Peelbrand woedt nog steeds voort Sigarettensmokkelaars opgerold RADIO 1 Op korte golf 1 De Nationale atletiekwedstrijden van „De Bataven'' Wapensmokkel op grote schaal? VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Alleen de regen kan afdoende blussen Ongeveer een maand geleden is de eerste Peelbrand uitgebroken en thans brandt de Peel nog steeds cn wel op drie plaatsen. De brand in de Astense Peel tussen Asten en Neder- weert bij sluis 13, welke al enige we ken aan de gang is, is wel een van de zwaarste geweest, die het Peel- land heeft gekend. Dagenlang hing er een stinkende rook boven de dorpen in deze omgeving. Thans is het ge vaar van uitbreiding van het vuur ter plaatse bezworen, hoewel de Peel daar nog steeds smeult. Toen wij ons gisteren van dit Peelgebied via Aasten en Liessel naar Deurde bega ven, zagen wij reeds op kilometers afstand twee grote rookkolommen, die zich over lange afstand uitstrek ten en die afkomstig bleken te zijn van twee vuurhaarden n.l. te Griendsveen en nabij Venraay, bei de onder de uitgestrekte gemeente Deurne. Dichter bij de Peelbrand te Griendsveen gekomen, werden de bossen, die zich op enige honder den meters afstand bevonden, door een grijze rook min of meer aan het gezicht onttrokken. Het typische Feellandschap lag als in een dichte mist gehuld, en, waar men zich ook bevond, drong een onaangename scherpe lucht de reukorganen bin nen. De brand te Griendsveen woedt reeds ongeveer een mand, doch met behulp van vele vrijwilligers heeft men het vuur kunnen inperken. Men heeft n.l. het moer uitgestoken tot op het zand, zodat de brand niet ver der kan doorwroeten. Op sommige plaatsen in de Peel zit het vuur, zo als gemeld, op anderhalve meter diepte. Maandag j.l. dreigde de situa- tie bij Griendsveen nog even critiek te worden, toen vlak langs de spoor- ban ter hoogte van de oude turf- Verwarde toestand in Hongarije Na de verkiezingen is de toestand in Hongarije duisterder dan ooit.. Voortdurend spreekt men van fusies tussen partyen en de partijleiders zijn dagelijks in conferentie. Generaal Swiridow, de Russische plaatsvervangende voorzitter strooiselfabriek een brand uitbrak. Aan de andere zyde van de spoor baan lagen n.l- millioenen stooktur- ven gereed, zodat overslaan van het vuur funeste gevolgen zou hebben Door het krachtdadig ingrijpen van Deurnese brandweer kon erger worden voorkomen. Ten slotte is er dan nog de Peelbrand in de buurt van Venraay bij de z.g. „Kwaaie Staart", welke brand circa zestien dagen woedt. Ook hier heeft men het vuur kunnen inperken. Talrijk zijn de karren en auto's beladen met turf, die men in deze contreien tegenkomt. turf wordt kennelijk vervoerd, daar de bewoners bevreesd zijn, dat het vuur zich zal uitbreiden. De branden woeden nog. Volledig blussen is onmogelijk en slechts flink wat regen zal uitkomst kunnen bren gen. De schade is nog niet te over zien. MIJNONTPLOFFING EIST ééN DODE. Bij het opruimen van mijnen op een weiland te Eist is gistermiddag de zestigjarige gehuwde Van de V., uit Eindhoven, werkzaam by de Hulp verleningsdienst Arnhem, door een ontploffende mijn direct gedood. De 43-jarige B. uit Arnhem werd door deze ontploffing zeer zwaar gewond naar het gemeenteziekenhuis te Arn hem overgebracht. DE TOTALISATOR. Naar A.N.P. Sport meldt, is bin nen afzienbare tijd de indiening by de Staten-Generaal te verwachten van een wetsontwerp strekkende tot wederinvoering van de totalisator bij paardenrennen. DE CLASSIFICATIE VAN AMBTENAREN EN ONDERWIJZERS. Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Peters betreffende dc grondslag voot de klasse-aftrek op de salarissen van de ambtenaren en onderwijzers heeft de minister van binnenlandse zaken o.m. geantwoord, dat bij het invoeren van een ge meenteklasse-aftrek op de salarissen van de burgerlijke rijksambtenaren en het onderwijzend personeel de verschillen in kosten van levenson derhoud voor gehuwden en onge- huwden in de onderscheidene ge meenten zeer zeker een rol hebben gespeeld. Daarnaast hebben in het verleden echter andere elementen de thans nog vigerende gemeenteclassi ficatie fceinvloed. In dit verband mo gen als voorbeeld worden genoemd de verschillen in gemeentelijke belas tingdruk, het peil der huishuren en ce z.g. imponderabilia. De minister geeft toe, dat de geldende classifica tie, omdat de oorspronkelijke grond slagen grotendeels een andere waar de hebben gekregen dan daaraan vroeger mocht worden toegekend, als verouderd is te beschouwen. Het is dan ook een bekend feit, dat de ge meentelijke classificatie, welke aan dc landelijke particuliere loonrege lingen ten grondslag ligt, aanzien lijk afwijkt van de voor het burger lijk rijks- en onderwijzend personeel geldende. De klasse-aftrek maakt, zoals bekend is, een belangrijk onder deel uit van de geldende bezoldigings systeem voor de burgerlijke rijks ambtenaren, vandaar dat het in de bedoeling ligt deze zaak binnen het kader van de voorgenomen techni sche herziening van het bezoldigings besluit burgerlijke rijksambtenaren 1934 te behandelen. De Amsterdamse economische poli tie is op het ogenblik bezig drie, el kaar beconcurrerende, groepen siga rettensmokkelaars op te róllen. Deze drie groepen elk circa 12 man groot modern uitgerust met snel varende motorboten sneller dan de politieboten auto's en moto ren, voorzagen en voorzien de Am sterdamse zwarte markt van siga retten. Voorts leverden zij ook an dere plaatsen in Nederland sigaret ten. Via hun eigen transportorgani satie werden de voorraden vervoerd De sigareten zijn hoofdzakelijk af- geallieerde controlecommissie, zou komstig van Griekse schepen. Twee opstandige leden van de leiding van Griekse zeelieden en twee Nederlan- de sociaal-democratische partij ge- ders zijn gearresteerd, vraagd hebben niet de eenheid tus- Totaal zijn op het ogenblik in be- sen de arbeiderspartijen (communis- slaggenomen 157.200 sigareten en 800 ten en sociaal-democraten) te verbre- stuks damestextiel Op het Rem- ken, omdat hierdoor eenzelfde anar- brandtplein te Amsterdam kochten chie zou ontstaan als na het eind de smokkelaars voor 5 gld. per stuk van de laatste oorlog. Swiridow schijnt ook gezegd te hebben, dat hij zich bewust was, dat er kleine fouten begaan zijn bij de verkiezingen van Zondag en dat hij met de minister van binnenlandse zaken, die een vooraanstaand com munist is, er over zou spreken deze fouten te corrigeren. Inmiddels is het Hongaarse kabi net afgetreden, doch president Zol- lan heeft de ministers verzocht, hun werkzaamheden te willen voortzet ten tot er een nieuwe regering ge vormd zou zijn. Het parlement komt cp 15 Sept. bijeen. DE ONDERTEKENAARS ZIJN GEVONDEN. Zaterdag zal het document voor de ratificatie van het Italiaanse vredesverdrag door president de Ni- cola en de minister van Guitenland- se Zaken Sforza worden onderte kend. Quironi, de Italiaanse ambas sadeur in Frankrijk is gemachtigd het document te Parijs te depo neren, dat Zaterdagavond door een diplomatieke koerier daarheen zal worden gebracht. ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.45 Gr.platen, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Ochtendconcert, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Tutti Frutti, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Chopin, piano. 12.03 Zangrecital, 12.38 Dansorkest Klaas van Beeck, 13.00 Strijdkrachten, 13.30 Vervolg dansor kest, 14.00 André Kostelanetz en zijn orkest, 14.30 De Toneelkijker, 14.45 Mario Lorenzi, harp, 15.00 Jongelui, 15.15 Orgelspel, 16.00 Musette-klan- ken, 16.20 Willem Vloeyberghs, cau serie, 17.00 De Wigwam, 18.00 Negro spirituals, 18.15 Journalistiek week overzicht, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.20 Kareol-septet, 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland, 20.00 Nieuws, 20.20 Gram.platen, 20.30 Lichtbaken, 21.00 Negen heit de klok, 22.00 Omroeporkest, 22.40 Hoe de Van Rooyens het rooyen, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.platen, HILVERSUM H, 415 M. —7.00 Nieuws, 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws, 8.18 Kwartet Jan Corduwe- ner, 8.40 Lichte morgenklanken, 9.35 Gram.platen, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Het achterhuis, 10.35 Schubert- liederen, 10.55 Uitzending voor de ar. beiders, 12.00 Musette- en Hawaiian- klanken, 12.33 Johan Jong, orgel, 13.00 Nieuws, 13.20 Stafmuziekkorps van de A'damse politie, 14.00 Het Ne- derlandse lied, 14.15 Het Radio Phil harmonisch Orkest, 15.15 Ensemble Vincentino, 16.05 Als een bonte vogel vlucht, 16.20 Vaudeville-orkest, 17.45 Lezing, 18.00 Nieuws, 18.15 Gemengd omroepkoor. 18.30 Om en nabij de twintig, 19.00 MozartBeethoven, 19.30 Causerie. 19.45 Is de Bijbel een vervelend boek? 20.00 Nieuws, 20.15 Boulevard-notities, 21.30 „Breng een zonnetje", 22.00 Mensen by de wieg, 22.30 Malando cn zijn tango-rumba- orkest, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. platen. Amerikaanse dollars. Voor een siof sigaretten betaalden zij gemiddeld 3 tooooooooooooooooooooooooooooooooo 2 c ïoooooooooooooooooooooooqooooooooo BINNENLAND. Een brand heeft gewoed in de schuren van de zaadhandel firma A. Hobbe te Oolsgensplaat. Een grote hoeveelheid land- en tuinbouwzaden is verbrand. Men schat de schade, ■die door verzekering wordt gedekt, op 120.000 gld. Oorzaak is onbekend. De vrouw van schipper Kloos terman is bij Nijmegen over boord geslagen en verdronken. De directeur van het Gem. Gas bedrijf te Zaandam kreeg een boete \an 75, omdat hij van de winter brandstof aan schouwburgen, biosco pen en scholen afgeleverd had, hoe wel het verboden was. P.R.A.-ambtenaren te Alkqfoir zijn in verband met aankoop van téx- t:elgoederen buiten de distributiebe palingen om (door een inkoopcombi natie) veroordeeld tot boeten, va riërend van 1000 tot 300 gld. en tot voorw. gevangenisstraffen van 3 tot 2 maanden. De heer L. T. M. Bensdorp te Bussum is-gisteren gehuldigd ter ge legenheid van zijn 25-jarig jubileum als directeur der Bensdorp N.V. Za terdag worden 33 jubilarissen gehul digd, die 50, 40 of 25 jaar in dienst zijn der N-V. Het driejarig zoontje en enig kind van de familie M. Veen te Uit huizen is bij het spelen met een drie- wielig kinderfietsje onder een met een paard bespannen wagen geraaxt. De kleine werd zo ernstig gewond, dat hij enkele ogenblikken na het ongeluk overleed. Het tweejarig dochtertje van de Nederlandse schippèr Oome, wieDs schip de „Hendrika" in de haven van Genk (België) lag, werd tijdens het spelen op de kade van de kolen- haven door een electrische kraan ge grepen en ernstig gewond. Het meis je overleed korte tijd na het ongeval. BUITENLAND. De magnetische Noordpool is aan wandel. Dr. Robinson, die onlangs van een Noordpoolexpeditie is terug gekeerd, heeft te Ottawa verklaard, dat de magnetische Noordpool de laatste 15 jaren 350 Km. is verplaatst. De oorzaak daarvan kon hij niet aan geven. Van Vrijdagmiddag 4 uur tot Zaterdagochtend gaan de Parijse em- ployé's van het post- en telegraafbe- drijf in staking. Tsjecholowaakse manschappen hebben na lange achtervolging de lei der Boeriaz en zijn staf van de „zeer gevaarlijke Benderbende" gearres teerd. Deze bende is een overblijsel van een groep van ongeveei 20.000 goed uitgeruste Polen, Oekraieners en ontsnapte S.S.-lieden, die sinds het eind van de oorlog in de grensgebie den van Polen en Tsjecho-Slowakije terreur hebben uitgeoefend. dollars. Donderdag j.l. werden op het Griekse schip „Olthon" 105.000 roker- as in beslag genomen. De activiteit van de politie heeft de smokkelpractijken reeds in zo verre beperkt, dat het centrum van de smokkelarij op het ogenblik naar Rotterdam schijnt te zijn verplaaTst. Ook zijn de heren voorzichtiger ge worden; vorige week verliet een Grieks schip de Amsterdamse ha ven nog vol sigaretten, die men niet had durven „lossen". STAKING OMDAT DE PATROON BEBOET WERD. Een boete van 600.000 gld. en een van 25.000 gld. zijn opgelegd aan de Zaanse verffabrikanten Pieter Schoen en Willem Wolff, die tijdens de bezet ting enorme hoeveelheden verf aan de Duitsers hebben geleverd. Het Haarlemse Tribunaal adviseerde ver der tot veroordeling tot internering gelijk aan de voorlopige hechtenis en ontzetting voor 10 jaar van het recht om een leidende functie te bekle den in de verfindustrie. Uit protest tegen deze straffen heeft gisteren het gehele personeel een dag gestaakt. BEURSOVERZICHT. In de toestand op de fondsenmarkt kwam gisteren weinig verandering. De belangstelling richtte zich enigs zins op de introductie ter beurze van de aandelen der N.V. rubberfabriek „Vredestein", waarvan de inschrij vingen openstonden. Overigens was het verloop wederom vrij onbelang rijk, zodat de markt algemeen een vrij ongeanimeerd beeld vertoonde. Prolongatie 21/4 procent. ZWEMMEN OVER HET KANAAL. Kort nadat de Peruaanse zwemmer Daniel Carpio per motorboot naar Kaap Gris Nez was vertrokken, van- waar hij wil proberen over het Ka naal te zwemmen, treffen twee an dere candidaten voorbereidingen om zijn voorbeeld te volgen. Het zijn de Egyptenaar Fahmy Attalah en de Deense zwemster Elna Andersen. Ook zij zullen zich bij Kaap Griz Nez te water begeven. LEIDSE ATHLETIEK' COMMISSIE Het Secretariaat van de Leidse Athletiek Commissie (L.A.C.) berust vanaf heden bij de heer J. J. Gul- demond Jr., Aloëlaan ^9, Leiden. Op Zaterdag 13 September a.s. zal op de Leidse Sintelbaan de jaai'lijk- se Athletiekontmoeting plaats vin den tussen LeidenAlphenGouda. Op Zondag 14 September a.s. zal te Amsterdam op de Sintelbaan Olympiaplein een ontmoeting plaats vinden van de'meisjes-athleten ver deeld in de ploegen Den HaagLei den comb. Amsterdam Noord- Holland Rest van Nederland. Op Zondag 21 September zal te Rotterdam de Vijf Commissiën ont moeting plaats vinden t.w. de Rot terdamse, Haagse, Goudse, Leidse en Dordtse athletiekploegen; dit jaar zowel voor dames als heren. VOETBAL A.S.C.-wedstrijden. Zaterdag om 5 uur speelt A.S.C. 1 aan de De Kempenaerstraat te Oegstgeest te gen H.B.S. 2 en Zondag om 2 uur speelt A.S.C. 2 tegen L.D.W.S. 1 eveneens aan de De Kempenaer straat. BrandweerDoktoren 42. Gisteravond werd op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel een vriendschappelijke wedstrijd speeld tussen een elftal van Leidse Brandweer „De Vlam" en een elftal van doktoren van het Academisch Ziekenhuis. De brand weer bleek over de beste papieren te beschikken en won met 42. Commandant en ondercommandant woonden de wedstrijd bij. A.V.V. Nederlaagwedstrijden. Zondag a.s. worden op de A.V.V.- terreinen voor de derde maal de nederlaagwedstrijden gespeeld. De campagne begint reeds om 12 uur met een ontmoeting van A.V.V. 4 tegen Tonegido 4 gevolgd om 13.15 uur door A.V.V. 3 tegen Graaf Wil lem-VAC 1. Te half drie" komt ver volgens A.V.V. 2 in het veld tegen Blauw-Zwart 2. Dit elftal maakt niet veel kans op een beker, aange zien het de beide vorige wedstrijden glansrijk verloren heeft. Als laatste in het tournooi komt om 15.45 uur A.V.V 1 in het geweer tegen Blauw Zwart 1. Gezien de resultaten van vorige Zondagen mag het eerste elf tal nu wel eens een ernstige poging doen om te winnen. Voor bekerwed strijden schijnen de A.V.V.-ers niet bijster veel te voelen. Destijds in Sassenheim tegen Teylingen was het mis en tegen Tonegido was het de vorige Zondag niet beter. Het programma voor de junioren luidt: 12 uur AVVbOosterboys; 13.15 uur: AW aGD A; 15.30 uur: AWd-GDA; 15.45 uur: AWc— Oosterbpys. „Teijlingen". Voor as. Zondag is een oefen-wedstrijd voor Teijlingen 1 vastgesteld en wel EDO 2 uit Haar lem een res. 2e kl. KNVB. Met be langstelling wordt naar dit treffen uitgezien wijl Teijlingen met een vol ledig elftal, waarmede zij de compe titie ingaat, zal uitkomen. De wed strijd vangt aan om 4.15 uur De on- derafd. Korfbal van Teijlingen speelt haar laatste thuiswedstrijden tegen de Korfbal-elftallen DSO uit Vijfhui zen. 12.30 uur Teyl, 2—DSO 3; 2.30 uur Teyl. 1—DSO 2. Uitwedstrijden: Weteringse Boys 2 Teijlingen 3, aanvang 2 uur, Wete ringse Jun. ATeijlingen A, aanvang 12.30 uur. Foreholte'l en 2Teijlin gen 2. Aanvang 2 uur; Foreholte A JuniorenTeijlingen b Junioren. Aanvang 12.30 uur. St. Bernardus. - Zondag komt .Vios op bezoek, een club van het eiland Flak- kee. De uitwedstrijd was 10 voor Flakkee, 'l uur St. Bernardus IIVios II; 3 uur St. Bernardus IVios I. De B-junioren spelen om 12 uur te Zoeterwoude tegen de SJZ-junioren. Het 3e elftal opi 1 uur tegen SJZ 3, eveneens te Zoeterwoude. De adspi- ranten spelen Zaterdagavond tegen de dito's van Hazerswoude thuis. TAFELTENNIS. De Sleutels In café restaurant „Nteuw Minerva" hield de L.T.T.V. „De Sleutels" gisteren haar tweede jaarvergadering. De opkomst was zeer bevredigend. Nadat de voorzitter, de heer H. Heying, Ja vergadering ge opend had, werden verslagen uitge bracht door secretaris, penningmees ter, wedstrijd- en comp. leider en secretaresse feestcommissie De secretaris, de heer J. v. d. Post, gaf een uitvoerig verslag van de ge beurtenissen gedurende het afgelo pen jaar en bracht onder andere een warm woord van hulde en dank aan de heer Th. Reizevoort voor het aan kopen en vervaardigen van een „first class" wedstrijdtafel, alsmede het aanbrengen van diverse materiele verbeteringen. De penningmeester, de heer J. Burghouwt, gaf een beknopt overzicht van inkomsten en uitgaven, gedurende het afgelopen seizoen. Aan bajlen werd niet minder dan een be drag van f 180.- gespandeerd. De wedstrijd- en comp. leider, de heer Filbry, gaf een overzicht van alle gespeelde tournooien, wedstrijden en competities. In totaal werden 99 com petitie- en 62 vriendschappelijke wed strijden gespeeld. Tensjotte gaf mej. M. Winkelman, als secretaresse van de feestcommissie een zeer uitvoerig en humoristisch verslag. Gedurende het afgelopen jaar weid door de feestcommissie veel werk^verzet, zoals o.a. een ge slaagde gezellige avond, een trip naar Arnhem, Niwin-actie voor de Indië- vaardens. Vervolgens de bestuursver kiezing. Reglementair traden de he ren J. v. d. Pos en H. Filbry af, doch zij werden bij acclamatie herkozen. De heer Th. Reizevoort trad eveneens af als commissaris en kon zich wegens vertrek naar elders niét herkiesbaar stellen. In zijn plaats werd gekozen de heer A. Gijbels. Voor de kascom- missie werd benoemd de heer J. v. Breukelen. De keuze commissie werd op voorstel van de heer J. Mulder uitgebreid met twee leden. In ge noemde commissie werden de vol gende leden gekozen: H. Huying, H, Filbry, J. Visser, H. v. d. Weyden en mej. M. Winkelman. De samenstelling der feestcommissie bleef geheel onge wijzigd Nadat de heer Huyving de plan nen der Leitaco voor het a.s. compe titie-seizoen had uiteengezet werd deze vergadering besloten met de rondvraag, waarvan een zeer matig gebruik gemaakt werd. De voorzitter besloot de vergadering met eer^woord van dank aan zijn bestuurscollega's en clubleden voor de prettige wijze waarop hij stëéds heeft mogen samen werken. DUIVEN „Steeds Sneller" (Noordwijk). Uitslag van de wedvlucht vanaf Roozendaal met oude en jonge dui ven. In concours 193 vogels. Los 12 uur met N. wind. De le duif bereik te haar hok te 13 uur 20 min. 54 s. en vloog met een gemiddelde snel heid van 960.44 M. per minuut. De aankomst was als volgt: J. Rakhorst 1. 47; C. v. d. Berg 2; J. Marijt 3; R. Haak 4, 15, 17; J. Vogelaar 5: J. v. d Niet 6, 32, 33. 38; W. Schelvis 7. 22, 31; J. v. d. Niet, Gz. 8. 19, 25, 35, 42; A. Boot 9, 11, 30; W. Haas noot 10, 37, 39; A. v. Duin 12, 20, WEERSVERWACHTING O O WEINIG BEWOLKING. 8 O O Heldere vrij koele nacht. Mor- o gen overdag droog, zonnig en warm weer met slechts enkele o overdrijvende wolkenvelden. o Zwakke wind. 8 o o o o oooooooooooooooooooooooooooooooooo STERREN IN bE LEIDSE HOUT Ja, ze komen naar rassing van de laatsfge- kogelstoten zal staaltjes Nederlandse van zijn kunnen op dit Kampioenschappen, M. gebied vertonen. Cor Lamorée gaat weer eens proberen met Polsstok- land zo vele triomphen vergeten onze Leide- hoogspringen de oogstten. Het nationale naar Wim van Dorp. De grens te bereiken. Op programma van de ath- laatste drie zijn allen fel dit nummer dient de letiekwedstrijden van belust op revanche op deelname van de bui- „De Bataven", die op Houtman, die de Neder- Zondag a.s. gehouden landse titel, die voor van hun drieën Toon Gieske nog ver. scheen weggelegd, eni- melding. De strijd om de 400 Van regen komt voorlopig niet veel Hoewel er in de laatste paar dagen een langzame wijziging in de lucht drukverdeling is gekomen, heeft het toch niet ten gevolge gehad, dat een zo lang verwachte periode van re genval is ingeluid. Wel zijn op son\r mige plaatsen enkele zware buien ge vallen, doch deze waren zeer plaat selijk en brachten slechts een geringe verbetering in de toestand der uitge droogde gronden, omdat er onmiddel lijk enkele dagen met felle zonne schijn op volgden. ■Het Scandinavische hogedrukge- bied, dat weken lang het weer in ge heel West-Europa beheerste, nam ge leidelijk flink in betekenis af, terwijl tegelijkertijd een Oceaandepressie de brug van hoge luchtdruk over Ier land en Schotland aantastte. De acti viteit van deze Oceaandepressie is echter nu zo sterk afgenomen, dat een verdere uitbreiding van zijn in vloed in Oostelijke richting nog slechts heel langzaam gaat en over Engeland vrijwel geen regen meer brengt doch alleen nog wat toene mende bewolking. Bovendien zijn de barometers over Duitsland en het Zuidelijk gedeelte van de Oostzee weer langzaam stij gende, hetgeen een vertragende wer king uitoefent op het doordringen van de weinig actieve Oceaan-depres sie. Ten gevolge van deze stijgingen der luchtdruk over Duitsland is de wind in ons land tijdelijk wat meer Oostelijk geworden, waardoor droge re lucht wordt aangevoerd. De kans op vorming van verspreide buien in de namiddag is daardoor gering ge worden, terwijl op zee ontstane buien in de richting van Engeland moeten afdrijven. De droogteperiode zal dan ook nog wel minstens tot begin vol gende week aanhouden, waarbij het weer overdag over het algemeen ■zonnig zal zijn met in de namiddag geleidelijk weer iets hogere tempera turen, doch met vrij koele nachten met slechts op enkele plaatsen mist- vorming. Wel kunnen later wat wol kenvelden van de oude Oceanische frontensystemen overdrijven, doch ons land blijft nog zo zeer aan het randgebied van deze storingen, dat dit nog geen directe omslag naar een periode met regenweer inluidt. 45; Gebr. Passchier 13, 27: G. Steen voorden 14; A. Cramer 16; L. Glas bergen 18, 23, 43; Th. Steenvoorden 21; J. J. Duindam 24, 29. 36; W. v. d. Bent 26; I. Sumègi 28, 46; Jac. Cramer 34; J. Passchier 40; J, Boon 41; S. Warmenhoven 44; H. de Vries 48. zal de strijd op de 100 ge weken geleden won. M. geen spnnning ge- Frits de Ruyter, zal een ongemeen man die ons Nederland- spannend karakter dra- Jan Kleyn, enige weken geleden se hart dit seizoen gere- gen. Favoriet is de kam- reeds 10.5 sec. liep over geld deed zwellen -van pioen A. Blok (A.V. '23), dit nummer en vastbe- trots bij de superieure maar sloten dit seizoen prestaties die hij leyer- het lijdt geen twijfel of Nusse en De nog 10.3 sec. van te ma- de, doet mee aan de Kroon, die beiden reeds ken. De snelle Leidse 1500 M. Het is jammer, sintelbaan geeft hem dat Slijkhuis momenteel alle kans van slagen. tot zulke goede presta ties in staat bleken, zul- Scandinavië- ver- len hem het vuur na Gabe Scholten, zijn gro- toeft, anders zou Zon- aan de schenen leggen, te concurrent, komt er dag a.s. het lang ver- Het initiatief van „De steeds beter in. Na een wachte, met spanning Bataven" deze belang- weifelend begin boekt verbeide duel tussen de rijke wedstrijden te or- deze thans resultaten, twee grootste lopers, ganiseren kunnen wij die er bekeken door die Nederland bezit, niet genoeg op prijs een internationale bril plaats hebben. Als deel- stellen, wij zouden an- mogen zyn. Hij zal nemers aan de 1500 M. ders niet in eigen huis het Kleyn dan ook niet staan nog vermeld J. Weenink, de bekende makkelijk maken. De 4 beste vèrsprin- Suomi-loper gers, die Nederland telt, Gogh (Haarlem), komen aan de bak. J. Houtman, de ver- Aad de Bruyn, Nederlandse kampioen prestaties kunnen aanschouwen van zo- Van vele athletiekambassa- deurs, die in het buiten- de land de naam van Ne derland zo hoog hielden. LICHTKOGELS IN DE NACHT EEN FANTASTISCH uitziend/verhaal troffen wy aan in de „Gelder lander", geschreven door de Brusselse correspondent en door hem ontleehd aan het Belgische weekblad „Vrai". Het gaat over een ingenieus wapen- smokkel-systeemgeorganiseerd door Sowjets over geheel West-Europa. Over zee vanuit Amerika, maar vooral per vliegtuig, van achter het ijze ren gordijn, zouden de onzichtbare stoottroepen bevoorraad worden, cm op het beslissende ogenblik met volle bewapening voor de dag te kunnen komen. Omtrent het stelsel van parachuteringen geeft de schrijver der Vrai- publicaties de volgende details voor Frankrijk en België. Vanaf Maart 1946 signaleerde men in de Landes (Zuid-West-Frankrij k) parachuterin gen en korte tijd daarna nam men by Lion twee vliegtuigen geladen met wapens waar. Deze toestellen droegen Joegoslavische kentekenen, doch zij waren opgéètegen te Pilssn in Tsjechoslowakije, hetgeen niets verwonderlijks is wanneer men bedenkt, dat de Skodafabrieken het ar senaal zijn van alle centraal-Europese landen onder Russische „invloed". Deze parachuteringen namen nog in aantal toe zodat nog in Januari van dit jaar vijftien vliegtuigen een geregelde dienst onderhielden. Daar na hielden de operaties op in verband met de grote verplaatsingen der Bri gades die Moskou bevolen had en die correspondeerden met de grote veran deringen in de Moskou-strategie. Zy zijn echter onlangs weer begonnen op vollekracht vooral aan de Belgische Zuidelijke grens en rond Rijssel en Rocroy. Voor België geldt hetzelfde. De eerste hadden plaats in de bossen •bij Stoumont. De gehele operatie werd geleid door twee Russen van Joodse origine, onder de dekmantel van een „bos-exploitatie" en met me dewerking van de plaatselijke Spar- tacusgroep Spartacus is de naam van de geheime gewapende commu nistische strijdbeweging). Verschil lende parachuteringen hebben hier plaats gevonden. De „zendingen" wa- waren bestemd voor de Spartacus van Rijnland, want de Duitsers zijn broe ders zoals alle proletariërs der wereld. Enkele zeer belangrijke parachuterin gen werden ook gedaan ten Zuiden van Beaumont. Iedereen in de buurt is ervan op de hoogte, maar „van on bekende zijde" heeft men zeer han dig hét gerucht verspreid, dat ver- klikkerij de definitieve „verdwijning'' van de schuldigen tengevolge zou heb ben. De Spartacus is overigens zeer op haar hoede en neemt slechts enkele onmisbare handlangers uit de buurt in haar dienst. Een moeilijkheid is er echter voor de paraohutage-secties, die zij "be zwaarlijk kunnen verhelpen, n.l.: de lichtseinen bestemd voor - het vlieg tuig. Men beschikt te dien aanzien over verschillende getuigenissen. Be halve bij Stoumont, waar de organi satoren beschikten over 'n z.g. „S- phone", moet men in andere gebieden zijn toevlucht nemen tot vuren of lichtkogels. Zo zyn herhaaldelijk te La Gleize groene en gele lichtkogels waargenomen onmiddellijk gevolgd door -het laag overvliegen van een zwaar 'toestel, dat zich daarna verwij derde. In de streek van Chimay werdt 't vliegtuig geleid door een schijn werper vanaf het dak van een villa. In de streek van Forzée werden de wapenen naar men vermoedt aan vankelijk verborgen in de grafzerken van het -kerkhof, die reeds onder de bezetting hiervoor hadden gediend. Af en toe loopt er iets mis. Zo viel onlangs een „container", bestemd voor Forzée iets meer ten Noorden in het plaatsje Chey neer en wel midden in een tuin. Voordat de bewoner van 't huis en zijn zoontje, die het voor van hun verrassing waren bekomen werp hadden zien vallen goed en wel reed er een truck van Amerikaanse makelij voor, die „het pak kwam op halen". De inzittenden, die tot de 'tanden gewapend waren, vertrokken echter niet voordat zij vader en zoon met de dood hadden bedreigd. In de streek van Chimay noemt men veelvuldig de naam van een voormalige leider der maquis, die sindsdien tot het communisme is over gegaan en die van tijd tot tijd geheim zinnige pariavers komt houden met verdachte individuen- uit de streek. Het ongeluk voor sommige politie mannen is, dat zij onder de oorlog bepaalde bandieten-streken, die moes ten doorgaan voor verzetacties door de vingers hebben gezien. Hierdoor zijn zij in zekere zin medeplichtigen geworden van bepaalde groepen, die reeds onder de oorlog ondier het mom van verzet zich overgaven aan moord en plundering en thans in de Sovjet- srrategie zijn ingeschakeld. Met vrachtwagens smokkelen deze benden wapens naar Frankrijk naar de inter nationale brigades, die het sein af wachten, dat eens zal worden gege- verf Wij laten dit verhaal geheel voor rekening van het Belgische week blad „Vrai".

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2