KATHOLIEKE MILITAIRE TEHUIZEN JCwcel JCiweH wmdt tfWeAident, Arbeiders-vrouw in organisatie' ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA l Bioscopen Deze week draait in Luxor de film „De zonde van Judy Morris' welke zich afspeelt in en tussen twee we reldoorlogen. Olivia de Hovilland als Judy en Jolm Lund als de vliegenier en later als de zoon van Judy geven door hun gevoelig spel aan deze film hun cachet. Het is een wel spannend, maar naar onze mening voor jongere personen minder geschikt geval. Wij houden het dus op: toelaatbaar voor volwassenen. Het gebruikelijke uit gebreide, journaal gaat aan de film vooraf. Lido. De film „De Brief" is een typisch voorbeeld van een collectie ongelijkwaardige grootheden, die te vergeefs trachten, elkaar aan te vul len. Bette Davis maakt door haar groot talent deze film, die, drama tisch bedoeld, bedenkelijk overhelt naar het melo-dramatische genre, nog enigszins genietbaar Herbert Mars hall als de advocaat is een goede te genspeler. James Stephenson, die de echtgenoot speelt, is vrijwel mislukt. Regisseur William Wyler, die we ons herinneren als de maker van „Mrs. Miniver'.', stelt in „De Brief" teleur door zijn twee-slachtigheid. Naast prachtige staaltjes van filmkunst geeft hij opnamen van cartonnen dé cors met de befaamde toneei-maan, die op het juiste moment helder schijnt om op een ander juist ogen blik achter donkere wolken te ver dwijnen. Volwassenen, voor wie deze film gereserveerd dient te blijven, zullen er goed aan doen, haar met een critisch oog te bekijken. Sympa thie met Bette Davis is in dit geval niet verantwoord. Trianon. Deze week kunnen wij een bezoek aan het Trianontheater bijzonder aanbevelen, want „Grote verwachtingen", een film naar het gelijknamige boek van Charles Dic kens, behoort tot een soort, dat een grote belangstelling ruimschoots ver dient. De film boeit van het begin tot het einde, wat voor een groot ge deelte te danken is aan de wijze, waarop de regisseur de talrijke ver rassende wendingen in de roman bij de verfilming heeft weten te bewa ren. Miss Havisham, een vrouw, die door haar miskende liefde een gren zenloze haat heeft opgevat tegen het mannelijk geslacht, is de intrigante, die met een lugubere koelbloedig heid het leven van de hoofdpersoon, de smidsknecht Pip, ten gronde tracht te richten. Hoewel het schijnt, dat zij hierin zal slagen, wordt tenslotte de invloed van deze sinistere vrouw verbroken, waardoor de weg naar een happy end open ligt. Voor het zo ver is, zult u echter kennis maken met zeer uiteenlopende mensentypen, die zo aardig gekarakteriseerd zijn en zoveel diep menselijks in zich heb ben, dat u tijdens de gehele voorstel ling werkelijk zult genieten. Boven de veertien jaar. Casino voert ons deze week terug naar onze jeugd, toen wij Robinson Crusoë verslonden. Hier hebben wij een hele familie ex Swiss Family Ro binson", die de vlucht neemt uit de beschaving en via het gebruikelijke schipbreuk je op een onbewoond bi- land c. -iveert. Zij slaan zich door al lerlei moeilijkheden heen en 'bouwen zich een tehuis, dat voor ons in onze speciale na-oorlogse moeilijkheden veel aantrekkelijks heeft. Daarom is het ook een zeer aantrekkelijk film verhaal geworden, met allerlei aar dige scènes van een paradijselijk ei land en vol Engelse humor. Jong en oud kan er met genoegen naar ko men kijken. In Rex draait deze week „Artisten- leed", een film uit de oude doos, die ons het verhaal vertelt van Gloria Grey, een gevierd zangeres, die we gens haar huwelijk het toneel vaar wel moet zeggen. Na vijf jaar krijgt toch het heimwee naar de planken weer de overhand en zij scheidt van haar man, die het enigst dochtertje toegewezen krijgt. Een nieuwe pe riode van triomphen volgt, waarin zij haar dochtertje weer terugziet en het happy-end is, dat zij op tournee gaat naar Amerika, met haar kind eu man, die inmiddels heeft ingezien dat zij zonder toneel niet leven kon. Een film met verdienstelijk zingen van Nora Swinburne, doch overigens erg onbelangrijk. Om sommige passages maken voorbehoud en voor boven de 18 jaar. In het voorprogramma de drie musketiers met John Wayne in „Gouddorst", een cowboy-film met de nodige schietpartijen, enz BEURSOVERZICHT. Aan de vooravond van drie vrije dagen werd ten opzichte van de ef fectenbeurs weer een zeer gereser veerde houding aan de dag gelegd en er waren dan ook maar weinig orders ten uitvoer te brengen. Toch bestond er op de meeste afdelingen enige vraag, en, waar er bijna geen aanbod was, waren de hoofdkoersen meren deels ieta hoger dan de vorige slot- noteringen, waarbij zich echter geen 'opzienbarende koerverschillen voor deden. Prolongatie 234 procent. ALPHEN AAN DEN RIJN Koninginnefeesten. Gistermid dag opende de voorzitter van de C. O.V., de heer W. J. v. d. Brink, die tevens de scepter zwaait, dit jaar, over de gecombineerde besturen van W.V. en C.O.V., met een kort? toe spraak de Koninginnefeesten, waar aan ook burgemeester, mr. F. M. A. Schokking, enkele woorden toevoeg de. Terwijl alle feestvermaken, op het terrein, in groot getal opgesteld, dadelijk een druk gebruik genoten, werd op het naastbijzijnd voetbalter rein van de A.V.V. „Alphen" ruiter sport beoefend. Hieraan namen deel behalve de Alphense Ruiters, de Bo- refse Ruiters, De Gouwe Ruiters (Waddinxveen) en „Meer en Drecht" (Leimuiden), in totaal met pl.m. 41 amazones en ruiters. De gedetailleer de uitslagen zijn: Klavertje drie: 1. Waddinxveen, 2. Bodegraven, 3. Al phen (met eervolle vermelding). Stoelendans voor dames: 1. Mevr. Ripping-v. d. Breggen (Waddinx veen), 2. Mevr. Stigter-den Hertog (Alphen), 3. mej. Nelly Vink (Bode graven): Idem, heren: 1. Willem Vis ser (Leimuiden), 2. Jan Visser (Lei muiden), 3. P. de Graaf (Waddinx veen). Behendigheidswedstrijd: 1. C. v .d. Berg (Bodegraven), 2. Piet Vis ser (Leimuiden), 3. Piet Koetsier (Waddinxveen). 4. Nelly Vink (Bo degraven). De prijzen werden na af loop, met een toepasselijk speechje door de heer M. Karsemeijer uitge reikt. Te 4 uur ving op de Rijn nabij de Heul, de traditionele Planking-wed- strijd aan. Ook hiervoor was grote belangstelling. Uitslagen: Heren: 1. Joop van Zwieten, 2. Mevr. J. v. Zwieten, 3. Bep Markx. Des avonds ,e 8 uur ving Fred Fagel met zijn ge zelschap zijn repertoire aan. Deze wist de zeer vele toeschouwers op het terrein met gezonden humor en verbazingwekkende acrobatiek, als ook met zang en muziek, enkele uren aangenaam bezig te houden. Een zes tal accordeonisten besloot dit gedeel te van de avond met een populair re pertoire. Geboren: Marinus Antonia Johan nes z. van G. Scholten en B. de Meij; Petronella, d. van J. den Hoed en T. van Rijsdam; Salvus Catrinus Klazes, z. van M. L. Idelenburg en A. de Jong; Jansje d. van J, West maas en J. Vis; Arnoldus z. van J. Lenting en J. M. A. Zaal; Eeltje Ar- nolda d. van A. Verdoes en A. J. van Leeuwen; Maria Johanna d. van K. Slootjes en C. A. de Vogel; Jan z. van C. van Soest en B. J. Lok; Mar- tinus Daniël z. van C. Vonk er. M. Nagtegaal; Cornelia Jacoba Maria, d. van M. J. A. Groen in 't Wout en H. Hijman; Merrigje Adriana, d. van D. Kraan en G. Verhagen. Ondertrouwd: Willem Boogaart, 26 j. en Jacoba van Dijken 27 j. Hen drik Daniël van Ettinger 28 j. en He lena Jacoba Stapper 23 j. Cornelis van der Oest 44 j. en Irene Rosen blatt, 32 j. Gehuwd: Abraham Anne Leeuwen hoek 22 j. en Dieuwke Cornelia Het- zel 20 j.; Leendert Willem Vermeulen. 20 j. en Frederika Berendina Hoek man 23 j.; Arie Dubbelaar 33 j. en Niesje Bek 29 j.; Jan van der.Linden, 24 j. en Willemina Jacoba Blok 24 j. Gerrit Rietveld 24 j. en Maria Cor nelia Versluis 18 j. Overleden: Cornelis Jan van Dig- gele, halve dag; Marinus Cornelis Borreman, 63 j. geh. Adriana Hendri- ka den Brave. HAZERSWOUDE Wilhelmina-vereniging. Op Don derdag j.l. hield de Wilhelminaver- eniging een ledenvergadering in café Timmermans. De ontvangsten waren ƒ641.75, de uitgaven ƒ331.72, alzo een batig saldo van ƒ310.03. Er waren 2 vacatures en het bestuur stelde voor om het bestuur met 2 le den uit te breiden. Gekozen werden cLe heren: G. M. Zwetsloot, Adr. de Witte, Chr. Buitenhuis en Jac. M. Straathof. De convocatie vermeldde reeds, dat de feestelijkheden, welke op 4 September zouden worden gehouden, niet plaats zullen hebben. Toch zul len de quitanties worden aangebo den over 1947;. leden die om een of andere reden niet zouden betalen zullen het volgend jaar een entrée moeten betalen boven de gewone contributie. KATWIJK Geboren: Margaretha, d. v. A. Bomas en G. van Ginkel; Bastiaan, z. v. A. Varkeyisser en K. van Beelen; Arie, z. v. C. N. v. dl Zwaan en J. Haasnoot; Wilhelmna, d. v. J. van Duyn en T. Varkevisser; Cornelis z. v. N. van Beelen en J. van der Plas; Dirk, z. v. C. Parlevliet en G. i>an Rhijn; Trijntje, d. v. J. van Rijn en B. van Rijn; Olga, d. v. J. Brusee en A. T. Kleijn; Gerda P., d. v. D. Zwotzer en M. Haasnoot. Ondertrouwd: J. J. Remmerswaal en W. A. van Kampen; T. de Jong en C. J. Ravensbergen; A. Jonker en M. Ouwehand; J. Ouwehand en A. Zuyderduyn; W. de Mooy en D. van Duyn; A. Zwaan en J. Houwer; J. v. Rooyen en P. van Duyvenbode. Getrouwd: H. A. Fennes en M. J. Dofferhof. Overleden: P. J. van Beelen 1 dag. KATWIJK AAN DEN RIJN Een record voor bloemkool. Het artikel bloemkool is de laatste tijd bijzonder gevraagd. Vrijdagmiddag werd op de veiling een record gesla gen doordat de beste kwalitiet, IA, tot 129.per 100 stuks noteerde. Wie zal dat betalen? LEIDSCHENDAM Sportvlieger. pe heer H. van der Plas, leerling van de rijksluchtvaart school is geslaagd voor het brevet .sportvlieger". Meegesleurd. Het 4-jarig zoontje van de heer v. d. H., wonende Tedin- gerstraat, hield de bumper vast van een geparkeerde auto. Toen de auto wegreed werd het knaapje meege sleurd en bekwam ernstige verwon dingen aan de benen en voeten. Het knaapje is naar St. Antoniushove overgebracht. Geboren: Elisabeth Henderika Ma ria, d. van C. H. Stijnman en C. M. van der Poel; Janine Winnifred, d. van G. J. Lunenberg en W. A. Wuy- ster; Cornelia Maria Elisabeth, d. van G. de Groot en J. M. Spaan; Hendrik, z. van H. Roos en E. M. Weening; Neeltje Hendrina, d. van G. M, de Haan en N. van Rosmalen; Adolph Frederik, z. van J. C. Thierry en G. Rog; Gijsbertus Anthonius, z. van N. M. Spaan en J. Moering; Arnoldus Johannes Antonius, z. van J. T. G. Weerdenburg en D. C. C. Verwer. Ondertrouwd: C. J. J. van den Berg 28 j. en M. H. Th. van der Salm 23 j.; A. J. Onderwater 47 j. en Th. D. Verberg 50 j.; Q. C. Heijne 26 j. en J B. M. de Groot 21 j.; J. G. Liedorp 23 j. en C. Roos 23 j. Gehuwd: H. J. J. Loomans 24 j. en M. J. C. Meeuwisse 24 j.; W. de Zwart 33 j. en E. Tand 27 j.; H. M Verduin 22 j. en S. C. Tetteroo 17 j.; J. H. Petersen 24 j. en H. Landman 25 j. LEIMUIDEN Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente komt Dinsdag 2 Sept. bij een. Agenda o.a. Vaststelling gemeen schappelijke regeling technische dienst, Benoeming commissie meer gelijkmatige verdeling woningruimte, Behandeling schreven Ged. Staten, Begroting 1947. Oranje-viering. Op de Nationale feestdag op Maandag 1 Sept. wordt een zeer bescheiden viefing gehou den. Des avonds half zeven wordt er een optocht gehouden waaraan alle verenigingen uitgenodigd zijn mede te lopen. Met begeleiding van de ma. ziekver. „Symphonie" gaat de op tocht vanaf het garageplein naar het terrein van de Jong, waar de Gymver Odi een demonstratie zal houden en de Gem. Zangver. „ExcelsiQr" enige nummers zal geven. Verenigingen en NIEUWKOOP Koninginnedag. Op bescheiden wyze zal dit jaar de verjaardag van Hare Majesteit de Koningin in ons dorp worden gevierd. In de morgen en de middag zal het feest zijn voor de kinderen en 's avonds om 8 uur begint het feestprogramma voor de ouderen. Die avond zal' o.m. een filmvoorstelling worden gegeven, terwijl het fanfarecorph „Eensge zind" haar medewerking verlenen zal. Het geheel zal worden afge werkt in de Kerkstraat. SASSENHEIM Geen Oranjefeesten. Het bestuur der Oranjevereniging heeft gemeend, gezien de toestand in het verre Oos ten, de feesten die op 17 en 18 Sept. gehouden zouden worden, geen door gang te doen vinden. Maandag a.s. zal ook rustig voorbij gaan. Wel zal de „Vrouwenbank" in het park aan de gemeente worden overgedragen. Deze bank is destijds aangeboden aan de Sassenheimse vrouwen door de mannen uit dank baarheid voor het zware en moeilijke werk verricht in de hongerwinter '44-45 Spreekuur Schoolarts. Vanaf 1 Sept. zal in het Herv. Verenigings gebouw de schoolarts spreekuur hou den iedere 2e en 4e Woensdag van de maand van 1.30 tot 2.- uur Geboren: Jan Gerardus z. van J. Kroes en J. G. Vos; Stoffelina d. van J Janse en W. de Jonge; Pieter Maar ten z. van M. Knetsch en D. de Vries; Karelien Fendrika Bernardina d van A. de Roo en G. A. Drost. Overleden: L. C. H. M. Laarak kers 35 j. Getrouwd: W. Appelman 24 j. en C. M. Burgmeijer 23 j. 38 Verwonderd stonden onze vrien den om hem neen. Was dit Signor Gabriël? Was die dan in zo korte tijd zo veranderd? Karei Kwiek was de eerste die zijn spraak terugvond. „Mijnheer", zei hij, „als U Signor Ga briël bent, heet ik U van harte wel kom in ons midden. Maar als U een ander mocht zijn, verzoek ik U vrien delijk, weer'naar binnen te gaan. Wij hadden U niet bedoeld." „Signor Ga briël?", zei de vreemdeling naden kend. „Is dat misschien de man, die 'n minuut of vijf geleden onaange diend en zonder kloppen bij mij kwam binnen vallen? Tja, ik veron derstel, dat die nog in de haai moet zitten." Hij keek eens onderzoekend in de muil van het monster. ,,Ja, het was overigens een aardige man", zei hij, „een heel aardige man" Hierop keek hij nogmaals naar binnen enl riep dan de heer Gabriël bij zijn naam. Morgen is het de ver jaardag van onze Koningin, en u weet toch nog wel hoe wü 31 Augustus vierden tijdens de jaren van de bezetting: vaderlandse har ten hoog en onze vaderland se liefde vlammend, tel kens weer opnieuw met de hoog gespannen verwach ting: het volgend Koningin- nefeest in een vrij Neder land. Nederlanders - zijn vrijheidshelden van nature. Wij zijn, goddank, geen uniformmilitairisten, maar wel weet heel ons Neder landse volk dat geen vrij heid mogelijk is zonder 'n sterk, gezond leger van mannen uit één stuk. man nen van staal. Daarom is Koninginnedag ook solda- tendag. Soldatenleven een gevaarlijk leven? Duizenden jonge kerels, nog op de drempel van het leven, zijn militair, leven in kazernes en kampemen ten. hier in Nederland of in Indonesië, bij de land macht, de marine of de luchtmacht, ver van de huiselijke haard, het fami lieleven. Jonge kerels niet onder toezicht van vader en moeder, buiten de op voedende invloeden van hun broers en zusters, en dat nog wel twee en een half jaar lang. Het solda tenleven is helemaal niet zo gevaarlijk als altijd beweerd wordt. Alle on deugden, die men graag JConing.Ltiedag, - djotdatm-dag..') onze militairen toedicht, komen gewoonlijk maar bij enkelen voor, die voordat zij in dienst gingen al bedorven waren, en nu een grotere en gemakkelijkere kans -krijgen om aan hun ondeugden toe te geven. En omdat zij door hun uniform sterk de aandacht trekken valt hun gedrag op en de goedmoedige en gesapige burger schudt zijn hoofd en zegt „van de militairen deugt er geen een". Het militaire leven hoeft hele maal geen gevaarlijk leven te zijn, maar de kneep zit hem hier dat het militaire leven een tijdig leven is. Soldatenleven is een tijdig leven! De jongeman mist op een leeftijd waarop hij be wust de behoefte aan ge zelligheid, eigen huis en haard, gaat ondervinden, juist deze factoren in zijn leven, Een kazerne is kaal, ongezellig: de kamer, de man een bed en een kist en Voor allemaal een tafel e:i een paar banken. Het tafelservies bestaat eenvou digweg uit het etensblikje dat de eerste dagen nog wel wat romantiek ver bergt maar het duurt niet lang of alle bekoring, die er in gelegen mocht zijn, is er af. Het militaire le ven is een leven met een sterk mannelijke inslag en dat doet de jongens goed. Maar tevens is deze inslag te sterk mannelijk en dat doet onze jongens geen goed. De jongens gaan ver langen naar huis. Ja, het gebeurt zelfs, dat die grote kerels van twintig jaar ech te heimwee gevoelen naar hun eigen huis, naar moe der om van hun meisje nog maar te zwijgen. Wat doen we hieraan? Wat we hieraan doen. Eigen Katholieke Militaire Tehuizen. Zoals er op het ogenblik in Nederland een veertig zijn. Er moeten er nog een twintig bij komen. Is u wel eens in zo'n Te huis geweest? Dat moesten alle ouders die een jongen onder dienst hebben be slist eens doen. Een goed Katholiek Militair Tehuis, met sfeer fe't centrum van een hele militaire parochie, die parochie zelf, Kerk, Pastorie, jeugdhuis, club gebouw, schoollokaal, ja het ouderlijk huis van de jongens met een kernge zond familieleven incluis tegelijk. De Militaire Te huizen zijn de steunpunten van de geestelijke verzor ging van het leger. Sommi gen hebben gemeend, dat de Militaire Tehuizen geen uitgesproken confessioneel karakter moesten dragen. Voor de Katholiek is een „Thuis" zonder godsdienst, zonder zijn eigen godsdien stige sfeer en gebruiken Êeen.„Thuis''. Deze opvat ting is een dwaling en be nadrukt eerder de vervlak king die iedere jongen in dienst bedreigt, dan dat hij deze tegengaat. Sfeer, eigen goede katholieke levensstijl hoort ér te zijn in onze Mi litaire Tehuizen. Aan alle kanten wordt hard gewerkt dit te bereiken. De jongens waarderen het en komen graag. Ook hun niet-katho- lieke kameraden voelen zich er thuis Tekenend is wat een jongen mij eens in alle jongensachtige een voud vertelde. Ik had hem £ewezen op 't bestaan van het Militair Tehuis. (,Nou, en ik ging er naar toe. Het was net of ik in een huis kamer kwam, ik ging zit ten, fijne stoeltjes en er kwam een meisje naar me toe en vroeg of ik wat wil de gebruiken. Ik bestelde een kop koffie en toen zij het me gebracht had, bleef ze nog een tijdje zitten praten ook. Het was net of ik weer thuis was". De ke rel kon zijn geluk niet op. Morgen collecteren de Katholieke Militaire Te huizen in alle kerken in Nederland en buiten de kerken voorziet Katholiek Thuisfront u van oranje. Want Koninginnedag is soldatendag. W. H. J. GASMAN O.F.M. Legeraalmoezeiner. TER-AAR M. ROBERTZ. t De heer M. Robertz, oud-hoofd der R.K. school, is op tragische wijze gis teren overleden. Terwijl hij zijn dochter, die naar Indië zou ver treken, vergezelde naar de boot in Amsterdam, is hij ter plaatse onwel geworden en overle den. De heer Robertz was meer dan 30 jaren hoofd der R.K. school, welk* ambt hy met veel toewijding heeft vervuld. Vele jaren ook nam hij als voorzitter der R.K. Kiesvereniging ep voorzitter van het Wit-Gele Kruis (in welke functie hij vooral veel deed voor de stichting der R.K. Be grafenis-vereniging) een belangrijke plaats in het Kath. verenigingsleven in. Hoewel hem ook de critiek in zijn leven niet gespaard is, zal ieder dankbaar gedenken, wat door hem tot heil van zeer velen is gedaan. Hij ruste in vrede. VOORHOUT Middenstand. In café ,,De Bonte Koe" kwam de R.K. Middenstand in vergadering bijeqn- Naar aanleiding van een ingekomen schrijven werd uitvoerig van gedachten gewisseld over deelname aan het R.K. Midden- standsóongres in Den Bosch. Zeer felle critiek was er op de houding van het bestuur der Oranjevereni ging, betreffende samenwerking met de plaatselijke Middenstand. Geen moeite is er gedaan om plaatselijk iets aan prijzen te kopen, zodat veel in' Rotterdam is gekocht, terwijl ook drukwerk buiten de gemeente moest gedrukt worden. Alhoewel de moei lijkheden der Oranjevereniging on der de ogen werden gezien, werd toch deze houding in zeer scherpe bewoordingen gehekeld en werd met moeite voorkomen, dat de Midden stand op alle gebied zijn medewer king aan de a.s. feesten zou onthou den. Gebleken is dat het bestuur der Oranjevereniging geen toenadering wil, en zij liever niets met Voorhout te doen heeft. Een deputatie zal een onderhoud met het bestuur der O.V. aanvragen. Voor oprichting van een vacantie-spaarfonds was geen animo. Katholiek Thuisfront. Zondag 31 Aug. 's namiddags 2.30 uur heeft op het Foreholte-terrein de belang rijke wedstrijd Foreholte IMeer burg I (de kampioen le klasse L.V.B. afd. A) plaats, waarvan de op brengst is voor Katholiek Thuis front. Ook leden en donateurs beta len entrée. Wij leven mee, met onze jongens over zee, dus daarom allen present, bij deze belangrijke wed strijd. Entrée volwassenen 25 ct., kinderen 10 ct. VOORSCHOTEN N.K.J.B. „St. Paulus" Zondag 31 Aug. des middags om twee uur organiseert de Kath. Jongemannen Vereniging aan de Haagsche Schouw, een grote sportmiddag voor haar le den, op het "terrein van de heer H. Breukink aan de Rijndijk. Deze wed strijden zijn ook voor het publiek toegankelijk. WASSENAAR Hooglopende ruzie. Twee fami lieleden, beiden "te Wassenaar kregen ruzie over de wederzijdse kinderen. De twist liep zo hoog, dat een van hen de andere partij te lijf ging met een emmer, waardoor E. een hersen schudding en een hoofdwonde op liep en zijn echtgenote verwondin gen aan haar arm. WARMOND Koninginnefeesten. Maandag 1 Sept. zullen op de Nat. feestdag de volgende festiviteiten plaats vinden. 's-Morgens 9 uur muzikale rond gang door het dorp, waarna de kinderen op de scholen ge- tracteerd zullen worden. De kin deren, die nie't op één der War- mondse scholen school gaan en toch nog leerplichtig zijn, zullen zich ver zamelen in het gemeentelijk gym- nastiek-lokaal, waar zij hun tractatie j zullen ontvangen. Om 10 uur begint de behendigheidswedstrijd op boe- renpaarden, waar reeds nu veel be- KADER-VERGADERING DER K.A.B. GEWEST LEIDEN ^TOG IS HET VOLOP ZOMER en staat de zon de gehele dag aan de hemel; dagelijks ziet men nog vele vacantiegangers genieten van het prachtige zomerweer en men d enkt nog niet aan het winterseizoen met zijn vergaderingen en bijeenko msten. Toch heeft het gewestelijk bestuur der K.A.B. gemeend niet la nger te mogen wachten en schreef het haar eerste kader-vergadering uit, welke gisteravond in het An- tonius-clubhuis gehouden werd. schakelen, opdat zij voor de man een stimulans worde, het bezoek aan' vergaderingen e.d. tot een ge woonte te maken. Aan de hand van een practisch voorbeeld toonde spr. aan dat de tegenpartij ook haar propaganda be gint bij de vrouw en reeds de zon deval in het paradijs getuigde van het succes hiervan. Zouden wij dus nog langer wachten met de vrouw te betrekken in het streven van haar man? Als wij dit doen dan is bij voorbaat het werk al voor de helft geslaagd. Doch niet alleen is dit noodzake lijk ten bate van de beweging, ook om de vrouw zelf is het zeer nood zakelijk dat zij georganiseerd wordt. Sij staat zó ver af van het mooie wat het leven ons brengen kan; zij zwoegt de hele dag en denkt niet aan andere_ zaken. Als we eens om ons heen zien in de besturen van verenigingen' enz. dan zien we daar ook vrouwen een plaats innemen, doch zelden is het een arbeiders vrouw. Wij moeten daarom onze vrouwen klaar maken voor het gro te volle leven; zij moet zich gaan ontwikkelen om haar taak als moe der, of als ongehuwde, werkende vrouw, goed te kunnen beleven. Als wij de encycliek van het Christelijk huwelijksleven bezien, dan lezen we daarin dat man en vrouw moeten zijn: één ziel, één wil, één gedachte en wat is de practijk? 70.tot 90% van onze arbeidersvrou wen .zijn niet in staat te denken en zich in te leven in de problemen van deze tijd. Dit moeten wij op heffen, want er is voor hen nog zo veel te leren wat voor haar werk noodzakelijk is. Tenslotte behandelde spr, de ver schillende methodes langs welke men kan geraken tot de organisatie der arbeidersvrouwen, n.l. afde- lingsgewijze de vrouwen bijeen roe pen en uit die vergadering een co mité van 10 a 15 vrouwen vormen, dat zich zal belasten met het werk wat hun wacht. Er moeten cursussen georgani seerd worden, niet alleen in koken, naaien en moederzorg, maar pok in sociologie. De vrouw moet weten wat te doen als haar man of zoon op zijn werk door communistische ideeën beïnvloed wordt. Daarnaast is er nog een heel be langrijk werk. Wij moeten niet al leen voor ons zelf zorgen, maar in1 dit geval een voorbeeld nemen aan Maria, die zelf één kind had, doch wier moederhart zó groot is, dat zij alle mensen ter wereld in haar moederliefde omvat. Wij moeten ge meenschapsmensen zijn en onze kinderen aldus opvoeden. W'ij moe ten elkaar helpen, als er b.v. eens een moeder ziek ligt, dan moet hun werk door anderen gedaan worden. In deze geest moeten wij de jonge meisjes opvoeden; zij moeten besef fen dat zij niet werken voor zich zelf, doch voor de gemeenschap. Dan zal, ook al blijft het meisje on gehuwd, haar leven waarde hebben en zal zij zich bewust zijn van haar grote taak. Mej. Stringa besloot met de hoop uit te spreken dat ook in Leiden spoedig begonnen zal worden met de grote taak die het hoofdbestuur zich in deze gesteld heeft. Na deze interessante en boeiende inleiding, welke met veel aandacht gevolgd werd, werd er even gepau- seerd, waarna er gelegenheid be stond tot gedachtewisseling, waar van een dankbaar gebruik werd gemaakt. Om kwart over tien sloot de voor zitter, met een dankwoord aan de spreekster, deze eerste kaderverga ring, waarvan het resultaat in de verschillende afdelingen van het district wel spoedig merkbaar zal zijn. Een uitstekend begin Het heeft daar goed aan gedaan en, ondanks het mooie weer, waren er toch vele bestuursleden van plaatselijke afdelingen en vakbewe gingen bijeen gekomen om te luis teren naar hetgeen mej. Stringa, lid van het hoofdbestuur, had te vertel len over de noodzaak dat ook de arbeidersvrouw zo spoedig mogelijk haar plaats moet krijgen in de orga nisatie. Het bestuur kon voor dit onderwerp moeilijk een betere in- leidster gevonden hebben, want mej. Stringa beschikt niet alleen over 'n goede voordracht, doch wist ook haar gehoor met eenvoudige woor den datgene bij te brengen, wat mo menteel een van de voornaamste actiepunten van het hoofdbestuur is. Om even acht uur opende de voor zitter van het gewest Leiden, de heer J. H. v. d. Ploeg deze bijeen komst met woorden van welkom, speciaal tot de spreekster op deze eerste vergadering en, na gewezen te hebben op de noodzaak van ont wikkeling, vooral van de bestuurs leden, in verband met het steeds groeiend werk der beweging, gaf spreker het woord aan mej. Stringa, die; zoals gezegd, zou spreken over „De organisatie van de Kath. arbei dersvrouw. Allereerst constateerde spr. dat de K.A.B. en de vrouw zó dicht bij el kaar horen, dat de beweging zonder de vrouw al haar enthousiasme zou missen. Al willen we er niet aan, al moet het geld kosten, de vrouw, moeder van onze kinderen, staat daar nu eenmaal .en het kan niet anders of zij zal haar plaats krij gen, aldus mej. Stringa. Hoe is het mogelijk dat de beweging zoveel ja ren gewerkt heeft, zonder dat men de vrouw daarin betrok? Het is een van de oorzaken geweest waarom er zoveel leden zijn, waarvan niets uit gaat En als we dan naar de over zijde kijken, naar hen die zich scha ren onder het rode vaan en die da gelijks overal, op hun werk en in hun vrije tijd, veelal onbewust, pro pagandisten zij'n van het Communis me of het Socialisme, dan wordt het hoog tijd dat we de vrouw gaan in- langstelling vor bestaat, 's Middags half twee de kinderspelen. Zie hier voor de circulaires. De Volkspelen zijn, in verband met de geeburtenissen in Indonesië af gelast. De daarvoor aangeschafte prijzen, zullen tot een volgende ge legenheid bewaard worden. Woensg- dag 3 Sept. om 2 uur korte baan- draverij op de grasbaan achter de boerderij van de heer L. Heemskerk. Voor deze draverij hebben reeds 31 paarden ingeschreven. Na afloop zullen de prijzen door de burgemeester worden uitgereikt. ZOETERMEER Middenstand. In de Donderdag j.l. gehouden vergadering van de Mid denstandsbond werd ©.a. besloKien: dat een van de leden zal deelnemen aan het 14de congres, dat te 's-Her- togenbosch gehouden zal worden. Ook zullen er leden gaan naar de centrale raadsvergadering in de beurs te Rotterdam. Voor alle leden staat de gelegenheid open om zich bij het bestuur op te geven voor het Federa tief appel te Voorburg. Personalia. Geslaagd voor het diploma Coupeuse mej. van Wijk. Voetbal. Het programma voor dit weekend luidt: Zaterdag: D.S.O. b.D.W.O. b. 7.30 u. D.S.O. c..D.W.O. c. 6.30 uur Zondag: D.S.O. IC.H.C.R. I 2 uur D.S.O. aD.W.O. a 1 uur; Oliveo 2 D.W.O. 1 2.30 uur; Oliveo 3—D.W.O. 2 1 uiur.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 4