Katholiek Leiden bij de „Vriendenkring" Onder de boerenkinderen veel tuberculose. Nieuwe aanvallen op Sierteelt bedrijfschap WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1947 DE LEEDSE COURANT PAGINA 3 r\E GROTE OPKOMST op de gisteravond in de grote Stadszaal gehouden bijeenkomst van de Vriendenkring ter ere van het Allerheiligst Sa- crament dea Altaars, is een bewijs.dat Katholiek Leiden wel voelt voor dergelijke bijeenkomsten; zij logenstraft tevens het fabeltje, dat het ka tholieke leven in Leiden achteruit zou gaan. Een geslaagde avond Met deze woorden opende de voor zitter, de heer J. Pollmann deze bij eenkomst en verwelkomde alle aan wezigen, speciaal de heren geestelij ken, rector Vester, wethouder S. Men ken, de dames van „Verbum Dei" en het bestuur van de Stille Omgang. Na een dankwoord aan de medewerkers van deze avond en een aansporing voor de jaarlijkse Vriendenkringdag van Zondag a.s., verklaarde de heer Pollmann de bijeenkomst geopend. Het programma werd ingeleid met het optreden van het Sleutelkoor, o. 1. v. de heer A, Devilee en aan de piano de directeur, de heer H. A. Rijnbeek, dat een Ave Maria, gevolgd door O Salutaris Hostia en Tantum Ergo, op keurige wijze vertolkte, ge volgd door een solo „Madonna-kind je" van Cath. van Rennes, door J. v. Dijk zeer verdienstelijk gezongen. Dan was het woord aan de spreker van deze avond, rector Vester, die tot onderwerp gekozen had „Ons sociale leven in verband met de H. Eucharis tie". Spr. constateerde, dat wij thans in een grootse tijd leven, waarin twee grote machten elkaar bekampen om de macht in handen te krijgen: het Christendom en het Communisme. Vol angst vragen we ons af welke macht de overwinning behalen zal en menselijkerwijze gesproken is dat het Communisme, omdat, hoewel het Christendom nog wel z'n kracht heeft, men het Christendom heeft verlaten en die kracht niet aanvoelt. Spr. ging vervolgens in op de menswording van God, de grootste liefdesdaad van alle tijden. God heeft alles gedaan, alles gegeven en alles geprobeerd, doch de mensen vergeten het, zoals ze alles vergeten, wat zij aan God verschul digd zijn. Wij beantwoorden die lief de niet. Daarom heeft God ons een herinnering gegeven: het H. Sacra ment der Altaars. Ook de naastenliefde wordt niet meer in ere gehouden en toch zijn liefde tot God en liefde tot de naasten niet van elkaar te scheiden, want wie zegt God lief te hebben en zijn even mens haat, is een leugenaar. Onze naastenliefde moet zo groot zijn, dat zij alle mensen omvat, ook onze vijan den, en als die waarachtige liefde be stond, dan was er geen standenstrijd en klassehaat, door het Communisme, Socialisme en Liberalisme zo opge zweept, maar dan zouden we samen werken en zou er in het sociale leven geen jalouzie bestaan, dan zouden we gezamenlijk optrekken in de gro te bond van liefde tegen de grote bond van het Communisme en het Christendom zou overwinnen. Na deze enthousiaste rede kondigde de voorzitter een collecte aan voor de aankoop van paramenten voor Mgr. Buis, welke de prachtige som van f 300.opbracht. Met het optreden van het Sleutel koor met enkele Hollandse liederen, brak de pauze aan, waarna de film „Heilige banden" vertoond werd. De film, uitstekend van techniek, gaf een beeld van het leven der Zusters van de Goede Herder in hun moederhuis ir> Frankrijk en behandelde de in trede, het noviciaat, de geloften en de eeuwige professie zoals deze in wer kelijkheid geschieden en dus niet spe ciaal voor de filmopname in scène ge zet zijn. Het gulle applaus bewees wel hoe de aanwezigen van deze film ge noten hebben. Om elf uur eindigde deze goed ge slaagde Vriendenkring-avond. Men verzoekt ons nog mede te de len, dat er ln de zaal een zilveren ro zenkrans gevonden is. Terug te beko men bij de heer Pollmann, Hoog straat 4. „DE WACHT AAN DE RIJN" K. en O. opent het seizoen. K. en O. heeft gisteravond in de Leidse Schouwburg haar seizoen ge opend met een opvoering door het Nederlands Volkstoneel van het to neelspel „De wacht aan de Rijn" van Lillian Hellman. De heer H. de Wilde sprak vooraf een kort openingswoordje, Hij ver welkomde de burgemeester en mevr. v Kinschot, de gemeente-secretaris en mevr. Bool, en de wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, die de voorstelling bijwoonden, en gaf een overzicht van de stijging van het ledental. Het devies wordt thans: Op naar de 10.000! De opvoering van het Ned. Volks toneel was een première, zodat Lei den de eer had, dit spel als eerste te mogen zien. Premières zijn zeld zaamheden in Leiden, zodat wij ons altijd gestreeld gevoelen met een pre mière; maar van de andere kant heb ben zij het nadeel, dat de artisten nog niet volledig zijn ingespeeld. Boven dien troffen wij het ditmaal niet, om dat Julia Cuypers, die de rol had van de komische Amerikaanse mama, die allerlei choquerende uitlatingen ten beste geeft, door een ongeval verstek imoest laten gaan. Haar rol werd door Tine Medema overgenomen, die er zich overigens, na een zo korte voor bereiding, goed door heen sloeg. Het stuk speelt zich af in Amerika, waar men zich nauwelijks een voor stelling kan maken van het lijden van politieke vluchtelingen. De bo vengenoemde mama heeft een doch ter, die 20 jaar geleden gehuwd is met een Duitser. Deze is reeds van 1933 af gevlucht voor de nazi-ter- reur en heeft in het buitenland de ongelijke strijd aangebonden met de onderdrukkers van vrijheid en recht. Hij komt thans met vrouw en kinde ren naar Amerika, maar niet om er rust en vrede te vinden, want na een dramatische ontmoeting met een gewetenloze Roemeen, die hem aan de Duitse^ legatie dreigt te verraden, stort hij zich opnieuw in de strijd met opoffering van alles wat hem dier baar is. Het tragische lot van politieke vo gelvrij-verklaarden wordt in dit spel v/el aangrijpend geschilderd, waar bij de spanning telkens door een kwinkslag wordt verzacht In de tekening van het leed dezer vervolgden is de schrijfster zeer ze ker geslaagd, doch een pakkend slot heeft zij niet weten te bereiken, een gevolg van de niet bepaald sterke opbouw van het spel. In elk geval heeft de uitbeelding der tonelisten veel bijgedragen tot versteviging van het geheel. Vooral Nel Knoop en Ton Lutz gaven het idealisme en de stryd, de offermoed en de berusting van de vervolgden in voorkomen en gebaar treffend weer, terwijl Tine Medema haar invallers- roi als spanningbreeksier met veel entrain doch iets te nerveus speelde. De bijrollen waren eveneens in goe de handen, zodat het geheel een zeer aannemelijke voorstelling is gewor den. Een goede inzet van het K. en O.-seizoen. JOODSE GOEDEREN VERDONKEREMAAND. Door de politie is gearresteerd de 62-jarige J. P. M., hier ter stede woonachtig, die een zeer grote partij textielgoederen welke hy onder zijn hoede had genomen voor een Joodse familie, welke tijdens de Duitse be zetting moest onderduiken, verduis terd had. Thane is deze partij textiel goederen, onderkleding, lakens, slo pen, thee- en handdoeken, welke een grote waarde vertegenwoordigt, ach terhaald. LAATSTE BERICHTEN TWEEDE KAMER Debat over Indonesië Vanmorgen is de Tweede Kamer begonnen met het debat over de gis teren afgelegde Regeringsverklaring. De Kamerzitting wordt vanavond om 8 uur en morgenmiddag om 1 uur en morgenavond om 8 uur voortge zet. De heer Schouten (A.R.) keurt het af, dat de Regering beslissingen neemt voor debat in de Tweede Ka mer is gevoerd. Naar verluidt, voe ren de ministers van de P. v. d. A. besprekingen met partijbestuur en fractie, waarbij besluiten worden genomen. Aldus wordt de grondslag van ons staatsbestel en de positie van de Kroon ondermijnd. De beperkte actie in Indië was in de Regeringsverklaring van 10 Juli in breder kader gezet dan in de Re geringsverklaring van gisteren. Spr. acht de Veiligheidsraad incompetent en sluit zich aan bij het door mr. v. Kleffens gehouden betoog. deze bekend, zodat de nodige mond voorraad in huis kon worden ge haald. De hotels en restaurants blij ven normaal geopend. Het wegvervoer ligt intussen ook stil daar de bond van wegvervoer ders de staking van de middenstand als een aangelegenheid heeft aange grepen om vandaag en morgen te protesteren tegen de verdubbeling van de verkeersbelasting. MINISTER HÜYSMANS. Naar wij vernemen is de gezond heidstoestand van de minister van economische zaken, dr. G. W. M. Huysmans, bevredigend. Hij ver toeft echter nog steeds in het zieken huis. BURGEMEESTERSBENOEMING. Bij K.B. is met ingang van 1 Octo ber 1947 benoemd tot burgemeester der gemeente Leek mr. W. J. Ph. van Waning, voorheen burgemeester te Soekaboemi (West-Java). DUIZENDEN VALSE TABAKS BONNEN ACHTERHAALD. Duizenden valse tabaksbonnen, de zees deskundige vervaardiger, en tal van medeplichtigen bevinden zich thans in handen van de Haagse re cherche. Ook de drukkerij, die in het hart van de residentie gevestigd was, is in handen van de politie gevallen De meeste bonnen waren alleen by microscopisch onderzoek van echte te onderscheiden. Zij waren gedrukt op hetzelfde papier, als waarmede de fa. Enschede te Haarlem werkt. Door diefstal van misdrukken uit de druk kerij, welke misdrukken verhandeld werden, is deze gehele affaire aan het licht gekomen. De drukker, zekere Jaap, is een jongeman, die zich tijdens de bezet ting specialiseerde op de drukkunst teneinde valse levensmiddelenkaar ten te kunnen fabriceren. Hij had daarin in de loop der jaren een gro te vaardigheid gekregen en wilde zich na de oorlog als gewoon druk ker vestigen. Hiertoe kreeg hij door de vestigingswet geen kans. Toen be- ;loot hij valse tabaksbonnen te gaan drukken. Jaap gebruikte een klem deel der bonnen om er sigaretten voor te kopen en deze te verhande len. Een vriend stal bonnen uit de drukkerij van Jaap. Hij verhandelde deze bonnen, goeddeels misdrukken recherche stelde naar de her komst der kennelijk valse bonnen, die door winkeliers werden ingeno men, een onderzoek in, en zo wer den de vriend van de drukker, drie verhandelaars van bonnen en een Haarlemse drukker, die aan Jaap het papier van de fa. Enschede leverde, alsmede Jaap zelf, gearresteerd. Bij de inval in de drukkerij werd een groot aantal goed nagemaakte ta- bakskaarten gevonden. Minstens 3500 bonnen zijn in omloop gebracht. Slechts 666 zijn als vals achterhaald. TOSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Alhena, 21 Sept. van Montevido te Buenos Aires. Duivendijk, RotterdamVancou ver, 22 Sept. 14 uur van Christobal. Indrapoera, RotterdamJava, pass. 22 Sept. 3 uur Gibraltar. Johan de Witt, TrinidadAmster dam, 20 Sept. te Barbados. Joh. van Oldenbarnevelt, Amster dam—Batavia, 22 Sept. te Sabang. Kota Agoeng, Java—Rotterdam, 23 Sept. van Suez. Kota Inten, RotterdamJava, 22 Sept. te Belawan. (Berichten, opgenomen in een ge- 21 SeP4' van Amsterdam deelte van ons vorig nummer). De winkeliers in België staken Gehoor gevend aan een oproep van het Belgisch verbond voor de mid denstand hebben heden in vrijwel ge heel België; als protest tegen de re geringsmaatregelen, de winkeliers hun deuren gesloten. Hetzelfde zal morgen het geval zijn. De eigenlijke reden van deze win kelsluiting is ongetwijfeld het stren ge optreden der regering tegenover de overtreders van de prijsvoorschrif- ten. Tot nu toe nam men het name lijk niet al te ernstig met de prij- en het behoorde tot de gewoon ste zaak ter wereld, dat men een be paald artikel in twee verschillende winkels met een prijsverschil van 25 procent aangeboden kreeg. Het leger van controleurs, dat de ministers van economische zaken en v. voedselvoorziening twee maanden geleden op de winkeliers heeft afge stuurd, lieeft getracht hieraan een einde te maken, en deze zouden hier bij dikwijls van niet al te faire me thodes gebruik hebben gemaakt. Hoe het ook zij, een enorm aantal proces sen-verbaal is opgemaakt, terwijl al leen in de Brusselse agglomeratie niet minder dan 700 winkels werden gesloten. Een storm van protesten steeg op van de belaagde winkeliers en de minis ter van voedselvoorziening zag zich genoodzaakt de strenge controlemaat- xegelen enigszins te verzachten. Tezelfder tijd kondigde hij evenwel in een radio-rede aan, dat deze con trole gehandhaafd zou blijven als on derdeel van de door de regering vastgestelde prijzen- en loonpolitiek. Het verbond van de middenstand, waarin de meeste winkeliers ver enigd zijn, verklaarde hierop prompt de oorlog aan de ministers Duivieu- sart en Moens de Fernig en beslo ten tot een tweedaagse staking. Hoewel de eigenlijke oorzaak van deze staking dus gezocht moet woe den in de strenge controlemaatrege-, len, eisen de winkeliers tegelijkertijd niets minder dan afschaffing van het ministerie van bevoorrading, daar België, zo beweren zij, zonder het „dirigisme" kan doen met al zijn on aangename administratieve maatre gelen. De huismoeders hebben van de winkelstaking slechts weinig te lij den. Reeds dagen van te voren was I Noordam, 22 Sept. van Rotterdam te New York. Oranje, BataviaAmsterdam, pass. 22 Sept. Perim. ALPHEN AAN DEN RIJN NIEUWE LUID KLOKKEN. Vermoedelijk Kerstnacht in gebruik. Deken L. Nieuwenhuizen heeft dezer dagen opdracht gegeven aan de N.V. Petit en Fritsen te Aarle- Rixtel (N.-Br.) tot het vervaardigen van drie nieuwe klokken w. o. een „Angelusklok". Naar verwachting zullen ze begin December geleverd kunnen worden, zodat ze, na mon tage etc. vermoedelijk voor het eerst in de Kerstnacht van dit jaar in ge bruik zullen kunnen worden gesteld. In tegenstelling met de vorige klok ken, zullen de nieuwe worden voor zien van een electrische luid-instal latie. Geboren: Elene A. G., d. v. L. Ram en E. A. van Dee; Jan J., z. v. J. Boxma en C. van Dijk; Hendxika, d. v. J. van Leeuwen en P. J. Ach terberg: Johanna E., d- v. C. R. van der Zee en E. Bormeijer; Arie, z. v. A. van Veen en J. R. Kouwenberg. Overleden: Jan F. Smitsman, 4 d. CULTUREEL WINTER PRO GR AMM A KATH. ORGANISATIES Het met veel zorg samengesteld winterprogramma van de parochiële verenigingen en organisaties belooft ook in cultureel opzicht heel veel goeds te zullen bieden. Uiteraard was het samenstellen reeds uit zovele verscheidenheid een werk waarvoor het deze zomer gevormd comité ver dienstelijk heeft gemaakt. Veel moeilijkheden ondervond dit pogen wél, omdat vele organisaties in dit opzicht afhankeflijk waren van de diverse hoofdbesturen, zo o.a. de middenstandsvereniging en de L. T.B., wier programma om die rede nen nu nog niet volledig is en der halve later zal kunnen worden be kend gemaakt. Wat in dit opzicht echter nu werd bereikt, getuigt van een prachtige samenwerking, welke naar wij vertrouwen zal kunnen worden bestendigd. Met de afwerking van dit cultu reel winterprogramma zal reeds op 1 October worden aangevangen door de J.V.G. met een contactavond. Vervolgens vieren de leden van de reidansclub, het feest van Sint-Fran- ciscus op 4 Oct. Op 6, 7 en 8 Oct. treedt het gezelschap „Rooms To neel" uit Rotterdam op met het WEERSVERWACHTING o Koude nacht met kans op lich- te nachtvorst op beschutte plaats o en nog enkele buien in de kust- 5 g streek. Morgen overdag: wisse- o g lende bewolking en bijna ner- o gens buien. Ongeveer dezelfde g temperatuur als vandaag. Zwak- g ke tot matige wind tussen Noord o en West. g oooooooooooooooooooooooooooooooooo toneelspel „George enMargaret". Het Genootschap van de Stille Omgang is eveneens present met een feest avond op 26 Oct., ter viering van het zilveren jubileum. Op 28 Oct. zal weer veels schoons te beluisteren vallen in het concert, dat gegeven zal worden door 'het R.K. Gem. Zang koor St. Bonifanius. Een contac'tavond op 4 November van de J.V.G. luidt de nieuwe maand in, gevolgd door toneelavonden op 9 10 en 11 Nov. te verzorgen door het toneelgezelschap „Kunst na Ar beid", onderafdeling van de K.A.B. Het zal ongetwijfeld vele paro chianen verheugen te vernemen, dat ook de K.K.K. weer present zal zijn en wel op 25 November, met het be kende toneelspel „De Klokkengie ter" van Ant. Coolen. Op 4 December bezoekt Sint-Nicolaas de kinderen der leden van de K.A.B. des mid dags in de St. Jozephzaal, terwijl de goede Sint, des avonds een bezoek brengt by de N.K.J.B. en de J.V.G. Bij zijn rondreis door Alphen a. d. Rijn zal de grijze kindervriend ook Frans niet vergeten; hier komt hij op die leden van de Ghesellen van St. 6 Dec. Een spreker voor K.A.B. be sluit het jaar 1947, op 15 December. Daarna 2ullen in verband met de voorbereidingen voor het nieuwe kerkelijke jaar, vóór Januari géén grote bijeenkomsten plaats vinden. Op 4 en 5 Jan. zal vertoond wor den de bekende film „O. L. Vr. van de Sloppen (4 Jan. een middag- en avondvoorstelling). Op 7 Jan. vols^t een contactavond voor de J.V.G. en op 13 Jan. een vrouwenavond van de K.A.B. 1 Febr. vieren de N.K.J.B. en J.V.G. gezamelijk vastenavond. De Ghesellen van St. Frans herha len op 7 Febr. hun traditionele car navalsfeest. Op 8, 9 en 10 Febr. Komt „Kunst na Arbeid opnieuw voor het voetlicht. De bekende directeur geneesheer van de psychiatrische in richting te Noord wij kerhout, dr. v. Dinther, komt op 2 en 3 Maart spre ken over: „Problemen bij de opvoe ding onzer kinderen, gezien in het kader van onze (moderne tijd", 7 Mrt. worden weer nieuwe leden van de N.K.J.B. geinstalleerd. Vervolgens viert de K.A.B. op 19 Maart het feest van St. Joseph. Op 24 Maart is er een contactavond voor de J.V.G. en op 29 en 30 Mrt. een toneeluitvoering van die N.K.J.B. Op 25, 26 en 27 April brengen leden van de K.K.K. en K. n. A. een goed toneelstuk. Op 5 Mei vieren N.K.J.B. en J.V.G. gezamelijk het bevrijdings feest en tot slot volgt op 23 Mei het jaarlijks feest van de uitvaardiging der encyclieken (K.A.B.) Door deze gezamelijke opstelling van zoveel mogelijk plannen, heeft men een goede spreiding verkregen. Opzienbarende cijfers op scholen in Leidschendam Dat de omgeving waar het kind opgroeit van overwegend belang is ten opzichte van het zo ernstige *tu- iberculose-vraagstuk, bewijst het on derzoek dat hier onder de kinderen der lagere scholen heeft plaats ge had. Van de onderzochte 1072 leer lingen der lagere scholen waren 314 leerlingen of 29.3 positief tuber culeus, wat in vergelijking met de 9.6 geldend voor Voorschoten schrikbarend genoemd moet worden. De schoolartsendienst kan niet be oordelen, of onder de oudere inwo ners van onze gemeente meer tuber culose gevallen voorkomen dan el ders, doch wel is men van mening dat waar bekend is, dat dieren vooral koeien dikwijls lijden aan tubercu lose, deze hét besmettingsgevaar op leveren. Voor het onderzoek naar moge- ilijke besmetting met rundertuber- culose kan men uitgaan van het con tact, dat de kinderen met koeien heb ben. Dit contact kan bestaan uit een veelvuldig komen in de koes'tal en voorts ook in het nuttigen van zui velproducten, afkomstig van een stal met zieke koeien. Dat dus de kinderen van veehou ders in de eerste plaats aan een der gelijke bes" netting bloot staan, is vanzelfsprekend. In de buurtschap vormt de vee houderij het hoofdbestaan van de be volking en het aantal veehouders is daar veel groter dan in Leidschen- dam-Veur. Bij vergelijking van de tuberculose cijfers is het aantal positieve reacties in Stompwijk belangrijk hoger dan in Leidschendam-Veur. Tegenover 2.5 positieve reaties by de kinde ren van de kleuterscholen in Veur (waar weinig boerenkinderen zijn) staan 17.9 positieve reacties bij de kleuters in Stompwijk. Ook voor de lagere scholen be- AARLANDERVEEN L. T. B. Tot de afgev. naar de districtsvergadering werden aange wezen de heren W. Sloothaak, J. C. Vernooy en Nic. Kleijn. Als er ge noegzame deelname bestaat, zal er een cursus worden gegeven in be mestingsleer voor de tuinbouw. Op gave bij het bestuur. HILLEGOM Kaderdag Katli. organisaties. Het comité Kath. Hillegom belegde een kader-dag voor de besturen van alle kath. organisaties. Rector Son- daal uit Oegstgeest hield een actueel betoog over de werking van de Kath. Actie. Een gemengd koor „Cantate et Jubilate" luisterde de bijeenkomst op. Hyacinlhen-kwekers verlangen verlaging surplusheffing Willen geen reservering Dinsdagmiddag had in café rest. „De Nachtegaal" te Lisse een druk bezochte bijeenkomst plaats van de Vereniging „De Hyacinth" groep hay- cinthenkwekers van de Algemene Ver. voor Bloembollencultur. De al gemene ledenvergadering stond on der leiding van de heer W. M. Drie huizen. Na gewezen te hebben op het zeer gunstige seizoen voor de hyacinthentelers wegens de zeer hoge prijzen, sprak hij de verwach ting uit, dat ook dit jaar het areaal niet geheel volgeplant zal worden wegens een te kort aan hyacinthen. Hierna besprak de voorz. het voor stel van het bestuur om aan het Be drijfschap voor Sierteeltproducten te verzoeken over de met hyacinthen beteelde oppervlakte een restitutie van „areaalheffing 1946" te verlenen van 14.per are. Het bestuur zal dan willen verzoeken dit terug te brengen van f 7.per are. De heer Philippo uit Sassenheim wees hierna op de grote actie welke zij gevoerd hebben tegen het Be drijfschap. Spr. zegt dat vele hya- cinthenkwekers bereid zijn om ge zamenlijk het achterstallige aan te zuiveren, maar niet om voor volgen de jaren een reserve te vormen voor het Surplusfonds. De voorz. en het gehele bestur adviseerden om een reserve bijeen te brengen, waarop de heer Philippe antwoordde, dat dit een voortbe staan van het Surplusfonds zal be tekenen en dit is toch niet, Waarnaar het bloembollenvak verlangt. De heer K. J. Grullemans hield een langdurig betoog, waarin hij mede deelde geen vertrouwen meer te hebben in het Bedrijfschap en uitte zijn grote misnogen over de werkwijzen van deze instel ling. Spr. adviseerde zelfs om een zeer ernstig onderzoek in te stellen en kon zich tenvolle verenigen met de woorden van de heer Philippo om niets te reserveren en dat de kwe kers wel bereid zijn de werkelijke schuld te voldoen. De heer C. Ph. Freriks kan zich eveneens niet met het voorstel van het bestuur verenigen en stelde voor de areaalheffing niet hoger te laten êaan, dan de werkelijke schuld is. Nog vele personen voerden hier omtrent het woord en de wens werd uitgesproken dat het heel spoedig met de ambtenarij gedaan zal zijn. Stemmen gingen op: „we willen baas in eigen huis zijn". De heeriv. d. Nat pleitte om eenzelfde regeling als de Ver. „De Tulp" en „De Narcis". Tenslotte werd met 135 stemmen vóór, 17 tegen en 5 blanco een motie van de heer Philippo aangenomen: De Vereniging „De Hyacinth" in ledenvergadering bijeen op 23 Sept. 1947, gezien dc publicatie van het Bedrijfschap voor Siert- teeltproducten, waaruit blijkt, dat de opbrengst van de areaalheffing ten behoeve van het Surplusfonds, voer het artikel hyacinthen zal bedragen 603.850,77 en dat het Bedrijfschap voor een deel hier van wil betalen voor reservering; Spreekt als haar oordeel uit, dat het met het oog op de huidige toe stand in het bloembollenvak onge wenst is om tot reservering over to gaan en dat het mitsdien ge wenst is de heffing te verlagen tot het bedrag van de schulden, die thans nog betaald moeten worden. Verzoekt het Bestuur dit oordeel ter kennis te brengen in het Be drijfschap voor Sierteeltproducten en gaat over tot de orde van de dag. Hierna werd verzocht, dat het Be drijfschap zo spoedig mogelijk de juiste cijfers zal publiceren van de noodzakelijke kosten. Het volgend voorstel van ée agen da om aan te dringen op verlaging van de voorlopige surpluskorting voor hyacinthen, oogst 1947 tot 5 pet. had aller insteming. Het bestuur be loofde geheel de motie van de heer Philipo te steunen. De heer K. J. Grullemans dankte het bestuur voor deze mededeling, maar was bevreesd dat het Bedrijf schap met de aangenomen motie geen rekening zal houden en toch zoals in vele gevallen steeds eigenmachtig op zal trèden. De heer v. Reisen uit Voorhout was zeer ontstemd, dat het bedrijf schap het vak zeer zware lasten op legt: echter hoopte hij, dat spoedig hierin een verandering zal komen, daar het vak dit alles niet kan en mag dulden. Besloten werd om voorlopig een afwachtende houding aan te nemen. Bij de rondvraag wees de heer Buurman uit Hillegom op de 3 pet. omzetbelasting, welke zeer zwaar is voor de bloembollenkwekers. Dc voorz. van Bloemb. Cultuur jhr. van Nispen tot Panerden, besprak deze aangelegenheid, waarbij hij ftnede- deelde, dat hiertegen niets te doen is. Het is mogelijk, aldus spr., dat deze belasting kan afgewenteld wor den bij de exporteurs, mits dit bij de verkoop bedongen is. Met een dankwoord voor de zeer goede opkomst, werd ruim half zes deze belangrijke veTgfedering door de voorzitter gesloten. staat een aanmerkelijk verschil n.l voor Leidschendam-Veur 26.4% en voor de buurtschap Stompwijk 40 Deze sterk uiteenlopende cijfers geven dus grond voor het vermoe den, dat het contact met het vee van invloed is op hét hoge tubercylose- cyfer. Des te meer bestaat deze igrond) omdat er bij de meisjes een groot verschil valt waar te nemen by het al of niet bestaan van contact met koeien en bij de jongens daarente gen een gering verschil. En toch mag Stompwijk zich vol gens 'hét laatste jaarverslag van de vereniging tot bestrijden van de rundertu/bercuJose-bestrijding ver heugen in een zeer groot percentage tulberculosevrije stallen. Het is ech ter van evident belang dat de be strijding van de tuberculose krachtig 'ter hand genomen wordt. Maar ook Leidschcndam-Veur ver toont een o.i. zeer hoog tuberculose cijfer zodat ook daar een goed geor ganiseerde bestrijding alleszins nood- zakelij'k is. LEIDSCHENDAM Geboren: Adriana Theodora Maria d. van J. Th. Al en W. C. M. Vonk; Johanna Francina Maria, d. van J. H. Loose en J. M. Verhagen; Cornelis Johannes z. van J. D. Koster en T. J. van der Schoot. Overleden. Willem v. d. Beng 64 j., echtgen. van J. A. Verschoor. Ondertrouwd: Henri Schols te Den Haag cn Jantje van Blanken; Jaco bus Th. Mooijman en Sophia M. van Veen; Johannes A. v. d. Kley en Hen- dlrica C. Prenen. Getrouwd: Johannes GaJimann en Maria J. Remmerswaal. KATWIJK Geboren. Reina, d. van J. G. Ba- rendsma en M. J. van Rijn; Cornelis z. van R. Varkevisser en B. Varke- visser; Jannetje, d. van H. de Jong en J. Snijders; Wilhemina, d. van A. van Duyvenböd'e en J. van Rijn; Maria J„ d. van J. van Rijn en J. Klok; Petronella d. van J. Kromhout en T. Zwanenburg. Ondertrouwd: C. Guyt en W. C. Schippers; E. P. M. Vacano en C. van der Plas; A. S. Schalkers en C. Pee man; J. Remmelswaal en M. v. Duyn; D. van Rijn en L. Guyt; W. Guyt en A. W. Keur; J. van Beelen en C. van den Oever; W. Guyt en J. Eland. Getrouwd: C. Heemskerk en A. H. Gort; J. Ouwehand en A. Zuyder- diuyn; H. van Tongeren en E. J. Huis man; J. J. Gregoire en W. J. H. Ei sen; L. Lindhout en M. C. Noordijk; W. de Mooy en D. van Duyn; N. Kulk en D. de Jong; W. Russohenberg en W. van Rijn; A. Jonker en M. Ouwe hand. KATWIJK AAN DEN RIJN Kath. Actie. De Kath. Actie afd. vrouwen hield gisteravond een pro- paganda-avond in het Parochiehuis. Pastoor Hesp opende met toepasselij ke woorden, waarna mevr. Terlingen Lücker een lezing hield met als onderwerp: „Het gezin en het Ker kelijk jaar" met enkele zangnum mertjes. Het was een mooie avond; de velen die wegbleven, hebben het mis gehad, ver mis! LISSE Gemeenteraad. De raad der gemeente Lisse is in openbare ver gadering bijeengeroepen op Maandag 29 September, des avonds om 7.30 uur. De agenda bevat o. m. Verkie zing van een wethouder (vacature J. Kingma). Geboren; Hendrikus F. M„ z. v. H. J. Bakker en E. de Wit: Cecilia Md. v. H. Veltman en G. Does; Margaretha Th. M., d. v. B. Schoone en A. M. Duivenvoorde; Daniël J. M. z. v. W. P. Beijk en M. M. van der Voort; Johannes Daniël M. z. v. W. P. Beijk en M. M. van der Voort; Johannes P., z. v. J. P. Bemelman en M. E. van de Poll; Christina M. A., d. v. K. M. van Oeffelen 'en J. A. Broekhof; Marinus M. M., z. v. H. M. L. van Stijn en M. M. J. Verdek- gaal; Maria M. J., d. v. M. Grimber» gen en H. P. van Velzen; Catharin'a M„ d. v. M, J. Loogman en M. van Zonneveld; Christina C„ d. v. A dc Vos en C. B. van Beek; Pieter S. J„ z. v. M. van Wavëren en G. Phi lippo; Geertruida A., d. v. G. H. J. Verhaar en W. H. Zwetsloot; Hen drikus J., z. v. N. H. Kortekaas en H. Klijn; Jacob, z. v. P. Siootweg en E. A. Kuipers; Bernard A., z. v. C. Vijfhuizen en C. H. C. Sehakenbos. Getrouwd: C. J. Turk en H. J. Au- gustinus; J. de Groot en Th. E. Sto ker. VOORSCHOTEN VERDRONKEN. Gistermiddag geraakte bij de heer A. A. v. d. B., alhier, een meisje van 11/2 jaar te water en verdronk. Geboren: Cornelis z. van L. Klein en M. Kampoer; Wilhelmina d. van H. Kuit en C. van der Pijl; Johanna Christina d. van A. van der Linden en E. J. van den Eikhoff; Jacob Cor nelis z. van H. A. Korthals en M. C. Hamming; Maartje Marianneke d. v. C. A. Voorbij en M. Rozier. Ondertrouwd: J. van Rossum 30 j. te Zoeterwoude en C. A. Duiven voorde; J. J. Lubbe 58 j. en M. J. Bus 52 j. WASSENAAR Huldebetoon ir. HuibergIr. Hui- bers, de kundige >en \^rtvarende directeur van gemente\\w ken en bedrijven is gepensionneerd. Op aan. stichting van de Ver. „Wassenaar Vooruit" heeft zich een comité ge vormd, dat ir. Huibers, die zich voor de gemeente in een lange reeks van jaren zeer verdienstelijk heeft ge maakt, een huldeblijk v/il aanbieden. Het gironummer van de penning meester de heer H. F. Kolff is 300800.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3