Katholieke Meisjes-H.B.S. Veel nachtelijke buienvorming boven zee te verwachten Gemeenteraad van Bodegraven VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT Voor Katholiek Leiden een dag van de allergrootste vreugde, noemde de hoogeerw. heer Deken van Leiden deze dag. Maar niet alléén voor Lei den, ook voor vele andere gemeen ten, waarin nu ouders hun kinderen r.aar de Katholieke Meisjes H.B.S. te Leiden kunnen zenden, vulde later de heer W. de Vreede uit Noordwijk aan. Inderdaad, het is verblijdend, dat Leiden nu heeft een Katholieke Meis jes H.B.S., waarin de lessen morgen aanvangen in de school Boommarkt 1. En vanmorgen is God dank gebracht en Gods zegen voor de nieuwe instel ling afgebeden in een H. Mis, die in de kapel van de Katholieke Jongens H.B.S. werd opgedragen door de hoogeeerw. heer Deken A. Homulle. Deze H. Mis werd bijgewoond door de nieuwe leerlingen en vele ouders, de directeur van de Jongens H.B.S. pater drs-, de Goede O.F.M., de direc trice van de Meisjes HB.S. Zr. M. Augustine, de leraressen en leraren van de Meisjes H.B.S.. de pastoors Smits O.F.M. en v. d. Schoot O.F.M., de leden van het algemeen School bestuur van de „Inrichting van Lief dadigheid voor Katholieken te Lei den" en van het uitvoerend comité. Eerw. Zusters uit het klooster in de Pelikaanstraat voerden de gezangen uit. Na de H. Mis verzamelden allen zich in de groote zaal van de H.B.S. Nadat een kopje koffie geserveerd was, nam de voorzitter van -jvoor- noemd schoolbestuur, de zeereerw. heer rector F.. Bernefeld het woord. Snr. riep allen het welkom toe, in het bijzonder de hoogeerw. heer Deken, die met sympathie en belangstelling het werk van de oprichting der school had gevolgd, en op wiens blijvende steun wij mogen rekenen. Dank bracht spr. vervolgens aan het grote school bestuur v.n.. dat zo loyaal de oprich ting van de Katholieke Meisies H.B.S. heeft mogelijk gemaakt. Zich rich tend tot de Overste van de Zusters van Liefde hier ter stede, moeder Theresita, wilde rector Bernefeld in haar danken de Congregatie, die door veelzijdige medewerking het bestuur in staat heeft gesteld, de nieuwe school op te richten. Er is. aldus spr., altijd een prettige samenwerking ge weest tussen de Zusters en bestuur en de Zusters en lekenkrachten; spr. is er van overtuigd, dat die samen werking zo zal blijven. Zijn mede bestuurders in het uitvoerend-comilé dankte spr., in het bijzonder de secre taris. de heer J. Walter, voor diens vele werk. Zonder de raad en de mede werking, zo vervolgde spr. van pater de Goede zouden wij er niet zijn ge komen; juridisch vormen wij een on derdeel van de Jongens H.B.S., waar van pater de Goedp directeur is. Rector Bernefeld bracht hierna dank aan de ouders, die spontaan hun vertrouwen hebben geschonken. Bestuur en leerkrachten zullen alles doen wat mogelijk is om dat vertrou wen niet te beschamen. Er zijn 36 leerlingen voor de 1ste klas. Deze klas behoefde niet te worden gesplitst, maar het bestuur heeft dat toch ge daan, om het onderwijs intensiever te doen zijn. Ten slotte richtte spr. zich tot de directrice zuster Augustine, docenten en leerlingen, die de schoolgemeen schap zullen vormen. Hij stelde in directrice en leerkrachten het groot ste vertrouwen en hield de leerlin gen voor, dat zij de leraressen en Ie raren moeten beschouwen als perso nen, die hen willen klaar maken voor het later leven, die hen willen vor men tot goed ontwikkelde, goed gods dienstige. sociaal voelende, sportieve en practische meisjes. Na deze rede was het woord aan de hoogeerw. Deken Homulle, die deze dag noemde een dag van de allergrootste vreugde, en lof wildé brengen aan God, Die dit werk heeft totstand doen komen en met Zijn vanmorgen afgebeden zegen verder zal begeleiden. Met Gods zegen en onder de bescherming van Maria, de zetel der wijsheid, zal -deze school bloeien, zoals de Katholieke Jongens H.B.S., die, dank zij God en de kun dige leiding van directeur en lerarèn, zich zo voortreffelijk heeft ontwik keld. De Deken spoorde in een gees tig woord de leerlingen aan, zich er toch van te doordringen, dat dege nen, die hen les geven en samen met de ouders hun karakter willen vor men, hun geven het beste wat zij te geven hebben. Rector Bernefeld nam hierna weer het woord om afzonderlijk dank te brengen aan he$ gemeentebestuur van Leiden, dat eén t deel van een ge meenteschool beschikbaar heeft ge steld. De zeereerw. pater de Goede wilde verklaren, dat, hoewel hij juridisah ook directeur is van de nieuwe H.B 5., de practische leiding zal zijn bij Zus ter Augustine. Hij zal echter, over tuigd van de noodzakelijkheid van Katholiek onderwijs, het zijn plicht achten, om, waar het kan, medewer king te verlenen om de nieuwe school tot bloei te brengen. De eerw. Zuster Augustine kwam nu aan het woord en de kennisma king van ouders en leerlingen met de directrice zal ongetwijfeld het reeds geschonken vertrouwen hebben ver stevigd. Zij beklemtoonde vooral, dat de school zal moeten zijn een school voor meisjes, en dat dus het onderwijs op dat doel moet gericht zijn. het ge heel onderwijs, en niet alleen het handwerkonderwijs. Zij gaf vervol gens verscheidene practische wenken. Zo b.v. voor de vrije stadie van Latijn voor meisjes, die later gymnasiale studie willen maken, en eventueel voor andere vlugge leerlingen, die zulks wensen. In haar toespraak gaf deze Zuster duidelijk te kennen, dat haar leiding zal gericht zijn op een vruchtdragende samenwerking. Nadat de heer de Vreede, zoals reeds gemeld, nog dank had gebracht namens de Katholieken buiten Lei den, en nog enkele "vragen waren gesteld en beantwoord, werd deze historische samenkomst gesloten. Wij laten hier nog volgen de na men der docenten: Zr. M. Augustine. Directrice, Ge schiedenis-, Aardrijksk.; Pater S. de Bruin O.F.M., Godsdienstleer; Zr. M. Victoire, Nederlands, Engels, Frans; Th. A. J. de Wit,-Frans; A. v. Klaren- bosch, Wiskunde; G. H. Oltheten, Plant- en Dierkunde; Zr. M. Jesualda, Tekenen; A. Duindam, Lichamelijke oefeningen; Zr. M. Hendrinia, Hand werken. LAATSTE BERICHTEN NEDERLANDS ACTIE- COMMUNIQUé. Het Nederlandse actie-communiqué van heden meldt, dat de republikei nen zich sedert uitvaardiging van de order tot staken der vijandelijkheden meer dan 800 maal hebben schuldig gemaakt aan inbreuk op dit bevel. 347 van deze gevallen werden ge pleegd in de grenss-treken van het door de Nederlandse troepen bevrijd gebied. Gemiddeld werden in de laat ste dagen 34 inbreuken per dag ge pleegd. Het communiqué maakt voorts mel ding van gebruikelijke beschietingen van Nederlandse posten en patrouilles en aanvallen op bivaks, waarbij en kele malen van artillerie gebruik ge maakt werd. Ten Zuiden van Gom- bong in Midden-Java stuitten de Ne derlandse troepen herhaaldelijk op groepen van de T.N.I., die hardnekki- tegenstand boden en gevoelige verliezen leden. Ook ten noordwesten van Gombong ontstond een vuurge vecht met geïnfiltreerde republikei- Uit de omgeving van Leomadjan Oost-Java werden herhaaldelijk schietpartijen gerapporteerd. Bij zui veringsacties in het gebied van Tand- jangpoera in Noord-Sumatra werd in een vuurgevecht een aantal republi keinen gedood en gewond. Een aanvullend communiqué meldt, dat in Medan 12000 Chinezen een pro testbetoging hebben gehouden tegen wandaden van republikeinse strijdkrachten tegenover de Chinese bevolking aan deOostkust. DR. BEEL MINISTER VAN OVERZEESE GEBIEDSDELEN a.i. Bij K.B. is bepaald, dat gedurende de tijd, dat minister Jonkman door ziekte verhinderd is zijn werkzaam heden te verrichten, zijn departement door de minister-pi*esident wordt waargenomen. Dr. Beel treedt met ingang van 30 Augustus op als mi nister van Overzeese Gebiedsdelen a.i. Het C.D.K. deelt mede, dat t/m 31 Oct. a.s. op de bon C 29 van het in- schrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden B I 609 een toer- buitenband verkrijgbaar is. Voor het kopen van een binnenband zijn ge durende dit tijdvak geldig de bonnen D 40 en D 41 van het inschxijvings- bewijs voor vervanging van fiets banden B I 607, resp B I 608. De banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen betrokken worden. Inwisseling tegen een ban denbon bij de distributiedienst is niet nodig. STAATSLOTERIJ. Trekking yan heden. Prijs van 1000.met premie van 30.000 op No. 3297 ƒ1000.— 1665 8212 20906 400.— 2579 5959 7213 8505 11827 19048 19717 200.— 1472 4514 8234 13627 18100 100.— 2376 3061 4641 6504 8721 9931 9635 10120 10788 1Ó847 14717 14884 14972 15321 17424 17635 19771 20811 21920 POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Alhena, RotterdamBuenos Aires, pass. 3 Septi St. Vincent. Delftdijk, RotterdamNorth Paci fic kust, 3 Sept. Los Angelos. Edam, New YorkRotterdam, wordt 9 Sept. te Antwerpen ver wacht. Johan de Witt, 3 Sept. van Amster dam naar West-Indië. Johan van Oldenbarnevelt, Am sterdam.Java, 4 Sept. van Gibral tar. Kota Inten, RotterdamJava, pas seerde 3 Sept. 24 uur Kaap Bon. Modjokerto 3 Sept. van Rotterdam te Batavia. Noordam, New York-Rotterdam pass. 3 Sept. 23.35 Scilly-eilanden. Veendam, 3 Sept. v.m.van New York naar Rotterdam. ALPHEN AAN DEN RUN Personalia. Met ingang van 1 Sept. is aan de R.K. Meisjesschool al hier, hoofd de heer Chr. A. v. d. Mark, 'tot tijdiel. onderwijzeres be noemd/ mej. C. Doelman te Waddinx- veen, voorh. tijdel. ondierw. te Gouda. Distributie. In de week van 7 tot en met 13 Sept. dienen de winkeliers de volgende bonnen in te leveren: Koffie K-04 Div. Rtsb. E 16 Rtsb. G 16 Thee K-05 Div. Rtsb. E 17 Rtsb. G 17 Suiker/Versnap. K-33 Versnap. K-36 Versnap. K-03 Div. K-13 Dis. K-14 Div K-21 Suiker Rtsb. E 12 Rtsb. G 12 Rtsb. E 14 Rtsb. G 14 Brood L-01 Brood L-02 Brood L-03 Res L-06 Res. L-ll Brood L-13 Res. L-21 Brood Rtsb. E 21 Rtsb. G 21 Cou pures X 125 X 150 Melk K-01 Melk K-03 Melk K-05 Melk K-13 Melk K-15 Melk K-21 Melk Rtsb. E 39 Rtsb. G 39 Waspoeder J-04 Div. J-16 Div. Rtsb. E 45 Rtsb. G 45 Tabak (de taillisten) K-31 Tabak K-32 Tabak K-35 Tabak Rtsb. E 66 Rts. G 66. Geboren; Antonius Martinus z. v. W. Jong en C. G. v. Brugge; Jaco bus Nicolaas z. v. J. F. Samson en M. M. Hofer; Jozef Ysbrand Maria z. v. G.J. Ponsioen en C. M. T. v. d. Burg; Cornelis Johannes Gerardus z v. P. Kempen en M. Keijzer; Alida d. v. C. J.Kastermans en A. v. Beek. HILLEGOM Brand. Doordat wat hooi vlam vatte, ontstond brand in de schuur van van T. aan de Weerlaan. De schuur brandde geheel uit; ook het woonhuis in de nabijheid liep scha de op. NOORDWIJK Speelhol ontdekt. Bij een inval in een villa aan de Noord-Boule vard bleken een 16 tal personen on der wie enige ingezetenen deelna men aan een roulette spel waarbij J S. uit Rotterdam als croupier op trad. Het aanwezige materiaal, enige honderden guldens werden in beslag genomen en proces-verbaal tegen de aanwezigen opgemaakt. Aangename, gast. Een garage houder te Noordwijk-Zee kreeg deze week een gast, welke na ingebur gerd te zijn, even een fiets te leen vroeg. Hij vertrok met het vehikel en maakte dit in Noordwijk-Binnen te gelde voor 25,waarna hij spoorloos verdween. De dader is ech" ter bekend, zodat hij zijn gerechte straf wel niet zal ontlopen. Ernstige botsing. Dinsdagmiddag moest een 4 tons wagen, bestuurd door R. B. uit Wassenaar, op de Voorstraat bij het Westeinde voor 'n tegenligger remmen. Hierbij kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat zijn remmen weigerden; een 2- tal daar staande auto's werden hier bij geramd, terwijl de zandauto eveneens ernstige schade opliep. Het tramverkeer werd enige uren ge stagneerd. Oplichterstruc. Vorige week kwam iemand bij een ingezetene welke familie had in Duitsland, de groeten overbrengen. Na deze ken nismaking ging hij naar een kleer maker ter plaatse en door bemidde ling van de nieuwe kennissen wist hij deze te bewegen tot aflevering van een costuum, jas, overhemd en nog enige artikelen. Hij zou betalen met Amerikaanse ponden, dit bedrag was echter zo hoog, dat hij dan nog 75,terug zou moeten ontvangen, welk bedrag de kleermaker alvast maar terug gaf, de ponden zouden via een bank worden overgemaakt. Toen deze transactie niet geschiedde bleek de betrokken persoon een val se identiteit te hebben opgegeven en te zijn vertrokken. Door nasporin gen van de politie is het gelukt de identiteit van deze oplichter vast te stellen, waarbij bleek dat deze per soon op meerdere plaatsen in het land werd gezocht. Concert. Door het niet plaatsen van de muziektent kon het concert van „Excelsior" Zaterdag 30 Augus tus j.l. niet plaats hebebn. Dit zal nu gegeven worden Zaterdag 6 Sept. a.^ des avonds 3 uur op het Linden- plein. HAZARDSPELER IN DE VAL. Door dc Haagse recherse werd in samenwerking met de ficale recher che een inval gedaan in een perceel aan de De Ruyterstraat te Den Haag, zulks op vermoeden van hazardspel. Daarbij werden 17 spelers aangetrof fen, waarvan er 14 na verhoor wer den heengezonden. De bankhouder, de 44-jarige H. C. uit Leiden, de hoofdbewoner en nog een derde per soon werden ingesloten. Een bedrag van 1000 werd inbelag genomen. MARKTBERICHTEN Het waren geen hartverheffende indrukken, waarmee we naar huis gingen, na afloop van de Raadsverga dering. Een zeer lange en belangrijke agenda; een plaatsvervangende voor zitter; twee door ziekte verhinderde. K.V.P.-leden, en een vreemde (of he lemaal geen?) opening der bijeen komst. De heer v. Elk was een der eersten, die zijn stem verhief. Hij verzocht een achttal vragen te mogen stellen aan }t eind der vergadering. Daarna volgde de heer v. Spronsen met een waslijst, waarop o.m. voor kwamen; 't slachthuis, .woningbouw, krmwijziging Nieuwerbrug, electr. apparaten voor dit deel der gemeente er last not least de verhouding on derling ter gemeente-secretarie. Be houdens een kleine aanvulling wer den de notulen der vorige bijeen komst goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken wordt nog even geduelleerd over 't al of r.iet goed afgeleverde werk door de Mij. Koud-Asphalt. Wethouder Boer laakt ten slotte het afgeleverde werk. De heer H. de Wit uit de Meije had subsidie gevraagd voor een op te richten autobuSdienst MeijeZegveld Woerden v.v. In verband met hangen de plannen werd dit voorlopig afge wezen. Het voorstel tot wijziging der ge meente-begroting '46 brengt enkele sprekers naar voren. De heer Vree ken kan niet accoord gaan met een bedrag van 1200 dat werd uitgetrok ken voor officiële ontvangsten, ook niet met een bedragje van f 250. voor kindertractatie (maar dit laat ste, omdat de raad hier niet in ge kend was). Het bedrag van 150. voor plantsoenen kon na de toe lichting van de voorzitter sprekers goedkeuring hebben. Enige verbazing gaf 't ons wel, dat, waar over zulke kleine bedragen gerept werd, geen woord gezegd werd over b. 10.000.die een verbetering van dc openbare school opeiste. Niet, dat wq het die school niet zouden gun nen, of dat wij het als overbodig wil len aantippen, maar de klaagtoon over de gemeente-financiën, had dit eer der doen verwachten. En zo vra gen wij wat zou er gezegd zijn als de verhogingen waarop de heer Vree ken doelde op een andere manier wa ren opgevangen, b.v. door een ver hoogde inkomstenraming? Kwam hier dc boekhoudkundige wijsheid niet in 't gedrang? Dan volgen w eer enige punten die snel de revue passeren o.a. de voor lopige vaststelling gemeente-rekening 1944. De heer Loman brengt verslag uit, waaruit blijkt dat de Waterlei ding een winst boekte van pl.m. 3000, en Electra ruim 7000.De rekening '45 wordt in handen gege ven van de financiële commissie. De H.B.S. te Woerden vraagt een tegemoetkoming in 't tekort, en ver krijgt deze. De begroting van het Zwembad 1946'47 wordt goedge keurd. Ook wordt gunstig beslist op het subsidieverzoek. De lange, warme zomer van 't huidige boekjaar zal de kansen hiervoor wel versterkt heb ben. Ook de Chr. Scholen zagen hun aanvrage via art. 72 ingewilligd. Het volgende punt brengt weer eni ge actie: n.l. verordeningen aangaan de benoeming en ontslag van ge meente-personeel werkend o.l.v. de gemeente-architect. B. en W. stellen voor een hulpkracht naast de archi tect te benoemen om het werk van deze laatste te verlichten ;tevens (zo als duidelijk in de toelichting ver meld stond) de aanstélling van een siraatmaker. Dus twee personen. Na enig gedebatteer wordt hiertoe beslo ten. Echter verbaasde ons de heer v. L.k door tegen alle logica in de benoeming van de straatmaker aan dc raad te willen geven, en die van Het vóórlaatste punt brengt ons de benoeming van een gemeente-archi tect. De Raad gaat in geheime zitting. Er zijn vier candidaten. n.l. de heren A. v. d. Poll uit Bodegraven, G. v. Loenen te Almkerk, K. Breedveld te R'dam en G. Verschoor uit Delft. Het kon bijna niet anders of de eerste moest wel gekozen worden. Immers, deze candidaat had reeds 8 maanden tot tevredenheid gewerkt in de func. ie van gemeente-architect (zonder e in de toekomst te benoemen hulp- :racht), is inwoner der eigen ge meente, en was door de Directeur- Generaal van de Huisvesting na tes ting als no. 1 geadviseerd. Hij had voor sommige kleine geesten natuur lijk tegen dat hij Katholiek is. In de geheime zitting werd tevens besproken de benoeming van een on^- derwijzeres1 aan de openbare lagere school, waarvoor 3 dames gecandi- deerd waren n.l. mevr. Vink-Walra- benstein te Alphen a. d. Rijn, S. v. d. Brugge te Leiden en E. Arentz t( Gouda. Eerstgenoemde was geen on bekende voor school en gemeente. Het eerste actiepunt na de ophef fing der besloten zitting was de stem ming. De heer A. v. d. Poll werd be noemd tot architect der gemeente met de stemverhouding 65. Mevr. Vink kreeg de benoeming tot onderwijze res met 92 st. Het laatste punt kwamen de vra gen aan de orde van de heren v. Elk en Spronsen, waarvan in 't begin ge wag werd gemaakt. Het reppen over vele kleine en gro te verbeteringen in de gemeente was moeilijk te rijmen met de niet al te rooskleurige gemeente-financiën, waarop meermalen geduid werd. Door B. en W. zou de volle aan dacht aan deze punten geschonken worden. Het slot van deze merkwaardige bijeenkomst zal ons lang in 't ge heugen blijven. Was het een slot? Aanleiding hiertoe werd-de vraag van de heer Spronsen aangaande de verhoudingen tussen de leden van het personeel ter Secretarie onderling, 't Is reeds lang 'n publiek geheim aldus spr. dat de verhoudingen n;er bedoeld verre van goed zijn. Het werk voor de gemeente zal er op de duur onder gaan lijden. De heer Lo man begon hierop een relaas voor te lezen, waarin geschetst werd hoe een en ander gegroeid was. De gemeente secretaris mr. Vonk, werd hier on dubbelzinnig de meest schuldige ver klaard. Halverwege interrumpeerde plots de heer Vreeken, dat dit toch feitelijk niet getolereerd mocht wor den, daar de secretaris zich niet kon verdedigen. De voorzitter deelde mee, dat de hele kwestie tot in den treure bespro ken was en na overleg met weth, Boer voegde hij daaraan toe, dat hij niets voelde voor een openbaar de- Dat. Onmiddellijk hierop sloot hij de De weersomstandigheden van de laatste dagen hebben de bewoners van de kustgebieden van ons land duidelijk gedemonstreerd, welke ge volgen de zeer warme zomer zal heb ben voor het weer in de komende herfst. Gedurende de laatste nachten ontstonden immers uitgebreide wol kenpartijen boven de Noordzee, de Waddenzee of het IJselmeer, waar uit zich plaatselijke buien ontwikkel den, die soms landwaarts dreven. Zo ontlastten zich gisteren boven het uit gedroogde Walcheren enkele van der gelijke boven zee gevormde stort buien, welke in Vlissingen in totaal 28 millimeter regen veroorzaakten, waardoor daar vele malen meer re gen viel in één dag dan in de hele maand Augustus. Afgezien van en kele verspreide buien in het Oosten van het land in de namiddag, bleef het echter overal droog en tamelijk zónnig. De Bilt geeft de volgende verklaring van deze buienvorming boven zee. Gedurende de afgelopen maanden is de temperatuur voortdu rend zeer hoog geweest. Dit heeft tot gevolg gehad, dat het zeewater tot zeer hoge waarden is opgelopen. De grote warmte van het water heeft voor ons land twee belangrijke gevolgen. In de eerste plaats worden koele Westelijke tot Noordelijke luchtstromingen, die in de komende maanden naar ons land toekomen, flink verwarmd, waardoor vooral in de kustrook de temperatuur een nei ging zal hebben hoger te zijn dan normaal. Hetgeen zich voornamelijk zal uiten in hoge Westelijke mini mumtemperaturen. Dit effect zal ook verder landin waarts zijn invloed doen gelden, Daar de lucht, die over zee ge stroomd is, veel vocht heeft opgeno men, is meer landinwaarts bij hel dere nachten veelvuldig mistvorming te verwachten bij hogere temperatu ren dan waarop dat andere jaren in de herfst plaats vindt. De tempera tuur zal dus een tendens vertonen 1 e hoog te worden, wanneer ten min ste geen constante circulatie met Noord-Oostelijke winden ontstaan, waardoor koude en droge continentale lucht aangevoerd wordt. Een tweede belangrijk gevolg zal zijn, dat er aan de kust waarschijn lijk veelvuldig grote buienactiviteit zal voorkomen, waarbij plaatselijk veel neerslag kan vallen. Grote wa termassa's koelen slechts heel lang zaam af. Daar de lucht, die over de gematigde breedten stroomt, binnen kort aan een vrij snelle afkoeling onderhevig is, daar de nachten voor al in de Poolstreken, nu snel langer worden, waardoor de nachtelijke uit straling een steeds groter effect heeft, zal het herhaaldelijk voorko men, dat de lucht die over het Noordzeewater stroomt, veel koeler is dan dit water. Dit heeft tot gevolg, dat er in de onderste kilometers van de atmos feer een zogenaamd onstabiele op bouw ontstaat, waardoor zich gemak kelijk buien kunnen vormen. Hoe koeler de lucht die aangevoerd wordt, hoe heviger de buien, waar bij vaak onweer en soms hagel kan voorkomen. Tengevolge van uitstra lingsprocessen gedurende nachturen, wordt deze onstabiliteit der atmosfeer nog vergroot, waardoor de buienac tiviteit boven zee het grootste in de nanacht en vaak in de loop van de ochtend weer afneemt. De kans op vorming van deze buien is verder het grootste bij klei ne windsnelheden, daar de lucht dan gelegenheid heeft veel vocht op te nemen. Oplandige winden (dat zijn winden, die van zee uit naar het land waaien) kunnen deze buien landinwaarts drijven, doch zij moeten dan uitsterven omdat 's nachts en in de vroege ochtend het land koel is. Een gevolg van deze grote buien activiteit boven zee zal verder zijn, dat meer landinwaarts minder kans bestaat dan andere jaren, dat zich in de namiddag door verwarming nieuwe buien vormen, daar in de herfst de kracht van de zonnestra ling geleidelijk minder wordt en de lucht boven het relatief zeer warme zeewater grotendeels is „uitgebuit". Afgezien van de neerslag, die zal val len bij het overtrekken van de fron tensystemen der depressies is er dus deze herfst bij winden uit zee kans op veel neerslag in de kustgebieden van ons land en slechts een geringe kans op buienvorming in de gebie den, die verder van de kust aflig gen. VOORHOUT HET CONFLICT MIDDENSTAND- ORANJEVERENIGING. Naar aanleiding van de critiek aan het adres der Oranjever. geuit op dc vergadering der R.K. Middenstand- vereniging, kunnen wij berichten, dat een commissie van vier personen uit deze vergadering, waaronder twee bestuursleden, een samenkomst heeft gehad met bestuursleden der genoem de Oranjever. Na gehouden bespre king is gebleken dat de meeste klach ten ongegrond waren en te wijten zijn aan geruchten en misverstand. De gerezen geschillen zijn in goede verstandhouding opgelost en het be stuur der R.K. Middenstandver, heeft zijn volle medewerking toegezegd. Namens bestuur R.K. M. Th. C. Diemei, voorz. J. V. Aangevaare, secr. WASSENAAR Koninginnefeest. Ondanks de in grijpende wijzigingen in het program ma, waardoor bijvoorbeeld het bloe mencorso en de ringrijdery moesten vervallen, terwijl ook het vuurwerk niet mocht wordpn afgestoken in ver. band met het brandgevaar, heeft Was senaar een geslaagd Koninginnefeest gevierd. Woensdag en DondedPag was het kefmis op Duinrell, die door vele duizenden werd bezocht. Woensdag middag gaf de Landelijke Rijvereni- ging een geslaagde demonstratie, 's Avonds concerteerde de accordeon vereniging op het Dorpsplein. Donder dagmorgen stond in het teken van de volksspelen, waarvan de voornaam ste uitslagen zijn: Boegsprietlopen: 1, Jan Zoetemelk; Touwtrekken: 1. Ria Hoogeveen; Ruiter te Paard: 1. Leo j t-ixi Ruygrok en Jan Noordover; Stoelen- vergadenng. Maar n geladen stilte dans. j A Ruygrok. Dieef m de raadszaal. Nu was A ge-1 Donderdagmiddag werd de „Esta- zegd, en bleef de affaire in het moeras fetteloop door Wassenaar" gehouden, steken. Er waren voorzeker meerdere Een 9_tal Wassenaarie ploegen had wegen om deze kwestie tot een goeddaarvoor ingeschreven, verdeeld in einde te brengen. Was het late uur twee kiassen: sportverenigingen en r.ier wellicht schuldig aan? - Een raadsvergadering om niet te vergeten. LEIDEN. 5 Sept. Vee. Aanvoer: 8 Fokstieren; 18 Slachtstieren; 56 Kalf- en Melkkoeien 300500; 23 Varekoeien e.a. 250400; 300 Vet te koeien; 64 Pinken; 26 Graskalve ren; 48 Nuchtere kalveren; 200 Vet te schapen; 328 Weideschapen 40 70; 1 Zeug; 83 Mestvarkens f 20 40; 195 Biggen 8—16; 2i Paar den 200—700; 21 Veulens 100— 200; 30 Bokken en geiten. Handel alles zeer matig. Kaas. Zware 148; Goudse kaas j de hulparchitect aan B. en W. te la- Ie soort 140145; id. 2e soort ten. Het salaris van de gemeente-ar- 131139; Leidse kaas le soort chitect wordt voorlopig gesteld op 150153. Handel flauw. min. 4200 tot max. f 5000. ZOETERMEER American Club. Woensdag j.l. werd in café „De Jonge Prins" een goed bezochte prPpaganda-avond ge houden voor de cursus: „Spreken in het openbaar". De docent gaf een inleidend woord over de noodzake lijkheid van te kunnen spreken in het openbaar. Om beurten werden daar nu enkele oud-cursisten aangewezen om over een of ander onderwerp het woord te voeren. Het verschil van spreken tussen hen en de niet-leden, die daarna hun kans kregen, was zeer goed melkbaar. Bijna alle aanwezi gen hebben zich dan ook opgegeven voor de komende cursus. niet-sportverenigingen, Van de eerst- genoemden werd eerste: W.I.K. I (de organiserende vereniging). Bij de niet-sportverenigingen werd de over winning behaald door de R.K. Ver- kennersgroep Parcival. Na afloop van de estafette volgde een behendigheidswedstrijd voor wielrijders. Van de Juniores kwam G. Roos als no. 1 op de lijst. Van de Seniores: C. Remmerswaal. Een bijzondere plaats in het feest programma werd ingenomen door de Bloemententoonstelling, die door de Tuinbouwvereniging „Wassenaar en Omstreken" (Kon. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde) was georgani seerd ten bate van de N.I.W.I.N. Burgemeester van Wijnbergen ver richtte de opening nadat voorzitter P. Zegwaard een welkomstwoord had gesproken tot de vele genodigden. WOUBRUGGE GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente Woubrugge kwam op Woensdag 3 September 1947 in openbare vergadering bij een. Weth. Angenent was met ken nisgeving afwezig. In zijn openingswoord wijdde de voorz. een kort woord aan de ver jaardag van H.M. de Koningin. Deze vergadering, aldus spr., was echter in het bijzonder belegd om met el kander afscheid te nemen van het raadslid J. Hopman, die in verband imet zijn vertrek naar Gouda, ont slag uit zijn functie als raadslid heeft genomen. Z.h.s. wordt besloten de uitgaven voor het openbaar lager onderwijs dezer gemeente over 1946 vast te stellen conform het door B. en W. voorgestelde concept-besluit. Het vermenigvuldigingscijfer voor dc schoolgeldheffing wordt voor het schoolgeld jaar 19471948 vastge steld op 2. Naar aanleiding van een medede ling van het college van Ged. Staten, dat huurvaststelling in afwijking van het advies van het Pr ij zenbureau voor Onroerende Zaken, niet kan worden toegestaan, wordt besloten het besluit van 24 Maart 1947 in te trekken en alsnog de huur van de gemeente woning BI 16 te bepalen op 3 75 per week. De heren Hopman en Schraverus delen mede zich noodgedwongen met dit besluit te verenigen, alhoewel zij het standpunt van Ged. Staten c.q. het Pr ij zenbureau voor Onroerende Zaken in het geheel niet kunnen de len. Overeenkomstig de desbetreffende bij Kon. Besluit vastgestelde rege ling voor het burgerlijk rijksperso neel wordt z.h.s. besloten het daar voor in aanmerking komend perso neel dezer gemeente over 1947 een gratificatie toe te kennen van 2 pet. van het loon met een maximum van ƒ50.— De voorzitter doet nog mededeling van het schrijven van de hoofdinge nieur-directeur van de Volkshuisves ting te Leiden, waarbij toestem ming wordt verleend, na ontvangst van de goedkeuring van het Ministe rie van Wederopbouw, over te gaan tot het aanbesteden van woningen te Hoogmade. Hierna spreekt de voorzitter het scheidende raadslid J. Hopman toe. Hij memoreert zijn verblijf en werk zaamheden in deze gemeente, zijn werkzaamheden als commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten en zijn verkiezing tot raadslid. Als amb tenaar van de belastingen, die over 't algemeen gemakkelijker vijanden dan vrienden maakt, is dit een zeer belangrijke levensloop, waaruit het grote vertrouwen van de bevolking wel zeer blijkt. In de korte tijd, aldus spr., heb ik met, groot genoegen met u in de Raad samengewerkt en daarbij uw grote belangstelling voor de zaken van de gemeente ten zeerste gewaar deerd. Ook de wijze waarop de heer Jïïopman de voor hem zo moeilijke woningkwestie zelf heeft opgelost, wilde hij hier nog memoreren en an deren ten voorbeeld geven. Hij sprak de hoop uit dat hem, onder Gods zegen, nog vele gelukkige jaren in Gouda zouden wachten. De heer Hopman dankte de voorz. zeer voor zijn vriendelijke woorden. Steeds heeft hij met genoegen zijn werkzaamheden als raadslid vervuld, waarbij hij steeds op prettige wijze voorlichting van de voorz. en de se cretaris heeft mogen ontvangen. Hij dankte ook de mede-raadsleden voor .de prettige samenwerking welke, on danks verschil van inzicht, steeds heeft bestaan. Bij de rondvraag vraagt de heer Zwetsloot naar de straatnaambordjes en verzoekt de grootste aandacht voor het in orde brengen van de straatverlichting vóór de winter. De voorz. wijst op de grote materiaal moeilijkheden doch zegi toe vooral het laatste punt nog eens met de ge meente-architect te zullen bezien. De heer den Hertog dankt het col lege van B. en W. voor de spoedige verbetering van de Vrouwgeestweg. Hierna gaat de Raad in 1 geheime zitting.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3