Min. Beel over de Indonesische kwestie Republiek krijgt nog een kans Het zedelijk verval in de kampen Minder brood, minder melk en minder kaas DlNcr.AQ 23 SEPTEMBER 1947 37e JAARGANG No. 11196 Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. A a m ,1 i Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 Telef.: Administratie, Advertenties 20826. m m fjHkl Rj VVl 1 I rtT A/f I per maand, 3.25 per kwartaal Franco Redactie 20015, Directie, drukkerij en A r B /^L IJI SHyfl. per post 4.—. abonnementen 2C935. - WF w **»^r ^Br %r §r W|f Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. waarin opgenomen „DE BURCHT" belangrijke korting. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoontjes: 30 woorden 1.50. Evenwel alleen met constructieve elementen De minister-president, dr. L. Beel, beeft hedenmiddag in de Tweede Ka mer de lang verbeide regeringsver klaring over het Indonesische beleid afgelegd, waaraan wij het volgende ontlenen: Hij begon met zijn leedwezen te betuigen over het feit, dat de Kamer zo lang heeft moeten wachten, doch een vruchtbare gedachtenwisseling is eerst mogelijk, zodra de ontwikke ling der omstandigheden kan wor den overzien en het interne overleg is beëindigd. Spr. herinnerde er aan, dat de po litionele actie van het begin af aan een begrensd karakter droeg, zoals op 23 Juli duidelijk is gezegd. Zij is dan oók beperkt gebleven, ofschoon van een goed geordende weerstand geen sprake was. De troepen hebben slechts zelden een redelijk werkend gezagsapparaat aangetroffen, meestal vonden zij de bevolking gebukt on der willekeur en terreur. Voorts herinnerde minister Beel er aan, hoe de kwestie aanhangig werd gemaakt bij de Veiligheidsraad, die op 1 Aug. een resolutie aannam, waarbij gevraagd werd het vuren te staken en hun geschillen langs vreed zame weg te beslissen. Het bevel tot het staken van het vuren werd van beide zijden gege ven. Na het standpunt van Neder land ten opzichte van de bevoegd heid van de Veiligheidsraad nogmaals uiteen gezet te hebben, zeide de mi nister, dat desondanks de Neder landse regering gemeend heeft, zich te moeten richten naar de uitspra ken van de raad, teneinde een ver-,, zwakking van het aanzien der Ver. Naties en derzei ver organen te- voor komen, waardoor op de duur de rechtsorde zou worden geschaad. Terwijl echter de Veiligheidsraad zich met de aangelegenheden in In donesië bezig hield, ontwikkelde de toestand, ter plaatse zelf zich in on gunstige richting door de ophitsende propaganda van de republiek en een tereur, die paal noch perken scheen te kennen. Gelukkig is er thans weer een kentering te bespeuren. Wel is waar is de repuliek voort gegaan met zijn schendingen van het bevel „staakt het vuren", met niet-na- koming van zijn toezegging aan de Veiligheidsraad, met zijn tot blind fanatisme aanblazen van de hartstoch ten tegen alles, wat niet republi keins is- Doch de werking van dit al les begint af te slijten. De republiek verliest haar vat op de vredelievende bevolking der bevrijde gebieden en bet terrein wordt rijp voor consolida tie. Het beperkte doel, dat de Neder landse regering zich bij de aanvang der politionele actie voor ogen stel de, komt dus in zicht. Het verlossende woord? /"FEESTELIJKE en sociale verzor- "gers uit het kamp Vught hebben zich gericht tot de hoogste gezags- draagster in ons land. H. M. de Ko ningin in een adres,waarin zij con stateren: dat in de kampen „de mensen af stompen en een voedingsbodem vin den voor allerhande immoraliteit"; dat door een gedeelte van hen, die hun taak in bewaking en bewaring vinden, „weinig of niets" wordt ge daan, om verkeerde invloeden te ke ren; dat gelijke gevallen ongelijk wor den behandeld. Dit is de quintessence van bedoeld adres. Moge hier zijn geschreven het ver lossende woord het woord, dat ons vaderland zal verlossen van een ramp. Een ramp het is volstrekt niet te veel gezegd, wat ieder zal toegeven, die in dit blad leest, hoe er over ge oordeeld wordt door mannen, die vol komen tot oordelen bevoegd zijn door hun sociale positie, hun werkkring en ervaring. Ook zij, die misdreven hebben, zijn in een rechtsstaat, in een democrati sche, een christelijke samenleving niet rechteloos, en dus zeker niet zij, die er van verdacht worden, te hebben misdreven. Zij hebben het recht om niet te worden gestraft voordat er op wettelijke wijze een veroordelend vonnis is uitgesproken; zij hebben het recht om op een rechtelijke uitspraak niet langer te moeten wachten, dan redelijk en noodzakelijk moet worden geacht; zij hebben ten slotte het recht, dat voor gelijke misdaden gelijke straffen worden toegepast. Maar ook het Nederlandse volk heeft hier een recht! Het recht, om van zijn Regering wier leden, in dividueel, moeten worden gerespec teerd om hun bekwaamheid en ver diensten en toewijding aan 's lands belangen te verwachten, dat niet bestendigd blijft een toestand, waar door en wij zijn er van overtuigd, geenszins te overdrijven! wordt aangekweekt öf bestendigd èn ver sterkt een revolutionaire gezindheid, die verderfelijk is voor heel ons volk. Het gaat hier ook om een landsbe lang van hoge orde. Wij bidden, dat God de Koningin en Kare Raadslieden kracht schenke, om recht te deen in wijsheid! De regering heeft zich aldus dr. Beel voortdurend ernstig bezig gehouden met de vraag, wat haar on der de gegeven omstandigheden te doen stond. Hoewel de opzet van de politionele actie beperkt gedacht was, was dc mogelijkheid niet uitgesloten, dat voortzetting der actie noodzakelijk zou blijken. Bij de opstelling der troepen na de voltooiing der politonele actie heeft bij het opperbevel deze mogelijkheid zwaar gewogen. En toen gedurende de behandeling der Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad de on dermijningstactiek van de republiek liet opbouwwerk in de bevrijde ge bieden meer en meer ondoenlijk scheen te maken, groeide allengs de mogelijkheid van een noodzakelijk verder oprukken tot steeds dreigen der waarschijnlijkheid. Tegelijkertijd echter groeide het besef, dat een der gelijk verder oprukken, gegeven de stemming in de Veiligheidsraad, steeds ernstiger bezwaren mee zou brengen. Thans is de spanning aanmerkelijk verminderd, omdat de regering dc indruk heeft, dat de greep van de re publikeinse propaganda op de bevol king begint te verzwakken. De regering heeft thans, in overleg met de lt.-gouv.-generaal en de Commissie-Generaal, de richtlijnen voor het verder te voeren beleid uit gestippeld. Vooreerst mag het terreur-regiem in de onder onze controle gestelde ge bieden niet meer terugkeren. De luit- gouv.-generaal heeft thans duidelijk ae grenzen aangegeven van de ge bieden, waarbinnen hij voortaan niet alleen meer de jure, maar ook de facto het gezag zal uitoefenen en waar dus het de facto-gezag van de republiek niet meer geldt. De conso lidatie in deze gebieden is inmid dels reeds begonnen. De zorg voor orde en veiligheid zal worden opgedragen aan een ge mengd voornamelijk Indonesische politie-apparaat, hetgeen thans reeds in opbouw is. Deze consolidatie zal voortgang vinden door de opobuw v. een eigen voorlopig bestuur in deze" gebieden. Het tweede punt van de doelstel ling der politionele actie was: het scheppen van betere voorwaarden tol het uitvoeren van het staatkundig hervormingsplan, neergelegd in de overeenkomst van Linggadjati. Met de Oost-Indonesische regering en die van West-Borneo is overeen stemming verkregen en de opbouw van die gebieden zal met spoed wor den voortgezet. Deze overeenstem ming zal worden bevestigd in een for mele overeenkomst. De regering stelt zich voor over te gaan tot vorming van een centrale organisatie, die zich zal kunnen ontwikkelen tot de voor lopige regering als waarover sprake is geweest in de laatste phase van de onderhandelingen met de republiek Ten tweede stelt de regering zich voor om, gelijk in de Troonrede reeds werd aangekondigd, te bevorderen door een beperkte herziening der Grondwet de mogelijkheid te openen, dat wettelijke voorzieningen ter voor bereiding van de nieuwe staatkundi ge structuur van het Koninkrijk op de kortst mogelijke termijn kunnen worden getroffen. Een definitieve herziening der Grondwet kan uiter aard eerst plaats vinden, wanneer deze nieuwe structuur, door de Rijks conferentie voorbereid, als een afge rond geheel kan worden overzien. De regering heeft besloten een onderzoek naar deze mogelijkheid op te dragen aan een beperkte commissie, waar van de samenstelling dezer dagen be kend zal worden gemaakt. Ten' slotte meent de regering, dat de wet op de Commissie-Generaal niet meer aansluit aan de inmiddels zozeer veranderde omstandigheden. Zij overweegt, o.m. ten einde in de naaste toekomst de bijzonder zwa re taak. van de luitenant-gouverneur- generaal te verlichten, de instelling van een collegiaal orgaan, waarin de Zonder piloot over Atlantische oceaan De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat een viermotorig C 54 „Skymaster" gisteren de eerste transatlanti sche vlucht zonder piloot heeft volbracht. De machine startte te Stephensville op Newfoundland, Zondag avond j.l., en landde tien uur en vijftien minuten later te «Brisenorton in Engeland. De machine werd bestuur door een „mechanisch brein", dat alle nodige berekeningen omtrent windsnelheid en windrichting en dergelijke maakt en door middel van radiogolven het vliegtuig im pulsen doet toekomen voor zijn besturing. De machine had veer tien personen aan boord, waaron der een nood-bemanning van ne gen koppen. Doch gedurende de ganse vlucht heeft geen mensen hand de apparaten van het vlieg tuig aangeraakt. Wanneer komt nu de auto zon der chauffeur? luitenant-gouverneur-generaal zijn verantwoordelijkheid mede door an deren gedragen zal zien. In verband hiermede hebben de bei de leden der Commissie-Generaal zich bereid verklaard hun mandaat ter be schikking te stellen. De regering zal beide heren uitnodigen haar voors hands van advies te blijven dienen. Het derde punt in het doel, dat de regering zich bij de aanvang der po litionele actie had gesteld, was, de republiek als zodanig niet te vernieti gen, doch voor haar de mogelijkheid open te houden om, zodra aan bepaal de voorwaarden zal zijn voldaan, als nog in het federatieve verband naast de andere delen van Indonesië haar plaats in te nemen. Ook aan deze doelstelling houdt de regering vast. Zij ziet de situatie binnen de repu bliek aldus. Na een zekere tijd van opgang hebben zich in het inwendige van deze organisatie, die aanstonds als een volwaardige staat wenste te worden beschouwd, verwordingsver schijnselen voorgedaan. De regering wijst er met nadruk op, dat de thans bestaande toestand niet bestendigd kan blijven en voorts, dat het „staakt het vuren"-bevel door de republiek in woord en daad dient te worden toegepast. Onze uiteindelijke verantwoorde lijkheid voor de handhaving van vei- vergemakkelijken". ligheid en recht ook binnen het ge bied der republiek, blijft uiteraard bestaan. Mochten binnen het gebied der republiek toestanden blijven voortduren, die een gevaar vormen voor de veiligheid in het Verre Oos ten, mocht daar een haard van on. rust en terreur blijven bestaan, dan is Nederland er van overtuigd, dat het beter begrip zal vinden voor de taak, die ook tegenover de verenigde vol ken op haar rust: de taak om te za- men met Indonesische gezagsdragers de veiligheid te waarborgen, het recht gelding te verschaffen en de voor waarden te scheppen voor het eco nomisch en geestelijk welzijn der In donesische volken en voor de duur zame samenwerking met Nederland, Suriname en de Nederlandse Antil len. Wil de regering der republiek langs vreedzame weg tot oplossing van de gerezen moeilijkheden geraken, wil zij inderdaad aan de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië deel nemen, dan zal de leiding moeten be rusten bij de constructieve elemen ten, die willen werken aan het schep pen van welvaart en rechtsorde in het republikeinse gebied, en aan de opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië en de Nederlands-Indonesi sche Unie. Meermalen reeds heeft de regering een beroep op deze constructieve ele menten gedaan. Zij moge dit beroep thans herhalen, daarbij er op wijzend, dat de samenwerking nu mere dan ooit geboden is, en dat de goede diensten van de Veiligheidsraad een ontwikkeling in deze richting kunnen Geestelijke verzorgers vragen invrijheidstelling voor niet-criminele delinquenten Ds. J. G. Panhuize, pater Jos Ga- diot S.J., Zr. H. P. Nelemans, J. van Asperen, ds. Veltman, H, Jager, pa ter J. van Leengoed S.J., ds. C. van de Hagen, ds. Winter, pater W. Staa- lenhoef S.J., P. A. M. Oomens, D. Thesingh ds. Th. J. Mudde, allen le den van de commissie voor de gees telijke en sociale verzorging in het bewarings- en interneringskamp Vught, hebben zich met een adres gewend tot H. M. de Koningin. Daarin wijzen zij erop dat de uit werking der bijzondere rechtspleging hen met grote bekommernis ver vult voor de toekomst van het va derland, wijl, naar hun oordeel, de gevolgen van de huidige berech ting zulk een uiteindelijke belasting en intense ontwrichting van onze na tionale samenleving teweegbrengen, als op dit ogenblik minder dan ooit kan worden verdragen. Aanvaardend de, aan de bijzonde re rechtspleging ten grondslag lig gende, gedachte van een bestraffing der criminele gevallen onder de po litieke delinquenten en een herop voeding van de overblijvende cate gorie der politiek-verdoolden, zijn zij van mening, dat deze scheiding, hoewel in 1946 in principe reeds door officiële instanties gemaakt, in de practijk nog steeds niet getrok ken wordt. Daarnaast valt op te merken: een zeer uiteenlopende behandeling van in wezen ongeveer gelijke gevallen door verschillende, en zelfs door een rechtsprekende instantie, tengevolge hiervan groeit bij de politieke delin quenten een gevoel van rechtsonze kerheid, hetwelk een ernstig tekort aan ontzag voor het recht met zich brengt De ondertekenaars zijn tot de conclusie gekomen, dat de kam pen zijn verworden tot verzamel plaatsen van politiek verwarde, lang zaam maar zeker verbitterde men sen, gedeeltelijk frontsoldaten, ge deeltelijk sociaal-achterlijke en dis harmonische naturen, die zich nu nog meer dan vroeger bondgenoten voe len in een hard lot en voortdurend meer verwijderd raken van de ge zonde opvattingen, behorende bij een goed geordende samenleving. De ondertekenaars hebben moeten constateren dat deze nihilistische le vensinstelling weinig of niet wordt tegengewerkt door een deel van het personeel, dat zijn taak bij bewaking en bewaring vindt. Alzo zijn de kampen, instede van een weliswaar harde, maar toch doel matige opvoeding tot nationale be trouwbaarheid geworden en verwor den tot plaatsen, waar de mensen af stompen en een voedingsbodem vin den voor allerhande immoraliteit. Dit alles heeft de ondertekenaars de overtuiging gegeven dat voor de overgrote meerderheid der politieke delinquenten de mogelijkheid tot heropvoeding vrijwel uitsluitend nog bestaat in de vrije maatschappij mits hun daar de materiele levensmoge lijkheid niet onthouden wordt. Voorst wordt gewezen op een naar hun overtuiging voor het volk als geheel nog funester verschijnsel en wel op het te gronde gaan van vele duizen den gezinnen, waarvan de gezins hoofden als politiek delinquent vaak gedurende al lange tijd zijn opge sloten. De eerloosheid, het ver scheurd-zijn van alle oude bindingen en de eenzaamheid, gepaard met ma teriele nood, voert talloze vrouwen van gedetineerde politieke delinquen ten tot zedelijk verval en echtelijke ontrouw waardoor ook de kinderen verwilderen, ondanks hulp en advies van instanties als de stichting toe zicht politieke delinquenten en de stichting bijzondere jeugdzorg. Op deze gronden dringen de on dertekenaars met klem aan op een voorwaardelijke, daa wel onvoor waardelijke invrijheidsstelling van allen voor wie de tribunalen inter nering hebben geadviseerd, of die, gedetineerd zijnde, naar tribunalen verwezen zijn, alsook van die geval len van door de bijzondere gerechts hoven veroordeelden of naar de bij zondere gerechtshoven vcrwezenen, die bij nadere beoordeling der dos siers tot de in de aanhef dezes ge noemde categorie der politiek-ver doolden zullen blijken te behoren. Organisatie van ex-illegalen Het Nederlandse volk moet in zijn geheel dragen de lasten van de ach ter ons liggende oorlog en bezet ting. Zij, die persoonlijk zijn getroffen, moeten niet alléén blijven staan, maar de gevolgen van de door hen geleden schade moeten zoveel mo gelijk worden gedragen en gedeeld door héél het Nederlandse volk. Dat is sociale rechtvaardigheid. Het tegenovergestelde is onnatio- naal onsociaal, onrechtvaardig. Zó b.v. mogen oud-politieke ge vangenen tengevolge van hun gevan genschap geen schade lijden; integen deel: bij overigens gelijkwaardige geschiktheid zouden wij hen bij sol licitanten e.d- voorrang willen ver leend zien. Maar wij vragen ons af: is er om dat te bereiken nodig een schijn baar permanente organisatie van oud- politieke gevangenen? Dat zijn de eerste jaren na de bezetting behoefte hebben om eens bij elkaar te komen en met elkaar te beraadslagen over hun belangen, dat begrijpen we. Maar dat zij zelfs willen gaan con gresseren, is toch wel wat erg vreemd, tenzijer politiek achter schuilt! En wij brengen in dit verband hier onder de aandacht, wat de Gelderlan der daarover schrijft in haar num mer van j.l. Zaterdag: „Een der bedenkelijkste din gen, die op het ogenblik aan de orde is,- en in zijn gevolgen niet te overzien, is een streven van het P. v. d. A.-Kamerlid, de heer Scheps, die naar een hernieuwde bundeling van de oud-illegaliteit wil. Hij zelf brengt daarbij het gevaar aan de orde der verpoli tieking van de oud-illegaliteit in machtsvormende zin. Daar is geen gevaar voor „meent" de heer Scheps in alle naiviteit. Maar wie de ontwikkeling in het buiten land en zelfs hier in Nederland volgt, weet wel beter. Politiek machtsmisbruik is er in het bui tenland in grote mate gepleegd. Men denkt maar aan Tito en na de bezeting zijn we er ook hier amper aan ontkomen- Ook nu is het weer aan de orde. Een ver eniging van oud-politieke gevan genen in Nederland zou een groot congres in Maastricht houden. (Naar wij vernemen, is men voornemens dit conegrs in Leiden te houden. Red. L. Crt.). Twee communisten zouden als inleiders optreden en de Limburgers zijn bijtijds wakker geworden. Het gaat daar in elk geval niet door. Een vorige bijeenkomst van deze illegalen werd met gebalde vuis ten en de internationale beslo ten. Men ziet: cellenvorming is er overal." Aldus de „Gelderlander". Bijzonder op de laatste zin in de beschouwing van onze collega vesti gen we de aandacht: „Cellenvorming is er overal"! 4 October zal de Walvisvaarder „Wil lem Barendsz" weer ter walvisvangst varen. Er heerst nu aan boord grote drukte om alles voor het vertrek in gereedheid te hebben. Timmerlieden bezig een nieuwe tweede vloer te leg gen, die elke reis vernieuwd moet worden daar deze na de reis door weekt is van traan. PLANNEN VAN DE MINISTER VAN ONDERWIJS. Blijkens de begroting voor Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen wil minister Gielen: voor rijksstudietoelagen 400 000 uittrekken voor jongelieden, wier va der in Indië het leven liet of na ver lies van alle bezittingen repatrieerde; gelden aanvragen om ingevolge de toezegging op de Mafino-conferen- tie inheemse jongelui uit de overzeese gebiedsdelen in de gelegenheid te stellen te studeren; beurzen beschikbaar stellen aan kwekelingen en de z.g, avondlycea subsidiëren; voor het Hoger Onderwijs in het algemeen veel geld uittrekken, om al lerlei kostbare voorzieningen te tref fen, die dit onderwijs moeten behoeden voor een relatieve achteruitgang; voor inschakeling van meer zie kenhuizen bij de artsenopleiding 150.000 uittrekken; een subsidié van f2.500.000 be schikbaar stellen' voor monumenten zorg; subsidies voor orkesten, opera en toneel; als het kap krijgt ook een Bra bants orkest subsidie, voor de Neder landse Opera wordt 50.000 meer ge vraagd dan vorig jaar. en de toneel gezelschappen moeten nu met ƒ300.000 i.p.v. ƒ380.000 toe; voor de radio-omroep 11.857.400 en voor de dienst van de regerings commissaris ƒ65.000; deze bedragen komen uit de luisterbijdragen. In Groningen wil men een econo mische faculteit instellen, die zich in hoofdzaak richt op het platteland en het daarmee verband houdende be drijfsleven. NEDERLAND BETAALT V.N. VIJF-EN-EEN-HALF MILLIOEN.- De minister van Buitenlandse Za ken heeft op de Rijksbegrotraig-1948 als het aandeel van ons land in de kosten van de Verenigde Naties een bedrag uitgetroken van 5.676.917. Met ingang van 29 Sept. a.s. wordt de abonnementsprijs van ,,De Leidse Courant" volgens prijsvaststelling van het Directoraat-Generaal van de prijzen te 's-Gra ven hag e ddo, 20 September 1947, No. 1402/072 - 61/709 ge bracht, van 26 op 30 cent per week of f3.90 per kwartaal DE DIRECTIE ZOU HET WAAR ZIJN? De minister van Economische Za ken deelt in zijn begroting mede: „Getracht wordt de zuivering van het bedrijfsleven per ultimo 1947 te beëindigen". „Verwacht wordt, dat de algehele liquidatie van de centrale zuiverings raad op 1 Juli 1948 zal zijn voltooid". Het staat er nog zwakjes: Getracht wordt. Verwacht wordt NOODVOORZIENING OUDEN VAN DAGEN BEGROOT OP 150 MILLIOEN. In de Rijksbegroting 1948, Sociale Zaken, is een post opgenomen van 150 millioen gulden voor de nood voorziening Ouden van Dagen. Te genover deze post staan de volgen'dle vermihderingen: 45 millioen voor de bijdragen aan het invaliditeits en ouderdomsfonds, 10 millioen voor de bijzondere toeslagen op de sociale verzekeringsrenten en 75 millioen voor de administratiekosten der Rijksverzekeringsbank. EEN NIEUWE POSTZEGEL. De serie frankeerzegels van 1, 2, en 4 cent, ontworpen door de heer J. van Krimpen, is uitgebreid met een zegel van 2cent, kleur oranje. Men is tot vervaardigen van dit zegel over gegaan, omdat bij het publiek behoef te bleek te bestaan aan een zegel- waarde van 2Yi cent ter bij-franke ring. VOOR ERNSTIGE ONGERUSTHE ID bestaat geen enkele grond, hoe ernstig de voedselsituatie over de gehele wereld en dus ook in ons land moge zijn. Indien wij ons enige beper kingen opleggen, zullen wij de moei lijke winter, welke voor ons ligt, te boven kunnen komen. Deze bepert kingen zullen voornamelijk liggen op het gebied van het brood-, het melk en het kaasrantsoen. Minister Mansholt heeft gister avond in een uitvoerige radiorede uiteengezet, waarom de regering, zeer tot haar leedwezen heeft moeten be sluiten enkele belangrijke rantsoenen te verlagen. De zeer strenge winter, welke werd gevolgd door een abnor maal droge zomer, en de moeilijkhe den om van elders voedsel geïmpor teerd te krijgen gesteld, dat ons lanld! zo ruim in de deviezen zat, dat men vrijelijk kon kopen, dan nog zou den er moeilijk leveranciers te vin den zijn zijn de oorzaken, welke hebben geleid tot de volgende maat regelen: BROOD Met ingang van 28 September, dus bij het ingaan van de nieuwe bonnen- lijst zal het broodrantsoen voor per sonen van vijf jaar en ouder met twee honderd gram per week worden verlaagd. Tegelijkertijd zal vijf procent aard appelmeel door het broodgraan wor den verwerkt. MELK. Met ingang van dezelfde datum zal het melkrantsoen als volgt worden geregeld: a) kinderen van 0 tot 4 jaar: 10 liter per twee weken (thans nog 12 li ter); i>) kinderen van 5 tot 14 jaar: 6'A liter per twee weken (thans 7 li ter); c) kinderen van 15 tot 20 jaar: 6 li ter per twee weken (thans 7 liter); d) personen boven 20 jaar: drie en driekwart liter per twee weken (thans 4 liter). KAAS. Het kaasrantsoen wordt tijdelijk gehalveerd. Zodra een verminderde aanvoer van slachtvee geen extra vleesbonnen meer mogelijk maakt, komt het kaasrantsoen zo mogelijk weer op het oulde peiL Overwogen wordt het basis vlees-rantsoen van 150 op 200 gram per week te verho- g Het programma voor de export van zuivelproducten zal worden herzien en aangepast aan de gewijzigde om- standighedien. Aan wat minister Mansholt mee deelde is nog ontleend: De droogte en de strenge winter hebben onze graanoogst een verlies bezorgd van 350.000 ton graan, het geen een oogstderving betekent van 25 pet. De oogst aan stroo. voederbie ten en iiooi was slechts 50 pet. van normaal. De melkproductie blijft dit jaar 200,000 ton ten achter, bij wat onder normale omstandigheden rede lijkerwijs verwacht had mogen wor den. Hoe belangrijk het ook is, dat wij ons door export deviezen verschaffen en op de wereldmarkt het contact met oude afnemers herstellen, een re delijk voedselrantsoen voor de eigen bevolking blijft primair. De minister eindigde zijn toespraak met de verzekering te geven, dat hij goede hoop heeft, dat, wanneer er geen verdere tegenslagen komen, het bij deze beperkingen zal kunnen blij- £en ko~hhje.itfe,... „Niemand kan een vriend van Je zus Christus zijn, die niet een vriend is van zijn naaste". ■m«t\ t? H Benson.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 1