ARGENTINIË Een tvein masf Mr. R. van Schaik over de werkzaamheden ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 door de duisternis Visioenen van witte kruisjes en bedroefde moeders „Is er één smart, de mijne gelijk" IN DE TREIN GESTAPT, dat de tijd ons had onderbroken reis-lec- tuur op te doen, 'n paar avondbladen of een Lord Lister met een gewel dig verhaal over „Raffles, de „Grote Onbekende". Het gemis van avond bladen zat ons niet zo dwars je kijkt ze iin en je hebt ze uit imaar het gezelschap van Loru) Lister hadden we tooh bizonder op prijs gesteld. Ge moogt er gerust het uwe van denken, levens-ernst! We zijn nog steeds tuk op de avonturen van Lord Lister de gentleman-inbreker en zijn edelmoedige helden-diaden. Er steekt geen cent kwaad in. Vier uur voor de boeg en geen Lord Lister! De trein raasde door een èaai landschap, dat wegzakte in de schemering van de avond er. lang zaam zich oploste in de duisternis van de nacht. Een hel-verlichte coupé, zachte kussens (als we op andermans kosten reizen, nemen we 2e klasse!), een sla pende overbuur met zijn mond half open. Eerst een sigaar, een cigaretje toe. En dan maar weer een sigaar, vorstelijk achter-over in de kussens, verend op het schokken vanfrde haas tige trein, heen- en weer-schuddend op het zachte fluweel als we met z'n allen, slapend en lezend, over een wissel gierden. Ter afwisseling maar eens een pijp opsiteken (we zaten er dik in; had den opgespaard voor de vacantie!) en terwijl we in de zak van ons buis naar de* smork graaiden, visten we ook een verfrommeld en verflodderd foldertje op. Dat hadden we ergens ingepikt bij het rondwandelen van een kerkje in het Waalse land. Het lag er wegge worpen in een hoek. Waar was het ook weer geweest? In dat stille, tus sen groene heuvels neergedoken Mon- troux? Of in de statige, wijdt-geboog- de „Collégiale'' van Hoei? Enfin het was Frans en als je niets anders te doen hebt, kun je je Frans nog bijhouden, al is het dan met een Kruisweg. Want het was een hand leiding voor de oefeningen der Kruis weg: „Sur les traces saniglantes de Jésus".heette het: „In de bloedige voetstappen van Jezus". We hadden het meegenomen in een züoht naar kosteloze souvenirs, waren op het punt het opnieuw in de buis-zak te proppen, toen we geboeid werden door het eerste opschrift: „A mort! Ter dood!" Dat was een sensationele titel, en zo kregen we als trein-lectuur toch nog onze „Grote Onbekende" (want zeide St. Jan de Doper niet reeds: „midden onder u staat Hij, die ge niet kent"?). We lazen vluchtig verder: „Men hangt om de hals van Je zus een wit plankje met zwarte letters, mededelend aan alle voor bijgangers de misdaad, die Hij moet uitboeten: hij is de Koning der Joden.... Rondom een vijan dige of eenvoudig-weg nieuwsgie rige menigte.en enkele weini ge vrienden. De woorden „enkele weinige vrienden'' waren vetgedrukt. „Dé- cidément, 6 Maitre trés aimé! Inderdaad, beminde Meester, is f het reeds lang, dat uw getrouwen een gering getal vormen in verge lijking met de wrede en haatdra gende of onverschillige massa". Even opkijken, of buurman nog doorsoest. Je kunt in een trein allerlei schunnigs lezen, maar de Kruisweg. Buurman slaapt in vrede. We lezen: Dan gaat Hij jujst voorbij. Is Hij uitgegleden over afval? Of gesto ten tegen een slecht geplaveide steen. Hij valt opnieuw lang-uit, verbrijzeld onder de minachting van de rondom-staande menigte, die wreed en koud toekijken, hoe Hij poogt weer op te stdan. Bespot, gehoond, geslagen, krui pend over de grond, die Hij rood kleurt met Zijn bloedi, maakt Jezus het visioen van de profeet waar: „Ik ben geen mens meer, maar een worm". Wie, die dit gezien heeft, is nog zo zot hoogmoedig te zijn? De trein vermindert vaart, loopt uit en zeult zacht langs een verlicht perron met drommen mensen-gezich ten. Welk een drukte en rumoer, en de trein is al zo vol na de glorievolle Maria-hulde in Maastricht: Een Vrouw is daar, droef, terug getrokken, die op haar gezicht draagt de sporen van vijftig le vensjaren en een eeuw van smart., het is Maria. Ziet daar wat Jezus gemaakt heeft van zijn Moeder, toch zo toe gewijd aan zijn dienst syidB Hij, door haar, vlees geworden is om onder ons te wonen. Ziet daar wat Hij gemaakt heeft „de sa maman", van zijn moeder: een door smart verteerdie vrouw. Voor haar (la ten we 't hopen) zwijgt de haat der omstanders en fluistert het medelijden: „Het is de moeder van de veroordeelde!" Ze kijken naar haar.Maar zij ziet niets dan haar Jezus, haar goede Jezus, zo bekla genswaardig! O! ze is Hem niet tegemoet ge gaan om Hem haar smart te tonen of om Hem aan de beulen te ont rukken. Zij komt Hem betuigen haar volledige vereniging met het begonnen werk. Met Hem wil zij zich offeren om dd mensen te red den. Wie zal de golf ^an smart be schrijven, waarin het liefhebbend Hart van Jezus wordt gedompeld bij het zien van zijn Moeder? Voor een goed zoon-is er geen erger kwelling dan te weten zijn moe der verdriet te hebben bezorgd. Jezus schuift het gevoel ter zij de: oen echte Leider gaat recht af op zijn plicht en voor de plicht heeft zelfs de kinderliefde zich te buigen. In de verte zien we in onze herin nering het doden-veld' van Margra ten. Twintig duizend jonge Amerika nen liggen er onder het grasveld; twintig-duizend witte kruisen golven over de' heuvels als een narcisen- veld in de lente en achter ieder wit kruis met een naam en een nummer erop geschilderd, staat in het verre land een mater dlolorosa, een bedroef de moeder. Er is veel vreugde en veel pret op deze aardbol, maar hoe kun nen we nog vrolijk zijn op deze we reld, die overtrokken met een sluier van droefheid, angst en ellende rond draait in de peilloze eeuwigheid van ruimte en tijd? Maria, als zij zich nu en dan een enkele maal aan eenvoudige kinderen vertoont, schittert in on-aardse luis tert, maar zij is, ook tegenover die kleine kindieren, altijd zo ontzettend bedroefd. En, laat ons eerlijk zijn, daar willen we maar niet aan! We zien haar lie ver afgebeeld in een fluwelen blauwe mantel met een vorstelijke kroon op een glimlachend gelaat doch als zij zich op deze aarde ^erkelijk laat zien en spreekt, is ze steeds zo neer slachtig. Maar veronderstellen we eens, dat Maria in vreugde verscheen, zingend haar „Magnificat", waar zouden dan die arme moeders van Margraten en al die andere weeklagende moeders en al die zieken en in concentratie kampen opgeslotenen heul en troost moeten vin-dien? En veronderstellen we eens, dat de Schepper van het heelal op deze aarde gekomen was als een feeste- lijk-onthaalde Koning waar zou den dan de twintig-duizend sterven de en in dioods-strijd rochelende jon gemannen in Margraten, en alle an dere stervenden op deze wereld red ding kunnen vinden? Nu zullen we u besparen, hoe in het Franse foldertje, dat we in de trein doorlazen, die lijdensgang en de doodstrijd van de God der wereld wordt beschreven misschien verta len we het in zijn geheel in de Vas ten en laten alleen het schouwspel opvoeren van Maria met op haar schoot het lichaam van haar zoon: Zoals vroeger in Bethlehem Maar het is nu veel kostbaarder. In de kribbe was het een hostie, voorbestemd voor het offer; nu is het slachtoffer gevallenAan de Moeder geeft men haar Kind terug. Maar in welk een toestand! een melaats en bebloed lichaam, blauw-zwarte lippen Het is een uur geleden, dat Je zus, die nog slechts één schat had: zijn Moeder, deze gegeven heeft aan de mensen. Nu diat alles voorbij is, bewaart Maria in haar armen wat er over bleef van haar Jezus. Zij gelijkt op een priester, die de heilige Hostie opheft zij, zij kan de woorden zelf van haar Zoon bezigen: „Zie daar mijn Lichaam, mijn'Bloed.Neemt het: het is voor uvoor allen!" Met zulk een Offer in de han den, welk een onweerstaanbaar gebed kan Maria ten hemel op zenden «por mijn heil en dat van de gehele wereld)! 'Ce Hoorn wordt een Westfriese week gehouden. Een ouderwetse boeren bruiloft ontbrak niet op heft pro gramma. Tijdens de bruiloft gingen de benen van de vloer. De conducteur kwam kaartjes knip pen en mijn overbuurman schoot met een smak van zijn kaken wakker. Het bleek in bewuste toestand een schap- lijk man te zijn en wij praatten nog wat na over de schone dagen van het Maria-congres. £m en cuidfi OWl ersengymnastlek (Wie weet het?) 1. Wat betekent het woord „para in parapluie? 2. Kent u nog andere derge lijke samenstellingen, waarin het woord „para" voorkomt? 3. Wat betekent: flegmatiek? 4. Wat is nepotisme? *5. Weet u, waar en wanneer Prins Bernhard geboren is? 6. Waar ligt het pensionaat O. L. Vrouw ter Eem en welke ar chitect bouwde het? 7. Van welke personen staat een standbeeld in Dordrecht? 8. In Gent (België) staat een bekende kathedraal. Hoe heet die? 9. Waarover handelt de En cycliek ,:Vigilanti cura"? 10. Van wie is de opera „Les Pêcheurs de perles" De parelvis sers (Zie antwoorden advertentie pagina). Meer dan vroeger wellicht het ge val was, staat Argentinië tegenwoor dig in het middelpunt der belang stelling. De laatste presidentsverkie zing, waarbij generaal Peron het be wind in handen kreeg en zijn optre den r^ar buiten heeft bij velen de vraag doen fyzen wat er in Argen tinië eigenlijk gaande is en bij velen hebben zich wellicht allerlei ideeën gevormd omtrent de plaats, welke Ar gentinië tussen de andere Zuid-Ame rikaanse staten inneemt en hoe de ver houdingen daar te lande thans zijn. In een vraaggesprek met de heer Mauro Rodriguez, arbeidersafgevaar digde bij de Argentijnse Legatie te Den Haag, hadden wij dezer dagen gelegenheid een en ander over het huidige Argentinië te vernemen. Onze eerste vraag was hoe gene raal Peron president van de Argen tijnse republiek is geworden. De heer Rodriguez antwoordde hierop, dat een revolutie een einde maakte aan een impopulair bewind en dat de nieuwe regering verkiezingen uitschreef, in volkomen overeen stemming met de bepalingen der Ar gentijnse kieswet: een geheime en vrije stemming. Zulks werd ook vast gesteld door Argentijnse en buiten landse journalisten en corresponden ten, die op uitnodiging der Argen tijnse autoriteiten de verkiezingen bijwoonden. De politieke tegenstan ders van Generaal Peron konden dan ook niet anders dan openlijk verklaren, dat deze verkiezingen op de meest correcte manier hadden plaats gevonden. De politieke organisatie van de Ar gentijnse republiek is gelijk aan die der Verenigde Staten van N.-Ame rika. De Argentijnse Grondwet, reeds bijna een eeuw oud, bepaalt, dat de uitvoerende macht wordt gevormd door een president, een vice-presi dent en een ministerkabinet, hetwelk rechtstreeks door de president wordt benoemd. Het parlement of Nationaal Con gres bestaat uit twee Kamers: de Ka mer der senatoren en die der gede puteerden- De eerste wordt ge vormd door vertegenwoordigers der provincies, welke worden benoemd door de respectievelijke provinciale wetgevende macht. De Tweede Ka mer bestaat uit door de burgers rechtstreeks gekozen vertegenwoor digers. De meerderheid in het Argentijnse parlement wordt gevormd door de partijen, die de candidatuur van de huidige President steunden, t.w. de Over staatsvorm en partijgroepe ring. Vrijheid van pers en ver eniging. Wars van fascisme, voor verheffing van de arbeid en humanisering van het kapitaal. Een Vijfjarenplan met per spectief. Andere bijzonderhe den. ideologieën en groeperingen. Argen- ië's geest ademt vrijheid en alge hele verbroedering. Zijn volkslied, grondwet, historie en internationale politiek getuigen van vrijheidszin en de wens tot vereniging der vol keren. Zijn nationale held, José de Sar. Martin, was de bevrijder der broe dervolkeren. Zo he^ft zich onder invloed van natuurlijke gesteldheid van dit land, in een sfeer van de meest vol komen vrijheid, welke ook tot uiting komt in zijn instellingen, het karak- van het Argentijnse volk ge vormd, gekenmerkt doQr onafhanke lijkheid en verdraagzaamheid. Dit volk zóu dan ook geen heerschappij l^an geweld kunnen dulden, als zijn de in strijd met zijn levensopvat ting en gevoelens. Voorts bestaat er in Argentinië een Algemene Arbeidersconfederatie. Dit is de machtigste arbeidersvakcentra le van Midden- en Zuid-Amerika, die ongeveer 2 millioen arbeiders om vat. Ook zijn er verschillende zelf standige syndicaten. De Argentijnse Vakbeweging kenmerkt zich door haar democratische strijdgeest. Gedu- ïende de laatste tijd leeft zij belang rijke sociale overwinningen behaald, waardoor Argentinië een vooraan staande plaats is gaan innemen op het gebied van economische en socia le -hervormingen. De rechten van de Arbeider. De Argentijnse Grondwet waar borgt het recht tot vereniging en on langs werden in „De Verklaring over de Rechten van de Arbeider", gepro clameerd door President Pei»n, deze contitutioiele garanties wederom als volgt bevestigd: „Het re\:ht tot vrije vorming van vakverenigingen en deelneming aan geoorloofde hande lingen, die tot doel hebben de be scherming der beroepsbelange* zijn essentiële aanspraken der arbeiders, welke de maatschappij moet respec- eren en beschermen, terwijl zyj te vens de verwezenlijking er van moet waarborgen en elke daad, die zulks wil bemoeilijken of verhinderen, dient te verbieden." De huidige autoriteiten eerbiedigen ook het stakingsrecht. De arbeiders organisaties steunen de regering Pe ron, want deze heeft zich tot echo gemaakt van hun behoeften en ge rechtvaardigde rechten, welke zij reeds meer dan 50 jaar opeisen, overeenkomstig de wensen van de grote Paus Leo XIII. Intussen mengt de regering zich al lerminst in de interne organisatie en werkzaamheden der syndicaten. mografische aspecten moet hebben. Het heeft ten doel alle potentiële rijk dommen van de bodem en ook de Ar gentijn zelf in beweging te brengen, teneinde de productie zo hoog moge lijk op te voeren en zo rechtvaardig mogelijk te verdelen onder hen, die haar tot stand brachten, dus: meer productie en meer sociale rechtvaar digheid. De positie van Arentinië. Ten slotte legden we nog eenige al gemene vragen aan de heer Rodri guez voor en hij deelde ons mede, dat Argentinië economisch en financieel geheel onafhankelijk is. Nationalisering van grote bedrij ven, ais telefoon, gas en electriciteits- werken zijn doorgevoerd om alles zo goedkoop en rendabel mogelijk aan de afnemers te leveren. Een grote landbouwhervorming is aan de gang. De regering heeft grote grondbedrijven van de groot-grond bezitters gekocht om deze tegen veel faciliteiten voor de kleine boeren ter beschikking te stellen, teneinde een zo groot mogelyke productie te ver krijgen. w Men heeft er voornamelijk uit Ne derland ingevoerd vee, maar het ras is er dooi/ het klimaat en de betere weiden geperfectionneerd, zodat een hogere melkopbrengst wordt verkre gen. Er is in Argentinië gematigde zon er het wordt er niet te koud, hetgeen aan de landbouw ten goede komt. Er is in Argentinië overigens werk in overvlocu. Het 3 millioen KM.2 grote land, bestaat voor 20 pet. uit landbouwgrond. Voorts is er een be langrijke industrie (textiel, metaal, schoenen, lijnolie, graan, vlees, ka toen, enz.). Hydraulise werken zijn aangelegd voor besproeiing landbouwgronden, hydro-electrische waterkracht wordt eveneens bruikt, rivieren worden gekanaliseerd I Argentinië! Vast en zeker/ KAMSTEEG's Autom. Bedr. N.V. OEGSTGEEST en bevaarbaar gemaakt, er is een belangrijke mijnexploitatie, o.a- van uranium en kwikzilver. Ook over het kunstleven, schilder kunst, litteratuur e.a. deelde de heer Rodriguez ons een en ander mede. Er zijn tal van uitgeverijen, die -we reldwerken van litteratuur hebben voortgebracht. De levensstandaard van de werk man ligt hoger dan bij ons. Op 60- jarige leeftijd wordt hij gepension- neerd met een pensioen van 85 pet. van zijn loon, terwijl verplichte grati ficaties zijn leven veraangenamen. Argentinië kent geen immigratie. Be zoekers kunnen evenwel een visum bekomen om voor een bepaalde tijd daar te werken. Alleen met Italië is een immigratie-verdrag gesloten. En ten slotte deelde de heer Ro driguez ons mede, dat het katholiek onderwijs op de sc/iolen weer is inge voerd. Dat is in korte trekken het huidige TWEEDE KAMER beiderspartij en verscheidene onaf hankelijke groeperingen. Al deze par tijen zijn nu verenigd in één grote Nationale Partij. De minderheid be staat uit de Radicale Partij, de Con servatieve, Partij, de vooruitstreven de Democratise Partij en een dissi dente Radicale Partij. Communisten en Socialisten zijn er niet in ge slaagd een zetel te verkrijgen. Op onze vraag of er openbare cri- tiek op de regering is toegestaan in pers en parlement, antwoordde de heer Rodriguez bevesfigend. En hij voegde er aan toe, dat er in Argen tinië absoïute persvrijheid bestaat. Berichten en commentaren van elke soort kunnen worden gepubliceerd zonder voorafgaande censuur. De heer Rodriguez wees er daarbij met hadruk op, dat de Argentijns^ jour nalistiek een vooraanstaande plaats in het wereldperswezen inneemt. Daarin zijn vertolkers der openbare mening op politiek, religieus of fi losofisch gebied vertegenwoordigd. De volksvertegenwordigers genie ten parlementaire onschendbaarheid en zij oefenen vrij critiek uit op de regeringsdaden. In het zittingsverslag van het Nationale Congres worden de debatten vermeld, welke in het par lement worden gevoerd, terwijl ook in de pers uitgebreide publicaties hierover verschijnen. Welke koers? Wij wezen er de heer Rodiguez ver volgens op, dat het alle schijn heeft of 'de regering van Generaal Peron een fascistisch-militair tintje heeft, waarop deze repliceerde met te zeg gen, dat er in Argentinië nimmer een militair georganiseerde fascisti sche partij heeft bestaan. Een fascis tisch regiem toch vindt zijn oor sprong in overbevolkte landen met het probleem van levensruimte. Daar van is in Argentinië geen sprake. Het land met zijn onmetelijk en rijk grondgebied, hetwelk sieehts du a be volkt is, biedt 'geen enkele mogelyk- Radicale Hernieuwingsparty, de Ar- heid tot het ontstaan van genoemde Van arbeider tot diplomaat. Op onze vraag of de heer Rodri guez optreedt als vertegenwoordiger der regering of van het Syndicacfc, antwoordde de. heer Rodriguez, dat de Aigenlennse regering alle sociale klassen geroepen heeft tot deelne ming aan de regering. Zo heeft de rbeidersklasse authentieke verte genwoordigers in het parlement, in de ministerraad, in het ambtenaren corps en de diplomatie. De Presi dent vertrouwt, dat de arbeiders klasse in de uitoefening van haar di plomatieke missie er toe zal bijdra gen de vriendschapsbanden der vol keren te verstevigen en de wereld-, vrede te verzekeren. Derhalve heeft de Argentijnse regering vertegen woordigers der arbeiders tot de ca tegorie der diplomaten verheven, op voorstel der betreffende vakvereni gingen. Deze Arbeidersattaché's hebben de speciale opdracht de arbeiderswetten te bestuderen van de landen, waar bij zij geaccrediteerd zijn, terwijl zij tevens tot taak hebben in verbin ding te treden met de arbeidersbe wegingen in die landen, zonder on derscheid van nationaliteit, ras, gods dienst, politieke of filosofische opvat tingen. En dan nog een belangrijke vraag: wat het program is van de partij van generaal Peron. Hierop antwoordde de heer Rodri guez, dat dit program vele punten van overenstemming vertoont met de New Deal van President Roosevelt en de Engelse Labourpartij en gebaseerd is op de meest zuivere christelijke moraal. Het devies daarbij is: de Ar beid verheffen en het Kapitaal hu maniseren. Zij neemt een centrale plaais in de politieke fuosofie in gelijke afstand van uiterst rechts en uiterst links. Deze leerstelling heeft zich gekristallieeseerd in een rege ringsprogram: het Vijfjarenplan, dat reeds in werking is en in 1952 moet aflopen. Dit plan draagt een zuiver Argentijns karakter, zodat, om het ten volle te kunnen waarderen, men een grondige kennis van de Repu bliek in haar verschillende geografi sche, economische, financiële en de- Donderdagmiddag te een uur is de Tweede Kamer in openbare verga dering bijeengekkmen onder voor zitterschap van mr. van Schaik. Nadat de griffier, mr. Schepel voorlezing had gejeven van het Kon. Besluit, waarbij mr. van Schaik wederom benoemd is tot voorzitter der Kamer, houdt deze ter aanvaarding van zijn functie een rede, waaraan wij het volgende ontlenen: Naar aanleiding van het zoeven voorgelezen kopinklijk besluit breng ik H.M. de Koningin dank voor mijn benoeming en de Kamer voor het vertrouwensvotum dat daaraan ten grondslag ligt. Andermaal te zijn belast met de leiding van de parlementaire arbeid is Voor my allereerst vererend, maar ik voeg er dadelijk aan toe: niet minder boeiend en aantrekkelijk. Wat leeft in geest en hart van ons volk vindt in deze zaal zijn re gelrechte weerklank. Wilt u echter overtuigd houde&. dat ik mijn taak niet alleen als het genot van een voorrecht maar veel eer als een mij opgelegde dure plicht zal trachten te vervullen. Van deze gelegenheid zou ik wil len gebruik maken om op een drie tal verschijnselen in de ontwikke ling van het parlementaire werk te wijzen en daaraan een aanvanke lijke conclusie vast te knopen. Voor hen die reeds langer het lidmaatschap v?n de Kamer heb ben bekleed ikzelf ben de laatst- overgeblevene uit het districtenstel sel lijdt het, dunkt mij, geen twij fel, dat in de loop der jaren onze werkzaamheden in omvang en bete kenis sterk zijn toegenomen. Men neme in deze niet als vergelijkings maatstaf de lengte der redevoerin gen, die in de verleden tijd werden behouden. Maar onder meer de sterke toene ming der bevolking, het steeds ge compliceerder worden der economi sche en sociale verhoudingen, d( aanzienlijke uitbreiding der over heidsbemoeiingen hebben er toe ge leid, dat niet alleen de regering, maar ook de volksvertegenwoordi ging zich met veel meer en met veel moeilijker vraagstukken is moeten gaan bezig houden. De functie Van het Kamerlidmaat schap is dan ook aanzienlijk zwaar der geworden en stelt veel hogere eisen dan voorheen aan de werk kracht en aan de tijd van hen die daartoe zijn geroepen. En, gezien de vele, gewichtige en urgente staat kundige voorzieningen waarvoor oor log en bezetting ons land hebben ge steld, mag worden aangenomen, dat zelfs bij de verwezenlijking van een meer gedecentraliseerde wetgeving op sociaal-economisch terrein, ook ir, de toekomst *veel van de inspanning en arbeidskracht der Kamer en haar leden zal worden gevergd. In aansluiting hieraan zou ik wil len wijzen op de toegenomen be langstelling voor het internationale leven. Ik acht dat een verblijdend verschijnsel. Mits de leden niet sterk betrokken worden in de bfeer der gouvernementele verantwoorde- Sp-;- lijkheid hoop ik, dat de deelneming ook aan het internationale werk, dat bevorderend is voor de samenwer king der volkeren, niet zal achter wege blijven. Echter zijn zekere be zwaren daarvan onmiskenbaar, somwijlen langdurig verblijf bui tenslands aan het kamerwerk in de engere zin des woords te onttrek- ken, hetgeen de werkzaamheid van andere leden verzwaart. Voorts vraag ik de aandacht voor het feit, dat in de laatste jaren het politiek beleid ten aanzien van de Overzeesche Gebiedsdelen een ge heel. andere plaats in onze be moeiingen is gaan innemen dan voor de oorlog het geval was. Op zich zelf is "dit verheugend, al moge het dan weer zijn, dat wrange ge beurtenissen daartoe de naaste aan leiding zijn geweest. Ook in dat opzicht is dus onze activiteit ver groot, waarbij ik tevens in herinne ring breng de uitzending van twee commissies, wier bevinding en er varingen tot herhaling nodigen. In dit verband wil ik niet nalaten de hoop uit te spreken, dat mede door staatsmanswijsheid, het noodlottige en tragische en de bevolking zowel van ons land als van Indonesië zo sterk beroerende conflict tot een spoedig einde zal mogen komen. Ook bij gewijzigde constitutionele ver houdingen zal het overzees beleidi in belangrijke mate de aandacht der Kamer blijven vragen. Gy zult, geachte medeleden, thans wel vermoeden, welk verband/ ik wil leggen tussen de drie punten die ik daareven aanstipte. In afwijking namelijk van een oordeel, dat ik vele jaren geleden daaromtrent had, is bij mij steeds 'meer de overtuiging gerijpt, dat het ledental der Kamer te klein gewor den is en dat uitbreiding daarvan ernstige overweging verdient. Het is immers ook ongewenst, dat de leden van dit college zo zeer door hun parlementair werk worden in beslag genomen, dat zij voldoende gelegenheid missen de nodige poli tieke voorlichting in den lande te geven of zich moeten vervreehiden van maatschappelijk werk, waarin zij de noden en behoeften van de be volking in hun volle diepten kun nen leren kennen en peilen. De Troonrede kondigt ons de ver schijning van een aantal belangrijke wetsontwerpen aan. En," ofschoon de ondervinding leert, dat wel eens en kele onderdelen van regeringsvoor nemens, op de derde Dinsdag in September uitgesproken, tot de vro me illusies blijven behoren, zo hou den wij ons gereed, om tezamen met de regering de belangen des lands met vlijt en inspanning ook dit jaar te dienen. Moge Hoger Hand ons in de ko mende moeilijke tijd bestieren. De rede van de voorzitter werd met applaus begroet. Vervolgens legde mej. J. Ch. H. de Vink (K.V.P.), die destijds be noemd is in de vacature-Van Poll, doch wegens ziekte nog niet be- eedigd kon worden, in handen van de voorzitter de voorgeschreven eden af. Na een gelukwens van de voor zitter nam mej. de Vink haar plaats Op Terschelling worden steeds grote re stukken land door de zee opge slokt. Men heeft thans regerings instanties op deze toestand attent gemaakt.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3