Het gas moet duurder worden DTNSDAG 9 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA GEMEENTERAAD VAN LEIDEN HET ZJN NIET ALLEEN DE SCHOLEN, die dezer dagen met vers ge kafte boeken yan vernieuwde werkijver hebben getuigd; ook de ge meenteraad bood Maandagmiddag een enthousiaste aanblik. De agenda was welgevuld: 43 pun ten zouden worden afgehandeld. En zij werden het ook, niet zo maar, met een hamerslag en het laconieke „conform besloten" van burgemees ter van Kinschot alleen, maar ver sierd met vernuftige redeneringen, de vroede vaderén waardig. Niet aan de lange lijst van benoemingen echter j wijdden zij hun gewaardeerde aan dacht: aan vertrouwen in de desbe treffende besturende lichamen ont brak het blijkbaar niet. De eerste steen des danstoots was een adres van de bewoners van de Cosijnstraat om verbeteringen ten aanzien van die straat, of om nauwkeuriger te zijn: ten aanzien van de sloot achter de woningen in deze straat. Zowel de heer Lombert (K.V.P.) als de heer Schüller (P. v. d. A.) waren het er over eens," dat de toestand daar prac- tisch onhoudbaar is. De heer Schüller zag hier eenter meer een fout van huiseigenaar en bewoners' zelf, of schoon de gemeente te weinig con trole uitoefende, de heer Lombert wilde B. en W. voorstellen plannen in te dienen tot afdoende verbetering van de toestand. Wethouder Jongeleön wees de ver antwoordelijkheid van de gemeente Leiden af, waar een nabuurgemeen te indertijd de bouwvergunning ver leende. Een oplossing is voorshands ook niet mogelijk door materiaal- schaarschte en wegens de enorme kosten. De bewoners zelf ruïneren overigens de sloot, die regelmatig werd schoongemaakt en beschoeid. Men zal geduld moeten oefenen, al zal het niet tot Sint Juttemis zijn. Het voorstel van de heer Lombert moest spr. afwijzen, omdat het de ge meente Leiden alleen het odium van schuld oplegde. Het werd verworpen met 24 tegen 6 stemmen. Het voorstel inzake het machtigen van Burgem. en Weth. tot het aan vaarden vaij vergunningen tot het plaatsen en exploiteren van hoog spanningslijnen noopte wethouder v. d. Kwaak de heer Riedel (P. v. d.,A.) gerust te stellen betreffende het landschapsschoon. Het betreft hier louter een formele kwestie, zo betoog de de wethouder, en bovendien niet alleen het bovengrondse hoogspan-^ ningsnet, maar vooral ook het onder grondse. Zowel de provinciale als de landelijke commissie zullen verder adviseren in de kwestie van schending van het landschap. De heer Woudstra (A.-R.) bracht bij de herziening vaft het plan van uitbreiding voor de Rodenburgerpol-, der de kwestie van de uitgifte van grond ter sprake, vooral met betrek king tot de Ver. voor Gereformeerd schoolonderwijs, die daar een school wil bouwen. De burgemeester achtte deze kwestie echter buiten de orde. De heer Woudstra deed er dus voor lopig het zwijgen toe en de plannen tot herziening zullen worden voorbe reid, conform het voorstel. In verband met een voorgestelde subsidieverhoging ten behoeve van het comité voor vacantiebezigheden van de jeugd roemde wethouder van Schaik het in de afgelopen zomer door het Leidse Volkshuis genomen initia tief, waardoor op het Leidse Hout- terrein een groep kinderen iedere dag van 's morgens tot 's avonds nuttig en aangenaam werd bezig ,geh<3uden. Punt 41, de'verhoging van de gas prijs met M cent per M3„ bracht de gemoederen in beroering. Mevr. Braggaar-de Does (P. v. d. A.) noemde deze verhoging, waar de kosten van het levensonderhoud toch al zo schrikbarend naar boven gaan, zeer onsympathiek, vooral voor de ge. steunden en de grote gezinnen. Ove rigens betwijfelde zij, of het de ge meente voordeel zou brengen, daar men ongetwijfeld op de goedkopere petroleum zou overgaan. De heer v. Weizen (Comm.) kon het voorstel niet losmaken van het feit, dat de gas- en electriciteitsfabrieken de kurken waren, waarop de gemeen telijke huishouding dreef en 'achtte de argumenten niet voldoende gemo tiveerd. De heer .Frohwein (P. v. d. Vr.) toonde zich eveneens huiverig, achtte een aanmerkelijk deel van de bevolking gedupeerd en zag andere mogelijkheden. De heer A. van Dijk (K.V.P.) verdedigde het voorstel ech ter en leidde aldus wethouder v. d. Kwaak in. die betoogde, dat de ko- lenprijs half Juli van 26.op 31. per ton was gebracht, dat ook de om zetbelasting was verhoogd, en dat de werkelijke kolenprijs thans ƒ43.— per ton bedroeg tegen 14.50 in 1940. Dit betekent een tekort van ruim 115.000.op de begroting van 1948. De wethouder betwijfelde het, of gas duurder was dan petroleum en wees er ook op, dat de deviezen voor dit stookmateriaal eveneens beperkt zijn. Tegenover de heer v. Weizen legde de wethouder er de nadruk op, dat ook de Lichtfabrieken geen winst maken. Deze heer was het daar ech ter niet zo maar mee eens. Waren dan de cijfers van winst en verlies gefingeerd en zijn wij nu bezig alles op te soupeern? Dan ware het nodig BAKFIETSEN-RACE OP 3 OCTOBER. Onder auspiciën van de 3 October Vereniging organiseren de Leidse Studenten in samenwerking met de Wieier-Combinatie Swift wedstrij den voor Transport- en bakfietsen op het Levendaal. Iedere besteller, die van een der gelijk vervoermiddel gebruik maakt, wordt die dag aan de start verwacht en dingt mede haar de door de 3 October Vereniging uitgeloofde geld prijzen. De wedstrijden vangen aan des morgens om 8.30 uur. De inschrij ving vindt plaats Zaterdag 13 Sep tember des narïïiddags van 2.30 tot 3.30 uur, op de Sociëteit Minerva. oe gehele bedrijfspolitiek onder de loupe te nemen! Als de meeste con troversen bleek echter ook dit twist punt op een misverstand te berusten. De wethouder wees er de heerv- Weizen op, dat deze geheele bereke ning eerst stamt van half Juli 1947. Met vijf stemmen van de communis ten en de heer Frohmein tegen (de heer Knuttel was afwezig) werd het voorstel vervolgens door de raad aangenomen. De rondvraag veroorzaakte ten slotte nog een kleine controverse tus sen de heer A. v. Dijk (K.V.P.) en wethouder Jongeleen. De heervan Dijk wees n.l. op het feit, dat enkele Leidse bedrijven waren gepasseerd bij .het aanbesteden van zandleverin- gen aan de gemeente. Daar de heer v Dijk het antwoord van de wethou- ihouder onbevredigend achtte, zal hij zich dientengevolge tot zijn leed wezen gedwongen zien een interpel latie te houden. MET DE KATH. REISVER. NAAR MAASTRICHT. Zoals gemeld" vertrokken Zaterdag morgen de deelnemers uit Leiden en Omgeving voor de driedaagse toer opgewekt naar Maastricht. In Den Haag volgden nog dertig, in Delft nog twaalf deelnemers. De regen, die in Leiden viel, hield spoedig op en er heerste spoedig een opgewektë stemming. Genoten werd er van al les wat er onderweg te zien viel: de mooie Moerdijkbrug, het oud Lordt, het prachtige Brabentse land. Te 11 uur werd Breda bereikt en in Bouvigne werd koffie gedronken, dat men zich in deze schitterende omge ving en bij stralende zonneschijn heerlijk liet smaken. Na hier wat rondgekeken te hebben werd weer ingestapt en de volgende pleister plaats was Eindhoven, waar de lunch "gebruikt werd. Het vertrek stag neerde even doordat een paar deel nemers op 'n uurtje vrijaf hadden gerekend inolaats van een kwartier tje. Te half zes werd Sittard bereikt, waar de kam er verdeling plgats vond en om 8 uur brachten de bussen de deelnemers naar Maastricht. Het was ontzettend druk langs de weg en zo kwam er veel oponthoud. Men arri veerde een kwartier te laat voor het Mariaspel eh van de 150 gereserveer de plaatsen was niets meer te beken nen. Dat was ongetwijfeld een ge duchte tegenvaller, want nu moesten de deelnemers hier en daar staande trachten te bemachtigen wat er op het toneel te zien werd gegeven en dat was voor iedereen niet even ge makkelijk. Het gesproken woord was evenwel duidelijk te verstaan. Het was ruim 11 uirr toen men de logies in Sittard en Valkenburg kon opzoeken. De Kardinaalsmissen op Zondag morgen waren nagenoeg niet te be reiken. Reeds voor dag en dauw wa ren drommen mensen opgetrokken naar deze indrukwekkende plechtig heid. Na de lunch in de Schouwburg werd des middags de ommegang aan schouwd. Te half twee had het Leids gezelschap zich een goede plaats op de markt verworven en te 5 uur kwam de grandiose optocht langs, waarover'men reeds uitvoerig in on ze courant heeft kunnen lezen, I lange tijd vooraf niet ongezellig, doch in de beste stemming doorge bracht door de vlotte Limburgse om geving werd ten volle beloond door dit lonvergetelijk schouwspel. Niemand heeft ook slechts een ogen blik van verveling gevoeld. Om 8 uur werd de terugtocht aan vaard en de avond werd verder in ge zellig samenzijn doorgebracht. De Maandag begon met banden- pech, waardoor enige vertraging in de afreis ontstond, welke op de dag niet meer werd ingehaald. Eerst te half tien toog men weer naar Maas tricht naar het beeld van O. L. Vr. van Fatima.-Daarna werd de reis dopr Zuid Limburg aanvaard en konden de deelnèmers(sters) genieten van het schone heuvellandschap. Valken burg. Vaals, Margraten en tal van andere plaatsen werden aangedaan en tenslotte belandde men in Weert, waar een heerlijk slotdiner plaats vond. Daarbij werden wederkerig hartelijke woorden van waardering gesproken, gewezen werd op de bui tengewone moeilijkheden, waarvoor het bestuur zich met zulk een groot gezelschap geplaatst zag. Maar vast kwam te staan, dat niemand der toe risten afzonderlijk had kunnen zien, wat hier middels de Kath. Reisver- eniging werd geboden en allen zijn het er over eens, dat daai'voor een woord van hartelijke dank past. Eerst te 4 uur hedennacht was men in Leiden terug, vermoeidmaar dankbaar en voldaan door het ge- notene. R.K. BLINDENBOND ,ST. ODILIA". De afd. Leiden en Omstreken van de R.K. Blindenbond „St. Odilia" her denkt op 15 Sept. haar tienjarig be slaan. Die ochtend te 9 uur H. Mis uit dankbaarheid door de geest, advi seur de weleerw. pater R. Dijkstra, ;n de kapel der eerw. Zusters-Carme- litessen. Onder deze H. Mis zal het vaandel der afdeling worden gewijd- Toegang tot dit kapelletje geeft de eerste deur rechts in de Hazewind- steeg aan de Oude Vest. Na de H. Mis gezamenlijk naar café-restaurant „Zomerzorg" aan de Stationsweg, alwaar het verdere deel der feestviering zal plaats hebben en waar de jaarvergadering zal worden gehouden, besloten door een gezellig samenzijn, aangeboden door het Zuid- Hollands Klein-Kunst Gezelschap „Devilee en Medewerkers". Te half 12 is er koffietafel en on geveer 5 uur diner. Meer dan 4000 studenten Voor het eerst in de geschiedenis zal het aantal studenten aan de Leid se universiteit het aantal van vier duizend waarschijnlijk overschrijden. Tijdens de afgelopen cursus waren er 3875, het jaar daarvoor ongeveer vijf honderd minder. Thans is ook een in de Niesuwst. gelegen pand ingericht voor vrouwelijke atudenten; onge veer twintig meisjes zullen hier een tehuis krijgen. DE INSCHAKELING VAN POLITIEKE DELINQUENTEN. In de vergadering van de Armen raad in de bovenzaal van Amicitia, gepresideerd door de voorzitter, de heer S. Menken, waarin ook belang stellenden aanwezig waren, werd na de huishoudelijke vergadering, die bestond uit de goedkeuring v^n de rekening over het jaar 1946 en" het vaststellen van de begroting voor het jaar 1948 en bestuursmededelingen, door de heer J. Soripada, sociaal werker bij de Stichting Toezicht Po litieke Delinquenten een inleiding gehouden over: Moeilijkheden me1 betrekking tot het inschakelen van politieke delinquenten in de Maat schappij. Na stilgestaan te hebben bij de verschillende soorten van rechtsple ging voor politieke delinquenten en haar gevolgen, schetste spreker de moeilijkheden, die er overwonnen moeten worden bij de pvergang van het kampleven naar het leven in de maatschappij. Spreker besprak het huisvestingsprobleem, de schaarste aan textielgoederen en gebrek aan meubilair^ die deze overgang wel zeer bemoeilijken. Spreker noemde de goede resultaten, die bereikt zijn met de overgang van de jeugdige po" litieke delinguenten uit de mijnwer kerskampen naar het vrijwillig wer ken in de mijnen en de moeilijkhe den, die de intellectuele, niet-tech- nisch geschoolde politieke delin quenten ondervinden. Spreker beeindigde zijn inleiding met te wijzen op de moeilijke leiden de en controlerende taak van de toe zichthouder op het leven van de po litieke delinquent. HET A.S. CONCERTSEIZOEN. Nu er weer een winterseizoen voor de deur staat, heeft de Concertdirec tie Beek uit Den Haag voor Leiden de volgende serie uitgebracht: Donderdag 23 October een liederen- avond van Jo Vincent. Donderdag 20 Notxember een ka mermuziekavond door het Robert Masters Kwartet. Dit jonge Engelse ensemble maakte in de afgelopen win ter zijn debuut in Holland. Het suc ces, zowel bij pers als publiek was van dien aard, dat er voor het ko mende seizoen vele uitnodigingen binnenkwamen en een grote toumée georganiseerd wordt. Het doet ons dan ook veel genoegen, dat het mo gelijk is gebleken ook aan het Leid se publiek dit voortreffelijke piano kwartet voor te stellen. Ida Haendel, die reeds als soliste met het Residentie Orkest vele be wonderaars wist te verwerven, geeft Dinsdag 9 December een viool-recital en de serie wordt Dinsdag 9 Maart besloten met een Chopin-avond van Jan Smeterlin De concerten vinden plaats in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. ALKEMADE Geboren: Cornelia Francina Ma ria d. v. W. J. v.d. Breggen en M. A. de Bruin. Henrica Cornelia Maria d. v. J. Th. Haak en C. E. Bartels. Cor nelia Theodora d. v. L. C. v. d, Geest eil C. E. Tersteeg. Petrus Cornelis Antonius z. v. A. P. v. Rijn en G. M. Dijt. Godefrida Gerarda d. v. Q. W. Warmerdam en G. J. A. v. d. Poel Hubertus Gerardus Maria z. v.. S. C. Oudshoorn en A. G. v. Hienen. Jo zef Jacobus z. v. J. J. Straathof en P. A. Klein.Johanna Veronica Maria d. v. J. Kuipers en Th. J. v. Klink. Apolonia Johanna d. v. C. M. Olijer- hoek en C. H. M. Verhaar. Wilhel- mina Maria di. v. J. J. Riethoek en M. W. H. Meijer.Curina Ida Sigfrida d. v. P. A. v. Rijn en A. Oomen. Joannes Theodorus Wigbertus z. v. P. C. v. Berkel en E. C. Koek. Ondertrouwd: H. Th v. d. Star en G. J. Ganzeveels. G. W. v4. Zwet en C. M. Koek. Getrouwd: P. A. Ie Congé Kleyn en C. J. v. Staveren. A. M. v. d. Louw en J. M. v. d. Meer. C. P. v Velzen en M. P. v. d. Meer. J Akerboom en L. M. Kraaijkamip. N. W. Schouten en M. I. Rodewijk. E. Willems en H. J. v. Breen. A. H. v. d. Meer en P. M. Zwartjes. Overleden; P. v. Rijn, weduwn. v. M. Mesman 74 j. G. L, H. v. d. Poel z. v. G. J. v. d. Poel en G. M. v, d. Geest 6 j. HILLEGOM Voor dc St. Jozephkerk. Zondag werd onder alle H. Missen dor kape laan Th. v. d. Heyden uit Schevenin- gen, oud-kapelaan der parochie, ben liefdadigbeidspredicatie gehouden v. het herstel van de oorlogsschade. De daarop gevolgde collecte bracht hét schitterende bedrag op van f 3052, Motor gekanteldToen de motor rijder L. uit Beverwijk met zijn duo- passagier op de Zilkerduinweg voor de autobus moest uitwijken en te laat 'n tegenligger bemerkte, reed hij, om een aanrijding te voorkomen de berm op, doch de motor kantelde en beiden sloegen tegen de grond. Zij bekwamen daarbij alle twee een hersenschudding en verschillende wonden. Dr. Wösten van Noordwijkerhout verleende ge neeskundige hulp, waarna (Je slacht offers per ziekenauto naar huis wer den vervoerd. KATWIJK Geboren: Arie, z. van A. Houwaard en C. Hoek; Huig, z. van D. v. d. Plas en M. de Jong; Paulus, z. van J. Min- nee en A. Siderius; Janny, d. van J. v. d. Plas en K. v. d. Plas; Ma ja, d. van G. J. v. d. Zwet en J. Hoek; Ger- rit, z. van F. E. de Bruin en H E. v. Mourik; Cornelis, z. van J. Dijk huizen en A. v. d. Plas; Maarten, z. van M. v. Rijn en G. v. Beelen; Ma- rijtje, d. van J. van der Plas en N. van Rijn, Ondertrouwd: C. Harteveld en M. T. van Egmond; P. J. J. Schaap en K. G. Kleijn; G. van der Wiel en D. Ver does. Getrouwd: J. van der Boon en B. van der Plas; A. Korpelshoek en J. de Jong; J. Groen en A. van Duyn. Overleden: C. Rijnsent 53 j.; P. D. Barthel 50 j, LEIDSCHENDAM Geboren: Jan Everardus Mari- z. van J. v. Dongen en C. C. Groeneweg; Maria Therésia Rosam van P. L. Dijkgraaf en K. M. de Vette. Ondertrouwd: Johannes M. Klerks 22 j. en Theodora A. v. d. Voort 23 j.. Wilhelmus A. J. de Groot 27 j. en Ca- tharina M. Hij dra 26 j. Getrouwd: Antonius J. Olsthoorn 37 j- en Elisabeth H. Weerdenburg 28 j.; Cornelis J. J. van den Berg 28 j. en H. Th. van der Salm 23 j. LEIMUIDEN K. A. B.-nieuws. De Haagse kinderen, die door de K. A. Bewa ren geplaatst zijp na een vacantie van 14 dagen weer vertrokken. Door de K. A. B. is in samenwer king met de Chr. arbeiders organi satie een schrijven gericht aan B. en W. van Leimuiden en Rijnzater- woude met het verzoek de bouw Van arbeiderswoningen te bespoe digen. In de raden van beiden ge*- meenten is vorige week medege deeld dat een volmacht is ontvan gen om zo spoedig over te gaan tot de bouw van deze woningen. In de gehouden Kringvergade ring te Nieuwveen werd den heer d. Hoom benoemd tot voor zitter. Tot propagandaleider van de parochiële afdeling is benoemd JTT H. van Velzen. Personalia. De heer M. J Diemen slaagde voor zijn vakexamen voor de melkhandel. Kath. Thuisfront. In een verga dering van K. T. werd besloten een nieuws- en mededelingenblad te gaan verspreiden voor de soldaten in Indië. Het blad, dat de naam „Uit en Thuis" draagt, zal 1 maal per 14 dagen ver schijnen en gratis gezonden worden dc soldaten in Indië. Het blad zal bevatten o.a. een rubriek van kape laan Vroklage, felicitatierubriek adressen van militairen en de nieuw tjes van Leimuiden en Rijnzaterwou- de. De twee eerste uitgaven zullen in ieder gezin woaden verspreid en men verwacht dat ouders en belangstel lende zich op „Uit en Thuis" zullen abonneren. Het voorlopige Redactie- en Administratie-adres is G. v. Pouw-Kraan, Drecht 126. USSE Geboren d. v. J. v. d. Zwet M, A, Kortekaas, Jacob z. v. P. Boot en C, H, Mohlmann. Henri z. v. A. Plan je en G. W. Buhrs. Martin.us Johannes z v. M. J. Wassenaar en A. J. M. Hoogenstraten. Eleonora Maria d. v. A. H. Stevens eri W. J. Bakker. Nicolaas Adrianus Maria z. v. J. Lan- gelaan en M. M. v. Stijn. Marjo Cor nelia d. v. J. de Kooker en M. C. v. d. Linden. Anna Cornelia Maria d. v. B. L. Lieverse en M. W. Meeuwissen. Dirk z. v. D. Wildeman en M. C. den Butter. Renze Gerardus z. v. J. Bij - ker en J. v. Gerven. Theodora Ivonne Maria d. v. J. Duivenvoorde en C. Th. Koster. Petrus Maria z. v. H. Th. v. d. Veld en J. M. M. Bisschops, W, RIJNSATERWOUDE PersonaliaDe heer Johan de~Wa. genaar slaagde voor zijn vakexamen Kleermaker A. NOORDWIJK Ondertrouwd: J. Slegtenhorst en M. F. J. Ruigrok; G. Spies en A. Kap- tein; J. v. Egmond en M. v. Duin; D. Hazenoot en S. H. v. 't Wout; J. P. de Vriend en J. F. v. Hoorn; Th. J. Spoor en H. G. H. de Groot. Overleden: C. v. Duivenbode man 77 j. SASSENHEIM Zwemdiploma. De warme zo mer zal er toe hebben bijgedragen, dat de animo voor een zwemdiplo ma zo groot was, 99 candidaten be haalden het diploma A of B, ter wijl er slechts 4 werden afgewezen. Botsingen.,Een vrachtauto die de bus uit Noordwijkerhout pas seerde, „sneed" de bocht en gaf een flinke duw, waardoor de bus aan de achterzijde beschadigd werd. Er kwamen geen persoonlijke on gelukken voor. Naby de Provin ciale weg kwamen een luxe- en een vrachtauto in botsing. Ook hier was slechts materiele schade. Wegherstel. Wegens herstel is op de nieuwe Rijksweg tussen Leid- sevaart en Kooiviaduct slechts een der wegen in gebruik en derhalve is een inhaalvei'bod ingesteld. Regelmatig komen overtredin gen voor en volgt proces-verbaal, de Rijkspolitie vestigt er nogmaals de aandacht op, dat aan deze bepa ling streng de han<J zal worden ge houden. Automobilisten denkt er dus aan. - TER-AAR Geboren: Gerardus J., z. v. G. J. Bosman en M. Th. Wildenburg; Petronella C. M., d. v. B. Zwirs en H. W. van Kessel. Ondertrouwd: H. Ubink 27 jaar en P. C. van der Klauw. 27 j. Overleden: te Amsterdam: M. Ro- bertz 63 j. echtgen. van A. J. Strien; te Amsterdam: M. C. de Bruijn, 43 j, wed. van J. H. van Leeuwen. VOORHOUT Inenten. Op 12 Sept. a. s. des miaoags nail twee Desiaat ten nuize van de geneesheer dr. H. A. Bots, Jac. v. Beierenweg 23 gelegenheid tot kosteloos inenten. Duivensport. Ook hier hebben enige personen voorbereidingen ge maakt om tot oprichting te komen van een duivensportvereniging. Daar zij echter niet weten, wie et duiven heeft, of wie zich op de duivensport wil gaan toeleggen, doen zij eon beroep op alle liefheb bers uit de gemeente om de hoof den bij elkaar te steken om zo tot een vereniging te komen. Het vooi- lopig secretariaat is gevestigd op Ja- coba van Beierenweg 84, Zij, di? interesse hebben zich aan te sluiten,i worden vriendelijk verzocht, en in eigen belang aangeraden, zich zo spoedig mogelijk op te geven aan bovengenoemd adres. Liefst nog als het kan deze week, dan kan het voorlopig bestuur al of niet met de verdere afwikkeling van werk zaamheden doorgaan. Geboren; Adrianus C. H. z. v. K. Langeveld én J. H. Deters. Henrica M. P. d. v. J. J. Heemskerk en D. M. Kaptein. Johanna G. C. M. d. v. P. H. Vis en C. M. v. d.Meer. Petronella A. J. d. v. J.'v. Velzen en P. Hoek. Cornelia M. d. v. P. W. v. Dam en B. C. Jonker. Ondertrouwd: J. M. A. Waterreus 26 j. en G. E. Knoppert 24 j. WASSENAAR Raadsvoorstellen. Van de Raads vergadering van Woensdagavond kwart over zeven hebben B. en W. Ondertrouwd: Martinus Wilhelmus onder meer de volgende voorstellen v. Rooden 28 j., te Bennebroek en Pe- aan de Raad doeii toekomen: tronella Hermina Noordermeer 23 j. Benoeming onbezoldigd ambtenaar Cornelis Jacobus Turk 29 j. te Nieu- van de burgerlijke stand in verband wer-Amstel en Hendrüta Johanna met bedanken v?(n ir. W. C. Kool: 1. Augustina 24 j. Marinus Schaap 30 j. de heer 6. v. d. Poel; 2. de heer J. L. en Cornelia Nieuwen-huizen 22 j. te F. C. van der Vis. Benoeming leden Hillegom. Johannes Gerardus van d. Van de adviescommissie inzake de Berg 26 j. te Voorhout en Maria So- I verdeling van woongelegenheid: me- phia Weijers 21 j. vrouw G. Bergsma en de heren ir. Getrouwd; a. de Kwaasteniet en h. w. v. d. Voort, w. Boender, l. G. M. J. Koomen te Heemstede. C. Th. v> Oosterling en P. l. Huibers. Verlening J -7A 17 A van kinderbijslag voor het gemeente lichtgewonden, die inmiddels zijn her- stel^. Het communiqué meldt verder, dat de T.N.I. onderdelen en groepen terroristen talrijke aanvallen onder namen op Nederlandse posten.... (text verminkt Red. A-N.P.) gebieden zowel als in de grensstreken. De meeste beschietingen van Ne derlandse patrouilleposten worden gemeld uit midden-Java. Ambarawa ondervond na een beschieting met mortieren een aanval van infanterie van de T.N.I.. welke met verliezen werd afgeslagen, evenals twee aan vallen op Soemowiro, 10 kilometer ten noordwesten van Ambarawa. In de oosthoek van Java Inoest gij Gen- teng een groep terroristen van onge veer 200 man worden verdreven. In de sector van Malang voeren Neder landse troepen een grondige zuive ringsactie uit. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). SOEKAWATI ONTVANGT VERSIERSELEN GROOT- OFFICIERORANJE-N ASS AU. Tijdens de audiëntie, welke de mi nister-president, dr. L. J. M. Beel, hedenmorgen aan Soekawati heeft verleend, heeft hij met een kort woord van hulde de versierselen overhandigd, behorende bij de onder scheiding van groot-officier Orde Oranje-Nassau, welke onderscheiding Soekawati onlangs heeft ontvangen. De president van Oost-Indonesië be antwoordde de toespraak van dr. Beel door te zeggen, dat hij gaarne de verleende onderscheiding aan vaardde en da* hij daarin tevens wil de zien een huldiging van zijn trou we medewerkers, zonder welke hij in de afgelopen tijd zijn zware taak niet zou hebben kunnen vervullen. „SLOTERDIJK" NAAR INDIë. Woensdag 10 September a.s. ver trekt het s.s) Sloterdijk met 1400 op varenden (van Roterdam naar Ned.- Indië. DE STAKING BIJ DE „HOLLAND" DUURT NOG STEEDS VOORT. De staking bij de N.V. Meelfabriek „Holland" fe Amsterdam, die pre cies twee weken geleden begon, duurt nog onverminderd voort. De stakings leiding is niet voornemens, zo deelde zij ons mede, het destijds door bur gemeester d'Ailly gegeven advies: Eerst aan het werk gaan en dan on derhandelen, op te volgen. De directie van de „Holland" maakt bekend, dat op het ogenblik-een aan tal bazen van de fabriek geassisteerd, door andere personeel bezig is het meel, dat warm begon te worden, uit de kamers te verwijderen en Voor vervoer gereed te maken. De militai ren distribueren het meel onder de bakkers. Met deze werkzaamheden zullen enkele dagen gemoeid zijn. Het grootste gedeelte van de 160 ton re- geringstarwe die uit de l^aren was ge haald en inmiddels gedroogd js, blijkt na onderzoek nog voor de con sumptie geschikt te zijn. De directie van de „Holland" heeft van een aan tal meelfabrieken in het land de toe zegging gekregen, dat, zo het no^ig mocht zijn, zij meel naar Amsterdam zullen sturen, zodat de meelvoorzic- ning van de hoofdstad ip ieder geval gewaarborgd is. d. Zwet en A. E. Obdaim. A Z.oeteweij en T. M. Bax te Voorhout Overleden: Franciscus den Elzen 66 j. wed. van J. Waasdorp; M. W. Meeuwissen, 35 j. echtg. van B. L. Lieverse. NIEUWE-X&ETERING Oranje Vereniging. Door het be stuur der Oranje Vereniging te Nieu we-Wetering zijn de jaarlijkse feest dagen vastgesteld op 9-10 en 11 Sept. Dinsdagavond worden de feestelijk heden geopend met een feestbijeen- komst voor de leden van de Oranje vereniging. Het optreden van het duo Koolmees en Stiefelhagen met muzi kale medewerking van de muziek vereniging „Door Gunst Verkregen", waarborgt een geslaagde avond. Woensdag vermeldt het programma om 9. uur een optocht van de school kinderen met om 10 uur de gebruike lijke kinderspelen en .Donderdagmor gen te 9 uur optocht van versierde rijtuigen en fietsen, waarna de di verse volksspelen. Alle inwoners wor- verzocht deze dagen te vlaggen. NIEUWVEEN Nic. Boys. In zeer sportief ge speelde wedstrijden onder verdien stelijke leiding van scheidsrechter Verruy-t uit Alphen a. d. Rijn, heb ben twee ontmoetingen plaats ge had. Wij Itunen niet anders zeggen, dan dat Nic. Boys gezien haar spel in deze wedstrijden de competitie met groot vertrouwen kan eitge- moet gaan. De eerste kjassers heb ben vooral in de tweede helft een pracht partij voetbal laten zien, doch zij konden haar veldmeqrder- heid niet in doelpunten uitdrukken. De uitslagen luiden: Nic. Boys I Nieuwkoop I 23; Nic. Boys II Nieuwkoop II 36. Het programma voor de eerste competitiewodstrijdien is als volgt: Zaterdag 13 Sept. Nic. Boys A N. S .V A; Zondag 14 Sept.: Bos koop INic. Boys I; Nic. Boys II N. S. V. H. personeel op dezelfde hoogte te bren gen als die van het rijkspersoneel. Herstellen van een viertal woningen aan het Havenplein. Ontwerpen van een instructie voor de directeuren van Gemeentebedrijven en Gemeentewer ken. Medewerking verlenen voor het verbeteren van de speelplaats van de R.K. Jongensschool aan de van Hee- ckerenstraat. Brandstoffenhandelaar gepakt. Door G.C.D.-ambtenaren werden aan gehouden de brandstoffenhandielaar H. en de chauffeur B., beiden alhier, terzake van het verkopen van brand stoffen buiten de distributie en prije- voorschriften. Diefstallen. Bij mevr. S. en mevr. H. werden van uit de keuken diverse levensmiddelen gestolen. ZOETERMEER Distrtbutienieuws. Woensdag a. s. worden bonkaarten uitgereikt voor de letters A tot en met D. J. V., G. De leden der J. V. G kunnen zich bij het bestuur opge ven voor de cursus E. H. B. O. Ook zullen er cursussen gegeven worden in knippen, naaien en handwerken. Geboren: Johannes, z. v. J. Vroedsteyn en M. Westerman; Jaco bus J., z. v. Ph. v. d. Wees en M. J. den Hollander. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 8 Sept. Groente. Augurken fijn 16.25; fijn- baster 7.75, boster 4.50, grof 3 en bommen 0 75—1.20 per 25 kg.; snijbonen f 4.206.50, princessebo- nen 11.20, pronkbonen f 1.60—4.10 per kg.; kropsla f 3—20, andijvie 11—28, tomaten A 22—40, idem B 2338, idem C 1629, idem CC 1618, idem bonken 1418, komkommers 4—15, meloenen 19 58 en druiven 105.per 100. Aardbeien 2e oogst f 0.500.60 per doosje Bloemen. Chrys. Tros Bruin 628 cent ld. September Wit 12 33 cent, idem September' Yellow 10 28 cent, idem Rayonant Wit 6—'20 cent, idem geel 420 cent, icem Liia 621 cent, idem Amber 923 cent, Asters 629 cent, dwerg-Asters 6 18 cent, Anjers 2—12 cent. Dahlia's 748 cent, Gladiolen 2038 cent. TER AAR, 8 Sept. Groente. Snij bonen 4.10—12.10, idem stek f 0.80 2.10, stokprinccssen 3.1011.90, spekbonen f 3.205.00, witte pron kers 1.154.80, rode pronkers 90 cent en stambonen 3.9010.50 per 10 kg.; bloemkool 576 cent per stuk; bospeen 418 cent per bos; sla 417 cent per stuk; selderij 0.502.00 en peterselie 1.per 100 bos; komkommers 120 cent en meloenen 4653 cent per stuk; andijvie 842 cent, aardappelen 7 cent, kroten 311 cent, Waspeen I 812 cent, idem II 8 cent, idem III 4 cent, tomaten 1640 cent, ro.e kool 714 cent, groene kool 619 cent, savoyekool 1619 cent witte kool 3 cent, uien 115 cent, knollen 45 cent, slavellen 1628 cent, ra barber 2 cent N postelein 2735 cent, prei 10 cent' en zilveruien 4 cent per kg.; bramen 833 cent en drui ven 50 cent per pond; Augurken: fijn I 1.idem II 0.65, en fijnb. I 0.30 per kg.; stippel 1.30 en fijnstippel 1.70 per U5 kg. BODEGRAVEN, 9 Sept Kaas. Aanvoer; 130 partijen? prijs eerste soort 1.431.50 en 2de soort 1.35 1.41 per kg. Handel matig. KATWIJK a. d. Rijn, 8 Septem ber. Groente. Bloemkool IA 6596, idem IB f 3879, waspeen I 13 23.50, idem II f 8.75—11.50, bospeen 620, groenekool 1319, gelekool 16— 16.10, rodekool 9—15, here bonen 71109, snijbonen 26 26.20 pronkbonen f 5961, kroten I 10.50—11.50, idem II f 5—5.50, sla I 6—12, idem II f 2—7, andijvie LAATSTE BERICHTEN LEGERBERICHT NEDERLANDS COMMUNIQUé. Het Nederlandse communiqué van heden meldt, dat eedert de order tot staking der vijandelijkheden op 4 Augustus ,de Nederlandse verliezen blijkens gegevens van de militaire geneeskundige dienst bedragep: 105- gesneuvelden, 214 gewonden en 8 ver- 3137, uien 515, peterselie M misten. Bij de vaststelling dezer cy- I 370, selderie 4.505.30, aard- fers is rekening gehouden met de I appelen 89.40,

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3