th. J. Rijnierse te Sloten, J. A. Verhoeven micro-fotografie maakt het, aldus spreker, b.v mogelijk een volledige encyclopedie op een briefkaart te co- pieëren, waarna uiteraard weer ver schillende handelingen nodig zijn al vorens zo'n copie weer in leesbaar schrift is omgezet. Het hartelijk applaus getuigde van de waardering, waarmede deze lezing door de aanwezigen werd gevolgd. Na de pauze sprak een der leden over eigen werk, waarbij prachtige blauwkleuringen vielen te bewonde ren en enige zeer fraaie en opmer kelijke stukken werden getoond1, waaraan een bepaald procédé ten grondslag ligt, doch waarover de ma ker zich vooralsnog niet kon uitlaten. kelshoek te Leidschendam, T. H de Geest te Harderwijk, N. A. Kok te Delft, A. Ouweneel te Schiedam en J. L. Koenen te Wassenaar. Voor gezel-instrumentmaker: J. M Josemans. J. A. van Dijk te Leiden, D. G. Bosveld te Arnhem, A. var Noort te Benthuizen, A. C. Vrolijk te De Bilt, H. Westmijze te Purmerend, J. Kriger, J. Groot en A. le Fleur te Amsterdam, C. Wensveen te Den Haag, W. Lankhorst te N. Amstel, C Bogerd te Voorschoten, A. J. J. Fran ken te Steenbergen en P. A. Huis man te Scheveningen. LAATSTE BERICHTEN TWEEDE KAMER Debat over regerings verklaring Te ruim elf uur is de minister-pre sident dr. Beel, minister van over zeese gebiedsdelen a. i. in de Tweede Kamer begonnen met de beantwoor ding der sprekers, die 't woord heb ben gevoerd naar aanleiding van de regeringsverklaring inzake Indo nesië. Hij begint met de opmerking, dat het de zevende maal in anderhalf jaar is, dat de regering over deze zaak met de Kamer in debat treedt. Spr. uit zijn waardering voor het beheerste optreden der troepen en herdenkt degenen, die het offer van hun leven hebben gebracht. In antwoord op een vraag van de heer Romme verklaart spr., dat de militaire adviseurs zich niet tegen het ondernemen der actie hebben verzet. Omtreht de doelstelling der regering met de politionele actie is er geen verschil tussen de verklaring twee dagen na het begin der actie en de jongjste regeringsverklaring, zoals de heer Logemann deed voor komen. De actie bedoelt niet politiek iets op te leggen, doch de voorwaar den te scheppen om een onhoudbare toestand op te heffen. Als thans de veiligheid in de be vrijde gebieden nog niet geheel kan worden gewaarborgd, is dat veeleer te wijten aan dè republiek dan aan iets anders. Wat de behandeling in de Veilig heidsraad betreft heeft de heer Rom me gevraagd of de rechtsorde gebaat is met zich te houden aan onbe- voegdelijk gegeven uitspraken. De rechtsorde wordt geschaad als be voegdheden worden geassumeerd, die men niet heeft. Spr. meent, dat men van twee kwaden het minste moet kiezen. De regering betreurt het, dat de Raad de positie van de republiek on juist heeft gezien. Het blijven van de heer Van Kleffens was goed om dat zo nog kon worden medege werkt aan constructieve arbeid. Een uitsluitend negatieve houding aan te nemen zou hier verantwoord ge weest zijn. Men houde daarbij de stemming in de Veiligheidsraad in het oog, waar men de heer Van Klef fens niet meer dan twee uur uitstel wilde geven, om overleg te plegen met zijn regering. Spr. merkt op, dat de republiek zelf te kennen heeft gegeven, dat zij niet het karakter van een souvereine staat heeft. O.m. wijst spr. er op, dat in be langrijke productie-centra die braak lagen, thans met voortvarendheid het herstel is ter hand genomen. Na de politionele actie werd reeds veel bereikt. Ten aanzien van het ver keer werd veel verbeterd en op me disch terrein kon veel worden ge daan. Daarvoor zijn veel mensen no dig. De uitzending van hen die aan de opbouw willen medewerken wordt versnield. In Augustus werden reeds 1100 personen uitgezonden, o.w. 800 voor particuliere ondernemingen. Komende tot de voorzieningen merkt spr. op, dat deze allereerst be ogen consolidatie in de bevrijde ge bieden. De kwestie-Nadjamoeddin, waar- I naar de heer De Groot informeerde, is een aangelegenheid van de staat Oost-Indonesië, waarin de regering niet wenst te treden. De regering staat in beginsel zeer welwillend tegenover de ook in In donesië tot uiting gekomen wens van cLe heer Romme door een voor-con ferentie van Indonesische vertegen woordigers te beleggen ter bespre king van de interne bestuursop- bcuw. Door het vormen, van een collegiaal orgaan wil men de taak van de land voogd, met behoud van zijn wette lijke verantwoordelijkheid, door an deren doen delen en zoo verlichten In verband met de opheffing de. Commissie-Generaal sluit de rege ring zich aan bij de waardering hier aan het adres dier Commissie uitge sproken. Er kan thans v-orden voort gebouwd op de grondslagen, welke zij mede tot stand bracht. Spr. betoogt, dat constructive ar beid mogelijk is. Daarom heeft de legering een beroep gedaan op de constructieve elementen m de repu bliek. De Nederlandse regering zal nim mer prijs geven haar recht en haar plicht om op te treden togen terreur en willekeur. MOTIE-GROEN AANGENOMEN. De Tweede Kamer hae't in haar zitting van hedenmiddag de motie- Groen met algemene stemmen (83 j aangenomen. Wanneer de minister deze motie volgens haar strekking uitvoert, betekent dit een uitgave van 100 millioen gulden. Ook de motie-Vondeling is door de Kamer met 4935 stemmen aan vaard. Tegen stemden de A.R., de C H de P. v. d. Vrijheid en 12 katho lieken. SCHOENENBON VOOR STAM KAARTNUMMER: EEN. Het C.D.K. deelt mede, dat tege lijk met de uitreiking van bonkaar ten voor voedingsmiddelen in het tijdvak van 29 September t.m. 22 No vember een schoenenbon naar keuze :al worden verstrekt aan hen. wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer één, voor zover de bon 612 zich nog aan het inlegvel bevindt. De tweede distributiestamkaart moet worden overgelegd, evenals het in legvel, waarvan bon 612 zal worden verwijderd. Tevens zal In bovengenoemd tijd vak aan kinderen geboren in de maand October of November van een der jaren 1932 tot en met 1945. alsmede aan kinderen geboren in de maand December van t' jaar 1946 of Januari van het jaar 1947 een schoe nenbon worden verstrekt van de soort en maat als overeenkomt met leef- tyd en geslacht van het kir.d. Bij laatstgenoemde uitreiking zal bon 604 van het inlegvel worden verwij derd. RANTSOENBONNEN TEXTIEL SERIE B NA 18 OCT. ONGELDIG. Het C. D. K. deelt mede, dat de rantsoenbonnen voor textiel van de serie B na 18 October a.s. niet meer geldig zijn. Na genoemde datum zijn alleen de rantsoenbonnen voor textiel van de serie C geldig. De gel digheid van de punten der gewone textielkaarten ondergaan geen wij ziging. POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Johan van Oldenbarnevelt, Amster damJava, 2 4 Sept. van Belavan. Kota Baroe, RotterdamJava, 24 Sept. te Belawan. Oranje, BataviaAmsterdam, 25 Sept. van Port Said. Poelau Laut, JavaDjeddah, 24 Sept. ten Zuiden van Ceylon. DE „NIEUW AMSTERDAM" HEEFT VERTRAGING. Naar wij vernemen is de „Nieuw Amsterdam", die aanvankelijk zoals gemeld hedenmorgen omstreeks tien uur aan de Wilhelminakade zou me ren, nog niet te Hoek van Holland in zicht, de kapitein heeft geseind, dat hij het tijdstip van aankomst nog nader zal bepalen. Het schip wordt nu hedenmiddag in de Nieuwe Wa terweg verwacht. OEGSTGEEST Afscheid kapelaan van Dijk. Dat kapelaan van Dijk zich geduren de zijn verblyf in de parochie van Sint Willibrord het vrouwelijk jeugkfr- werk geheel eigen heeft gemaakt, bleek wel uit de afscheidsavond, die Donderdag in het parochiehuis werd georganiseerd. Daar werden door ver scheidene meisjesorganisaties de lof en de verdiensten bezongen van hun scheidende aalmoezenier. Kabouters, Gidsen en Pioniersters zetten hun beste beentje voor. Onder supervisie van de heer Elshof werd een vlot programma afgewerkt, dat niet ver starde in een droge rij van sprekers, maar ondanks de scheidingsgedachte toch een vrolijke toon behield. Daar was muziek van verschillende aard; Kabouters, Güdisen en Pioniersters gaven vlotte kring- en kampvuur- nummers weg, Thomasvaer en Pieter nel waren hoewel buiten hun werkseizoen ook nog even over gekomen, en zelfs de Gewone Man zei er op de hem eigen manier het zijne van. Daar tussendoor waren er natuurlijk, enkele sprekers. De heer Elshof opende met een woord van welkom; de heer Schlattmann als peetoom van de Kabouters moest na tuurlijk ook het een en ander zeggen aangaande alles wat kapelaan van Dijk tot stand gebracht had, en Pas toor Looyaard was eveneens vol lof en zeer dankbaar voor het vele en vruchtbare werk van de scheidende kapelaan, zowel op het gebied van het apostolaat als op dat van het vrouwelijk jeugdwerk. En aangezien dit laatste nu van een aalmoezenier verstoken was, besloot de pastoor "de ze taak maar op zich te nemen, welk besluit een spontane yell van goed keuring uitlokte waarschijnlijk omdat de pastoor erkende dat hij van dit baantje nog helemaal geen kaas gegeten had! Kapelaan van Dijk verkreeg het slotwoord en (Jankte allen die in deze jaren zijn enthousiaste medewerkers waren geweest op alle gebied, zonder wie het voor hem niet mogelijk was geweest tot stand te brengen wat er nu was. Het speet hem dat het hem niet vergund was geworden om vele plannen te verwezenlijken en behalve fundamenten en muren ook nog een dak aan te brengen, maar hij sprak de hoop uit dat ondanks zijn vertrek, al len op de ingeslagen weg zouden voortgaan en vertrouwde dat dan ook het dak er spoedig op aangebracht is. Hij dankte tenslotte ook :iog de pa rochianen voor het hem aangeboden geschenk, n.l. een bidstoel, en stond ondanks zijn antipathie tegen han den geven de aanwezigen volgaarne toe, persoonlijk afscheid van hem te komen nemen, waarvan dan ook een intensief gebruik werd gemaakt. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 26 Sept. Vee. Aanvoer 11 Fokstieren; 16 slachtstieren 400 650, handel vlug. 61 Kalf- en Melkkoeien 250450, handel mat; 54 Varekoeien ea.; 400 Vette koeien; 57 Pinken; 99 Graskalveren; 35 Nuch tere klaveren; 400 Vette schapen; 187 Weideschapen 5080, handel tam 1 Zeug; 52 Mestvorkens 2540, handel tam; 388 Biggen 1025, handel mat; 31 Paarden 200—800, idem; 28 Veulens 100200. idem; 49 Bokken en geiten 15—35. idem. 26 Sept. Kaas. Aanvoer 16 par tijen Goudse kaas en 1 partij Leidse Kaas. Totaal 17 partijen. Geen no tering. Geen handel.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3