De moeilijkheden in de landbouw Gemeenteraad van Warmond JiwieC Jüaiek laotdl SWeóidentl TEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Loon- en prijsbeleid In verband met de spanning, wel ke op het ogenblik in de landbouw heerst, en welke o.a. blijkt uit de brief van de Stichting voor de Land bouw aan de voorzitters van de Ka merfracties en uit de rede, welke de minister van Landbouw gehouden heeft bij gelegenheid van het 100- jarig bestaan van het Drents Land- bouw-genootschap, heeft het A.N.P. zich tot de Stichting voor de Land bouw gewend om enige bijzonder heden over deze aangelegenheid. De voornaamste moeilijkheid, zo deelde men hier mede, is dat de re gering haar loon- en prijsbeleid op de andere takken van het bedrijfsle ven niet even stringent toepast als op de landbouw. Bij de landbouw heeft de overheid de prijsstelling geheel in de hand. Zulks kan men niet zeggen van de industrie, omdat daar dezelfde exac te kostprijsberekeningen niet aanwe zig zijn. Een van de grieven van de landbouw is nu, dat de overheid de prijzen van de agrarische producten doet dalen, terwijl men uit de cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek kan zien, dat prijzen van de industriële producten een stij gende tendenz vertonen. Deze stij ging van de industrieproducten doet de onkosten voor boer en tuinder eveneens stijgen. Op deze wijze komt de land- en tuinbouw voor het vraagstuk te staan, dat zijn prijzen beneden zijn productiekosten komen te liggen. De lonen van de landarbeiders Ten aanzien van het loonbeleid is de grote moeilijkheid, dat de lonen van de landarbeiders nog steeds be neden die van de andere arbeiders liggen. Het geyolg hiervan is, dat steeds meer landarbeiders overgaan naar takken van nijverheid en dat boer en tuinder zonder arbeiders ko men te zitten. Dit gebrek aan arbei ders, gevoegd bij een versleten outil lage tengevolge van de oorlog en bij een achterstand op het gebied van mechanisatie en rationalisatie even eens tengevolge van de oorlog, plaatst de landbouw voor zeer grote moei lijkheden. De grote grief van land en tuinbouw is, dat de overheid mei deze moeilijkheden in haar beleid te weinig rekening houdt. In verband met het prijsbeleid richten de grieven zich vooral tegen de wijze, waarop de berekeningen In zes weken een H.B.S. gebouwd In de mijnstreek-gemeente Hoensbroek heeft men een pres tatie op bouwgebied, die voor beeldig is! In zes weken tijds heeft Hoens broek een H.B.S. gebouwd. Het gebouw is niet groot en niet mo numentaal en het telt geen ver diepingen, maar het voldoet aan de eisen, die men in deze tijdsom standigheden aan een schoolge bouw mag stellen. Het omvat o.m. zes klaslokalen, een direc teurs- en een conciergekamer. Goed en snel werk werd hier ver richt. Er is gewerkt en gezwoegd door allen, die erbij betrokken waren, en de arbeiders, die 70.000 stenen verwerkten, trok ken zich van de hitte-records-be- richten uit de Bilt niets aan. Op 27 September vindt de opening van deze H.B.S., die begint als onderdeel van de H.B.S. te Sit- tard, plaats. EEN GEZELSCHAP WILDE ZWIJNEN. Gistermiddag trokken door de buurtschap „Baaider" bij Harden- berg niet minder dan 7 wilde zwij nen, een oude van ongeveer 150 p., vergezeld door 6 jonge van SO tot 70 pond, in volle galop koersend in de richting Hardenberg. Ook in Grams- berg werden de dieren die vermoe delijk van Duitsland kwamen, ge signaleerd. Zowel in Baaider als in Gramsbergen trachtten jagers met behulp van honden een of meer deze zwijnen neer te leggen doch alle pogingen daartoe mislukten. Tevens signaleerden melkers in de omgeving van Coevorden bij het dorpje Vlieghuis enkele wilde zwij nen, die in de richting van de Duit se grens trokken. van de landbouw economisch insti tuut gebruikt worden voor de prijs- stellihg. De landbouw is van me ning, dat de kostprijscalculatie van het L.E.I. niet onverkort als uitgangs punt voor de prijsstelling is gebe zigd. Dit geldt o a. voor de eieren- prijs, voor verschilende granen, voor consumptie-aardappelen en voor fa brieksaardappelen. Bij de tuinbouw richt de grote grief zich tegen het stellen van maximumprijzen bij een gunstige markt, waartegenover mi nimumprijzen bij een dalende markt riet tijdig of niet over de gehele linie worden toegekend. ALPHEN AAN DEN RIJN Huldiging Kantonrechter Alhier heeft zich onder leiding van de heer Chr. Bannier, plv. Kantonrechter, een comité gevormd ter huldiging van de heer mr J. H. W. Nicolai, Kantonrechter alhier, in een officiële bijeenkomst van het kantongerecht 30 Sept., ter gelegenheid van diens afscheid, een bescheiden huldiging te bereiden. HAZERSWOUDE ,.St. Bernardus". Zaterdagmid dag 4 uur spelen onze asp. te Stomp- v/ijk tegen Stompwijkse Boys B-asp., vertrek 3 uur 30 per auto vanaf de Vleesfabriek. Zondag om 12 uur spelen onze A- Jun. thuis tegen Stompw. Boys B. Ons 3e elftal gaat naar Hazers- v/oude om daar om 12 uur Hazers- woude 2 te bekampen. Alle leden worden er aan herinnerd dat ze voor een pasfoto zorgen voor hun legimitatiebewijs en het afgeven bij de secretaris. HAZERSWOUDE (H. RIJNDIJK) De Zanguitvoering Liefhebbers van goede zang en muziek verwij zen wij naar de advertentie, in dit nummer, betreffende de op Maan dag 29 Sept. alhier te houden zang uitvoering van de R.K. Gem. Zang vereniging „Sint-Bonifacius" uit Alphen aan de Rijn, in samenwer king met het plaatselijk dames zang koor. KATWIJK Uitbreiding. Katwijk zit al jaren te tobben met een tekort aan „levens ruimte". Ten noorden is het de grens Noordwijk, ten zuiden de Domein gronden en het Dep. van Oorlog waarin Katwijk omkneld zit. Thans schijnt hierin verandering te zullen komen. Ten zuidlen van het Zeehos pitium zal de gemeente gronden voor uitbreiding kunnen kopen van het Rijk. Indien dit doorgang vindt zou er tevens kans bestaan voor aanleg van sportvelden waaraan te Katwijk meer dan waar ook, behoefte is. KATWIJK AAN DEN RIJN Eet meer groente. Vanwege de steeds toenemende aanvoer van bloemkool, andfere koolsoorten en najaarsproducten zal de groenten- veiling vanaf a.s. Maandag iederen dag, behalve Zaterdag, veiling hou den. LEIDERDORP L.D.V. De le competitie van de Leiderdorpse Damclub voor de LD. D.B. bracht zoals te verwachten was een grote overwinning, op van het 2e tiental op het 3e tiental n.l. 164. De uitslagen zijn: W. Wolf (L.D.C.) 2—A. de Haas (L.D.C.) 3, 2—0; P. VervarkA. Bloemendaal 20. A. KruidenierW. Verbeek 20; A. SpiesG. Nagtegaal 20; J. v. d. ZwanJ. Borst 20; K. A. v. d. Berg v. d. Zwan sr. 20; C. v. DijkH. Verhoogt 02; B. HoogervorstW. v. d. Zwan Jr. 20; M. d<e Koning A. Vons 20; J. GoedhartK. Spek 02. Daar de belangstelling voor het damspel op Leiderdorp nog steeds groeiende is, hebben enige leden de Ver. een z.g.n. demonstratie-bord aangebadlen, waardoor het mogelijk geworden is op overzichtelijke wijze jeugdige en beginnende dammers het één en ander van het damspel te de monstreren. LISSE Oorlogsgravencomité. Alhier is een comité opgericht, bestaande uit vertegenwoordigers dér jeugdgroepe- ringen in de gemeente, met het doel om de oorlogsgraven der gevallenen te onderhouden. Het secretariaat wordt waargenomen door de heer Abr. v. d Spruit, van der Veldlstr. 50. De Harddraverij De Harddra verij-vereniging „Lisse en Omstre ken" zal op Donderdag 25 Sept. a.s. haar jaarlijkse harddraverij houden op de grasbaan achter hotel „De Witte Zwaan". Op 7 Aug. 1.1. was het 45 jaar geleden dat deze vereninging werd opgericht. De vereninging heeft in die 45 jaren al heel wat prettig en vrolijk verzet gebracht voor vele mensen, daar er altijd een mooi feestterrein bij is, hetwelk ook dit jaar weer op Woensdagmiddag 24 Sept. om 3 uur geopend zal worden en ^vaar gepaste vermakelijkheden zijnvoor groot en klein. Naar ons werd medegedeeld zullen aan deze draverij 30 paarden deelnemen, waaronder de allerbeste kortébaan- dnavers welke in Nederland zijn. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij u naar de advertentie voorkomende in dit blad. NOORDEN Blinden-avond. Zondag en Maandag houdt die R.K. Blindenbond „St.Odilia" propaganda-avonden in de zaal Kuyff. Een zeer gevarieerd amusementsprogramma is opgesteld, waaraan bekende artisten hun mede werking verlenen. NOORDWIJK Personalia. De heer ir. J. Bol huis is benoemd tot adjunct-directeur van het Philipsconcern met stand plaats Eindhoven. Geboren: Wilhelmina d- van G. v. Schie en Bohemen; Leonardus C. M. z. van L. C. Hoogeveen en van Schie; Cornelis A. J. M. z. van A. W. C. M. de Ruyter en Jacobssen; Yvon ne J- A. C. d. van G. A. G. J. Ver- sleege en Hoogeveen; Wilhelmus F. E z. van L. J. Beugelsdijk en Brede- rode; Marinus z. van H. de Jong en v. d. Haak; Hendrigus A. L. z. van P. v. Schooten en Ootto; Eric M. M. z. van J. P. Roozen en Persoon; Re- nants H. L. z. van T. F. Schaay en Thijssen; Pieter A. J. C. z. van P. Vink en Hoger vorst; Hendricus W. J. z. van P. L. Koelewijnv. Tongeren; Cornelis P. J. z. van P. L. Koele wijn en v. Tongeren; Veronica C. d. van C. Bloot en Walraven. Ondertrouwd: M. R. Holsboer en A. J. Badart; D. de Hollander en J. H. v .d. Haak; C. P. v. d. Burg en A- J. v. d. Slot; C. A. Verwey en B. C. Brasser; L. C. v. Ooijen en M. v. Beelen; P. C. v. d. Laar en C. M. M. Meijer; L. Hoek en P. M. Collewijn; D. Klinkenberg en G. Vink; A. E. Oostdam en Q. M. Warmerdam. Getrouwd: L. P. Plug en J. Mole naar: H. v. Duin en H. C- v. d. Zwan; F. M. Steenvoorden en A. J. Gor dijn; G. Spies ei A. Kaptein, W. Smit en A. Plug; J. v. Egmond en M. v Duin; C. S. Vink en M. A. Schelvis; P G. Broere en A. v. Geneijgen. Overleden: Bernardus N. Ferra 62 jaar. ROELOFARENDSVEEN K.A.B. Pater Engelibertus hield een rede, opwekkend tot ontwikke ling der arbeiders in de Credo-Pug- no-club. Medegedeeld werdi, dat een stencil-machine is aangeschaft, waar van alle onderafd. gebruik kunnen maken. Doordat vele tuinders en zij die werkzaam zijn op het tuindersbedrijf vanwege de tijdsomstandigheden overgaan naar de fabrieksarbeid- werd besloten dat het bestuur stap pen zou nemen om te komen tot op richting van een plaatselijke afdeling fabrieksarbeiders. SASSENHEIM „Teylingen". Voor Zondag is op Sporthof slechts een wedstrijd vast gesteld: Teylingen 3Lisse 3. Aan vang 12 uur. Teylingen 2 gaat naar Noordwijk om SJC 2 te ontmoeten. Aanvang 12 uur, terwijl de A-Junioren bi; Lisse op bezoek gaan om de A-Junioren te bekampen. Aanvang 12 uur. Ten slotte gaan de C-Junioren op bezoek bij UDO B te Oegstgeest. Aanvang 12 uur. VOORSCHOTEN DE INTERNUNTIUS AAN DE HAAGSCHE SCHOUW Nadat op 20 Juli 1.1. Z. H. de Paus de zalige Grignion de Montfoort tot de eer der altaren verheven heeft en dit feit, na afloop van het Maria- congres in Maastricht, te Schimmert door de Nederlandse Montfortanen luisterijk gevierd is, is het Zondag a.s. de beurt aan het Rectoraat Maria Middelares van ajle genaden, aan de Haagsche Schouw om de heilig verklaring van Grignion de Mont- fort te vieren. Het kleine houtèn kerkje zal 'n hoogtij-dag meemaken, als het nog nimmer gekend heeft, immers, niet minder dan de Pause lijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe zal morgen om tien uur een pontifi cale hoogmis opdragen, terwijl 's middags om vijf uur de IJslandse missie-bisschop mgr. Gunnarsson, een plechtig lof zal doen. 's Avonds om half acht zal in De Grote Vink een familie-avond ge houden worden, voor heel het Rec toraat, als besluit van deze feeste lijkheden, welke zijn ingeluid met een zeer goed bezocht triduum. Wij wyzen er nog even op dat slechts op vertoon van een plaats- kaart toegang tot de kerk verleend kan worden; hieraan zal streng de hand gehouden worden. Alle plaats- kaarten zijn reeds uitgegeven. V.V.L.V. Er zijn voor a.s. Zon dag slechts twee wedstrijden vastge steld, n.l. om 12 uur: Leidsche Boys 2—VVLV 3 en om 4 uur: VVLV asp. aHazerswoude asp. WARMOND Warmunda. Het programma voor heden is zeer sober. Warmunda a ontvangt Foreholte a op eigen ter rein. De match vangt aan om 4 uur. Morgen gaat Warmunda 2 bij Docos 3 op bezoek voor een returnmatch. Warmunda 2 zal er goed aan doen te bedenken, dat Docos 3 jullie klop te met 43 zodat het consigne luidt: oppassen en punten thuis brengen. Warmunda 3 ontvangt op eigen terrein V.T.L. 2 Dit is een nieuwe te genstander voor ons derde. WASSENAAR De melksanering. Met mede werking van het Bedrijfschap Zui vel zijn de besturen van enkele Wassenaarse Vrouwen-organisaties erin geslaagd de kwestie der melk- bezorging zó te doen regelen dat in elke wijk keuze bestaat tussen 2 melkleveranciers tussen twee soor ten melk n.l. die van Paridon en van de Sierkan. ZOETERWOUDE S.J.Z. Morgen slechts één wed strijd voor onze elftallen vastgesteld n.l. Meerburg II—SJZ II. Door het L.V.B.-bestuur kon geen dispensatie verleend worden voor het sportter rein aan het Dorp, daar dit niet vol doet aan de vereiste breedte. Het S.J. Z.-bestuur zag zich daardoor genood zaakt naar een ander terrein om te zien, en is geslaagd met een terrein achter „Veldzicht" in de z.g. Loete. Het zal echter nog enige maanden du ren alvorens het in gebruik kan wor den genomen. Voorlopig worden er uitsluitend uitwedstrijden gespeeld. In de Donderdag gehouden ge meenteraadsvergadering van War mond, werd door de voorzitter, jhr mr. L. E. M. von Fisenne, met enkele woorden het rapport van de heer Bakkers over een te bouwen bad inrichting aangestipt, hetgeen de in leiding was van een langdurige ge dachtewisseling. De heer v. Elburg noemde de kosten f 15.000 te hoog; de capaciteit te klein, omdat het slechts twee dagen open zal zijn en de plaats niet in het centrum van het dorp gele gen is. Spr. wil het zien b.v. bij het gymnastieklokaal of onder het oudie raadhuis. Dit laatste stuitte op vele moei lijkheden volgens weth. Dekker. De heer v. Vliet vond het rapport van de heer Bakkers op de kosten aan vechtbaar en wilde een grote capa citeit. De prijs per bad van f 0.25 bleek ook te hoog, vooral voor kin derrijke gezinnen. De voorz. merkte op, dat het rap- 54. Signor Pedro, die het meest van de warmte te lijden had gehad en daarom meende wel enige rechten te kunnen laten gelden, wilde als eer ste naar binnen gaan, maar daar kwam niets van. Signora Constanga was niet gewend, dat er in haar huis buiten haar om, beslissingen werden genomen van welke aard dan ook. Zij was een welopvoede burgeres van Falderalia en van jongs af aan was haar een heilig ontzag ingeboezemd voor heren met min of meer ingewik- kelde militaire kleding en onderschei dingstekenen. „Eerst de generaal, hihihi", besliste Signora Constanga daarom kort en krachtig, de heer Pedro bij zijn kraag grijpend. En zo stapte Kareltje Kwiek fier in zijn mooie uniform het huis van Signor Alfonso binnen, op de voet gevolgd door zijn vrienden Pedro, Fernando, Gabriël en de luitenant. Toen ze goed en wel gezeten waren, ging er opeens een luik open in de grond. Signor Pedro schrok zich een aap, maar dat was ri< nodig geweest, want in het luik verscheen niet anders dan het vriendelijk gezicht van Signor Alfon so's schoonvader, de oude Opa. port de raad afschrok en stelde voor het weer in studie te geven o.m voor gunstiger financiële perspectieven. Bij punt 3 van de agenda, over name van een laan om niet van de erven van de heer W. Jochems deelde de voorz. op een desbetreffende vraag mede, dat dit een stap was in de richting van iatere uitbreidings plannen. Vervolgens we.d aan de woningstichting „Warmunda" een bijdrage toegekend. Het volgende punt van bespreking vormde het voorstel van B en W om medewer king te verlenen aan de inrichting van een klaslokaal in de R.K. Pa rochiale school. De heer v. Vliet, in formeerde,, of het. niet mogelijk was een betere oplossing te vinden. Spr. zag een schoollokaal liever niet op een zolder en wenste een igieheel nieuwe school. De voorzitter ant woordde dat dit een zaak van het schoolbestuur is. Het voorstel wfrd na enige woorden over en weer ten slotte aangenomen. Enige percelen grond gaan gemiddeld f 1 onder de hamer door en de speelplaats van de school met de bijbel, gemeentegrond zijnde zal voor f 864 worden bete geld. De verordening op de heffing en invordering van havengeld, kade en opslaggeld en de pensioengrond slagen van drie ambtenaren, groot f 2978, 1448, 3278, volgens vaste wed de, werden vastgesteld. Op voorstel van B en W werden na stemming weth. de Greef en de heren Heitlager, v. Bladel, Willemse en Balrave be noemd 'tot leden van de commissie van advies inzake de woningruim- tewet. Tijdens de rondvraag kwam de aanbouw van nieuwe woningen ter sprake, waarbij bleek, dat de laagste inschrijving te hoog was en thans f 18.000 op de huizen bezuinigd moet worden. De heer v. Elburg drong aan op verbetering van de Hereweg, ter wijl de heer v. Geer mededeling deed, dat borden, welke het gebied van het kooi recht aangeven, niet juist zijn geplaatst. De voorz. zegde toe dit te laten veranderen Ver schillende leden informeerden naar de betekenis van het kooirecht, het geen voor een volgende vergadering werd bewaard. Het eerste elftal van S.J.Z. speelt nu klasse hoger n.l. 1ste klasse B L.V.B. WOUBRUGGE Geboren: Anna Elisabeth d. van C. Camfferman en L. Kamper; Aga tha Johanna d. van A. A. J. Wolvers en J. Schellingerhout; Greerk z. v. M. J. Schijf en S. Leijnstra. -(Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). LEGERBERICHT Het Nederlands communiqué van heden méldt, dat de Nederlandse verliezen gisteren bedroegen 5 ge sneuvelden en 23 gewonden. Het comminiqué zegt voorts, Jat de republikeinen in strijd met in ternationale afspraken, voortdurend de normale ontwikkelingsgang in de bevrijde gebieden blijven verstoren. Steeds moet worden opgetreden te gen agressieve bewapende troepen en saboteurs. In het communiqué wordt geconstateerd, dat bij een aanval op Nederlandse bivaks beoosten Dja- tibarang op West-Java, de republikei nen gebruik maken van dumdum- munitie. Een Japans officier sneuvelde bij de verdrijving van republikeinse troepen in de omgeving van de Wijr.- koopsbaai op de Zuidkust van Java. In het gebied van Medan bevrijdden Nederlandse troepen 117 ontvoerde Chinezen. De bomaanslag te 's-Gravenhage De auditeur-militair van de krijgs raad te velde West, mr. dr. J. M. J. Baak, eiste hedenmorgen na een re quisitoir van twee uren een gevan genisstraf van 15 jaar en drie maan den tegen kapitein F. J. J. Baron van Heemstra; tegen sergeant A. T. de Boer een gevangenistraï van elf jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest, tegen korporaal J. P. J. .ceterse negen jaar met attrex vau voorarrest en tegen soldaat J. J. H. van Haastrecht een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar onder af trek van voorarrest wegens moord, doodslag, poging tot moord uitlok king, uitlokking en mede-dader schap van het misdrijf, wederrech telijke vrijheidsberoving, mede-dg- derschap toe voornoemde feiten e.d. Bij de eis werd tegen ieder dezer vier verdachten ontslag uit de dienst en ontzetting van het recht bij de gewapende macht te dienen, ge vraagd. De beklaagden W. F. Sleper en J. G. Haakmeester hoorden ieder een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen en J. Burghout 8 maanden gevange nisstraf, wegens medeplichtigheid bij het ontvoeren van de hotelhou der van Rijswijk, uit Renkum. Te gen beklaagde S. W. Hogerhuis werd wegens medeplichtigheid bij de ont voering van Van Rijswijk en aan de mislukte aanslag op het slachtoffer Boer bij de Vogelhaan te Loosdui nen vier jaar gevangenisstraf ge- eist met aftrek van voorarrest, ont slag uit de dienst en ontzetting van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Beklaagde A Tig- chelaar hoorde wegens verzwijgen van de wetenschap, dat de aanslag werd voorbereid, zes maanden te gen zich eisen. DRIE DOODSTRAFFEN GEëlST. Tijdens een zitting van de Zut- phense Kamer van het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem heeft de pro cureur-fiscaal de doodstraf geëist te gen de 28-jarige voormalige wacht meester bij de gemeentepolitie, H. O., de 34-jarige voormalige wachtmees ter J. D. P. en de 63-jarige voormali ge inspecteur van politie C. C- K., al len te Apeldoorn. Zij hadden zich in de oorlog in dienst van de vijand gesteld en tal van Joodse landgenoten gearresteerd van wie verscheidenen nooit zijn te ruggekeerd- Alleen O. was reeds be trokken geweest in de arrestatie van POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Alhena, RotterdamBuenos Aires, 18 Sept. te Montevideo. Cottica, AmsterdamParamaribo, 19 Sept. van Madeira. Delftdijk, VancouverRotterdam, 18 Sept. te Seattle. Indrapoera, 18 Sept. om 20 uur van Rotterdam naar Batavia, 21.30 uur in zee. Kota Agoeng, JavaRotterdam, 13 Sept van Kamaran naar Djeddah, al waar 20 Sept. verwacht. Oranje, BataviaAmsterdam, 18 Sept. van Colombo. Veendam, 19 Sept. n.m. van Rotter dam naar New York. WEERSVERWACHTING g KOELERE NACHT. g Veranderlijke bewolking met o slechts hier en daar enkele 5 o buien. Meest matige wind tussen c o Zuid en West Koelere nacht, i Morgen overdag in het Noord- g Oosten van het land lagere tem- S o peratuur. ooooooooooooooooooooooooooooooooo' MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 19 Sept. Groente. Kassnijbonen 7 1012.70, pronkbonen 0.603.10 per 10 kg.; Aug. bommen 0.650.75, kropsla I 1425, idem II 315, andijvie 1325, tomaten A 2234, idem B 24—36, idem C 16—26, idem CC 16.idem bonken 14—18, bloemkool 1140, meloenen 14 44, aardbeien (2e oogst) 45—61 cent per doosje. Aanvoer aardbeien 1520 doosjes. Bloemen. Chrys. Rayonant: wit 623 cent, lila 722 cent, geel 928 cent, amber 827 cent, Goldflinder 42—47 cent, September wit 749 cent, id. Yellow 1242 cent, White Shirley 1832 cent, Yellow Gown 6 36 cent, Wendry 2337 cent, Dou glas 1928 cent, Procose 2834 cent Engels Bruin 432 cent, Valiant 3642 cent, Stalla 2155 cent, Dwerg Asters 416 cent, Enk. Asters 618 cent, Dubb. Asters 828 cent, Gla diolen 2040 sent, Helianthe 1213 cent, Anjers 1015 cena, Dahlias 648 cent, Anglaia 912 cent, Pot- Chrysanten 4171 cent, Primula 8 13 cent, Cyclamen 1.10. LEIDEN TWEE ALTAAR-LUIKEN VAN LODE SENGERS. Voor de „Nieuw-Amsterdam". Lode Sengers heeft voor de ver nieuwde „Nieuw-Amsterdam" twee sltaar-luiken geschilderd, met voor stellingen ter ener zijde van de „Ster- re der Zee", te anderer van St. Chris- toffel. De schildering is eensdeels uit gespaard, anderdeexs aangebracht op met bladzilver bedekt hout. De figu ren en ornamenten steken in matte zilverglans af tegen de bruin-rode achtergrond, waarmede het bladzilver is overschilderd. De in het rode vlak uitgehouden contouren zijn met don kere lijnen en schaduwen tot leven geroepen. Bij de „Sterre der Zee" is het dy- ramisch tegenspel van Moeder en Kind van' het Maastrichtse genade beeld in de grote lijnen gevolgd, ech ter niet in de detaillering, weike By zantijns beïnvloed schijnt. Het is een Maria-voorstelling, niet zoetelijk maar ,.vol van gratie", staande op een halve maan van weelderige-op- bloeiende en in arabesken uitkringe- lende bloemen. Deze slinger-takken zijn, evenals de vonken, welke de ef fenheid van het rode vlak verluch ten, in de natte verf gekrast met het bij-gespitste houten uiteinde van het penseel een eenvoudige werkwijze met verrassend effect. Ook de golven, die in wilde woeling St. Christoffel omspoelen, gooien het schuim om hoog tot een fijne sluier. St. Chris toffel is door de kunstenaar „gegre pen" op het moment van zijn verwon dering, dat het Kindje zo licht en loos op zijn schouder gezeten steeds zwaarder gaat drukken. Een pracht van een figuur, in haar opgang van een brede basis tot de verfijning van het Christus-kopje. De beide voorstellin gen worden ingeraamd door geometri sche motieven. Ieder, die met dit kunstwerk en met het bizondere pro cédé, waarin het is uitgevoerd, wil kennis maken, zal daartoe door Lode Sengers morgen tussen 25 gaarne gelegenheid worden gegeven. Het ate- lier is: Pesthuislaan 6. De naam, noch bet aldaar opgestapelde, afgedankte oorlogstuig van het museum behoeft iemand af te schrikken te komen aan kloppen. K.A.B. GEWEST LEIDEN. Maandagavond 22 September orga niseert het Gewest Leiden de tweede kadervergadering van dit seizoen. Gezien de zo uitstekend geslaagde bijeenkomst van 29 Aug. j.l. mag ver wacht worden, dat deze bijeenkomst door een maximaal aantal bestuur ders bezocht zal worden. De bijeen komst is wederom in het St. Anto- niusclubhus aan de Korte Mare en wordt geleid door een bondsbestuur- der. De agenda bevat één punt. maar 'n zeer belangrijk punt: Het winter- program met alles wat daaraan vast zit, zal in de brede besproken wor den. En, voor 'n goede uitvoering van dit program is het dringend noodza kelijk, dat alle bestuurders zoowel van K.A.B. als vakafdelingen deze kadervergadering bijwonen. Mogen dan ook alle bestuurders het zich tot een plicht rekenen om deze bijeenkomst mee te maken. KAPPERS-VERGADERING. Donderdagavond organiseerde de Ver Ned. Vakscholen voor Kappers, afd. Leiden in de bovenzaal van de „Har monie" een bijeenkomst, als inleiding op het cursusjaar, welke om even half negen door de hoer S. Weyers werd geopend met wooirden van wel kom tot de aanwezigen, speciaal tot de spreker, de heer Th. Sturken- boom, welke laatste, na een korte in leiding door de heer E. M. Lange- zaal (St. Cosmas) het woord kreeg. Allereerste behandelde spr. de ge schiedenis van de vakscholen der vrije organisaties, wier taak (en ma terialen!) tijdens de bezetting door de de vakgroep werd overgenomen, en de strijd welke zij hebben moeten voeren om tot de heroprichting van hun vakscholen te geraken. Deze omstandigheden zouden, aldus spr., de oorzaak geweest zijn, dat het af gelopen cursusjaar geen onverdeeld succes geworden is. Gezien echter het grote aantal cursisten (1825 op 32 scholen) heeft men nog weer eens duidelijk het grote belang van het vakonderwijs gezien en daarom wor den de nieuwe cursussen met ver- nieuwe ijver en verschillende verbe teringen aangevat. Met nadruk betoogde spr., dat men niet kan volstaan met de practijk, evenmin als een vakopleiding alleen voldoende is; beiden zijn noodzake lijk om ervaren en goed geschoolde kappers te krijgen. Daar de opleiding geheel onafhan kelijk is en geen financiële steun der overheid geniet, dus alleen door de vrije organisaties beheerd wordt, zal waarschijnlijk reeds in November een nationale loterij gehouden wor den, waarvan de baten zullen wor den besteed voor de aankoop van leermiddelen, om aldus de opleiding aan deze vakscholen tot de beste hiei te lande te maken. Met een opwekking tot deelname aan de cursus, ook voor de lerarenop leiding besloot de heer Sturkenboom zijn enthousiaste toespraak. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waarna nog en kele mededelingen betreffende de cursus gedaan werden. Tegen G. J. v. G. uit Leiden is proces-verb aal opgemaakt wegens dierenmishandeling.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2