Verdeel het opgepotte goud RADIO Op korte golf L.O.-ïnspecteur B. van Julsingha neemt afscheid De Nationale athletiekwedstrijden van „De Bataven DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Verrassend voorstel van Bevin DEVIN, DE BRITSCHE MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN, deed gisteren tijdens een rede voor het Britse verbond van vakvereniging gen een beroep op de Ver. Staten om het goud, dat daar in Fort Knox ligt opgeslagen, onder de deviezen-arme landen te verdelen, om zodoende een einde te maken aan de voortdurende chaos op het gebied van de in- internationale deviezen-uitwisseling. Hij deelde verder mede, dat hij zal trachten een tolunie tot stand te bren gen tussen de verschillende delen van het Britse rijk, terwijl tegelijkertijd, zoals op de conferentie in Parijs is voorgesteld, zal worden nagegaan of het mogelijk is een tolunie te s-luiten tussen de 16 Europese landen, die thans besprekingen voeren over het Marshall-plan. Het antwoord aan Lovett Met dit voorstel heeft Bevin tevens een antwoord gegeven op de rede van de Amerikaan Lovett, die een zó snel le teruggang van Europa constateer de, dat niet gewacht kon worden op de uitvoering van het plan-Marshall. Bevin zeide, dat hij zich wel bewust was, dat zijn woorden over het goud van Fort Knox onaangenaam voor de Amerikanen moesten zijn, maar naar zijn mening heeft Amerika zichzelf moeilijkheden bezorgd en de hoge be lastingen in het eigen land veroor zaakt door het goud van Fort Knox niet opnieuw te verdelen. „Indien gij ergens ter wereld een nieuwe goud mijn zoudt ontdekken, zou dat een groot voordeel voor u zijn. Maar daar is goud, wat reeds gedolven is, en waarmede niets wordt gedaan. Ik ben er zeker van, dat dit een van de beste middelen is om de koopkracht van de verwoeste gebieden weer te doen toe nemen. V.S. ZIJN VERRAST. v Het voorstel van Bevin om tot ver deling van het goud van Fort Knox over te gaan, is voor Washington klaarblijkelijk een verrassing, meldt Ass. Press. In New York verklaarde de Amerikaanse minister van Finan ciën, John Snyder, die naar Londen scheepgaat met de Queen Elisabeth", dat hij nög geen gelegenheid heeft ge- BUITENGEWONE ALGEMENE VERGADERING SINT RAPHEëL. De R.K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel St. Raphaël kwam gis teren te Utrecht in buitengewone vergadering bijeen ter bespreking van de per 1 Januari 1948 komende her ziening van het reglement dienstvoor- waarden. In de vele ingediende voor stellen werd vastgesteld, dat op de duur de lonen onvoldoende zullen zyn als de prijzen niet omlaag gaan. Er bestaat een algemeen verlangen tot verbetering in de verhouding tus sen lonen en prijzen. Bij de laagst- bezoldigden moeten de lonen absoluut onvoldoende worden geacht. Het hoofdbestuur zal de nodige stappen doen teneinde de onhoudbare span ning tussen lonen en prijzen te be stemder plaatse nog eens te onder strepen. Verlaging- der prijzen is te verkiezen boven loonsverhoging, doch langer uitblijven van een tastbare prijsverlaging maakt de aanpassing der lonen thans dringend noodzake lijk. De vergadering, die -onder leiding stond van de heer M. Blommers, nam een motie aan in de geest van het be sprokene. Voorts werd hierin het hoofdbe stuur opgedragen met alle ten dienste staande middelen te ijveren voor een meer draaglijke verhouding tussen lonen en prijzen. VRIJDAG HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.45 Gram.muziek. 8.0C Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Och tendconcert. 10.15 Uit het boek der boeken. 10.40 Haags Matrozenkoor. 11.00 De Zonnebloem. 11.35 Als de ziele luistert. 12.33 Harmoniemuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek? Een goed boek! 13.50 Van man tot man. 14.20 Koorzang. 15.00 Omroepkamer- orkest. 18.30 Progr. Ned. Strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.25 Kwar- tier voor de Kajotters. 19.40 Gram. muziek. 20.12 De Gewone Man. 20.50 Een nieuw leven, hoorspel. 22 30 Nieuws. 22.45 Kath. Nieuws. 22.50 Dansorkest o.l.v. Klaas van Beeck. 23.30 Het London Palladium Orkest. VOETBAL HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 8.00 Nieuws. 8.18 Opera- progr. 9.00 Lichte morgenklanken. 10.20 De regenboog. 11.05 Jussi Björling zingt. 12.32 Sportagenda, 12.37 Skymasters. 14.20 Werken van Brahms. 16.00 Bekende Ouvertures. 17.00 Miller sextet. 18.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 21.20 Maurice Cheval- lier. 23.00 Nieuws. 23.15 Sympho- nisch Concert. RADIO-FLITSEN Hart v. Brabant....Wapenschouw 1947 Op Zondag 7 Sept a.s. zal over de K.R.O. een radio uitzending plaats vinden t.b.v. het aanstaande lande lijke Congres van de Kath. Midden standsbond "te houden in 's-Herto- genbosch. De heer J. Bakker zal spreken over de grote betekenis van dit Congres voor de gehele middenstand. Terug nj\ar matigheid en eenvoud. In het kader van haar acties ter bevordering van de christelijke ma tigheid heeft Söbriëtas in Sept. twee uitzendingen voor de K.R.O. Op Za terdag 6 Sept. spreekt Willem H. F. Vloeijberghs over de Dr. Ariënsver- eniging en het reddingswerk van al coholisten. Op Zaterdag 20 Septemb. spreekt H. Leemrijse jr. over het on derwerp: ,,Een belangrijke opvoe dingskwestie". De uitzendingen wor den gehouden van 16.20 tot 16.30 uur. had het voorstel te bestuderen en bij zichzelf uit te maken, wat de gevol gen daarvan konden zijn. Een woord voerder van het ministerie van Fi nanciën verklaarde tegenover de Amerikaanse verslaggevers: „Wan neer andere landen goud nodig heb ben, kunnen zij dat van ons krijgen, zoals wij het van hen gekregen heb ben,door het geld op tafel te leggen tegen onze prijs van 35 dollars per Amerikaans ons" (28.35 gram). Een andere woordvoerder merkte „Bevin's yoorstel schijnt hierop ïer te komen: geef mij het goud, dat ik u verkocht heb, zodat ik het u weer kan verkopen". ZO BEWAART MEN DE DEMOCRATIE. De leider van de gematigde vleu gel der Hongaarse Kleine Boeren partij, Istvan Szolmoky, is door de politieke politie gearresteerd. Hij heeft aangedrongen op een krachtige partijverklaring wegens de onregel matigheden bij de verkiezingen van Zondag. Het conflict te Almelo Nieuwe poging tot verzoening ?j Van de 400 arbeiders bij de textiel fabriek Ten Cate te Almelo, die ten gevolge van de staking zonder werk zijn gekomen, hebben thans 90 man het werk kunnen hervatten, aldus werd gisteren bekendgemaakt op een vergadering van de Unie van Vakcen trales te Almelo. Tevens werd mede gedeeld, dat de Textielunie besloten heeft, de bij haar aangesloten arbei ders, die buiten hun schuld werkloos zijn geworden, reglementair te on dersteunen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Enschede heeft thans de ontslagaan vrage van de ruim 300 arbeiders in behandeling genomen. Zij zal Vrijdag een beslissing nemen, doch de eind uitspraak berust bij Den Haag. In dien de ontslagaanvragen worden in gewilligd, zouden de 300 arbeiders elders werk kunnen zoeken. Van officiële zijde acht men een dergelijke beslissing echter onwaar schijnlijk, aangezien daarmee de pro ductie van een der belangrijkste tex tielfabrieken in ons land ernstig zou worden gestagneerd. Veerleer ver wacht men, dat alsnog pogingen zul len worden gedaan de partijen tot el kaar te brengen. TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF EN 150.000 BOETE. Het bijzondere gerechtshof te Am sterdam heeft J. W. Ederveen en P. M. van Dam, firmanten van een voormaligen houthandel te Bunnik, elk tot een gevangenisstraf van twee jaar veroordeeld met aftrek van dc tijd, dborgebracht in preventieve de tentie, en ontzetting uit de burger lijke en politieke rechten voor de tijd van het leven. Voorts moeten beide veroordeelden een boete van 150.000 betalen. Verdachten hadden gedurende de oorlog grote partijen hout aan dte Duitse weermacht geleverd en werk zaamheden verricht ten behoeve van de Duitse oorlogsvoering. DE CONSUMENTENPRIJZEN VAN BESSEN- EN FRAMBOZENSAP VAN OOGST 1947. De consumentenprijzen voor bes sen- en frambozensap van oogst 1947 zijn als volgt vastgesteld: Voor fles sen met een inhoud van 360380 cc rode bessensap per fles 0.64, zwarte bessensap per fles 0.81, Frambozen- sap per fles 0.76. Voor flessen met een inhoud van 740760 cc: rode bes sensap per fles 1.23, zwarte bessen sap per fles 1.59, frambozensap per fles 1.49. Voor flessen met een in houd van 9801000 cc: rode bessen sap per fles 1.63, zwarte bessensap per fles f 2.10, frambozensap per fles 1.97. Indien flessenmaten worden gebruikt, welke van de genoemde standaardmaten afwijken, zullen de prijzen in een evenredige verhouding staan tot de genoemde prijzen. Op het etiket van elke fles moet de naam, eventueel merk, van de fa brikant vermeld staan en de voor de consument vastgstelde prijs, alsmede de inhoud vart de fles. BEURSO VERZICHT Bij gebrek aan factoren, die enige stimulerende invloed op het verloop van de effectenbeurs konden uitoefe nen, verschilde de markt van gisteren niet m belangrijke mate van die van eergisteren. Ook gisteren hield het publiek zich gereserveerd en legde men een neiging aan de dag om het verloop van zaken rustig aan te kij ken. Ondanks het feit, dat de vacan- tieperiode 'ten einde loopt, viel er dus nog niet veel opleving in de affaire te bespeuren. Daartoe zullen andere factoren nodig zijn, waartoe in de eerste plaats wel gerekend mag wor de ontwikkeling van de Indonesische kwestie. Waarover deze week hier te lande besprekingen gevoerd worden. Niettemin blijft de ondertoon van de markt niet ongunstig en doen zich geen koersverliezen voor. Indentiek aan het marktbeeld van Maandag vielen ook nu enige koersverbeterin- gen te 'bespeuren, al moet hieraan terstond worden toegevoegd, dat de handel van geen betekenis was en de beurs ook aan het slot ortgeanimeerd bleef. Prolongatie 2% procent. De Amerikaanse vlieger Cliff Evans bezocht de door hem geadopteerde familie van de Bogaert te Hedel. Voor de dochtertjes van van de Bogaert bracht hij een paar 'kleine gouden klompjes mede. Evans speldt de klompjes op het jurkje van een van de dochtertjes. EXPORT TUINBOUWPRODUCTEN NAAR ENGELAND IN GEVAAR. Groot-Brittannië, dat dit jaar een der grootste fruit- en groenten- oogsten uit zijn geschiedenis heeft, zal volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van voedselvoor ziening waarschijnlijk als gevolg van een protest van de zijde van de bin nenlandse kwekers de invoer van buitenlandse vruchten en groenten stopzetten. Deze kwekers wijzen er op, dat de vruchten aan de bomen rotten en dat zij geen afnemers kun nen vinden, terwijl nog tot voor en kele weken maandelijks voor 2 mil- lioen pond sterling aan fruit uit Ita lië werd ingevoerd. VROUW VERGIFTIGDE HAAR MAN* MET RATTENKRUIT. Maximum straf geëist. De Almelose rechtbank heeft Dins dagmorgen de zaak behandeld tegen de 37-jarige Engelina L., uit Wierden (O.), die in Januari van dit jaar haar man, den 58-jarigen V., door toedie ning van rattenkruit heeft vergiftigd. Op 7 Januari had verdachte in Al melo bij een drogist een doosje Ro dent gekocht. Zij had enige dagen daarna wat van dit rattenkruit in een kopje koffie van haar man 'gedaan, die enigen tijd later overleed. Op een vraag van de president, welke motieven verdachte had voor haar misdaad, gaf zij als drijfveer op, dat haar man de kinderen uit zijn eer ste huwelijk beter behandelde dan die uit het tweede. Dit bleek echter niet juist te zijn. De officier van justitie, mr. Ro- singh, achtte het bewijs geleverd en was.' van oordeel, dat er geen enkele verzachtende omstandigheid aanwe zig is, weshalve hij de hoogste straf: twintig jaar gevangenistsraf, eiste. Uitspraak over 14 dagen. VLEESWAREN IN BLIK. In verband met de krappe blikvoor- raden, waarover ons land beschikt, heeft het Bedrijfschap voor Vee en Vlees met ingang van 1 September 1947 verboden vleeswaren en vlees- warenproducten (producten, waarin vleeswaren geheel of gedeeltelijk zijn verwerkt en producten, welke uit vleeswaren zijn bereid of vervaar digd) in blik te verpakken. Daarnaast zal het van 1 Januari 1948 af verboden zijn in blik verpakté vleeswaren en vleeswarenproducten voorhanden of in voorraad te hebben, te verhandelen, te verkopen, te ko pen, te vervoeren, af te leveren of te ontvangen voor zover ze niet hier te lande zijn geïmporteerd. Genoemde verbodsbepalingen zullen niet gelden voor in blik te verpakken, resp. in blik verpakte vleeswaren en vleeswa renproducten, bestemd voor export of scheepsproviandering, mits op grond van die bestemming blik is toegewe zen. Evenmin gelden ze voor wat be treft het voorhanden hebben van vleeswaren en vleeswarenproducten m blikverpakking, bestemd voor ge- zinsverbruik. Belanghebbenden dienen dus alle alle thans nog aanwezige voorraden niet-geïmporteerde vleeswaren of vleeswarenproducten in blik, waar voor de bovengenoemde ontheffingen niet gelden op 1 Januari 1948 te heb ben geliquideerd. Slechts indien over macht liquidatie voor die datum on mogelijk maakt, kan het bedrijfschap mits tijdig een behoorlijk gemoti veerd verzoekschrift is ingediend de verlening van de voor liquidatie na 31 December 1947 vereiste onthef fingen in overweging nemen. De op het bovenstaande betrekking hebbende Verordening tot wijziging van de Vee- en Vleesverordening 1942 (verbod inblikken vleeswaren) het Ontheffingsbesluit verkoop geconserveerde vleeswaren (1947 II) gepubliceerd in het Voedselvoor zieningsblad No. 68 van 29* Augustus 1947. MILITAIRE BIDTOCHT TE VENLO. De in de garnizoenen van Venlo, Weert en Roermond gelegerde militai ren zullen deelnemen aan een bid tocht op Vrijdag 5 September a.a naar het bedevaartsoord O. L. Vrouw v. Genooy. Daar wordt een herdenkings plechtigheid en een bidstonde voor de gesneuvelde militairen in Indië ge houden. De Bisschop van Roermond mgr. dr. G. Lemmens zal de plechtig heid bijwonen. ALCOHOL EN SNELVERKEER. Op Zaterdag 25 Oct. zal de V.A.S., de vereniging voor alcóholbestrijding bij snelverkeer 's middags te half drie haar derde congres houden in Kras- napolsky" te Amsterdam. Ir. P. Brouwer spreekt over, „Enige naoorlogse aspecten van de alcohol- bestr. bij snelverkeer". C. J. Toebes, bureauleider van de V.A.S., spreekt over; „Uit de praktijk van de ale. bestr. bij snelverkeer". STAATSLOTERIJ. 501e Staatloterij 5e klasse, 15e lijst: 100.000 13235. 25.000 14627. 1500 18860. 1000 4412, 15741. 17549, 19070, 19116, 20982, 21977. 400 2391. 8682, 13944, 17466. 200 1005, 9418, 12442, 13334 18217. 100 1127, 1164, 2056. 4952, 9028, 11332, 12360, 15749, 16350, 17082, 17322, 18775, 20119. MSTRIBUTIENIEUWS OFFICIËLE BONNENLIJST 7 tJn. 20 SEPTEMBER a.s. BONKAARTEN KA, KB, KC 709 (Serie L). L-04 diversen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) L-05 diversen 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen BONKAARTEN KD, KE 709 (Serie L). L-14 diversen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel ,niet uit rijst bereid) L-15, L-16 div. 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gr versnaperingen L-17 reserve 500 gram bloem zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) BONKAARTEN MA, MD 710 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie L). L-21 suiker 250 gram suiker, bo- lerhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gr. versnaperingen TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QA, QB, QC 707. L-35, L-31 2 rantsoenen siga- tabak retten of kerftabak L-33 versn. 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boterham - strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. L-36 versn. 100 gram versnape ringen of 100 gran suiker, boterham- strooisel enz. of 200 gr. jam, stroop, enz Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 September wor den gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie K kunnen worden vernietigd. ïooooooooooooooooooooooooooooooooo DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. Prinses Juliana heeft gistermid dag de zitting van de internationale jeugdhdrbergconferentie te Blaricum bijgewoond. Het herstellingsoord Het Loo wordt .geliquideerd', nadat het aan en kele honderden illegale werkers het herstel heeft geschonken, dat zij be hoefden. De enkelen, die er nog ver toefden zijn naar andere herstellings oorden overgebracht. Binnen enkele weken zullen de in gebruik zijnde vleugelgedeelten zijn ontruimd, waar na ze aan hun eigenlijke bestemming teruggeven zullen worden. - 750 Emigranten vertrekken Maandag a.s. met d:e Tabinta naar Canada. De eerste arcordeons zullen bin nenkort worden afgeleverd door de filiaalfabriek van Hohner te Zelhem. Nijmegen heeft een tekort van 4500 woningen; 19 pet. der bevolking zit zonder woning. Er zijn in de laat ste tijd enige honderden noodwonin gen gebouwd en er zijn 360 woningen in aanbouw. Plannen zijn in voorbe reiding om nog 963 woningen te bou wen. De arbeiders van Bruynzeel te te Zaandam, aangesloten bij de Unie bonden, hebben besloten accoord te gaan met een prestatietoeslag van 8 op de bestaande lonen voor een proeftijd van vier weken. Een heer, die op zijn rijwiel op de kruising StationswegJuliana- straat te Krabbendijke reed, werd door een truck aangereden en aan de bekomen verwondingen overleden. Op het Sneekermeer is een luxe houten motorboot uit Workum door een motorontploffing in brand gevlo gen en totaal vernield. De ongeveer 10 inzittenden, onder wie kleine kin deren en bejaarde personen, konden bijtijds op toegesnelde zeilschepen in veiligheid worden gebracht. Van het fel brandende wrak, dat juist voor deze dag geleend was, is niets over. gebleven. De heer S. te Venlo, die dezer dagen op de Smalbrug te Horst met zyn motorrijwiel in botsing kwam met een uit Brabant komende auto, is in het ziekenhuis aan zijn bekomen verwondingen overleden. Inbrekers hebben zich door in sluiping toegang verschaft tot het kantoor van de coöp. fabriek voor melkproducten „De Vrijheid" te Hol ten en uit een kast coupures en bon nen gestolen ter waarde van onge veer 10.000 melkbonnen. De rijkspo litie stelt een onderzoek in. BUITENLAND n De Hongaarse minister van voed selvoorziening, die lid is van de partij der Kleine Boeren, heeft zijn ontslag aangeboden. De Franse premier, Ramadier, heeft gisteren met de vakverenigings- leidera de mogelijkheid besproken van een verhoging van het voedselrant soen. Dit staat in'verband met de on ophoudelijke proteststakingen in ge heel Frankrijk tegen de verlaging van het broodrantsoen. In de fa brieksstad Clermont bijv. staken meer dan 10.000 arbeiders. Gandhi is op het ogenblik bezig mét de relletjes in Calcutta te onder drukken. Hij doet dat op zijn manier; hij is n.l. in hongerstaking gegaan tot dat de relletjes ophouden. Kolentreinen reden 2 jaar over landmijnen Bij werkzaamheden op de do- miniale mijn te Kerkrade ont dekte men aan weerszijden van een dwarsligger twee landmijnen van 3 kg. Sinds de bevrijding hadden kolentreinen de spoor lijn bereden. Het vervoer op de lijn werd terstond stopgezet. Di rect werd de vrijwillige hulpver leningsdienst te Venlo gewaar schuwd. De protectielen waren van een dr uk-ontsteking voor zien en zouden volgens de des kundigen uit Venlo, die ze on schadelijk maakten, reeds tot ontploffing gekomen zijn indien ze een halve centimeter hoger hadden gelegen. TITANENSTRIJD OVER 10.000 METER Voor de deelnemers het zwaarste, doch voor het publiek het meest aantrekkelijke nummer van een atletiekwed strijd is altijd de strijd op de 10.000 Meter. Dit nummer is ook een der glanspunten van het programma van de gro te Nationale Athletiek wedstrijden, die Zondag a.s. door „De Bataven" worden georganiseerd. Dubbel belangrijk om dat de winnaar zich kampioen van Neder land 1947 mag noemen. 28 Maal zal de ronde van de sintelbaan gelo pen moeten worden. En wie zal het zijn, die dit jaar de hoogste eer voor zich zal opeisen. Zal het Jaap Meyer, de stoere AAC-er zijn, die ook het vorig jaar kampioen werd, toen hij te Zeist zo'n fraaie race liep? Of onze Marathonkampioen J%n Overdijk, die de aangename verrassing voor heel athletiekmin- nend Nederland vorm de, toen hij als eerste Nederlander de finish passeerde tijdens de Marathon die onlangs in Twente gehouden werd en daarbij nog vele buitenlandse Ma rathon-sterren ver ach ter zich liet? Wij wagen ons niet aan prognoses, doch vertellen geen nieuws als wij opmerken, dat het tussen g:noemde twee athleten heet toe zal gaan. Andere pretendenten voor de titel zijn Leo van der Steen, de be kende Bataven-athleet, die voor zijn vereniging reeds zo vele overwin ningen bevocht en het vorig jaar tijdens het kampioenschap 2e werd. Bas Molenbroek van Hercules, J. de Bruyn van AAC en D. Slegt, het zijn alle kanspaar den voor de eerste plaatsen. Titanenstrijd over 10.000 Meter! Het zal de lezer na het boven staande duidelijk zijn, dat hiermede niets te veel gezegd is. En de fraaie ligging van de Sintelbaan op de Leidse Hout zal deze titanen strijd slechts meer luis ter kunnen bijzetten. Onderwijzer bij het lager onder wijs, hoofd ener school, schoolopzie ner en inspecteur bij het LO., zie daar de functies die de inspecteur voor het lager onderwijs, de heer B. van Julsingha, achtereenvolgens heeft doorlopen en waarvan hij gis termiddag, tijdens een zeer druk be zochte bijeenkomst in de Stadsge hoorzaal, afscheid heeft genomen. Om kwart over drie verwelkomde de voorzitter van het huldigingsco- inité, de heer P. A. Wisse, alle aan wezigen en sprak z'n vreugde uit over de grote opkomst van belang stellenden, waarvan wij slechts noe men, de heer J. C. van Schaik, wet houder van onderwijs, de heer P. van Nes, hoofdinspecteur, de heer H. A. Vriend, inspecteur van het lager onderwijs te Leiden, vertegenwoor digers der diverse gemeentebesturen, vertegenwoordigers van vele school besturen, zéér vele onderwijzers, en anderen die op enigerlei wijze met de heer van Julsingha als inspecteur in aanraking zijn geweest, terwijl tij dens de huldiging ook burgemeseter F H. van Kinschot uit Leiden van zijn belangstelling blijk gaf. Nadat onder luid applaus de heer van Julsingha, mevr. van Julsingha en kinderen waren binnengeleid, opende hoofdinspecteur Van Nes <ie rij van sprekers en zeide dat de heer van Julsingha z'n kracht heeft gezocht in de school, waaraan hjj z'n volle belangstelling heeft gegeven. Dit werk lag hem, aldus de heer Van Nes, omdat hij zelf met hart en ziel onderwijzer is geweest. Hij heeft er voor gezorgd, dat aan de k'inderen van de lagere school dat gegeven werd, dat zij nodig hadden om in het verdere leven te slagen. Daarom on ze hartelijke dank vor alles wat de scheidende inspecteur, in moeilijke tijdsomstandigheden voor het onder wijs in het algemeen en voor dat van Leiden in het bijzonder heeft ge daan. Spr. wenste de heer Van Jul singha een welverdiende rust toe, tijdens welke hij zeker met aandacht de verrichtingen van het onderwijs zou blijven volgen. Wethouder van Schaik, als verte genwoordiger van het gemeentebe stuur, roemde de vitaliteit waarme de de inspecteur tot nu toe steeds z'n werk gedaan had en welke in de afgelopen 10 jaar niet veranderd is. Uw bezoeken en adviezen, zo zei de de heer van Schaik, worden nog steeds met dezelfde animo ontvan gen. Spr. herinnerde vervolgens aan de moeilijkheden, die de heer Van Julsingha tijdens de bezetting heeft ondervonden en, al zal het toenmali ge gemeentebestuur daar geen waar dering voor gehad hebben, de heer Van Schaik stelde er prijs op te zeg gen, dathet huidige gemeentebe stuur dit nu nog ten volle waar deert. Spr. eindigde met dank te zeggen voor de sympathieke wijze waarop de heer Van Julsingha steeds met het gemeentebestuur had sa men gewerkt en voor zijn goede ad viezen ten bate van het Leidse volks kind; de inspecteur met z'n echtge note nog vele gelukkige jaren toe wensend. Daar de voorzitter van de vereni ging van inspecteurs en schoolopzie- nerss niet aanwezig kon zijn, ver tolkte mej. A. F. Houba de gevoelens i van die vereniging t.o.v. de heer Van Julsingha, waarvan zij echter geen afscheid neemt, daar de vereniging ook het aanblijven van gepensio neerde leden toestaat. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heer H. A- Vfiend, inspetceur van het lager onderwijs te Leiden en mr. C. Woudstra, als voorzitter van de Gereformeerde Schoolvereniging, die vooral zijn waardering uitte voor de wijze waarop de heer van Julsingha zijn taak tijdens de oorlog heeft vol bracht, waardoor het de bijzondere scholen mogelijk was om op hun eigen wijze door te gaan. De heer Th. Wilmer, namens het R.K. Schoolbestuur van Leiden spre kend, roemde vooral de objectiviteit en onpartijdigheid ten opzichte van personen en geestesrichtingen, waar op nog nooit door iemand ook maar de minste smet geworpen is„ wat heel wat wil zeggen. Nadat namens het gemeentebestuur van Sassenheim bloemen waren aan geboden in een in Sassenheim ver vaardigde vaas, sprak namens de vereniging van Christelijk onderwijs ds. M. J. Punselie, die niet wilde overdrijven met hoogdravende woor-- den, doch de heer Van Julsingha be schreef als een man met een warm hart en hem dank bracht voor de vriendelijkheid waarmede hij steeds optrad en het geduld waarmede de heer Van Julsingha steeds de moei lijkheden aanhoorde. Dr. C. Zijerveld, dir. van de ge neeskundige dienst, bracht de in specteur dank voor de prettige sa menwerking met de schoolartsen, wier werkzaamheden steeds die van de inspecteur raakten, vooral waar het ging om de lichamelijke opvoe ding der kinderen, waarvoor de heer van Julsingha steeds veel belang stelling getoond had- De rij van spreker werd, na de heren B. Bijpost, inspecteur L.O. te Rotterdam, F. W. Korten, namens de oudenraad, inspecteur Brouwer, uit Zaandam en P. Herfkens namens de onderwijscommissie voor veilig ver keer, gesloten door de heer P. M. Wisse, die namens alle onderwijzers en schoolbesturen de heer Van Jul singha een cadeau in termijnen, n.I. de Winkler Prins-encyclopedie en een Philips-radiotoestel aanbood. Spr. deelde nog mede, dat de vier registers, voorzien van de handteke- ninlgen van alle aanwezigen, in een perkamenten band zouden worden ingebonden. Dit gedenkboek is ver luchtigd met het door de heer Vol kers getekende familiewapen der Van Julsingha's, terwijl de heer v. d. Valk er een opdracht in calligrapheerde. Deze spr. dankte de scheidende in specteur op hartelijke, duidelijke en echt-gemeende wijze. Na de pauze waarin thee geser veerd werd* dankte de heer Van Jul singha alle sprekers voor de hem toe gezwaaide lof, wees nóg eens spe ciaal op het belang van het ver- keersexamen, waaraan, naar hij hoopte, de volgende keer alle Leid se lagere scholen zouden deenemen, en dankte het huldigingscomité voor deze onvergetelijke middag en de prachtige cadeaux, die echter niet no dig geweest waren om hem steeds aan allen, rr^et wie hij zo prettig had mogen werken, te herinneren. Met nog dank gebracht te hebben aan zijn echtgenote, die hem niet alleen als echtgenote terzijde gestaan had, doch ook steeds een warme belang stelling voor zijn werk getoond ftad, besloot de heer van Julsingha zijn dankwoord, echter niet alvorens aan God dank te brengen voor het rijke leven dat hem is geschonken. De heer Wisse dankte alle aanwe zigen voor hu. belangstelling, waar na velen nog van de gelegenheid ge bruik maakten om de heer Van Jul singha persoonlijk de hand te druk ken.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2