De vordering van woningruimte RADIO I Op korte golf j St. Vincentius-ver. Zoeterwoude MAANDAG 8 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Kruitexplosies in Spanje en Portugal In het Spaanse stadje Cuesta Zu- lema zijn twee kruitmagazijnen van het militaire arsenaal in de lucht ge vlogen. Bij deze ramp kwamen vol gens Ass. Press 20 personen om het leven, terwijl er 34 werden gewond. Ben steenfabriek en een brug over de autoweg naar Madrid, die in de nabijheid van het arsenaal lagen, zijn verwoest. De omgeving van de plaats kwam zonder electriciteit te zitten. In Portugal- vond in Barcarene, een voorstad van Lissabon, een dergelijke ramp plaats, toen een kruitfabriek in de lucht vloog. Hierbij werden 2 arbeiders gedood en 6 ernstig ge wond. DE VERDWIJNING VAN DR. PAUL. De verdwijning van de minister president van Thuringen, dr. Paul, is nog steeds onopgehelderd. Wel iheeft de „Hessische Nachrichten" on der aanhaling van een bericht uit de Sowjet-zone, gemeld', dla/t de auto van dr. Paul met kapot gesneden (banden gevonden is door de Sowjet- russische grenspolitie te Eichenberg Ibij de grens van de Amerikaanse zóne. Het Amerikaanse militaire bestuur van Beieren heeft megedeeld, dat, ■wanneer Paul in de Amerikaanse zóne aangetroffen wordt, nader door de rechtbank beoordeeld zal worden, of 'hem illegaal overschrijden van de grens ten laste gelegd moet worden. Zou Paul kunnen bewijzen, dat hij bij terugkeer in de Sowj et-zóne om poli tieke reden vervolgd zou worden, dan zou de rechtbank geen voorgeleiding behoeven te gelasten. POLITIEKE FUSIE IN HONGARIJE? Tussen de Hongaarse partij der kleine boeren en de onafhankelijke democratische partij, die tot de oppo sitie behoort, worden onderhandelin gen gevoerd over een fusie. Indien deze fusie .tot stand zou komen, zou de nieuwe partij over 86 zetels in het parlement beschikken. (De commu nistische partij heeft 100 zetels in het nieuwe parlement). ZWITSERLAND BEPERKT GOUDUITVOER. Vanaf heden kunnen gouden mun ten in Zwitserland nog slechts ver kocht en uitgevoerd worden onder toezicht van de regering. De uitvoer van Zwitsers goud in baren was reeds maanden geleden gestaakt, omdat er veel Zwitsers goud naar het Verre Oost enging voor speculatieve doelein den. WILDEN TERRORISTEN LONDEN BOMBARDEREN? De Parijse politie heeft in het af gelopen weekeinde zware slagen toe gebracht aan de Joodse verzetsbewe ging. Nadat vorige week een zestal met de hand gemaakte vliegtuigbom men was ontdekt, rees het vermoe den, dat de extremistische Stem groep het plan had opgevat om met particuliere vliegtuigen Londen te bombarderen. De hierop volgende ar restaties vonden Zondag haar climax in de aanhouding van rabbi Baruch Korff, den voorzitter van het Ameri kaanse „Comité van politieke actie voor Palestina". Rabbi Korff werd gearresteerd toen hij op het punt stond in een vliegtuig te stappen, dat geladen was met pamfletten. Hij was Vergezeld van zijn secretaresse en een Joods- Amerikaanse piloot. Toen deze drie Joden in het vliegtuig willen stap pen, loste een politie-inspeóteur in burger een schot en van alle kanten kwamen agenten, die als mecaniciens verkleed waren, aanrennen. Korff werd met de. revolver op de borst gearresteerd en in de boeien geslo ten. Het Franse ministerie van. Binnen landse Zaken meldde later, dat de Stemgroep inderdaad 'het plan had Londen te bombarderen, voor welk doel verschillende vliegtuigen op Franse bases waren gestationneerd. In totaal zijn volgens de laatste berichten 17 personen in verband met de pamfletten- en bommenaffaire in arrest gesteld. RAM AD IER IN CONTACT MET BLUM. De Franse minister-president Ra- madier, heeft Zaterdagmiddag een zoek gebracht aan Leon Blum in de afgelopen week had Ramadier reeds verschillende telefoongesprekken met Blum gevoerd. GRIEKENLAND HEEFT EEN NIEUWE REGERING. De nieuwe, uit twee partijen be staande Griekse regering,is beëdigd. Themistocles Sophoulis. een zeven en tachtigjarige liberaal, is de eerste minister. Behalve deze zijn er nog tien ministers liberalen. De anderen zijn leden van de volkspartij. GEMACHTIGDE VAN MUSSERT IN VRIJHEID GESTELD. Op last van minister van Maarseveen. Naar de „Nieuwe Courant" ver neemt is op last van de Minister van Justitie vrijgelaten J. W. Ba ron Haersolte van Haerst, die o.a. als gemachtigde voor Zuid-Holland van de leider van de N. S. B. op advies van het Tribunaal te Den Haag tot 7 jaar internering was veroordeeld, VERLAGING VAN BIERACCUNS. Waarschijnlijk zal in November a.s. de dichtheid van het bier worden ge bracht" op het vooroorlogse peil. De accijns zal in verband daarmee kun nen worden verlaagd van 2.80 tot 1.85 per hectolitergraad. DINSDAG. HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws, 7.45 Oude Engelse muziek, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag. 9.00 Lichtbaken, 9.30 Ochtendconcert, 10.00 Wie komt er in mijn hokje? 10.15 Hand in hand door kinderland, 10.35 Tijd is alleen een vaarwel, 10.50 Ge deelten uit opera's. 11.40 Orgelcon cert, 12.03 Cecile Roovers, zang met piano, 12.33 Het ork. zonder naam, 13.00 Nieuws, 13.20 Vervolg orkest. 13.50 Het omroeporkest, 14.30 Onder ons ,15.00 Vervolg kamerork., 15.30 Viool en pianosoli, 16.00 De Zonne bloem, 16.30 Na schooltijd, 16.45 Elck wat wils, 17.45 Het rijk overzee, 18.00 Het Volksliederenkwartet, 18.20 Sportpraatje, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.20 Twee grote selec ties-, 19.45 NIWIN-klanken, 20.00 Nieuws, 20.20 Radio Philharmonisch Orkest. 21.30 Pianorecital, 22.30 Nieuws, 22.45 Gram.platen, 23.25 Gram.platen. HILVERSUM II (415 m.) 7.00 Nieuws, 7.30 Gram.platen, 8.00 Nieuws 8.15 Gram.platen, 8.45 Gram.platen, 9.15 Morgenwijding, 8.35 Arbeidsvita minen, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Gram.platen, 10.50 Voor de kleuters, 11.30 Licht symphonisch programma, 12.00 Het Lyra-trio. 12.33 Platteland, 12.43 Gram.platen, 13.00 Nieuws, 13.15 Les gars de Paris, 13.45 Frakie Carle, 14.00 Met naald en schaar, 14.30 Gram.platen, 15.00 Concert Maurice Ravel, 16.30 Particia Rossborqugh en Ivor Dennis, piano, 16.40 De School bal, 17.00 Pierre Palla, 17.30 The Sky- masters, 18.15 Tom Erich, 19.15 Ko raal-improvisatie, 19.25 Concèft, 20.00 Nieuws, 20.15 Aansluiting Rembrandt- Theater Utrecht, 21.30 Contact, 22.15 Buitenlands overzicht, 22.30 Zang met piano, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.-pla- ten. Minister Beel heeft ter uitvoering van de Woonruimtewet 1947, een be schikking uitgevaardigd, waaraan de colleges van B. en W. zich heb ben te houden bij het vorderen en in gebruik geven van wor.ngen en wo- ninggcdeelten. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling, de wet met deze be schikking in werking te doen lie den op 1 Sept. j.l., doch er moiien nog nadere richtlijnen worden vast gesteld. De inwerkingLeding kan nu worden verwacht tegen 15 Sept. of 1 October a.s. Woonruimte vooi bejaarde bewoners! Het oordeel van B. en W. over de doelmatigheid van de verdeling van woongelegenheid en van een vorde ring moet steeds mede worden be paald door overwegingen van recht vaardigheid en billijkheid. Hierbij verdient o.m. het lot van bejaarde bewoners als zodanig aan dacht. Woningen, welke eigendom zijn van bejaarde bewoners, die dat bezit als voorziening voor de oude dag hebben verworven, zullen bij vorkeur met in haar geheel worden gevorderd, tenzij hun een passande woonruimte in een ander perceel in de gemeente kan worden verschatt. Op basis van vrijwilligheid. Tenzij onverwijlde vordering nood zakelijk is, zaL van de vorderingsbe voegdheid geen gebruik worden ge maakt, dan nadat het B. en W. rede lijkerwijze onmogelijk is gebleken, om op basis van vrijwilligheid een op lossing van de huisvestingsmoeilijk heid te bereiken. Vordering van een gedeelte van een woning (dwfing tot samenwo ning) ten behoeve van a-sociale per sonen (waaronder niet begrepen po litieke delinquenten als zodanig) mag niet plaats hebben. Pastorieën mogen niet geheel of gedeeltelijk worden gevorderd dan met machtiging van de min. van Binnenl. Zaken, Subsidie aan hogescholen Wetsontwerp ingediend. Ingediend by de Tweede Kamer is een wetsontwerp, dat beoogt een re geling te treffen voor een Rijkssub sidie aan de bijzondere universitei ten en hogescholen. Een tegemoet koming van 100 pet. wordt onaan vaardbaar geacht aangezien de Over heid door 'n te grote invloed in be doelde onderwijsinrichtingen zou krij gen. Bovendien zou dit 't oprichten van nieuwe universiteiten en hoge scholen te zeer vergemakkelijken. Voor de zgn. dure faculteiten kan een hoger subsidie worden toege kend. Dit zijn de medische, de wis- en natuurkundige en de veeartsenij- kundige faculteit. De subsidies heeft de minister van O., K. en W. geste]^ op 30, 50 of 60 pet. van de gemiddel de overeenkomstige kosten van een Rijksuniversiteit of ten hoogste 65, 80 en 85 pet. van de eigen kosten der bijzondere universiteiten. Hierbij moge worden opgemerkt, dat bij het Hoger Onderws objectieve normen niet aanwezig zijn zoals bijv. bij hpt lager onderwijs. Personeelsbezetting en dergelijke zijn hierbij niet vast te stellen. ADVIESCOMMISSIE BEZOLDIGING BURGEMEESTERS. Bij beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken is ingesteld een ..commissie van advies inzake de bezoldiging van burgemeesters, waar bij er van moet worden uitgegaan, dat de bevoegdheid tot het vaststellen der jaarwedden zal blijven in handen van het centraal gezag. Aan de commissie is het recht ver leend namens de minister van bin nenlandse zaken aan de provinciale besturen inlichtingen en gegevens te vragen. Tot leden zijn benoemd: prof, dr. J. E. de Quay, tevens voorzitter, mr. A. W. Haan, mr. R. G. A. Höppener, mr. G. P. Haspels, M. W. Schakel, M. van Veen, mr. G. W. Baron van der Feltz, mr. J. M. Kan, die zich kan doen vervangen door: A. L. Wilkes- huis, mr. P. A. G. Ubink, die zich kan doen vervangen door J. Meijer, referendaris bij de afd. ambtenaren zaken bij het departement van bin nenlandse zaken; tot secretaris: A. L. Wilkeshuis voornoemd; tot adjunct- secretaris: G. Dekker. OOK BLOEM OP DE RIJSTBON VERKRIJGBAAR. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de reeds aangewe zen bon L-16 Reserve voor 250 gr. rijst, kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits naar keuze ook 250 gram bloem of niet uit rijst be reid kindermeel of zelfrijzend bak meel kan worden gekocht. Commissie van advies. B. en W. moeten zich doen bij staan door een advies-commissie van tenminste 5 leden, ingezetenen der gemeente. Twee er van moeten re presentatief zijn voor .de huiseige naren en de hypotheekhouders. Ge let moet worden op technische en so ciale deskundigheid, in plattelands gemeenten vooral op sociaal-agra risch gebied, terwijl in gemeenten met een grote arbeiders-bevolking een vertegenwoordiger der vakbe weging in de commissie zitting moet hebben. MASSALE MILITAIREN-BIDTOCHT TE VENLO. Ruim 300 militairen, afkomstig uit de garnizoenen van Venlo, Weert en Roermond hebben deelgenomen dan de bidtocht naar de kapel van O. L. Vrouw te Genooy. Een militaire mu ziekcorps ging aan de stoet, die in de straten van Venlo veel belangstelling trok, vooraf. Vrijwel alle niet-katho- lieke militairen uit genoemde garni zoenen hadden zich bij deze plech tigheid ter herdenking van de geval lenen in Indonesië aangesloten. In het Genooypark was een altaar, gedra peerd met de Nederl. vlag, opgericht. De detachementen Roermond en Weert stelden zich links van het al taar op. Rechts stonden de mannen van Venlo en Mook. Ondervde aanwe zige autoriteiten bevonden zich de Deken van Venlo, die de Bisschop van Roermond vertegenwoordigde. Kol. Sitzen,. plv. van generaal Kruis, chef van de generale staf generaal Jans en de burgemeesters van de steden Roermond, Venlo en Weert. Er werd gesproken door kapitein-aalmoezenier Op 't veld, door Deken Strijkers en door kolonel Sitzen. Met een kort Lof werd de plechtigheid besloten. STILLE GANG LANGS DODENCEL. Gisteren waren honderden nabe staanden en oud-gevangenen weder om samengekomen, in de strafgevan genis te Scheveningen, Dodencel 601, om hen te eren die in de jaren 1940 '45 het leven hebben gelaten voor de bevrijding van ons land. De oud-gevangenispredikant ds. G. Bos, schetste het vele leed dat zich in deze symbolische cel 601 heeft af gespeeld. In doodse stilte deden vele een tocht langs de cel. Achter de nabe staanden volgden de autoriteiten, o.w. wij opmerkten de vice-president van de Raad van State, jhr. F. Beelaarts van Blokland, luit.-generaal b. d. Jhr. W. Röell, de Haagse burgemeester, mr. Visser. Des middags zijn allen in de Die rentuin bijeengekomen. Prof. mr. Cle- veringa sprak een openingswoord. De bezettingsfilm van Otto van Neyen- hoff. het ^matrozenkoor van Theo van Elferen en een toespraak van de heer A. Rengelink, hoofd van de afdeling Voorlichting van het ministerie van de Herbouw, gingen vooraf aan het historische spel, opgevoerd door Leid- se studenten en van de hand van mevr. Boon-v. d. Starp, Vorige week Woensdag hebben on geveer 950 politieke delinquenten, ge detineerd in het kamp te Valkenburg, hun arbeid in de steenkolenmijnen voor vier en twintig uur neergelegd. Zich bewust van het feit, dat zij een belangrijk aandeel leverden in de steenkolenvoorziening van ons) land, meenden zij een aantal eisen te kun nen stellen. De directeur-generaal voor Bijzon dere Rechtspleging dacht er echter anders over en heeft naar aanleiding van het gebeurde het kamp te Valken burg doen ontruimen en de gedeti neerden. die aan de ééndagsstaking hadden deelgenomen, in kampen bui ten de mijnstreek doen onderbrengen. De nu overgeplaatste politieke de linquenten hadden zich voor het werk in de mijnen vrijwillig aangemeld. Zij genoten voor zich en hun gezin nen belangrijke voordelen, welke niet door de andere politieke delinquenten werden genoten. De eierzegels, welke de pluimvee houders van de verzamelaars van eieren ontvangen voor de door hen afgeleverde eieren worden in het vervolg voorzien van een speciale op druk van de periode waarin ze gel dig zijn. Bovendien zullen de zegels vporzien worden van een speciaal herkenningsteken, waarvan de vorm voor elke nieuwe periode verschil lend zal zyn. Voor de eierinlevering in de pe riode van 28 September tot en met 22 November 1947 op basis waaTvan de voedertoewijzing voor een nader te bepalen periode zal worden bere kend, zullen de plaatselijke bureau- houders uitsluitend zegels van de pluimveehouders mogen accepteren met deze opdruk. By elke nieuwe periode dient de pluimveehouder er dus goed op te letten dat hij eierze gels ontvangt, welke voor die periode geldig zijn. Twee kinderen in schuur verbrand Twee kinderen van 3 en 4 jaar oud zijn Zaterdagmiddag bij 'n brand, die om vier uur in een schuurtje vlak naast een hooimijt aan de Zwarteweg te Naarden uitbrak, jammerlijk om het leven gekomen. De kinderen, de twee enige zoon tjes van de familie J- van der Eyden uit de Albert Grootlaan, hadden in het schuurtje, dat aan hun grootva der toebehoorde, met lucifers ge speeld. Vermoedelijk is daardoor brand ontstaan en onmiddellijk vatte het er naast liggende losse hooi vlam, waarop het vuur zich over de gehele hooimijt verspreidde. Hoewel de be woners van de omringende huizen ijlings de brandweer alarmeerden en het in lichter laaie staande schuurtje probeerden binnen te gaan, konden alleen de verkoolde lijkjes worden geborgen. Een tweede schuur brand de eveneens af. Aanvankelijk dreig de de brand nog gevaar op te leveren voor de aangrenzende huizen, maar deze kwamen er met waterschade af. BRAND BIJ MEREVELD TE UTRECHT. Geruchten, dat de paardenstallen bij het sportpark Mereveld te Utrecht gisteren zijn afgebrand en dat dien tengevolge de harddraverijen niet zijn doorgegaan, bleken onjuist te zijn. De harddraverijen zijn een paar uur uitgesteld. Een vlak tegenover de stallen gebouwde boerderij met café, 2 hooi bergen, een schuur en een stalling is n.l tot de grond toe afgebrand. Door dat onmiddellijk honderden personen, die op het sportveld aanwezig wa ren,, hulp verleenden kon al het huis raad worden gered. Voor de eige naar, de heer A. v. Wijk, die vanwege zijn vele illegaal werk tijdens de oor log veel sympathie geniet, werd al reeds onmiddellijk alles in het werk gesteld, om hem ter hulp te ko men. DISTILLATEUR LEVERDE TE VEEL AF. De Schiedamse distillateur H. J. te Schiedam leverde aan zijn vaste afnemers meer af dan de hoeveel heid, waarop hun toewijzingen recht gaven. Bovendien leverde hij ook alcoholhoudende dranken aan ande re dan zijn vaste afnemers, dus uiteraard zonder daarvoor toewijzin gen te ontvangen. Bij controle, bleek dat hij in totaal 2800 liter op deze wijze had verkocht. De tuchtrech ter voor de voedselvoorziening te Rotterdam veroordeelde hem deswe ge tot 7500.boete en het stor ten van een waarborgsom van 25.000 alsmede een proeftijd van een jaar. BOETE VAN ANDERHALF MILLIOEN OPGELEGD. Het Gooise tribunaal heeft advies gewezen tegen de millionnair P. van Leeuwen Boorfikamp te Amsterdam, vroeger woonachtig te Huizen. Deze was in verzet gekomen, tegen het oor spronkelijk advies dat luidde: een boete groot 2.000.000. Het tribunaal adviseerde de beschuldigde een boete van anderhalf millioen op te leggen. De feiten waarvoor beschuldigde 14 dagen geleden terecht stond, zijn lid maatschap N.S.B., financiële steun verlenen aan N.S.B. en Jeugdstorm en de aankoop van onroerend Joods be zit. DENK OM HET SLIPGEVAAR. De A.N.W.B. schrijft ons: tengevol ge van de zeer langdurige droogte zijn straten, en wegens stoffiger en vuiler dan gewoonlijk. Een korte regenbui kan, zoals reeds hier en daar is ge bleken, het wegdek plotseling zeer glad maken, daar de dunne laag stof en rubberslij psel bij geringe regenval niet wegspoelt, doch als een modderig laagje blijft liggen. De A.N.W.B. wijst er dan ook op, dat een en ander bij plotseling krachtig remmen zeer ge vaarlijk kan zijn en fatale gevolgen kan hebben. Men zij dus bij regen buien op zijn hoede voor slipgevaar. Rijtoer van de H. de Res Zaterdagmiddag maakte H. M. de Koningin een rijtoer door de residen tie, waarbij zij door télloos vele Ha genaars werd toegejuicht. Om kwart over twee verliet de landsvrouwe het „Huis- ten Bosch". Zij nam naast de chauffeur plaats, terwijl zich achter in de auto bevonden mevrouw L. de Beaufort, geboren van Hardenbroek, dame du palais, en kapitein J. C. Bührmann, adjudant van de Konin gin. In de .stoet reden voorts mee de burgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. Visser, de waarnemend hoofdcommissaris, de heer G. W. Val ken, vergezeld van hoofd-inspecteur J. F. E. Hopman. Een erewacht van Indische padvinders had zich voor het „Huis ten Bosch" opgesteld. Voor het vertrek van Hare Majesteit wuif den van achter een venster de prin sesje Margriet en Irene de verzamel de menigte toe. Langs de weg, die de Koningin nam, werd druk gevlagd. Op de Schenkkade stonden bij de katholieke kerk de onderwijzeressen van de Zusterschool met de leerlin gen opgesteld. Op het Oranjeplein bood een klein meisje, op de arm van haar moeder gezeten, de Koningin een bouquet aan. In het ziekenhuis Zuid- wal verdrongen zich de patiënten en verpleegsters voor de ramen, toen de stoet arriveerde, en een aantal patiën ten was in rolstoelen naar buiten ge bracht. Een uur nadat de Koningin was uitgereden keerde zijv op het „Huis ten Bosch" terug en groette, alvo rens binnen te gaan, de mensenme nigte, die haar luide toejuichte, zeer hartelijk. H. K. H. Prinses Juliana, die voor nemens was met Z. H. K. Prins Bern- hard deze rijtoer mee te maken, moest wegens' een lichte ongesteldheid van dit voornemen afzien. KONINGIN EN PRINS ONTVANGEN PADVINDERSLEIDERS VAN OVERZEE. Zaterdlagmiddag hebben H. M de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard op „Huis ten Bosch" een deputatie van padvindersleiders in de Overzee se gebiedsdelen ontvangen. Deze lei ders vertoeven in Nederland in ver band met de in Augustus in Frankrijk gehouden Jamboree. De ontvangst had plaats in de Oranjezaal, waar de hoofdcommissa ris der N.P.V., de heer W, C. Roest van Limburg, het gezelschap aan de vorstelijke personen voorstelde. De Indonesische padvinders boden H. M. een uit kruidnagelen vervaardigd scheepje aan, terwijl de Indo-Chine se padvinders een zijden vaandel overhandigden, waarop de woorden „Lang zal zij leven, die in wijsheid regeert" waren geborduurd. Z. K. H. Prins Bernhard, die ko ninklijk commissaris der Nederland se padvinders is, ontving eveneens een kruidnagel-scheepje en een zij den vaandel, benevens een kunstig bewerkte halsdoekring, welke hy bij zijn padvindersuniform zal kunnen dragen. H. M. en Z. K. H. onderhielden zich ruim drie kwartier met de gasten en informeerden vol belangstelling naar het padvinderswerk in Indonesië en de West alsmede naar de ervaringen opgedaan op de Jamboree. De Konin gin zeide van dag tot dag het verloop van de wereldjamboree in de pers te hebben gevolgd. Zij liet zich uitvoe rig voorlichten over de demonstratie van het Nederlandse contingent, die zo'n uitstekende indruk had gemaakt. H. M, verzocht de leden van de depu tatie tevens haar beste wensen voor de ontwikkeling van de padvinders beweging aan de jongens en meisjes in Oost en West over te brengen. M. Koningin door identie >000000000000000000000000000000000 >>000000000000000000000000000000000 BINNENLAND. Het Eerste-Kamerlid N. Stufkens heeft zijn benoeming tot lid dgr Twee de Kamer (vac. Palar) aangenomen. Voor de Eerste Kamer komt als zijn opvolger in aanmerking mr. G. v. Heuven Goedhart. Voor een onderzoek van mond en klauwzeer en andere virusziek ten bij dieren zal dr. H. S. Fren- kel, directeur van het Staats Veeart- senijkundig Onderzoekingsinstituut te Amsterdam een studiereis van 2 a Strikken Dezer dagen las ik een bericht, dat het aantal beroepen, waarop de vrouw beslag heeft weten te leggen, met één vermeerderd zou zijn, n.l. het „beroep" van "stro per. Wij zouden dan in dit geval van „stroopster" moeten spreken. In de buurt van Nijverdal was n.l. een vrouw op heterdaad betrapt bij het wildstrikken. Nu is het waar, dat wij de naam van stroopster" nog niet kennen, maar het strikken is een vrouwelijke bezigheid, die zo oud is als de wereld zelf. Historische tragedies zijn voortgekomen uit het feit, dat de een of andere hoge piet in de val strikken van een schone dame is verzeild geraakt. En niet alleen hoge pieten, ook lagere pieten weten ervan mee te praten. Dikwijls voel je het niet eens én heb je het pas in de gaten, als het al lang te laat is. Is het waar of niet? En dan te moeten lezen, dat dit een nieuw beroep is.' voor de vrouw. Zou dat geschreven zijn door een man, die nog van niets wist? Kijk u eens; met mijn vrouw is het anders. Die strikt alleen mijn dassen, als ik er geen raad meer mee weet. Dan doet ze mij de das aan en ik zeg: Dank je, schat. 3 maanden maken naar de Ver. Sta ten. Op de Leusderheide is 10 ha af gebrand, doordat tijdens een schiet oefening een kogel afdwaalde en in de droge heide terechtkwam. De seizoen-werkers in het Hore cabedrijf hebben recht op één dag va- cantie voor elke maand, die de dienst betrekking heeft geduurd aldus meldt de Stct. van 4 Sept. j.l. Het 25-jarig bestaan van de tex tielschool te Enschede is Donderdag officieel herdacht. Te Tilburg is de boerderij van J. Vermeer totaal afgebrand. Vee en een deel van de inboedel konden wor den gered. Te Tilburg is mej. v. d. Krabben dood in haar woning aangetroffen. Zij bleek door gasverstikking te zijn omgekomen. Voor de tweede maal is brand uitgebroken in het kamp te Vught, Een barak is afgebrand. Oorzaak on bekend. De heer H. A. Banning, notaris te Sneek, is gisteren op 57-jarige leeftijd overleden. De heer Banning is candidaat-notaris geweest te Al phen a. d. Rijn. Een treinontsporing heeft gis te ren plaats gehad op het Haarlemse station. Er is alleen materiële scha de aangericht. De dienst ondervond een geringe vertraging. De burgemeester van Heusden, de heer v. Delft, is Zaterdag plechtig geïnstalleerd. 75-JARIG JUBILEUM Op waarlijk grootse wijze is giste ren het vijf-en-zeventig jarig bestaan van de St. Vincentiusvereniging ge vierd. In de vroegte reeds om half zeven kwamen de Vincentianen in het H. Hartgesticht waar in de Ka pel een H. Mis tot intentie van de leden w.ï"rd bijgewoond, waarna in het Graal-huis het gemeenschappelijk ontbijt was aangericht. Te tien uur werd in de St. Janskerk een Plechtige H. Mis opgedragen door Hoogeerw. Deken D. Bont met assistentie van de Zeereerw. Heer G. J. Klaverweijden en de Weleerw. Heer G. Koomen. Het altaar prijkte in de rijkste Sie raden dio de kerk bezit. Het beeld van de H. Vincentius a Paulo was in het priesterkoor in een schat van bloemen geplaatst De feestpredicatie werd gehouden door Rector H. Brans uit Haarlem, wiens woorden zich pasten aar de dank en smeekgedachtè van het H. Offer, waarin van alle eeuwen ook het offeren van stoffelijke gaven aan de medemens ten grondslag ligt. Heerlijke gezichtspunten opende de gewijde spreker als hij er op wees, dat Christus ons ten voorbeeld ging om bij de prediking van het Evange lie steeds aan te vangen met het ge ven van stoffelijke gaven. Met ruime hand hebben de parochianen kunne gaven dan ook geschonken. De belangstelling voor deze kerke lijke viering was zeer groot. Burge meester H. J. J. A. Smeets woonde de H. Mis bij en de vereniging mocht de hoge eer genieten van de tegen woordigheid van de president van de hoofdraad Mr. Morshuis uit Den Haag. Te vier uur werd eveneens in de St. Janskerk een Lof gecelebreerd; waarna in het Graalhuis een feeste lijke kringvergadering plaats had. Wel een honderdtal Vincentianen uit de wijde Rijnstreek n.l. van de beide conferentie^ uit Gouda, Woer den, Alphen, Bodegraven en Harme ien waren aanwezig. Als gedelegeerde van de Hoofdraad was aanwezig de heer Gründeman uit Leiden, alsmede de President van de Centrale Raad Ir. van der Heyden uit Haarlem. Na afloop van deze zeer belangrijke kringvergadering werd een koffietaf- fel aangeboden en was het de hoogste tijd voor het avondfeest. In het Pa rochiehuis wachtten reeds vele geno digden allen bestuursleden van or ganisaties en instellingen en bleef er toen de vreemde gasten eenmaal bin nen kwamen geen plaatsje meer on bezet. De voorzitter van de feestcom missie de heer G. P. van Leeuwen opende de feestelijke bijeenkomst waarna de. heer Jac. van Leeuwen na mens alle organisaties het woord nam om de jubilerende vereniging geluk te wensen en met een schoon bloem stuk een feestgave van 437.aan te 'bieden. De R.K. Toneelverenging „In Lief de Bloeiende'' vertoonde het toneel spel in drie bedrijven „De Klokken gieter" van Antoon Coolen. Het stuk werd met zeer grote verdienste onge voerd en vooral Meester Andreas ver dient grote lof voor de dramatische weergave. „In Liefde Bloeiende" mocht dan ook aan het einde een hartelijke dank van de voorzitter en éen ovatie van het publiek ontvangen. Welverdiend want zij speelde geheel belangloos en zal hedenavond de her opvoering ten bate van de St. Vin centiusvereniging geven. Zo mocht de voorzitter aan het ein de wijzen op een heerlijk geslaagd feest en dankend voor alle ontvan gen feestgiften en medewerking tot het slagen van dit schoon jubileum. HILLEGOM VADER OVERRIJDT ZIJN ZOONTJE. Toen Vrijdagavond de expediteur P. Berber een grote vrachtauto langs zijn huis reed, bemerkte hij niet, dat zijn zoontje achter de auto vandaan te voorschijn was gekomen en zich vast hield aan de voorbumper. Het jonge tje viel -even later voor het voorwiel achterover en raakte er onder. Het knaapje werd onmiddellijk gedood. OEGSTGEEST VIER ZWAAR GEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK. Zaterdagavond kwart voor zes vloog op de Rijksweg Amsterdam Den Haag tussen de Lage Morschweg en de Haagse Schouw een uit de rich ting Amsterdam komende personen auto door te grote snelheid uit de bocht tegen een uit de richting Den Haag komende vrachtauto. De inzit tenden werden uit de wagen geslin gerd en ernstig gewond naar het Aca demisch ziekenhuis in Leiden over gebracht. De bestuurder van de vrachtauto kreeg een kniewond. De vrachtauto, die zover mogelijk naar rechts was uitgeweken, lag na het ongeluk gekanteld op de tram baan van de H.T.M.-lijn Den Haag Leiden. De personenauto kwam zwaar beschadigd eveneens op de trambaan terecht Deze werd door de botsing ontzet. Het tramverkeer tus sen Den Haag en Leiden was tot kwart over negen 's avonds gestremd. Personalia. De heer J. C. A. Pee- ters, leerling rijksluchtvaartschool is Zaterdag gebrevetteerd als sportvlie ger. Een, koMett e... Denkt aleer gij doende zij t, en doende denkt dan nog. Guido Gezelle.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2