Het wordt hoog tijd Radio-spreekverbod aan prof mr Gerbrandy 70.000 Textielpunten gestolen! Onze huiskamer wordt een soort miniatuurtheater ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT ties schitterend doen slagen. Dat mag buitengewoon prettig zijn ge weest voor de vacantiegangers, maar de daaTmee gepaard gaande droogte is catastrophaal voor de voedselvoor ziening. In normale tijden behoeft een plaatselijke droogte niet zulke ernstige gevolgen te hebben; men importeert eenvoudig het noodzake lijke voedsel van elders. Dat is een strop voor de portemonnee, maar een welvarend land gaat er niet door ten onder. Deze droogte echter strekt zich uit over een groot deel van Europa en bedreigt juist die landen met een voedselcrisis, welke toch al moeite genoeg hebben om er weer bovenop te komen. Het hele produc tie-programma van verscheidene lan den wordt in de war gestuurd, alleen reeds door het feit, dat men al zijn aandacht en energie moet concentre ren op dit primaire doel: eerst eten. Niet alleen nu, op dit ogenblik, imaar vooral met het oog op de nade rende winter, dringt zich dit pro bleem op, met zulk een angstwek kende scherpte, dat over de hele we reld reeds alarm geslagen wordt. Het gaat daarbij wel op de eerste plaats, om een dreigende voedselcrisis te voorkomen, maar toch niet uitslui tend. want achter de voedselvoorzie ning staat het hele systeem van de wederopbouw van Europa te wanke len, het zorgelijk uitgerekende sys teem, waarvoor Amerika met het Marshall-plan vele millioenen dollars over heeft. Nu ziet men in Amerika reeds in, dat Europa onmogelijk wachten kan op de uitvoerihg van dit Marshall plan. Lovett, de Amerikaanse onder secretaris voor buitenlandse zaken de plaatsvervanger dus van Marshall, die op het ogenblik mèt president Truman in Zuid-Amerika vertoeft voor de Pan-America-conferentie heeft deze week reeds op een pers conferentie te Washington verklaard, dat de toestand in Europa zp snel achteruitgaat, dat Amerika op zeer korte termijn zal moeten ingrijpen, wil er geen grote chaos ontstaan. En een chaos is iets, waar Moskou mis schien zijde bij zou kunnen spinner., maar wat niet in het voordeel van Amerika ligt. Amerika is economisch gezien het sterkste land der wereld, het bezit bovendien een goudschat, welke het grootste gedeelte van de hele we reld-goudvoorraad omvat en er is wel licht geen enkel land meer, waar-van Amerika niet de schuldeiser is. Wat heeft Amerika aan al die rijk dom, wanneer de rest van de wereld in armoede verzinkt? De werkelijke rijdom van een land is niet het geld en het goud,'dat het bezit, of zijn vorderingen op het bui tenland, maar de schatten van zijn bodem en de nijverheid van zijn be volking. En die gaven van natuur en arbeid moeten kunnen uitgewisseld tegen die van andere landen, waar bij geldswaarden het intermediair vormen. Maar dan moet de bevolking ook kunnen arbeiden, dan moeten er ma chines zijn en werktuigen, dan moe ten er grondstoffen kunnen worden aangevoerd, dan moeten de arbeiders met lust en ijver kunnen werken, dan moeten er transportmiddelen zijn, enz., enz. Dat hele raderwerk is door de oorlog kapot geslagen; thans dreigt het moeizame herstel weer vernietigd te worden. Er zijn twee manieren om direct te helpen en wel: het zenden van voedsel en het sturen van geld. Men schijnt beide te overwegen. Door het zenden van voedsel neemt men een der voornaamste oorzaken van de uiteruitgang weg; door het zenden van geld stimuleert men weer het teruglopende herstel. „Verdeel de goudschat van Fort Knox", zei Bevin dezer dagen en hij gaf daarmee de Amerikanen een raad, welke nog. zo slecht niet was. Een herverdeling van het goud over de wereld zou het onderlinge ruil verkeer te stade komen. Het ligt nu maar waardeloos en renteloos in de kelders van het' uit gestrekte fort, terwijl het in de cir culatie nuttige diensten zou kunnen doen. Maar de Amerikanen willen er niet van horen. Zij zeggen: „Je wilt je geld terug hebben om er voor de tweede keer iets voor te kunnen ko pen!" Dat is de stem van de* koop man en die stem klinkt luid in het Congres, de Amerikaanse volksver tegenwoordiging. Daarom is de vraag gerechtvaardigd, of het Amerikaanse volk hetzelfde begrip voor de nij pende toestand zal tonen als zijn iei- dende staatslieden. Laten wij hopen van wel. Maar la ten wij dan eveneens tonen begrip te hebben voor de ernst van de toe stand- Wanneer wij om ons heen zien in de landen rondom ons, dan zien wij van alles: stakingen bij golven tegelijk, arbeidsschuwheid en tege lijk hogere looneisen. Iedere groep op zich mag gelijk hebben, maar al len bij elkaar hebben ongelijk. Er moet thans op de allereerste plaats hard gewerkt worden, met terzijde stelling van eigen wensen en ge rechtvaardigde verlangens al mag dan een groep wel eens piepen als zij teveel in de knel komt. Alleen zó kan er met financiële steun van Amerika wat van terecht komen. WEDEROM EXTRA VLEES. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat voor personen gebo ren in 1942 en vroeger t/m 14 Sep tember a.s. op L-06 diversen van de bonkaart voor voedingsmiddelen 100 gram vlees verkrijgbaar is. Op de grens van Frankrijk en Duits land bij het plaatsje Plittersdorf ligt een geallieerde landingsboot in de Rijn, maar voor vreedzame doelein den. Hierin zijn nl. 60 Hollandse hout hakkers gehuisvest, die in het Zwarte Woud houtkappen. De Hollandse vlag in top. Voor twee maanden De regeringscommissaris voor het radiowezen heeft prof. mr. P. S. Ger brandy met ingang van 3 September voor de duur van twee maanden uit gesloten van de bevoegdheid tot het houden van redevoeringen voor de radio. Dit naar aanleiding van diens radiorede op 14 Augustus j.l. voor de microfoon der N.C'.R.V., uitgespro ken over het beleid in Indië. De gewraakte passage uit deze re de luidt als volgt: „Maanden lang heeft de luitenant gouverneur-generaal dr. van Mook een volkomen ongrondwettig be leid gevoerd en gehandeld, alsof er geen Indische staatsregeling be stond. De beide kabinetten zijn hem daarin gevolgd, alsof hij de meest natuurlijke en wettige maat regelen projecteerde en uitvoerde. Staten zijn gevormd, republieken zijn erkend, buiten het Nederland se volk om langs dictatoriale weg zonder eerst raadpleging der bevol king. Ten slotte is een interim gouver nement ontworpen, dat in willekeur alle vroegere "staatkundige hande lingen overtreft en nu, sedert 2C Juli 1947, is een eerste schrede ge zet op de weg van vrijheid en rechtsorde.. De daarmede in gang gezette bescherming van de bevol king in Indië stond ineens in het middelpunt van de Nederlandse actie. Die bescherming is een der eer ste plichten van de gouverneur-ge neraal. Dat zegt onze Indische staatsregeling zelf in artikel 45, dat bepaalt, dat bescherming der in landse bevolking tegen willekeur van wie ook een der gewichtigste plichten van de gouverneur-gene raal is. Zou dr. van Mook, die in alle mogelijke twijfelachtige hande lingen steeds, als ik het zo zeggen mag, het kabinet heeft „bespron gen", thans, nu het een goede, noodzakelijke, een door recht en wet opgelegde plicht betreft, n.l. de waarachtige bescherming van de In dische volken, terugschrikken en afwachten wat de heren Beel en Jonkman hem, uitsluitend op grond van hun zelfstandig ministerieel oordeel, maar op gezag der politie ke partijen, veroorloven? Ik kan het niet geloven, want want de oorzaak van handelen, die dr. van Mook moet kennen, die 'noodzaak van handelen kennen ook al zijn medewerkers, ook de leger commandant, die kent heel Batavia-, die kennen al onze officieern, sol daten, die kent heel het lijdende volk van Nederlands-Indië, dat voor het laatst tot ons schreeuwt om hulp en uitkomst. Die kreet ver staan en daarnaar handelen bete kent: opklaring in een groot deel van de wereld". Het besluit om prof. Gerbrandy twee maanden uit te sluiten is geno men aldus de regeringscommissa ris „op grond van art. 7 van de beschikking van 15 Januari 1947 varl de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, gehoord de com missie van advies van de regerings commissaris. Overwegende, dat deze passage in feite neerkomt op een suggestie aan dr. van Mook, om zich niet te storen aan te verwachten aanwijzingen van het opperbestuur, waaraan hij volgens de Indische staatsregeling gebonden is, maar in het Indonesisch conflict zijn eigen inzicht te volgen en dat het niet toelaatbaar kan worden ge acht, dat door middel van de radio hoge gezagsdragers openlijk worden aangespoord tot overtreding van de wettelijke voorschriften". Nader vernamen wij, dat aan prof. Gerbrandy ontheffing van dit spreek verbod kan worden verleend, indien hij zijn redevoeringen tevoren door de regeringscommissaris laat lezen en deze er zijn goedkeuring aan hecht. Overigens heeft prof. Gerbrandy de mogelijkheid in beroep te gaan tegen deze beslissing van de regeringscom missaris bij de minister van O., K. en W. In zulk een geval moet de mi nister de voorzitter van de radio- raad in dit verband horen. Deze voorzitter van de radioraad isprof. mr. P. S. Gerbrandy. NIEUWE Q BOEKEN C OLIE OF KOLEN Onlangs is het R a pport-Go udii a an uitgekomen, waarin geconcludeerd wordt, dat import van stookolie v< deliger is dan van Amerikaanse ko len. In „De Industrie",het orgaan van de Hoofdgroep Industrie, wordt dit rapport aan een critische beschou wing onderworpen. Het is waar, dat de Amerikaanse kolen duur zijn, maar dat zegt niets, aldus het blad, ah argument om kolen door olie te ver vangen, want de Amerikaanse kolen- prijs is voor ons thans ongewoon hoog. Indien wij West-Europese ko len gebruiken en derhalve geen hoge vrachten hebben te betalen, liggen de verhoudingen precies andersom en zijn kolen goedkoper. Iedereen weet dat West-Europa weer zo gauw mo gelijk zijn eigen kolen zal gaan ge bruiken en het is dan ook niet juist dergelijke prijsverhoudingen grondslag te nemen voor een advies, dat slechtssteekhoudend is voor de waarschijnlijk korte tij<k waarin de ze abnormale verhoudingen blijven bestaan. Dit advies zal immers tot ge volg hebben, dat belangrijke bedra gen worden gestoken in het verbou wen van kolenstookinriohtingen tot oliestookinrichtingen, terwijl deze kosten zeer waarschijnlijk een groot verlies zullen betekenen. Het blad waarschuwt derhalve met nadruk te gen het klakkeloos aanvaarden van de adviezen der betrokken commissie. van Arnhem, Truus. Twee Jonge Mensen. Bussum, Paul Brand. IVV. De 2 jonge men sen zijn: een kath. meisje, inva lide, en een niet-kath. arts, die elkaar wel niet „vinden" maar toch in de hemel brengen Goed boek. Bout, D. C. A. In den strijd om ons volksbestaan. Met een voor woord van Prof. Dr. H. Krae- mer. Geïll. met teken. Den Haag, Zuid-Holl. Uit. Mij. IV. Het doel van dit vaderlandse boek is: geschraagd door de her innering aan gestreden strijd en gebrachte offers, opnieuw te strijden voor ons volksbestaan in deze naoorlogse tijd van ont wrichting en ontreddering. Charteris, Leslie. De schrik der dieven. Vert. uit het Amerikaans (The holy terror) dr. Eva Raedt- de Canter Utrecht, A. W. Bru- na Zoon. III. Vaak boeien de en vermakelijke avonturen van een gewetenloze schurk. Fabricius, Johan. Hoe ik Indië terug vohd. Geïll. met 1 portret. Den Haag, H. P.. Leopold. IV. Vlot, journalistiek verhaal van persoonlijke ervaringen na Aug. 1945. Scherpe karakteristieken. Vooral interessant voor gerepa- triëerden. Haluschka, Telene. De waar heid over Adam en Eva. Vert. uit het Duits (Die Wahrheit über Adam und Eva). IV. Haluschka, Helena! Adam en Eva onder vier ogen. Vert. uit het Duits (Adam und Eva unter vier Augen) door Nell Fehmers- Aalberse. Geïll. met teken, door Ernst Dombrowski Heemste- ode. De Toorts, IV. Twee voor treffelijke boekjes, waarin met 'n knipoog en een kwinkslag ge tracht wordt man en vrouw door beter begrip nader tot elkaar te brengen. Zeer aanbevolen. Held, G. J., Dr. Papoea's van Waropen. Geïll. met fign. en 34 blz. foto's en 4 blz. krtn en 1 uitsl, krt Leiden, E. J. Brill, 1947. ni. Resultaat van ethnolo- gisch onderzoek in Waropen Noord Nieuw-Guinee. Schrijver is thans professor te Batavia. Prachtig boek. Kruseman, W. M. Dr., en Rinke Tolman. Vogels, ine Deel. Geïll. met teken, door Sjoerd Kuperus Assem, Born, V. Een alge meen gedeelte gevolgd door aparte hoofdstukken over onze inheemse vogels. Kurz, Karl Friedrich. De Gou den Golf. Vert. uit het Zwitsers (Die goldene Woge) door Leo Uittenbogaard, geïll. met teken, door H. P. Meyer Den Haag, Zuid-Holl. Uitg. Mij, IV. Noors kustplaatsje wordt door een geldgolf overspoeld, doch als de welvaart wegebt, handhaven zich de eeuwiger en edeler waarden. Goede roman. Lebeau, Paul. De Zondenbok. Antwerpen; Tilburg, Stan- daard-Boekh. IV. Psychologische roman. Sfeer van de Vlaamse Beweging na de vorige oorlog uitstekend weergegeven. van Leeuwen, W. L. M. E. Drie Vrienden. Studies over en her inneringen aan Menno ter Braak, H. Marsman, E. du Perron. Geïll. met 14 blz. foto's en 18 blz. fac similes Utrecht, W. de Haan, III. Verzamelde boekbesprekin gen en in verband opgenomen brieven. Tegenover aanvallers is van L. fel verdediger, tegenover medestanders kritisch bewonde raar. van Oldenburg Ermke, Fr. Moussorsky Maastricht, Lei- ter-Nypels. IV. „Vie romancée", eerder verschenen onder de ti tel „De laatste Herberg". Sugge stief geschreven. Pothast-Gimberg, C, E. Zo hard als diamant. Geïll m. teken, door Bach Schuurmans - A'dam, De Arbeiderspers. V. 't Devies van een Finse Lotta is tevens dat van de Nederlandse familie Grim die zich hiermee door de Duitse bezetting heenslaat. Aanbevolen. van Rossum, Rie. Cinderella Baarn, Bosch Keuning. IV. 'n Assepoester-onderwijzeres vindt na veel zelfoverwinning de zin van het leven. Frisse compositie! Timmermans, Felix. Adagia A'dam, P. N. van Kampen Zn. IVV. Beeldrijke en toch sobe re, herfstig-weemoedige poëzie, die tot het beste kan worden ge rekend dat T. ons naliet. Aanbe volen. I is verboden; II is streng voorbehouden; III is voorbehoud; IV is volwassenen; IVV is rijpere jeugd; VI is voor allen. Mr. dr. M. J. Langohr, Het huwelijk naar kanoniek Recht. Bewerkt voor België, Nederland en Kongo met vergelijkings-elementen van burgerlijk RechtAntwer pen, uitgeverij 't Groeit, Ploegstraat. Prijs voor Ne derland: 8 gulden. Dit boek geeft een trouwe uiteen zetting der wetgeving van de Codex Juris Canonici betreffende het huwe lijk en de huwelijksprocessen, met daarnaast interessante gegevens no pens het burgerlijk recht in België, Nederland en Belgisch Kongo. Mgr. van Hove, de bekende en zo juist overleden Leuvefcise kanonist, heeft een zeer vleiend voorwoord het laatste van zijn eigen gepubli ceerd werk voor dit boek geschre ven, waarvan hij de nauwkeurigheid en de duidelijkheid met rede looft. Die hoedanigheden komen nog be ter te voorschijn dank zij een zeer verzorgde typographic, hetgeen voor België een nog al uitzonderlijke pres tatie mag genoemd worden. Toch blijven er enkele storende drukfou ten: zo b.v. importentie voor impo tentie. Mr. Langohr heeft naast het bur gerlijk recht ook één jaar kanoniek recht niet op de Leuvense banken echter gestudeerd, en zijn boek heeft misschien te veel van een Ne derlandse vertaling van een droge Latijnse cursus. Van een leek kon men juist hopen, dat hij de kanonieke problemen beter zou plaatsen in het kader van de algemene juridische vraagstukken (men vindt b.v. geen definitie van het huwelijk) en van de historische evolutie (de bibliogra- phie toont aan, hoe weinig de schrij ver zich er over schijnt bekommerd te hebben). Ook zullen de Nederlanders zich misschien afvragen waarom naast Belgisch Kongo Nederlands In dië niet in aanmerking kwam. De grafische statistieken'betreffen de de huwelijksprocessen zijn een le waarderen nieuwigheid. Het boek gaat een zeker succes tegemoet, daar het aan de behoefte van het publiek om wijdere informatie nopens het huwelijksrecht in de R.K. Kerk be antwoordt, en onze opmerkingen heb ben alleen tot doel een twee- ae uitgaaf van dit voortreffelijke werk te bevorderen. Prof. C. d. C. H.M. DE KONINGIN BEDOEKT RUITERFEEST TE 's-GRAVENHAGE H.M. de Koningin bracht gister middag een bezoek van bijna drie uur aan het ruiterfeest van de land'elijke rijderenigingen, dat ter gelegenheid van de eeuwfeest- tentoonstelling van de Hollandse Maatschappij ^van Landbouw op het sportterrein Hout- rust te Den Haag werd gehouden. Hare Majesteit, vergezeld van Haar Dame du Palais. mevr. De Beaufort, Haar secretaris, dr. Kohnstam en twee adjudanten, werd om halfvier aan de ingang van het terrein be groet door enige bestuursleden van de Maatschappij voor Landbouw. Hierop reden de provinciale kam pioensequipes een parade met onge veer 100 paarden. Onder stormach tige bijval van het talrijke publiek, dat uit alle windstreken van het land naar Houtrust was gekomen, voer den zij enkele figuren uit. Het acht tal van de rij vereniging De Vrij heid uit Terschuur ging met de hoofdprijs voor dresseur strijken. De heren Jansen van Galen en Bouman werden als instructeurs van het achttal aar* de Kopingin voorgesteld en door haar gecomplimenteerd. ADVIESCOMMISSIE INZAKE KONINKL. NED. UNIE. Katholieke Volkspartij. Door het Bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming werd onlangs een commissie ingesteld, die dit Centrum van advies zal dienen. zake de te ontwerpen constitutie van de Koninklijk Nederlands Indo nesische Unie. De voorzitter van het Centrumbe- stuur, mr. W. C. L. van der Grinten, heeft dezer dagen bovengenoemde commissie geïnstalleerd; als leden treden op: prof. mr. A. L. de Block, dr. A. H. Böhm, mr. W. C. L. van der Grinten, dr. W. P. L. M. de Kort, mr. G. C. J. Kropman, tevens voor zitter, mr. M. F. F. A. de Nerée tot Babberich, tevens secretaris (p/a Binnenhof la, Den Haag), en mr. J. Pieters. Voorts neemt prof. mr. C. P. M. Romme aan de werkzaamheden der commissie deel. Tegen 19 Sep tember komen de leden bijeen ter bespreking van de eerste rapporten. Met de West Indische Commissie der K.V.P. ingesteld om advies uit te brengen over de noodzakelijke structuurveranderingen in de staats rechtelijke verhouding tussen Neder land, Suriname en de Nederlandse Antillen, en de thans geboden her vorming van het interne staatsbestel der West Indische Rijksdelen be staat een unie in de personen van de heren de Kort, Kropman en de Ne rée, die mede als leden der laatstge noemde partijcommissie fungeren; samenwerking, waar nodig, is op deze wijze gewaarborgd. BENOEMINGEN PATERS CONVENTUELEN. Benoemd tot pastoor in Amster dam S. Stephanus, Kamperfoelieweg, de zeereerw. pater Stephanus Lan- gelaan. Tot kapelaan aldaar, eerw. pater Raphael Leichcr. Tot rector van 'de S. Barbarakerk te Treebeek zeereerw. pater Stanislaus v. d. Berg. Tot rector van de II. Hartkerk te Ma- riarade, zeereerw. pater Mattheus Luppes. Tot rector van het Gezel- lenhuis te Hoensbroek, zeereerw. pater Seraphinus Jansen. Allen van de Orde der Minderbroeders Con ventuelen. VREEST HOLLYWOOD DE TELEVISIE? VERBETERING LUCHTDIENST AMSTERDAM—BATAVIA. Met ingang van de 9de September a.s. zullen op de AmsterdamBatavia Hjn door de K.L.M. twee Lockheed Constellation vliegtuigen worden gezet, die om de vier dagen in elke richting een vlucht maken via de route AmsterdamCairoBagdad SjarjaColomboBatavia met een totale reisduur van 42 tot 43 uur. De bemanning zal bestaan uit tien kop pen onder wie een of twee stewards en een stewardess. Sinds de kleurenfilm heeft Hollywood niets nieuws meer gebracht.. Daarmede is het hoogte punt bereikt en de televi sie, thans nog in het labo ratorium, staat gereed de film, de radio en het to neel te verdringen, zodra zij het stadium van groot industrie heeft bereikt. Zo zit je in Parijs of Bi kini en zo ben je gast in de vorstelijke woning van de Hollywoodse filmmagnaat J. W. B. Maynck. Hij woont, met zijji gade en zijn hofhouding in een kasteel, bewaakt door een cordon van politie-agen- ten. Laat ik dit zeggen: de ontvangst was allermin zaamst zolang ik Z. M. de gelegenheid gaf zijp ken nis te luchten over polo, Franse mijnen en andere onderwerpen, waarvoor ik* nu juist niet was gekomen. Daarom vroeg ik hem op de man af hoe hij over de televisie dacht. Zijn ant woord? „Ik zal met alle midde len vechten tegen alles, dat het bioscoopbezoek zou doen verminderen. Mijn vijanden zijn: radio, regen, sneeuw, koude, de rede voeringen van de presi dent entelevisie. Wat de laatste betreft: het pro jectiescherm is nog niet zo groot als mijn zakdoek en dus. De bioscoopkoning glim lachte, in de ijdele hoop zijn angst voor de televisie te kunnen bemantelen. Misschien wist hij toen al dat Warner Bros (de film maatschappij die het meest voor de geluidsfilm heeft gedaan) een contract met „Radio Corporation of Amerika" zou afsluiten om de mogelijkheden van „grootJbeeld"-(televisie te onderzoeken. zal de tijd verlopend tus sen gebeurtenissen en de weergave daarvan in beeld, zo aanzienlijk verkorten dat elke huiskamer in de wereld van morgen 'n mi niatuur-theatertje wordt! Een druk op de knop: amusement, een klassiek concert, een toespraak, een bezoek aan de bergen of zee zal men actuele gebeurte nissen op de voet volgen, UNO-vergaderingen bijwo nen en politieke gebeurte nissen van de eerste rang. Het televisie journaal zal de kranten gaan vervan gen! Nu reeds kent Ame rika apparaten, die een dagblad fotografisch in huis reproduceren. Geen expeditie-moeilijkheden TE DUUR? meer, geen zware rotatie persen en.papiermoei- Ik hoorde uit zijn mond lykheden! dat televisie een veel te En wat denkt u van de dure liefhebberij zou zijn. nieuwe mogelijkheden En de radio dan? Voor- voor het huisonderwijs: spelde men in 1920 niet studenten maken, in hun hetzelfde over dat techni- eigen kamertje, de inge- sche wonder? wikkeldste operaties mee, Televisie, eenmaal tot horen de commentaren van groot-industrie verheven, de college gevende hoog leraar alsof zij vlak onder zijn gehoor zitten De heer J. W. B. Maynck wist dit beter dan de Fran se journalist, die tot Z. M. wist door te dringen. Daar om voelt hij zich niet op zijn gemak in zijn paleis met de vele zuilen. De we tenschap schrijdt voort, on afwendbaar, laat niemand In zijn leunstoel met rust, ook niet diegenen die zich in een veilig ge achte positie dachten te be vinden en daarom alleen maar oog hebben voor de tekortkomingen van tele visie. Eens zullen zy in him huidige pracht en praal on der gaan, eens zullen zij zich totaal overbodig voe len in de wereld van mor gen, die de bioscoop in uw huis brengt, zonder dat u er een pas voor hoeft te verzetten. Aldus de Fransman An- dr. Labarthe, die^... wel licht wat al te optimistisch over het heden en de toe komst van de televisie oordeelt. Maar een kern van waarheid zit in ieder geval in zijn beschouwing. Dader op de Kaag aangehouden De recherche van politiebureau Singel te Amsterdam heeft dezer da gen een diefstal van 700.000 textiel punten, in coupures van 10 tot 400 punten, tot klaarheid gebracht. On geveer twee maanden geleden wer den uit de safe van een accountants kantoor te Amsterdam de punten, welke eigendom waren van een Am sterdamse textielgrossier, gestolen. 500.000 van deze punten waren door afstempeling ongeldig gemaakt. In samenwerking met de rijkspoli tie heeft de recherche op 2 Septem ber op de Kaag de dader aangehou den, het bleek de 24-jarige assistent boekhouder te zijn van het kantoor, die enkele dagen na de diefstal ont slag had genomen. De 200.000 geldige punten had hij voor 3200 gld. ver kocht en hiervan leidde hij in het wa tersportcentrum een luxe leventje. Bij zijn arrestatie had hy nog 17 centen over. Gelijktijdig heeft de po litie de hand kunnen leggen op een bekend oplichter, M. Alexander, die onder de namen Daniëls en David son, in Den Haag, Leiden, Alkmaar, Castricum, Utrecht, Hilversum, Bus sum en Warnsveld verscheidene personen met mooie voorspiegelingen textielpunten afhandig heeft ge maakt. De 500.000 ongeldige punten, die hij van de assistent-boekhouder in be waring had gekregen, had hij inmid dels weer aan een Amsterdams mon teur in commissie gegeven, die op zijn beurt getracht had, de coupures van de hand te doen. 36.000 ongeldige punten zijn in beslag genomen, de geldige punten waren aan kleine af nemers verkocht. TEXTIELDISTRIBUTIE WORDT GEWIJZIGD. Op zeer korte termijn zal, aldus „Parool", een nieuwe regeling voor de textieldistributie worden inge voerd. In tegenstelling tot de tot nu toe gevolgde regeling zullen de textiel punten, die het publiek bij de winke liers inlevert en die via de grossiers naar de fabrikanten worden doorge zonden, door deze fabrikanten voort aan bij de distributiediensten moeten worden ingeleverd, ter verkrijging van nieuwe voorraden, i Ogenschijnlijk is het publiek hier bij maar zijdeling^ betrokken, doch door deze nieuwe regeling zullen de puntenwaarderingen meer dan voor heen op de voorraden der grondstof fen kunnen worden gebaseerd. Hierdoor zullen verschillende tex- tielgoederen in puntenwaardering worden verhoogd en andere verlaagd. Het doel van deze regeling is in de eerste plaats een strengere controle op de fabrikanten en tevens een be ter verbruik van de grondstoffen. NIEUWE VOORZITTER „ST. DEUS DEDIT". Op de jaarvergadering van „St. Deun Dedit" werd tot voorzitter geko zen de heer A. Olsthoorn, als opvolger van de heer J .A. van Puffelen. Drie zilveren jubilarissen werden door de hoofdbestuurder, de heer Salman, ge huldigd, die hun het K.A.B.-diploma uitreikte. K.V.P. BESTUDEERT VERZEKERINGSWEZEN. Het praesidium van de Katholieke Volkspartij heeft aan het centrum voor staatkundige vorming verzocht op korte termijn advies uit te brengen over de vragen: welke maatregelen er getroffen moeten worden pm het beroep van verzekeringsagent wette lijk te beschermen; en op welke wijze op het gebied der vrijwillige ziekte verzekering een standaard-polis kan worden geschapen, waarin waarbor gen aanwezig zijn ter bescherming van de goede trouw der verzekerden. Een commissie van deskundigen is gevormd en met haar werkzaamhe den begonnen. BE URSO VERZICHT De laatste beursdag van de week gaf over het algemeen vast gestemde fondsenmark fc te zien. De koersver- beteringen bleven nu niet zoals de laatste dagea liet geval was, beperk'i tot de scheepvaartmarkt en de indu strie, doch strekten zich ook verder uit. De grootste belangstelling ging uit naar de scheepvaartmarkt. Aan delen van scheepvaariondernemingen schijnen in toenemende mate als be legging van middelen vrijkomend) uil de verkoop van Amerikaanse certifi caten gebruikt te worden. Alle toon- aangevende/scheepvaartpapieren kwamen op een peil, dat enige pro centen hoger lag.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3