JOp korte golf j WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 WATERPOLO DE ZIJL EN LZC METEN ELKAARS KRACHTEN. Waarschijnlijk wel voor de laat ste maal in het zomerseizoen kwa men de zeventallen van de Zijl en LZC gisteravond tegen elkaar uit voor een onderlinge krachtmeting, welke evenwél niet ten volle ge slaagd kan genoemd worden, aan gezien beide ploegen verre van vol ledig waren. Het eerst kwamen de reserve zeventallen tegen elkaar uit. maar ook hier ontbraken verschillende bekenden op het appèl. De Zijl-re- serven waren uitgesproken sterker en wonnen met 41. In de wed strijd der eerste zeventallen speel den bij de LZC twee spelers mee, die ook reeds in de eerste wed strijd waren uitgekomen en dat was bij de lager wordende tempe ratuur boven water wel te veel, zo dat zich dit uiteindelijk wreekte en met zes-zes moest worden verder gespeeld. Overigens was het een vrij gelijk opgaande strijd, waarbij LZC tot driemaal toe de leiding wist te nemen, terwijl de Zijl slechts tweemaal wist te doelpunten, waar van eens uit een vrije worp direct op doel, welke in een doelpunt werd omgezet. BILJARTEN HET WERELD. KAMPIOENSCHAP 45/2. Voor de eerste maal sinds 1939 zal op 23 September a.s. in Sara- gossa een begin gemaakt worden met het verspelen van het wereld kampioenschap 45/2. Voor Neder land zijn ingeschreven natuurlijk in de eerste plaats de Europese kam pioen Piet van der Pol en dan als tweede man voor het geval dat Nederland met twee man zou mo gen deelnemen Piet de Leeuw. Uiteraard ligt de beslissing over het al of niet uitkomen van Nederlan ders in dit tournooi bij de Spaanse LEIDS TRIBUNAAL Na enkele 14-daagse zittingen, zulks in verband met de .vacantie, heeft het Leids Tribunaal gisteren weer een aanvang gemaakt met zijn wekelijk se „ronde" van hoor, wederhoor en uitspraak. Niet uitgesloten moet het voorden geacht, dat binnenkort ook nog zal worden overgegaan tot het houden van z.g.n. korte zittingen op Vrijdag, welke dan onder leiding zul len staan van de vice-president, mr. M. v. d. Kamp. Een en ander met het oog op het aflopen van de werkzaam heden der Tribunalen op 31 Dec. a.s. Voor de zitting van gisteren waren zeven verdachten gedagvaard. Ook dit maal was er geen „groot goed" bij, of het moet dan alleeen de zaak tegen J. A. Stol, technisch ambtenaar der Rijksuniversiteit te Leiden, zijn geweest. Aangezien het Tribunaal echter prijs stelde om ook nog dr. J. v. d. Handel, adj.-directeur van het Kamerlingh Onneslaboratorium. als getuige te horen, werd deze zaak midden in de behandeling tot over veertien dagen uitgesteld. Verd. was o.m. ten laste gelegd het lidmaat schap van de N.S.B., begunstiger van de Germaanse S.S., het optreden als groepsleider van de N.S.D.A.P. te de zer stede, het deelnemen aan een S. A.-mars,' terwijl hij ook behulpzaam zou zijn geweest bij het verzenden van wetenschappelijke instrumenten en werkbanken uit het Kam. Onnes laboratorium, zulks tot een bedrag van 50.000. Dr. Bötcher, een Duits wetenschappelijk officier, had hierbij de leiding gehad. Verd., die het merendeel der ten- last'eleggingen bekende, maar zeide uit idealistische motieven te hebben gehandeld, ontkende, dat door zijn toedoen ook maar één schroefje uit de Lei'dse laboratoria zou zijn weg gehaald. Stol, die zich in die tijd in dienst der Uniyersiteit wist, heeft al leen op verzoek van dr. Bötcher op een lijst het materaal genoteerd, dat de Duitser voor hun wetenschappe lijk onderzoek nodig hadden. Boven dien, zo verklaarde verd., heb ik dit nog zo onduidelijk gedaan, dat dr. Bötcher het niet eens lezen kon en aan mijn aantekeningen ongetwijfeld heel weinig heeft gehad. Zoals ge zegd, werd de verdere behandeling van deze zaak, na enkele onderge schikte getuigenverklaringen, uitge steld tot over 14 dagen. J. L. Brunee uit Alphen a* d. Rijn, was lid van de N.S.B. en plaatselijk leider van de afd. geldzaken van het N.A.F. te Boskoop geweest. Verder had hij dienst gedaan als hulpland- wachter te Gouda en had hij van Duitse militairen goederen ten ge schenke ontvangen, welke afkomstig waren van een ondergedoken agent van politie. Verd. gaf al deze feiten toe. G. Groenenboom, tuinder te Leiden, had vrijwillig dienst genomen bij de Duitse weermacht, volgens verd. om dat hij te weinig verdiende. Boven dien moest hij zijn vader onderhou den. Verdachte's raadsman, mr. E. Wytema, die wees op de beperkte verstandelijke vermogens van G., wees er op, dat zijn cliënt eerst in 1944 op het moment,, dat iedereen reeds de ineenstorting van het Duitse rijk verwachtte tot de Duitse weermacht is toegetreden. Ook is hij nimmer van de N.S.B. lid geworden. T. P. Varkevisser uit Katwijk, had zich als verbindingsman tussen de gemeentelijke autoriteiten en de Orstkommandantur wel wat teveel met de Duitsers ingelaten. Zo werd hem o.a. tenlaste gelegd, dat hij paar den en voertuigen voor de Duitsers zou hebben gevorderd. Verdachte en ook zijn raadsman mr. J. v. d. Plas ontkenden dit laatste ten stelligste. V. heeft niet anders dan boodschap pen overgebracht. Zo moest hij uit sluitend aan de desbetreffende per sonen mededeling doen, wanneer zij voor de Duitsers moesten rijden, Van vordering was absoluut geen sprake. Wel is waar erkende verd. er spijt van te hebben gehad, dat hij de be trekking indertijd had aanvaard. Vol gens mr. v. d. Plas dient niet uit het oog te worden verloren, dat V. ook achter de ruggen der Duitsers om nog wel het een en ander voor de burge rij heeft gedaan. Bovendien heeft hij zich ook nooit bij de N.S.B. aangeslo ten. Biljartbond, maar men zal moeilijk de Europese kampioen kunnen over slaan. Zo zal waarschijnlijk ook Gabriels, die in 1939 te Amsterdam de wereldtitel behaalde, aan de wedstrijden in Saragossa deelnemen. LEIDSE BILJARTBOND. Na twee maanden rust, wordt het a.s. biljartseizoen op 8 September geopend door het verspelen van het driebanden kampioenschap. Dit wordt gehouden in het clublokaal ,,'t Vierkantje", waar door de heer Ph. v. d. Steen een prachtig Toulet- biljart geplaatst is. Op 9 September vangt het Amstel Beker tournooi aan,, waarvoor 43 viertallen hebben ingeschreven: wel een bewijs, dat de Amstel Beker-wedstrijd van de L.B.B. in de volle belangstelling staat. Verenigingen, die nog niet aangesloten zijn in de L.B.B. kun nen aan de competitie 19471948 deelnemen door zich aan te sluiten. Voor correspondentie wende men zich tot het secretariaat Kortenaer- straat 62, Leiden. DUIVENSPORT De Zwaluw (Voorschoten). Wed vlucht vanaf Roosendaal. Afstand van de eerste prijswinnaar 65 K.M. 710 M. De duiven werden in vrijheid ge steld om 12 uur. De prijzen werden behaald als volgt: J. P. v. d. Assem 1. 5, 8, 10, 13, 14, 16, 21, 23; C. v. Klaveren 4, 9, 18, 20; G. v. d. Zwaan 2; J. Caspers 3, 12; H. H. J. Krogt 6: A. van Rooijen 7; A. de Graaf 11; K. I. Waasdorp 15, 22; F. C. v. Heusden 17, 25, 26; G. van Herpen 24. De eerste duif werd geconstateerd om 1 uur 3 min. en bereikte een gemiddelde snelheid van 1043,01 M. per minuut. De laatste prijswinnen de duif werd geconstateerd om 1 u. 21 min. en 48 sec. en bereikte een gemiddelde snelheid van 812,46 M. per minuut. Tenslotte stonden deze dag nog te recht B. van Keulen uit Den Haag, die o.m. als N.S.K.K.-er dierst had gedaan, maar op grond van zijn la tere verdiensten als illegaal werker onmiddellijk in vrijheid werd gesteld, en G. G. v. d. Akker te Rijswijk, Öie als veearts in Duitse dienst was ge treden. De zaak tegen J. H. v. d. Hurk uit Den Haag werd in verband met het horen van getuige Zeek aan gehouden tot 16 September a.s. Uitspraak in al deze zaken over veertien dagen. AARLANDERVEEN Vergadering L.T.B. De voorzitter J. C. Vernooij, opende de verg. met chr. groet en heette allen welkom, in 't bijzonder de heer Jac. Groen, voor zitter van de Tuindersvakbond, aan wie direct het woord werd gegeven. Spreker zette op zeer duidelijke wijze uiteen de samenstelling, werkwijze en het doel van de Stichting van de Landbouw. Hierna was er gelegen heid tot het stellen van vragen. Bij het einde bracht de voorzitter hem dank voor zijn duidelijke uiteenzet ting. De verdere punten der agenda wa ren dè verloting van een oliepak een buiten- en een binnenband, onder de L.T.B.-leden, wonende in de gem. Ter Aar. Er werden mededelingen gedaan over deelname aan het garantiefonds van de Noord-Oost-Polder ;ter ge- moedkoming aan de benodigde gel den, welke nodig zijn om zich in die polder te kunnen vestigen. Personalia. Bij de te Utrecht gehouden examens meubileringsbe- drijven slaagde onze plaatsgenoot H. Herr voor Vakbekwaamheid behan- gersbedrijf met lof voor bestek-reke nen. ALPHEN AAN DEN RIJN Naar de duinen; naar de bossen Zaterdag 23 Aug. trokken 45 welpen van de St. Ansfriedgroepen I en II al zingende, naar één van de mooi ste plekjes van de Nederlandse dui nen, om daar to't 30 Aug. hun bivak ken op te slaan bij de familie Ho- gervorst te Noordwijkerhout. Ze werden nagewuifd) door vele vaders en moeders (die hun jongens toch met oen enigszins bang hart lieten gaan) en andere belangstel lenden. Met kinderlijk enthousiasme werd er de eerste avond gewerkt aan de keuken, slaapgelegenheden en het Mariahoekje. Ze deden dan ook de avondboterham alle eer aan, waarna de beide horden, elk naar hun eigen zolder trokken en 45 kleine jongens, weggedoken in hun slaapzakken, droomden op hun stroooedje, over alle mogelijke heerlijkheden, die deze week hun bieden zou. Des Zondags werd die H. Mis bij gewoond in de kapel van „Sancta Maria", waarna het bivak officiel werd geopend' met het breken van de vlag. Elke dag trokken de wel pen de duinen in en het zijn vooral deze jongens die met een nog onbe-1 vangen open blik het mooie in Gods natuur weten té ontdekken en te waarderen, met zulk een fijngevoe ligheid, die ons volwassenen vaak be schaamd doet staan. Het strand, dat heel stil en verlaten was bood' hen ontelbare mogelijkheden om zich te vermaken. Maandag 25 en Dinsdag 26 Aug. onderbrak aalmoezenier B. van Bom mel zijn vacantie, niet alleen om ge tuige te zijn van het bivak, maar ook om vele momenten van dit le ven vast te leggen in een film, die op de op de eerstvolgende ouder avond gedraaid zal worden. Ook de D.C., de heer W. Scheerder en enkele anderen, vereerden het bi vak met hun bezoek. Het hoogtepunt van de dag was'het moment waarop de post werd rondgedeeld en iedere welp mét spanning wachtte of er soms ook iets voor hem bij was. Voof- al een brief of kaart van moeder toverde een tevreden glimlach op hun welpensnuitjes. Veel te vlug was het Zaterdagmorgen 9 uur, het 'tijd stip, waarop de vrachtauto van de firma Nood Donken de welpen weer naar huis zou brengen. Om kwart vóór elf kwamen zij allen weer op het kerkplein te Alphen aan, waar vele vaders en moeders al mét stijgend ongeduld stonden te wachten. Het was een bivak om nooit te vergeten: De welpen waren getuige geweest van een buitengewone Hol landse gastvrijheid, ze hebben ge noten van het stralende weer, de duinen en de zee en keerden gesterkt naar Ziel en lichaam en gebruind door de zon in het huiselijk milieu terug met het eensgezinde voorne men: het volgend jaar gaan we weer. BODEGRAVEN DISTRIBUTIEKRING BODEGRAVEN. Uitreiking r.ieuwe bonkaarten K 711 alsmede tabaks- en versnaperings kaar ten Q 711. Medegebracht dienen te worden de Tweede Distributiestamkaarten van alle gezinsleden alsmede het strookje van de bonkaart K 709 met inwisse- lingsbon. Voor de inwoners van de gemeen ten Bodegraven en Zwammetdam: Uitreiking in het Distributiekan toor, Nieuwe Markt 6 te Bodegraven van 8.30—12.30 uur en van 2—4 uur. Zaterdag van 8.3012 uur. Gezinnen, waarvan de naam van het gezinshoofd begint met één der letters- Dinsdag 2 September 1947 A t/m B.; Woensdag 3 September 1947 C t/m H; Donderdag 4 September 1947 I t/m M; Vrijdag 5 September 1947 N t/m S; Zaterdag 6 September 1947 T t/m U; Maandag 8 September 1947 V t/m Z. Voor de inwoners van de gemeen ten Nieuwkoop en Zevenhoven: Uitreiking van 9.3012 uur en van 13 uur. Dinsdag 9 September 1947: In het Distributiekantoor te Nieuwkoop: Wi'k A van de Gemeente Nieuwkooo. Woensdag 10 September 1947: In het Distributiekantoor te Zevenho ven: Alle inwoners van de Gemeente Zevenhoven. Donderdag 11 September 1947: In Café Veenman te Noorden: Wijk B de nummers 10 t/m 203; Wijk C de num mers 1 t/m 32; Wijk C de nummers 81 t/m 86. Vrijdag 12 September 1947: In het Distributiekantoor te Nieuwkoop: Wijk B de nummers 1 t/m 9; Wijk C de nummers 33 t/m 47; Wijk D de nummers" 1 t/m 80. Na-uitreiking: Te Bodegraven en Zevenhoven: op Donderdag 2 Octo ber. Te Nieuwkoop: op Woensdag 1 October. (Bovenstaande mededeling is gis termiddag in ons bezit gekomen, zo dat wij deze eerst nu kunnen plaat sen. Red.). Distributie van werkkleding. Tot en met 6 September a.s. kunnen per sonen of bedi'ijven, die tot nu toe nog geen aanvraag voor werkkleding hebben ingediend, alsnog een aan vraag hiertoe indienen. Bedrijven die reeds een aanvraag voor werkkleding hebben ingediend, doch waar sindsdien mutaties hebben plaats gehad, kunnen geen nieuwe aanvraag indienen. Binnenkort zal aan deze bedrijven een nieuwe toewijzing worden ver strekt van welke toewijzing voor zo ver het A bonnen betreft, bovendien 10% extra aan het bedrijf zal wor- cien verstrekt. In urgente gevallen dient de bedrijfsleiding hier uit te putten. H1LLEGOM Voor de Missie. Father P. v. d. Lans. die na 14 jaar afwezigheid hier bij zijn familie vertoeft en bin nenkort weer naar zijn Missiegebied in Oeganda (Afrika) hoopt terug te keren, hield Zondag onder alle H.H. Missen in de St. Martinus een pre- dicatie ten bate van zijn Missie. De daarop gevolgde collecte bracht 1450 op. Koordirecteur. Tot directeur van het R.K. Zangkoor „Gloria in Excelsis" der St. Josephkerk is be noemd de heer L. de Vreeze. Politie-activiteit. De politie heeft gearresteerd de uit Jisp ont vluchte K„ die gezocht werd we gens .verduistering van een rijwiel Mede werden opgespoord Van A. en van W., beiden uit Bennebroek, die een electromotor van de fa. P. Nelis aldaar hadden gestolen. Verdronken. Het 6-jarig zoon tje van de heer van B. aan de Beth- lehemstraat is te water geraakt en verdronken. Koninginnedag. Rekening hou dend met de wens van H.M. is de viering van de verjaardag van H.M. zeer versoberd. De aubade op het Hof is doorgegaan, alsmede het Openluchtspel op Treslong. Des morgens te 6 uur werd een Gezongen H. Mis van Requiem op gedragen voor de gesneuvelden. DE ZILK De Volksfeesten. Deze werden gehouden aan de Zilkerduinweg. De leiding der Kinderfeesten was voor treffelijk en de Volksspelen zijn uitnemend geslaagd. HOOGMADE Kath. Thuisfront. De j.l. Zon dag gehouden speldjesdag heeft op gebracht 71, KATWIJK Distributie. Kamerverhuurders kunnen ten Distributiekantore te Kat wijk Zee t/m 6 Sept. op Agentschap Rijnsburg Donderdag 4 Sept., op Agentschap Valkenburg 5 Sept., een aanvraagformulier afhalen ter ver krijging van vaste brandstoffen. Deze aanvragen kunnen na volledig te zijn ingevufd, wederom t/m 20 Sept. op bovengenoemde kantoren worden in geleverd. KATWIJK AAN DEN RIJN Opening Ds. J. de Liefdeschool Zaterdagmiddag heeft de officiële opening plaats gehad van de Ds. J. die LieMeschool voor Individueel on derwijs (Christ. Buitengewoon Lager Onderwijs). De school is bestemd) voor leerlingen uit het rayon Katwijk a. d. Rijn, Katwijk a. Zee, Noord wij k-B., Noordwijk-Zee, Rijnsburg en Valkenburg. LLSSE Tram ontspoord. Zaterdagmid dag ontspoorde de tram van de N.Z. H.T.M. komende van Leiden op de grens der gemeente Lisse-Hillegom. De bestuurder bracht de tram ter stond tot stilstand. Alle drie de tram wagens lagen uit de rails. Persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Het tramverkeer onder vond hierdoor grote vertraging? Atletiekvereniging „Holland". Onder auspiciën van de R.K. Atle tiekvereniging „Holland" werd Zon dagmiddag een athletiek tournooi ge houden op het gemeentelijk sport terrein. Begunstigd door prachtig zo merweer heeft het talrijke publiek kunnen genieten van de diverse tak ken van athletiek. Er werd harti ge lopen, vergesprongen, hooggespron- gen, lcogeigestoten, discus geworpen, speergeworpen en estafette gelopen in verschillende series, zowel door senioren als junioren en in verschil lende klasse. Aan het tournooi na men de verschillende verenigingen deel n.1. AAV '36, AV '23; DEM Hol land Leiden; R.K. Holland; IEV; KDO; De Meteoor; NFC; SHOT; De Volewijckers en Zaanland. Koninginnedag. De koninginne dag is in deze gemeente op gepaste wijze gevierd. Het gehele dorp vlag de en eerst des middags was er iets te doen. De buurtverenigingen heb ben de doden geërd door een krans op het monument der gevallenen te leggen. In de middag trok het sport park het publiek. Hier werden motor behendigheids-wedstrijden gehouden voor motorrijders van de KNMV. De prijzen werden als volgt gewon nen: Afd. lichte motoren 125 c.c. 1ste prsij W. Geertsema, Bloembollen streek; 2e pr. G. Schroder, idem; 3e pr. J. Schijff, groep Aalsmeer; 4e pr. J. Hageman, groep Bloembollenstr. Afd. zware klasse 500 cc. 1. L. Wub- be, groep Bloembollenstreek; 2. J. de Laat, groep Haarlemmermeer; 3. H. v. d. Poel, groep Aalsmeer; 4. Hou- weling, groep Haarlem; 5.Jonker, groep Bloemb.str. Het groepen klassemant was: 1. Bloembollenstreek, 44 punten; 2. Aalsmeer, 16 pnt.; 3. Haarlem 16 p. Hierna traden de motorkozakken op. die het publiek bezig hielden met het hun nummers. De voetbalmatch op de motor was een bijzondere attractie en de sprong over 9 mensen as for midabel.! Vervolgens was er in de avond een schitterend vuurwerk, het geen veel belangstelling trok. Een buurtvereniging hield kinderfeesten, terwijl een andere buurtvereniging haar feest heeft bepaald op 5 en 6 September a.s. R.K.V.V. Lisse. Het eerste elftal van .Lisse" speelde ter gelegenheid van de opening van het nieuwe ter rein te Nieuw Vennep een Bekerwed strijd tegen D.O.S.R. uit Roelofarends- veen. Lisse verscheen met een gewij zigd elftal, en een andere doelverde- diger als debutant, welke zeer. goed heeft voldaan. De Lissenaren wonnen met 61 deze goed gespeelde wed strijd. Voor a.s. Zondag is het volgend pro-' gram vastgesteld: Lisse ILeonidas I Rotterdam; Lisse IILeonidas II; Lisse IIILeopidas III; Nieuw Ven nepLisse IV. NIEUWVEEN Commissie Ouderdoomspensioen. De Commissie die in de eerste in stantie te beslissen zal hebben over de ingediende verzoeken om voor ouderdomspensioen in aanmerking te kunnen komen wordt gevormd door: mevr. J. Schoorl-Copray, D. A. Bos, G. van der Hoorn, F. J. van Vliet, Jac. Hoogendoorn, Corn. Rietveld, Joh. Burgmeijer en H. N. M. A. Robertz. NOORDWIJKERHOUT Duinbrand. Door onbekende oorzaak was dezer dagen brand ont staan in de duinen aan de Langevel- derweg nabij Hogeveen. Door het tijdig ingrijpen der brandweer kon verdere uitbreiding worden voor komen, Een gedeelte van plm. 1600 cA. duingrond werd echter door de brand verwoest. Verkeersongeval. Door plotse ling oversteken van de Heerenweg werd het 3 y*-jarig zoontje van de heer C. M. door een passerende mo tor gegrepen. Met een hersenschud ding en epkele schaafwonden kon het na te zijn verbonden naar huis gebracht worden. Benoeming. Ten gemeentehuize alhier is benoemd tot schrij ver-ar- beidscontractant onze plaatsgenoot de 'heer P. Brama. SASSENHE1M Personalia. Voor het diploma „On der Rijkstoezicht gediplimeerd Schoenhersteller" slaagde onze plaats genoot de heer Jac- v. Leeuwen. Voor het vakexamen Behan- gersbedrijf slaagde de heer H. J. G. Holsteijn, alhier. WARMOND Koninginnefeesten. Voorafge gaan door 3 herauten te paard en begeleid door de harmonie „St. Mat thias" en „Warmonds Fanfare" trok ken de schoolkinderen om 9 uur door het dorp naar het gemeentehuis De voorzitter van de Oranjecommis sie, de heer B. Th. de Vroomen, sprak /tamens de burgerij en de schoolkin deren het college van burgemeester en wethouders toe. Hierna speelde „Warmonds Fanfare" het Wilhelmus, waarna de burgemeester de feest commissie, de burgerij en de school kinderen toesprak. Met een f,Wien Neerlands Bloed" van de harmonie „St. Matthias" werd deze hulde be sloten en trokken de kinderen naai de diverse scholen, waar hen een tractatie werd aangeboden. Even 1(J uur werd met de behendigheidswed strijd op boeren-paarden begonnen. Talloze leuke tafreeltjes speelden zich hierbij af. De uitsl^ was: le prijs Warmerdam, 2e prijs: Nic. Bret- dijk, 3e prijs Jac. v. <L Voort. Di rect daarna werd een draverij voor boerenpaarden gehouden. De prijzen vielen aan: le prijs J. Warmerdam, 2e prijs KI. Breedijk, 3e Koos v. d. Voort. Draverij: le prijs J. Warmer dam, 2e Klaas v. Leeuwen, 3e K. Heemskerk. 's Namiddags half twee werden de kinderspelen gehouden. De uitslagen zijn: Houtjesrapen: jongens van 67 jaar: le prijs Gerard, de Boer, 3e pr. Jan Versluys. 3e Jan v. Winsen, 4e Kees van Winsen. Korfballen: meisjes 67 jaar: le pr. Ria Schel tens, 2e pr. Gonny Ver haar, 3e pr. Sjantje van Rijn. Eierendragen: meisjes van 810 jaar: le pr. Nelly de Bruin. 2e pr. Corry Dijkema, 3e pr. Nelly v. d. Berg. Zaklopen: jongens van 89 jaar: le pr. Leo Beugelsdijk, 3e pr. Kees van Velzen, 3e Arie v. d. Drift. Wageritje-rijden: jongens 1011 jaar: le prijs Wim Meskers, 2e pr Jan van Leeuwen, 3e pr. Wim Ver geer, 4e pr. Cpr van Egmond. Koekhappen: jongens van 1214 jaar: le pr. Jan Heyl, 2e pr. Frans v. Stijn, 3e pr. Jan van Leeuwen. Wasophangen: meisjes 1112 j.: lc pr. Martha Koppers, 2e pr. Jo van Schie, 3e pr. Ineke Heyl. Wortelknuppelen: jongens van 15 16 j.: le pr- Bas van Stijn, 2e prijs Bas Oskam; 3e pr. Arie Keyzer. Tonkruien: meisjes van 1314 j.: le pr. Ida Wielinga, 2e pr. Tineke den Dunne, 3e pr. Willy Kool. Blaastrappenmeisjes 1516 j.: le pr. Jopie de Feyter, 2e pr. Nel Heemskerk, 3e pr. Tineke v. d. Berg De prijzen werden met een toepas selijk woordje door de burgemeester uitgereikt. Tevens werd bekend ge maakt, dat 's ayonds te 7 uur het tob betjesteken voor jongens en mannen van 17 jaar en ouder zou plaats heb ben, alsmede het ringsteken op de fiets voor dames van 17 jaar en ouder. Daar een en ander bij kunstlicht plaats vond, gaf dit aan deze volks spelen een speciaal effect. De uit slagen voor tobbetjesteken was: le pr. G. de Winter Gzn„ 2e prijs H. Scheltens, 3e pr. S. Scheltens, terwijl de uitslag voor het ringsteken per rijv/iel luidde: le pr. Corry v. d Berg, 2e pr. Mien Hekker, 3e prijs Truus te "yViel. De commissie tot viering van de verjaardag v. H.M. de Koningin kan terugzien op een welgeslaagde dag, die, gezien de omstandigheden, een sober. doch opgewekt karakter droeg. Katholiek Thuisfront. De op brengst van de op Zondag 31 Aug. j.l. gehouden spcldje9dag ten 'bate van Kath. Thuisfront, bedroeg de somma van 168.49. ZOETERWOUDE Les petits Chanteurs de la Cóte d'Azur. Het was wel een onge kend feit voor Zoeterwoude, dat zij in de Zuidbuurtkerk een Frans koor mocht komen musiceren. Van daar dat de verwachting van een grote belangstelling gerechtvaardigd bleek te zijn. In hun witte habijten met een eenvoudig kruisje op de borst schreden de jonge zangertjes van de Azuurkust als ernstige mon niken door de rijen banken naar het priesterkoor. Daar namen zij plaats om hun omvangrijk reper- toir uit te voeren. Maar eerst ver welkomde Deken Bont de zangers in hun eigen taal, waarbij hij hen vooral dankte voor hun bereidwil ligheid om van de Franse Alpen hier in het vlakke polderland af te dalen en hun mooi gezang uit te zingen. En dan zetten zij het eerste gedeelte van het programma in met O Jesu Christe van Van Berghem. In dit gedeelte blonk vooral het Resuructio van Haendel uit. Het trof ons hoe zacht en zuiver de slot- accoorden gezongen werden en met welk een echt Frans enthousiasme de Alleluja's door de gewelven klonken. In het tweede gedeelte werd de Oratio ad Virginem van Rameau, met de solozang van de sopraan, uiterst fijn uitgevoerd. Ook het Agnus Dei van R. de Lassus, met Hét telkens herhaalde smeken de Miserere, en het Follibe Hostias van Saint-Saëns, dat in zijn tempe rament een Frans karakter droeg, werden perfect voorgedragen. In de nu volgende pauze sprak de directeur vanaf de kansel de toehoorders toe in een gebrekkig Nederlands, maar met warme sym pathie voor de goede ontvangst in Zoeterwoude. Vooral bracht hij dank aan Deken Bont, die zijn zan gers in staat gesteld had op te tre den in zijn schone parochiekerk. Deken Bont richtte* zich hierna eerst tot de aanwezigen en wees er op welk een voorrecht het was zo'n beroemd koor in eigen parochie kerk te kunnen beluisteren. Na een optreden in Den Haag, Amsterdam en Eindhoven en nog vele andere steden, maakt het koor een tournée door België, om dan over te steken naar Engeland en Amerika. Onder de zangers bevinden zich 3 priesters van wie er 2 onder de oorlog de gevangenschap in Duitsland en Rus land hebben meegemaakt. De kleine zangers zijn van arme stand en gaan op katholieke scholen, die geen enkele subsidie ontvangen vari het departement. Het is daarom dat zij op tournée gaan om door hun zang de benodigde gelden te ver dienen. De collecte voor dit koor werd door dc Deken dan ook heel bijzonder aanbevolen. Vervolgens sprak Deken Bont in hetFrans de Directeur en zijn koor bij voorbaat een woord van dank toe. In vloeiend Frans betoogde Deken Bont dat hij uit hun zang de heldere Azuurkust geproefd had en prees zich geluk kig een zo'n beroemd koor te heb ben mogen beluisteren. Hun zang zou bij het Lof een gebed zijn te zamen met het gebed van alle aan wezigen voor de ene Katholieke Kerk, voor de belangen van hun koor. maar vooral ook voor de oud ste dochter van de kerk, het schone Frankrijk. Onder het Lof zong het koor O Memoriale van Palestrina en het Ave Maria van Vittoria. Jammer was het dat de Introitus Protector minder goed slaagde. Zeer goed vertolkte zij het Tantum Ergo Van Désenclos. Na het Lof voerde zij met orgelbegeleiding Psalmus CL van César Franck uit, dat van gro te kunst sprak en onder de bekwa me leiding van René Callonico zijn volle waarde kreeg. Het was een waardig slot van een avond vol kunst en wijding. Zoeterwoude kan er trots op gaan Les petits Chan teurs de Ta Cóte d'Azur gezien en gehoord te hebben. (Berichten, opgenomen in eèn ge deelte van ons vorig nummer). LEIDEN KONINGINNEFEEST. Nationale ringrijderij. mngrijden is geen nummer, dat vaak op het programma van Konin ginnedag voorkomt; het is een volks spel, dat speciaal voor de dorpen be stemd is en we kunnen helaas niet zeggen, dat het gisteren een succes nummer geworden is. Hoewel aan gekondigd als een grote nationale ringrijderij, verschenen er toch slechts zeventien paren, zodat ook de daar aan voorafgegane optocht van versierde tilbury's geen groots schouwspel bood. Voordat het steken een aanvang nam. werden eerst de winnaars van de versieringswedstrijd bekend ge maakt, welke luidde: 1. Lekkerker- ker, Voorschoten, 2. Heemskerk, Rijnsburg, 3. Hooymans, Leiden, 4. Huizebosch, Oud Ade, 5. Uitenboo- gaard, Warmond, 6. Zwetsloot, Hoog- made, 7. Romein. Voorschoten en een troostprijs voor Uitenboogaard, War mond. Bij het ringsteken moesten de pa ren onder vijf latten doorrijden, waaraan telkens 3 ringen hingen, waarvan er twee door de heer en da me met een stok moesten worden af gestoken. In het begin was het aan tal gestoken ringen erg klein, vooral van die, welke door de heren gesto ken werden, daar zij ook het paard sturen moesten. Voor zover ons be kend is het te doen gebruikelijk, dat alleen de dame moet steken, waar door de kans op succes natuurlijk groter is. De ringstekerij, welke o.a. door burgemeester van Kinschot, mevr. Kinschot en prof. R. P. Cleveringa werd bijgewoond, werd met muziek opgeluisterd door de corpsen „T. en D." en „Athalia". Jammer was het, dat de toeschouwers niet zo talrijk waren, als men had mogen verwach ten. Mede door dit feit zal deze ring rijderij de organisatoren niet dde vol doening geschonken hebben, die voor hun vele voorbereidings-werkzaam- heden verdiend geweest zou zijn. De uitslagen luiden: Dames tilbury: 1. G. v. d. Poel, Oud-Ade; 2. A. v. d. Poel, OudkAde; 3. M. Verboom, Voor schoten; 4. J. Kool, Oud>Ade; 5. J. Kool, Oud-Ade. Heren tilbury: 1. H. Bank, Hoog- made; 2. W. Lekkerkerker, Voorscho ten; 3. P. Huizebosch. Oud-Ade; 4. G. Romein, Voorschoten; 5. v. d. Werf. Oud-Ade; 6. J. van Tol, Hoogmade. Ruiters: 1. Mej. T. van Klaveren, Rijnsburg; 2. N. Reeuwen; 3. G. de Graaf, Leiderdorp; 4. C. Uitenboo gaard, Warmond. 100000000ooooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooonoooooooooooooo BINNENLAND. De Koninklijke familie heeft niet Zondag, zoals abusievelijk vermeld, maar Maandag het openluchtspel in het Feijenoordstadion te Rotterdam bezocht. Het Nationaal Reclasseringsbu reau te 's-Gravenhage is gisteren door minister Maarseveen geopend. Tengevolge van de langdurige droogte heeft de aanvoer van slacht vee in de afgelopen week een derge lijke omvang aangenomen, dat een behoorlijke afvoer en verwerking niet mogelijk is. Het Bedrijfschap voor Vee en Vlees heeft daarom de maxi male grootte van de aanvoer per week vastgesteld. De, besturen van de coöperatieve suikerfabrieken Dinteloord, Roosen daal en Zevenbergen zijn het eens ge worden over een fusie, in verband waarmede de fabriek te Roosendaal zal worden stopgezet. De voorzitter van de Kath. Naai sters- en Kleermakersbond ,.St. Ge- rardus Majella" heeft de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pon- tifice" ontvangen. Voor stroopwafels zijn maxi mumprijzen vastgesteld. De prijzen zi)n voor de consument per pakje van vijf stuks ten hoogste 33 cent en los per stuk 6Yz cent. BUITENLAND. Op bevel van de Russen moet Nieder-Neuendorff bij Henningsdorff (ten N. van Berlijn) uiterlijk vandaag ontruimd zijn. Huisraad moet worden achtergelaten. De bedoeling schijnt te zijn, de Russische bezettingstroepen aaar wat meer concentrishh te huis vesten. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 2 Sept. Vee. Aanvoer 700 vette koeien en ossen, 277 gebruiksvee, 267 -graskalveren, 159 nuchtere kalveren, 31 varkens, 328 biggen, 134 veulens, 213 paarden, 395 schapen en lammeren, 103 bok ken .en geiten. Prijzen: Graskalveren f 10.80 0.50 p. kg. Kalfkoeien 550450 300, melkkdfeien 550450300, va rekoeien 400325250. vaarzen 400—325—250, pinken f300—200— 150. biggen 25—20—15. Graskalveren handel stroef, prijzen niet geheel prijshoudend. Kalf- en melkkoeien handel zeer lui, prijs niet geheel prijshoudend. Varekoeien han del flauw, prijzen iets lager. Vaarzen en pinken handel traag, prijzen on veranderd. Biggen handel lusteloos, prijzen als vorige week. WOERDEN 3 Sept. Kaas. Aanvoer 225 partijen. Met rijksmerk le kw. f 141148, met rijksmerk 2 kw. f 133 139, zware f 153. Handel traag.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3