TROONREDE EN MILLIOENENNOTA WAAR HET GELD BLIJFT Nieuw middel ter bestrijding van de narcisvtieg WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 TWEEDE KAMER RIJKSBEGROTING AANGEBODEN. Te drie uur gistermiddag is de Tweede Kamer onder voorzitterschap van de heer mr. van Schaik in open bare vergadering bijeengekomen. Zodra de voorzitter de vergadering geopend had kreeg de minister van financiën, de heer Lieftinck het woord. Met een korte toespraak bood hij de ontwerpen der rijksbegroting voor 1948, zomede de nota omtrent de toestand van 's Rijks financiën aam Nadat 's voorzitters kamerbewaar der stukken, met een oranjelint sa mengebonden. 'bij de griffier, mr. Schepel, gedeponeerd had. stelde de voorzitter aan de orde het opmaken van de nominatie voor het voorzit terschap. Bij de stemming voor de eerste plaats werdenuitgebracht 86 stem men, waarvan 83 op mr. van Schaik en 3 blanco. Voor dte tweede plaats werden 87 stemmen uitgebracht, waarvan 65 op mr. Joekes, 15 op de heer Smeenk. 4 op mr. Terpstra en 3 blanco. Voor de derde plaats werden 86 stemmen uitgebracht en wel 54 op de heer Smeenk, 8 op jhr. Wittewaal van Stoetwegen. 7 op mr. Terpstra en 17 blanco. De voordracht, welke H. M. de Ko ningin zal worden aangeboden luidt dus: 1. mr. van Schaik, 2. mr. Joekes, 3. Smeenk. De voorzitter sluit daarna de ver gadering. De Kamer zal Donderdag te een uur weder bijeenkomen. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft gistermid dag een korte vergadering gehouden, welke door de voorzitter, prof. Kra nenburg. geopend werd met een korte toespraak. De Kamer ging hierna over tot het trekken van afdelingen, waarop ge schorst werd voor het kiezen van voorzitters en onder-vooi'zitters. Na heropening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat gekozen wa ren tot voorzitters de heren: Berger, Kropman, van Voorst tot Voorst, Anema en Kolff. De leden der gemengde commissie voor de stenografie werden herbe noemd tot leden van de commissie voor de verzoekschriften werden be noemd de heren de Zwaan, Molenaar. Schipper en Brongersma. De Kamer ging hierna in de afdelingen. DE NEDERLANDSE DELEGATIE TER VER. NATIES. Voorzitter is de minister van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse delegatie ter tweede algemene vergadering van de V. N., welke op morgen te New York bij eenkomt, is als volgt samengesteld: a. Vêrtegenwoordigers: Mr. C. G. W. H. baron van Boetze- laer van Oosterhout, minister van Buitenlandse Zaken; dr. J. H. van Royen, jhr. J. W. M. Snouck Hur- gronje, mr. J. W. A. Burger en mr. E. M. J. A. Sassen. b. Plaatvervangende vertegenwoor digers: Prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M., mr. A. W. C. baron Bentink van Schoonheeten, prof. mr. dr. J. P. A. Frangois, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, mej. dr. M. A. M. Klompe c. Deskundigen: Dr. C. L. Patijn, mej. mr. M. Z. N. Witteveen, H. Öosterhuis en mr. S. Binol, C. Haver Droeze, R. Fack. d. Secretarissen: Mej. dr. A. F. W. Lunsingh Meijer en mr. R. S. N. baron van der Feltz. COUPURE-KAARTEN VOOR HOTELS, CAFé'S, ENZ. De distributiediensten zullen van 21 tot en met 27 September a.s. cou pure-kaarten X 711 uitreiken aan consumptie-verstrekkende bedrij ven. Deze kaarten zijn bestemd voor gebruik gedurende de periode Sept. t-ot en met 22 Nov. a.s. Voor moutkoffie worden geen bestelcou- pures meer verstrekt.. ANKE SERVAES OVERLEDEN. In de leeftijd van bijna vijftig jaar is gisteren in het St. Elisabethszieken- huis te Alkmaar overleden, de schrijf ster Anke Servaes, die reeds op 22 Augustus van dom. Beekman O.S.B. de laatste heilige sacramenten ont-' ving. Anke Servaes (pseudoniem van mevrouw A. G. Valkhof f-Wij dom) ia in Tilburg geboren. Zij heeft een reeks boeken op haar naam staan, waarvan vele verhalen van haar er- yaringen in kinderziekenhuizen en -tehuizen. Daar Anke Servaes in jon gere jaren verpleegster was, kende zij de sfeer in kinderziekenhuizen door en door. Sommige recensies be oordeelden haar als „schrijfster van gevoelige, aardige, doch oppervlakki ge en hopeloos neutrale meisjesboe ken. Deze zijn echter een voorportaal voor latere society-romans". Ande ren vertelden van haar: „zonder sen timentaliteit schildert zij met begrip van liefde in haar romans de vrou wen, meisjes en kinderen, die een toevlucht vinden in doorgangshuizen, kindertehuizen en crèches". Een van haar eerste boeken was „Het Asyl". dat .werd gevolgd door vele andere, waarvan wel de meest bekende „Spreekuur", Kinderzaal", „Kinde ren, die over zijn" en „Moeder Lies- fceth" waren. Te zamen met haar echtgenoot, Rein Valkhoff, schreef Anke Servaes haar laatste roman „Koos", die waarschijn lijk in October verschijnt. Tijdens de oorlogsjaren heeft de schrijfster le zingen gehouden en deed zij belang rijk illegaal werk. Met Anke Servaes is een schrijfster heengegaan, die op haar specifieke terrein: kinderpsyche en kindersfeer een eigen plaats innam in Nederland se literaire kringen. Ouderdomsvoorziening Aftrek voor vrijwillige perio dieke uitkeringen Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Koenen, heeft de minister van Sociale Zaken geantwoord, dat bij de bepaling van cte' hoogte van de ouderdomsuitkering volgens de noodwet-Ouderdomsvoor ziening in beginsel rekening wordt ge houden met alle inkomsten, die de betrokkene, en eventueel zijn echtge note, in een bepaalt jaar zullen ges meten. Hieronder vallen dus ook de vrijwillige periodieke uitkeringen, die sommige werkgevers aan hun werknemers plegen te verlenen. De betrokkenen mogen dan al op deze uitkeringen rechtens geen aan spraak kunnen maken, in feite bestaat er veelal geen verschil met hen, die een formele aanspraak op pensioen hebben. Als deze vrijwillige uitkerin gen buiten beschouwing zouden wor den gelaten, zou 'volgens de minis ter sprake zijn van bevoorrechting tegenover hen, die pensioen hebben. Wat verkregen wordt door weldadig heid of armenzorg komt echter niet in aanmerking voor aftrek. De zon schijnt nog wel, maarde najaarstijd is volgens de kalender toch aangebroken. Dit betekent hoog conjunctuur voor de schoorsteen veger. UIT DE MILIOENEN-NOTA. in millioenen guldens Miltiare uitgaven Wederopbouw en vergoeding oorlogsschade Nationale schuld (rente en af lossing) Prijstoelagen Sociale voorzieningen V oorschotten woningbouw Onderwijs Sanering Provinciale en ge meentel. -financiën Overheidsbemoeiingen met distributie en prijsrege lingen Politie, rechtspraak, gevange niswezen enz. Rijkswaterstaat Belastingdienst Aanleg van wegen, kanalen, luchtvaartterrein Investeringen in staatsmijnen Bijzondere rechtspleging 48.9 Diverse posten 457. 700.8 642.5 259.— 248.— 233.— 176.— 116.4 114.— 71.— 76— 55.2 50.2 Totaal 4408— INKRIMPING AMBTENAREN- Een van de punten waaraan in het bijzonder aandacht is geschonken, is aldus lezen we in de millioenen- nota de reorganisatie de de ratio nalisatie van de ambtelijke diensten, en waar mogelijk zal een inkrimping van het ambtenarencorps worden doorgevoerd. Wij laten hieronder eni ge cijfers over de personeelsbezetting van verschillende afdelingen volgen. Begroting-snippers Aan de imillioenen-Nota ontlenen wij nog de volgende mededelingen: Voor 1948 is f 2 millioen imeer uit getrokken voor bijdragen aan 'ge meenten ter verbetering en split sing van bestaande woningen. Het ligt in de bedoeling een regeling te te treffen; waarbij met betrekkelijk geringe kosten een niet onbelang rijke verbetering der huisvestings mogelijkheden kan worden verkre gen. Er zal een premie worden ver leend1 al§ bijdrage in de kosten ver bonden aan het splitsen van een wo ning in een dubbele woning. Voor subsidiën ten behoeve der vrije jeugdvorming wordt thans f 1.2 millioen (1947 memorie) geraamd en voor de nietgeorganiseerde jeugd wordt f 750.000 meer gevraagd. Uit een in de Millioenennota op genomen tabel betreffende het ver loop van de personeelsterkte van het bangelijk Rijkspersoneel blijkt dat het totale aantal daalde van 130.243 per 1 Jan. 1946 tot 122 057 op 1 Jan. 1947 en 117615 per 31 Juli 1947, terwijl het aantal voor de be groting 1948 is geraamd op 111.628. Het Nationaal Luchtvaart Labo ratorium zal in staat worden gesteld, zijn apparatuur uit te breiden, ten einde aan de wederopbouw en ont wikkeling van de Nederlandse vlieg tuigindustrie de noodzakelijke steun te kunnen verlenen. De lening van de Staat aan het Laboratorium wordt daarom met 2 millioen. gul den verhoogd. Aantal personen WEER EEN VECHTPARTIJ TE AMSTERDAM. Politiehonden grepen bijtend in. Weer is de Nieuwendijk te Amster dam het toneel geweest van een met veel rumoer verlopen arrestatie, aldus het „Algemeen Dagblad". Ditmaal be trof het een 32-jarige houtbewerker. Van hem was bekend, dat hij in Augustus in de Oude IJselstraat een inbraak had gepleegd en daarbij 49 japonnen en een schrijfmachine uit een confectie-atelier had gestolen. Met de rechercheur, die verdachte op de Nieuwendijk ontmoette, ontstond worsteling en zoals langzamer hand gewoonte schijnt te worden, mengde zich een aantal „zware" jon gens in de strijd. Tot geluk van de rechercheur kreeg hij* assistentie van twee agenten met honden, die zich al bijtende in het gevecht stortten. De rechercheur kon met moeite zijn arrestant een steeg inwerken, waarna de honden de ingang afsloten en de verdachte naar net bureau Warmoes- straat kon worden gebracht. DE WIJZIGING IN HET TAXI- TARIEF- Dezer dagen berichtten wij, dat met ingang van 1 November de taxi- prijzen worden gewijzigd. In aan sluiting hierop vernemen wij nog, dat bij bestellingen het tarief in wer king mag treden van de standplaats waar de taxi zich bevindt af. Het z.g. „vrij voorrijden" komt dus te vervallen, met uitzondering van Den Haag, waar dit systeem voorlopig ge handhaafd blijft. Voorts zal het verboden worden om een fooi in het tarief te bedingen. Het publiek mag echter wel een fooi geven (gewoonlijk 10 pet.). Deze be paling houdt verband met het be staande misbruik om een ritprijs te noemen inclusief de fooi, waardoor het publiek in de waan wordt gela ten, dat de fooi verschuldigd is. Hierdoor werd dikwijls een dub bele fooi geincasseerd. Het publiek wordt aangeraden, het te betalen be drag te verifiëren met de taximeter. Het nachttarief en het tarief voor bagage blijven ongewijzigde COMMISSIE VOOR EXPORT VAN GEROOKTE EN GESTOOMDE VIS. Dezer -dagen heeft de commissie voor de export van gerookte en ge stoomde vis, welke commissie is inge steld door het bestuur van dc Neder landse Bond van Visrokers. haar eer ste vergadering gehouden. De samen- stelling van deze ,commissie i§ als volgt: J. Kornaat te Vlaardingen le voorz., R. v. d. Zwan 2e voorzitter, F. J v. d. Zwan, C. v. d. Toorn en A. S. v d. Zwan allen le Scheveningen, R. den Duik, Th. Admiraal te Leiden, H Admiraal te Noordwijk aan Zee, Joh! de Jager, te Tilburg, G. S. Mey te Monnikendam, A. v. d. Steen te IJmuiden, mr. S. Roest Crollius, te 's Gravenhage, secretaris. Het doel van de commissie is het behartigen en stimuleren van de port van gerookte en gestoomde in de meest uitgebreide zin. Het se cretariaat is gevestigd aan de Nas saulaan no. 19 te Den Haag. Verblijfs- en bewaringskampen Centraal Bureau Verzorging Oorlogs- Commiss. Oorlogsschade (incl. Schade- Enquête Commissies) 31 Juli 31 Juli Geraamd in 1946 1947 begroting 1948 9246 7126 3000 3827 2308 1496 1697 2053 1491 4487 3041 2674 Bij andere takken van dienst was inkrimping vdn het apparaat niet mo gelijk, sommige zullen zelfs uitge breid worden. Zo b.v. de C.C.D.. waar op 31 Juli 2889 personen werkzaam waren en waar in 1948 3275 ambtena ren hun speurzin zullen beproeven. Ook de Centrale Dienst voor de Eco nomische Controle zal enigszins uit gebreid worden, evenals de bouwbu- reaux voor de wederopbouw. GROOT-SEMINARIE ROERMOND. De Bisschop van Roermond, mgr. dr. G. Lemmens, heeft tot professor aan het Groot-Seminarie benoemd L. 'K. Pelzer, tot nu toe kapelaan te Lin- denheuvel. De nieuwe hoogleraar volgt als zodanig prof. dr: J. M. J. A. Hanssen op, die tot coadjutor werd verheven. 1.000.000 Textiel punten achterhaald De Amsterdamse economische recherche heeft in Amsterdam twee personen aangehouden, die betrokken bleken te zijn bij een enorme zwendel in textiel punten. Op een 35-jarige koop man werden bij fouillering niet minder dan een millioen textiel punten, in coupures van 2000 punten, gevonden. De punten zijn vermoedelijk afkomstig van diefstal uit een textielfabriek. Een millioen is gelijk aan 20.000 herencostuums of 65.000 japon nen. Bij het onderzoek, dat nog wordt voortgezet, vond de re cherche in een kuil op de Gooi- sche heide nog 110 bonnen voor 1320 luiers. De helper van de koopman is ook gearresteerd. Belangrijke vinding ten bate bloembollencultuur In een onderhoud, dat dr. Willem Eduard de Mol, een bekend bioloog te Amsterdam, dezer dagen met een redacteur van het A.NP. had, deel de hij bijzonderheden mede over zijn ontdekking van het koolzuur-zuur- stof-druk-principe, ter bestrijding o.m. van de voor narcissenbollen zo gevreesde narcissenvlieglarven. Deze larvert ontwikkelen zich uit 'het in het voorjaar op de narcisbol lenvelden gelegde eitje van de narcis- vlieg en vreet' zich in de narcisbol, welke daardoor vernield wordt. De larve ontwikkelt zich daarna weder om tot vlieg en het spel herhaalt zich, waaruit volgt, dat een enkele „be smette" bol in een veld of een partij een gevaar van belangrijke afmeting oplevert. Men bestrijd op het ogenblik deze plaag met de z.g. warmwatermetho de. De bollen worden in warm water „gekookt" bij een temperatuur van 43 graden, waardoor de larve wordt gedood. „Het bezwaar van deze methode aldus dr. de Mol „dat ten eerste verschillende fraaie en dus belangrijke narcissoorten tegen deze methode niet bestand zijn en ten tweede, dat de reeds in de zon ge droogde bol weer door en door nat wordt en dus of gaat rotten of di rect weer gepoot moet worden en Dit jaar voor het eerst zijn ze op dezelfde dag ge publiceerd. (Vorige jaren kwam de millioenen-nota altijd een dag na de Troonrede). Gistermiddag om vier uur mocht de mil lioenen-nota reeds den vol- ke worden ter kennis ge bracht. Wat de millioenen-nota betreft: minister Lieftinck heeft gelijk: er is reden om met voldoening te consta teren, dat de gewone dienst ditmaal sluit met een batig saldo van 360 millioen, te genover een tekort van 85 millioen in het vorig jaar. Maar de buitengewone dienst heeft zulk een groot tekort, dat de gehele be groting sluit met een tekort van ruim iy2 milliard. En in deze tijd is buitengewoon voor een zeer groot deel: gewoon! De regering is er van overtuigd dat er bezuinigd moet worden. Eindelijk schijnt nu toch inderdaad spoed te worden De Maasbode noemt de Troonrede „een sober stuk, maar desniettemin rijk aan inhoud", met welke type ring wij het volkomen eens zijn. Een beschouwing over de millioenen-nota besluit het blad: „Na de betrekkelijk opti mistische uitlatingen van tevredenheid over het be reikte resultaat (hetgeen zeker gerechtvaardigd' is t. a. v. de verbeterde uitga- venbewaking en efficiency- ccntrole, welke thans met de gereorganiseerde admi nistratie worden bereikt), is het slot wel zeer somber. Zeer duidelijk wordt naar voren gebracht dat het kar dinale probleem voor onze toekomst ligt in het gebrek aan dollars. Komt er niet voldoende hulp op dit punt, dan zou zulks leiden tot verregaande stagnatie van de economische activiteit". De Tijd constateert: „De Troonrede is dit jaar schaderegeling voor min der draagkrachtigen op de agenda voor de komende periode heeft geplaatst. Al blijft de financiële toestand van het land zorg baren, uit de aangekondigde maat regelen omtrent deblokke ring van tegoeden en de- inning der voorlopige aan slagen in de vermogenshef fing. valt af te leiden, dat de binnenlandse sanering od financieel gebied op schiet". De Prot. Christ. Rotter- woordelijke leiding geen excuus." En de Nieuwe Rott. Crt. schrijft: „Herhaalde lezing van deze Troonredp versterkt de indruk, dat dit kabinet zozeer gebukt gaat onder de last van waarlijk natio nale vraagstukken, dat het partijen-karakter steeds meer op de achtergrond treedt. Ditmaal zal men er geen paradepaardjes van nationalisatie of van speci- fiek-katholieke wensen in dammer is van mening, dat SESSIE Jf* *an«* Hp Rppprino tp vppI wil kondigde maatregelen zou- gemaakt met de opheffing een rustig stuk, dat wel ge- van de bijzondere recht sprekende colleges en tri bunalen. Er zal krachtig worden tuigt van taaie werkkracht om schier bovenmenselijke moeilijkheden het hoofd te bieden, maar waarin ook de Regering te veel wil doen: „Het slot der Openings rede herinnert ons opnieuw aan „de vele en .grote moei lijkheden, waarmede wij or> het internationale ter zowel op het nationale als rein nog voortdurend te kampen hebben". „Niemand zal dit tegen spreken maar juist daarom rijst de vraag, of concen tratie op wat prevaleert niet de voorkeur verdient boven versnippering Van kracht door zoveel moge lijk desiderata uit.de rooms katholieke en socialistische den evenzo van een anders samengesteld kabinet kun nen uitgaan". voortgegaan met bezuinig- de zorg om die moeilijkhe- ging bij de Overheidsdien- den menigmaal duidelijk sten. Bij die diensten, wel- klinkt", ke belast zijn met de con trole op de naleving van distributie-prijzen-bepalin- r gen en bij de bouwbureaux Troonrede als over voor de wederopbouw zal lioe^ien-nota. echter uitbreiding van per In de Waarheid spreekt het bestuur van de C. P. N. zijn oordeel uit: de rege ring toont minachting voor de democratie! „Het dagelijks bestuur van de C. P. N. stelt vast, dat deze troonrede en mil lioenennota al te zeer blijk geven van de minachting voor de democratie bij dit kabinet dat zijn réaction- naire politiek wenscht uit te voeren zonder aan het volk en zijn vertegenwoor- reeerines-etalaTe over te diSinS daarover verant- regenngs-exaiage over xe of woording en rekenschap af "eggen" Het Vrije Volk is heel goed te spreken zowel over mil- .Belangrijk achten wij," soneel plaats hebben. Laten schrijft het blgd o. m., „dat we hopen op een nuttig re- <je regering de reeds enkele „x.malen aangekondigde ver betering van de oorlogs- brengen.' Een andere klank laat het Algemeen Handelsblad horen: „De toon van de troon- rede ligt „een waas rede is uiterst mat, en wie moeheid, maar niet de millioenennota, d.ie dit maal voor het eerst'tezelf dertijd wordt gepubliceerd, raadpleegt, zal begrijpem waarom, al is dit voor neer slachtigheid bij verant- De Volkskrant consta teert, dat er over de Troon- van van ontmoedigd zijn". Trouw: „er valt over de Troonrede weinig anders te zeggen, dat dat de regering veel op stapel heeft". Gebruik en afzet van groente en fruit Vóór de oorlog bedroeg in ons land het verbruik van groente, door tuinders en handel geleverd', dus zonder uit eigen tuin, ruim 50 kg. per hoofd. Volgens mededelingen van ir. Ignatius in „De Tuinbouw" van Sept. 1.1. was dat hoofdelijk ver bruik in 1946 71 k.g. Een stijging dus van 42 pet. Het verbruik van vroege aardappelen bleef vrijwel stationnair (ongeveer 11 kg. per hoofd). Het verbruik van fruit uit ons land, uit eigen tuin echter niet meegerekend, kas vóór de oorlog 22 kg. in 1946 bijna 25 kg. per hoofd, maar deze stijging had veel groter kunnen zijn, wijl in het tijdvak 1934- '39 het hoofdelijk gebruik van zuid vruchten, dat in 1946 heel gering was, ruim 11 kg. bedroeg. „Boer en Tuinder", het orgaan van de Kath- Boeren- en Tuindersbond, de afzet van de grote fruitoogst van dit jaar besprekende, wijst op hoge detailprijzen, hoog ook vooral vergelijking met de veilingprij: De grote marge tussen beide prij zen wekt in telerskringen toenemen de ontstemming. Het komt vaak voor, dat de gebruiker in doorsneen 4 a 5 maal de prijs betaalt, welke de teler ontvangt. Het blad meent, dat de op lossing moet worden gezocht in coö peratieve afzet en deelt in verband daarmee mede, dat het bedrijfschap voor groenten en fruit aan coöpera tieve winkels toestemming heeft ver leend tot aankoop op de veilingen en rechtstreekse verkoop aan de consu menten. Door het Centraal Bureau voor de Veilingen wordt verder met het oog op toekomstige afzetplannen momen teel het verloop van de groente- en fruitprijzen nagegaan, teneinde te komen tot een goed overzicht en in zicht in de tegenwoordige bestaande verhoudingen tussen veiling-, gros siers- en consumentenprijzen. BEURSOVERZICHT. De stijgende koerstendens der laat ste dagen voortzettend, viel gisteren nog een accentuering van deze ont wikkeling te constateren. De passage uit de Troonrede dat het welvaarts peil door schaarste aan buitenlandse betalingsmiddelen bedreigt blijft, scheen, met bespiegelingen over het verwachte begrotingstekort, zodanigè indruk te maken, dat de vraag naar aandelen wederom grote proporties aannam en de koersen, die reeds op een ongewoon hoog peil beland zijn, r.og verder omhoog dreef. Over de ge hele linie vielen dan ook belangrijke avances te boeken; onder aanvoering van Koninklijke Olie, die na een hoofdkoers van 452 tot 455 opliep en op het hoogste punt van de dag sloot. Dit was trouwens het algemeen ken merk van de markt: na de hoofdkoer- sen viel in het vrije verkeer eerder nog een toeneming van de vraag waar te nemen. Zodat in vrijwel alle afde lingen het slot op het hoogste punt van de dag kwam. De affaire was in sommige hoeken van levendiger ka rakter dan sinds enige tijd het geval was. o.a. werd omgezet in H.K.I voor een bedrag van ƒ213.000, in Walvis vaart 129.000 en Lever Brothers 75.000. Ook de Industriemarkt was willig gedisponeerd, onder leiding van Unilever; het fonds wist na een hoofdkoers van 310, 8 procent boven Maandag, nog tot 314 te verbeteren. Nederlandse Ford waren echter 5 procent in reactie. De Cultuurfond sen qntkwamen niet aan de algemeen vasté marktstemming en werden eveneens hoger gewaardeerd, al ble ven de. verbeteringen hier tot enkele procenten beperkt. Scheepvaartaan delen, hoewel niet geprononceerd wil lig, eveneens gevraagd. De locale ban. ken waren eveneens aan de vaste kant en hetzelfde geldt voor de Indi sche credietinsteilingen. Aandelen Walvisvaart waren op 108H iets in reactie. Een andere favoriet der laat ste dagen, de Rubberfabriek Vrede- stein, kwam weer op 195. Nederlandse Staatsfondsen merendeels) prijshou dend en kalm. Amerikanen lichtelijk verdeeld en kalm. Prolongatie V/+ procent. eerst na de bloeitijd voor export ge schikt is. Gedurende dit tijdsverloop bijna één jaar is de kans voor hernieuwe besmetting aanwezig". ,De methode die ik thans na een tienjarige studie heb ontwikkeld en met succes bekroond zag en welke ik het koolzuur-zuurstof-drukprin- cipe pleeg te noemen is van een ge heel andere oorsprong", zo deelde dr. de Mol mede. „De bollen worden in een afgesloten ruimte gebracht, waarin een gasmengsel van 80 pet, zuurstof en 20 pet. koolzuur onder een druk van 10 atmosferen wordt gepompt. Deze toestand blijft 8 a 10 »uur gehandhaafd. Gebleken is: a. dat de larve absoluut dood en dus onschadelijk is. b. dat de toegevoegde koolzuur t voedsel voor iedere plant de groeikracht der bollen opvoert. Aangezien deze methode volkomen droog geschiedt, zijn de bollen direct nadat zij de drukruimte verlaten heb ben, geschikt om bewaard of ver zonden te worden." Dr. de Mol vertelde voorts, dat in samenwerking met de directie van een groot bollen-exportbedrijf in Limmen nabij Alkmaar sedert 1941 eerst in het klein en later op gro tere schaal proeven met narcissen zijn genomen, welke een volledig succes bleken. Bij een bezoek, dat de A.N.P.-re- dacteur vervolgens aan dit bedrijf bracht, had hij de gelegenheid met een der directeuren de bereikte re sultaten te bespreken. Deze deelde mede, dat uitsluitend in Limmen op het ogenblik de methode van dr- de Mol wordt toegepast. De resultaten zijn van die aard, dat er goede hoop bestaat op deze wijze de narcisvlieg geheel uit te roeien. Bij een der laat ste toepassingen heeft men een le vende colorado-kever tussen de te behandelen bollen gezet en het bleek, dat deze gevreesde aardappelverdel ger al even min tegen het koolzuur- zuurstof-principe bestand was als «ie narcis-vlieglarve. Hoewel de bouw van ruimten, wel ke een druk van 10 atmosferen kun nen verdragen geen onoverkomelijke moeilijkheden meer oplevert, zou bij de bouw van voldoende kamers om alle voor export bestemde narcisboi- len te behandelen zoveel geld ge moeid zijn, dat daaraan voorlopig niet kan worden gedacht. „Wel be handelen wij" aldus de zegsman „een deel van de bollen welke wy voor de verdere cultuur behouden en niet alleen wij doch ook kwekers Uit andere streken, zelfs uit Zuid-Hol land, komen bij ons om op ons be drijf hun bollen te laten behandelen. De resultaten zijn zeer gunstig en ik heb de overtuiging dat wanneer dr. de Mol in staat zou worden gesteld tot laboratoriumonderzoek op ruime schaal, het door hem gevonden prin cipe een belangrijke vooruitgang zou blijken te zijn in de bestrijding van tal van schadelijke insecten in levende planten. Dr. de Mol deelde het A.N.P. ten slotte mede, dat hij octrooi heeft erkregen voor Nederland. Frank rijk, Engeland.' en de Verenigde Sta ten. Vereniging „De Tulp" Op de vergadering van de Ver. „De Tulp" werd medegedeeld, dat het ledental thans ruim 1000 is, die in totaal ongeveer 940 H.A. tulpen telen, maar dit is nog niet de helft, daar er bijna 2000 H.A. met tulpen bete^ld worden. Uit het jaarverslag van den peningmecster bleek, dat de ontvangsten in 1946 1472,84 en de uitgaven 812.48 waren, een batig saldo van 660.35. Het totaal bezit dezer vereniging bedragt thans 3079.63. In het jaarverslag van de secre taris werd een vergelijking gemaakt van de raap der tulpen over twee jaren. In 1946 was de raap 107 en 1947 80 terwijl in 1946 op de klei gronden een gemiddelde raap was Van 113 en dit seizoen slechts een raap van 28. Wel een bewijs, dat de gewassen van de laatste 2 jaren zeer verschillend zijn geweest. Deze cijfers betreffen alleen de vroege tulpen, maar ook in de late tulpen waren de verschillen zeer aanzien lijk. Vervolgens bracht de directeur van de keuringsdienst rapport uit. Daar waar virus werd geconsta teerd was dit ook meestal weer de donkere breking in de rode variëtei ten als Brilliana Star, City of Haar lem, Pride of Haarlem, Scarlett Ad miral, enz., alsook de moeilijk te herkennen lichte breking in enkele gele variëteiten. Tenslotte werd van de kwekers van Tulipa's hun bijzon dere aandacht gevraagd voor de virus-bestrijding, indien ze prijs stel len op behoud van dit artikel. Bij de bestuursverkiezing! waren af tredend: M. J. van Geest, N. W. Phi- lippo en C. Ph. Freriks en voorts de heer J. P. Segers, welke voor de functie bedankt had. Na stemming werden gekozen de heeren: G. van Rijn, A. Arentshorst, J. C v. d. Berg en Jac. Th. de Vroomen. Bij de rond vraag besprak de heer P. v. d. Nou- land de keuring over het surplus. Spr. deelde mede, dat van de aange voerde tulpen 80 pet. werd afge keurd. Volgens spreker werd de keuring voor het surplus te streng doorgevoerd. Er waren partijen, wel ke reeds vier weken geleden waren aangevoerd en thans werden ge keurd o.a. Murillo-soorten, welke slechts een klein beetje slecht in de huid waren werden afgekeurd. Na enige besprekingen werd besloten, om een commissie uit het bestuur te benoemen om deze zaak te onder zoeken

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3