Gemeenteraad van Nieuwveen Gemeenteraad van Zevenhoven lOp korte golf WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Onder voorzitterschap van de edel- achtb. heer J. A. Bakhuijzen kwamen Nieuwveens vroede vaderen bijeen. Een verzoek om inlichtingen over gemeentewerken, levering materia len en bestemming oud materiaal in gediend door de R.K.M.V. „Hanze" afd. Nieuwv een-Zevenhoven, waarop de voorzitter in een uitvoerig schrij ven adresante op had gewezen, werd pp voorstel van B. en W. voor ken nisgeving aangenomen, daar de Raad in de eerste instantie het uitvoerend apparaat is om* gemeentewerken aan 'te «besteden en daarbij steeds de plaatselijke bedrijven voorzover ma- gelijk in schakelt. Aan de Chr. Ly ceum te Alphen a. d. Rijn werd op haar verzoek de gevraagde vergoe ding van f 132,25 voor 1947 toege zegd. Ook de contributie 1946 aan de Prov. Bond van Brandweer en toetreding als begunstiger van de Ned. Ver. voor brandweercomman danten werd na gehouden stemming met 5 tegen 2 aangenomen. Over eenkomstig het verzoek van ged. St. zullpn de redacties van de verorde ningen op heffing van straatbelas- ting en het sluitingsuur voor tappe rijen gewijzigd worden. Op voorstel van de commissie van onderzoek werd de gemeentereke ning 1945 voorlopig onder dank aan de betreffende commissie vastgesteld ónder de volgende cijfers: Inkoms ten gewone dienst f 80.999,10; Uit gaven gewone dienst f 78 911,23; ba tig saldo f 2.087,78. Inkomsten kapi- taalsdiendt f 31.691,20;- Uitgaven f 47.422,99; nadelig saldo f 15.761,79 Betreffende de vorming van een Commissie Woonruimtewet 1947, waarvoor door de minister van Bin nenlandse Zaken richtlijnen werden aangegeven werden uit de lijst van aanbevelingen van B en W de vol gende personen gekozen: A. Buurke, A. van Zoest, D. Zemel, N. Lebesque en D. Speet. Naar aanleiding hier van wijst de voorz. erop dat het ook in onze gemeenfte met de woonruimte allerdroevigst is gesteld, doch, waar de gemeente thans vergunning heeft voor het bouwen van enkele wonin gen verzoekt spr., B. en W. machti ging tejrerstrekken voor het benoe men van een architect en het nemen van de voorbereidende maatregelen. De heer Buurke zag hier liever de plaatselijke woningibouwver. mee be last, daar het voor de gemeente meestal geen gunstige exploitatie is. De voorzitter zegt toe, dat zo moge lijk ruimte hiertoe zal worden open-' gelaten, waarna machtiging werd verstrekt. De gemeenschappelijke regeling voor het toezicht op de volkshuis vesting en van de dienst der gemeen tewerken werd z.h.s. vastgesteld'. In antwoord op de gestelde vragen deel de de voorz. mede, dat de kosten voo de drie gemeenten Leimuiden- Rijnzaterwoude en Nieuwveen onge veer f 1.10 per inwoner zullen be dragen. Voor de in deze geregeling genoemde Commissie van Advies zal onze gemeente vertegenwoordigd worden door de 'heren D. A. Bos en L. v. Vliet. Betreffende de benoeming van een gemeentewerkman deelde- de yoorz. mede, da«i B. en W. zich uit de veertig sollicitanten beperkt hadden met, hun keuze tot de inwoners, waaruit drie personen werden aan bevolen. De heer Vreeken acht het wenselijk, dat de raad eerst gelegen heid zou krijgen overleg te plegen, waartoe de voorz. besloot en de ver gadering Ischorstte. Na heropening, werd na gehouden stemming de heer J. van Leeuwen benoemd. De voorz. stelt voor genoemde persoon voor een half jaar aan te stellen met de ver plichting, dat een medische keuring RÊIPWETERING-OUD-ADE. WIT-GELE KRUIS. Op 15 September a.s. zal de wijk zuster van het Wit-Gele Kruis haar zegenrijk werk in Rijp wetering en Oud-Ade beginnen. Er zijn door het bestuur veel moei lijkheden te overwinnen geweest. De onprettige ervaringen, die velen in vroegere jaren hebben meegemaakt, hebben het bestuur bij haar voorbe reidende werkzaamheden ten zeerste bemoeilijkt. Het was voor het bestuur zeer be moedigend, dat zeer velen zich ten slotte boven hun teleurstellingen wis ten te plaatsen en zich opgaven als lid, om het-bestuur de kans te ge ven hier een bloeiende afdeling van het Wit-Gele Kruis op te richten. Het bestuur zal er ernstig naar stre ven om dit Wit-Gele Kruiswerk in uw midden te brengen. Zij zal hier echter niet in slagen als' 't niet ver zekerd is van de daadwerkelijke steun van alle leden. Ook hier geldt 't spreekwoord: Eendracht maakt macht!' Het bestuur/ doet daarom een be roep op u allen, doch vooral op hen, die zich nog niet als lid opgaven. Steunt deze goede zaak door uw lid maatschap en weest propagandisten van de naastenliefde onder uw eigen dorpsgenoten. Het is van 't allergrootste belang, dat onze afdeling op een gezonde fi nanciële basis staat; hoe meer leden, des te steviger zal die zijn. Het be stuur heeft daarom besloten, allen, die zich nog voor 1 Oct. 1947 als lid. opgeven, zonder wachttijd te laten delen in de voordelen, die 't Wit-Gele Kruis biedt. Het Wit-Gele Kruis zal u bieden: verpleging van uw zieken, indien de geneesheer dit nodig of gewenst acht; een verklaring van de behan delende dokter is hiervoor voldoende. Het zal u tevens bieden: hulp aan moeder en kind aan hen, die dit ver langen. Voor deze hulp moet men zich rechtstreeks tot het bestuur wenden. De door het bestur aangekochte verpegingsartikelen zullen, zo nodig, in bruikleen aan de leden worden af gestaan. De wijkzuster zal zich ves tigen te Oud-Ade, Kolk 9. Op dit tares wordt ook het magazijntje voor ce verplegingsartikelen ingericht voor 1 April 1948 moet hebben plaats gevonden aldus werd besloten. Een nagekomen verzoek van het Bestuur van "de Johs. Stichting al hier betreffende het overpad op de Molenkade, werd op voorstel van B. en W., gezien de juridische puntjes welke hieraan verbonden, zijn over eenkomstig de bepalingen 60 dagen uitgesteld, zodat een en ander eerst kan worden bestudeerd. Op voorstel van plaatselijke gym nastiekvereniging werd de zaalhuur van de beschikbare lokaliteit ver laagd tot f 1.- per a^ond. Als klap op de vuurpeil is het de voorz. een groot genoegen de raad een belangrijke verrassing te kunnen aanbieden. Waren- wij aldus spr., reeds verheugd over de sluiting van de gemeenterekeningen 1945, dit wordt met de gemeentenrekening dienstjaar 1947 nog vèr overtroffen. Inkomsten gewone dienst f 78.452,80; Uitgaven f 70159,69; Batig saldo f 7.493,11. Inkomsten kapitaalsdienst f 32.276,88; Uitgaven f 46.473.46, Na delig saldo f 14.196,58. In de Commis sie van Onderzoek werden benoemd, de heenx: H. S. Ran, L. v. Vliet en J. Vreeken. Op verzoek van de heer Buurke zal aan de scheidende leden van de woonruimte commissie eervol ont slag worden verleend. De voorz. wil echter langs deze weg de leden van deze commissie hartelijk dank zeg gen voor de werkzaamheden welke zij hierin hebben verricht. Het verzoek van de heer Buurke voor e'en afscheiding tussen wonin gen en die W. P. Speelmanweg zal door B. en W. onderzocht worden. De-heer van Vliet informeert of de veranderde straatverlichting hoek Kerkstraat-Dorpstraat wat doelmati ger kan worden aangebracht, daar zij nu een gevaar voor het verkeer oplevert. De voorz. zegt toe diat deze noodmaatregel zal worden verbe terd. Nadat de heer Bos, de klach ten had overgebracht over de oude lantaarn welke in de Muggelaan de toegang belemmert, welke de voorz. zal doen laten weghalen werd deze belangrijke en vlotte vergadering gesloten. LISSE Rijkstuinbouwschool (Lisse. Voor het toelatingsexamen der Rijks tuinbouwschool te Lisse slaagden voor klase I 24 candidaten. w. o.: W. C. Aalhuizen, J. Donker en L. van Egmond, Hillegom; H. C. van Gent, Voorhout; P. C. de Groot, te Noordwijkerhout; J. M. Heemskerk, en W. G. Th. W. Jonkher, Hillegom; C. J. J. Keijzer, Noordwijkerhout; L. Lagendijk, H. S. M. van Maris en G. A. J. Nijssen Hillegom; L. H. v. Noort, Noordwijkerhout; W. J. M. Preijde, Heemstede; A. C. J. van Reisen, Vorhout; H. C. Rusman, Hil legom; P. W. H. van Rhijn,,- Noord- wijk; J. L. M. A. Willemse, Noord wijkerhout; H. L. H. Zjvetsloot te Lisse; en voor klasse n o.a.: J. A. M. Bisschops Sassenheim. Damveren. „Lisse Vooruit". De Damvereniging „Lisse Vooruit" speelde een wedstrijd tegen de dam club „Hillegom" aan 13 borden. De ze wedstrijd werd met klein ver schil door „Hillegom" gewonnen, namelijk met 1412. Voetbal. De Voetbalvereniging ..Lisse"' speelde op haar terrein met 3 elftallen tegen Leonidas uit Rot terdam. Lisse I speelde tegen Leo nidas I 3e klasse K. N. V. B, Voor de rust hadden de bezoekers reeds een 30 voorsprong; de eindstand werd een 83 zege voor de Rotter dammers. De.'verdere uitslagen waren: Lisse 2Leonidas -2 22; Lisse 3Leoni das 3 3—1. Voor a.s. Zondag is het volgend competitieprogramma vastgesteld; Bodegraven 1—-Lisse 1; Lisse 2U. V. S. 5f Lisse 3Altior 2; Lisse 4 Lugdunum 6; Lisse A jun.Forehol- te A jun.; Lisse B. jun.V. V. S. B. B-jun. ZOETERMEER Voetbaluitslagen. Zoetermeers elftal BEC 0—3; DSO— BWO 4—1; DSO 1—VDV 4—3; DSO 2—VDV 2, 0—2; DSO 3—VDV 3 4—1; DWO 2— Bleiswijk 1 51; Nootd. Boys 3 DWO 3 1—1; DWO b—Bleiswijk a 0—2. Distributienieuws. Donderdag as worden er bonkaarten uitgereikt voor de'letters E t/H. Op Vrijdagavond 5 September 1947, des avonds te half acht uur, kvfram de gemeenteraad onder voorzitter schap van M. P. van der Weijden in openbare zitting bijeen. Aanwezig waren alle leden. Na de gebruikelijke opening heet de voorz. in het hijzonder welkom J Jonkman, die belast is met de uit voering van het uitbreidingsplan voor zover het de woningbouw betreft, Spr. zegt, dat de raad er zeker aan zal hechten het deskundige advies van genoemde architect te horen inzake de voorgenomen plannen om in onze gemeente wederom tot de bouw van een aantal arbeiderswoningen over te gaan. Inzonderheid, zal de raad op het deskundige adviès prijs stellen, omdat de gemeente voornemens is een belangrijke beslissing te nemen, welke voor de toekomst onzer ge meente van het allergrootste belang zal zijn. Daarna geeft ir. Jonkman een overzicht van de bestaande mO' gelijkheden, waarop de gemeente haar zo schaarse woningvoorraad kan aanvullen. Het Rijk verstrekt de voorschotten voor de bouw, terwijl het Rijk tevens 75 pet. van de jaar lijkse exploitatie-tekorten voor zijn rekening zal nemen. Zelfs is het niet onmogelijk, dat het percentage van 75 pet. verhoogd zal worden tot 90 pet. Spreker is geen voorstander van het bouwen van noodwoningen of van pre-fabricted woningen, zodat hij ad. viseert- tot het bouwen van gewone woningen over te gaan. Waar lintbe bouwing van overheidswege niet zal moge worden toègestaan, is uitge zien naar een komvorming. Het uit breidingsplan dezer gemeente geeft hier uitkomst, omdat een dergelijke komvorming in dat plan is geprojec teerd, zowel in het Noorden als in het Zuiden van het dorp. Spreker be antwoordt vervolgens diverse vragen van de voorz. en van de raadsleden Ten slotte besluit de raad om aan het bureau van ir. Herman C. de Groot te Rotterdam, opdracht te geven tot de technische voorbereiding van een rio leringsplan en de technische voorbe reiding van het daadwerkelijke wo ningbouwplan op te dragen aan ir. J. Jonkman te Oegstgeest. Het wo ningbouwplan bestaat hierin, dat de bouw zal plaats vinden; zowel in het Noorden, als in het Zuiden van het dorp, met dien verstande evenwel, dat de bouw in het Noorden en ir het Zuiden als één geheel moet wor den beschouwd, zodat zo mogelijk te gelijkertijd op beide plaatsen met de bouw een aanvang zal worden ge maakt. De raad zou het niet juist achten een groot aantal woningen in bet zuiden te bouwen en in het Noor den niet. Geen bezwaar zou het echter zijn, indien bijv. in het Zuiden begon nen wordt met 20 woningen, mits dan tegelijkertijd of zo spoedig mogelijk in het Noorden met bouwen wordt aangevangen. Nadat de voorz. de heer Jonkman dank heeft gebracht voor zijn uiteenzettingen, verlaat de heer Jonkman de vergadering. Vervolgens wordt een aanvang ge maakt met de verdere behandeling der raadsagenda. Uit de notulen van de vorige ver gadering van welke vergadering door bijzondere omstandigheden geen verslag in onze courant is vers.chenen blijkt dat de voorz. in die vergade ring, waarin de raad voor de eerste maal onder het presidium van de voorzitter plaats vond, d§ leden van de raad van harte welkom heette. Spr. hechtte er aan bij die gelegen heid nogmaals mede namens zijn echtgenote zijn dank te betuigen voor de wijze, waarop zijn benoeming door de Kroon, door de raad, .het se- cretariepersoneel en de bevolking is ontvangen. Spr. heeft inzonderheid zijn dank betuigt aan hen, die op eni gerlei wijze zich moeite 'hebben ge toond om zijn installatie tot een feest te maken. Spreker dacht aan het feestcomité, de ruiters, de muziek, de schoolkinderen, het onderwijzend per soneel en zovele anderen, die het hun ne tot het welslagen ervan hebben bijgedragen. Spr. zeide, zich ervan bewust te zijn, dat hij grote verplich tingen op zich heeft genomen door dit ambt te aanvaarden. Het van zo vele kanten zo spontaan geschonken vertrouwen, zou hem echter een spoorslag zijn om al zijn krachten in te spannen dit vertrouwen niet te be schamen. De voorz. deelt mede, zich tot de autobusdienstoiTdernemers N.V. Maar- se en Kroon en de fa. Langhout te hebben gewend om verbetering te brengen in de autobusdienst^erbin- gen van Leiden en Amsterdam met onze gemeente. Met de heer Langhout heeft reeds te dier zake een onder houd plaats gehad. Ook ten aanzien van de straatver lichting hebben B. en W. op verbete ring aangedrongen. Ten aanzien van een verzoek van. de Ned. Veren, van Brandweercom mandanten om een subsidie besluit de raad afwijzend. In de adviescommissie, als bedoeld in de Wet woonruimteverdeling 1947, worden benoemd de heren C. J. van Veen, J. Bon, C. van Baren, W. J. Blom en J. Lauwers. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten Gedeputeerde Staten te advi seren het presentiegeld voor de raadsleden vast te stellen op ƒ3.— per lid en per bijgewoonde vergade ring. Het bedrag van dat presentie geld, hetwelk thans 2.bedraagt, zal door deze wijze aangepast worden aan de bedragen, welke in omliggen de gemeenten voor dat doel worden toegekend. Vervolgens wordt besloten de be groting, dienst 1947, te wijzigen en tot verlaging van de lopende kas geldlening tot een bedrag ad 30.000. Bij de rondvraag komen ter. sprake enige suggestie's gedaan door de com missie van advies volgens de Woon ruimtewet 1947. Waar een en ander nogal wat kosten met zich zal me debrengen, wordt besloten, dat B. en W. zich eerst met Ged. St. in verbin ding zullen stellen. De heer Lauwers wijst er op, dat in verband met het a.s. regeringsjubileum van H.M. de Koningin tijdig plannen behoren te worden gemaakt. Na enige discussie wprdt bepaald, dat de heren Lauwers en Bon zullen trachten een' Oranje- Comité in het leven te roepen. Ten slotte wijst de heer Lauwers op de wenselijkheid om de bewoners langs de Kousweg van waterleiding en elec- triciteit te voorzien, waarop de voorz. antwoordt, dat hy daaromtrent reeds een bespreking heeft gehad en de be sprekingen zo mogelijk zal voortzet ten. De heer Bon wijst er op, dat de Kousweg zich in zeer slechte staat bevindt. De voorz. antwoordt, dat dit een polderweg is, doch dat aan het polderbestuur om verbetering zal woren gevraagd. De heer Bon vraagt, wanneer de nieuwe woningen in het Noordeinde gereed zullen zijn. De voorz. zegt toé, dat getracht zal wor den de afbouw te bespoedigen. De heer Van Veen zegt vernomen te heb ben, dat één dierwoningen reeds is toegezegd aan een huurder. De voor zitter zegt, dat dit juist is, omdat het iemand betreft, die daarvoor zeer ze ker in aanmerking komt, hetgeen nie mand zal kunnen ontkennen. Ten slotte vraagt de heer Van Veen, of er in de kom van het Dorp geèn maximum-snelheidsregeling is. Er wordt meermalen veel te hard ge reden. De voo^z. zegt, de politie daar op opmerkzaam te zullen maken. Daarna sluit de voorz. te ongeveer middernacht de vergadering. LEIDSCHENDAM GEMEENTERAAD. Opgelegde verhoging Straatbelasting. Gisteravond is de gemeenteraad in vergadering bijeen geweest, waarin na behandeling van enige be grotingsaangelegenheden aan de orde was het voorstel tot verhoging der straatbelasting. 1 In Maart jL was deze belasting reeds over de gehele linie met Y pet. verhoogd-d-och Ged. Staten gin gen hiermede niet accoord omdait gerekend naar de kadastrale leggers de verhoging over alle gebouwde eigendommen nog geen 6 pet. beliep. Daar Leidschendam om haar begro ting sluitend te maken van rijks wege steun moet verwachten, werd het gemeentebestuur verplicht aan de eisen voor wat de straatbelasting betreft te voldoen. Jtfu heeft de raad besloten de belasting voor hen die reeds 6 pet. betaalden te verhogen tot 7J4 pet. en voor hen die voor minder waren aangeslagen met een half pet. te verhogen. Door deze regeling, welke voorlo pig zal gelden voor 1947, is de ver langde 6 pet. uitkomende op 30.700 vrijwel bereikt. Zonder deze verho ging zou de totale opbrengts f 22.600 hebben bedragen. Hierna kwam in behandeling de Subsidie-aajivrage van de kinder- speeltuinvéreniging „Kindervreugd"' die uit de gemeentekas een bijdrage vroeg van 1000.per jaar. Afge zien van de waarderende werkzaam heden van deze vereniging meenden B. en W. toch niet aan het verzoek te mogen voldoen aangezien de fi- nanciele positie van .de gemeente te zorgelijk is om nog eens 1000 per jaar uit te leggen. Bovendien mogen voorlopig geen nieuwe sub sidies verleend worden. Kinder-' vreugd- zal dus goed doen het vol gend jaar nog eens een aanvrage in te dienen. De gemeente is dan niet meer noodlijdend, zodat meer kans bestaat tot inwilliging van subsidie. Beter kwam het Chr. Lyceum te Alphen a. d. Rijn uit de strjjd. Voor een Leidschendams scholier vroeg het een bijdrage van 36.07 in de onderwijskosten waarmede de raad accoord ging. Het voorstel tot benoeming van een adviescommissie met betrekking tot de Woonruimtewet 1947, werd op voorstel van de voorzitter van de agenda afgevoerd om de eenvoudige reden dat bedoelde wet nog niet be staat en derhalve nog geen commis sie benoemd kan worden. Dat andere gemeenten reeds een commissie ge vormd hebben moeten die gemeen ten zelf verantwoorden, doch Leid schendam loopt niet op de wet voor uit. Tot slot werden de werkelijke uitgaven over 1946 voor de openba re lager school vastgesteld om de normen te bepalen welke aan de bijzondere scholen kunnen uitge keerd worden. Weer een hooiberg In brand. Gistermiddag 4 uur is weer brand ontstaan in een hooiberg van J. M. Vrij aan de Veenweg 7. - Schilders waren met een steeklamp aan het werk voor een schuur. Aangenómen wordt dat een vonk de brand ver oorzaakt heeft. Vanaf de brandende schuur zijn weer vonken over het woonhuis overgeslagen op de hooi berg welke tevens vlam vatte en door de wind aangewakkerd spoe dig een vuurzee veroorzaakte. Het Woonhuis dat nu tussen 2 branden Jcwam te liggen werd in allerijl leeg- gehaad. De nieuwe motorbrandspuit Was wel dadelijk ter plaatse doch kon geen water geven wegens ver stopping van de benzineleiding. Daar Om werden de spuiten van Voorburg en Den Haag ter hulp geroepen, doch toen deze arriveerden was de Leid- schendamse motorspuit weer in orde en toen werd het vuur krachtig aan gegrepen. De hooiberg en de schuur gingen echter verloren doch het woonhuis kon behouden blijven. Het ernstige defect aan de spuit QD een zo critiek ogenblik vond naar wij vernamen zyn oorzaak in het benzine-reservoir waarin, naar ver moed wordt, rubberdeeltjes waren opgelost. De tank zal np grondig wofden nagezien. WASSENAAR Jubileum Bond van Bouwvakarbei ders. Zondag 14 September is een feestdag van de afdeling Wassenaar van de R.K. Bond van Bouwvakarbei ders „St. Jozef'. Dan bestaat de af deling 30 jaar. Het bestuur heeft een feestprogramma samengesteld, dat begint met een Hoogmis om kwart voor negen in de St. Willibrordus- kerk. Daarna verenigen zich de leden aan een gemeenschappelijk ontbijt in het R. K. Verenigingsgebouw, 's avonds is er een feestavond in het zelfde gebouw voor de leden met hun dames. De 23 arbeiderswoningen. Zoals bekend, zal door de R.K. Bouwver eniging „St. Willibrordus" .een 23-tal woningen worden gebouwd aan de Kasstraat en de Broekweg. De admi nistratieve en technische voorberei dingen zijn nu zover gevorderd, dat B. en W. het ogenblik gekomen acht om voorstellen te doen tot het verle nen van de nodige financiële steun. Deze steun is drieërlei en omvat: een grondvoorschot voor de aankoop van de benodigde grond, een bouwvoor- schot en een jaarlijkse bijdrage in het te verwachten tekort op de exploita tie. B. en W. stellen nu voor uit de gemeentekas beschikbaar te stellen als grondvoorschot: 40.740.en als bouwvoorschot f 286.500.Heden avond zal over dit voorstel worden beslist. R.K. Handelsschool. Dank zij het initiatief van het afdelingsbestuur van óe Katholieke Middenstandsbond is te Wassenaar weer in het leven ge roepen de R.K. Handelsdag- en Avondschool. Directeur is de heer Q. H. J. Calis. Wassenaerstraat 10. Worden sportvelden opgeknapt? Zowel de R.K. Voetbalvereniging „Blauw Zwart" als de hockeyclub „De Kieviten" hebben zich tot het gemeen tebestuur gewend met de mededeling, dat de aan hun verhuurde sportter- 100000000000000000000000000( iooooooooooooooooooooooooooooooooo binnenland. Benoemd is tot hoogleraar aan de landbouwhogeschool te Wagenrn- gen dr. ir. S. J. Wellensiek. De sigarenfabrikanten moeten, volgens het „Handelsblad", 2,5 pet. van hun maandproductie leveren aan de C.A.D.I. Het vuur van de vrijheid zal voor de tweede maal sinds de bevrij ding op de Normandische kust ont stoken en naar Eindhoven gebracht worden. Nederlandse wielrenners, mo torrijders en lopers zullen de fakkels, die op 16 September bij het gedenk teken voor de gevallenen te Bayeux ontstoken zullen worden, via Rouaan, Mons en Brussel naar Eindhoven brengen. In al deze plaatsen zullen plechtigheden worden georganiseerd. VLEESBON L—01. Wellicht ten overvloede wijzen wij er op dat Vleesbon L01 recht geeft op het kopen van 100 gram vlees en niet op het kopen van 200 gram vet, zoals men misschien uit de distribu tie mededelingen van 28 Aug. 1.1. zou kunnen opmaken, doordat er een re geltje verschoven is. LAATSTE BERICHTEN PRINSELIJK PAAR DE GAST VAN ENGELSE KONING. Ptrins Bernhard is hedenmorgen per vliegtuig naar Schotland ver trokken. waar hij enkele dagen de gast zal zijn van het Engelse ko ningspaar. Prinses Juliana was he laas door een zware verkoudheid genoodzaakt de reis uit te stellen, doch zij hoopt tegen het einde dezer week weer voldoende hersteld te zijn om de prins te kunnen volgen. reinen aan de Katwijkseweg niet vol doen aan de eisen, <}ie de respectieve lijke sportbonden stellen. Het voet balveld van „Blauw Zwart" zal ge deeltelijk van nieuwe graszoden moe ten worden voorzien. Omdat het voet balseizoen reeds, is begonnen, zal tij delijk aan „Blauw Zwart" een ander terrein moeten worden toegewezen. Het terrein achter de beide hockey velden komt daarvoor in aanmerking. De kosten aan het herstel van de sportvelden verbonden bedragen naar raming: voor hét'„Blauw Zwart"-ter- rein: f 1690.—, voor de hockeyvelden 1140.voor het tijdelijke „Blauw Zwart"-terrein f 1876.— en voor de algemene kosten ƒ705.90, dus in to taal f5411.90. B. en W. verdoeken de Raad te be sluiten tot het beschikbaar stellen van dit crediet. WARMOND Onthulling monument. Op Zater dag 13 September a.s. des n.m. om 3 uur zal de plechtige onthulling plaats vinden van het monument, opgericht voor de tijdens de oorlog gevallen in woners in deze gemeente. Een uit voerig programma van de plechtig heid is verkrijgbaar bij de plaatselij ke sigaren winkeliers. Motorboot verbrand. Bij de re paratie van een motorboot liggende aan de Forthaven alhier, vloog plot seling _de motorboot in brand. De beide "monteurs, die aan de boot werkzaam waren liepen ernstige brandwonden op en werden ten hui ze van dir. Walenkamp behandeld. De boot brandde geheel uit. LEIDEN GASPRIJSVERHOGING. Zoals medegedeeld, heeft de ge- menteraad Maandag besloten, om met ingang van 1 Juli j.l. de gasprys met Y< cent per M.3 te verhogen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat volgens de bepaling der Prijzen- beschikking deze verhoging niet geldt voor de gemeenten, waar het gas door Leiden „en gros" wordt gele verd: Noordwijk, Voorschoten, Was senaar. KATHOLIEKE AMBACHTS SCHOOL. Enige tijd geleden is tot de ge meenteraad een verzoek gericht, om medewerking te verlenen tot oprich ting van een katholieke ambachts school. Op een vraag van het Raads lid v. Oyen is in de Raadszitting van Maandag megedeeld, dat het praead- vies op dit verzoek hoogstwaarschijn lijk voor een Raadszitting, eind Sep tember te houden, zal worden uitge bracht. Niet alleen principiële rede nen, maar ook het feit, dat de be staande ambachtsschool te klein is om aan alle aanvragen te voldoen, pleiten voor de wenselijkheid en noodzakelijkheid om een katholieke ambachtsschool op te richten. WIENER SaNGERKNABEN. De Wiener Sangerknaben hebben te Leiden geen gebrek aan belangstel ling gehad. De gehoorzaal was stamp vol. Van elk wat wils stond op het goed gekozen programma vermeld, met als aanvang gewijde muziek, als middelmoot een één-acter van Offen bach n.l. „Mijnheer en Mevrouw Dems", en wereldlijke en volkslie deren tot besluit. Mooi verzorgde techniek dóet een pracht klank be reiken, begiftigd als de jongens zijn met uitgezochte natuurstemmen, die vrij en ongedwongen zitten. Zij zijn zéker van hun zaal: en dat alles op peil staat, daarvoor komt eer toe aan do leider Haymo Taüber, w,ant dat is zijn werk. Dus is hij een voortreffe lijk en muzikaal zangleraar. Zuiver en fraai van stervoerjng werd van Gallus „Canite tuba in Sion", 5-stem- mig koor, met veel moeilijkheden ge- WEERSVERWACHTING O WARMER OVERDAG. Aanvankelijk nog verder af- Riemende maar later weer toene- g mende en geleidelijk naar Zuid- o West of Zuid krimpende wind. 5 Wisselende bewolking, bijna 8 overal droog weer. Morgen over- o dag warmer. o oooooooooooooooooooooooooooooooooo ADJUDANT W. H. M. GEENE f. Gistermiddag is in de ouderdom van 68 jaar hier ter stede overleden de heer W. H. M. Geene, oud-adjudant bij het 4e Reg. Infanterie hier ter stede. Reeds op zeer jeugdige leeftijd hij was pas 15 jaar kwam hij in militaire dienst in Gouda, wel een bewijs, dat/het militair-zijn hem in het bloed zat. Was het wonder, dat hij in zijn veertigjarige loopbaan tot de rang van adjudant wist op te klim men? Hier ter stede was hij vooral bekend als instructeur bij het 4e Re giment en tal van jongelingen heeft hij onder zijn hoed gehad. Dat zij het niet vooral niet in de eerste zes weken gemakkelijk bij hem had den, behoeven wij niet te vertellen, maar hij was1 strict rechtvaardig, eer lijk en kundig, zodat zijn leerlingen hem hoogachten en waardeerden als mens en als leermeester. Velen heb ben daarvah ook tijdens zijn ziekte duidelijk laten blijken. Ook onder zijn collega's was adjudant Geene zeer geacht. In het katholieke verenigingsleven was de heer Geene een voorbeeldige werker. Wie met hem heeft mogen sa menwerken in enige functie zal deze oprechte mens, die altijd recht door zee ging, nooit vergeten. Hij gaf zijn mening steeds duidelijk en omonwon. den, en op een aangename, joviale wijze. En bij woorden liet hij het als er moest gewerkt worden, niet; men kon altijd op hem rekenen De heer Geene is een zeer ijverig lid in de Kath. Actie van de St. Leo- nardus-parochie geweest. Een werk zaam deel heeft hij ook gehad in de politieke organisatie en de propagan da van de Kath. Volkspartij. Tijdens de oorlog is hij lange tijd geïnterneerd geweest in het gijze laarskamp te St. Michelsgestel. De uitvaart en begrafenis hebben plaats a.s. Zaterdag. De plechtige Gez. H. Mis van Requiem in de St. Leonar- duskerk te 9.30 en om 11 uur de be grafenis. zongen, terwijl de andere geestelijke liederen van Groce en Mozart niet minder slaagden en terecht bewon dering wekten. Na Schubert's „Gott in der Natur" werd de afdeling ge wijde kunst besloten met een extra, een parelend gezongen lied van Scarletti. De twee solisten mochten er wezen, een glasheldere sopraan in het Ave Maria van Gounod en een alt met mooi donker timbre, die heel buzikaal Mendelssohn's aria „Sei Stille dem Herrn" voordroeg. Dan kwam de opera. Offenbach zou in z'a vuistje gelachen hebben bij de vlotte, opvoering; want de jongens waren op volle kracht. Fris, vrolijk en na tuurlijk was de uitstekende zang en acteurs dat ze zijn, operazangers zouden 't niet .beter doen! Solisten met de luitenant aan 't hoofd en koor 't was kostelijk van voordracht en spel. Ten slotte een stel melodieuse volksliederen. De gracieuse Wiener sfeer ^lag in Strauss's „Frühlingswal- zer" én last not lesat „Schlafe mein Prinzchen", met het kleine manneke als solist, dat de harten in lichter laaie zette. De dirigent leidde het ge disciplineerde ensemble met veel vaardigheid en speelde de pianopar ten levendig en met verve. Bekijkt men het plan van de tournée, die van 3 September tot 6 November zestig concerten bevat, dan vraagt men zich af, of dit voor de jonge zanger tjes, niet te veel en te vermoeiend is? Het succes was overweldigend. J. Kortmann. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 9 Sept. Vee. Aan voer: 750 vette koeien en ossen, 338 gebruiksvee, 231 graskalveren, 154 nuchtere kalveren, 252 biggen, 25? paarden, 115 veulens, 238 schapen en lammeren. 93 bokken en geiten, 28 varkens. Prijzen; kalfkoeien 5'50 450300, melkkoeien 550450 300, varekoeien 4O0325250, vaarzen 400300200, pinken 300—200—1550, biggen 25—18— 13 per stuk. Graskalveren 100 0 80—0.50 per kg. Kalf- en melk koeien handel kalm prijshoudend, Varekoeien handel traag, prijzen on veranderd, Vaarzen en pinken han del lui prijzen als vorige week. Gras- kalveren handel redelijk, prijshou dend. Biggen handel stroef, beste soorten prijshoudend, 2e en 3e soort lager.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3