DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 100-jarig zakenjubileum PJ.Colla enZn Er zijn mensen, die wanneer er gesproken wordt over 25- jarige, 40-, 50-, 60-jarige jubi lea, met een zekere genoeg zaamheid kunnen neerzien op een verleden van tientallen ja ren meer, op 'n verleden van honderd jaar. Die zelfgenoeg zaamheid spruit dan natuurlijk allerminst voort uit eigen ca paciteiten alleen, maar komt voor het grootste deel neer op ée voorvaderen. Leiden telt vele oude zaken, want Leiden is een oude stad, doch de honderdjarige zaken- jubilea mogen zeker niet ver geten worden. Zulk 'n feit wordt a.s. Maan dag herdacht door de fa. P. J. Colla en Zoon, die in een keu rig verzorgd gedenkboekje een en ander over de historie der zaak laat vertellen. Hendrik Colla, de grootvader van de huidige eigenaar, wiens schoen- enlaarzenmakerij ge vestigd was in een der panden, welke bij de bouw van de Har- tebrugkerk zijn verdwenen, kocht in 1834 het nu nog be staande huis Mare hoek Caeci- liastraat. waar hij zijn bedrijf voortzette en in 1847 tevens een leerhandel begon. Hij is der halve grondlegger van het te genwoordig bedrijf. Samen met zijn zoon Hendrik bouwde hij de nieuwe afdeling op, toen het „confectie werk' langzamerhand de schoenen naar maat begon te verdringen. Nadat eenmaal de prinsen van WIELRENNEN HENNINK WINNAAR IN RONDE VAN HOOFDDORP. Het euvel van de .Franse start", een systeem dat het forceren van een doorbraak in de eerste ronden van een wielercourse propageert, is ook in ons land ingeburgerd. Woensdag, in de eerste Ronde van Hoofddorp, door „De Bataaf" georganiseerd, bleek dit wel overduidelijk: de renners Hen nink, Henneman en Van den Elshout ontsnapten na vijf ronden en streden samen verder tot de groep was inge lopen. Daarna was de course dood, alleen de ontsnapping van de win naar Hennink en de achtervolging die zij ontketende brachten tegen het einde nog wat sfeer. Het trio, bestaande uit de kwieke Hennink. de stijlvolle Henneman en de Zuiderling Van den Elsthout, van meer solide makelij, vond elkaar spoedig en het harmoniëerde zo goed, dat binnen dertig kilometer de rest van het veld gelapt was. De uitslagen luiden: Amateurs, 100 km.: 1. J. Hennink, 2 uur 57 min. 30 sec.; 2. op 100 meter N. Henneman; 3. op 400 meter. H. v. d. Elshout; 4. op één ronde, C. Els wijk; 5. J. Verwoerd; 6- P. Kiekens; 7. P. Sieveking; 8. B. Ouwehand; 9. P. Peters; 10. D. Hooy- schuur; 11. Groeneveld; 12. L. Copier. Nieuwelingen, 30 km.: 1. B. Keizer, 51 min. 40 sec.; 2. W. Snijders; 3. J. Testroote; 4. A. van der Putten; 5. op 20 meter, A. Schotman; 6. A. Donker; 7. op 450 meter, J. Nolten; 8. C. Schou ten; 9. T. Hofland; 10. H. v .d. Voort. BILJARTEN. DRIEBANDEN KAMPIOEN SCHAP L. B. B. Voor het driebanden kampioenschap van de Leidse Biljartbond waren Woensdagavond de uitslagen: car. h.s. brt. J. Sira 30 3 68 H. Slewe 25 3 68 B. de Roo Sr. 30 3 44 B. de Roo jr. 20 4 44 E. Bakker 30 8 57 H. Slewe 23 2 57 E. Bakker 30 4 60 B. de Roo jr. 23 4 60 De wedstrijden worden volgende week, eveneens op Maandag en Woensdag voortgezet. "POSTDUIVEN. „Steeds Sneller" (Noordwijk). Uitslag van de wedvlucht vanaf St. Kath. Waver, afstand pl.m. 130 km. In concours 168 duiven. -Los 9 uur 30 min» met W. wind .De eerste duif bereikte haar hok te 11 uur 29 min. 0 sec. snelheid 1099.58 m. per mi nuut. De uitslag was als volgt: 1. J. Marijs; 2. 4, 16, 17 en 35 L. Glas bergen; 3, 15. 18, 22, 23 en 29 J. Rak horst; 55, 9 19, 34 en 40 Gebr. Pas- schier; 6 J. v. d. Niet; 7 W. Bent; A. van Duin 8; J. Passchier 10 en 12; W. Haasnoot 11; J. Boon 13 en 32; A. Boot 14 en 21; J. v. d. Niet Gzn. 20 en 30; G. Steenvoorden 24; S. Warmenhoven 25; Jac. Cramer 26; W. Schelvis 27; R. Haak 28, 33. 38, 41 en 42; C. v. d. Berg 31 en 39; J. Vogelaar 36 en 37. „Gevleugelde Vrienden", (Leid- schendam). -r- De wedvlucht van oude en jonge duiven vanuit St. Kath. Waver gaf de volgende uitslag: 1, 3, 21, 22, 29 en 30 Klijweg en Tilburg; 2, 19 en 27 v. Geffen; 4, 20 en 35 Vis; 5 7. 17, 18 en 36 Wildenberg; 6, 15, 23, 31 en 37 v. d. Meulen; 8 Elewout; 8. 10. 14, 24. 26, 34, 39 en 40 Davids; 11 van Rijn; 12 de Knegt; 13 Zalm; 16 en 25 Scheffers; 28 Linnartz; 32 en 33 Cabooter; 38 v. d. Akker; 41 van Lochem. De eerste duif had een snelheid van 1088 meter per minuut en de laatste 990 meter per minuut. „De Zwaluw", (Voorschoten). De postduivereniging ,.De Zwaluw" heeft een wedvlucht gehouden vanaf Kath. Waver. Afstand van de eerste prijswinnaar is 117 km. en 302 m. De duiven werden om 9.30 uur in vrijheid gesteld met Zuidelijke wind De prijzen werden behaald als volgt: 1 en 21 K. I. Waasdorp; 2 G. v. d. Krogt; 3 en 20 C. Zwaan; 4, 11 12. 13 en 14 J. P. v. d. Assem; 5, 16, 17, 18 en 19 A. van Rooijen; 6 A. de Graaf; 7 en 10 J. Caspers; 8 en 22y V. L. Pierlot; 9 G. Zwaan en 15 F. C. van Heusden. De eerste duif werd geconstateerd om 11 uur 17 min. en 53 sec en bereikte een gemiddelde snelheid van 1090.85 meter per mi nuut. De laatste duif werd gecon stateerd om 11 uur 29 min. en 9 sec. en bereikte een snelheid van 985,38 meter per minuut. Oranje de stad hadden verlaten, en daarna de kurassiers, lanciers en zware dx-agonders uit Leiden waren vertrokken, ging de laarzenmakerij zienderogen achteruit; aan de mili tairen verloor ze de beste klanten. Nicolaas Colla, die zijn vader bij ziin overlijden v/as opgevolgd, ver legde het zwaartepunt dan ook steeds meer naar de leerhandel. In 1900 zeventig jaar geworden, trok hij zich uit de zaken terug om te worden opgevolgd door de heer Petrus Colla. Te Haarlem geboren, bekwaamde hij zich in diverse bedrijven (schoen makerij, zadelmakerij, leei-looierij enz. en kwam na zijn huwelijk op 1 Mei 1900 de rij der Colla's in Leiden voortzetten. De schoenmakerij werd toen ge heel opgeheven. Nu reeds bijna vijftig jaar zet deze bij velen bekende persoonlijkheid het werk van zijn voorgangers voort, hierbij echter sinds lang terzijde gestaan door zijn oudste zoon, Henri Colla als bedrijfsleider. Zij beiden geven zich dagelijks ten volle aan de zaak, die hun zo na aan het hart ligt. Gezamenlijk mo gen*" zij dus het eeuwfeest der zaak, door twee voorgaande Colla's ge grondvest en uitgebouwd, vieren. Vanzelfsprekend is de weg dezer honderdjarige niet altijd over rozen gegaan. De ups and downs, van ieder bedrijf vonden ook hier weer klank. Soms was- er veel, soms wei nig, ook wel eens oneerlijke concur rentie en de aard van het bedrijf onderging in de loop der tijden na tuurlijk ook de nodige veranderin gen, hetgeen een eis is voor ieder, die zijn tijd kent en verstaat. Zo is b.v. het ouderwetse knip-leer bijna geheel vervangen door vache en het overleer, vroeger planvaardig ge looid, werd vervangen door chrome- looiing; het gi'ove garen moest wij ken voor houten pinnen, die op hun' beurt door de tacks werden verdron gen, terwijl nu de perslijm opgeld gaat doen. Wanneer de oprichters dit dan ook eens konden waarnemen, zou een en ander hun vermoedelijk vreemd aandoen. Een ding is echter al die jaren on veranderd gebleven: koeien, kalve ren, pinken en schapen kost het nog altijd hun huid! Het pand moge vroeger een ander nummer gedragen hebben, het staat nog steedss op dezelfde plaats. In de loop der jaren is het groter gewor den door adnkoop van twee huisjes in de zijstraat en laatstelijk in oude stijl gerestaui-eerd. Deze winkel, die met z'n koekop steeds al zo goed paste in de sfeer van de Mare, zet aldus op waardige wijze een traditie voort. De geschiedenis van een zaak, die honderd jaar bestaat in opvolging, bevat voorts natuulrijk menig feit, dat hier een vermelding zou verdie nen. Vermeldenswaard daarbij is xyel het feit, dat drie oorlogen in die hon derd jaar werden gevoerd, waarvan de laatste voor.ü zijn invloed op dit bedrijf deed gelden doordat nagenoeg alle schoeisel versleten was. Twee ja ren zijn thans sinds de bevrijding voorbij en nog is het bedrijf niet op volle toeren, maarer zit weer perspectief ih en met vol vertrou wen gaan de firmanten aan de tweede eeuw begjnnen. Ter herdenking van het eeuwfeest zal Zondag om 10.15 uur een plech tige H. Mis van dankbaarheid wor den gecelebreerd. Maandag is er van 11—13 uur gelegenheid tot gelukwen sen ten huizfe van de heer P. J. Col la aan de Mare ALPHEN AAN DEN RIJN L. T. B. vergaderde. Onder grote deelname der leden vergader de de plaatselijke afdeling van de L. T, B. gisteravond in de Sint Joseph- zaal, onder voorzitterschap van de heer J. A. M. van Niekerk. Na enkele agendapunten van in terne aard te hebben afgehandeld, gaf de geestelijk adviseur Deken L- Nieuwenhuizen een duidelijke uit eenzetting over het wezen van het door het hoofdbestuur als wenselijk voorgeschreven houden van een oogstdankfeest. Dit initiatief noem de de Deken zeer mooi. Het betreft het Bisdom Haarlem en zal vooraf gaan aan de bedevaart der boeren naar het genadeoord Heilo. Het ge heel moet in het teken staan van uiting en dankbaarheid jegens God voor de verkregen zegeningen van vruchten der aarde. Deze uiting van dank zal bestaan: le. uit extra ge bed. Hiertoe zal op Woensdag 17 Sept. in de parochiekerk, des mor gens te 7.45 uur een stille H. Mis aan God worden opgedragen, waar bij alle leden en hun huisgenoten verwacht worden. Na de H. Mis wordt de deelnemers een \gezamen- lijk ontbijt in de zaal aangeboden, nadat vooraf de Deken in de kerk nog de zegening over de vruchten der aarde zal uitspreken en het kruisgebed' zal bidden. Die dag zal gelegenheid worden gegeven om de dank te uiten ten tweede in offers de vorm van natura, welke goe deren bestemd worden voor uitde ling onder de armen der parochie. De goederen zullen in de kerk wor den verzameld, rondom het vaan der afdeling. Ten derde zullen de leden zoveel mogelijk op Donder dag 18 Sept. deelnemen aan de be devaart naar Heilo, alwaar een kleine gave, genomen uit de plaat selijke verzameling, neergelegd zal worden op een nader aan te duiden plaats bij het genadeoord' aldaar, symboliserend de offergezindheid der afd. Alphen. Medegedeeld werd door de Deken, dat ook Mgr. J. P. Huibers de Bisschop van Haarlem, met de boeren de bedevaart zal meemaken. De voorz. deelde voorts mede, dat de kringvergadering te Leiden, waaronder deze afd. ressor teert, gehouden zal worden op 24 Sept., des voormiddags te 10 uur in „Zomerzorg". Vervolgens werden de voorstellen voor deze kringver gadering behandeld: 1. de kwestie huisslachting; 2. inkrimping van de ambtenarij; 3. vermindering van de sociale lasten en 4 ontlasting van de boer van ambtelijke bemoeiing ten aanzien van het personeel (loonbe lasting etc.) Een zeer uitgebreide gedachten- wisseling ontstond naar aanleiding van deze opmerkingen, waarbij de nadruk werd gelegd op de slechte finantiële positie van de land- en veehouders bedrijven, welke toe stand, naar verwachting van deze zijde, in de naaste toekomst eerder toe, dan af zal nemen. Na breedvoerige bespreking van het door de rijksbemiddelaar opge legde Collectieve Arbeidsovereen komst in de landbouw en veehoude- waarmede de aanwezigen zich tenslotte bij neerlegden, werd een aantal regenjassen verdeeld, welke beschikbaar waren gesteld dor de Stichting voor de Landbouw. Bridgen. Vrijdag werd met een drive het bridgeseizoen van de Al- phense Bridgeclub geopend. In groep A werden in de Oost-West lijn no. 1 de heren M. L. Walraven - W. v. Zanten Jr. met 5114 punten en no. 2 de heren J. v. d. Horst C. Zijerveld met 52 punten. In de Noord-Zuid lijn no. 1 de heren M. Broekman - C. L P Janmaat 7014 punten en no. 2 de heren P. Harting - P. de Vries met 71 punten In groep B Oost-West lijn werden no. 1 de heren J- Nalber - M, A. H. Starrenburg met 59 punien, terwijl in de Noord-Zuid lijn no. 1 werden het echtpaar Zwart met 6514 punten en no. 2 de heer v. Beest - Mevr. Stra- ver met 69 punten. Bij de nieuwelingen werden no. 1 de heren J. Bos - W. Freeken en no. 2 mevr. v. Zijp met partner. Vrijdag a.s. wordt begonnen met de parencompetitie. HAZERSWOUDE (H.-R.). Zanguitvoering. Onder auspiciën van het dameszangkoor alhier en 't gemengde zangkoor „Sint Bonifa- cius" uit Alphen op Maandag 29 Sept. om 8.30 uur in het parochie huis „St. Joris" een propaganda- zang-uitvoering gehouden, met een rijk gevarieerd jfrogramma. Een ad vertentie zal t.z.t. nadere medede ling hiervan doen. HILLEGOM Blindenzorg. De collecte ren oa- te van de Verenging tot werkver schaffing aan hulpbehoevende blin den te Amsterdam heeft hier opge bracht 552.13. Personalia. Mej. G. E. ter Stee- ge. alhier, is benoemd als onder wijzeres te Soestdijk. HOOGMADE Kath. Thuisfront. Door nee be stuur werd dezer dagen besloten om voor de jongens van Hoogmade in Indië een blad te laten verschijnen, bevattende plaatselijke actualiteiten. Dit blad zal elke veertien dagen sa mengesteld worden door medewer kers van Kath. Thuisfront. Inmid dels is de eerste „Vliegende Schijf" reeds verzonden. M.M.O. A.s. Zondag wordt de competitie ingezet met 2 uitwedstrij den n.l. Hazerswoude I en Leidse Boys 2. Vertrek: M.MO. I om 12.30 uur. M.M.O. 2 om 11 uur. Voor de junio ren werd de vastgestelde wedstrijd tegen Hazerswoude wegens terug trekken van laatstgenoemde, afgelast. LEIDSCHENDAM Bijstand. Door de gemeenteraad zijn aangewezen voor de commissie van bijstand van het gemeentelijk lichtbedrijf de heren A. J. Schrader. G. Kerkhoff, J. ten Hoopen, A. Blokland en J. C. v- d. Bosch (uit de buurtschap). LISSE Raadslidmaatschap. De heer F. R. J. Knetsch, lid van de Raad dezer gemeente, heeft als zodanig bedankt. De voorz. van het centrale stem bureau heeft thans benoemd ver klaard mevr. C. R. K. Christoffersen geb. Schouten. Indien mevr. Christoffersen deze benoeming aanneemt, zal zij het eer. ste vrouwelijke lid van de gemeen teraad van Lisse worden. R.K.V.V. Lisse. In een gehouden ledenvergadering van de R.K.V.V. Lisse is tot lid van het bestuur ge kozen de heer N. Stokman. Voorts- werd in deze vergadering uitvoerig van gedachten gewisseld omtrent de reisgelegenheid voor de voetballers, terwijl de voorz. tevens mededeling deed van enige regelen, welke de le den in acht te hebben nemen voor de a.s. competitie. LAATSTE BERICHTEN POGING TOT AANSLAG OP TSJECHOSLOWAAKSE MINISTERS Aan drie leden van de Tsjecho- Slowaakse regering zijn postpakket ten gezonden met een helse machine, welke bij opening van het pakket tot ontploffing zou zijn gekomen. De po litie heeft tijdig op deze postzendin- gen beslag kunnen leggen. De pak ketten, afgezonden onder de naam van een niet bestaand parfumerie- magazijn, waren geadresseerd aan Prokop Drtina, minister van justitie en lid van de nationale socialistische partij. Petr Zenkl, vice-voorzitter van de ministerraad en leider van de in- ternationaal-socialistische partij, en aan Masarijk, de partijloze minister van buitenlandse zaken. Zcnkl en Drtina hebben sedert enige tijd hef tige aanvallen van communistische zijde te verduren gehad. Zenkl is ge durende de oorlog geïnterneerd ge- eest in het kamp Buchenwald. Drtina was chef van het politieke huis van president Benesj te Londen. Masarijk heeft voor kort stelling ge nomen tegen de communisten vanwe ge hun campagne tegen de niet-com- munistische leden van de regering in erband met het wetsontwex-p tot hef fing van een buitengewone belasting op onroerende goederen. DE TOESTAND IN DE PENDSJAAB. Militairen en gewapende politie hebben overeenkomstig het plan van de regering van het dominion India cm de orde te handhaven nu vier da gen van moord, brandstichting en plundering, waarbij naar schatting 1.000 personen werden gedood, met de opdracht om desnoods met de kogel te doden, een razzia gehouden tc New Delhi. Functionarissen van de regering van West-Pensjaab treffen te Jullun- der, het bestuurscentrum van Oost- Pijdsjaab, voorbereidingen voor de evacuatie in een grote groep van bij na alle overgebleven Mohammedaan se vluchtelingen met hun vee en be tingen (naar schatting 600.000 perso nen). Het aantal Mohammedaanse vluchtelingen uit Oost-Pendsjaab, die zich thans in Pakistan bevinden, be draagt 1.200.000. Bijna de helft van hen heeft zich daar reeds kunnen vestigen. Manschappen, die bij het bescher men van bezittingen en vluchtelingen in hün taak te kort schieten, kunnen tot 10 jaar gevangenisstraf en zelfs tot de dood worden veroordeeld, in dien de geweldpleging de dood ten gevolge heeft. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). LEGERBERICHT NEDERLANDS COMMUNIQUé. Het Nedexdaxxdse communiqé van heden meldt, dat thans het aantal in' breuken, door de republikeinse strijdkrachten op de order „Staakt het vuren" gestegen is tot boven de duizend, waax-van ruim vierhonderd in de grensstreken plaats vonden. Over de laatste week is het dagelijks gemiddelde gestegen van 34 tot 43. In het gebied ten Zuiden van Kra- wang en ten Westen van Poerwakar to (West-Java) vormde Pankalan een broeinest van republikeinse agressie en terreur. Om hieraan een einde te maken is hier een Nederlandse troe penbezetting geplaatst. Op Midden- Java bij Loembir werd een republi keinse strijdgroep van 500 man ver dreven. Het communiqué meldt be schietingen van patrouilleposten en botsingen met republikeinse groepen. Het aanvullend communiqué meldt brandstichtingen door de T.N.I. in plaatsen op West-Ja va. Op Sumatra's Oostkust zijn boven bevrijd gebied pamfletten verspreid, óie als volgt luiden: „Uw namen wor den door pelopors opgetekend en wanneer straks opnieuw het volk rechter zal zijn, zult u allen ter helle worden gezonden om daar uit te rus ten. Daar staan reeds vele villa's ge reed." POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Edam, New YorkAntwerpen, pass. 9 Sept. Landsend. Gerard Dou, 9 Sept. van Beirouth naar Rotterdam. Kota Baroe, Rotterdam—Batavia, 9 Sept. 9 uur van Suez. Maaskerk, pass. 10 Sept. Las Pai rnas naar Dakar. Nieuw Holland. Batavia—Amster dam, 9 Sept. in Suezkanaal. DR. GAILLARD HOOGLERAAR. De St.Crt. bevat thans het Kon. besluit, waarbij is benoemd tot ge woon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde der Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de experimentele histologie, dr. P. J. Gaillard. thans conservator bij de histologie dezer universiteit. zelfs de ereprijs, n,l. Kees Lindhout. Het deed spreker genoegen, dat juist een drager van deze naam de ere-prijs won. Want de naam Lindhout is die van de in Nederland zeer bekende kwekers/firma, in vroeger jaren voor namelijk bekend om haar kruiden teelt. Voorts dankte spr. de inzen ders van de vrije inzendingen. Deze noemde hij in één woord subliem. De notulen werden na deze inlei ding gelezen door de heer M. J. C. Verwey en zonder op- of aanmer kingen onder dankzegging goedge keurd. Na lezing van enkele ingekomen stukken werd de autotocht op 18 Sept. naar Apeldoorn, Arnhem en Ede besproken. Een voldoend aantal deelnemers kon worden genoteerd, zodat deze tocht doorgang kan heb ben. Bij het agendapunt: Mededelingen, werd de Hyacinth-expositie in Fe bruari 1948 besproken. De heren A. van der Meer en P. van Bohemen deden toezegging voor het leveren van een gedeelte van het materiaal. Vervolgens werd de uitslag van de potplanten-inzending der leerlingen van de scholen bekend gemaakt. De ze was als volgt: le prijs Wilhelmina- school 10 pnt., 2e pr. Openbare La gere school 9 pnt., 3e pr. Chr. Ulo school 8 pnt., 4e pr. R.K. Jongens school 7 pnt., 5e pr. Chr. school 6 pnt., 7e pr. R.K. Ulo-school 4 p. Ere-prijs: Kees Lindhout. Alle inzenders zullen een prijs ont vangen, zo zeide de voorzitter. Dit zal een stimulans voor hen zijn, om nog meer hun best te doen om het volgend jaar te trachten een hogere priis te winnen. Van de inzendingen bloemen en planten was de uitslag: le prijs J. Lindhout 33 pnt., 2e pr. M. J. C. Ver wey 32 pnt., 3e pr. A. D. Rotteveel 31 pnt.', 4e pr. W. Bosman 28 pnt., 5e pr. Mevr. Ruyrok-v. Oosten 25 pnt., 6e pr. J W. Schipper 22 pnt., 7e pr. J. W. Augustinus 21 pnt.. 8e pr. L. J. v. d. Meer 17 pnt. Met een toepasselijk woord reikte de heer v .d. Meer aan de eerste vijf winnaars de prijzen uit. In de pauze werden de vrije inzen dingen beoordeeld door de jury. be staande uit de heren A. v. d. Meer, J Schipper en J. Lindhout. Deze uitslag was aldus: le prijs W. Bosman 8!-4 pnt,, 2e pr. D. Koek 8 pnt., 3e pr. P. van Bohemen 7J^ pnt., le pr. A. D. Rotteveel 7 pnt., 5e pr. Mevr. Ruygrok 6.1 A pnt., 6e pr. J. W. Augustinus 6pnt. WEERSVERWACHTING O IETS MINDER WARM. o o Zwakke tot matige wind, over- o wegend tussen Zuid-Oost en o Zuid-West. Tijdelijk toenemen- o de bewolking met hier en daar g een enkele bui. Iets minder o g warm. oooooooooooooooooooooooooooooooooo 30. Voor degenen voor wie het cur susgeld bezwaar oplevert, kan even tueel een regeling) worden getroffen. De lessen worden gegeven op Woens dag en Donderdag en wel door mej. Miltenburg. Eerw. Zuster Johannes Bergmans en de heer Boogmans, hoofd van de R.K. Jongensschool. Inbraak. In de nacht van Dins dag op Woensdag tussen 12 en 6 uur is door onbekende dader(s) ingebro ken bij de heer L. van Eijk, houder van het postagentschap alhier. Door middel van inklimming aan de ach terzijde verschaften zij zich toegang tot het kantoortje, waar ook de rook artikelen die de heer van Eijk ver koopt, zyn opgeslagen. De aanwezige voorraad van ongeveer 350 rantsoe nen en een bedrag van 25.- - aan wisselgeld is verdwenen. Het onder zoek door de politic ingesteld met be hulp van speurhonden heeft tot he den nog geen resultaat opleverd. VOORSCHOTEN N-R.K.M. De R.K. middenstands vereniging vergaderde in het eigen huis, alhier, onder voorzitterschap van de heer G. Schrama. Na de le zing der notulen bracht de heer Buur man verslag uit vart de in Haarlem gehouden Centrale Raadsvergadering. Tot afgevaardigde naar het 14e con gres van de N.R.K.M.-bond te hou den op 24 en 25 September in 's-Her- togenbosch werd benoemd de heer D. H. Buurman. Voor de leden, die het congres willen bezoeken bestaat nog gelegenheid zioh op te geven tot deelname tot 14 September a.s. Door de heer P. Niersman werden enige mededelingen gedaan over het te houden Federatie-congres op 13 Oc tober a.s. te Voorburg. Voor elke aangesloten afdeling zijn slechts 50 pet. toegangsbewijzen beschikbaar. Er zijn nog enkele toegangsbewijzen verkrijgbaar bij de secretaris van de afdeling. ugusunus oj'2 pni. Rijkspostspaarbank Aan het Hierna hield de heer L. J. v. d. Postkantoor Voorschoten en het daar- Meer een interessante bespreking over cnder behorende ambtsgebied werd NOORDWIJK Vergadering Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde. Woens dagavond vergaderde bovenvermel de afdeling in ,,Hof van Holland". De beer L. J. van der Meer opende, bij ontstentenis van de 1ste en 2de voor zitter de vergadering met alle aan wezigen van harte welkom te heten. Hij besprak allereerst de potplanten tentoonstelling der leerlingen van de scholen. Er is een betrekkelijk pover resultaat bereikt maar het geheel valt toch ook niet tegen. Na de strenge winter hebben wij een uitzonderlijk warme zomer gehad, twee uitersten, die zeker van grote invloed is ge weest op de groei van de planten. Als we de inzending van de Wilhelmina- school bezien, dan is hier een zeer mooi resultaat bereikt, zo vervolgde spreker, en deze inzending heeft dan ook ten volle de eerste prijs ver diend. Een van de leerlingen won het ingezonden materiaal. Bij de rondvraag merkte de heer A. J. v. d. Meer op, dat niet-leden hetzelfde cursusgeld voor de bind- cursus betalen als de leden. Hij vond dit tegenover de laatste categorie on billijk. Na bespreking van ïxet vóór en tegen van de zaak werd besloten om het inleggeld van leden en niet- leden gelijk te doen houden in de hoop, dat hierdoor de laatsten zich gedrongen gevoelen om zich als lid op te geven. De heer Van Zuylen vroeg of dit jaar nog een groenten-expositie zal worden gehouden. De voorzitter zei- de, dat deze op de eerstvolgende ver gadering, dus in October zal plaats hebben. Na verloting van de aanwezige bloemen en planten, werd deze geani meerde vergadering gesloten. Paardenrennen op het strand. Door de aflassing van alle feestelijk heden konden ook de zeer gewilde paardenrennen op het strand geen doorgang vinden. Een aantal ingeze tenen hebben thans het initiatief ge nomen, deze rennen toch te organi seren, met het resultaat, dat deze Zaterdag 13 September a.s. zullen plaats vinden te half twee. De deel name is zeer goed en opengesteld voor boerenpaarden, terwijl de berij ders ingezetenen moeten zijn. STOMPWIJK Opening Landbouwhuishoudschool. In de R.K. Meisjesschool te Stomp- wijk is gisteren de Landbouwhuis houdschool met een-jarige cursus ge opend. Daar Pastoor Sistermans, die het initiatief tot de oprichtitfg had ge nomen, momenteel verpleegd wordt in het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden, werd de school op verzoek van de Eerw. Zuster Brigita namens de pastoor geopend door kapelaan N. Van Paaschen. In zijn openingswoord zette spreker uiteen het belang van de school voor de meisjes, die hun taak zoeken op het gebied van de huishouding of in de toekomst hun ideaal var. een eigen huishouding ho pen te verwezenlijken. Vervolgens bracht spr. dank aan de Eerw. Zuster Brigita die een groot aandeel heeft gehad in het tot stand komen der school. Hierna nam de directrice mej. Mil tenburg het woord. Na dank te heb ben gebracht aan kap. van Paaschen voor diens woorden en de hoop te hebben uitgesproken voor een spoe dig herstel van Pastoor Sistermaixs. zodat deze zelf de inzegening zou kunnen verrichten, gaf de directrice een uiteenzetting van het doel van de school. Vele meisjes, aldus spr. worden afgeschrikt van het onder wijs aan de landbouwhuishoudschool, omdat zij menen een cursus te moe ten volgen in het melken, daar de cursus uitgaat van de L.T.B. Het doel is echter: het onderwijs op het platte land te bevorderen. Door de L.T.B wordt veel gedaan voor de ontwik keling van de boerenjongen. De ont wikkeling van de meisjes moet daar mede gelijke tred houden. Het onder wijs zal worden aangepast aao de plaatselijke en streek gewoonten en is niet alleen bedoeld voor de boeren stand maar ook voor de arbeiders- en middenstand. Onderricht zal wor den gegeven in naaien, koken (dege lijke en verfijnde gerechten), was- behandeling, voedingsleer, zieken- en zuigelingenverzorging, keuken- en woninginx-ichting, warenkennis, ge zondheidsleer, tuinbouw en algeme ne ontwikkeling. Naar wij nader vernemen is op de ze cursus nog plaats voor ongeveer 10 meisjes. Het cursusgeld bedraagt gedurende de maand Aug. 1947 inge legd 22066.53 en terugbetaald 24948.477. Het laatste door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 106.78. WARMOND Geboren: Johannes Theodorus. zn. van J. Th. de Voormen en J. M. v. d. Ham; Wilhelmina Jacoba Maria. van Th. G. van der Meer en Th. J. Rotteveel; Marius, zoon.van Th. van der Meer en M. Steijn. Ondertrouwd: J. A. van Smooren burg uit Zevenhoven en C. M. Bun- nik uit Alphen aan de Rijn; G. v. d. Lee uit Zevenhoven en J. G. Romeijn uit Nieuwveen. Gehuwd: Tj. A. Wouters 31 j. en F. Menten 23 j.; J. J. Bader en Th. C. van Klink, beiden uit Zevenhoven. Overleden: G. B. F. Meddens 79 j. P. van Leeuwen 84 jaar. ZOETERMEER Kinderfeesten. Zaterdagmiddag a.s- organiseert de buurtvereeniging van de Stationsstraat „De E.B.Ó.S." op het terrein van de heer Volle- bregt een groot kinderfeest. „De Witpen". Uitslagen van de afgelopen week gehouden wedvlucht vanaf Snit Kath, Waver. De duiven werden gelost om 9.30 uur. De eerst- .ankomende duif vloog de route in 11 u. 8 min. 26 sec, terwijl de laatste prijswinnende duif er 11 u 21 min. 31 sec. over deed. De toekenning der prijzen is als volgt: 1. 10, 17 J. H. v, d. Sman; 2. 6, 12, 23 A. Brussee; 3, 5, 7, 8, 15, 16 A. Breugelmans. 4, 19, 22 N. de Braber; 9, 13, 14, 20 A. Heemskerk; 11, 21, 24 P. v. d. Burg; 18 J. Brussee; 25 P. Heynen. Vrijdagmiddag tussen 56 uur in- korven voor Vilvoorden. Distributienieuws. Vrijdag a.s. worden de bonkaarten uitgereikt voor de letters J. t.m, L. DISTRIBUTIEDIENST ZOETERMEER De uitreiking van bonkaarten voor zware arbeid en rantsoenbonnen zeep voor vuile arbeid, zal geheel volgens reeds meerdere malen bekend ge maakte regelingen plaats vinden te: Zoeterwoude Dorp, in het Raad huis op Donderdag 18 Sept. de letters A t/m M, op Vrijdag 19 Sept. de let ters N t/m Z. Zoeterwoude, Hoge Rijndijk in cafe 't Witte Huis op Maandag 22 Sept. de letters A t/m Z. Hazerswoude, Hoge Rijndijk in de Chr. School op Dinsdag 23 Sept. de letters A t/m Z Hazex-swoude Dorp, cafe 't Oude Raadhuis op Woensdag 24 Sept. de letters A t/m M, op Donderdag 25 Sept. de letters N t/m Z Benthuizen, in cafe „De Zwaan" op Vrijdag 26 Sept. de letters A t/m Z. Moex-capelle, cafc Luitjes op Maan dag 29 Sept. de letters A t/m Z. Zoeterineer in het Distributiekan toor op Dinsdag 30 Sept. de letters A t/m F op Woensdag 1 Oct. de let ters G t/m L, op Donderdag 2 Oct. de letters M t/m T en op Vrijdag 3 Oct. de letters U t/m Z. De loketten zijn geopend van 9.15 tot 15 uur Het verstrekken van in lichtingen, het afhalen van formulie ren en het indienen van vragen kan voor de aangesloten gemeenten enkel op de eerste twee zittingsdagen van de agentschapskantoren plaats vin den en wel van 9 lot 12.30 uur; op het Kringkantoor te Zoetermeer elke Maandag en Dinsdag, ook van 9 tot 12.30 uur. Het uitreiken van verstrekkingen blijft voor de agentschapskantoren te Zoeterwoude er- Hazerswoude ge handhaafd van 9 tot 14 uur.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3