DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1947 DE LEtDSE COURANT PAGINA 3 BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij koninklijk besluit is aan mr, F. M. baron van Asbeck, bij K.B. van 15 September 1945 benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in het staats- en administratief recht van Nederlands-Indië, Suriname en Curagao, in plaats van die vakken opgedragen onderwijs te geven in het volkenrecht en de internationale po litieke geschiedenis. -Verder zijn benoemd tot lector in de faculteit der rechtsgeleerdheid der rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de wetenschap van hgt notariaat, J. C. H. Melis, en, om on derwijs te geven in het belastingrecht, mr. K. V. An tal. LEIDSE PLUIMVEE VERENIGING „L.P.V." Onder leiding van de heer J. A. Otten hield de Leidse Pluimvee Vereniging een ledenvergadering in restaurant „Liberty", Stationsweg, alhier. Dit zou de laatste vergade ring worden van de oude vereni ging, aangezien o.m. op de agenda stónd aangekondigd: bespreking met fusie L.E.O., de vereniging van konijnenfokkers voor Leiden en omstreken. Uitvoerig gaf de voorzitter, de heer J. A. Otten, een overzicht van de gehouden besprekingen van d® gecombineerde besturen en een toe lichting op de eventuele te volgen gedragslijn, wanneer tot deze fusie definitief werd besloten. Verschillende leden namen aan de besprekingen deel en algemeen was men van mening, dat deze fusie beide verenigingen, maar vooral de verdere plannen, o.m. inzake het organiseren van tentoonstellingen, ten goede zou komen. In het bestuur der nieuwe ver eniging, welke voortaan Leidse Pluimvee- en Konijnenfokkers Ver eniging zal genaamd zijn, verkort „L.P.K.V." zullen drie konijnenfok kers en drie pluimveefokkers in het bestuur zitting hebben, terwijl een onpartijdige voorzitter voortaan de leiding zal hebben. Voor de vereniging L.E.O. hebben zitting in het bestuur de heren v. Ommeren, Peter en v. d. Aar, ter wijl na een gehouden stemming voor de L.P.V. werden aangewezen de' heren F. v. d. Mark Jr., J. A. Otten en A. G. Boekwijt. Binnenkort zal aan de leden der nieuwe vereniging een reglement worden aangeboden ter vaststelling en het voorstel om de contributie voortaan te bepalen op 4,per jaar. Aan het einde der vergadering werd op voorstel van één der oud ste leden van de L.P.V. de heer P. Mieremet, oprichter der L.P.V., be noemd tot ere-lid der vereniging. Op Zaterdag 20 September a.s. gaan de leden van de L.P.K.V. op excursie naar de heer Darenbosch in Den Haag, een bekend fokker van sierduiven en hoenders. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Rex: ,.De veilige haven, ontoe laatbaar. Luxor: „Dageraad", boven 14 jaar. .Lido: „Hotel Casablanca", alle leeftijden. Trianon: „Obsessie", boven 18 jaar. Casino: „Baby zonder vergun ning", boven 18 jaar. alphen aan den rijn Cj\.0. in de landbouw voor DE RIJNSTREEK De belangrijke punten voqr 194748 Aangezien er tussen de landbouw bonden en de landarbeidersbonden in de Rijnstreek geen bevredigende overeenkomst is bereikt met betrek king tot het C.A.O. voor hét jaar 1 Mei 1947-30 April 1948, werd deze aange legenheid onderworpen aan de uit spraak van het college van Rijksbe- middelaars.Dit college heeft thans een bindende regeling van lonen en ande re arbeidsvoorwaarden voor akker en weidebouw en de veehouderij voor de Rijnstreek vastgesteld met ingang van voornoemde datum. 1 De voornaamste bepalingen luiden: de normale arbeidstijd bedraagt voor vaste arbeiders, belast met melken en het verzorgen van vee; van 1 Mei ï/m 17 Sept. 1947 (per vierwekelijkse periode) 265 uur, van 18 Sept. t/m 12 Nov. 1947 (p. v. p.) 245 u., van 13 Nov. 1947 t/m 3 Maart 1948 (p. v. p.) 223 u. van 4 Mrt. t/m 31 Mrt. 1948 (p. v. p.) 248 u., van 1 Apr. t/m 30 April 1948 (•p. v. p.) 263 u. Idem voor de overige arbeiders: van 1 Mei 1947 't/m 30 Sept. en van 1 tot 30 Apr. 1948 53 u. per week, in de mnd Oct., Nov. en Maart 50 p. p. week, van 1 Dec. 1947 t/m 29 Febr. 1948: 44 u. p. week. Het normale tijd loon bedraagt voor vaste arbeiders, belast met melken en de verzorging van Vee f 41.50 en 14 1. melk per week. Voor de overige arbeiders: 1) van 1 April t/m 30 Sept. 1947: voor vakarbeiders f 37.- p. week, voor on geschoolden f 35., p w.; 2) in de mnd. Oct. en Nov. 1947 en Mrt. 1948: voor vakarbeiders ƒ33.50 p.w., voor onge schoolden ƒ3250 p. w.; 3) van 1 Dec. 1947 ,t.m. 29 Febr. 1948: voor vakarbeiders 29.50 p. w., voor onge schoolden 28.p. w. Het tijdloon voor inwonende arbei ders is gelijk aan het tijdloon voor de vaste arbeiders, belast met melken en verzorgen van vee, terwijl voor kost en inwoning een bedrag var ten hoogste 12.p. w. in mindering mag worden gebracht. Voor plaatsvervangers, die op de ene Zaterdagmiddag en Zondag per 4 weken de noodzakelijke arbeid in verband met de veeverzorging ver richten, geldt een loon van ƒ1.per uur. Hetzelfde geldt voor de vaste arbeiders, indien zij bij gebreke van een plaatsvervanger zelf deze arbeid moeten verrichten. Omtrent de va- cantie en de z.g. snipperdagen wordt nog een nadere regeling getroffen. Deze overeenkomst betreft de ge meenten vallende of grenzende on middellijk aan de lijn Leiderdorp tot en met Woerden en Aarlanderveen- Reeuwijk. —Samson n.v. op reis. De firma Samson N.V. alhier heeft aan -het per soneel zowel te Alphen als Zwolle heden een goed geslaagde reis aan geboden. Per extra trein vertrok het gezelschap (ongeveer 700 personen) waarbij ook de echtgenoten en ver loofden behoorden, naar Rotterdam voor een rondvaart per „Koningin Emma" van de Ned. Stoombootmij. Verder werd een bezoek gebracht aan „Blijdorp" en gedineerd in de Rivièra-hal, waarbij de directeur de heer W. Samson sprak namens de fir ma en de heer de Koning namens het personeel. Nadat er nog enkele attracties wa ren uitgedeeld, arriveerde men te 10 uur te Alphen. Aanvragen brandstoffen kamer bewoners. In het tijdvak van 5 tot en met 11 September a.s. bestaat er gelegenheid tot het afhalen van formulieren voor het aanvragen van brandstoffen voor kamerhuurders en wel in het kantoor te Alphen a.d. Rijn en in de agentschappen tijdens de, zittingsdagen. Voor vaste brandstoffen voor ruimteverwarming komen alleen die kamerverhuurders in aanmerking, die een afzonderlijk te verwarmen woninggedeelte ter bewoning heb ben gehuurd. Het rantsoen dient te worden aangevraagd door de verhuurders. De volledig ingevulde formulieren dienen in het tijdvak van 12 tot en met 19 September te worden inge leverd onder overlegging van de stamkaarten van de inhuurders. boskoop Personalia. Voor het toelatings examen aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop, gehouden op 29 en 30 Augustus 1947 slaagden 56 candi dates G. W. Schreurs te Aalten, JN N. Groeneveld en W. T. Lemkes te Alphen a.d. Rijn, Mej. E. Grote, F. Hettema, G. J. v. d. Mespel, D. Schultheiss, H. J. P. Stortenbeker en G. J. Timmermans te Amsterdam; C. F. Wielsma te Bloemendaal, C. Beekenkamp, G. Benckhuysen, H. Schoemaker en J. I. Tjassens Keiser te Boskoop, H. Quadens te Bras- schaat (België), J. W. A. Turken te Dordrecht, G. A. ter Hennepe te Eindhoven, flSj. Canninga, L. J. de Jongh, J, Kempen, H. W. Reede, E. W. Schoenzetter en D. Verstraate te 's-Gravenhage, W. v. Bommel v. Vlo ten te Groningen, E. Spoelder en H. Visser te Haarlem, J. J. 's-Jacob te Haren (Gr.), B. Ch. Loman te Heem stede, G. Lanting te Hillegom, H. Wolters te Hilversum, G. J. Brou wer te Hoogland, P. Masurel te Lei den, J. A. M. Panhuysen te Maas tricht, J. G. L. Koomen te Medem- blik, E. Visch te Oldebroek, A. W. Brandt te Overveen, C. v, d. Berg, F. P. v. d. Berg, J. Hoedeman, A. P. van Loon, Mej. J. Maters en Mej. A. de Zeeuw te Rotterdam, M. H. Uiter dijk te Soestdijk, L. R. Minkenberg te Stevensweert, M. R. P. van Bas ten Batenburg te Tegelen, J. P. W. Griffioen te Tiel, B. v. d. Bergh te Utrecht, E. M. Crolla te Valkenburg (Limb.), C. F. des Tombe te Velp, E. M. Stroombeek te Voorburg, L. J. G. van Ewijk te Wenum, S. S. H. Roorda van Eysinga te Wageningen, E. Groot te IJmuiden, Mej. M. A. Spek te Zeist, J, G. F. Vromans te Zoeterwoude, A. J. H. Kuhlman te Zwolle. Afgewezen 6 candidates hazerswoude Geboren: Hendrika Maria d. v. J. de Hertog en T. S. de Groot; Jan z. v. A. v. d. Haven en J. Helmus; Adrianus Johannes Maria z. v. F Pan nebakker en A M. B. Verbakei; Mat thias Johannes z. v. C. P. Heijker en A. K. M. v. Vliet; Lenie d. v. J Raap horst en A H. v. Staveren. Johannes Pefrus Maria z. v. C. J. Vreeburg en C. M. P. Schakenbosch; Maarten z. v. P. v. d. Haven en M. Voorwinden. Getrouwd: Koop Klaver en Wietske Terstall. katwijk aan den rijn Tegen dat de regen komt! Door het Kringlbestuur van Kring 2 in Z. Holl. van de Stichting v. d. Land bouw is aan de georganiseerde land en tuinbouwers bericht kunnen wor den dat door 'bemiddeling van ge noemd bestuur oliepakkén beschik baar zijn a f 6.- per stel. Men moet zich melden aan het secretariaat Rijn straat 52. leimuiden Koninginnefeest. Zonder uit bundig feestvertoon', dus volgens de wens van de regering, heeft het Oranje Comité de verjaardag «van H.M. de Koningin gevierd. Maan dagavond om half zeven werd de Gymn.ver. Odi vanaf Sneeboer met muziek afgehaald om op het land van de Jong een demonstratie te geven. In zes groepen werd onder grote belangstelling gewerkt en het eerste optreden in het openbaar was heel goed. Een collecte voor de Niwin, die hierbij gehouden werd, bracht plm. 45,op. Na afloop werd bij de Burgemeester aan huis een serenade gebracht, waarbij Bur gemeester Bakhuizen enkele woor den sprak in de geest van de feest dag, Tenslotte werd door Sympho- nie nog enkele nummers uitgevoerd op het garageplein van Maarse en Kroon. Missiecollecte. Zondag hield Father Preide, die over enkele we ken naar de missie in Borneo ver trekt, een collecte die de mooie som van plm. 580,opbracht. leidschendam Motor terecht. Sinds begin Augustus j.l. werd van een by thee tuin Olsthoorn liggende motorboot de motor vermist. Daar deze motor van heel bijzondere constructie was loofde de eigenaar 100,uit voor hem die de motor kon terugbezor gen. Maandagmiddag werd bij de sluizen een motorbootje doorgelaten en het bedienend sluispersoneel ont dekte dat de motor overeenkwam met het signalement van de ver miste motor. De politie werd ge waarschuwd waarna de motor in beslag genomen werd. Deze werd door de eigenaar als zijn eigendom herkend. De motor was reeds door meerdere verkopershanden gegaan. Katholiek Thuisfront. De hier gehouden speldjesdag heeft 136,48 opgebracht. Geschoren en fiets kwijt. Iemand die er netjes wilde op staan liet zich scheren in de salon aan de Dam straat en liet zijn fiets onbeheerd voor de zaak staan. Toen hij vhn zijn baard verlost was bleek hij ook ontdaan te zijn van zijn fiets. Deze was spoorloos verdwenen. lisse „De Luchtklievers". Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Roo- zendaal 81 Km. Gelost om 12 uur; aankomst eerste vogel 13 uur, 26 min. 25 sec. De uitslag is: P. v. d. Hulst 1, 4, 6; T. Asschenberg 2, 16; A. de Wit 3, 11, 12, 33, 34; A. v. d. Berk 5, 7; A. v. d. Poel 8, 9, 19, 20, 27, 38; C. lgera 10; N. de Kuyper 13, 23; H. J. van Diest 14, 15, 17, 24. 28, 29, 31, 32; Jac. van Es 18, 21, 37; L. Drost 22; G. Paardekooper 25, 36; H. Meyer 26; H. van Kesteren 30; P. Kops 35. nieuwveen Raadsvergadering De Raad. de zer gemeente zal op Vrijdagavond 8 uur a.s. in een openbare vergade ring bijeenkomen.' rijnsburg Rloemenfefest. Ter gelegenheid van het Koninginnefeest pleegt men heir ter plaatse veelal een bloemen corso, men zou het ook een bloemen- feest kynnen noemen. De feeste lijkheden ter ere van H. M. de Koningin waren thans om de beken de redenen uitgevallen doch het bloe mencorso was niet afgelast. Waarom trouwens ook. Zulks is geen uitbun dig vertier doch een laten zien wat Rijnsburg vermag te bewerkstelligen op het gebied van bloementeelt en versiering. Een vijftigtal deelnemers hadden hun beste beenetje voorgezet en toen te 10 uur de keuringscommis sie aan haar werk moest beginnen, bleek die taak zwaar, zeer zwaar te zijn. Een bloemenzee, Rozen, Anje lieren, Anjers, Dahlia's, Gladiolen, Afrikanen, Asparagus, enz. enz. De ene auto al mooier en kwistiger ver sierd dan de ander. Het is bekend dat wat Rijnsburg doet, dat doet het goed. Na de keuring werd een rondrit door Rijnsburg gemaakt om daarna de ver re omgeving van deze versierings prestatie te laten meegenieten. De tocht ging over aKtwijk a. d. Rijn naar Valkenburg, Wassenaar, Den burg, Veur, Voorschoten, Leiden, Haag, Scheveningen, Rijswijk, Voor- Oegstgeest naar Rijnsburg om daarna nog een extra tochtje over Katwijk Rijn naar Katwijk a. Zee te maken. sassenheim Overdracht Bank voor de Vrouw 1944—1945. De in het Park ver rezen bank „de vrouw", dragende het opschrift „Ende zij despereerden niet> de vrouwen, 19441945", is Maandagavond in tegenwoordigheid van slechts enkele belangstellenden door de Oranjevereniging aan de Gemeenteovergedragen. De heer Bije, voorz. van de Oran jevereniging. gaf een overzicht van de totstandkoming van de bank. »De man, die het idee naar voren bracht, had zich wel iets anders voorgesteld, n.l. een monumentale bank met pilaren. Daar de kosten uit vrijwillige bijdragen moesten worden gevonden, werd een beroep op de ingezetenen gedaan, doch de sympathie was groter dan de offer vaardigheid, wat tot gevolg had. dat er een nieuw plan, dat minder kost. te, moest worden ontworpen en het resultaat is nu hier. De parkwachter heeft zorg gedragen voor versiering met bloemen. Hij eindigde met de wens, dat velen op deze bank enige verpozing mogen vinden en draagt daarna de bank aan de gemeente over.. De burgemeester aanvaardde namens" de gemeente met genoegen deze bank Al is deze dan ook niet zo monumentaal als gedacht was, toch houdt deze bank de herinne ring vast aan de hongerwinteivioen de vrouwen met het noodkacheltje en weinig ingrediënten iets eetbaars voor ons klaar wisten te maken. Hij hoopt dat de bank nog vele jaren hiervan zal getuigen, al zal het hout wel eens vernieuwd moe ten worden en de geschilderde let ters opgehaald. Na een beroep gedaan te hebben op de ouders om de jeugd van baldadig heid te weerhouden, neemt hij de bank namens het gemeentebestuur over. Rijkspostspaarbank. Ami het postkantoor Sassenheim werd gedu rende de maand Augustus '47 inge legd f 20.904,10, terugbetaald f 17.986,88. Het laatste door het kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 7110. Geboren: Elisabeth Maria d. v. C. W. Smeltink en M. J. Hunck; Frans z. v. H. L Booij en J. J. v. Staveren. Ondertrouwd; Johannes Th. J. Kap tijn 26 j en Elizabeth C. de Groot 25 j,; Cornelis Bras 28 j. en An'tje Dijk stra 24 j.; Hendrik W. MÓhlmann 28 j. en Atina C. Durielx 25 j. Getrouwd J. W. Preenen 30 j. en Th. Th. Reeuwijk 33 j. ter-aar TUINDERS KOMEN BIJEEN. Op Woensdag 10 Sept. a.s. zal de kring „de Veenstreek" van de Kath, Land- en Tuinbouwbond in het Pa rochiehuis te Langeraar een verga dering houden waar besproken zal „De grote en onhoudbare nood de Tuinbouw". In de veenstreek voor de" tuinders een zodanige noodtoestand ontstaan, dat vele be drijven en gezinnen met ondergang worden bedreigd. Om dit te voor komen zal getracht worden een weg te vinden, die kan leiden tot een oplossing. Met vereende krach ten zal alles in het werk worden gesteld en geen poging onbeproefd worden gelaten om dit doel te be reiken. Geboren; Felix Petrus Cprnelis z. v. W. Schuurbiers en C. W. v. d. Laan, Hendrica Cornelia Maria d. v. A. W. Lek en C. E. A. Koeleman, Margaretha Johanna Simonie d. v. N. G. Piéterse en H. E. Hoogervorst, Henricus Gerardus Maria z. v. P. H. Valentijn en J. H. Keijzer, Leen Adrianus Anthonius z. v. A. J. v. Eyk en E. Berk voorhout Foreholte—MeerburgDeze voet balwedstrijd werd onder grote be langstelling gespeeld ten bate v. Kath. Thuisfront. Al dadelijk laat de thuis club goed open spel zien, verschil lende schoten gaan de Meerburg ke per goed af, maar na tien min. moet hij zwichten voor een harde schuiver der F. linksbuiten (1-0). Dan enkele gevaarlijke doorbraken van Meerburg maar de F. achterhoede wee't van geen wijken. Met een schitterende kopbal van de F. midvoor komt de stand op 2-0. In de tweede helft schijnt Meerburg uit een ander vaatje te tappen, althans in de 2e minuut scoort hun rechtsbinnen (2-1). Fore holte gaat dan weer 'tot het offensief over en na 11 min. zien we weer een goed doelpunt van de rechtsbuiten (3-1). Nogmaals passeert de F. mid voor de Meerburg-doelman en zijn de Voorhouters verdiende overwin naars met 4-1. Geboren: Margaretha Wilhelmina, d. van W. Anker en J. M. Schippers; Jacobus Albertus, z. van Th. de Bruijn en M. C. Parlevliet: Roelof Jelle, z. van D. Oostergo en A. Var- kevisser; Geertruida Marina Sietske, d. van P. W. van der Schraaf en S. W. Remeus; Christiaan, z. van A. P. Ipenburg en C. Berkhuizen; Adriaan, z. van A. G. Vette enH. W. v%n Ste- kelenburg; Cornelia Johanna Catha- rina, d. van J. P. Segaar en C. Meg- chelse; Ada Theodora Adriana, d. van F. J. Wassenaar en M. van Santen. Overleden: Gijsberta Opdam, 100 j., weduwe van Cornelis Meyer; Jo hanna Maria van der Marei, 82 j., wed. van Matthijs Schipper. Ondertrouwd: Klaas Jaarsma 23 j. en Geertruida Krösschell 23 j. Wil helmus Schrijvers 32 j. enMargare- tha Johanna van Hemert 30 j.;_ Hen drik Johan van Venetië 37 j. en Machtelje van den Nieuwendijk 33 j. Gehuwd: Arie Blok 32 j. en Janne- ke Poot 34 j.; Pieter van der Marei 26 j. en Anna Sara Berkhuizen 23 j. wassenaar ATHLETIEKWEDSTRIJDEN IN WASSENAAR. De Koninginnefeesten in Wasse naar werden Zaterdagmiddag inge luid met regionale atletiekwed strijden op het Blauw Zwart-terrein aan de Katwijkseweg. De wedstrij den stonden onder auspiciën van de Leidse '>Athletiek-commissie, terwijl de organisatie in handen was gelegd van het bestuur der plaatselijke gymnastiek- en athletiekvereniging W.I.K. Voor de wedstrijd werd als sym bolische opening per estafette een brandende fakkel overgebracht van het Raadhuis naar het sportterrein, waar een Olympisch vuur werd ontstoken, dat gedurende de wed strijden bleef branden. Er was grote belangstelling van de zijde van het publiek en de wedstrijden hadden een vlot verloop, terwijl verschillen de fraaie prestaties werden gele verd. Ook Leidse athleten namen aan de wedstrijden deel. Hier volgen de belangrijkste re sultaten: De 80 meter meisjes A werd in twee series gelopen; M. Hendriksen van W.I.K. won de eerste en T. Noort van Z.L.C. won de tweede serie in resp. 10.6 en 11,7 sec. De finale bracht aan mej. Hendriksen de overwinning in 10.6 sec., terwijl het Z.L.C.-meisje T. Noort zich 4e plaatste in 11.6 sec. Bij de 100 meter heren C. kwam L. H. v. d. Vos van ZLC als tweede aan in 12.3 sec. achter J. Hoogen- doom van Nurmi. terwijl de tweede serie werd gewonnen door H. van Beek van WIK in 11.9 sec. De der de serie werd gewonnen door de ZLC-er J. Riethoven in 11.8 sec. Beide ZLC-ers verbeterden in de finale hun tijd: Riethoven werd eerste in 11.4 en v. d. Vos tweede in 11.5 sec. De 100 M. heren D klasse werd in 4 series gelopen. In de tweede serie plaatsten H A. Bonte (Donar) en Florijn (Holland) zich resp. tweede en derde achter Houtman van de Trekvogels. In de vierde serie werd de Holland-loper J. v. Nood tweede achter v. d. Horst van Excelsior. De finale werd gewonnen door v. d. Horst; J. v. Nood werd derde. De 800 meter heren B en C klasse bracht een fraaie overwinning van de ZLC-er J. Riethoven in 2 min. 7 sec. De 5000 meter loop voor A B en C klasse leverde een ondubbelzinnige overwinning op voor de WIK-ath- leet C. Dijkgraaf in 17 min. 6.4 sec. Zijn clubgenoot J. Zoetemelk werd tweede en A. J. C. v. l?akel van Holland derde in 17 min. 18.7 sec. Bij het verspringen dames E-klas- se sprong mej. A. Wakka van ZLC zich eerste met 4.66 M. Na afloop van de wedstrijden volgde in Huize „Nieuw Rijksdorp" aan de Berkheistraat de prijsuitrei king, 'die in een allergenoeglijkste stemming verliep. De prijzen wer den uitgereikt door de heer H. Brou wer, voorzitter der Koningin Wil- helmina-wereniging in Wassenaar. zoetermeer Voetbal. Uitslagen: DSO—CH CR 32; DSO 3Nootdorpse Boys 2 1—3: DSO aDWO a 1—4; DSO b DWOb 0—1: DSO c—DWO c 0—8. Geboren: Dina d. v. G. v. d. Tas en G. Kappeiein. Helena Adriana Jo hanna d. v. A. J. v. Reeuwijk en E. Vis. i Ondertrouwd; A. de Jongh 37 j. en M. Hagers 28 j. .Getrouwd; P. Reuneker 23 j. en M. LAATSTE BERICHTEN weersverwachting LEGERBERICHT NEDERLANDS ACTIE- COMMUNIQUE. Het Nederlands actie-communiqué van heden meldt, dat zonder ophou den in de bevrijde gebieden bedrei gingen tot moord, ontvoering en brandstichting plaatsvinden tegen de loyale bevolking. Dit geschiedt door ingeschoven terreurgroepen. Op Java en Sumatra werden wederom Neder landse patrouilles, posten en bivaks beschoten. In de nacht van 31 Aug. zijn Chinese inwoners van Soember bij Cheribon door een groep van de TNT overvallen. Hun woningen wer den geplunderd en daarna in brand gestoken. Vyftig Chinezen worden nog vermist. Ten Noorden van Tjima- hi in West-Java werden Chinezen door de TNT beschoten. In het ge bied van Padang worden degenen, die kleding en voedsel van de Neder landers aannemen als verraders ge brandmerkt en bedreigd. DE REPUBLIEK SLAAT ALARM. In een boodschap tot de Veilig heidsraad verklaart de republikeinse regering, dat de Nederlanders een „oorlog van grote omvang" voorbe reiden en dat op zekere plaatsen troe pen-concentraties worden waargeno men. Zij dringt aan op het zenden van een onderzoekcommissie door de Veiligheidsraad en geeft een lijst van een zeker aantal schendingen van de order tot staken der vyandelykhe- den en „wreedheden", in de loop der laatste weken dofcr de Nederlanders bedreven. Genoemd worden mitrail leurbeschietingen, door Je Neder landse luchtmacht op treinen met evacué's en op de burgerbevolking uitgevoerd, en voorts een aantal moorden en daden van geweld, be dreven door Nederlandse militairen. M. Hoogduin 18 j., J. J. Hogebrug 23 j. te Moerkapelle en C. S. Rozen - boom 26 j., A. C. Sprinkhuizen 24 j. te Nootdorp en C. M. Berk 23 j., W. Bos 29 j. te Vinkeveen en N. Versloot 28 jaren. zoetermeer „De Witpen". Uitslag van de afgelopen week gehouden wed vlucht vanaf Roosendaal. Afstand K.M. De duiven werden om 9 u. gelost. De eerstaankomende duif vloog de route in 9 u. 55 min. 12 s., de laatste in 10 u. 11 min. 4i sec. De eerste prijs werd behaald door A. Brussee, de 2de door P. Heynen en de 3de door N. de Braber. Vrijdag a.s. inkorven voor Sint Kost Waver tussen 56 uur. Voetbal. Een Zoetermeerselftal gevormd uit leden van DSO DWO, zal op Zaterdag 6 September tegen de sterke derde klasser BEC uit Delft in het veld treden. De ba ten zullen geheel ten goede komen aan het fonds tot bestrijding der tuberculose. zoeterwoude PROCESSIE NAAR DEN BRIEL. Het dekenaat Zoeterwoude hield voor het 't eerst na de oorlog haar traditionele bedevaart naar Den Briel met 250 pelgrims, 's Morgens 10 uur reden 9 bussen het oude geu- zenstadje binnen. Pastoor Heydeman van Nootdorp droeg om 10.15 uur een plechtige H. Mis op in de bede vaartskerk geassisteerd door de ka pelaans van Nootdorp en Zoeter- v/oude H.-R. Er volgde hierna een processie met de reliekschrijn naar de martelplaats, onder het gezamenlijk zingen van beevaartsliederen. Met een kort gebed en het aflezen van de ingekomen intenties werd de proces sie gesloten De vrije tyd werd n* deze ommegang besteed voor het ver sterken van de inwendige mens. Om 3 uur volgde een plechtig Lof gece lebreerd door pastoor Klaverwey- den met assistentie van kap. Koo men en pater Onderwater uit Brits Kameroen. In de navolgende proces sie met het Allerheiligste hield De- kent Bont een toespraak met als tekst; „Het uur komt, waarop men zal denken goed te doen door u te vervolgen". Deken Bont schilderde de plaats waarop eens 19 van de bes te van ons hun leven gaven voor God en Zyn Kerk, en waarop nu, ten spijt -van alle beproeving een heerlijk monument de oude turf schuur vervangt. Met het zingen van het Te Deum werd de processie gesloten. Na enige vrije tijd baden de pelgrims tezamen de H. Kruisweg en werd er gelegen heid gegeven tot het wijden van re ligieuze zaken. Dit was het einde van een stichtende bedevaart. zoeterwoude Geboren: Johannes Cornelis z. v. J. L. v. Goozen enL. Lems, The- resia Cornelia Maria d. v. C. P. v. d. Poel en P. A. Dobbe, Sijmen Chris tiaan z. v. H. de Vreede on T. Schel lingerhout, Johannes Albertus Maria z. v. J. Th. v. d. Maat en H. A. Fui- kenflagel, Catharina Cornelia Maria <i. v. N. C. v. Velzen en A. M. v. Kampen, Cornelis Johannes Maria z. v.A. J. Vreeburg en E. C. Dolle, Geertje Johanna Pauline d. v. W. Zuiderduin en P. Koekebakker, He lena Johanna d. .v J. G. v. d. Krogt en H. M. v. Velsen. Ondertrouwd: C. v. d. Akker 30 j.- en C. A. Turk 22 j., A. A. Kraan 27 j. en J. M. v. d. Poel 26 j. Getrouwd: J. Th. Romijn 29 j. en H. C. v. d. Geer 24 j. RUSTIG WEER. Tamelijk koele nacht met op nieuw op vele plaatsen nevel- of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen. Morgenmiddag tijdelijk wat wolkenvorming, doch bijna overal droog en vrij zonnig weer. Weinig wind. oooooooooooooooooooooooooooooooooo SPORT VOETBAL GROTE ZEGE VOOR ARSENAL. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden in de Engelse League luiden: Eerste divisie: ArsenalCharlton Athletic 60; Derby CountyBurn ley 11; Grimsby TownWolver hampton w 04; LiverpoolManches ter United 22; Manchester City Everton 01; MiddlesbroughShef field United 30; PortsmouthSto ke City 3—0. Tweede divisie: Birmingham City Coventry City 11; BradfordNot tingham Forest 31; FulhamWest Bromwich Albion 01; Leeds United Barnsley 41; Luton Town Brentford 30; New Castle United Chesterfield 23; Plymouth -Argyle Leicester City 0—0. ATHLETIEK. 1 I WIM SLIJKHUIS ZEGEVIERT TE HELSINKI. Gisteren heeft Wim Slijkhuis zijn eerste wedstrijd op de 3000 M. te Helsinki gelopen en hij won de race in 8.18.6. Tweede was Helge Peraela in 8.18.8, der Siltaloppi in 8.19. Een wedstrijd dus vol spanning! GYMNASTIEK R.K. Gymnastiekver. „Sportief". De vacantie is voorbij; fris en vol sportieve moed gaan we weer be ginnen. De Woensdagmiddagclubs zijn deze week weer van stapel ge lopen, Vrijdagavond beginnen in de gymzaal van de H.B.S.. Mariënpoel- straat, de volgende clubs. 5.456.45 uur: meisjes, die in 1947 dertien jaar geworden zijn; 6.457.45 uur: meisjes, die in 1947 veertien en vijftien jaar geworden zyn; 7.458.45 uur: meisjes van zestien tot een en twintig jaar; 8.459.45 uur: dames van een en twintig jaar en, daarboven. Nieuwe leden kunnen zich tijdens deze lesuren bij het bestuur op- twee eerste clubs te groot werd, zijn deze twee clubs gesplitst en is een nieuwe club ingelast op Maandag avond. Deze club staat eveneens on der leiding van de heer N. Duin dam, leraar M.O.; het lesuur wordt gegeven in de gymzaal van de Meisjesschool, Ursulasteeg, van 6 tot 7 uur. De clubs op Woensdagmiddag worden gehouden van 4.15 tot 5.15 uur voor de meisjes van 6 tot 9 jaar en van 5.15 tot 6.15 uur voor de meisjes van 9 tot 12 jaar. Gezamenlijk zullen we dit jaar zorgen voor een pittige geest, ter wijl we bij de aanstaande uitvoerin gen en wedstrijden zullen laten zien wat „Sportief" kan. Het Bestuur. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). FOSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Kota Baroe, RotterdamJava, pass. 2 Sept. 16 uur Gibraltar. Noordam, wordt 5 Sept. ca- 2 uur van New York aan de Hoek van Hol land verwacht. Oranje, 2 Sept. van Singgapore naar I Batavia, alwaar 4 Sept. verwacht. marktberichten VEUR, 3 Sept Groenten. Toma ten I t.m. V 16—17. id. CC bonk ƒ16, Komkommers I /li13, id. II ƒ6—9, id. Ill ƒ46, Bloemkool ƒ30 —52. Sla 2.80—24. Spinazie f 7—20, Andijvie 17, Peen ƒ9—16, Pos telein 918. R'VEEN, 3 Sept. Bloemen. Chrys September Yellow 714 ct.( id. Wit 11—29 ct„ id. Bruin 12—16 ct.. id. Rayonant Wit 414 ct, id. Lila 6—19 ct., id. Geel 8—15 ct., id.Amber 14 ct.. Asters 7—13 ct.. Dwergas ters 314 ct., Dahlia's 636 ct., Am. Anjers 4070 ct., Gladiolen 2225 ct. Groentenveiling. Augurken fijn 22.5025. id. fijn bastcr ƒ7.75 8, id. baster 4.50, nd. grof 3, id. bommen 0.601, id. stippel 1.40, Snijbonen 8.50—9.50, id. Stok 2.10 2 30, Prinsesbonen 9.2010.40, Dubb. Stambonen 6.208.90, Spek- bonen 1.606.30, Pronkbonen 4 4.60, Krópsla 427, id. Velllen f 21 38, Andijvie ƒ2737, Tomaten A ƒ16—28, id. B. ƒ16—27, id. C ƒ16— 20, id. bonken 1416, Komkommers 618, Bospeen ƒ2123, Peen f 6, Kroten 47, Meloenen 2252, Aardbeien (2e O.) ƒ0.901.15. TER AAR, 3 Sept. Groenten. Kassnijbonen 14, Snijbonen 3.10 12.20, id. afw. 0.80—2.80. Stokprin- sen ƒ7.30—12.50, id. afw. ƒ2.80, Spekbonen f 4.908.10, id. afw. 0-70 2.20, Witte Pronkers f 2.105.55, id. afw. 0.700.95, Stambonen 5 11, id. afw. ƒ2.60 per 10 kg., Bloem kool 251 ct. per stuk, Bospeen 14 20 ct. per bos, Sla 2—24 ct. per stuk, Peterselie 3 ct.. Selderij 23 ct. per bos, K.K. 222 ct. per stuk, An dijvie 1229 ct., Aardappelen 7 ct.. Kroten 314 ct., Waspeen I 817 ct. id. II 4 ct. Tomaten 1628 ct.. Rode Kool 1321 ct-, Savoye kool 23 ct.. Groene kool 624 ct., Witte kool 11 ct., Boerenkool 3 ct.. Poste lein 17 ct., Uien 615 ct., Slavellen 429 ct., Rabarber 2 ct. per kg., Drui ven 75 ct. per pond, Asters 6 ct. per bos, Fijn I 1.051.06, id. II 66 ct., Fijnb- I 31—32 ct., Bast. I 18 ct., Grof I 12 ct., Stippel 5 ct. per kg., Fijn stippel 2.90 per 25 kg. KATWIJK a. d. RIJN, 3 Sept. Groenten. Bloemkool I A 110 137, id. I ƒ70—129, id. II f 48—60, id. JU ƒ26—35, Bospeen ƒ8—35, Was peen I 14—27.50, id. II ƒ9—16 50, Herenbonen 82126, Snijbonen 18 32, Pronkbonen ƒ6062, Kroten I ƒ14—15.75, id. II ƒ3—5.25, Sla I ƒ12—19, id. n ƒ8.90—9.10, Andijvie ƒ3150, Groene kool ƒ2128, Rode kool 2121.40, Rabarber 34, Sel derie ƒ45.50, Peterselie ƒ2.70 3.30, Aardappelen 9.209.80, idem drielingen 6 30—6.40, Uien 715.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3