Engeland koopt bouwmaterialen in Nederland Negen daders voor de Krijgsraad Boeren en tuinders eren Maria KLEIN NEST I" VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1947DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 In Nederland te weinig metselaars 130.000 gezinnen staan in Londen al op een wachtlijst voor een wo ning. Niet minder dan 80.000 huizen zijn in Londen door Duitse bom bardementen, V-1's en V-2's wegge maaid en de London County Council heeft thans een plan ontworpen voor de bouw van 100.000 nieuwe huizen. Daarvoor is materiaal nodig, dat En geland voor een groot deel moet in voeren. Dezer dagen arriveerde in Am sterdam 'de „director of housing of the London county council", mr. Cyril Walker met zijn hoofdarchitect mr. S. Howarden de onderdirecteur mr. Th. Ungar. Ze zijn de gasten van ONGELUKKIG INDIA. De cholera-epidemie in Pakistan heeft zich op onrustbarende wijze uitgebreid. Ofschoon over het aantal slachtoffers nog geen officiële cijfers zijn bekend gemaakt kan worden aangenomen, dat dit getal in de dui zenden loopt. De regering van Pakis tan heeft in Parijs en Londen telegra fisch om entstof gevraagd. Daar zich voortdurend vluchtelingen over het land verspreiden, die door de ziekte zijn aangetast, is het uiterst moei lijk voorzorgsmaatregelen te nemen. Ofschoon de ziekte daar niet ernstig verbreid is, wenst de regering van Hindoestan toch de uitvoer van entstof te beperken om voldoende voorraad in reserve te kunnen hou den. De epidemies begon veertig da gen geleden. DE ORKAAN OVER FLORIDA. De orkaan welke Zuid-Florida heeft geteisterd, beweegt zich thans naar de Westkust, in -de richting van de stad Pensacola Het aantal slacht offers is tot op heden beperkt ge bleven tot één dode en negen ver misten; de schade in de luxueuze bad plaatsen aan Florida's Oostkust is aanzienlijk. De straten en het strand liggen vol puin en de daken en ven sters van bijna alle huizen en ge bouwen moesten het ontgelden. Fruitplantages, die in de baan van de orkaan lagen, hebben voor mil- lioenen dollars schade. In Miami werd een plunderaar door de politie dood geschoten. Zes anderen werden ge arresteerd. De dijken van het Okecko- bee-meer hebben stand weten te houden tegen de enorme druk van het water. RADIO ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7 00 Nieuws. 7 45 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Och tendconcert. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Schots en scheef. 11.00 De Zon nebloem. 11.45 GramofoonplaUn. 12 38 Dansorkest. 13.00 Strijdkrach ten. 13.30 Dansorkest. 14.45 Fred Hartley en orkest. 15.00 Jongeren. 15.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor. 16.00 Musetteklanken. 17.00 De Wigwam. 18.00 Pianoduo. 18 30 Strijd krachten. 19.20 Kareol-septet. 20.00 Nieuws. 20.20 Gram.platen. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Negen heit de klok. 22 00 Instrumentale en vocale operet te-fragmenten. 23.00 Nieuws. 23.15 Kwartet. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram-platen. 8.00 Nieuws. 8.10 Silvestri-kwartet. 8.35 Vrolijke morgenklanken. 9.35 Lichte orkestwerken. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Het achterhuis. 10.35 Het Gooisch kamermuziekgezelschap 11.00 Arbeiders Operaconcert. 12.00 Muset- teklankon. 12.33 Carlo Carcassoda en zijn orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Gram.platen. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.15 Omroepkamerorkest. 15.00 Van boek tot boek 15.45 Klanken uit Mexico. 16.05 Als een bonte vogel vlucht. 16.30 Millers sextet. 17.00 Sportpraatje. 17.15 Gram.platen. 17.30 Wij hebben ze gereed als ze in nood waren. 18.00 Nieuws. 18.15 Johan Jong. 18.30 Om en nabij de twintig. 19 00 Robert Schumann. 19-30 Snap jij waarom ze je naar catechisatie sturen. 19.45 Is de Bijbel een verve lend boek? 20.00 Nieuws. 20.15 Van eenvoudige mensen. 21.20 Omroepor kest. 22.00 Spot niet met waarzegger*. 22.30 Omroeporkest. 23 00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. het ministerie van wederopbouw en hun bezoek staat in verband met de aankoop van bouwmaterialen. Hun belangstelling gaat voornamelijk uit naar de toepassing van holle vloer stenen, de z. g. „perfora stenen", ter vervanging van hout bij het bou wen van huizen. Tot dusverre zijn in Londen, naar mr. Cyril Walker me dedeelde 200 nieuwe flats gereed gekomen, terwijl een veel groter aantal in aanbouw is. Dit jaar hoopt men er 6000 te voltooien. Intussen voert Nederland al ge ruime tijd baksteen uit naar Enge land, zonder dat idit onze eigen we deropbouw vertraagt. In ons land is namelijk zo'n groot gebrek aan ge schoolde metselaars, dat de produc tie van stenen de bouwcapaciteit ver overtref!, aldus het A. N. P., een half millioen stenen is tot dusverre naar Engeland verscheept. De bedoe ling is, dat er nog 24 millioen ge leverd zullen worden, hetgeen ech ter geruime tijd in beslag zal ne men door het gebrek aan scheeps- ruimte. Waarschijnlijk zullen de Engelse gasten Zaterdag a.s. naar Londen terugkeren. Door de langdurige droogte is de wa terstand van de Rijn bij Arnhem mo menteel zeer laag. Scheepjes in de „Nieuwe Haven" liggen daardoor op het droge. De verbinding tussen de Rijn en de haven is niet meer bevaren. DE BOMAANSLAG TE s'-GRAVENHAGE Wij hebben gisteren melding ge maakt van de zitting van d'e Krijgs raad, waarbij werden berecht negen militaire samenzweerders. Op Sint Nicolaasavond van het vo rige jaar werd aan de woning van de familie Boer aan de Prinsegracht te 's-Gravenhage een pakje bezorgd, dat, toen het werd geopend, ontplofte. Bij deze explosie werden de heer Boer, zijn vrouw en hun dienstmeisje gedood. Op dezelfde avond werd op de Rijksweg naar Amsterdam een ge wonde militair gevonden. Het bleek, dat deze als duo-passagier op een mo torfiets had meegereden en daarbij een pakje had moeten vasthouden, welk pakje achteraf een z.g. Molotov- RONDOM EEN CONGRES VAN EX-POLITIEKE GEVANGENEN. Het hoofdbestuur van dè Neder landse vereniging van ex-politieke gevangenen heeft in een spoedverga dering op Woensdag 17 September besloten het jaarlijks congres, dat van 24 tot 27 September a.s. in Maas tricht zou worden gehouden, af te gelasten en binnen een maand in de plaats van een andere afdeling te organiseren. De motieven, die het hoofdbestuur hiertoe hebben gebracht, zijn naar men aan het A.N.P. van de zijde van dit hoofdbestuur mededeelt, gelegen in de navolgende feiten: 1. In een artikel in het nummer van 11 September van een der Zuidelijke bladen, werd een -grote reserve ge maakt ten opzichte van de vereni ging en werden zeer ernstige bezwa ren gemaakt tegen het houdlen ener causerie op dat congres door een tweetal hoofdbestuursleden op grond van him politieke overtuiging. Het hoofdbestuur had met algemene stem men bedoelde personen tot het hou den dier causerie uitgenodigd en kan onder geen voorwaarde dulden, dat wettig genomen bestuursbesluiten on gedaan worden gemaakt en de uit voering daarvan onmogelijk wordt. 2. Aan het hoofdbestuur is medege deeld. dat plaatselijke en provinciale autoriteiten, die aanvankelijk hun volle medewerking hadden toegezegd, deze medewerking niet zouden ver lenen, indien bedoelde hoofdbestuurs leden in het openbaar het woord zou den voeren. Ten aanzien hiervan geldt hetzelfde als hierboven opge merkt. Het hoofdbestuur is van mening, dat onder deze omstandigheden Maas tricht niet in staat is gastvrijheid te bieden aan alle leden dier vereniging en ziet zich daarom genoodzaakt de medewerking in te roepen van een afdeling, die bereid en in staat is deze gastvrijheid volgaarne te verle nen. Er is in het bovenstaande aanlei ding, om de vraag te stellen: Wat wil genoemde vereniging toch eigenlijk? Is en blijft er reden, dat zij, die om politeike redenen gevangen hebben gezeten, zich organiseren en.... dat zij zelfs congressen houden? cocktail bleek te zijn. Tijdens de rit was deze bom ontploft. De motor rijder had zijn daarbij zwaar gewond geraakte passagier aan zijn lot over gelaten was in de duisternis ver dwenen. Na lang speuren is het de politie gelukt de hand te leggen op het com plot, dat achter deze samenhangende zaken zat en men ging over tot de arrestatie van een reeks verdachten, allen militairen. Het kwam uit, dat men te doen had met een groep lie den. die zich niet verenigen kon met enkele beslissingen bij de bijzondere rechtspleging en dae diaarom op eigen houtje personen, die zij schuldig meenden aan landverraad, maar die niet, of volgens hen te licht gestraft waren, uit de weg wilden ruimen. Ofschoon meermalen de verdachten elkaar de schuld in de schoenen trachtten te schuiven ontkenden zij niet aan de aanslagen debet te zijn geweest. Behalve het drama aan de Prinse- gracht hebben zij nog een poging op him geweten, om een Hagenaar neer te schieten, hetgeen niet is geschied, omd'at het slachtoffer toevallig op de daig, waarop de anderen in hinderlaag lagen, niet op de plaats is gekomen. Bovendien hebben zij éen hotelhou- waar zij hem hadden verwacht, der uit Renkum wederrechtelijk ge vangen gehouden, nadat zij hem had den ontvoerd, met de bedoeling hem te liquideren. Omdat zij het over de wijze, waar op deze moord moest geschieden het niet eens konden worden en enkele der verdachten de anderen niet ten volle vertrouwdien is deze zaak toen niet verdei doorgegaan. Gisteren heeft de Krijgsraad de ge hele dag besteed aan het horen van de verdachten, teneinde ieders rol nauwkeurig vast te stellen. Voorts is een groot aantal getuigen gehoord. Een dier verdachten verklaarde, dat hij meende, dat de „illegale stunt" wel strafbaar was. maar dat de over heid het on-officieel zou toelaten. De auditeur-militair, majoor mr. J. M. J. Baak zal vanmorgen requisitoir nemen, waarna de verdedigers aan het woord zullen komen. BIJENKORF-AFFAIRE. Twee en een kwart millioen zwarte winst? Bij de behandeling van de zaak De Bijenkorf te Amsterdam is het finan cieel rapport van de prijsbeheersing aan de orde gekomen. In een tegen- rapport noemde De Bijenkorf de be rekeningen van de prijsbeheersing onjuist en eenzijdig. De prijsbeheer sing verweerde zich door op te mer ken, dat het rapport slechts globale berekeningen bevatte, omdat het haar aan de tijd ontbrak en doordat De Bijenkorf de gewenste gegevens niet wilde verstrekken. Volgens de prijsbeheersing zou de zwarte winst 21/4 millioen gulden bedragen. De Bijenkorf -betwistte dit bedrag. In het pleidooi zal De Bijenkorf gele genheid hebben op dit rapport terug te komen. TWEEDE KAMER. Na de openingsrede van de voorzit, ter, het trekken der afdelingen enz., deelde de voorzitter mede, dat de re gering hem had doen weten, nog niet in staat te zijn, de zo lang verbeide regeringsverklaring over Indië af te leggen, maar dat deze Dinsdag a.s. toch wel definitief verwacht zou mo gen worden. BESTUUR TWEEDE KAMER FRACTIE K.V.P. Het Bestuur van de Tweede Kamer fractie der Katholieke Volkspartij is voor het zittingsjaar 194748 als vol^s samengesteld: Voorzitter, Prof. Mr.C. P. H. Romme; Vice-voorzitter, Mr. F. G. C. J. M. Teulings; Eerste- secretaris, Dr. L. G. Kortenhorst; Tweede-secretaris, Th. D. J. M Koer sen; Penningmeester, V. J. Andries- sen. Het secretariaat is gevestigd: Nas sau Zuilensteinstraat 9, Den Haag. HET TEHUIS VOOR DE VIRGILIANEN. Verhuur St. Barbara-klooster in October aan de orde- Naar de „Tijd" verneemt, zal de gemeenteraad van Delft de kwestie van de verhuur van het St. Barbara- klooser in October a.s. in behande ling nemen. Zoals bekend, vraagt de Delftse Ka tholieke Studentenvereniging Sanc- tus Virgilius al meer dan anderhalf jaar lang om toewijzing van het St. Barbara-klooster, daar het eigen verenigingsgebouw voor de rond dui zend leden veel te klein is en het oude klooster niet voor woonruimte geschikt is. Op onverklaarbare wijze werd dit verzoek nog steeds niet in gewilligd hetgeen leidde tot een de monstratie van de Virgilianen van welk feit wij uitvoerig melding maak ten. L.T.B.-BEDEVAART NAAR HEILOO Mi De kapel kon zo grote oogst niet bergen 'ARIA indien we het voorrecht hadden gesmaakt haar bij haar leven in een straatje van Nazareth tegen te komen was een doodgewone vrouw, die karig met aardse goederen was bedeeld, maar die dood-gewone vrouw wist en het jubelde uit raar nog niet doorwond hart, toen zij op familie-bezoek ging bij een nicht dat „van nu af mij zullen zalig prijzen alle geslachten der aarde". In haar profetische vervoering heeft zij het onafgebroken loflied gehoord dat haar ter ere door alle tijden heen zou worden aangeheven, heeft zij de millioenen mensen aanschouwd die haar hulp zouden komen inroepen als van een groot-machtige Konin gin en heeft zij, in haar visioen van eeuwen, in het jaar des heils 1947 brede scharen Hollandse boeren en tuinders zien optrekken naar haar genade-oord Heiloo, Dankbaarheid troon - en de rook is niet omlaag- en nieuwe zorgen Welk een schouwspel! Duizenden sterke mannen, die hun bedrijf in de steek lieten, om hun Moeder te ko men huldigen en te dedanken en haar \oorspraak met aandrang en overre dend gebed opnieuw in te roepen. Er waren er veel te veel, wat toch beter is dan veel te weinig De kapel, welke een flinke landbouwschuur gelijkt met een torentje erop, kon zo rijke oogst niet bergen; de paden van het bos een zo gezwollen stroom niet af voeren. Honderden stonden buiten de kerk, toen de Hoogmis werd opgedra gen niet uit onverschilligheid, maar omdat er met geen mensen-mo gelijkheid nog iemand in geperst kon worden, en de houten overkapping kreunde en kermde, toen die opge- stouwde mannen-menigte als uit één reuzen-keel de „Gloria" ging zingen. Het was een heilig geweld, zoals ook deze ganse dag de hemel een heilig geweld is aangedaan. Deze bedevaart i?, naar we vertrouwen, niet onver hoord, doch zeker niet ongehoord ge bleven. En welk een vreugde is niet alleen aan Maria, maar ook aan Vader Willi- 'cord gisteren bezorgd, toen hij het verre nageslacht van zijn eerste be keerlingen die toch zo koppig en halsstarrig waren! vereend -zag rond het altaar waar een andere Be nedictijn, (dom. F. Gerritsen van de priorij te Egmond) het offer van Christus' kruisdood opdroeg ter ere van Diens Moeder hooggeprezen. De offergaven van boer en tuinder lagen rond dat altaar uitgestald. Het v/as het beste van het beste. De nieuw ste soorten gladiolen, dahlia's, chry santen en anjelieren sierden altaar, wanden en bogen-hallen, een bloe mententoonstelling voor O. L. Heer en Maria alleen; de sappigste vruch ten, perziken, appels, druiven, maar cok bonen, aardappelen, bieten en iooie kool lagen uitgespreid op de tre den en op tafels, te zamen met ron de gele kazen (gestempelde en onge stempelde), eieren, boterschaapjes en zelfs' een stuk spek. Het was het offer van Abel, dat in een wolk van wierook opsteeg voor Gods genade- Geïnspireerd door deze herfst vruchtbaarheid preekte pastoor Cleo- phas over de tekst uit het Boek Levi- ticus, betrekking hebbend op het Joodse Loofhuttenfeest: „Wanneer gij zult verzameld hebben alle vruchten van uw land, zult ge een feestdag voor de Heer bereiden". Bij deze 27ste processie van de L.T.B. herin nerde de predikant eraan, hoe deze jaarlijkse bedevaart geboren was uit de nood van de landbouwcrisis vóór de oorlog. Toen was het rector Kok, die op een rumoerige vergadering van eisen en eisen uitriep: ..Mannen, la ten we andere middelen gebruiken; laten we gezamenlijk opgaan naar O. L. Vrouw-ter-Nood. Nu leven we wel in een andere tijd, maar we staan voor onoplosbare problemen en de vrees is* er bij velen, dat het weer even erg of nog erger gaat worden aan vóór de oorlog. We staan na een teleurstellende zomer voor een zorg volle winter. En daarom komen we, na als goede kinderen de Hemelse Vader gedankt te hebben voor Zijn weldaden, een beroep doen op Zijn vaderlijke liefde; komen we de gaven onttrokken aan de bodem aanbiden aan onze lieve Moeder om daardoor haar Zoon te eren; om te verkrijgen, dat uitkomst worde gegeven aan de wereld, die gedrukt gaat onder het gevoel van een nieuw noodlot. Pastoor Cleophas deelde ten slotte mede, dat hij „binnen niet al te lan ge tijd" van zijn adviseurschap zal worden ontheven. Hij dankte de L. T.B.'ers voor de stichting en het heer lijk voorbeeld van godsvrucht, dat zij hem vooral in dit heiligdom hadden gegeven en hij beloofde en vroeg voor elkaar te blijven bidden en voor het opkomend geslacht. In verkorte vorm heeft pastoor Cjeophas deze predikatie ook gehou den voor de overtalligen maar niet overtollig en. die in de eigenlijke ge nade-kapel hun toevlucht hadden ge zocht. Ook daar een feest van bloe men, een brandend braambos van kaarsen, een vloeien en ebben van' bidders. Men kon het aan de gezich ten zien, wat het oude „Liedeken van Heylo" zingt: Daer menigh siel haer droeve klachten Heeft uytgestort.-. De kraantjes van de Runxputte uit de putrand bloeide een krans van paarse asters hadden devote en dorstige aanloop en St. Willibrord werd niet vergeten. Zijn beeld, geschenk van de R.K. Volksbond, een vermoeide grijsaard steunend op zijn staf werd zelfs het middelpunt, toen prof. Hammer- stein, hoogleraar aan het Theologicum te Warmond en als zodanig opvolger van prof. Cleophas, een hooggestem de lofspraak hield op „deze stamva der van gans een volk, met geestelijk nageslacht", die, als Engelsman hier gekomen, na een heilige werkkracht van vijftig jaren, de tekst op zich zou mogen toepassen: „Ik heb wortel ge schoten onder een roemrijk volk". De ware roem van Hollands glorie ligt in het werk, dat St. Willibrord de moedige geloofsheld, de ware bescha- ver en de trouwe zoon der H. Kerk in ons land is begonnen. Daarom wekte de predikant op: het erfdeel van onze vaderen te handhaven. DE PROCESSIE TREKT UIT. Een mens leeft niet van geestelijke spijs alleen, maar moet op zijn tijd brood eten. In het middaguur hadden de inrichtingen, die zulke gezellige namen dragen als ,,'t Stalletje van Bethlehem" en „Pelgrimsrust" 't stormachtig druk. Scharen mannen zaten en lagen in kringen op de gras velden rond de kapel en bespraken het weer, dat, na een huilbui in de morgen, onheilspellend mooi werd. Maar voor deze middag, alléén nog maar voor deze éne middag, moest het toch zonneschijn geven, om de processie te bestralen, een processie, waarin ook Haarlems bisschop mee zou gaan. De mensen-zee spleet als voor Mozes' staf, toen mgr. de stamp volle kerk doorschreed. Na een korte aanbidding van het uitgestelde Aller heiligste, ontrolde zich de processie als een levende rozenkrans mef kleu rige vaandels voor de „grote kralen" een rozenkrans, die zich luide bid dend slingerde langs de paden van deze lusthof, van dit Eden, gewijd aan haar, die de „nieuwe Eva" wordt geprezen. Het H. Sacrament werd gedragen door deken Nieuwenhuizen uit Alphen a. d. Rijn, en toen het in zicht kwam van het riet-prieol, waaronder het rust-altaar staat, werd de goede Meester opgewacht, ontvangen, bin nengeleid met de jubel van een dui- zendstemmig mannen-orgel: Steeds bemind, geloofd, erkend Zij 't Hoogheilig Sacrament. Toespraak van de bisschop En toen heeft de bisschop zijn man- nentoegesproken, de boeren en tuin ders, die meer dan anderen Gods wel daden kunnen waarderen, omdat zij „dagelijks getuigen zijn van de grote v/onderen, die God wrocht in de na tuur", Dit jaar kunnen velen zeggen: we hebben hard gewerkt en weinig verdiend. Geen mens blijven de moei lijkheden bespaard, niettegenstaande of beter: juist omdat God ons lief heeft en Maria ons bemint. Heeft Maria het lijden tegen kunnen hou den van haar goddelijke Zoon? Heeft zij het zelfs maar gewild? In het kruis, in het lijden van Jezus, ligt on ze zaligheid. Ook in tegenslagen moe ten wij dankbaar zijn, ook al kost het ons natuurlijk moeite. Juist daarom komen wij tot O L. Vrouw-ter-nood. „Denkt ge soms, dat zij doof zal blij ven als ge met mannelijke degelijk heid en grote eenvoud, haar komt smeken om hulp in uw nood?" Moe der Maria zorgt voor uw noden, „als gij blijft, die ge zijt": gezinnen. Chris telijke gezinnen, eenvoudig, rein, lief devol, rechtvaardig en arbeidzaam. Ge moet uw gezinnen sluiten voor het werelds gedoe. „Onder uw bescher ming, H. Moeder, stellen we deze mannen en al hun gezinnen en al hun werk. Gedenk o Maria, dat wij tonen uw kinderen te zijn, toon gij, dat gij onze Moeder zijt. Lieve Jezus, zegen hen allen. Goede Moeder, wees hun aller voorspraak!" Na een kort Lof trok het leger met zijn vaandels en banieren weer zin gend en biddend uit voor het Ons Heer en zijn keerden terug naar huis als de herders van Bethlehem, lovend en dankend „om al wat ze hadden ge hoord en gezien". „Maar Maria" zo schreef St. Lu cas „bewaarde dit alles in haar hart". ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 8) „Waarom niet?" vroeg zijn moe der overmoedig. „Omdat 't niet waar is," zei Daan lachend. „U weet evengoed als ik, dat u bijzonder met het meisje waart ingenomen. Dat zag ik heel goed aan u; en het zou vreemd geweest zijn, als 't niet zo geweest was." „Ik geef toe, dat zij alles in haar voordeel heeft," zei juffrouw Nor ton. „en mijnheer Landon heeft heel vriendelijk gesproken en was heel beleefd; maar dat zijn vreemdelin gen altijd. Neen, Daan laat ik hem ëe huur maar opzeggen." „Nu. als u het graag wilt," zei hij sner. een knikje. Maar doe het niet «worgen; geef hun een week tijd..." „In die week kan de hele buurt iwel in puin liggen," beweerde juf frouw Norton. ..Latufc wij dat maar riskeren moe" d-*r. en vergeet niet, dat ik wel een oog ie in ;t zeil zal houden. Ik ge loof, dat ik een oude heer en kind wel kan regeren hè? Neen, geef 'hun maar een week tijd." „Nu als jij 't zegt, Daan," zei de moeder met ogen die glansden van trots. „Maar maak er mij geen ver wijt van, als wij met bed en al in de lucht vliegen!" „Ik geef u de verzekering, dat't niet zal gebeuren," beloofde hij lachend „Hoe 't ook zij, als wij de lucht in gaan, dan gaan zij mee de hoogte in- Bah, wat 'n onzin! Een zenuwachtige oude heer bijna al die vreemdelingen zijn nerveus, ge loof ik en dat meisje... ja zij is een buitengewoon kind met aparte ma nieren, maar ze is nog maar een bakvisje... helemaal niet gevaar lijk!" III De week uitstel, waarvoor Daan had gepleit verliep en de rust van Selby Gardens was niet door een bom of zoiets verstoord. Bovendien was juffrouw Norton gewoon ge raakt aan, ja bijna verzoend met haar huurders en hun vreemde ma nieren. Feitelijk gevoelde zij zich ge drongen tegenover Daan te beken nen, dat de vreemdelingen tot nu toe de laatste drie woorden met na druk en hoofdknikkiend: uitgespro ken in elk opzicht uitstekende huurders waren. Zij hadden weinig noten op hun zang, waren heel kalm en rustig en belden niet voor elk wissewasje. „Erg gemakkelijk wat de kost aan gaat en stil ook. Als juffrouw Stella mét de hele dag buitenlandse lied jes zong en in twee sprongen de trap afvloog, of zich met een gilletje langs de leuning naar beneden liet glij den zou je niet merken, dat er huur ders in huis waren," verzekerde juffrouw Norton. „Ja, die mijnheer Landon is een echte gentleman." „En juffrouw Stella... nu, moe dertje, beken maar eerlijk, dat zij uw goeie hartje heeft gestolen," plaagde Daan haar lachend. Juffrouw Norton deed een poging om" ontkennend haar wenkbrauwen en schouders op te trekken, hetgeen een jammerlijke mislukking werd. Want van de tweede dag van haar verblijf af. was de goede vrouw on der bekoring van het jonge meisje geraakt en was nu reeds haar vurige bewonderaarster en toegewijde sla vin geworden. Na een tikje op de keukendeur was Stella binnen gekomen, terwijl de toebereidselen voor een kerrie schotel in volle gang waren. Zon der verdere inleiding had! zij juf frouw Norton met de vraag verrast: „Madame, hoe vindt u deze jurk? Eerlijk zeggen, hoor." Juffrouw Norton liet haar blik over het slanke figuurtje gaan en het was haar aan te zien dat haar bewondering enigszins door onwil lige critiek werd getemperd. „Heel mooi, prachtig, juffrouw Stella," begon ze en aarzelde dan; waarop Stella die al heel eigen met haar was, begon te lachen. „Maar niét geschikt voor Enge land. zegt mijn vader. Wat een rare mode houden ze er hier toch op na, juffrouw- Maar Peppino zo noem ik vader altijd zegt, dat hij zeker weet, dat u het ook zou vinden. En nu vraagt vader, of u zo vriendelijk zou willen zijn, mij op z'n Engels te kleden. Ik veronderstel, dat er in de buurt wel goede confectiemagazij nen zullen zijn, waar iets goeds 'te krijgen is." „Natuurlijk juffrouw," zei juf frouw Norton. „Fletcher en Brown in de Commercial Road is een fijne zaak, waar u zeker kunt slagen." „Zoudt u die pan met dat heerlijk riekende goedje niet weg kunnen zetten en met mij naar de winkel gaan?" „Dit is een kerrieschotel voor uw diner," verklaarde juffrouw Norton mét de waardigheid van een chef kok. Neen, die pan kan ik nu niet aan z'n lot overlaten, dan zou 't be derven. Maar ik zou om elf uur mijn huishoudelijke boodschappen kun nen doen en u dan meenemen." „U is een engel, madame; precies elf uur glijd ik de trap af!" en zij trippelde, fluitend als een schooljon gen, de keuken uit. Niet zonder trots wandelde juf frouw Norton met haar aangebeden huisgenootje de deur uit en het is onbegrijpelijk, waar in die enkele ogenblikken die hoofden boven de ondergordijntjes vandaa kwamerh. Na enige huishoudelijke benodig- heden te hebben gekocht, stonden juffrouw Norton en Stella gearmd voor de etalages van Fletcher en Brown. Na een critisch onderzoek besloot juffrouw Norton binnen te gaan. Doch het viel de goede weduwe in dat magazijn niet mee, want het bleek, dat juffrouw Landon niet ge makkelijk te bedienen was. De meeste voorgelegde stalen en mo dellen bekeek ze minachtend en of de wanhopige chef al beweerde, dat het de laatste Parijse modellen en dessins waren, zij glimlachte maar en schudde ongelovig haar mooie kopje. Na lang zoeken, waarbij on geveer het hele personeel in 't tuig kwam en waarmee zelfs de direc teur van de zaak zich bemoeide, koos zy enige gemaakte jurken en bestelde er een paar op staal, welke moesten gemaakt wordien. Met een zucht van verlichting vertrokken de dames en werden door de directeur zelf uitgeleide gedaan, „Als 't nu maar naar uw vaders zin is. juffrouw," zei juffrouw Nor ton enigszins angstig. „Wij hebben veel geld besteed" zij wist op de kop af. hoeveel „want u koos al tijd het duurste." „Ik ben gauw tevreden," zei Stella onbezorgd. „Het beste is goed ge noeg voor mij. O, vader vindt het wel goed. Hij gaf me twintig pond mee, voor 't geval, dat wij contant moesten betalen." „Twintig pond!" hijgde juffrouw Norton, terwijl ze overwoog, dat haar huurder dan toch wel in goede doen moest zijn. „Dat is veel geld juf frouw! Maar natuurlijk behoefde u niet contant te betalen, want ik ben een vas'te klant van Fletcher al jaren." „Natuurlijk vertrouwden zij u." stemde het meisje gretig toe; „wie zou dat niet? Nu, ik hoop, dat vader ditmaal tevreden is. In ieder geval heeft hij nu z'n zin en moet hij er genoegen mee nemen, al was ik het met alles niét eens." (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2