SM Lfi M - JkJto BEPERKTE HERVATTINB RADIO RECHTZAKEN Jiwcei JCwied uiauU SWe&ident -7-7—^ 'p) :f WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 TEXTIELCONFLICT TE ALMELO TEN EINDE. De ruim 300 arbeiders, die ten ge volge van het conflict bij de textiel fabriek Ten Cate te Almelo zonder werk kwamen, hebben aan de oproep yan de directie om het werk te her vatten gehoor gegeven. Alle arbeiders hebben zich giste. ren op de vastgestelde tijd gemeld en hun werkzaamheden hervat. Hierme de is na ruim twee weken de produc tie van dit belingrijke bedryf weer op gang gebracht. PROF. DR. H. JACOBS TE BATAVIA BENOEMD. Gerekend van 1 Aug. af is dr. H. Jacobs S.J. aangesteld tot docent in de Aristotelisch-Tbomistische wijsbe geerte aan de Universiteit in Indone sië. Dr. H. Jacobs, die bijna veertig jaar oihjl is, is leeraar in de philoso- iphie geweest aan het Berchmaia-. num te Nijmegen. Hij heeft ook enige tijd in Maastricht gestaan en was assistent-redacteur van „Studiën"- Een half jaar geleden is hij naar Indië vertrokken. Dr. Jacobs heeft aan het Gregoria- num te Rome gestudeerd. Hij doc toreerde daar in de philosophie en theologie. Van zijn hand verschenen publicaties in diverse tijdschriften. ACHTERWEG TUSSEN WASSENAAR EN KATWIJK VOORLOPIG NOG AFGESLOTEN. Op vragen van het Tweede Kamer lid Hacke, betreffende de afsluiting van de achterweg tussen Wassenaar en Katwijk, heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat hij voor hands niet bereid is deze weg weer gohee! vrij te geven, aangezien de militaire belangen niet toelaten, dat dit weggedeelte, dat dwars door het ter plaatse aanwezige barakken kamp loopt, voor het openbaar ver keer wordt opengesteld. Er wordt echter overwogen om de Achterweg ter plaatse om te leggen langs de Z.O.-zijde van het barak kenkamp, zodanig dat het omgeleg de gedeelte later kan worden opge nomen in de ontworpen provinciale weg 's-GravenhageNoord-Holland se grens. Reeds gedurende enige maanden werden op aanvraag aan werkelijk belanghebbenden binnen het ka der van de militaire belangen door de commandant der Koninklij ke maréchaussee te Valkenburg be wijzen vap doorgang verstrekt. GEKNOEI IN HET KWADRAAT De confectiefabrikant B. te Almelo had clandestien een veterfabriekje in bedrijf gesteld. Zijn zwager K., be drijfsleider van B., vervaardigde bui ten medeweten van de fabrikant om, nog eens 50.000 meter veterband en 10.000 meter elastiek, waarvan hij de opbrengst ten eigen bate aanwendde. De fabrikant werd gearresteerd, maar weer op vrije voeten gesteld. K. is in het huis van bewaring te Almelo op gesloten. Bij deze zaak bleek tevens betrok ken de textielfabrikant B. te Ensche dé, die zonder vergunning een deel had geleverd. Zijn bedrijf werkte eveneens zonder vergunning. De ma chines, welke in beide bedrijven wer den aangetroffen, zijn in beslag ge nomen. MAXIMUMPRIJZEN VOOR 'CONSUMPTIE-PEULVRUCHTEN Voor consumptie-peulvruchten van oogst 1947 zijn de volgende maximum consumentenprijzen per kg. vastge steld: groene erwten f 0.46, split- erwten f 0.56. schokkers f 0.56, capu- cijners f 0.82, bruine bonen f 0.78, witte bonen f 0.80, grauwe erwten f 1 SPECERIJEN DUURDER. Voor bepaalde specerijen zyn nieuwe verhoogde maximum-prijzen vastgesteld. Deze verhoging is het volg van het feit, dat het bewerkte product aan weeldebelasting onder hevig is. De prijs van het onbewerkte product blijft hetzelfde. De nieuwe prijzen zijn: Foelie, gemalen: 1.71 per 100 gr., 50 gr. strooiers 0.98, 25 gr. strooiers f 0.52. Ongemalen f 1.50 per 100 gr. Nootmuskaat gem. resp. ƒ0.79, 0.52, ƒ0.29. Ongem. ƒ0.68 Peper gem. resp. 0.66, 0 45, 0.25. Ongem 0.56. Kaneel gem. resp. ƒ0.41, ƒ0.33, ƒ0.19. Ongem. ƒ0.34. BEVREDIGENDE HONINGOOGST. Hoewel de voorjaaroogst matig en de verwachtingen voor de herfst ge ring zijn zal de honingoSgst over 1947 bevredigend, zijn. Een zomerop- brengst van volgens ruwe schatting 800.000 kg. heeft namelijk veel goed gemaakt. Hoewel honing een welko me aanvulling betekent, is de honing oogst voor de algemene voorziening van weinig belang. Indien hij gedis tribueerd zou elke Nederlander per jaar 100 gram toegewezen krijgen. BEURSOVERZICHT Ondanks het flauwe verloop van Wallstreet en de vrij gedrukte stem ming, die gistermorgen op de Lon- dense beurs heerste viel hier aan de effectenmarkt weinig van aanbod van enige betekenis te 'bemerken. Integendeel hoewel niet op zo ge prononceerde wijze als die Maandag •bij opening het geval was, bleef de ondertoon van de markt toch weder om niet ongunstig, al waren de om zetten kennelijk lager. In obligatiën -werd omgezet voor een bedrag van bijna 1Y- millioen gulden en in aan delen voor ver boven de 2 millioen gulden. Het koersverloop bleef be trekkelijk rustig en de fluctuaties waren gering. Verliezen van beteke nis kwamen echter niét voor. Aan delen Nederlandse Bank werden gis teren genoteerd en wel aandelen 159 en certificaten 160. Nederlandse Staatsfondsen prijshoudend. Ameri kanen lager overeenkomstig Wall street. Prolongatie 2 yK procent. LEIDS TRIBUNAAL Hoogstwaarschijnlijk met het oog op de tijd, die de behandeling van de zaak tegen A. Kleinman, voorma lig agent van politie te Katwijk, zou vergen had het Tribunaal deze het laatst op de rol geplaatst. Want de behandeling nam niet minder dan twee uur van de middagzitting in be slag. De voornaamste punten van de ten lastelegging luidde: dat hy zich in Januari 1942 had aangesloten by de N.S.B. tot einde December 1943; in die tijd inlichtingen had verstrekt aan de S.D. over de burgemeester van Katwijk, de heer Woldringh v. d. Hoop en zyn korpschef inspecteur Warmholz. voorts jongemannen te Katwijk had aangehouden ten be hoeve van de Arbeidsdienst in Duits land, medewerking had verleend bij de arrestatie van de onderwijzer L. Haasnoot en op deze wijze hulp en steun verleend had aan de vyand. Op de vragen van de president, mr, Ph. J- 'de Ruyter de Wildt, geeft K. een uitvoerige uiteenzetting van de wijze hoe hij zich in werkelijkheid had gedragen. Hij ontkende inlichtin gen te hebben gegeven over de bur gemeester bij de S.D. Ook ten aan zien van de andere punten, die hem ten laste werden gelegd, verdedigde hy zich uitvoerig, doch erkende fout te hebben gehandeld met zich aan te sluiten bij de N.S.B. Er werden in deze zaak drie getui gen gehoord, waaronder twee col lega's, die geen nieuwe gezichtspun ten opleverden. Mr. Claassen zeide in zijn pleidooi, dat we hier te doen hebben met een volbloed politieman, die zich ge griefd heeft gevoeld over de gang van zaken bij het politiekorps te Katwijk, na de Meidagen van 1940. Kij meent, dat bij de bewijsvoering in de punten van de dagvaarding heel veel ontbreekt en vraagt het Tri bunaal ten slotte rekening te willen houden met de tijd, die K. reeds in internering heeft doorgebracht en leest daarbij een brief voor van de oud-illegaliteit te Kawijk, waarin wordt verzocht K. niet nog zwaarder te straffen, C. Plomp te Bodegraven en van be roep graanhandelaar, die groepslei der van de N.S.B. is gebleven na de inval van de Duitsers, had in die kwaliteit verschillende rapporten op gemaakt over mensen, die „anti" waren. Zijn verdediger mr. M. Teekens schilderde hem als een Don Quichot- le-figuur. Ondanks een zekere intel ligentie heeft hij nimmer gestreefd naar een betere gesalarieerde func tie, welke hij zeker had kunnen ver krijgen. Met het oo§ op de lange tijd van zijn internering en de gezond heidstoestand van zijn vrouw ver zocht hij een spoedige invrijheidstel ling. T. v. d. Niet te Noordwyk, had zich op 18-jarige leeftijd aangeslo ten bij de N.S.B. In Mei 1943 kwam hij bij het Ned. Legioen en daarna bij de Waffen SS. Hij was aan het Narwafront gewond geraakt. Mr. M. B, Vos wees er oq. dat deze jonge man uit een N.SJ3.-familie komt en zeer eenzijdig was opge voed. Er zijn talrijke verklaringen, die ten gunste van hem luiden en spr. vroeg het Tribunaal met dit al les rekening te willen houden. J. W. v. Schagen te Rijnzaterwoude, van beroep schipper, had zich te ver antwoorden, dat hij bij de Duitsers twee inwoners van Leimuiden had aangebracht, waarop huiszoeking wass gevolgd in Januari 1945. Bij een van hen was een grote hoeveelheid benzine in beslag genomen. Hoewel v. S. geen lid van de N.S.B. was, bleek, dat hij dit gedaan had tenge volge van een gespannen verhou ding, die er bestond tussen de fa milies. Mr. C. Loef hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij enerzyds de schuld van v. S. moest erkennen, an derzijds verschillende omstandighe den aanvoerde, die ten gunste van cliènt pleiten. Hij verzocht het Tri bunaal daarmede rekening te willen houden. Voorts stonden nog terecht Ph. J. Emolders uit Leiden, die zich in 1944 had aangesloten bij de Germaanse SS te Berlijn, C. H. Harteveld* even eens te Leiden voor eenzelfde han deling en M. C. Hogervorst te Lisse, die deel had uitgemaakt van de N. S.B. en overgegaan was naar de O.T. Zij werden verdedigd door mr. M. B. Vos en mr. A. J. Sormani, die bij het Tribunaal aandrongen op in vrij heidstelling. Het Tribunaal bepaSlde echter in al Z.K.H. Prins Bernhard bracht een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht. Z.K.H. verlaat het secretariaat van dc Jaarbeurs, teneinde zich over 't Vreeburg naar het hoofdgebouw te begeven. V.l.n.r.: mr- Milius, Z.K.H. Prins Bernhard en dr. Fentener van Vlissingen. JHR. DE GËER IN HOGER BEROEP Op Woensdag 1 October, des mor gens om tien uur, zal de Bijzondere Raad van Cassatie in Den Haag de zaak behandelen tegen jhr. mr. D. J. de Geer. die in hoger beroep is ge gaan van het vonnis van het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam. Het Bijzonder Gerechtshof veroor deelde hem op 23 Mei tot een jaar voorwaardelijk en een geldboete van twintig duizend gulden. Bovendien werd hem verboden, zijn woonplaats te verlaten behou dens toesteming van nader aan te wijzen plaatselijke autoriteiten. PRINSES MARGRIET GAAT NAAR SCHOOL. Het secretariaat van H.K.H. Prin ses Juliana deelt ons mede, dat prin ses Margriet leerlinge is geworden van de groep voor voorbereidend la ger onderwijs van de werkplaats kin dergemeenschap te Bilthoven. Het aantal personen te Terneuzen, bij wie zich vergiftigingsverschijn- L. P. S. V. LEGT BESLAG OP TENCKINK-BEKER. Gisteravond vond onder leiding van de heer D. Gijsberti Hodenpijl in te- genwoordigheïd van de oud-hoofd- commissaris van politie te Haarlem, de heer G. H. Tenckink in het bureau van politie te Haarlem een equipe wedstrijd op sabel plaats om de Tenc kink-Wisselbeker tussen de Haar lemse en Leidse politiesportver. Leiden kwam met 2115 gew. pnt. in het bezit van de wisselbeker (tien maal in totaal, vijfmaal achtereen. Er worden twee wedstrijden per jaar ge houden. Aan de Leidse veteraan G. Paling en de Haarlemmer G. J. Endlich werd de ere medaille uitgereikt voor de beste prestatie in hun equipe (6 resp. 4 gew. part.) Endlich kwam boven dien in het bezit van de medaille voor de beste stijl. LANDENWEDSTRIJDEN NEDERLAND—BELGIë— FRANKRIJK. De heer D. Gijsberti Hodenpijl te Leiden is aangeschreven om Neder land te vertegenwoordigen op de flo- rel- en sabel interland-scherm wed strijden Nederland, België en Frank rijk, welke op Zaterdag 1 Nov. te Utrecht worden gehouden. De drie andere deelnemers zijn: E. Spronk (Utrecht) K. Abrahams (Den Haag) en Vandervoodt (Rotterdam). MOTORSPORT MOTORRENNER VERONGELUKT. De 28-jarige motorrenner B. B. Rus sell uit Killernan is verongelukt tij dens een race voor de Grote Prijs van Man voor amateurs (lichtgewicht klasse) op het beroemde TT.-circuit. Russell lag aan de kop en leek een zekere winnaar toen zijn motor, een Guzzi, slipte en tegen een muur bot ste. Hij werd op slag gedood. In deze klasse won Munks (Guzzi) met een gem. snelheid van 70.63 mijl per uur. Tweede werd Hawken (Ex celsior) en derde Simpson (Excel sior). Bij de juniores won Briggs (Nor ton) gem. snelheid 74.64 mijl per uur. Tweede werd Moule (Norton) en derde Purnell (Velocette). Algemene Vergadering der KNMV. In de op 6 Sept. j.L te Utrecht ge houden ledenvergadering van de KNMV werd het Dagelijks Bestuur der Vereniging als volgt samenge steld: L. Hunse, Heemstede, Alg: Voorzitter; G. Joh. Bruinsma, Am- steeds maar rauw weer op til. Rheumatische pijnen in armen en benen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons tochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van ver andering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kru schen op Uw bloedzuiverende orga nen drijft de pijn ver wekkende scha delijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele ge stel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. selen voordoen na het gebruik van sterdam; G. J. Bosch, Leiden; J. H. vlees, breidt zich nog steeds pit en bedraagt thans reeds enkele hon derden. Een onderzoek heeft uitge- dat het vlees niet afkomstig is van frauduleuze slachtingen doch op normale wijze via hef abattoir door de slagers is gedistribueerd. Op het laboratorium van de Veeartse- nijkundige dienst wordt het onder zoek voortgezet. De Terneuzense sla gerijen blijven inmiddels voor ae verkoop van vlees gesloten. De Europese Zwem- kampioenschappen Nederland-ltalië De loting voor het waterpolotour- nooi van de Europese zwemkam- pioenschappen te Monte Carlo had het volgende resultaat: Groep A: Nederland, Italië, Frank rijk en Oostenrijk; Groep B; Hongarije Zuid-Slavië en Zweden; Groep C: België, Engeland en Tsjechoslowakije. Zoals men ziet heeft de Nederland se ploeg nogal gelukkig geloot. Oos tenrijk is zwak en Frankrijk zeker niet sterker dan Nederland. Italië, is qua speelsterkte de. grote onbekende. De sterke groep is B, waarin drie zeer sterke ploegen uitkomen, waar van alleen de winnaar in de eind strijd van drie doordringt. Zeer waar schijnlijk is dit Hongarye, zodat Zwe den en Zuid-Slavië uitgeschakeld zijn. Het gelukkigst heeft België ge loot, dat practisch zeker in de eind strijd komt. Nederland speelt van daag tegen Italië, morgenavond tegen Frankrijk en Vrijdag tegen Oosten rijk. De Ned. ploeg zal als volgt uitko men: doel: Rohner, achter: Braasem, Ketelaar en Korenaar, voor: van Rootselaar, van Feggelen en Smol. Maandagavond laat kwamen de Ne derlandse deelnemers en officials met hun rode autobus in Monte Carlo aan. Te Lyon had men, om de reis wat te bekorten, gezwommen, waarbij An nie van Kampen een beenwond op liep. Ned. Ploeg voor de Olympische Winterspelen De commissie voor het hardrijden van de Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond heeft de 19-jarige Wierdense schaatsenrijder Anton Huiskes, die in het afgelopen seizoen nogal van zich deed spreken, gekozen voor de trai- ningsploeg, die in Dec. en Januari naar Noorwegen wordt uitgezonden De twee andere rijders in deze ploeg zijn Jan Langendijk en Kees Broek man, terwijl de vierde man gekozen zal worden uit de ryders Buyen, Ver biezen, Kortenoever en de jeugdige Koning. Na de training in Noorwegen zal echter eerst definitief worden be slist welke Nederlandse hardrijders op 31 Januari, 1 en 2 Februari 1948 in St. Moritz op de Olympische Win terspelen de Ned. kleuren zullen ver dedigen. Indien mógely k zal de KN SB trachten nog een aantal rijders gelegenheid tot training in Noorwe gen te verschaffen. Hiervoor zouden in aanmerking komen de rijders Sybrandy, Den Haag; S. Stoel, Rot terdam. Inzake de KNMV-Groepen schaar de de vergadering zich met zeer gro te meerderheid achter het bestuurs voorstel, dat de omschakeling vai groepen naar clubs behelsde. Aange sloten clubs zullen voortaan moeten voldoen aan de bepaling, dat ten minste 70% van de leden lid van de KNMV Is. Voorts werd nog een groot aantal wijzigingen in het huishoude lijk reglement aangenomen. van ons taxi-bedrijf per 15 SEPTEMBER a.s. van 7 uur tot 24 uur VOETBAL Docos. Hedenavond begint de in. doortraining om 7 uur voor de junio ren adspiranten en om 8 uur voor de senioren in de gymzaal van de school aan de Potgieterslaan. Alle adspiranten, junioren en seni oren zijn daar present, daar deze avond zeer belangrijke mededelingen omtrent de as. competitie gedaan worden. Oranje Groen. De Voetbalver. Oranje Groen" hield haar algemene ledenvergadering in dé bovenzaal van Café Restaurant „de Harmonie". Na dat de voorzitter de vergadering had geopend en een woord van welkom tot de aanwezigen had gericht, be sprak hij het afgelopen seizoen en complimenteerde hij het le elftal en de adspiranten met het dóór hen be haalde kampioenschap, waarna de voorzitter der feestcomm. de aanvoer ders der beide elftallen bloemen aan bood en de spelers een kampioens speldje. Het bestuur' kreeg een ver- enigingsvlag. Hierna werd een nieuw bestuur gekozen, waarvoor vele can- didaten waren ingestuurd, terwijl ook het oude bestuur zich opnieuw candidaat stelde. De stemming bracht echter een geheel nieuw bestuur naar voren, terwijl enkel de secretaris en penningmeester met algemene stemmen werden herkozen. Het be stuur is thans als volgt: N. J. de Groot, le voorz., J. P. M.-de Groot, 2e oorz., H. v. d. Luit, le secr., H. H. v. Egmond, 2e secr. P. J. de Groot, le penningtn., H. Vermond, 2e penning meester en H. J. Koet, algemeen comm. Ook, de elftal-comm. onder ging een reorganisatie. De'a.s. compe titie werd in grote trekken bespro ken en de voorzitter wees er op, dat er voor velschillende elftallen weer een goede kans was op het kampioen schap. Er werd bekend gemaakt, dat er door B. en W. vergunning was verleend tot het houden van een ver loting, waarvoor de medewerking van de leden ingeroepen werd. Hierna kwam de rondvraag aan de orde; nadat verschillende leden op hun vragen een bevredigend ant woord hadden ontvangen, werd de vergadering gesloten. DAMMEN L.D.V. wint le prijs te Beverwijk. De Beverwijkse damvereniging B. D C. organiseerde ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, tweedaagse wedstrijden te Beverwijk. Behalve de jubilerende* vereniging, namen de verenigingen D.D..D. (Alkmaar), D.K. Z. (Koog a. d. Zaan) en de Leidse damvereniging (L.D.V.) aan dit tour- nooi deel. L.D.V. werd winnaar en wist hierdoor beslag te leggen op een fraaie zilveren medaille, welke door de jubilaresse was uitgeloofd. De volledige uitslagen waren: le ronde: L.D.V.D.D.D. 53; B.D.C. D.K.Z. 62. Verliezersronde: D.D D. D.K.Z. 6—2. Finale: B.D.C.—L.D.V. 3—5. Propaganda-avond bij L.D.V. Het bestuur van de Leidse damvereniging heeft vóór dat de competitie een aan vang neemt voor leden en niet-leden de gelegenheid opengesteld een si- multaan-seance bij te wonen of mede te spelen op Donderdag 11 Septem ber a.s. in de bovenzaal van Hotel- Central, Breestraat, des avonds 8 uur precies. Voor deze seance zijn ver schillende prijzen beschikbaar ge steld. De niet-leden onder de deelne mers, die zich die avond als lid aan melden. kunnen alsnog in de a.s. competitie meespelen. Aan dp deel name zijn geen kosten verbonden. CRICKET DENIS COMPTON VESTIGT EEN NIEUW WERELD-RECORD. A.N.P. Sport: Denis-Compton, dt bekende Engelse cricket-speler uit de test-matches tegen Zuid-Afrika. heeft gisteren een nieuw wereld-record ge vestigd. Toen hij gistermiddag in een wedstrijd tussen Zuid-Engeland en het „Sir Pelham Warners elftal" 35 not out stond, had hy zijn aantal xuns, dit seizoen gescoord, op 3519 ge bracht. Hiermede heeft hij het record dat sind^ 1906 op naam stond van Tom Hay wards met 3518 gebroken. WANDELSPORT D.VvM. wint eerste prijs. Zondag j.l. nam de de P.P.A.-D-V.M.-combi- natie „De Vrolijke Matrozen" deel aan de Septembertochten, georgani seerd door de wandelsportvereniging ,.Op Marsch" te Dordrecht. Ruim 500 deelnemers namen aan deze tochten deel, waaronder ruim 3( verenigingen. De P.P.A.-D.VM.-com- binatie, onder leiding van P. Splin ter, wist beslag te leggen op de fraaie zilveren beker, zijnde de eerste prijs. Tevens kreeg de vereniging een fraaie blauw-witte vaan, terwijl alle deelnemers een blauw-wit lfntje met goud opschrift in ontvangst namen. De P.P.A.-D.V.M.-combinatie zelf zal in October a.s. haar traditioneel Wandelconcours organiseren. DONDERDAG. HILVERSUM I (301 m.). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymn., 8.00 Nieuws, 9.00 Ochtendconcert, 11,00 De Zonnebloem, 12.03 Piano recital door Ria de Groot, 12.33 Lunchconcert door het dansorkest Klaas van Beek, 13.00 Nieuws, 13.15 Kath. Nieuws. 13.20 Welk boek? Een goed hoek!, 13.25 Vervolg Lunch concert, 18,30 Progr. Ned. Strijd krachten, 1900 Nieuws, 20.00 Nieuws 21.15 Met band en plaat voor U pa raat, 22.-30 Nieuws, 23.00 Sympho- nisch avondconcert. j HILVERSUM H (415 m.). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymn., 7.30 Marsen en Walsen, 8.00 Nieuws, 8.15 Operette-fragmenten, 11.00 Gram. muziek, 12.00 Vioolspel, 12.38 Het Metropole orkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Renova Septet, 13.45 Kinder koren, 14.20 Gram. muziek, 17.30 Zwitserse koren, 17.50 Rijk over Zee, .18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraat- je, 20.15 Omroeporkest, 21.20 Twaalf dagen, 22.00 In de schijnwerper, 22.30 Skymasters, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.muziek. HAAGSE POLITIERECHTER. Volk in een autobus. Het was een tare manier van doen, die de schipper J. A. van S. uit Rijnsater - woude had toegepast in een autobus. Met een aantal kornuiten, in een dronken stemming, had het stel een meisje in de bus lastig gevallen. Er was gelukkig iemand, die de moed had, zich het lot van het meisje, dat was gaan huilen, aan te trekken; de bloemenhandelaar L. W. B. uit Haarlemmermeer, doch deze kreeg van de half dronken passagiers en kele slagen, waardoor twee tanden werden uitgeslagen. De verdachte ontkende de mishandeling, doch na het horen van getuigen, was er vol- doeftde bewijs, zodat de Officier «en maand gevangenisstraf eiste. En hoewel verdachte dit niet _,nam", zoals hij zei, gaf de politierechter hem toch die maand. Vervolgens nam P. J. van S. te Rijnsaterwoude, een broer van de vorige verdachte, in de bank plaats. Ook hij had zijn deel aan ce mis handeling geleverd, en ontkende dit even prompt, daarbij gesteund door J. P. die getuige a decharge was» maar tevens onder invloed van drank toen alles gebeurde. Dus vond de Officier ook in dit geval voldoen de bewijs, en eiste een maand ge vangenisstraf, die de rechter op legde. De fabrieksarbeider J. B. te Leiden werd op heterdaad betrapt, toen hij een hoeveelheid \yol had gestolen in de fabriek. Het was vol gens verdachte de eerste keer ge weest, maar de Officier constateer de ..Dat zeggen ze allemaal", en hij eiste een maand gevangenisstraf, waartoe de rechter veroordeelde. De valse noot. Er zou politiek ge zeten hebben in de aanleiding, waar door de landbouwer P. G. v. d. L. te Zwamemrdam minder vriendelijke brieven had geschreven aan een me delid van 't koor, waarvan hij lid was Het schrijven was/'beledigend en daarvoor had de zanger der valse noot in het koor zich voor de rechter te verantwoorden, en de Officier vor derde f 75.- boete of 25 dagen hechte nis, en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proef tijd. De raadsman, mr R. Roest-Crol- lius, wees op het politieke element in het geval. „U bent zeker uit het koor gezet", veronderstelde de rechter en dat was verdachte. „Kan ik begrij pen", meende de rechter en hij ver oordeelde conform de eis van de Officier. Zijn klanten geslagen. De café houder A. v. d. N. te Zwammerdam zou het enige klanten niet erg pret tig hebben gemaakt. Mogelijk lag dat ook wel aan de klanten. Maar het wordt niet toelaatbaar geacht, dat met een geweerkolf wordt geslagen, en dat had de caféhouder gedaan. Hij ontkende het wel, maar de rech ter moest constateren, dat verdachte al eerder door zijn agressief optre den moeilijkheden 'had gehad. Het ge val deed zich echter voor, dat de mis handelde en nog een getuige thans in het buitenland verblijven,-zodat be sloten werd de zaak tot hun terug keer uit te stellen. Als de ravenDe rechter con stateerde, dat in de fabriek, waarin B. J. v. d. W. uit Leiden werkte, als de raven werd gestolen en verdachte was geen witte raaf hij had eveneens gestolen. Een flink aantal kammen had hij meegenomen, voor welk feit de Officier een maand gevangenis straf eiste waartoe de rechter ver- oorde;\de. deze gevallen de uitspraak tot over Breed, v. d. Voort, Strijbis, Jonker en 14 dagen. Pannekoek. 45. Allen tuurden nu in de richting van de stofwolk, die steeds groter werd. „Het is een auto", zei Karei tenslotte. „Misschien kunnen we lif»- ten." „Als 't een auto is", waarschuw de Alfonso, „dan kunnen we gerust de benen nemen. Hier rijdt, niemand in een auto rond, dan leden van de huidige regeringspartij". Maar zijn waarschuwing kwam te laat. De be stuurder van de wagen' had onze vrienden ontdekt en kwam met gfo- te snelheid, naar hen toe gereden. Het bleek een vrij goede auto te zijn. Er zaten drie mannen in met grote re volvers en nog een vierde, die met een machinegeweer was gewapend. De wagen stopte en de mannen gin gen er rechtop in staan, hun wapens dreigend op Karei Kwiek en zijn ge zelschap gericht. Ze wilden weten, wie onze vrienden waren en vooral de mijnheer met dat mooie uniform' aan. Ze kregen natuurlijk geen ant woord en daarop keek de bestuurder de naast hem zittende man aan. „Dood schieten", zei deze kortaf en zijn metgezellen richtten hun wapens nog wat beter.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2