Jubileumcongres van de A.R.K.A- Is Uw Radio defect? 5)e ólecht gediópxwe&cde pianióim Van 9-12 Oct. komen de Gentse sportlui KLEIN NEST| ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Gistermorgen is in de Vondelkerk hoofdbestuur zeide bij irfonde van te Amsterdam een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen door oe geestelijke adviseur, directeur J. Th. M. Kraakman. De geest. adv. dei- afdeling Amsterdam, pater Corver S.C.J., hield een predikatie. Na een feestelijk ontbijt werd de huishoude lijke vergadering voortgezet. Evenals Donderdag werd de gehe le ochtend tot in de middag gespro ken over enige tijdens de openings vergadering ingediende moties be treffende de salarispositie van de ambtenaren. Vele sprekers voerden het woord en hamerden er op, dat de levensomstandigheden van de die naren der overheid onhoudbaar zijn. De voorzitter, de heer Van Elk, deelde mede, dat de moties, inge diend door de afdelingen Utrecht en Den Bosch, die' er op berekend wa ren dat de A.R.K.A. zich rechtstreeks tot de regering zou wenden, voor het hoofdbestuur onaanvaardbaar wa ren, omdat men daarmede buiten de gewone weg zou geraken. Immers, zo betoogde hij, men kan de regering slechts iets voorleggen door middel van het Georganiseerd Overleg. Bo vendien zou volgens pr. met het aan nemen van deze motie A.R.K.A. in isolementspositie geraken en al haar „crediet" verspelen. De afdeling Utrecht wijzigde haar motie enigszins (de heer Van Elk had in dit verband als voorzitter de por tefeuillekwestie gesteld!) en het Bel. 24244 DE KADJOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N.V., Nieuwe Rijn 32 Repareert vlug, betrouwbaar on vakkundig RADIO ZONDAG. HILVERSUM I (301 m.) Nieuws, 9.30 Nieuws, 9.55 Inleiding Hoogmis, 10.00 Hoogmis in het Cis- tercienserklooster te Nieuwkuijk, 11.30 K.R.O. Trio, 12.15 In het boeck. huijs, 12.30 Lunchconcert door Metro- pole-orkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Welk boek? Een goed boek!, 13.20 Lunch concert, 13.40 Apologie door Prof. Dr. J. B. Kors O.P., 14.00 Harmonie Horst en Horster mannenkoor, 15.30 Het Weens Philharmonisch orkest, 15.45 Het Vaudeville prkest, 16.11 Victor Sylvester en zijn orkest, 16.20 Katho liek Thuisfront, 16.30 Ziekenlof, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 19.00 Gram.muziek, 19.45 Leo Pagano over de eerste Zondag der voetbalcompe titie, 20.05Toespraak door Z. K. H. Prins Bernhard bij gelegenheid 1-ja- rig bestaan van de Niwin, 20.17 De ge wone man. 21.00 Vrolijke vioolklan ken. 21.15 Aan hen de glorie, klank beeld, 22.30 Nieuws. ?2.45 Katholiek Nieuws. 22.50 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II (415 m.) 8.00 Nieuws, 8.40 Zondagmorgenmelo dieën. 9.30 Men vraagtwy draaien, 12.00 Harmonie en Fanfare corps, 12.40 Zang- en vriendschap, 13.00 Nieuws, 13.15 Renova septet, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Radio Philharmonisch orkest, 16.00 Film praatje, 16.15 Skymasters, 16.40 Sportflitsen, 17.30 Ome Keesje. 18.00 Nieuws, 18.15 Zwemmen, 20.00 Nieuws in het kort, 20.05 Toespraak Z. K. H. Prins Bernhard, 20.45 Bandjir, hoor spel, 21.35 Omroeporkest, 22.40 Ro mantische melodieën, 23.00 Nieuws. MAANDAG. HILVERSUM I (301 m.). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymna., 7.30 Londens Symphonie orkest, 8.00 Nieuws, 9.30 Licht klassiek morgen concert, 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers, 11.35 Metropole orkest, 13.00 Nieuwe. 17.15 Gemengd omroep koor, 17.45 Rijk over Zee, 18.30 Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Boekbespreking. 19.45 Gram.muziek, 20.00 Nieuws, 20.15 Radio Phil.orkest, 21.35 Avondmelodieën, 22.30 Nieuws, 23.00 Licht klassiek avondconcert. HILVERSUM I (415 M.). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram.platen, 9.35 Arbeidsvitaminen, 11.15 Licht symph. concert, 13.00 Nieuws, 13.50 Pierre Palla, 14.20 Wat gaat er om in de wereld, 16.30 Don Giovanni, 17.15 Jascha Heifetz, 18.00 Nieuws, 19.05 Bernard Person, 20.00 Nieuws, 20.45 De wondere wereld, 21.50 Het gezicht in het water, 22.30 De wereld spreekt tot U, 23.00 Nieuws, 23.15 Skymasters, 23.45 Bal letmuziek. zijn voorzitter haar in die gewij zigde vorm in beraad te willen ne men, waarna het congres tot heden verdaagd werd. Op de officiële feestvergadering in ,Bellevue" waren 's middags aanwe zig de deken van Amsterdam als ver tegenwoordiger van de bisschop van Haarlem, mr. Ubink namens de mi nister-president en wethouder Vai: Wijck namens de stad Amsterdam- feestrede werd uitgesproken door mr. Kaller, gemeente-secretaris van Maastricht. DE MIDDENSTAND IN CONGRES BIJEEN. Over het onderwerp „Rationele Werkmethoden in-de detailhandel zal op het landelijk congres van de Kath. Middenstandsbond te houden op 24 en 25 Sept. a.s. te Den Bosch, een in leiding worden gehouden door Drs. P. Th. van Leeuwen, chef van de afd. Verkoopontv/ikkeling en Reclame van de N.V. Biscuit- en Chocolade fabriek „Victoria". In zijn prae-advies betoogt de heer van Leeuwen dat de prijspolitiek van de regering en de herlevende concurrentiestrijd de noodzaak; op leggen van doelmatige werkmetho den in de detailhandel. De inkoop- en voorraadpolitiek zal in vele op zichten in de komende jaren anders moeten zijn dan tijdens en voor de oorlog. BANKWERKER TE 's-GRAVENHAGE DRUKTE 5000 VALSE TABAKSKAARTEN. De Haagse politie heeft de hand ge legd op een drukker van valse ta- bakskaarten, die in totaal al onge veer 5000 van deze kaarten gedrukt Jiad. De distributiedienst had op ver schillende opplakvellen valse tabaks, bennen ontdekt en via sigarenwinke- l'ers kwam de economische recherche bij een militair, de 21-jarige W. G. B. M. uit de Boddaertstraat, die in het bezit was van 1000 valse tabakskaar- ten, alsmede een hutkoffer en een rugzak vol sigaretten. Het verdere onderzoek leidde naar de 25-jarige bankwerker J. J. G. H. uit de Oude- mansstraat. Men vond in zijn woning een boekhouding, waaruit bleek, dat hij in tabak handelde. Eerst verklaarde H., dat deze aan tekeningen uit de tijd van de inllegali- teit stamden. Even later bekende hij een drukkerij van bonnen te hebben aan de Schedeldoekshaven 120. De bonnen, die hij drukte verkocht hij niet, maar daarop kocht hij de sigaret ten en shag om daar daarmee weer handel te drijven. De 1000 kaarten, die de militair be zat, had deze gestolen. Zij waren niet helemaal geslaagd. Aan het opgege ven adres vond de politie een volledi ge drukkerij, een pers, cliché's, een foto-installatie en een grote hoeveel heid tabakskaarten. alsmede een be- van 800. Minister van Binnen landse Zaken benoemd Bij Kon. Beslait is benoemd tot mi nister van Binnenlandse Zaken met ingang van 15 September 1947 mr. dr. P. J. Witteman te Overveen. Mr. dr. P. J. Witteman werd op 2.6 Februari 1902 te Nieuwendam gebo ren. Na zijn voorbereidende studiën bezocht hij de Amsterdamse univer siteit, waar hij in 1918 in de rechts wetenschappen promoveerde op stel lingen en in 1921 tot doctor in rechts- en staatswetenschappen op proef schrift. Hij vestigde zich als advo caat en procureur in de hoofdstad, alwaar hij van April 1923 tot Septem ber 1946 waarnemend kantonrechter werd. Van 1925 was hij lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land. De heer Witteman bekleedde verschillende functies in het open bare leven, o.a. als voorzitter van het Liefdewerk voor kinderbescherming, xechstkundig adviseur van de K.R.O. commissaris van het dagblad „De Tijd" enz. Sedert met 1929 woont mr. W. te Bloemendaal, waar hij o.m. lid van de gemeenteraad is geweest Hij is voorzitter van de kring Haarlem der K.VP. en lid van het partijbe stuur en het dagelijks bestuur. Na de oorlog bekleedde hij ook de functie van waarnemend voorz. der partij. Hij is ri&der in de Orde van Oranje- Nassau. NED. DELEGATIE TER ALGEM. VERG. V. N. Naar wij vernemen is mr. L. G. A. Schlichting, hoofd van het Neder lands informatiebureau te Mcvitreal (Canada) toegevoegd als deskundi ge aan de Nederlandse delegatie ter algemene vergadering der V. |N., welke 15 Sept. aanvangt. GEEN BONVRIJE KARNEMELK MEER. De melkproductie is als gevolg van de langdurige droogte dermate ge daald, dat de verstrekking van bon- vrije karnemelk en/of uit onder- of karnemelk bereide consumptiemelk producten noodgedwongen twee we ken eerder dan in het voornemen lag gestaakt moeten worden. Met ingang van 14 September a.s. mag karne melk, yoghurt e.d. niet meer zonder bon worden afgeleverd. Te Arnhem is een dertienjarige jongen, Van V., tijdens het spelen in het zand, bedolven en gestikta De knaap was met zijn hond aan het wandelen en to het dier na enige tijd alleen thuiskwam, waarschuw den de ongeruste ouders de politie. Een onderzoek met politiehonden bracht aan het licht, dat de jongen bij een zandkuil in Mariëndaal had gespeeld. Na veel graven vond de politie het lijkje. DE DAHLIA. Tentoonstelling te Aalsmeer. Gistermorgen opende de heer G. Oud, voorzitter van de tentoonstel lingscommissie van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw- en Plantkunde, een 3-daagse Dahliatentoonstelling, welke in de zaal van de Aalsmeerse bloemenvei ling is ondergebracht. De heer Oud heette in het bijzonder de buitenland se gasten welkom. De volgende spreker, de heer J. F. Ch. Dix, voorzitter van de Neder landse Dahlia-vereniging, verwel komde mr. J. Bonnerman, secretaris generaal van het ministerie van Han del, Nijverheid en Voedselvoorzie ning op dit bloemenfestijn, dat geor ganiseerd is door de Kon. Nederland se Maatschappij en de Algemene Ver eniging voor Bloemencultuur, waarna hij zijn toespraak eindigde met de woorden: ,.In de dahlia spreekt tot ons de poëzie der flora, de rijkdom der na tuur en de toewijding van de mens, doch vooral ook haar eigen karak ter van groei en bloei, van fleur en bekoring, waardoor wij de dahlia gaarne in ons midden zien en wij haar tot een uitverkoren tolk onzer gevoelens maken". Vervolgens nam mr. J. Bonnerman als vertegenwoordiger van minister S. L. Mansholt, die momenteel bui tenslands vertoeft, het woord. Het verheugde spr, dat deze zo betrekke lijke jonge teelt ons land zo'n bijzon dere naam op dit gebied heeft ge schonken, met name op de bloemen tentoonstelling te Buenos Aires. Tenslotte werd de zilveren medaille van H.M. de Koningin toegekend aan de firma D. Bruidegom te Baarn, de zilveren medaille van H.K.H. Prinses Juliana aan de firma W. Topsvoort te Aalsmeer en de zilveren medaille van Z.K.H. Prins Bernhard aan de firma Maarsse Dzn. te Aalsmeer. BEURSOVERZICHT In 'het algemene beeld; van de fondsenmarkt kwam gisteren niet veel verandering. Gezien het hoge peil, waarop de koersen geliedelij'k beland zijn, is het opmerkelijk, dat ook de dagen waarop de vraag ge ring en de affaire beperkt is, de on dertoon van de markt goed blijft en van koers afbrokkelingniet veel te bespeuren valt. In aandelen Wal visvaart Maatschappij, die sinds eni ge dagen de aandacht trekken gisteren 106% noteerden, werd' voor 97.000 .gulden omgezet en in aande len Rubberfabriek Vredestein, gis teren onveranderd genoteerd op 195, werd een omzet behaald van 60.000 gulden. De Amerikaanse markt was stil en weinig veranderd. Gisteren werden 906 certificaten verhandeld. Prolongatie 2% procent DE KUNST EN TELEPATHIE Dat solisten van naam een enkele maal niet aan bun faam beant woorden, is niets bij zonders. Soms 'worden er evenwel onverwachte verklaringen voor ge vonden. Wat, bijvoor beeld. is er gebeurd op het laatste Kurhauscon- cert, dat 3 September gegeven werd. De Haagse muziekrecensent van de „Tijd" schreef daar o.m. over: Sam Swaap speelde het vioolconcert .in E van Bach en de Ikanse pianiste Janine Weill had Saint-Saëns' vierde pianoconcert gekozen. De pianisten waren niet alleen bar slecht ge disponeerd, maar bo vendien zeer onfortuin lijk. De recensent voegde daaraan toe: „Het audi torium begreep geluk kig, dat ook een artist wel eens een off-day kan hebben; men was heel vriendelijk ge stemd en gul met ap plaus en bloemen". De schrijver kon toen nog niet weten, dat er achter de scher.ner. nog een geheel andere ver klaring aanwezig bleek voor het tekortschieten van beide solisten. Er moet namelijk in de zaal een amateur-tele- paath geweest zijn, die om vijfhonderd gulden gewed had, dat hij de solisten zou kunnen be letten op hun gewóne peil te spelen. En, voegt men er aan toe, hij heeft deze wed denschap gewonnen, wat trouwens voldoen de blijkt uit de recensies over dit concert. De so listen schenen tijdens hun optreden volkomen hun concentratievermo gen te missen. Of dit nu inderdaad aan een soort telepathische suggestie toegeschreven kan wor den is moeilijk te be oordelen. Vast staat, dat der gelijke verschijnselen mogelijk zijn, maar het is zeer moeilijk te be oordelen, wanneer zij werkelijk optreden, om dat dikwijls het toeval of zelfs trucs een rol spelen. Wat er in het Kurhaus in werkelijk heid gebeurd is, is nog moeilijk uit te maken. DE DRIEBOND LEIDEN - OXFORD - GENT In onze berichtgeving over de Sportuitwisseling met Oxford hebben we reeds een en ander mede gedeeld over het tot stand- komen van het drieledig contact, dat nu tussen Lei den, Oxford en Gent is tot stand gekomen. Het contact met Oxford bestaat nu al geruime tijd, dat met Gent is aan het groeien. De uitwisseling met Oxford had tot heden steeds alleen op sportge bied plaats en het Leids igemeentebestuur keek naar middelen uit om die uitwisseling op breder ge bied te doen plaats vinden door een uitwisseling op cultureel gebied. Een groot bezwaar daarbij voor ve len is echter de taalkwes tie. Daarom heeft men ook anderen mogelijkheden on der de ogen gezien en men dacht aan Gent, 'n Vlaam se stad, een stad met veel samengaande belangen men denke slechts aan de universiteit, aan de textiel fabrieken, de kwekerijen, enz. Bovendien een stad, welker inwoners gaarne verband hebben met de Noord-Nederlan ders. Het eerste contact, ge legd met de rector der Gentse universiteit en het Gents Gemeentebestuur, heeft reeds tot heel goede gens met Pasen 1949 in Oxford weer winterspor ten. Men stelt zich voor al dus in geregelde afwisse ling de drie steden te doen volgen. Tot een definitieve resultaten geleid. Daaruit spraak om ook het culture- is ook de driehoeksband LeidenOxfordGent ge groeid, welke bedoelt werd' te zijn op sport-, cultureel - en economisch gebied. De besprekingen in Oxford werden gevoerd voor Lei den door de heer B. J. Moolennaar, 2e voorz. van het Leids Comité, voor Gent door de heer Ver- haest, schepen voor de sport en d-e heer Vermeu len, schepen voor het toe risme en de industrie, voor Oxford tenslotte door de Mayor Counc. Smewin, voor de universiteit door de heer Brewes en voorts leden van het Oxfordse comité. Zoals wij in Augustus reeds mededeelde werd af gesproken met Pasen 1948 in Gent het eerste drie- hoekstournooi te doen plaats vinden, daarna in de zomer te Leiden diverse zomersporten en vervol le element hierbij te be- ARA La Gantoise; Boksen: wedstrijden in alle gewichten, 8 pers. en 2 reserven en 2 officials; Schaken: 6 personen; Biljarten: 6 personen en 1 official. De ploeg zal voorts ver gezeld worden door 6 jour- trekken heeft nog niet tot' nalisten en 1 cameraman, enig resultaat geleid, ligt heit in de bedoeling met Pasen in Gent te ko men tot een Leidse ten toonstelling, tot het houden van lezingen, het organise ren van toneelvoorstellin gen, hetzij door een geheel gezelschap, hetzij door een vereniging. Het onlangs opgevatte contact met Gent zal wor den voortgezet met een sporttournooi te Leiden, dat van 912 October a.s. zal plaats vinden. Hieraan zal door ongeveer honderd Gentenaren worden deel genomen, verdeeld als volgt. Voetbal: de kampioens- terwijl de sportcommissie zelf door drie personen zal vertegenwoordigd wor den. Het Leids gemeentebe stuur heeft tenslotte on der de auspiciën van de Benelux, die beoogt de mensen van beide landen meer tot elkaar te brengen het Gentse gemeentebe stuur uitgenodigd mede aanwezig te zijn. Ook de Gentse universiteit en de Kamer van Koophandel zullen afgevaardigden zen den. Ook de gasten zullen 9 October arriveren en 12 October weer vertrekken. Een en ander zal er niet weinig toe bijdragen om de ploeg van beide Vlaande- banden tussen beide ste- rens van gemeenteperso- neel plm. 20 personen; Zwemmen: snelzwem- mers plm. 26 pers.; Hockey: een team van den të verstevigen er. we hopen van harte, da. de Belgische" gasten hier heer lijke dagen tegemoet zul len gaan. Delftse studenten demonstreren De R.K. Studentenvereniging „Sanctus Virgilius" te Delft, die voor de oorlog plm. 150 leden telde, is na de bevrijding sterk gegroeid en om vat thans omstreeks duizend leden. Reeds direct na de bevrijding, toen de leden moesten worden onderge bracht in een gymnastieklokaal, deed zich het gebrek aan ruimte voelen, temeer, waar het vroegere sociëteits gebouw nog in gebruik was bij het Gewest. Arbeidsbureau. Eind Novem ber 1945 drong een aantal leden met geweld net gebouw binnen en, of schoon het niet direct kon worden veroverd, kwam het toch spoedig daarna in het bezit van de vereni ging terug. Aangezien dit gebouw slechts plaats biedt aan maximum 200 studenten, liet het bestuur het oog vallen op het voormalige St. Barba- ra-^klooster te Delft, een oud en ver waarloosd gebouw. Een der oud-le den ir. N. v. d'. Laan ontwierp een restauratieplan, waarvoor de Virgi- liusstiohting het benodigde kapitaal bijeen had gebracht. Aan B. en W. van Delft werd verzocht, dit gebouw te mogen kopen, maar het verzoek werd afgewezen, omdat de tapijtwe verij „De Knipscheer'' uit Laren in het gebouw zou worden gevestigd. Toen echter bleek, dat .,De Knip scheer" van verplaatsing ,naar Delft had' afgezien werd het verzoek her haald en ondersteund door de cura toren der T. H. en de studentenraad. Bovendien werd er de aandacht op gevestigd1, dat Rijksmonumentenzorg het restauratieplan van de studen ten ten zeerste toejuicht. Ruim een half jaar geleden werd het voorstel in de gemeenteraad behandeld en in handen van B. en W. gesteld ter fine van prae-advies. Nadien werd er niets meer vernomen. Nu echter het nieu we studiejaar is begonnen en het huisvestingprobleem voor „Sanctus Virgilius" zeer nijpend is geworden, hebben de studenten gisteren een ac tie ontketend. Gistermiddag verschenen zij in igiroten getale te half zes op de Marlet, waar, door middel van een geluidsversterker, een rede voering werd afgestoken. Daarin werd gewezen op de gerechtvaar digde eisen van de studenten. In dien zij de beschikking óver het voormalige klooster krijgen, zal het, buiten bezwaar van de ge meentekas, worden gerestau reerd en zal de tegenwoordige sociëteit vrij komen voor een an dere studentenvereniging, di< met gebrek aan ruimte heeft te kampen. Duidelijk werd gemaakt, dat een en ander niet ten koste gaat van woongelegenheid de burgerij. Vervolgens trok de stoet naar de Nieuwe Plantage, alwaar een petitie aan de burge meester werd overhandigd. LERAREN ZIJN ONTEVREDEN OVER GANG VAN ZAKEN. In een adres van de besturen van de verenigingen van leraren bij het V. H. en M. O. aan de minister van Onderwijs K. en W. is het volgende overzicht gegeven van de gang van zaken: De Commissie van Advies en Over-" leg ter voorbereiding van de herzie ning van het Bezoldigingsbesluit Burgel. Rijks-ambtenaren, voor zo ver dit betrekking heeft op de bezol diging van het onderwijzend perso neel van het V.H.M.O., heeft tot nu 226 GROENTJES IN LEIDEN. Voor het lidmaatschap van het Leids Studenten Corps gaven zich dit jaar 226 groentjes op, dit is on geveer ev veel als vorig jaar. De verdeling over de faculteiten is: ge-, neeskunde 88, rechten 70,philoscr* phische faculteit 30, verenigde fa culteit 20, letteren 11 en theologie 7. toe slechts drie malen vergaderd en wel op 20 Jan., 5 Maart en 14 Maart 1947. Door de leraren-organisaties is tij dig vóór de tweede vergadering een voorstel ingediend .gebaseerd op een drietal punten, namelijk: a. herstel van de zogenaamde volledige betrek king: b. een maximum aantal lasuren van 26. behoudens in de overgangs periode een vermeerdering van ten hoogste twee lesuren in verband met de noodtoestand van het onderwijs; c een verhoging, zowel van het ma ximum als van het minimum van de wedde, waardoor de leraarssalarissen in een juiste verhouding zouden ko men met die van andere categorieën van ambtenaren. Deze drie beginselen zijn in de vol gende twee vergaderingen door de vertegenwoordigers der organisaties naar voren gebracht en voortdurend verdedigd'. Echter zag de Raad van Leraren zich genoodzaakt, op 24 Juni 1947 het volgende telegram te zenden aan de minister van Binnenlandse Zaken. „De Raad van Leraren is ernnstig be zorgd over de geringen voortgang der besprekingen in de Salariscommissie voor de leraren bij het V.H.M.O. Op 14 Maart is de Salariscommissie uit eengegaan in de gegronde verwach ting, dat het regeringsstandpunt op korten termijn bekend zou zijn, op dat de besprekingen voortgang zou den kunnen hebben. Inmiddels blijkt, dat half Juni bedoeld standpunt nog niet ter kennis van de commissie is gebracht. Voor verdere vertraging der besprekingen mogen de organisa ties echter, met het oog op de nood toestand bij het onderwijs en de le vensomstandigheden zijner dienaren, geen verantwoordelijkheid meer dra gen. De Raad verwaqht, dat de rege ring voortzetting der besprekingen voor de vacantie zal mogelijk maken" De in dit telegram verlangde ver gadering bleef tot op heden uit. De besturen constateren, dat niet de commissie, doch de regering der ver antwoordelijkheid draagt voor dezen gang van zaken. BRAND IN KERKTOREN TE HERVELD. Hedennacht om half twee ont stond brand in de toren van de Nederlands Hervormde kerk te Herveld, gemeente Valburg in de Over-Betuwe. De brandweren van Arnhem, Nij megen, E 1st, Bemmel en 4Valburg waren spoedig ter plaatse, doch moesten eerst met vier motorspui ten het water aanvoeren uit de brandput 2 K.M. van de brand ver wijderd. De toren brandde geheel uit. Het dak van de kerk bleef behouden. Het interieur kreeg veel hchade. Oorspronkelijk liepen ook de om liggende hofsteden ernstig gevaar, doch ook deze wisten de geza.v^s*- lijke brandweren te behouden. De vermoedelke oorzaak wordt ge zocht in onachtzaamheid van lood gieters, die de vorige dag werk zaamheden aan de toren hebben verricht. Kerk en toren dateren van omstreeks 1500. ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 3) „Moeder", riep hij niet te hard en- absoluut onnodig, want haar scherp gehoor was zijn binnenkomen niet ontgaan. Hy deed de deur van de keuken open en bleef verrast opi de drempel staan, want op da hoek van de keukentafel zag hij een jong meisje zitten, een bakvisje, dat haar benen heel nonchalant heen en weer liet slingeren. Met ongeveinsde ver rassing staarde hij haar aan en zij beantwoordde zijn blik met een kal me, doch levendige belangstelling in haar grijsblauwe ogen. Juffrouw Norton, die bezig was de biefstuk op te warmen, keerde het fornuis haar rug toe en zei met een licht blosje van verontschuldiging: „Mag ik je voorstellen? Di't is onze nieuwe huisgenoot Juffrouw Landon Mijn zoon Daan. „Aangenaam imet u kennis te maken," zei het bak visje met een knikje en haar benen, •die bij 'het binnenkomen van Daan even hadden opgehouden te slinge ren, zetten nu die beweging weer onverdroten voort. „Madame,uw mama heeft mij al veel over u ver teld teminste," verbeterde zij zich zelf, 'terwijl zij de verlegen vrouw een glimlachje schonk, „ik heb een en ander over u gevraagd en zij heeft mij geantwoord. Dat is niet precies hetzelfde hè?" „Komt zowat op hetzelfde neer," grinnikte Daan. Hij was nog niet over z'n verrassing heen en nog een beetje overrompeld, maar één ding had hy toch opgemerkt, namelijk, dat het jonge ding erg mooi was, ge distingeerd en dat haar stem heel anders klonk dan van andere meis jes, die hij kende. Haar gehele ver schil ning, haar kleding had iets on- gevtons. Geen meisje van zestien jaar waarop hij haar schatte hier in Sel'by Gardens, droeg kle ren die zo prachtig zaten, of die haar zo mooi zouden staan. „Ja," zei ze instemmend, „dat is ook zo. Mijn vader rookt na het eten altijd graag heel rustig zijn sigaar en ik houd juist van drukte en ge zelligheid, Het was op mijn eigen kamer zo saai en daarom ben ik naar beneden gekomen om met madame Norton te praten. Maar nu u thuis gekomen is wil ik u niet langer dé- rangeren, want u moet gaan eten." Met' een bevallige zwaai iets geheel nieuws voor Daan sprong zij van de tafel en hij was door die luchtsprong zo ontbust dat zij al bij de deur was, voor hij haastig kon zeggen: „O, u behoeft niet weg te gaan." „Heus niet?" vroeg zij met opge trokken wenkbrauwen." „Absoluut niet," antwoordde Daan en bood haar beleefd d'e leuning stoel aan. „Dank u," zei ze en nam plaats. Maar niet op dezelfde manier zoals het in Selby Gardens gewoonte was doch scheef en met haar armen over de rug van de stoel, zodat zij hem kon zien. „Eet u altijd in de keuken?" „Altijd," zei Daan. terwijl hij zich aan zijn overvloedig, smakelijk en keurig opgediend maal zette. „Dat verwondert me nietis," zei juffrouw Landon, terwijl zij met een zeker welgevallen het kraakzin delijke, gezellige keuken vertrek rondkeek. ,,'t Is hier veel gezelliger, dan onze kamer boven, ofschoon die ook heel mooi is." haastte zij zich er bij te voegen. „Komt u nu van de fabriek? Dan zult u wel honger hebben, hè?" „Als een paard verzekerde Daan. „Heerlijke biefstuk, moeder!" .,'t Ziet er heerlijk uit en ruikt lekker," prees juffrouw Landon. „Wij hebben vanmiddag tong en co- telétten gehad Ook heerlijk na tuurlijk vader vond alles uitste kend. Gelukkig, dat u zo smakelijk kan koken madame," zei ze met 'n glimlachje naar juffrouw Norton. „Maar van biefstuk houd ik toch meer." „Eet u een stukje miee," stelde Daan gastvrij voor. „Op het ogenblik niet, dank u, want het is 're laat. Als ik 't had ge weten. „Dan op een andere keer eens," troostte Daan. „Heel graag!" „In welk vak werkt u?" „Ik ben constructeur in de ijzer- bouw," antwoordde Daan alsof hij op bescheiden manier mededeelde, dat hij minister van binnenlandse zaken was." „Bedient u ook stoommachines?" „Soms wel eens, maar gewoonlijk help ik ze maken en ook andere din gen," zei Daan. „O!" Zij dacht over 't geen hij ge zegd had even na en zei dan pein zend; „dan zult u wel erg knap en sterk zyn." Daan lachte, maar juffrouw Nor ton zag er niets in, om te lachen. Zij vond het een heel gewone, beleefde oomerkine. „Daan is Goddank altijd erg sterk gew ?t," zei ze kalm. „Daar ziet hij wel naar uit," vond juffrouw Landon, en monsterde de keurend knikje. Ik zou ook graag machinesmid zijn, als ik een man was. Verdient u er veel mee?" „Nog niet," zei Daan, „maar later, hoop ik wel," en hij glimlachte om haar ongeveinsde nieuwsgierigheid, die als zij geen kind geweest was tamelijk vrijpostig, zo niet beledi gend zou geweest zijn. „Dat doet me genoegen," verklaar de zij. „Als ik een man was, zou ik graag veel geld willen verdienen, Ik zou graag erg rijk willen zijn. U ook niet?" „Och, dat weet ik niet; lk heb er nooit over nagedacht," zei Daan en keek peinzend voor zich uit. „Maar ja, 't zou toch wel leuk zijn." „U zoudt misschien niet veel aan een groot kapitaal hebben," zei ze dromerig. „Vader zegt, als je arm bent, is het net, of je kreupel of ge boeid bent. Maar u schijnt toch erg gelukkig te zijn." „E^ ben ik ook," stemde Daan toe. „Heeft u geen zusters, mijnheer Norton?" vroeg zij na enige ogen blikken, terwijl zij hem voortdurend had gadegeslagen. Daan schudde ontkennend het „Jammer genoeg niet." „Dat snijt me, want dan zou ik aanspraak aan hen gehad hebben. Ik vind 't zo eenzaam, altijd alleen met vader ofschoon hij een aller liefst vadertje is, begrijpt u?" „Ja dat geloof ik best," zei Daan, waarop zij begon te lachen. „En u heeft hem nog niet gezien! Beoordeelt u hem dan naar mij?" „Ja, zoiets," glimlachte Daan. „Moeder deze appeltaart doet niet onder voor de biefstuk. Heeft u nog een stukje?" „Appeltaart, dat is een echt EngeLs gerecht, niet waar?" vroeg het meis je. „Ja", zei Daan. Hy keek haar enigszins nieuwsgierig aan. „U zegt dat net, of u geen Engelse bent. Is u geen landgenote?" „Nu, ik ben maar half Engels. Mijn moeder was een Engelse; zij stierf toen ik nog maar een baby \*as, mijn vader is... geen..." Plotseling hield ze op en veranderde van hou ding; ze ging nu gewoon zitten, leunde achterover, liet haar armen op leuningen van de stoel rusten en sloeg haar benen over elkaar. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2