De Vebo-tentoonstelling geopend Ford 25 jaar in Leiden DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA HET IS NIET ZO'N GROOTS opgezette tentoonstelling als het vorig jaar; er is ook niet zoveel reclame voor gemaakt en vele Leidenaars ontdekten pas dat er vandaag iets bijzonders te doen was, toen zij van morgen de straten versierd zagen met iets, wat gewoonlijk alleen 's Vrij dags in de Leidse straten pleegt te liggen. landbouwtentoonstelling, die enorm veel bezoekers getrokken heeft en waarvan dit natuurlijk maar een zwakke afspiegeling is. Toch is er veel moois te zien, ook voor niet-deskundigen, want hoewel de moeilijkheden, zoals de heer Bak ker deze schetste, nadelig gewerkt hebben op de conditie van het vee, waren er toch veel zeer mooie in zendingen te bewonderen. Daar waren allereerst de stieren, in allerlei maten en leeftijden; grote kolossen en stevige gedrongen bees ten met stoffig-doffe of in de zon glanzende huiden. Dan de vele koeien, melkkoeien, drachtige koeien, vaarzen, pinken, kalveren en hoe die dieren verder heten mogen, met uiterste zorg door hun eigenaars op gepoetst en zelfs met groene zeep ge wassen om zo voordelig mogelijk in de ring te verschijnen. Er is nog veel meer; blanke biggen en vette zeugen, melkwitte geiten, wollige schapen en blatende lamme ren, en last not least, paarden; zwa rt tuigpaarden met hun door het stadspubliek zo bewonderde veulens, stonden broederlijk (of zusterlijk) naast hun meer slanke soortgenoten, die er allemaal even glanzend en fraai opgetuigd uitzagen met hun in gevlochten manen en opgeknoopte staarten. Toch was er niet de sfeer van de Vrijdagse markt; we misten het hand geklap en driftig heen en weer lo pen van kopende en verkopende boeren. Het ging er nu erg kalm aan toe; met kennersoog bekeken de boe ren de inzendingen en beperkten zich tot een goed- of afkeurend gemompel bij het zien van een beest, dat hun bijzondere belangstelling had. Over dit vredig tafereel scheen een heerlijk Septemberzonnetje en boven alles uit stond daar onze molen ,,De Valk" nu weer in volle glorie, dit bonte schouwspel gade te slaan. Een oliebollen-kraam verspreide de vertrouwde „Drie October-geur" en frujtwagens zorgden er voor dat het de bezoekers aan niets ontbreekt. Dit alles bij elkaar maakt deze dag tot een bijzondere gebeurtenis, niet al- leeQ voor Leiden, maar voor heel het Rijnland en zijn boeren-bevolking. Vermelden wij ten slotte nog de Landbouwvoorlichtingsdienst, die met een expositie van Landbouwwerk tuigen aanwezig is en een wedstrijd in het beoordelen van fokvee, uitge schreven voor leerlingen van land bouwscholen e.d. Wij geven morgen de voornaam ste uitslagen en prijswinnaars. Op Zondag 28 Sept. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. de Brabander in dienst trad bij de Leidse Groothandel J. v. d. Steen, Lange- brug. De opening Vanmorgen om tien uur werd de Vebo-tentoonstelling officieel ge opend in de sociëteit „Amicitia", waar behalve het bestuur ook vele leden van het ere-comité aanwezig waren. We noemen hiervan slechts de Com missaris der Koningin in Zuid-Hol land, mr. L. A. Kesper, het college van B. en W. van Leiden, de burge meesters van Voorschoten, Rijnsburg, Alkemade, Alphen, Sassenheim, Was senaar, Koudekerk, Woubrugge en Hazerswoude, voorts de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer G. J. Verwey van Wijk, en de secretaris, mr. dr. P. G. Knibbe, de gemeentesecr. van Leiden, mr. J. Bool, Baron Schimmelpenninck v d. Oye, dijkgraaf van Rijnland, en vele anderen. Wegens het buitenslands zijn van de voorzitter, de heer J. W. Bonda, was het de 2e voorzitter, de heer C. Bakker, die alle aanwezigen verwel komde en dank bracht voor de veie medewerking, allerwege ondervon den. Na nog even de moeilijke posi tie van de veehouders, in verband met de strenge winter en de droge zomer gememoreerd te hebben, ver zocht de heer Bakker burgemeester van Kinschot de tentoonstelling te willen openen. Burgemeester F. H. van Kinschot zc-ide gaarne aan dit verzoek te w'l- len voldoen omdat Leiden in de vee houderij zo'n bijzondere plaats in neemt als middelpunt van Rijnland. Vervolgens wees spr. op de dank die de burgemeesters verschuldigd zijn aan hen, die steeds hun beste zor gen geven voor het op peil houden en opvoeren van de veestapel, die Rijn land belangrijk maakt voor de ex port. Met de verzekering, dat het gemeentebestuur medewerking zal blijven verlenen en de hoop uitspre kend, dat deze tentoonstelling aan het gestelde doel zou beantwoorden, verklaarde de burgemeester deze Ve to-tentoonstelling voor geopend. De heer Bakker dankte burgemees ter van Kinschot voor zijn hartelijke woorden. Dan werd er koffie geser veerd en begaven de aanwezigen zich naar het tentoonstellingsterrein. De rondgang Bij de rondgang over het terrein viel ons het eerst op, dat de belang stelling van het publiek niet zo groot was als wel verwacht mocht worden bij zo'n gelegenheid, die vooral voor de bevolking uit de omgeving, toch wel belangrijk is. Wjj menen dit ech ter te moeten toeschrijven aan de kort geleden in Den Haag gehouden grote „Het Motorhuis" werd in 1922 dealer. De jubilea zijn de laatste tijd niet van de lucht en wij kennen ze in allerlei nuances en schakeringen. Persoonlijke en zakenjubilea in ve lerlei vorm en tot m achtenswaardi ge leeftijd en toch komt nien steeds weer voor nieuwe jubilea te staan. Zo is het thans met het jubileum, dat morgen door de N.V. „Het Mo torhuis" hier ter stede gevierd wordt, het feit nl., dat vóór 25 jaar Leiden officieel zijn Ford-dealer kreeg. De automobiel-industrie dateert al uit de vorige eeuw. toen Benz en Daimler in de tweede helft der tach tiger jaren hun uitvindingen op de wereldmarkt brachten, uitvindingen, die thans in onze ogen onmogelijke producten waren, doch voor hun tijd een hele omkeer gingen bete kenen in het verkeers- en vervoers wezen. Er is sinds die eerste jaren heel wat gebeurd in de automobiel-in dustrie. Uiterlijk zowel als innerlijk onderging zij een metamorphose, waaruit de eerste modellen nauwe lijks te herkennen zijn. In de zestig jaren sedert deze merkwaardige uit vinding zijn er millioenen automo bielen op de markt gebracht en nie mand, waar ter wereld ook, ziet thans nog vreemd op naar de meest glanzende, luxe wagens, die jaar lijks ter markt worden gebracht en die hand over hand het paard, onze trouwe viervoeter van zijn eeuwen lange plaats hebben verdrongen. Het kan niet ontkend worden, dat een der promotoren van de auto de machtige Ford is geweest, die in korte tijd een wereldnaam op auto gebied heeft weten te veroveren. En daarin doet Leiden mee dank zij het feit van de machtige vertegenwoor diging, die morgen 25 jaar in han den zal zijn van „Het Motorhuis", wiens energieke directeur, de heer J. G. Boon, tezamen met zijn te vroeg overleden broer de Ford in Leiden introduceerde. Hoe öe zaak ontstond. Op 1 Juli 1919, een jaar na de vo rige oorlog begon de heer Bon in het pand Oude Vest 33 een repara tie-inrichting voor motorrijwielen, doch al spoedig zag hij in, dat de auto de wagen van de toekomst zou zijn en twee jaar later opende hij zijn automobielzaak in het perceel Rijnsburgersingel, hoek Stationsweg. Vanzelfsprekend was het bedrijf toen heel bescheiden van omvang en door toevallige omstandigheden kon het spoedig uitgroeien. Op een avond nl. kwam een Amerikaan stalling zoe ken voor zijn wagen en deze sloeg de heer Bon voor een Ford-vertegen woordiging op zich te nemen voor Leiden en omgeving. Zulks geschied de, ook al was de opzet anders dan de Amerikaan zich voorstelde. Hij toch rekende uit: Leiden had 70.000 inwoners in die dagen, dus er kon den jaarlijks 200 auto's geplaatst worden! Dat vond de heer Boon wel al te sterk en kwam overeen voor een afname van 36 auto's per jaar.. Evenwel, reeds ng drie maanden wa ren er 30 geplaatst en binnen het jaar telde Leiden 144 Fordwagens! Geen wonder, dat de ruimte in deze zaak al spoedig te klein bleek en een gunstige uitbreiding werd gevonden in het perceel Morschsin- gel la, waar een ruimte van 1250 M2 nieuwe mogelijkheden bood. In 1926 werd deze garage in gebruik geno men en de Ford-afname in dat jaar bedroeg 212 wagens- Twee jaar la ter werd een ruime werkplaats in gericht en verhuisde de administra tie eveneens naar de Morschsingel. Deze meerdere werkgelegenheid leidde evenwel tot grotere bedrij vigheid en nieuwe expansie werd ge vonden in de aankoop van een com plex aan de Hoge Rijndijk waardoor de totale oppervlakte 5450 M2. werd waarvan 3900 vierkante me ter bebouwd. In 1931 in gebruik genomen, werd deze nieuv/e afde ling van „Het Motorhuis" in 1940 verrijkt met een tweede reparatie- inrichting, welke tot in de puntjes Verzorgd was, zodat zelfs een eigen spuitinrichting in gebruik kwam. Met trots mag de heer Boon op de afgelegde weg terugzien en -het lydt geen twijfel of de toekomst zal nog meerdere mogelijkheden aan -dit zeer variabele bedrijf brengen. Velen zul len voorts de jubilaris op deze dag van hun belangstelling doen blijken en het jubileum belooft een uni cum te v/orden in de tentoonstel ling, welke ter gelegenheid hiervan is ingericht aan de Hoge Rijndijk, welke door de directeur der N.V. Ned. Fordfabrieken zal wörden ge opend. Tegelijk met de opening van deze tentoonstelling zal ook het smeerstation en het benzinestation worden geopend. Het smeerstation is gevestigd in het voormalig pers- gasstation, geheel gerestaureerd en voor het nieuwe doel zo zorgvuldig mogelijk ingericht. Door een dubbel smeerapparaat zullen de wagens hier door twee man gelijktijdig gesmeerd kunnen worden en in 'n enkel kwar tier kan een wagen geheel doorge- smeerd worden, terwijl de autobezit ter in de wachtkamer even rustig kan uitblazen. Uit alles blijkt, dat de heer Boon evenzeer Amerikaans aanvoelt als de man, die hem het Ford-agentschap bezorgde, doch hij heeft het Ameri kaans systeem naar Hollandse be grippen ontvouwd en in kalm over leg de zekere weg gekozen. Intus sen heeft hij in het pand aan de Rijnsburgersingel een nieuw maga zijn ingericht, waar alle onderdelen over de toonbank kunneoi worden verkocht en wat er in de showroom daarnaast dezer dagen te zien zal zijn, daarover zal Leiden spreien! AARZELT NIET.... STEUNT „MARGRIET". In het pand Boerhaavelaan 4 in on ze stad is na de oorlog gevestigdl een verblijf voor zwakke kleuters, vooral voor hen, die in de oorlogsjaren door geweld, gebrek aan voeding en door gestane angsten in het gezin hebben geleden. Deze kleuters kunnen weer tot ge zonde, werkkrachtige mensen uit groeien, indien in de kleuterjaren ex tra lichamelijke en geestelijke zorg aan hen woildit besteed. Dagelijks verblijven er 50 tot 60 Leidse kleuters in dit huis en genie ten er van zon, lucht, goede voeding en zorgvolle deskundige verpleging. Hiervoor is geld, veel geld nodig. Stadgenoten! opent a.s. Zaterdag 27 September uw beurs. Geeft graag, geeft veel. Stelt geen collectant en daardoor geen enkele kleuter teleur. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal-examen Ned. Recht de heren J. A. Stoop, te 's-Gra- venhage, M. Huizer, te 's-Gravenha- ge, A. Smink Jr., te 's-Gravennage, F. Weiss, te 's-Gravenhage, de da mes M. A. Smit, te 's-Gravenhage, H. S. A. Nagtegaal, te Scheveningen. „OMNIA OMNIBUS". De R. K. Vereniging voor Oost en West „Omnia Omnibus" opende gis teren in de Foyer van de Stadsge hoorzaal het winterseizoen met een grote bonte avond. Na een bijzon der woord van welkom aan de gees telijk adviseur pater L. Teepe O.F.M. gaf de voorzitter, de heer P. ten Broek, een kort overzicht van het met succes ten uitvoer gebrachte zo- merprogramma. Vooral de diverse excursies bleken goed in de smaak te zijn gevallen en bij een dergelijke gang van zaken is het vanzelfspre kend, dat de belangstelling van bui tenstaanders steeds groter wordt. De voorzitter kan in dit verband mede delen, dat het ledental in een vrij kort tijdsbestek met tachtig procent is toegenomen, zodat het momen teel 175 bedraagt. Na een aanmoedi ging om ook het winterprogramma zo goed mogelijk te doen slagen, droeg de heer ten Broek de leiding van deze avond over aan de confe rencier John Pirns, die tot taak had de verschillende bonte nummers met een praatje en een liedje aaneen te rijgen tot een behoorlijk geheel. En ongetwijfeld is hij daarin geslaagd. Herman Theunissen, die werd aan gekondigd als een accordeon-virtuoos bleek dit ook inderdaad te zijn. Zijn ouvertures waren schitterend en hebben waarschijnlijk veel bijgedra gen tot een betere waardering van het accordeonspel, dat door de beun hazerij op dit gebied in ongenade dreigt te komen. De man van deze avond was de bekende artist Geral- dini, die naast zijn muzikale goochel- show en mysterieuse experimenten, tegenwoordig nog een ander terrein heeft betreden n.l. van zang-imita tie. Gisterenavond gaf hij hiervan een staaltje met de imitatie van een jongens-sopraan, welke hij naar men beweert binnenkort voor de Brusselse radio zal geven. Tenslotte dient nog vermeld te worden dè aardige Buziau-imitatie van Huib van Meurs. Nadat het bonte pro gramma was afgewerkt werd er een bal gegeven onder leiding van Evert Castelein met medewerking van de Goldstar Band. Ook deze feestavond was een nieuw succes voor „Omnia Omnibus." Leerlingexamens opticiens. Op 18 en 19 September j.l. vonden in de Leidse Instrumentmakersschool, waar in tevens de Centrale Opticienswerk- plaats is ondergebracht, de mondelin ge leerlingexamens van de Stich ting „Nederlandse Vakopleiding voor Opticiens", instelling van de Vak groep Opticiens uit Amsterdam plaats, nadat tevoren in het Kamer- lingh Onneslaboratorium der Rijks- Universiteit te Leiden het schrifte lijk gedeelte van deze examens was afgenomen. 35 deelnemers hadden zich aange meld, waarvan er zich 11 tijdens de examens terugtrokken. Van de cverblijvenden konden er 16 het leerlingengetuigschrift verwerven, terwijl 8 candidaten moesten worden afgewezen. Het getuigschrift werd uitgereikt aan mej. T. N. Vunderink te Frane- ker en aan de heren A. van Berkel Vlaardingen, W. T. C. Berndsen, Arn hem, J. Emanuel, Venendaal, F. Goldschmeding, Rotterdam, A. F Heemskerk, Amsterdam, W. Jansen, Alphen aan den Rijn, M. F. Kleinsor- ge, Wijhe, I. C. Kleyn Jr., 's-Graven hage, L. Marink, Amsterdam, B. G. Robers, Enschede, G. Stamm, 's-Gra venhage, Joh. Stots, Groningen, J. A. C. Tieman, Bergen op Zoom, A Tjan Khee Liem, Amsterdam en D. v. d. Zwaag, T wij zei. Pensioenfonds voor het bloembollenbedrijf Premie-verantwoording 1946-'47 Nu in het bloembollenbedrijf de re gistratie van de diensttijden na de 25- jarige leeftijd tussen 1 Maart 1930 en 1 Maart 1946 definitief is beëindigd en daarmede als het ware het funda ment is gelegd voor de individuele pensioen-opbouw van de onderschei dene arbeiders, zal overeenkomstig het bepaalde in het verzekerings-re- glement iedere arbeider jaarlijks door het Bedrijfspensioenfonds in kennis worden gesteld van het aantal week- premies waarvoor hij over het afge lopen boekjaar in de fondsadministra- tie werd bijgeschreven. Deze jaarlijkse kennisgeving zal geschieden in de vorm van een, op naam gestelde, door het Fondsbestuur af te geven kwitantie, waarbij onder scheidenlijk zal worden aangegeven de werknemers- en werkgevershelft der weekpremies alsmede de even tuele weekpremies voldaan krachtens art. 10 van het Reglement t.w. bij vol ledige dan wel gedeeltelijke vrijwil lige voortzetting der verzekering. De kwitanties betreffende de pre mie-verantwoording over het boek jaar 1946/1947 (Maart t/m Februari) zullen door het Fondsbestuur op Maandag 29 September a.s. recht streeks aan de betreffende arbeiders worden afgezonden. Elke arbeider in het bloembollen bedrijf heeft daarna gedurende 10 da gen, t.w. in het tijdvak van 1 t/m 10 Oct. d.a.v. gelegenheid zijn bezwa ren tegen de op de kwitantie vermel de aantallen bij het Fondsbestuur in te dienen. Eventuele bezwaren dienen onder opgave van naam, adres en werkne mersnummer te worden gericht aan het Fondsbestuur: Zaanenstraat 18, Haarlem. Waar de vaststelling van toekom stige rechten zal geschieden in ver houding tot de op ieders naam ge boekte premies, achter wij ons ont slagen van de noodzaak de arbeiders in het bloembollenbedrijf te wijzen op de belangrijkheid van een nauw gezette controle van de door hen te ontvangen kwitantie. Iedere arbeider van 1865 jaar, welke in het contractjaar 1946/1947 in het bloembollenbedrijf heeft ge werkt moet derhalve toezien, dat hij vóór 1 October een kwitantie betref fende 1946/1947 ontvangt. Bij het uit blijven daarvan dan wel bij niet-ac- coordbevinding van de ontvangen kwitantie stelle hij vóór 10 October beroep in bij het Fondsbestuur. „CITOSA" EN „RIJNSTREEK" GAAN SAMENWERKEN Thans kan definitief wonden ge meld:, dat de Au'tobusdienstonderne- mingen N.V. Citosa te Zoetermeer en N.V De Rijnstreek te Boskoop zullen worden samen gevoegd. De combinatie zal staan onder leiding van de heer Jelle Kok te Zoeter meer, die naar Boskoop zal verhui zen, waar het hoofdkantoor wordt gevestigd. De heer Bos, directeur v. De Rijnstreek, blijft mede-directeur. z'n 50-jarig huwelijksfeest. De brui degom is 80, de bruid wordt het bin nenkort. Van de 12 hun geschon ken kinderen zijn er nog slechts 6 in leven. Beiden genieten een goede gezondheid. Kerkmuizen. In het kerkgebouw nabij de Steenfabriek is ingebroken door verbreking van een ruitje. De buit was pover: de gordijnen in de consistoriekamer, een emmer, een handdoek en enkele stofdoeken. DE ZILK Kerkveiling. De bloembollen veiling, gehouden ten bate van kerk en armen alhier, heeft ruim 3000 opgebracht. KATWIJK Het vliegveld Een voor de tuin ders te Katwijk-Valkenburg en Was senaar belangrijke mededeling is wel, dat wij uit betrouwbare bron ver namen dat de uitbreiding van het Vliegveld voorlopig niet doorgaat. Met deze uitbreiding waren enige tientallen hectaren bouw- en wei land gemoeid, wat bij het grote ge brek aan wei- en teelland als een ramp gezien werd. ALPHEN AAN DEN RIJN Gemeenteraad Op de agenda van de op 1 Oct. des avonds te 6.30 uur te houden openbare raadsver gadering komen o.m. voor: wijzi ging van de verordening op de hef fing belasting op toneelvertoningen en andere vermakelijkheden; voor stel inzake aankoop van eigendom men van de Coevorden-stichting te Amsterdam. Boekhouder Voedselcommissaris Met ingang van 1 Oct. is de heer J. L. Ruigrok benoemd tot bureauhou der van de Voedselcommissaris voor Zuid-Holland. De heer Ruigrok be heerde tot nu toe het kantoor te Pijnacker, welke, wegens de reorga nisatie wordt samengevoegd met dat van Delft. Personalia Te Rotterdam slaag de de heer W. C. Kroft voor het 'can- didaats-examen Economische Hoge school. HILLEGOM Gouden bruiloft. Het echtpaar Pieters, wonende 2e Amerikadwars- straat no. 15, herdenkt half October LEIMUIDEN Toneelver. St. Genesius Zondag had de eerste opvoering plaats van het toneelwerk „Leontientje", ge schreven door Felix Timmermans naar zijn boek „De pastoor uit de bloeiende wijngaard". Voor een uit verkochte zaal opende Kapelaan Vroklage deze avond en deed o.a. de mededeling, dat deze opvoering nog een laat cadeau voor de Pastoor was ter gelegenheid van zijn koperen jubileum. Over het algemeen werden de 3 bedrijven in 10 taferelen opge voerd op een wijze, die alle lof ver dient. De moeilijke en lange rollen van de Pastoor en Leontientje wer den op schitterende wijze gespeeld door Cor van Haaster en Rie Verdel. Enkele andere kwamen boven dè middelmaat en de overige deden hun uiterste best, maar kunnen nog wel iets leren. Het dankwoord, dat de Pastoor Zondagavond sprak was volkomen verdiend. NIEUWKOOP ZUSTER CHRISTIANO VIERDE HAAR GOUDEN FEEST. Dinsdagmorgen wend in de kapel van het klooster een plechtige Hoog mis opgedragen, waarmede het feest een aanvang nam. Deze. dag werd overigens geheel intiem gevierd, be halve 's avonds, toen het fanfarecorps een serenade kwam brengen. De voorzitter van dat muziekgezelschap sprak de jubilaresse toe en bood een bloemstuk aan. Donderdagmorgen huldigden de schoolkinderen hun Zuster in de open lucht. Het was alsof O.L. Heer Zijn dienares wilde beproeven, want het regende. Het ging nogal zachtjes aan, dus begon men met het programma. Halverwege moest men staken, want het ginig „gieten". Tegen half elf klaarde het op en de kinderen konden hun uitvoering voorzetten. Vrijdagmiddag werd het gehele ge val herhaald, meer speciaal voor de ouders der kinderen. Nu straalde de Septemberzon volop, en toverde som mige taferelen in 'n sprookjesbeeld, We denken hier aan de „kabouters" en de „engeltjes". Kortom alles was prachtig. De lucht was vol kinder zang, zo schoon, zo echt! Op de sluitingsdag droeg Pastoor om 10 uur een plechtige Hoogmis op en bracht in de feestpreeje het Evan gelie in verband met dit feest en de kloosteri-oeping. 's Middags opende Z.E. de keer druk bezochte receptie, en zeide daarbij onder meer tot jonge meisjes, dat ze heus niet zo erg braaf behoefden te zijn voor de klooster- staat, want de gouden bruid van van daag werd als klein meisje eens door die pastoor de kerk uitgezet.... en ziet nu eens Het "dameskoor voerde nog een mooi nummertje uit ter opluistering. Namens de verpleegden bood mej. Bots een bijdrage aan voor de kande laars voor de kapel (het cadeau). Mej. Hoogerwerf deed hetzelfldè na mens de oud-leerlingen. De kinderen (niet te vergeten) zorgden voor bij passende vazen. Ook werden cadeaux in natura aangeboden en vooral heel veel bloemen. Het gehele feest werd voorbereid en stonid1 onder leiding van Zuster Juliana, die a.s. Zaterdag vertrekt. Blokjesvissen in storm en regen. Zondagmiddag hield de water sportver. in het kader van de seizoen sluiting een wedstrijd in blokjesvis sen. Ondanks de stromende regen ver schenen er 20 deelnemers aan de start. De bedoeling was om blokjes hout, die overal op de plassen ver spreid lagen, op te sporen. Dit was geen gemakkelijk werk. Tengevolge van de harde wind, sloeg een der deelnemers reeds direct na het begin nen om. Na afloop werd aan de hand van de tekens die op de houtjes ver meld waren, vastgesteld, hoeveel pun ten de deelnemers hadden verzameld. De prijzen waren gebruiksvoorwer pen en eetbare artikelen. Ondanks het slechte weer was het een gezellige en geslaagde middag. Echter was het een handicap-wedstrijd, want de kruik „drank" bevatte karnemelk en het „kistje met sigaren" had er slechts 2 in zich. Geboren: Jacobus Johannes, z. van P. Vollering en A. A. Bouwman; Ma ria Francisca Cornelia, d. van N. W. Nieuwenhuizen en C. J. Vester. Ondertrouwd: J. Pieterse 25 j. en Th. M. van der Zwet 24 j. •uot NIEUWVEEN Een onderwijzeres trad in het hu welijk. Onder grote belangstel ling had de plechtige huwelijks-vol- trekking plaats tussen mej. G. P. Bekker die gedurende 17 jaren ach tereen als onderwijzeres werkzaam was aan de St. Nicolaasschool alhier met de bekende Sparwinkelier H. Janmaat. Voor het kerkgebouw was onder leiding van mej. A. Schoorl, een haag van bruidjes gevormd, wel ke een voortreffelijke hulde brach ten aan het Bruidspaar. Des middags had een officiële huldiging van het I Bruidspaar door de schoolkinderen plaats in het café Veehboer, waar een toneelstuk werd opgevoerd. Evenals de bruid zich steeds in spande om de verschillende kerke lijke plechtigheden op te luisteren met bruidjes, zo werd haar vandaag op treffende wijze hulde gebracht. Ere wie ere toekomt. Personalia. Ds. J. D. Speelman, Geref. predikant alhier zal in het begin van het volgend jaar eervol emeritaat aanvragen. Ds. Speelman werd op 22 April 1880 geboren en is dus thans 67 jaar oud. Op 6 Dec. 1925 deed hij zijn intrede in zijn tegenwoordige gemeente. Behalve aan de Geref. Kerk van Nieuwveen is Ds. Speelman ook verbonden aan die van Nieuwkoop. OEGSTGEEST De oprit naar het Kanaal. In verband met de gevaarlijke toestand bij de oprit van de brug over het Oegstgeesterkanaal, aan het eind van de Abtspoelweg te Oegstgeest, heeft de A. N. W. B. zich tot het College van Gedeputeerde Staten in Zuid-Holland gewend met het ver zoek maatregelen te willen nemen, die tot de zozeer gewenste bochtver. ruiming hier ter plaatse zullen lei den. SASSENHEIM Aanrijding. Doordat de auto bestuurder van een luxe auto C. Voorhout verblind werd door een te genligger, reed hij een niet ver lichte wagen aan. De bestuurder werd verwond en na door dokter van Nes verbonden te zijn, per auto naar huis gebracht. TER-AAR Opening Tuinbouwschool. Door bijzondere omstandigheden is de ope ningsdatum der Tuinbouwschool ver plaatst van 30 Sept. a.s. naar 1 Oc tober a.s. De H. Mis is dan niet om 8.30 uur, maar om 9 uur. WASSENAAR 1 Voor de Missie. Pater van der Plas, een priesterzoon van de St. Willibrordusparochie, heeft in zijn parochiekerk een collecte gehouden ten bate van zijn missie op Trinidad. Deze collecte bracht f 1435.80 op. NIWIN-Kerstpakketten. Het eindresultaat van de NIWIN-Kerst- pakketten-actie is thans bekend. In totaal zal 5221.47 besteed' kunnen worden voor de aankoop van ruim WEERSVERWACHTING IETS WARMER. o Tamelijk heldere nacht met iets minder lage temperaturen Morgen overdag: enkele over- drijvende wolkenvelden, bijna g overal droog weer. Matige wind o tussen Noord en Oost. Iets war- o mer. g 9 oooooooooooooooooooooooooooooooooo BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Lido: „Pas op je zenuwen", alle leeftijden. Trianon: „Anna Lans", boven 18 j. Casino: „Alleen in de nacht", bo ven 18 jaar. Rex: „Het legioen van Zorro 11" boven 14 jaar- Luxor: „Onbewezen misdaad" (nog niet bekend). 1000 pakketten. Deze opbrengst wordt onderverdeeld in: 38550. van verkochte etiketten; 971.47 kwam uit de collectebussen en de Bloemententoonstelling bracht 400 op. Kath. Thuisfront St. Josephparo- chie. Ook in de St. Josephparochie bestaat thans een afdeling van het Kath. Thuisfront onder leiding van de heren J. J. A. Bakker en D. Konij nenburg. Als secretaresse zal optre den mej. C. Bakker, Rijksstraatweg 372. Vriendelijk wordt aan alle pa rochianen verzocht: de adressen van zoons in militaire dienst in Indië zo spoedig mogelijk aan de secretaresse mede te delen. ZOETERWOUDE Gemeenteraad. Bij de ingeko men stukken is een verzoek van het bestuur van de drooggemaakte Geer- en kleine Blankaart Polder om een subsidie groot 250.als bijdrage in het onderhoud van de polderweg, vergezeld van een toelichting. Het verzoek wordt gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. Het verzoek van de Ned. Vereni ging van brandweercommandanten wordt op voorstel van B. en W. af gewezen. Tot aankoop van 2000 ge bruikte klinkers is van P. H. Ver- steegen een bod gekomen van 15 per 1000. De raad vraagt nu 20. De pachter N. Hoogeveen vraagt ontheffing huur grasberm over 1945 omdat de moffen deze vernield heb ben en krijgt kwijtschelding. De voorzitter geeft een overzicht van de saldi gemeenterekening over 1946, Het nadelige saldo is 5554,82, waarbij vorige saldi te verwerken zijn, welke, over drie jaren verdeeld, de verwachting wekken, dat cr over 1948 geen schuld meer zal zijn. Tot leden van de commissie voor het onderzoek van de begrotingen voor 1948 worden bij stemming geko zen de hecren Schinkel, Kraan en van der Ploeg. Tot leden van de waterleidingcommissie worden ge kozen de heren Onderwater, W. Tijs- sen en C. van Leeuwen. Bij de inwerkingtreding van do woonruimtewet d.d. 1 October moet de commissie daarbij bedoeld be noemd zijn. De reeds zitting hebben de commissie bestaande uit de he ren P. C. Paardekooper, P. Koning, J. P. v. d. Velden J. H. v. d. Ploeg en A. M. Schinkel wordt met alg, st. gekozen. Bij de rondvraag wijst de heer Kraan op het gevaar bij hot uitstap pen uit de autobus komende uit Lei den voor het Raadhuis in de duister nis voor te water geraken cn vraagt naar de mogelijkheid van het plaat sen van een leuning op de schoeiing. De lantaarn voor het. Raadhuis ver licht niet achter de stilstaande auto bus aan de waterzijde B. en W. zul len in de volgende vergadering met een voorstel komen. Hiermede was deze onbelangrijke vergadering ten einde. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). DE HUWELIJKSPLECHTIGHEID VAN PRINSES ELISABETH. Naar wij vernemen hebben H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard de officiële uitnodiging ontvangen tot bijwoning van de hu welijksplechtigheden van de Engelse kroonprinses Elisabeth op 20 Novem ber a.s. POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Gerard Dou, BataviaRotterdam, pass. 24 Sept. 9 uur Dungeness. 25 Sept. om 2 uur aan de Hoek van Hol land verwacht. Kota Agoeng, BataviaRotterdam, 24 Sept. 3.45 van Port Said. Indrapoera, RotterdamBatavia 23 Sept. 5 uur van Gibraltar. (Verb.). Kota Inten, RotterdamBatavia, 22 Sept. van Belawan. Westerdam, 23 Sept. van New York te Rotterdam. MARKTBERICHTEN TER AAR, 24 Sept. Groente. Kas- snijbonen 7.1012.60, snijbonen 0.505.stokprincessen 5.10 10.90, spekbonen 1 603.80, witte pronkbonen 0.653.—, en stam- princessen#/ 2.309.40 per 10 kg.| bloemkool *155 cent per stuk; peen 1015 cent en radijs 1 cent per bos; sla 114 cent per stuk; selderij 12 cent en peterselie 12 cent per bos; komkommers 17 cent en meloe nen 29—38 cent per stuk; andijvie 2 21 cent, kroten 19 cent, was- peen I 811 cent, tomaten 1631 cent, rodekool 15 cent, groenekool 813 cent, savoyekool 1113 cent uien 1120 cent. spinazie 9 cent eu postelein 1723 'cent en slavellen cent per kg.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3