DE MILLIOENENNOTA Wat er aan katholieke kerken en scholen vernield werd WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 BUITENGEWONE DIENST: NADELIG SALDO RUIM 1400 MILLIOEN, WAARVAN UITGAVEN TER VER- GROTING VAN DE PRODUCTIVITEIT BIJNA 1 MILLIARD. NADELIG SALDO LANDBOUW-EGALISA TIE-FONDS BIJNA 500 MILLIOEN. tot uitdrukking in de toenemende verdere schrede betekent in de rich- De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer aangeboden de nota betreffende de toestand van 'b Rijks financiën voor het dienstjaar 1948. Na de inleiding geeft.de nota een kort overzicht van de dienstjaren 1940 tot en met 1947, vervolgens een be spreking in onderdelen van -de onU werp-begroting voor 1948 en tenslotte een beschouwing, waarin ook wordt betrokken de algemeene economische tcestand van Nederland. GEWONE DIENST. Leverde de gewone dienst in de be groting 1947, omgewerkt volgens de voor 1948 gebezigde opstelling en nog afgezien van de achteraf noodzakelijk gebleken suppletoire begrotingen, een tekort op van 85 millioen, de thans voor 1948 aangeboden begroting ver toont een overschot op de gewone dienst van ƒ350 millioen. Naar het oordeel van de minister ligt hierin een niet onbelangrijke verbetering van de financiële toestand zelfs zou gesproken kunnen worden van eeu gunstige begroting, wanneer men het begrip van een sluitende begroting slechts zou toetsen zoals dit nor maal het geval was aan de cijfers van de gewone dienst. BUITENGEWONE DIENST. De liquidatie van 'de oorlogsgevol gen heeft echter nog niet haar beslag gekregen, terwijl het herstel thans in volle gang is, zodat ook in het komen de jaar nog belangrijke bedragen hieraan moeten worden besteed. De uitgaven van de buitengewone dienst belopen in totaal rond 2.029 mil lioen, waartegenover een bedrag aan middelen staat van slechts 103 mil lioen. Deze buitengewone uitgaven ten bedrage van 2.029 millioen, om vatten 1.062 millioen aan uitgaven van aflopend karakter, ƒ469 millioen kapitaalsuitgaven en 493 millioen suppletie landbouwegalisatiefonds. Het nadelig saldo op de gehele begro ting komt hiermede op rond 1.566 1 millioen. Indien ,het ongunstig prijsverloop van de voornaamste uit het buiten land te betrekken voedingsmiddelen niet zou hebben geleid tot een verho ging van het nadelig saldo van het landbouw-egalisatiefonds over 1948 met 215 millioen. dan zou, aldus de minister, de gehele dienst van de ont- werp-begroting voor 1948 een nadelig saldo hebben opgeleverd van bijna- 1760 millioen lager dan dat van de voor 1947 vastgdytelde begroting. Voor zoveel betreft de verlagingen, welke liggen op het terrein van de gewone dienst kan het volgende wor den opgemerkt. 0 Een daling van dé post nationale schuld wordt overwegend veroor zaakt door de gevolgen van de con versie in 1947 van een deel der ge consolideerde staatsschuld. De belangrijkste verlaging van bij na 18 millioen bij de dienst uitvoe ring werken Vindt haar oorzaak in de omstandigheden, dat, naar wordt ver wacht ,het aantal in 1948 te werk te stellen arbeiders vop 9000 kan worden gesteld tegenover 15.000 voor 1947. Tot een vermindering van de uitga ven op de post hoge colleges van staat,-kabinet der Koningin en kabi net van de minister-president heeft hoofdzakelijk een inkrimping van de onder het kabinet, van de minister president ressorterende diensten bij gedragen. Deze inkrimping betreft de regeringsvoorlichtingsdienst, de cen trale veiligheidsdienst en de buiten landse inlichtingendienst. Ten aanzien van de verlagingen op het terrein van de buitengewone dienst met betrekking tot de posten van aflopend karakter wordt o m. in de nota het volgende opgemerkt. Een daling van het uitgaventotaal voor het hoofd Justitie vindt haar oorzaak in de omstandigheid, dat voor 1948 met een belangrijk lager aantal in gevangenissen of kampen op te nemen politieke delinquenten is gerekend, terwijl de tribunalen eind 1947 zullen worden opgeheven en de bijzondere gerechtshoven en de Hoge Raad van Cassatie hun ar beid vermoedelijk in 1948 zullen be ëindigen. Onder het hoofd Binnenlandse Za ken is de besparing voornamelijk be reikt door een lagere raming van de uitkeringen en de vergoedingen aan tvacué's en aan overige oorlogsslacht offers. Door het wegvallen van enige ge distribueerde artikelen en het daar naast invoeren van administratieve en distributietechnische vereenvoudigin gen kan de raming der distributiekos- ten ten laste van het hoofd Economi. sche Zaken belangrijk lager worden gesteld dan voor 1947. BEZUINIGINGEN INGEVOERD. Toen in het begin van dit jaar voorbereidingen werden getroffen voor het opstellen van de thans aan geboden begroting heeft de Minister van Financiën er op aangedrongen, ter verlichting van de moeilijke fi nanciële positie van ons land. door ingrijpende beperkingen van de uit gaven het totaal budget rond 1 milliard lager te stellen dan dat voor 1947. Beloopt het bedrag der uitga ven voor de gehele dienst in 1948 rond 3.909 millioen, hiertegenover staan in de verhoogde begroting 1947 uitgaven tot een bedrag van rond f 4.540 millioeny, zodat een totale vermindering van 631 millioen werd bereikt. GROTE MOEILIJKHEDEN STONDEN IN DE WEG Grote moeilijkheden stonden het streven naar nog verder gaande ver laging van uitgaven in de weg: 1. Het natuurlijk accres in de staatsuitgaven, b.v. door de toene ming der bevolking, komt het sterkst kosten voor het onderwijs. In de des betreffende posten is rekening gehou den met een accres van 10 pet. per jaar, hetgeen neerkomt op enkele tientallen millioenen guldens. Een verdere stijging van het prijs-, loon- en salarispeil bracht mede een verhoging van de kosten zowel van personele als van mate riële aard. Van het prijsverloop in het buitenland is te verwachten, dat het in 1948 in versterkte mate de in vloeden zal ondergaan van de oor zaken, die de prijzen reeds in 1947 deden stijgen, zodat ook voor het binnenland niet mag worden gere kend met een daling ten aanzien van het prijspeil en van de loon- en sa larisvoet. In verband met de stijging vani het buitenlandse prijspeil moet in 1948 worden gerekend met een uit gaaf voor prijssubsidies van het land bouw-egalisatiefonds, welke 200 millioen hoger is, dan is voorzien in de vastgestelde begroting 1947, ter wijl bovendien het fonds voor de prijspolitiek voor 1848 evenzo: een hogere uitgaaf van ƒ35 millioen ver eist. Doorwerking in 1948 van de in 1947 getroffen sociale voorzieningen. Hierbij wordt gedacht aan de nood voorziening voor ouden van dagen, aan de pensioenen van verzetsslacht- offers en aan de verhoging van de bijdrage aan het algemeen mijnwer kersfonds. De moeilijke financiële positie van verscheidene gemeenten noopte tot een verhoging van de bijdrage aan het gemeentefonds, terwijl ook de noodzakelijk fgebleken sanering van de provinciale financiën mede ter bevordering van een normale ont plooiing van de activiteit der pro vinciën een financiële steun van het Rijk vereiste. 6 .Aan de voortdurende politieke mocilkheden in Indië bleven van zelfsprekend grote uitgaven verbon den ten laste van de Nederlandse be groting, zij het dan ook, dat bij de opstelling van de begroting voor 1948 reedsMvoor een deel met een wijzi ging ïen gunste is rekening gehou- -den. 7. Een inkrimping van het perma nente bestuursapparaat en het force ren vaneen ondoordachte vereen voudiging zou onder de gegeven om standigheden, zolang de oorlogsgevol gen nog niet zijn geliquideerd en de wereld in de toestand van schaarste- economie blijft verkeren, tot ernsti ge moeilijkheden en zelfs tot een ad ministratieve chaos kunnen leiden. In enkele gevallen zal in 1948 nog personeelsuitbreiding nodig zijn, ter wijl de taakvermindering in verschil lende diensttakken, waarmede de in krimping van het apparaat gelijke tred zou kunnen houden, niet gelijk matig verloopt. BELASTINGEN. De nota bevat verder een overzicht van de opbrengst der belastingen, welke uiteraard het grootste deel vormt van de middelen van de wone dienst. Geraamde opbrengst der belastin gen (in millioenen guldens). (De tussen haakjes geplaatste cij fers zijn die ramingen voor 1947). Inkomstenbel. (na aftrek van voorheffingen) 680.0 (570.0). Vermogensbel. van natuurlijke per sonen 50.0 (91.5). Vermogensbel. voor lichamen ven nootschapsbel 110.0 (140.0). Loonbellasting 360.0 (400.0). Dividendbelasting 20.0 (15.0). Comissarissenbelasting 2.2 (2.0). Voorheffing op in het buitenland geaccumuleerde inkomsten (2.0). Vereveningsheffing 170.0 (160.0). Herkapitalisatiébel. en superdivi- denid'belasting mem. (mem.). Motorrijtuigenbelasting 23 0 (23.0). Bijzondere wijnbelasting 0.5 (0.4). Invoerrechten 183.0 (53.0). Statistiekrecht 5.0 (4.5). Accijns op zout 7.0 (7.0). wijn 1.2 (1.0). gedistilleerd 51.8 (52.0). bier 27.0 (25.0) suiker 56.0 (57.0). tabak 150.0 (130.0). Belasting op gouden en zilverfn werken 0.9 (0.8). Omzetbelasting 535.Ö (457.0). Rechten van zegel 15.0 (12.0). Rechten van registratie 22.0 (20.0). Rechten en successie, van overgang bij overlijden en van schenking 68.0 (60.0). Totaal 2.537,6 (2.299,2). Tegenover de schulden, welke de regering ter verwezenlijking van haar plannen moet aangaan teneinde de productiviteit te verhogen, staan tot op grote hoogte duurzame objecten, zodat het totaal van het uitgavenover- schot, naar de mening van de minis ter, minder verontrustend is als dit op het eerste gezicht lijkt. INFLATOIR EFFECT. De minister ontkent niet, dat ook de huidige begroting nog een inflatoir effect vertoont. Ijjtvoerig zet de mi nister uiteen, dat het inflatoir effect echter niet zonder meer kan worden gelijkgesteld met het totale geraamde tekort over 1948. ECONOMISCH, SOCIAAL EN CULTUREEL HERSTEL. Hoewel de economische toestand van ons land door ernstige gev&ren wordt bedreigd, waarbij vaststaat, dat ondanks inspanning van alle krachten hulp van het buitenland onontbeerlijk is, is de minister toch van mening, dat de uitvoering van het regeringsprogramma, zoals het in de begroting is weergegeven, de weg open houdt, die uit de huidige armoe de tot groter welstand leidt en een ling van het economisch, sociaal en cultureel herstel, een schrede, die ons volk, zolang kans op voldoende hulp bestaat, zich kan voornemen te zet ten. DE ALGEMENE ECONOMISCHE TOESTAND. a In zijn slotbeschouwing merkt dc minister van financiën op, dat de al gemene economische toestand van Nederland zich in verschillende op zichten niet onbevredigend ontwik kelde. De toeneming van de natio nale productie, welke tot uiting kwam een stijging van tal van produc- tieindices, werd begunstigd door de geleidelijke stijging van de arbeids- jroductiviteit, mede tengevolge van verbeterde outillage en een meer re gelmatige aanvoer van grondstoffen, waardoor een grotere continuïteit in de bezetting der bedrijven werd mo gelijk gemaakt. Een stijging van de grondstoffen- prijzen onder invloed van de voort gezette stijging der prijzen op de /erelamarkt leverde daarentegen een complicatie op. Deze stijging kwam in het bijzonder tot uiting in de agrarische sector, hetgeen de fi nanciële positie van het landbouw egalisatiefonds ongunstig beinvloedt. Slechts door het verlenen van gro tere subsidies was het mogelijk te grote spanuningen tussen het loon- en het prijsniveau te verhinderen. Omtrent de economische verhou ding t.o.v. het buitenland merkt de minister op, dat hierin een geleide lijke, maar helaas nog onvoldoende erbetering van de export valt te constateren, terwijl anderzijds de om vangrijke materiële middelen, die benodigd zijn voor de wederopbouw nopen tot een importpeil, dat onder de gegeven omstandigheden «belang rijk ligt boven de exportmogelijkhe den. Buitenlandse financiële hulp acht de minister derhalve gedurende de eerstkomendë jaren nog steeds een niet te vermijden noodzakelijkheid. Het aanspreken van Nederlandse ejgen deviezenreserves immers dekt niet in voldoende mate het grote te kort aan deviezen.Een moeilijkheid is voorts gelegen in het vinden van credieten onder zodanige voorwaar den, dat de verplichting tot rentebe taling en aflossing gelijke tred houdt met de stijging der binnenlandse pro ductiviteit. SPAREN EN BEZUINIGEN. Voorts herhaalt de minister zijn reeds meer dan eens geuite overtui ging, dat een opvoering van het peil der binnenlandse besparingen, zo wel ter financiering der noodzake lijke investeringen en overige be hoeften, als ter bestrijding van het gevaar van inflatie in hoge mate ge wenst is. Daarnaast is het geboden, dat ook in de toekomst krachtig wordt voortgegaan met de bezuini ging bij de overheidsdiensten. DE TACTIEK DER „VERSCHROEIDE AARDE" MALANG, 28 Augustus '47 (KNP.) Wij beschikken tharis over nadere gegevens omtrent de toestand der kerkgebouwen en scholen in het vi cariaat Malang. Zoals reeds bekend is, heeft de stad Malang zelf zwaar geleden door de branden en ver woestingen, welke het republikeinse leger alvorens weg te trekken, daar heeft aangericht. Van de ongeveer 250.000 inwoners die de stad telde, zijn ruim 100.000 weggetrokken, on der wie vele inheemse katholieken. In de avond van de 22e Juli begon nen de republikeinen de Europese gebouwen in brand te steken. De brand duurde een volle dag. Alle Gouvernements- en gemeentegebou wen werden vernield, en ook ver schillende gebouwen der katholieken leden schade, maar in vergelijking niet de rest der stad moet men toch zeggen, dat de kerken en scholen er wonderbaar goed zijn afgekomen. De kathedraal met de pastorie ble ven intact, eveneens de H. Hartkerk, en het ziekenhuis met de kapel. De Javanenkerk in de Smeroestraat leed enige schr.de. Het grote klooster der Zusters Ursulinen, dat in 1933 werd gebouwd, bleef eveneens ge spaard, alsook het klooster der Zus ters van Amersfoort aan de Van Kesterenweg. Onherstelbaar uitge brand zijn echter de kweek- en Mulo- scholen der Zusters Ursulinen aan Tjelaket, de kapel bleef evenwel ge spaard. Het K.S.B.-gebouw van de Kathedraal is volkomen uitgebrand Dit geschiedde op 31 Juli, toen bij het naderen van de Nederlandse troe pen de republikeinen weer nieuwe branden stichtten. Het Albertuscol- lege werd zwaar beschadigd, maar zal gedeeltelijk weer te herstellen zijn. Het Redemptushuis in de Bro- mostraat werd totaal vernield toen een mijn van 500 kilo in deze straat tot ontploffing werd gebracht. De Apostolische Vicaris,Mgr. Albers, de Paters en de Zusters maken het uitstekend. In de pastorie van de H. Hartkerk wonen 8 Javaanse novi cen, die het eveneens goed maken. De missionarissen, Zusters en de bij hen verblijvende katholieken, heb ben niettemin dagen van angst en spanning doorleefd: alles rondom hen stond in brand en lange tijd: hebben zij in de schuilkelders moe ten doorbrengen. Omdat zij wisten, dat het Post- en Telegraafkantoor te genover de H. Hartkerk ondermijnd was, maakten zij zich bovendién zorg over de kerk, maar de ontplof fing' viel mee: door de luchtdruk v/er den slechts enige ramen van de kerk ingedrukt. Over de toestand in de andere plaatsen van het vicariaat neg het volgende: In Baelardjosarie zijn de gebou wen vrijwel geheel verdwenen, alles ziet er droevig uit. De katholieken, die hier woonden, zijn allen wegge trokken 'en wonen nu overal ver spreid. In Banjoewangi is, voor zover bekend, alles goed. Zo ook in Bondo- woso. In Batoe, Kepandjen, Lawang, Loemadjang, Pagelaran, Pasoeroean, Probolinggo en Toempang zijn de kerken intact gebleven, maar hier en daar leden de Zusterkloosters en de scholen schade. Het Zusterklooster in Pasoeroean is opgeblazen. In Djember werd de kerk reeds in de Jappentijd Jeeggeplunderd, waarbij het prachtige^ altaar en de beelden kort en klein werden geslagen. De drie pastoors aldaar hebben van 17 October 1945 tot April '47 gevangen gezeten. Soember-Djati is 'n zeer bloeiende missie geworden. Er zijn nu ongeveer 500 katholieken. Er is gevaar voor geweest, dat de gebou- wen vernield zouden worden, maar dit werd door de plaatselijke politie verhinderd, zodat daar alles intact is gebleven. LEIDEN „HEILIGE BANDEN". De film ..Heilige Banden" wordt a.s. Dinsdag vertoond op de avond van de Vriendenkring in de grote Stadsgehoorzaal. Alleen het zien van deze prachtige film van de Franse cineast Robert Alexandre is een gang naar de zaal waard. Met bijzondere toestemming van de kerkelijke autoriteiten werd deze film opgenomen in het Generalaat van de Zusters van de Goede Herder te Angers (Fr.) en de indrukwekken de plechtigheden zijn hier niet door artisten gespeeld maar een weergave van de werkelijkheid. Het leven in deze uitgebreide com muniteit speelt zich af om het mid delpunt dezer gemeenschap, de Eu charistische Christus in zijn Altaar- sacram nt en de keuze van deze bij zondere film past dan ook volkomen op de doelstelling van de Vrienden kring. Met groot succes werd deze film reeds verschillende malen vertoond in het grootste theater van Neder land het City-theater te Amsterdam waar duizenden Katholieken deze film zagen. ZELDZAAM JUBILEUM. De heer J. Kooreman herdacht he den de dag, waarop hij voor 55 jaar in dienst der N.V. Koninklijke Neder landse Fabriek van Wollen Dekens, v/h J. C. Zaalberg Zoon trad. De jubilaris vergezeld van zijn eentgenote, werd om 11 uur ten kan tore der N.V. door de directie en het gezamenlijke kantoorpersoneel als mede de meesterknechts der ver schillende afdelingen ontvangen en door de directie op hartelijke wijze gecomplimenteerd. Een der directeuren, die in het buitenland vertoefde, had zijn te rugkomst vervroegd om de heer Koo reman bij zijn jubileum te kunnen toespreken. Hij wees op de zeer gro te verdiensten, welke „Joseph" voor het bedrijf heeft. In goede en slechte tijden mocht men steeds op hem re kenen. De jongeren was hij een voor beeld. Spreker vestigde er de aan dacht op, dat mensen als Kooreman de kracht onzer industrie vormen. Ik heb „Joseph" enige jaren geleden gepolst over een eventuele pension nering, Hij is toen eenvoudigweg boos geworden en heeft geweigerd enig gesprek over dit ondtrwerp te voeren. Noodgedwongen heb ik mij by dit besluit neergelegd, hetwelk ik evenwel in mijn hart toejuich ik zou de opgewekte medewerking met „Joseph" node missen, aldus spre ker. Met verheugenis evenwel con stateer ik dat Kooreman het uit zich zelf een beetje makkelijker neemt en zich tegen 11 uur 's och tends de koffie niet laat ontgaan, evenmin als 's middags de thee. Kooreman, je putte steeds kracht, ook i-n moeilijke tijden en bij tegen slagen, welke je niet zijn bespaard gebleven, uit je Christelijke levens overtuiging. Je blijmoedige levens beschouwing is waarschijnlijk te danken aan dit vertrouwen. Moge het je gegeven zijn nog vele jaren in ons midden te blijven. Daarna werd aan de heer Koore man een geschenk onder couvert aangeboden, terwijl het personeel di verse cadeaux en bloemen aandroeg. Na nog geruimen tijd gezellig bijeen te zijn geweest, vertrok de heer Koo reman, teneinde met de zijnen de dag feestelijk door te brengen. De kroon op deze dag wordt wel gezet door de serenade, welke he denavond aan de heer Kooreman wordt gebracht door het Muziekkorps „Werkmans Wilskracht" te 8 uur te zijnen huize, 3e Binnenvestgracht 18. „EEN OUDERAVOND, EEN PRETTIGE AVOND". Onder deze titel roept het bestuur van de Kath. Bond voor het Gezin, afd. St. Petrus-parochie, de katho lieke ouders en andere belangstel lende op naar het Don Bosco Huis, Rapenburg 52, Woensdag 24 Sept. te 8 uur een avond met een lezing, muziek, zang en dans. De toegang is vrij. In een circulaire zegt het bestuur m.: „U houdt niet van een lezing, zegt u; dit is nu ook niet direct no dig. Indien u slechts van uw kinde ren houdt, is dit al een voldoende reden om een half uurtje te gaan luisteren naar hetgeen Pater Venan- tius Verweerde u over de roeping van het hedendaagse gezin te zeggen heeft. Indien het bovenstaande nog niet voldoende mocht zijn om uw belang stelling te wekken, zij nog vermeld, dat wij behalve deze lezing nog een kunstzinnig program hebben samen gesteld, waarvan de jeugd van de St. Petrus-parochie het leeuwenaandeel zal verzorgen". (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). LEIDEN LEIDEN HELPT VL1SSINGEN. Zaterdag a s. vertrekt een groep van ruim 30 Leidenaars naar Vlis- singen voor een tweedaagse trip naar die zwaar geteisterde stad, welke door Leiden geadopteerd is. Het is zo de gewoonte, dat wanneer men op visite gaat men voor de gastvrouw een klein cadeautje mee brengt en ook Leiden stelt zich voor deee goede gewoonte te haAdhaven, temeer daar het cadeautje wat het comité op het oog heeft, in Vlissin- gen zeer weikon: zal zijn. Het is de Leidenaars wel bekend, dat dank zij de steun van Leiden in Vlissingen een Medisch Centrum in oprichting is; helaas echter dreigen de plannen ernstig ingekrompen te moeten worden, daar het benodigde geld niet helemaal aanwezig is. Met vijf a zes duizend gulden echter zul len de grootste moeilijkheden over wonnen zijn en, gezien het grote be lang van die stichting, die zich zal bezig houden met T.B.-bestrijding, zuigelingenzorg. Groene Kruis en kraamverzorging, wil het Leidse co mité zijn uiterste best doen om dat bedrag bij elkaar te krijgen. En hoewel er tegenwoordig heel Tjaak en heel veel voor alle mogelijke so ciale en charitatieve doeleinden ge vraagd wordt, doet het comité toch nog één keer een beroep op de vrij gevigheid van onze stadbewoners om tot het door hem gestelde doel geraken. Men .kan elk bedrag, WEERSVERWACHTING WISSELEND BEWOLKT. g Na een koelere nacht morgen overdag weer flink oplopende temperatuur. Wisselend bewolkt, g doch bijna overal droog weer. g Weinig wind. oooooooooooooooooooooooooooooooooo TUSSEN KOELE EN WARME LUCHT. Evenals aan het einde van de afge lopen winter ons land in het over gangsgebied tussen de koude en warme lucht kwam te liggen, waar door dooi en vorst elkaar afwissel den, zo is ook nu aan het einde van het zomerseizoen ons land in een overgangsgebied gelegen. Over het continent is de lucht tot op grote hoogte nog zeer warm, doch over de Oceaan treft men koelere lucht aan, die afkomstig is Vvan Noord-Canada. Tussen de warme en koelere lucht komt een scherp front voor, dat nu eens ten Oosten, dan terdagavond ons land een koelere legen. Het weer heeft daardoor een meer wisselend karakter gekregen. De neerslaghoeveelheden, die in September zijn gevallen, vertonen ook een grillige verdeling. Nadat Za terdagavond ons land in koelere Oceaanlucht was doorgedrongen, ont wikkelde zich ten Wésten van Enge land een nieuwe depressie, die de warme lucht heeft teruggezogen. Gis teren liepen de temperaturen op som mige stations tot recordwaarden voor September op. Het aantal zomerse dagen in de Bilt is nu tot 61 gestegen, waaronder 17 tropische dagen. ilet wisselende karakter van het weer houdt nog wel even aan, waar-, bij men echter dient te bedenken, dat de koelere periode toch nog tem peraturen kan opleveren, die in het algemeen boven de normale waar den zullen liggen, omdat de koele Oceaanlucht boven het uitzonderlij ke warme zeewater in West-Europa nog aanzienlijk "wordt verwarmd. LAATSTE BERICHTEN OUD-VOORZITTER VAN DE A.N.WJ5. OVERLEDEN. Gisteren is te Velp in de ouderdom groot of klem storten op de Am-| van 67 jaar na een langdurige ziekte sterdamse Bank te Leiden, girorek. overleden de heer H. P. J, Bloe- .1? -Leiden helpt Vlissingen ter- mers> oud-burgemeester van Gronin- wul ook de heer J. B, v d Blom', gen en Arnhem en oud-voorzitter Steenstraat 57, gaarne elke bijdrage in ontvangst zal nemen. Over de trip nog het volgende., Het vertrek is bepaald op Zaterdag 20 Sept. a.s. des morgens om acht uur vanaf de Beestenmarkt. Het ge zelschap zal per autobus reizen en zal om ongev. 4 uur in Vlissingen aankomen, waar het door de wnm. burgemeester op het stadhuis ont vang zal worden, waarbij weth. van Schaik voornemens is het bo vengenoemde cadeautje te overhan digen. In de loop van de Zondag zal nog een tochtje gemaakt worden naar verschillende bezienswaardigheden. De gasten zullen bij particulieren ondergebracht worden. LUCTOR ET EMERGO! Op 4 Nov. a.s. zal het op Walche ren groot feest zijn, bij gelegenheid van de officiële eerste boomplanting welke óp drie plaatsen, n.l. Vlissin gen, West-Capelle en Middelburg zal plaats vinden. Vele officiële persoonlijkheden zijn hierbij uitgenodigd, o.a. H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Ju liana en Prins Bernhard, de minis ters-president van Engeland en Frankrijk, Attlee en Ramadier, ter wijl het feest besloten zal worden rrret een grandioos vuurwerk in Middelburg. DE TROUBADOURS. Met de opvoering van de komische operette „Schinderhannes" maakten „De Troubadours" hun entrée en wij vinden, dat zij tevreden kunnen zijn over hun debuut. De operette is een soort potpourri van bekende opera muziek die door de enthousiaste lei der Theelen handig aan elkaar gere gen is tot een geheel, en met goede smaak gëspeeld werd, op de alom be kende vleugel van 't St. Antonius Clubhuis. In spel, zang en voordracht valt al een en ander te prijzen. Als nummer een noemen wy de duivel, die een stem heeft als een engel en nodig g'ede school moet maken. Hij heeft begrip van toneel maken, wat hij nog kan cultiveren, houding, va riatie, soepelheid. Dan volgt waard „Zwarte Peter", in 't bezit van een welluidende bariton en die aar dig acteert. Schinderhannes slaagde minder ondanks zijn pogen. Mogelijk komt dit, doordat hij meermalen met twee kinderen (die overigens zuiver zongen) samen speelt. In 't originele librette is geen sprake van twee kin. deren, maar wel van een meisje. Florenske, de dochter van Zwarte Peter, op wie Schinderhannes ver liefd is en voor haar verkoopt hij zich aan de duivel „op conditie als 't u belieft". In overleg met Mama de heks, stoven zij die een warme kool. De tekst heeft met deze veran dering veel verloren. A qui la faute? Schinderhannes chargeerde nogal. Met Beëlzebub speelde hij beter, 't Geheel kan wat luchtiger sfeer hebben, wat joliger zijn en de en sembles, de finales wat vlugger van tempi. Rovers zijn nu eenmaal geen makke heren. Last not least de enige dame, die meespeelde als heks. Beschikkend over 'n kleine lichte so- praanstem, goed articulerend maak te zij „iets" van haar rol. Zij kreeg mooie bloemen en met recht werd de heer Theelen gedankt en met hem werden alle spelers mej. Zandvliet en de heren van der Meel, Biesiot en Edelaar en het koor bejubeld. J. Kortmann. van de Kon. Ned. Toeristenbond A. N.W.B. AUTOMOBILISME COBB VERBETERT WERELD- SNELHEIDSRECORD- John Cobb heeft heden op de zout- viakte van Utah (V.S.) een nieuw wereld-snelheidsrecord gevestigd voor automobielen. Volgens een officiële mededeling bedraagt dit nieuwe re- erd 394.196 mijl per uur over de gemeten mijl. Het vorig record stond eveneens op naam van Cobb, met 368.9 mijl, en dateert van 1939. Cobb was opgetogen over dit resul taat en dacht er over om binnen en kele dagen ook een aanval te doen op zijn records over de vijf en tien kilometer en de vijf en tien mijl. Na dat zijn enorme Railton-Mobil-Spc- cial onderzocht was. werd evenwel meegedeeld dat zowel de baan als de race-auto tijdens de talrijke ritten zwaar beproefd waren, en dat beslo ten was geen risico te nemen voor een mogelijke ernstige beschadiging van de wagen. Cobb gaf toen op dracht de Railton klaar te maken voor de verscheping naar Engeland. BINNENLAND. DE KATHOLIEKE UNIVERSITEIT IN 1046-1947. De aftredende rector-magnificus van de R.-K. Universiteit te Nijme gen, prof. mgr. dr. Alph. Mulders, gaf gisteren een jaaroverzicht van de Katholieke Universiteit. Hij deelde c.a. mede, dat uit Amerika minstens 10.000 boekdelen werden toegezon den voor de Universiteitsbibliotheek, die veel door de oorlog geleden had! In totaal werden in het afgelopen jaar 73.000 boekdelen gezonden. Dank zij vele schenkingen en door de activiteit van het personeel is de biblotheek weder op weg naar voL ledig herstel. Het docentencorps telt thans 28 gewone leraren, 9 buitenge wone hoogleraren, 6 lectoren, 2 assis tenten, en 4 privaat-docenten in ac tieve dienst. Het totaal ingeschreven studenten bereikte in het afgelopen jaar het topcijfer van 829. Hiervan zijn 141 geestelijken. Wat de qpbouw voor dc toekomst aangaat kon de aftredende rector- magnificus mededelen, dat helaas geen nieuwe gebouwen konden wor den opgericht in de oorlog werden de oude gebouwen 'verwoest. Men heeft intussen geschikte noodgebou wen in gebruik kunnen nemen aan de Berg en Dalseweg en aan de Bur gemeester van Schaeck Mathonsin- gel, welke voorlopig heel goed vol doen. Plannen voor de medische faculteit zijn in volle voorbereiding en begin nen vastere vorm aan te nemen. De oprichting van een school voor politieke en sociale studiën aan de R. K. Universiteit is in studie. Het bestuur der Sint Radboud- stichting heeft in beginsel goedge- keurd het plan tot oprichting van een missie-wetenschappelijk instituut aan de Universiteit, waaraan tevens zou verbonden worden een afdeling voor de studie der Oosterse kerke lijke wetenschappen. Binnenkort zal aan de universi teit een opleidingsinstituut voor jour nalisten verbonden worden.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 5