DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 lawton op de transfer lijst Het bestuur van Chelsea heef* me degedeeld dat het bereid is aanbie dingen voor een eventueele over dracht van Tommy Lawton in over weging te nemen. Verleden maand had Lawton gevraagd op de transfer lijst geplaatst te worden, maar dit verzoek was afgewezen. De medede ling van Chelsea's bes-tuur heeft dan ook verwondering gewekt in sport kringen. De Engelse League. De uitsla gen van devoetbalwedstrijden die gisteren voor de Engelse League wer den gespeeld, luiden: le Divisie: Charlton AthleticLi verpool 20; EvertonAston Villa 30; Manchester CityDerby Coun ty 32: PortsmouthSheffield Uni ted 60: Preston North End'Stoke City 21; Sunderland—-Chelsea 23. 2e Divisie: FulhamBarnsley 01; Luton TownLeicester City 21; New Castle UnitedBirmingham Ci ty 10; Nottingham ForestBrent ford 20; PlymouthLeeds United 10; SouthamptonCardiff City 2—2. CRICKET. Edrich scoort 3539 in 1 seizoen. In de laatste wedstrijd van het sei zoen tussen Middlesex en de Rest scoorde Edrich, die het laatst aan bat was, 13 n o, waardoor hij zijr totaal voor 1 seizoen bracht op 3539. Het to taal van Denis Compton voor dit seizoen is 3816. Beiden hebben Hay- ward's oude record ruim verbeterd'. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Trianon: „The lost weekend", bo ven 18 jaar. Casino: „Parasieten", boven 18 jaar Rex: „Het legioen van Zorro", boven 14 jaar. Luxor: „The spiral staircase", bo ven 18 jaar. Lido: „De verdachte", voor strikt volwassenen. alphen aan den rijn NIEUWE. SCHOOL-INSPECTIES INGESTELD De ingrijpende reorganisaties op het terrein van het onderwijs en .de uitbreiding van werkzaamheden der inspecteurs van 'het L.O. hebben de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ertoe geleid, om het arbeidsgebied van de inspecteurs voor het L.O. in te ikrimpen. Dit bracht echter met zich mee, dat het aantal inspecties met acht diende te worden uitgebreid. Alphen aan de Rijn maakt, met ingang van 1 Sept. j.l. deel hiervan uit. Nederland is in gedeeld in drie-hoofdinspecties; onze gemeente ressorteert onder de twee de hoofdinspecties, Het Rijk is voor het toezicht over het kleuteronderwijs en de inrich tingen ter opleiding van onderwij zend personeel voor kleuterscholen verdeeld in acht districten. De in spectie Alphen a. d. Rijn district 5, omvat de gemeenten: Ter-Aar, Al- flcemade, Alphen aan de Rijn, Barwoutswaarder, Bodegraven, Bos koop, Hazerswoude, Koudekerk, Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuw veen, Rietveld, Rijnzaterwou- de, Waarder, Waddinxveen Woerden, Woubrugge, Zevenhoven Zoeter- woude, Zwammerdam, De inspectie Delft omvat o.m. de gemeenten: Benthuizen, Leidschen- dam, Nootdorp, Voorschoten, Wasse naar en Zoetermeer. De inspectie Leiden omvat o.m. de gemeenten; Hillegom, Katwijk, Lei den Lisse, Noordwijk,, Noord wij ker- hout, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassen- heim, Valkenburg, Voorhout en Warmond. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente komt op Woensdag 1 Octo ber des avonds te 6.30 uur in het raadhuis in openbare vergadering bij een. De Oogstdankdag der £i.T.B. Heden vierde de plaatselijke afd. van de L.T.B. voor het eerst het oogstdankfeest, volgens de wens van het hoofdbestuur. Dinsdagmiddag was de gelegenheid opengesteld: om de dank aan God voor de verkregen goede oogst te uiten door aanbieding van offers in de vorm van natura. Deze werden rondom het vaandel der afd., bij het Sint-Jozephal'taar in de parochiekerk opgesteld. Woens dagmorgen werd te 7.45 door alle le den en hun huisgenoten een stille H. Mis mede aan Godi opgedragen, waarna de deken het Kruisgebed bad én de vruchten der aarde zegende. Vervolgens zaten de leden met hun echtgenoten of huisgenoten aan, aan een gezamelijk ontbijt in de St. Jozephzaal. Ook hier was een ge deelte der voor de behoeftigen der parochie saamgebrachte natura door de deken eveneens werd gezegend. De Deken hield) een korte toespraak waarna de heer J. A. M. v. Niekerk, voorzitter der plaatselijke afdeling, dit kort samenzijn sloot Tot bezegeling van het oogstdank feest zullen de L.T.B.'ers Donderdag 18 Sept. een bedevaart ondernemen naar Heilo, waarvoor zich 30 leden hebben opgegeven. Ook de Deken maakt de bedevaart mee, terwijl Mgr. Huibers eveneens tot de bede- vaartsgangers zal kunnen worden gerakend. Hanze-vergadering. Om circa 8 uur opende de heer Th. Borsten van het diocesaan Hanze-Bureau Den Haag bij ontstentenis van de voorz, de vergadering in café Toor met de Chr. groet en heette allen welkom. Na een uitvoerige uiteenzetting door de heer Borsten werd de contributie vastgesteld op 50 cent per lid. Door de heer Borsten werdén de volgende acties aanbevolen. De kadervorming, een tentoonstelling en reclame-acties, zoals per advertentie in de courant en in de verschillende middenstands zaken. Ook werd er door de Fed.-secr. de heer J. Lauwers 'n hartig woord je gesproken over de medewerking van de verschillende afd. besturen. De voorstellen zullen nader door 't bestuur uitgewerkt worden. Gouden .Huwelijksfeest Het echtpaar Pieter van Oeveren en An na van Oeveren-Gil jam, Hooftstraat 272 alhier, 'hoopt 1 Oct. zijn 50-jarig huwelijksfeest te herdenken. -Opbrengst Speldjesverkoop. De speldjes verkoop op het station alhier, ten bate van de Tuberculose-vereni- ging van het spoorwegpersoneel in Nederland heeft 118.50^ opge bracht. Gunning Woningbouw. Namens de Woningbouw vereniging „Alphens Belang" werd heden de bouw van 13 woningen aan de Vermeerstraat en de Ten Harmsenstraat alhier ge gund aan het architectenbureau Bran des en Vis alhier. Paardenmarkt. Gistermorgen werd de jaarlijkse paardenmarkt ge houden, welke zich opnieuw in da lende lijn bevond. Waren er vorig jaar nog ruim 90 paarden te tellen, dit keer waren er weer een vijftiental minder. De handel was traag. De prij zen varieerden voor veulens van 80 130.paarden van f 200600. hitten 100300.Wat nog enige levendigheid bracht op de paarden markt, waren ongetwijfeld de vele marktkramen, waar als naar gewoon te het „allerbeste" voor de „allerlaag ste" prijs te koop was-. Deze 'tenten trokken dan ook veel belangstelling en de handel was daar, vooral wat de planten en bloemen betrof beslist „le vendig" te noemen. Geboren: Maartje, d. v. T. D. Kempenaar en J. van Dam; Anastatia Chr. A., d. v A. de Jong en Chr. Zutt: Andrea Thè, d. v. A. Lammers en W. J. Crul; Oene P., z. v. H. J. Rijnsburger en M. Chr. de Vries; Ca- tharina J. C., d. v. C. Vrisekoop en C. J. Keijzer; Adriana M., d. v. C. Willeboorse ei J. A. Jansen; W„ z. v. J. Blanksma en A. van 't Woudt; Teun M., d'. v. J. Vis en C. M. A. den Bleker. Overleden: A. C. Kerstens 53 j., echtgenote van A. Rademaker. lisse Raadslidmaatschap. De heer H. Capel heeft zijn benoeming tot lid van de raad dezer gemeente niet aan vaard. De voorz. van het Centr. Stembur. heeft thans als lid van de raad dezer gemeente benoemd verklaard de heer J. van Briemen. welke zijn benoe ming heeft aangenomen. Woningbouw. Aan de heer E. Schuyt te Hillegom is gegund het bouwen van 38 woningen in deze ge meente, ten laste van de Woning bouwvereniging „Volksbelang" al hier. Lisser Biljart Kring. Dinsdag avond hield de Lisser Biljart Kring in het Bondsgebouw een algemene ledenvergadering, onder voorzitter schap van de heer G. C. Degger In zijn openingswoord wees de voorz. cp de grote uitbreiding vanwege de fusie met de Biljart Kring Bloembol lenstreek. Het aantal verenigingen was hiermede met vijf vermeerderd. Medegedeeld werd, dat waarschijn lijk ook de nieuwe Biljartver. „Flora" uit Hillegom voor de nieuwe compe titie zal uitkomen. Hierna werd overgegaan tot ver kiezing van een secr. Een drietal can- didaten waren hiervoor aangewezen. Na stemming werd de heer B. Tjal- links van de Biljartver. „Excelsior" als secr. gekozen. Besloten werd om voor de a.s com petitie, welke ongeveer 15 October een aanvang zal nemen. 5 klassen in te delen; in alle klassen zal libre wor den gespeeld. Voor 1 October moeten de aangesloten verenigingen de moyenne Van de spelers aan de com petitieleider opgeven, waarna de in deling zal worden vastgesteld. Voorts werd een commissie geko zen voor controlering van het mate riaal voor de persoonlijke kampioen schappen, n.l. W. Slootbeek Flora. C. Faas VIOS, H. Sclioo „Oude Post", F. Schoon e LUTO en G. van Eyclc „Do- rus Rijkers. Uitvoerig werden de bepalingen voor de komende wedstrijden bespro ken; besloten werd dat het ankerspel (15 c.m. uit de hoek gemeten) verbo den is. Voor de a.s. competitie zullen de volgende verenigen uitkomen: LUTO, Excelsior. Concordia, VIOS, Dorus Rijkers en DKV, allen Lisse; Flora Noordwijk; „Oude Post" Sassenheim; ..Piet Gijzenbrug" Noordwijkerhoout en „De Bonte Koe" Voorhout. Geboren: Anna, d. van A. P. Scholte en E. M. de Kooker; Fredericus Adria- nus Maria, z. van J. A. Wessels en A. C. Baars; Margaretha Maria, d. van J. A. Wessels en A. C Baars; Johan nes Marinus, z. van H. J. Slobbe en A C. Baak; Marianne Cornelia, do. van I. de Kooker en M. Onos; Corne lls, z. van A. Dorsman en G. Schalk; Gerardus Adrianus Theodorus Ma ria, z. van Th. C. Weijers en C. D. van der Ploeg. Ondertrouwd: Th. P. van der Meer 26' j. te Alkemade en C. M. van Rui ten 28 j.; J. L. van Eeden 29 p. te Noordwi.ikerhout en C. M. van der Foei 25 j.: J. Th. van Dijk 26 j. en J. W. van den Barselaar 20 j.; j Faas 64 j. en E. van Morsbergen 55 j. Getrouwd: A. Broekhuizen en K. Reitsma. Overleden: M. van Zuilen 83 j., echtgenoote van J. Onos; Wilhelmina Elisabeth Kleijhor&t 23 j. nieuwkoop Gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt op Vrijdag a.s. in openbare zitting bijeen. De agenda vermeldt o.a. ontslag en benoeming hoofd der O. L. School. Benoeming commissie van Advies als bedoeld in art. 8 van de Woonruimtewet 1947. Flessenactie Verkenners. Wie zou dénken dat Zaterdagmiddag in Nieuwkoop de handelaar in oude materialen flessen liep op te kopen, had het mis. Verkenners voerden een grootscheepse flessenactie. Ze haalden ruim 2000 flessen op, dus., een tweede kampeertent is er! Geboren: Johannes W. M., z. v. H. W. Pieterse en J. C. Pietersen; Lidwina P. A. M., d. v. Th. J. F. Teunissen en H. A. M. Bots. Getrouwd; H. v. Diemen 34 jaar en C. C. M. Boon 32 jaar. nieuwveen Jeugdvoetbal. Onder voorzitter schap van de heer L. van Vliet kwa men de junioren, aidspiranten en de leiders in een vergadering bijeen in café Veenboer. In zijn openingswoord ■deelde de voorzitter mede, dat de contributie voor de junioren wordt verhoogd van twintig tot dertig cent, voor de adspiranten blijft deze onge wijzigd. Als algemeen leider werd benoemd de heer A. G. Zaal. De heer A. C. Droog zal zich met het secreta riaat belasten een en ander onder centrale leiding van het Nic. Boys- bestuur. Voor het samenstellen der elftallen werd' de medewerking van de heer A. Hilders toegezegd. De training werd vastgesteld op Donder dagavond 7 uur. sassenheim Geboren: Dirk C., z. v. A. Ha venaar en B. van Schie; Maria J. J., d. v. F. C. J. de Boer en M. C. van Diest; Petronella Chr., d. v. L. H. de Vrind en D. Ydema; Elisabeth J. M. d- v. A. J. van Duin en E. J. Schouten; Wilhelmina N. M., d. v, B. Eikens en H. P. de Ridder; Jo hannes H. P., z. v. J. P. Smit en P. H. van Tongeren. Ondertrouwd: P. N. Wowijs 26 j. en H. C. v. Kesteren 37 j.; Simon P. Opdam 26 j. en M. A. v. d. Krogt 21 j.; Paulus J. Habraken 27 j. en F. v. d. Zee 21 j.; J. A. van Klunen 40 j. en D. C. M. Möhlmann 28 j. Getrouwd: J. Th. J. Kaptijn 26 j. en E. C. de Groot 25 j.; C. Bras 28 j. en A. Dijkstra 24 j.; H. W. Möhl mann 28 j. en A. C. Durieux 25 5j.; W. Rodoe 58 j. en H. M. v. Touw 49 jaar. ter-aar Geitenkeuring. Door de geiten- fok vereniging „De Eensgezindheid" is weer de jaarlijkse geitenkeuring gehouden. De volgende eigenaren za gen hun geit in de resp. rubriek be kroond: Rubriek Lammeren: le prijs1 C. Egberts, 2e pr. wed. Jac. Valentijn Rubriek 1-jarigen le pr. J. Sanders. Rubriek oudere, gehoornde geiten, le pr. Chr. Uitten waal; 2e pr. Chr. Uijt- tewaal. Rubriek: oudere ongehoornde witte geiten: le prijs C. Egberts, 2e prijs C. van Eijk, 3e pr. M. van Tol. Geboren: Adrianus M., z. v. Th. Verlaan en P. J. Bosland; Wilhel mina C. M., d. v. A. Valentijn en C. H. Vroonhof; Jan, z. v. A. Spek en J. Froolik; Antonia C. J. M.. d. v. P. J. Mank en P. J. Uijttewaal; te Leiden; Petronella C. M.. d. v. H. A.Egberts en C. E. Campfens. Ondertrouwd: C. van Woudenberg 27 j. en J. A. van der Bas, 24 j.; P. Treur 28 jaar en G. Kesting 23 j.; J. P. Uijttewaal 26 j. en M. M. van der Pijl 24 jaar. voorhout ORANJEFEESTEN. Nadat 's morgens eerst een H. Mis was opgedragen voor onze soldaten in Indië, kwamen na afloop alle kin deren bijeen op d'e speelplaats van de' R.K. Jongensschool, vanwaar werd. afgemarcheerd naar het gemeente huis, waar een zanghulde plaats vond1. Nadat het Wilhelmus was gezon gen opende de vice-voorzitter der Oranje-Ver., de heer J. P. Schulte de feesten meteen korte toespraak waar na de kinderen enige volksliederen zongen, begeleid door de R.K. Mu ziekvereniging „St. Gaecilia". Vervol gens sprak d'e burgemeester de ver zamelde menigte toe. In dank aan vaarde hij deze hulde, omdat, al zijn de omstandigheden zorgelijk, een der gelijke hulde niet misplaats is. Hij spoorde de jeugd aan het vaste voor nemen te maken te helpen opbou wen, en hoopte dat het volgend jaar de feesten in betere omstandigheden gevierd zullen worden. Hierna vertrokken allen in optocht naar het feestterrein) waar de gebrui kelijke kindiertractatië plaats vond en allen zich onledig hielden met de vele kinderspelen, terwijl in de na middag de volksspelen een aanvang namen. De tweede dag werd ingezet met het ringsteken in tilbury's, waar voor zoaté steeds veel belangstelling was. De Middenstand had' zich ook van haar beste kant laiten zien door een grote deelname aan de etalage wedstrijd. Ook voor het publiek wa ren hier prijzen te winnen, doordat hieraan een etalagefouten wedstrijd verbonden was. Honderden ver drongen zich voor de etalages om de fouten op te sporen, een bewijs dat die animo hiervoor groot was. Ernstig ongeval. Toen die melk venter v. d. V. in de Mgr. Broerestr. enige klanten bediende, kwam een kinderoptocht met muziek voorop de straat in om naar het feestterrein te gaan. Het jonge paard, wat onbe heerd stond, schrok hiervan zodanig dat het ophol sloeg. Een vierjarig ventje, pleegkind van de familie G. wat op de wagen was gezeten, werd er af geslingerd en moest door de on middellijk ontboden geneesheer di rect naar het ziekenhuis te Leiden wordenovérgebracht. De wagien werd zwaar beschadigd', terwijl eni ge bomen het ook moesten ontgelden. voorschoten Geboren: Theodorus R. M., z. v. J. van Geijlswijk en A. J. Zoete melk; Cornelis, z. v. C. van Veen en J. P Roos. Gehuwd: W. Schrijvers 32 j. en M. J. van Hemert 30 j.; H. J. v,an Ve netië 37 jaar en M. van den Nieu- wendijk 33 jaar. warmond Inbraak in Ned. Herv. Pastorie. In de afgelopen nacht is een inbraak gepleegd in de pastorie van de Ned. Hervormde Kerk. De dieven, die zich via een W.C.-raampje toegang tot de pastorie hebben verschaft, namen een belangrijk bedrag aan geld mede, be nevens een damesrijwiel. Van de da ders ontbreekt ieder spoor, maar de politie heeft de zaak reeds in onder zoek. wassenaar Dekens gewassen; dekens verdwe nen. Een bewoonster van de Nar cislaan, die in de tuin achter haar huis twee wollen dekens had neer gehangen om te drogen, kwam des avonds tot de onaangename ontdek king, dat de dekens waren gestolen. 100.zoek. V. uit Den Haag deed aangifte van vermoedelijke be roving van een bankbiljet van 100 Aangehouden. B. uit Leiden werd aangehouden wegens oplich ting van textielpunten. Sanatoria-collecte. De Vorige week Woensdag in Wassenaar ge houden gecombineerde collecte voor de 3 T. B. C.-Sanatoria „Somervanck" „Zonnegloren" en „Zonnestraal" heeft een fraai resultaat opgeleverd. Er werd f 1869.955 ingezameld. woerden GEDENKSTEEN ONTHULD Gistermiddag is in het gemeente huis te Woerden een gedenksteen onthuld, welke was aangeboden door het gemeentebestuur van Maasdriel als dank voor het vele dat Woerden voor deze zwaar getroffen plaats in d.e Bommelerwaard heeft gedaan. BEURSOVERZICHT. Het viel niet te verwonderen, dat op het Dinsdag bereikte zeer hoge koerspeil gisteren enig aanbod los kwam. Nu dient in aanmerking ge nomen, dat behalve het publiek ook de daghandel zich behoorlijk heeft laten gelden, doch, hoewel aangeno men mag worden dat de cijfers der begroting inmiddels tot in breder kringen zijn doorgedrongen, en met name uit de provincie nog behoorlij ke vraag aanwezig was, voltrok zich toch door overheersend aanbod een reactie. Vielen de hoofdkoersen gis teren betrekkelijk nog mee, op de vrije markt nam het aanbod toe, waardoor de koersen nog verder te rugliepen en verscheidene punten in boetten. Sterk kwam dit tot uiting voor Koninklijke Olie, die na een hoofdkoers van 452 fluctueerden en zelfs tot 447 gedaan werden. De Industriemarkt was* verdeeld, aan vankelijk zonder grote afwijkingen, waarbi.i de leidende soorten vrijwel gehandhaafd bleven. In het vrije verkeer echter ontkwamen deze niet aan de teruglopende tendens. Een uitzondering vormden Nederlandse Ford. die enige procenten opliepen, teTwijl Rubberfabriek Vredestein een punt aantrok. Walvisvaart echter 2 procent lager. De omzetten waren gisteren over de gehele linie een stuk minder dan gisteren. Prolongatie 2 1/4 procent. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). BINNENLAND. NIEUWE BRITSE AMBASSADEUR IN NEDERLAND. Officieel wordt medegedeeld, dat sir Neville Bland, de Britse ambas sadeur te 's-Gravenhage„ in verband met de leeftijdsgrens aan het einde van dit jaar de diplomatieke dienst gaat verlaten en uit dien hoofde ont heven wo'-dt van zijn functie in D°n Haag. Hij zal worden opgevolgd docr Sir Philip Nichols, de tegenwoordi ge ambasadeur in Tsjecho-Slowakije. NOTARIAAT. Bij K.B. zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Graven- hage. ter standplaats 's-Gravenhage, A H. Bessem. csndidaat-notaris al daar. -in de plaats van J. Laarman, overleden. Mr. W. J. van Heel, candidaat-r.o- taris aldaar, in de plaats van M. H. Kleijn, overleden F. H. Reuvekamp Gille, randidaat- notaris aldaar, in de plaats van H. J. Sluis eervol ontslagen. R. Remmelts, candidaat-n jtaris al daar, in de plaats van J. J. van Voorthuijs* n. eervol ontslag v. VORMINGSCENTRUM. KATHOLIEKE ACTIE. Door het Aartsbisdom is enige tijd geleden aangekocht het voormalige hotel .Horsting" te Laag-Soeren, ten behoeve van de Katholieke Actie. De werkaamheden, om het gebouw aan het nieuwe doel dienstbaar te ma ken, zijn zover gevorderds dat de in richting, op de verwarming na, ge reed is. Ingaande 1 October zullen vormingscursussen en w^ends wor den gehouden voor de volwassen le den van de Katholieke Actie. DE JAARVERGADERING VAN DE A.N.W.B. Zaterdag 20 September zal. de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. -wederom zijn jaarlijkse algemene vergadering houden. In het Victoria- hotel te Amsterdam. Te 11 uur 's morgens zal daaraan voorafgaan een bijeenkomst in het Beursgebouw aan het Damrak, waarin voor de vijfde maal sinds haar instelling zal zal worden uitgereikt de Bergsma- medaille en wel aan de heer J. H. v. Heek te 's-Heerenberg, in verband met diens bijzondere verdiensten voer het behoud van de schoonheid van Nederland. De heer van Heek. die in hoge mate heeft medegewerkt aan de financiering van het behoud van de Veluwezoom, heeft ook tal van andere acties in het belang van het Nederlandse landsehapsschoon in belangrijke mate zijn medewer king verleend. Vanuit zijn persoon bezittingen droeg hij. vaak eerst na kostbare restauratie-werken aan zich daarin bevindende kastelen en andere gebouwen, landschappelijk zeer belangrijke en uitgesicekte ge bieden aan de gemeenschap over. Hij heeft door deze diaden van ge meenschapszin speciaal Gelderland en Overijssel ten zeerste aan zich verplicht. De Bergmsa-medaille werd ingesteld bij het aftreden van de heer Edo Bergsma, wiens naam met de A.N.W.B., zowel als met de ontplooing van het toerisme in Ne derland onverbreekbaar vehbonden is, na zijn 55-jarig voorzitterschap van de bond hem bij deze gelegen heid ter hand gesteld. Onder de formulering „ter erken ning van grote vei diensten voor het behoud van schoenheid van Neder land" werd zij in de loop der jaren achtereenvolgens uitgereikt aan de heer mr P. G. van Tienhoven, wij len dr. Jan P Thysse en mr. S. Ba ron van Heemstra. DODELIJK ONGELUK IN STAATSMIJN. Dinsdagmiddag is de 38-jarige P. van den Elzen, houwer in het onder grondse bedrijf der Staatsmijn Em ma, bekneld geraakt tussen ijzer werk van een ondersteuning en afval lend gesteente. Van den Elzen werd zo zwaar ge wond, dat hij overleed. De verongelukte is woonachtig te Hoensbroek, gehuwd, en vader van vijf kinderen. BUITENLAND. SJAHRIR ONTKENT. Heden heeft Sjahrir op een pers conferentie in Washington de aan klacht van dr. van Mook ontkend, dat minder verantwoordelijke personen in de republikeinse regering zouden zijn gekomen. Wat betreft de beschuldi ging van dr. van Mook, dat republi keinse bandeloze troepen het cen trale gezag niet gehoorzamen, ver klaarde Sjahrir, dat deze aantijging een klacht was, die slechts betrekking kon hebben op activiteiten, nadat de vijandelijkheden waren begonnen Hij sprak voorts over de reactie van de Indonesiërs op het werk van de con suls, die deel uitmaken van de com missie van onderzoek en verklaarde, dat de Indonesiërs teleurgesteld zijn, cmdat zij menen, dat deze commissie onvoldoende gezag heeft om verdere strijd en verder oprukken van de Ne derlandse troepen te voorkomen. „In dien de Nederlanders geen eind ma ken aan hun krijgsverrichtingen en indien zij erop blijven staan Djogja te nemen, zal het werk der commis sie helemaal geen resultaat opleve ren". Sprekende over het communisme in Indonesië, zeide Sjahrir o.m., dat de communistische partij versterkt was door ingevoerde Nederlandse leden en dat verder het communisme in Indonesië weinig mogelijkheden heeft, aangezien de Mohammedanen een zeer bewust gevoel hebben voor pri- vé-bezit. DR. VAN MOOK A.S. MAANDAG TE BATAVIA VERWACHT Volgens ae laatste berichtem uit Batavia wordt dr. van Mook Maan dag a.s- aldaar verwacht. Aneta ver neemt voorts, dat dr. Van Mook Za terdag met een Constellation uit Ne derland zal vertrekken, vergezeld van een gedeelte van het gezelschap van Soekawati, NEDERLANDS COMMUNiQUc. Het Nederlands communiqué van heden meldt, dat het aantal geval len van vijandelijk optreden per 15 September is gestegen tot 1350 a.in reoublikeinse zijde, terwijl het dag gemiddelde in de laatste week etn stijging vertoonde. Er wordt mel- ding gemaakt van 1 gewonde. Naar aanleiding van de herhaalde beschietingen van Nederlandse pa trouilles in de omgeving van Tang- gerang, ten Westen van Batavia, bin nen de oude demarcatielijn, werd dit gebied gezuiverd. Eveneens werd an zuiveringsacties uitgevoerd ten 0<~is- ttn van de Wijnkopsbaai en in het gebied rondom Tasikmalaja. Het zwaartepunt van de republikeinse agressie Jag in het rayon van Poer- wokerto en bezuiden Salatiga. Republikeinse formaties vielen bi- va ks in het gebied van Malang op Oost-Java aan. Zowel in het gebied van Padang als in dat van Palern- fcang werd een Nederlandse pipercub beschoten. BEZOEK VAN DE BELGISCHE MINISTER AAN DE DODENCEL. Bij het bezoek, dat de Belgische minister van justitie gistermiddag bracht aan de dodencel te Schevenin- gen heeft de voorzitter van het „Co mité Oranje-Hotel" de minister een uiteenzetting gegeven van de ge, schiedenis, die aan het ..Oranje-Ho tel" is verbonden. De mimster verbleef geruime tijd in de dodencel, waar hij een krans neeft neergelegd. AMERIKAANS VOORSCHOT AAN GRIEKENLAND. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken deelt mede, dat een bedrag van tien millioen dollar te: beschikking van Griekenland is ge steld voor ae aankoop van dringend benodigde importgoederen. Dit voor schot is verstrekt op verzoek van Griswold, het hoofd van de Ameri kaanse missie in Griekenland, boven de vijf millioen dollar die op 6 Aug. ter beschikking zijn gesteld. Deze bedragen, die niet zonder toestem ming van de Amerikaanse mis ca mo gen worden besteed, maken deel uit van het totale hulpprogram van drie honderd millioen dollar. Het Ameri kaanse m.-nister van buitenlandse zaken verklaart voorts, dat het uit voerige importprogram voor de bur gerlijke behoeften van Griekenland nog niet geheel gereed is. weersverwachting WEER WARM. g o Wisselende bewolking met in c o de namiddag kans op enkele ver- c o.spreide onweersbuien. Matige c wind uit Oostelijke richtingen. Voornamelijk in het Noorden van het land hogere temperatu- 8 ren. oooooooooooooooooooooooooooooooooc POSITIE NEDER. PASSAGIERS SCHEPEN. Delftdijk, 13 Sept. van Rotterdam le Vancouver. Nieuw-Holland, BataviaAmster dam, pass. 16 Sept. Gibraltar. LAATSTE BERICHTEN NEDERLANDS COMMUNIQUé. Het Nederlandse communiqué van heden meldt, dat de Nederlandse ver liezen van gisteren bedragen 1 ge sneuvelde en 11 gewonden. Op vele plaatsen in de bevrijde gebieden zijn Nederlandse patrouilles beschoten. Een Nederlandse wachtpost verdreef bij Tanggerang een groep van de T. N.I., bestaande uit 50 man. Tjibatoe op West-Java is door 150 man aan gevallen. De aanval werd afgeslagen. Op Oost-Java is een Nederlandse post zij Kebonagoeng door 50 man aange vallen. Ook deze aanval werd afge slagen, evenals bij Brastagi op Noord-Sumatra, toen een detache ment door 100 man werd aangeval len. DE BOMAANSLAG OP DE PRINSEGRACHT TE s-GRAVENHAGE VOOR DE KRIJGSRAAD. De kleine rechtszaal in het gebouw van de Hoge Raad was overvol be langstellenden toen hedenmorgen de Krijgsraad te Velde-West een aan- aanvang maakte met de behandeling van de door militairen voorbereide en gepleegde bomaanslag aan de Prin segracht No. 266 op 5 Dec- 1946. Van deze explosie werden drie personen F. S. J. Boer, diens echtgenote en de dienstbode slachtoffer. De bom was een z.g. Molotof- cocktail, bestaande uit een handgra naat en een fles benzine in een kistje. Dit pakje werd bij wijze van St.Ni- colaas-surprise bij de fam. Boer be zorgd door de 29-jarige J. Y. J. P., korporaal uit Delft. De helse machi ne werd vervaardigd door sergeant A. T. de B. uit Haarlem. Voor drie andere personen werden eveneens bommen gereed gemaakt. P. wierp twee der bommen in het water. De derde bom ontplofte bij het vervoer door soldaat J. H. H. van H., die deze bom naar Amsterdam moest bren gen. De drie laatste bommen waren be stemd voor luit.-kol. J. M. A. Goede- wagen te Amsterdam, de toenmalige kolonel van de generale staf J. Drost en voor de woningexpert R. Zwols- man te Den Haag. Bij onderzoek bleek, dat men h'er met een complot te doen had, waar bij negen militairen o.w. de kapitein F. J. J. baron van H., commandant van de negen beklaagden, die zich heden verantwoorden moesten be trokken waren. Het verloop van het complot werd tijdens de verhoren van beklaagden en getuigen duide lijk. De beschuldigingen luiden: moord., poging daartoe, opzettelijke vrijheidsberoving en overtreding vuurwapenwet. De eerste beklaagde, die voor de krijgsraad verscheen was korporaal P. Na voorlezing van de dagvaar ding door de auditeur-militair ma joor mr. dr. J. M. J. Baak, nam de president luit.-kol. mr. dr. J. P. van Erk het eerste verhoor af. Korporaal P. vertelde, dat sergeant A. R. de B. hem in de voorzomer van 1946 in vertrouwen mededeelde, dat er een organisatie bestond van belangrijke personen en hoge mili tairen, leden van het bureau nationa le veiligheid en van het politiecorp welke organisatie het voornemen had „mensen uit de weg te ruimen, jie het wettig gezag ondermijnden". De B. vroeg P. om mee te doen en dc>e, die naar hij verklaarde, tijdens 'Je bezetting niet illegaal heeft gewerkt, doch grote bewondering voor de ver zetslieden had, had toen hij middels 'zijn sergeant kans kreeg om „goel nationaal werk te doen", zich bereid verklaard toe te treden tot. een „knokploeg". De eerste opdracht aan P. was bet schaduwen van de heer Boer, die verdacht werd von contact met SS en van verraad van Engelandvaardors. In de tweede helft van Juni 1946 zijn enige militairen tezamen met Peters bij de Vogellaan te Loosduinen in hinderlaag gaan liggen om Boer, die daar veel kwam, op te wachten en neer te schieten. Deze aanslag ging niet door, omdat Boer niet ver scheen. P. vertelde voorts, dat hij op 5 Dec. 1946 samen met sergeant oe B. de „Molotof-cocktail" heeft klaar gemaakt. Hij heeft aen der pakjes naar de Prinsegracht gebracht en daar aan twee voorbijgangers ver zocht het pakje af te geven. GEMEENTEARTS VERWIJDERDE BLOEDGROEPTEKEN. In Juni 1945 verwijderde de 45-ja- lige gemeentearts A. J. J. op aan- drang van een zijner vrouwelijke pa tiënten het bloedgroepteken, dat haar zoon, die bij de S.S. was geweest, on der de arm had. In October 1945 was J. tot 1 maand gevangenisstraf ver oordeeld doch hij was' tegen dit von nis in hoger beroep gegaan. Veertien dagen geleden eiste do procureur-fiscaal van het gerechts hof te Amsterdam bevestiging van het vonnis. Vandaag veroordeelde het gerechtshof J. tot 1 maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en oer» geld boete van /200.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3