RADIO SPORT Het Zwaluwen-elftal wint van Millwall niet 9-3 TELEVISIEBEELDEN IN KLEUREN! KLEIN NEST DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De minister van Justitie heeft de commissie geinstalleerd, die tot taak heeft richtsnoeren te ontwerpen voor de herziening van de 'civiele proce dure en, in verband, daarmede, van de rechterlijke organisatie, ten ein de een snellere en meer bevredigen de procesgang te verkrijgen. Voorzitter van de commissie is prof. mr. T. J. Dorhout Mees, hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De overige leden zijn mr. T. Y. Boltjes, raadsheer in de Hoge Raad, mr. J. A. L. M. Loeff, advo caat te Rotterdam, en mr. A. D. Be- linfante, ambtenaar bij het directo raat-generaal voor Bijzondere Rechts pleging. VRIJDAG HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Orgelspel. 8.00 Nieuws. 8.15 Voor het werk eerst een lied. 9.15 Ziekenbezoek. 9.30 Gram.-platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fluit met piano. 11.45 Lichte zangopnamen. 12.15 Canzonetta-sextet 1300 Nieuws. 13.15 Celesta-ensem ble. 14.00 Robinson Cleaver, orgel. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 24.40 Arnold Vente, hobo, en Frits, orgel. 15.00 Kamerorkest ,,Ars No va". 16.00 Declamatie. 16.20 Zang duetten. 16.50 Sweelinckkwartet. 17 00 Licht klassiek concert. 17.45 Giacon- da-ensemble. 18.30 Strijdkrachten. 1S.00 Nieuws. 19.30 Geestelijke liede ren C.W.V. kwartier. 2000 Nieuws. 20.15 Radio Philharmonisch orkest. 20.30 Kerkelijk leven op Curasao. 21.35 Vrü en blij. 22.05 Pianoduo. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverden- king 23 00 Gram.platen. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. o.00 Nieuws. 8.18 Operaprogramma. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Orkestwer ken. 8.35 Kamermuziekprogramma 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de regenboog. 10.45 Werken van Mozart. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Gram.pla ten 12.00 Quartier Latin. 12.33 Sport agenda- 12.30 The Skymasters. 13.00 Nieuws. 13.15 Ensemble Geza Kiss. 13.45 Gram.platen. 14.00 Kookkunst. 15.10 Ons volk en zijn dichters. 15.30 Pianoconcert. 16.00 Johan Jong. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.00 Carlo Carcassola. 18.00 Nieuws. 18.20 Jan Vogel en accordeonorkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Concerto. 20.30 Gods dienstig leven in Engeland voor en na de oorlog. 21.00 Gram.platen. 22.15 Gramofoonplatenprögr. 22.45 Avond- wijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Repor tage zwemmen. 23.25 Symphonisch concert. VERWOESTINGEN NEP. KERKPROVINCIE Herstel der kerken vraagt 100 milioen De Nederlandse Kerkprovincie heeft de balans opgemaakt van de oorlogsverwoestingen aan kerken, pastorieën, seminaria, kloosters, pa rochie- en jeugdgebouwen en zieken huizen. Het bisdom Den Bosch is, naar we in „S. Maria" lezen, het zwaarst getroffen diocees van Neder land. Onderstaande cijfers geven een overzicht van de schade, welke op ruim 150 millioen gulden wordt ge schat. De schade aan katholieke scho len alleen al in het diocees Haar lem werden 174 scholen getroffen is hier buiten beschouwing gelaten. De cijfers zijn ontleend aan het rap port van de interdiocesane commis sie van overleg inzake de wederop bouw van R.K. kerken en kerkelijke gebouwen. In totaal zijn er in Nederland 121 kerken verwoest, terwijl er 209 zwaar en 265 licht beschadigd werden. I II III IV V Kerken verwoest 50 11 35 13 12 Zwaar beschadigd - 57 28 31 52 41 Licht beschadigd 78 45 99 - 43 Kosten van herstel in millioen gulden 35 9 41 10 5 In totaal vraagt het herstel dei- kerken dus 100 millioen gulden. Pastorieën verwoest 43 8 28 13 12 Zwaar beschadigd 43 47 11 26 21 Licht beschadigd 90 21 17 13 51 I: Roermond; II. Utrecht; III: 's Bosch; IV: Haarlem; V. Breda. Tezamen met de' reeds hierboven genoemde seminaria, kloosters, jeugd gebouwen etc., ligt de totaalraming voor herstel en opbouw tussen de 150 en 200 millioen gulden. Dr. J- H. W. Vferzijl, vice-p'resident van de Bijzondere Raad van Cassatie, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid der Rijksuniversiteit te Utrecht, om on derwijs te geven in het Volken recht. Prof. Verzijl, die, zoals men west, enige tijd adviseur was van de Com missie-Generaal, is een volken- rechtsgeleerde van naam. Hij heeft reeds in Utrecht, Amsterdam en Lei den volkenrecht gedoceerd. Zijn scherpe vertogen over schending van elementaire rechtsbeginselen in de dertiger jaren trokken indertijd sterk de aandacht. Hij maakte ook studie van het Indische Staatsrecht. Ir. H. Kramers is benoemd tot ge woon hoogleraar in de afd. der alge mene wetenchappen en in de schei kundige technologie der Technische Hogeschool te Delft. OVERLEG INZ. DEMOBILISATIE. Nationale organisatie in voorbereiding. Naar de „Nieuwe Courant" ver neemt, zal binnenkort, vermoedelijk op 20 September a.s., de Minister- President een nieuwe organisatie in stalleren, die zich de sociale afwik keling van de demobilisatie van mi litairen uit Indië ten doel stelt. Deze organisatie zal een overkoepeling zijn van overheids- en particuliere instellingen, die hierbij betrokken zijn Behalve dus de afwikkelingsbu- reaux van de Landmacht, Marine en het Dep. v. Overzeese Gebiedsdelen zullen in de organisatie o.a. vertegen woordigd zijn het Katholiek en Pro testant Thuisfront, de Bond Neder- land-Indië, Stoottroepen, de Stich ting van de Arbeid en de Kerken. Men wil zo komen tot een natio naal overleg inzake demobilisatie. Hoewel natuurlijk allerminst reeds thans vast staat hoeveel militairen gedemobiliseerd zullen worden, houdt men er rekening mee, dat het er vol gend jaar 30 a 50.000 kunnen zijn. STUDENTEN EN DIENSTPLICHT. De gunstige regeling voor de T.H. Voor studenten van de Technische Hogeschool betaat een regeling voor uitstel van eerste oefening, welke gunstiger is dan voor studenten van andere hoger onderwijsinrichtingen. Naar de minister van Oorlog, A. H. J. L. Fiévez, in antwoord op desbe treffende vragen van het lid der Tweede Kamer, ir. A. Vondeling (P. v. d. A.) mededeelt, zou deze gun stiger regeling niet getroffen zijn, indien alleen de studieschema's, de behoefte der maatschappij aan afge studeerden en de belangen der stu denten zelf daarbij een rol hadden gespeeld. Bedoelde regeling kwam echter tot stand op grond van de omstandig heid, dat de belangen van de krijgs macht ten zeerste worden gediend met e'en aan de studenten der Tech nische Hogeschool te verlenen uitstel tot na het candidaatsexamen, aan gezien hierdoor de beschikking wordt verkregen over jongelieden met een grotere geschiktheid voor opleiding tot kader bij bepaalde technische diensten. In een der zalen van het Vredespa leis te Den Haag wordt een driedaags congres gehouden van het Internatio naal Instituut voor Openbare Fi nanciën Het congres wordt bijge woond door een groot aantal leden o.a. uit Amerika, Engeland, Frank rijk, België, Zweden, Finland, Hon garije en Turkije. Het congres houdt zich voorname lijk bezig met de bestudering van de maatregelen, die op financieel en economisch terrein moeten worden genomen voor de wederopbouw en het algemeen herstel. De Nederlandse minister van Financiën, prof. Lief- tinck, sprak de openingsrede uit. TWEE BOERDERIJEN UITGEBRAND. Dinsdagmorgen ontstond brand in de kapitale boerderij van T. Pren- ger in Vrieschelo. Alleen de dienst- VERLIEZEN KONINKLIJKE MARINE. De verlieslijst van de koninklijke marine bdraagt van 5 Augustus tot en met 31 Augustus totaal 23 man. bode en een baby van enkele maan den waren thuis. Het hele gebouw stond weldra in lichterlaaie en de brandende korenschoven vlogen als fakkels door de lucht. De brand sloeg over op een nabijgelegen boer derij. De gealarmeerde brandweren uit Winschoten, Belling wolde en Wedde bestreden het vuur, doch kon den niet voorkomen, dat beide boer derijen geheel uitbrandden. Veel ko ren en landbouwgereedschappen gin gen verloren, terwijl tevens enige varkens en een kalf verbrandden- BEURSO VERZICHT. De onafgebroken koersstijging van de laatste tijd aan de Amsterdamse effectenbeurs kwam gisteren tot stilstand. Men acht dit niet verwon derlijk, gezien het opgelopen peil, zo als dit in de indexcijfers tot uiting komt. Een belangrijke factor, die de koersstijging in de hand werkte, te weten de herbelegging van gelden, vrijgekomen uit de verkoop van Amerikanen, blijft onverminderd voortduren, terwijl ook het record niveau van de bankbiljettencircula- tie, die Dinsdag slechts een vermin dering van 20 millioen gulden ver toonde, hieraan niet vreemd is. Gisteren had de markt een onbe langrijk en ongeanimeerd aspect en de hoofdkoersen gaven nauwelijks enige verandering te zien. Prolongatie 21/4 procent. VOETBAL R.K. A.V.V. Zondag a.s. zet AVV om 14.30 uur haar eerste schrede in de derde klas competitie met een wed strijd tegen haar nog onbekende sportvrienden C.K.C. I uit Capelle a. d. IJsel. De opstelling is als volgt: Hörtes, Schuyt. Halverhout, G. Rui- terman, A. Ruiterman, C. Ruiterman, J. Hakkaart, v. Rijswijk, Willemse, Fr. Hakkaart, v. d. Hul&t Sr.;reserve A. Hollen. Voor de competitiestrijd van de andere elftallen is het pro gramma: AVV 2 gaat naar HDV 2 om 14.30 uur. AVV 3 ontvangt op eigen terrein Quick Steps om 12 uur, AW 4 speelt eveneens thuis tegen Valkeniers 4 om 13 uur en het vijfde elftal gaat naar de Buurtweg tegen Duindigt 5 om 12.30 uur. Voor de competitie der junioren zijn de wedstrijden als volgt vastge steld: Zaterdag 13 dezer thuis 15 uur AVV d tegen SVT, om 16.15 uur uit wedstrijd AVV c tegen fuick Steps en Zondag a.s. thuis 12 uur AW b tegen Quick Steps en eveneens thuis om 13.15 uur AW c tegen DHBRK, daarentegen speelt AW a om 13.15 uur te Wateringen tegen Velo. Het voorlopig Nederlands elftal speelde op het Sparta-terrein te Rot terdam een wedstrijd tegen het En gelse Millwall F.C., welke wedstrijd door onze jongens gewonnen werd) met het liefst 9-3. Spelmoment voor het Eng. doel. DEFINITIEVE KEUZE BLIJFT MOEILIJK Met 93 wist het Zwaluwen-elftal giisteren de meerdere te blijven van de Engelse club Millwall (2e divisie), waaruit men echter niet moet opma ken dat de onzen een brillante partij te zien gaven. De Engelsen deden het kennelijk kalm aan, wellicht zaten de zware league-nvedstrijden nog in hun benen en van raffinement en degelijkheid het Engelse spel eigen was weinig of niets te zien. verschillende staaltjes van goed vak- mansohap zien. Over de wedstrijd nog het volgende: De eerste helft kenmerkte zich niet door bijzonder spel van een goed samenwerkende ploeg en ondanks al le goede wil konden de jongens de samenhang niet vinden en pas na 28 minuten kwam het eerste doel punt; nadat de Munck eerst een der weinige goede Engelse schoten ge keerd had, kwam de bal bij Drager die inschoot, keeper Purdie stopte, waarop Rijvers zich meester maakte van het leder en met een scherp reohts schot de Zwaluwen de leiding gaf. (1—0). Wilkes ondernam enkele schitte rende solo-rennen, Rijvers zwierf naar hartelust en Lenstra deed vaak brillante dingen, doch de strijd bleef gelijk op gaan, totdat plotseling van Dijk op grote afstand van het doel de bal kreeg en hard inschoot (20). Hiermede kwam de rust, een stand welke iets te gunstig was voor onze ploeg. In de tweede helft werd de slecht spelende van Bun vervangen door van Schijndel, die niet alleen een verdienstelijk spil is, doch ook als back zeer goed werk deed. Ons elftal speelde daarna veel beter. De Engel sen daarentegen schenen hun strijd lust, die zij in de eerste halft nog enigszins toonden, helemaal kwijt te zijn. Na drie minuten speelden Wilkes en Len.tra fraai combinerend door de Engelse verdediging heen; Wilkes draaide met z'n schijnbewegingen net Productie van de Ned. voorhoede Het experiment in de Zwaluwen voorhoede heeft niet helemaal vol daan; zeker, Abe Lenstra speelde een zeer goede partij en gaf prachtige staaltjes van zuiver voetbal te zien, doch bewees tevens dat hij niet de man is voor de rechtsbuitenplaats. De kleine Rijvers voelde zich goed thuis op de rechtsbinnenplaats en zwierf oudergewoonte over het hele veld. Ook Wilkes voldeed goed en liet tal van individuele handigheidjes zien. Van Dijk een nieuweling tussen deze cracks speelde niet slecht en nam twee doelpunten voor z'n rekening, terwijl ook Drager er beter in was dan we de laatste tijd van hem ge woon zijn. In de midden- en achterlinie was er eigenlijk ook niemand die bepaald teleur stelde, of het zou van Bun moe ten zijn, die zeker een slechte dag had en de Engelse rechtsbuiten An derson steeds vrij spel gaf. Möring was weer de consequente stopperspil, waarop men alleen zou kunnen aan merken dit geldt ook voor de Vroedt dat zij hun mannen wel eens iets te stevig aanpakten. Dat doet ons herinneren aan de wedstrijd België-Nederland Keeper de Munck tenslotte ver toonde een stijlvol optreden en al be hoefde hij vooral in de tweede helft niet zo vaak op te treden, hij liet toch Hoe groter onze physieke actieradius wordt, hoe meer ons vermogen tot op bouw of vernieling zich tot welhaast onbereikbare gebieden uitstrekt, hoe verder we moeten kunnen zien.- een verre wereld ont leden we tot een mozaïek van lichtindrukken, het resultaat van die ontle ding wordt met de snel heid van het licht overge bracht naar het ontvang station, waar het oorspron kelijk beeld weer ontstaat. Televisie is gebaseerd op twee onvolmaaktheden van het menselijk oog: het be waren van lichtindrukken op het netvlies na doving' van de lichtbron en de on bekwaamheid minimale af standen waar te nemen. Hoorde U al eens spreken van de „iconoscoop", sa mengesteld door Zevory- kin? Het is een instrument dat het beeld van.een voor de televisie-camera optre dend artist in electrische energie omzet en dat werkt als een netvlies van een door de mens gecon strueerd kunstoog. Dit „net vlies" seint het beeld over en hoe snel de bewegingen elkaar ook opvolgen, de „iconoscoop" faalt niet. Ik kan in onbegrij pelijke technische termen de gang van zaken schil deren. Liever bespaar ik de lezer een dergelijke op somming, waarbij electro- nenkanonnen, anoden, stra lenbundels, kathoden en optisch-electrische appar- ten een rol spelen. Ik vol sta met de mededeling, dat proces op de voor een mens ontoegankelijke plaatsen, wie beseft dat vliegtuigen zonder piloot het lucht ruim kiezen omdat dank zij de televisie het beeld der instrumenten naar de grond wordt overgebracht, wie hoort dat het Ameri kaanse C. S. B.-station ge- Een menselijk oog dat zich over geweldige afstanden kan verplaatsen een optredend artist elke seconde in 250.000 stipjes van licht en schaduw ont bonden wordt. Iedere se conde wordt het beeld in 525 lijnen ingedeeld, veegt de analyserende stralen bundel over het mozaïek van het kunstoognetvlies met een snelheid van drie k.m. per seconde! Wie zich realiseert. Ik voel me geen profeet als ik spreek van de ste reoscopische en de kleuren televisie. Wie zich reali seert dat in de stikstof en stoomfabrieken televi sie-apparaten controle uit oefenen op het productie durende drie maanden dag in dag uit,' geslaagde proe ven heeft genomen met de kleurentelevisie, zal grif erkennen dat in de wereld van morgen televisie on misbaar zal zijn. Geur en smaak. Het klinkt phantastisch en toch zal men er in sla gen geuren en smaken over te brengen. Wie in de toe komst een diner verorbert door enkele pillen te slik ken zal er stellig prijs op stellen tegelijkertijd de geur van een geliefd ge recht op te snuiven. „Eet smakelijk!" mom pelt de sarcastische mens anno 1947. En hij zal zich met nieuwe ijver werpen op de spijzen, die vandaag de dag deel van het menu uitmaken. Een na ons komende ge neratie zal om ons lachen als zij de beelden uit het verleden oproept en ziet hoe wij ons gevoed hebben of welke kleren wij mooi vonden. Ongekende mogelijkhe den komen door televisie in ons bereik. Geen jour nalisten meer die papier en potlood nodig hebben: zij staan dank zij een appa raat niet groter dan een sigarettendoosje in voortdurend contact met hun krant, het wegverkeer wordt radiophonisch ge controleerd en zelfs de liefde zal men via de aether verklaren. In 1970 of misschien wel 1960 of 1980 dragen de leden van het zwakke geslacht naast lippenstift en poe derdoos (de laatste stuift de poeder op de gezichten door een druk je op de knop) een radio-apparaatje ter grootte van een luci fersdoosje in hun tasje. En „hij" zal zich op haar golf aanmelden ofzich ver ontschuldigen over zijn zwijgen omdat er zo veel storing is geweest! zo lang totdat hij een gaatje zag en schoot scherp in (30). Weer zeven minuten later 'n over rompelende aanval; de bal ging van Wilkes naar Drager, die prompt het vierde doelpunt voor z'n rekening >m (4—0). De spanning was er bij deze stand wel enigszins af, doch de wedstrijd bleef aantrekkelijk door de verras sende offensieven der Zwaluwen, die door een zwoegende middenlinie krachtig gesteund werden. Toch kreeg de Eng. linksbinnen een kans en passeerde de Munck onfeilbaar (4—1). Na twintig minuten was het weer de debutant van Dijk die onhoudbaar inknalde, nog geen minuut later ge volgd door een schot uit zeer moeilij ke positie van de Fries Abe Lenstra, die een vituose partij speelde en de stand op 61 bracht. Dan forceerden de Engelsen een corner en via het hoofd van Davis, viste de Munck voor de tweede maal (6—2). Nog nauwelijks van de schrik be komen trok onze voorhoede weer ten aanval en na een vliegensvlugge drib bel van de kleine Rijvers, maakte hij met een formidabel schot zeker het mooiste doelpunt van de wedstrijd (7—2). Even schenen de Zwaluwen verza digd en moest de Munck optreden, wat hem zeer goed afging, daarna snelde Lenstra weer langs de lijn en gaf hoog voor. Wilkes en keeper Pur die sprongen allebei, doch onze mid- voor was iets eerder en maakte er 82 van. Even later werd Rijvers bij een botsing gewond, wisselde met Lenstra, doch maakte spoedig plaats voor de invaller Ploegh (Heeren veen), waardoor het verband in de voorhoede even verbroken werd. Hiervan profiteerden de Engelsen, de linksbinnen kreeg de bal vrij en pas seerde de Munck met een ver hard schot (83). Nog vijf minuten waren er te spe len en alsof ze achter stonden, trok ken de Zwaluwen weer ten aanval, waarbij Wilkes op ongeoorloofde wij ze gevloerd werd. De scheidsrechter wees naar de fatale stip en Schijve naar voltrok onberispelijk het vonnis (9-3). Met nog enkele mooie aanvallen van Lenstra en van Dijk, kwam het einde van deze wedstrijd, welke door de Zwaluwen alleszins verdiend ge wonnen was. De keuzecommissie zal ongetwijfeld haar voordeel doen met de opgedane ervaringen, alhoewel wij niet gelo ven dat zij helemaal tevreden is, want de vraag wat de Zwaluwen gedaan zouden hebben tegen een sterker elf tal dan Millwall, blijft een vraagte ken. Vooal kwestie Lenstra is nu wel zeer moeilijk geworden; omdat hij een prachtige wedstrijd speelde en toch liet zien dat hij niet op z'n juiste plaats was. We geven tenslotte de opstelling der Zwaluwenploeg: doel: de Munck, achter: van Bun en Schijvenaar, mid den: van Stoffelen, Möring en de Vroedt, voor: Lenstra, Rijvers, Wil kes, van Dijk en Drager. ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de gisteren in de Engelse League gespeelde wedstrij den zijn: Eerste divisie: ArsenalBolton Wanderers 2—0; ChelseaSunder land 11; DerbycountyManchester City 00; Huddersfield Town Grimsby Town 51; Wolverhampton WanderersMiddlesbrough 13. Tweede divisie: BarnsleyFulham 1—2; Birmingham City—Newcastle United 00; BradfordDoncaster Rovers 40; BrentfordNottingham Forest 3—1; Bury—Sheffield Wednes day 12; Leeds UnitedPlymouth Argyle 50; West bromwich Albion Coventry City 31. ZWEMMEN EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN. In de seriewedstrijden 100 meter borstcrawl heren plaatste Kees Ho ving, die tweede werd in zijn serie met een tijd van 1 min. 1.2 sec., zich voor de finale. De Nederlandse dames Greetje Galliard en Iet Koster van Feggelen plaatsten zich beiden voor de finale 100 meter rugslag. De tij den in de series gemaakt waren: Greetje Galliard: 1 min. 18.2 sec. en Iet Koster van Feggelen 1 min. 18.9 sec. De waterpolo wedstrijd Neder landItalië eindigde in gelijk spel (3—3). ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 1) „Nog een boterham, Daan?" vroeg zijn moeder met een greep naar het Ibrood. Met een kort glimlachje schudde Daan ontkennend het hoofd. De vraag kwam elke morgen even geregeld, als 't ontbijt zelf en juffrouw Norton voelde er zich behaaglijker om, wan neer haar vraag soms bevestigend werd beantwoord. Welke moeder is niet dol op haar jongen? „Dank u, moeder, geen ruimte oneer," en hij wees met z'n vinger op de plaats van z'n vest waarachter z'n maag gelegen was. Dan wierp hij een blik op de ouderwetsche klok, Tyaarvan het tikken het eerste ge luid was, dat hij zich uit zijn vroegste jeugd kon herinneren. „'t Is tijd; ik ben weg." Deze mede deling deed in regelmatig dagelijks wederkeren geen haar onder voor de bovengemelde vraag van Daans moeder. „Ik heb voor vanmiddag een bief stuk", verklaarde juffrouw Norton, toen hij zijn blauwe serge colbert aantrok. Het is in Selby Gardens dat in Stepney ligt gewoonte, z'n ontbijt in overhemdsmouwen te ge bruiken. Daan nam z'n pet van een haak aan de deur. „Zal je niet te laat thuiskomen?" „Zo vroeg mogelijk," verzekerde hij vriendelijk, „maar 't is altijd erg onzeker, want 't is vrij druk op 't ogenblik aan de fabriek en mogelijx moet er overgewerkt worden. „Nu ik zal 't wel warm houden als je laat bent; zal je je niet overwer ken, Daan?" Hij lachte, toen hij haar kuste. „Nu, moeder, zie ik er naar uit?" vroeg hij. Juffrouw Norton glimlachte vol trots over haar flinken energieke, grote zoon. Hij ging naar de schouw, waar boven allerlei koperwerk glinsterde, om z'n pijp aan te steken. En terwijl hij dat deed zag hij een brief op de rand van de schouw liggen. Want in Selby Gardens is het gewoonte brieven op de rand van de schouw te deponeren. „Hoe laat komen de nieuwe pen siongasten moeder?" vroeg hij, naar de brief wijzend. „In de loop van de middag, 't Is een heer met zijn dochter; dat heb ik je, meen ik, al verteld hè? Enfin alles ls klaar, ze kunnen komen als ze wil len." „Dat is u best toevertrouwd, moe der." zei hij met een goedkeurend knikje, jammer, dat ik er niet ben om te helpen met de koffers „Topsy komt vanmiddag helpen," zei juffrouw Norton, terwijl ze een stofje van z'n schouder klopte. „Dus zijn ze met hun tweeën. Hoe heten ze ook weer?" Hij keek in de brief. „Landon. Dat klinkt echt En gels. Maar u zei toch dat het vreem delingen waren, niet?" „Dat veronderstel ik," antwoordde zij, terwijl ze hem in de gang naar de voordeur volgde. „Die mijnheer sprak zuiver Engels, maar aan z'n manier van doen, zou ik zeggen, dat hij een vreemdeling is. Een Fransman misschien." „Ik hoop, dat wij t' goed zullen treffen; ik heb 't niet erg op vreem delingen; je weet nooit, hoe je 't er mee hebt." Hij schudde het hoofd. Stepney had niet lang geleden rede nen te over gehad, om een voor oordeel tegen vreemdelingen te koes teren. „Nu. 't is een echte heer, hoor, en hij gaf voor referenties een notaris en een bank op. Jij zei immers, dat het een van de soliedste banken was, hie't waar Daan?" „O, 't zal wel in orde zijn," stem de hij toe, terwijl hij de deur open deed. „Wij zijn zelf ook vreemde lingen, zodra wij buiten Engeland zijn niet waar?" „Ja. dat is zo," zei ze; „het is mij nooit te voren opgevallen." „Dat zal met heel wat mensen het geval zijn, veronderstel ik," beweerde hij lachend „In ieder geval kunnen wij hen gemakkelijk de deur uit zet ten, als zij zich niet goed gedragen. Nu, tot ziens moeder!" Juffrouw Norton sloot het ijzeren hekje van het voortuintje en keek hem na, toen hij vlug doch niet ge jaagd zijn weg vervolgde. Moeder trots deed haar hart zwellen en zij keek links en rechts langs Selby Gar dens om 'te zien, of er ook anderen waren, die naar hem keken. Zij knikte vriendelijk tegen juffrouw Hawkins van No. 21, die op haar knieën, de drempel van haar voordeur schuur dei doch even ophield, om de knappe jonge man na te kijken. Achter het gordijn van No. 16 had iemand anders het vertrek van Daan gadegeslagen; Want elke morgen op dit uur, behalve 's Zondags stond Emily Baker achter het gordijntje, om hem even te zien. Wanneer hij dan om de hoek verdwe nen was, zuchtte zij gewoonlijk en hervatte haar werk in de kamer. Bijna elk huis in Selby Gardens, verhuurde kamers, of hield kostgan gers en men kon de welvaart van de bewoners afmeten, naar het meer of minder dikwijls verschijnen van een kaart, waarop „Kamers te huur" was gedrukt. Selby Gardens was een heel fatsoenlijke buurt en trots op dit feit. Niettegenstaande het midden in het East End lag, dat onbekende land voor de rijken van deze aarde die het met een mengeling van medelijden en minachting beschouwen, was het noch onzindelijk, noch vuil; het was er alleen maar dood-saai. De meeste huisjes zaten vrij goed in de verf en slechts drie of vier voortuintjes za gen er slecht onderhouden uit. De overigen waren werkelijk heel aardig met bloemen en heesters beplant. Tussen Selby Gardens en het smal le armelijke steegje, Pipe-Street ge heten gaapte een brede afgrond. Op Pipe-Street was het stempel van ar moede gedrukt, maar om in Selby Gardens te wonen, moes je „in goede doen" zijn. De huurders van de meeste huizen waren kantoorbedienden, het betere soort employé's bii de dok ken of voormannen bij de scheeps werven, aan de rivier, die achter Commercial-Road stroomde. Evenals de bewoners van het Westen, had Selby Gardens zijn aristocratie: op No. 7 woonde Dr. Hope, de bleke jonge predikant van de oude pa rochiekerk; op No. 10 huisde de eer waarde James Finny van de kapel in Walmer Street bij de werven en naast hem mijnheer Chaffers een be kend decoratieschilder. Juffrouw Norton behoorde tot de aristocratie van Selby Gardens; haar overleden echtgenoot was meester knecht op de fabriek van Green en Sheldon, waar Daan nu werkte. Zij verhuurde haar kamers niet uit nood zaak, doch uitsluitend met het doel, Daan een goede opvoeding te kun nen geven. Zij was steeds in 't zwart gekleed de livrei van de beter ge situeerden in Seiby Gardens; de rui len en het houtwerk van de voorge vel sponsde of zeemde zij nooit zelf; daarvoor kwam Topsy. die ook de meer gewone boodschappen voor de huishouding deed. Bovendien en dat bezegelde haar aristocratische waardigheid gaf zij tweemaal per week een penny aan de orgeldraaier die geregeld Selby Gardens op oude deuntjes uit het Viotoria-tijdperk kwam vergas ten. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2