3)e Ccicbc (Soincwt Egyptische kwestie komt op tafel Enorme brand woedde in natuur reservaat „De Campina" Hamburg verwacht de Exodus- immigranten Engelse troepen in Griekenland VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1947 Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826. Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 2C935. Directeur: C. I. VAN HAMEKSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11176 Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal. Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen d,ubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.60. PROBLEMEN IN DE VEILIGHEIDSRAAD Na EEN BEWOGEN ZITTING, tijdens welke Gromyko een parallel trok tussen de Egyptische kwestie en het Indonesische probleem, is de Veiligheidsraad er niet in geslaagd een goede oplossing te vinden voor het Brits-Egyptische geschil. De Braziliaanse resolutie, Waarin een be roep wordt gedaan op beid'e partijen om de onderhandelingen te hervat ten, werd door het ingrijpen van Rusland en Polen verworpen. Alle door België en Australië ingediende amende menten werden eveneens afgewe zen. Columbia verwekte enige opschudding door een resolutie in te dienen v/aarin een beroep wordt gedaan op beide partijen om zo spoedig mogelijk te komen tot ontruiming van het-Egyptische grondgebied en een wederzijds defensief verdrag voor het Suez-kanaal te bespreken. De Raad zal deze resolutie vandaag in behandeling nemen. De Raad weet er geen raad op „ZEER GEBREKKIG" ZEGT GROMYKO. Als eerste spreker had Gromyko de Braziliaanse resolutie „zeer gebrek kig" genoemd. Hij vergeleek de Egyp tische kwestie met de Indonesische, waarbij volgens zijn zeggen het be ginsel van de souvereine gelijkwaar digheid genegeerd was en waarbij de Raad niet genoeg moed verzameld had om nota te nemen van het sim pele feit dat er oorlog was. Gromyko besloot met de verklaring, dat de wet tige Egyptische belangen niet be schermd worden door de Braziliaanse resolutie. De Franse afgevaardigde verklaar- Dr. van Mook naar Nederland Officieel wordt medegedeeld, dat dr. van Mook Zondag a.s. per vlieg tuig nkar Nederland zal vertrekken voor persoonlijk contact met de Ne derlandse regering. Met hetzelfde toestel zal ook minister Neher naar Nederland terugkeren. DR. CREYGHTON CHEF G.D. IN NEDERLANDS-INDIë. Dr. Emile W. Creyghton, officier van gezondheid eerste klasse bij de Koninklijke Nederlandse Marine, is bevorderd tot overste en benoemd tot chef van de geneeskundige dienst in Nederlands-Indië. Zijn standplaats is Batavia. UIT HET REPUBLIKEINSE COMMUNIQUé. Het republikeinse legercommuni qué maakt melding van levendige ac tiviteit der Nederlandse strijdkrach ten op Oost-Java. De voornaamste aanvallen worden bij Loemadjang, ten Oosten van Malang, uitgevoerd. Ten slotte worden gevechten gemeld in de omgeving van Demak, ten Oosten van, Semarang. AUSTRALIë IN COMMISSIE VAN DRIE? Het is zeer waarschijnlijk, dat Australië door de Republiek zal wor den gekozen om zitting te nemen in de commissie van drie, welke volgens het Amerikaanse voorstel ter bemid deling tussen Nederland en de Repu bliek gevormd zou kunnen worden. De republikeinse radio spreekt van drie landen, welke hiervoor in aan merking komen, n.l. Australië, Po len en Syrië, doch voor zover hier uit wordt begrepen, heeft een offi ciële aanwijzing van een dezer drie nog niet plaats gevonden. SCHEPEN NAAR INDONESIË. Om half zes gistermiddag is de „Kota Inten'' van de Rotterdamse Lloyd, varend in charter voor de Ne derlandse regering mét 1400 militai ren aan boord dat is honderd min der dan er plaats is naar Indone sië vertrokken. Er was een trein met mariniers uit Tilburg gekomen, luchtstrijdkrachten uit Breda en ma rinemannen uit de hoofdstad. Commanderend officier aan boord is de luit.-kolonel, overste Boissevain. Wie de vertrokken militairen, als ze in Port Said komen, niet wil teleur stellen er wordt dan n.l. al ver langend naar post uitgezien wordt aangeraden reeds binnen vier of vijf dagen de brieven te posten. Ongeveer te zelfder tijd vertrok de „Kota Baroe" van de Lloydkade. Dit enigszins verbouwde sclftp was door de regering aangewezen om 500 bur gerpassagiers naar Insulinde te bren gen. Onder hen bevinden zich een groot aantal planters en andere em ploye's van grote ondernemingen. Uit vervoersoogpunt betekent dit ver voer min of meer een experiment, daar de „Kota Baroe",zoals bekend, een tot troepentransportschip omge bouwde vrachtboot met passagiers- accommodatie is. Wie echter weet, dat de „Kota Baroe" 1968 man kan meenemen, zal begrijpen, dat bij een vervoer van 500 passagiers als thans het uiterste is gedaan, om zoveel mo gelijk comfort te bieden. Men verzekerde ons nadrukkelijk, dat de bewering, als zou de „Kota Baroe" wapens vervoeren, onjuist de, dat Frankrijk zijn stem voor de Braziliaanse resolutie zou uitbren gen. Volgens hem höd Egypte de gel digheid van het verdrag van 1936 niet erkend. „Wij hebben dergelijke argu menten reeds eerder gehoord. Aan iedere agressie van Hitier ging een verklaring vooraf, dat het verdrag met het voorbestemde slachtoffer waarde loos was en niet meer aan zijn doel beantwoordde". Vervolgens hield de Egyptische premier een felle rede, waarin hij de Raad verzocht Egypte te verlossen van de Britse troepen. De Britse ver tegenwoordiger, sir Alexander Cado- gan, weigerde in te gaan op de rede van de Egyptenaar. Ten slotte werd de Braziliaanse resolutie met 6 stern- mep tegen 1 (Polen) en 3 onthoudin- en (de Sovjet-Unie, Columbia en Syrië) verworpen. Verlegenheid. De indiening van de Columbiaanse resolutie heeft de Veiligheidsraad da nig in verlegenheid gebracht, zo meldt Reuter's correspondent. De Columbi aanse afgevaardigde had, vóór de stemming over de Braziliaanse reso lutie, gezwegen en geen woord ge- 1 over zijn plannen. In kringen der UNO verheelt men zich zijn be zorgdheid over deze gang van zaken niet. Herchel Johnson zei, dat hij de resolutie kon aanvaarden, wanneer de voorziening ten aanzien van we derzijdse bijstand voor het Buezka- naal er uit geschrapt werd. Gromyko verklaarde, dat hij tijd nodig had om de resolutie te bestuderen en verzocht om verdaging van het debat. De door de Duitsers in 1944 in beslag genomen diamanent zijn weer in Nederland, al is het nog niet alles. Onder zwaar escorte zijn zij vanuit Duitsland naar Amsterdam gebracht, Waar zij in de kluizen van de Am sterdamse Bank zijn opgeborgen. De kistjes met kostbare inhoud wor den in de kluis opgeborgen. VUURZEE VAN 7 K.M. IN BRABANT GISTERMIDDAG is een enorme brand uitgebroken in de bos- en heide- complexen van het bekende na tuurresrvaat ,J)e Campina" bij Box tel, eigendom van de Nederl. Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten. Militairen sn den te hulp Tussen Boxtel, Oisterwijk en Oir- schot woedde een vuurzee van zeven kilometer lengte met een gemiddelde breede van vier kilometer. De militaire autoriteiten lieten brengun-carriers aanrukken om, voor het vuur pitrijdend brandgangen in het bos te scheuren. Achter hen ko- Noors lijnvliegtuig neergestort 34 INZITTENDEN GEDOOD Een Sandringham-vliegboot van de Noorse luchtvaartmaatschappij is met 27 passagiers en een bemanning van zeven personen aan boord, bij een der Lofoten-eilanden verongelukt. Alle inzittenden kwamen om het leven. Het toestel, dat de dienst Oslo Tromsö onderhield, vloog t^gen een berg en stortte brandend neer. De piloot, kapitein Buer, was een der meest bekende Noorse vliegers. Bij het Engelse plaatsje Margate in Kent is een Dakota van de RAF bij de landing neergestort. De piloot en de navigator werden gedood. 1"\E BRITSE BEZETTINGSAUTORITEITEN nemen uitgebreide maatrege- len voor het aan wal brengen van de 4400 Joodsche immigranten van de „Exodus 1947", die volgende week op drie Britse schepen in de Britse zóne zullen worden ondergebracht. Gisteren zou het cor.vooi Gi braltar hebben verlaten, doch vanwege machine-defect op een der sche pen is het vertrek 24 uren uitgesteld. Havenkwartier wordt atgezet In Hamburg zal alles zo worden ge regeld, dat sabotage of weerstand van de immigranten het hoofd zal kunnen worden geboden. Om eventuele de monstraties of andere acties van Duitse zijde onmogelijk te maken, wordt de weg, die door dp Joodse vluchtelingen zal worden gevolgd naar hun interneringskamp in de buurt van de Brits-Russische grens, geheim gehóuden. Honderden Britse soldaten staan gereed om te helpen, wanneer de opvarenden zich tegen bet aan wal gaan zouden verzetten. Zij zijn evenwel allen ongewapend. In "aatste instantie Zal traangas worden gebruikt. De drie schepen van het convooi zullen telkens met een tussenruimte van een dag aanleggen. De opvaren den worden daarna per luidspreker verzocht aan wal te gaan. Het haven kwartier zal door een cordon worden afgezet en toegang zal alleen moge lijk zijn met een daarvoor geldig be wijs. De bagage der immigranten zal ABDIJ VAN BEURON BESTOLEN. I De tot de Aartsabdij van Beuron behorende St. Maurus-kapel is door kerkdieven beroofd van haar kost bare tapijten en altaardwalen. Deze kapel, die de belichaming is van de „stijl van Beuron", trok in voor het toerisme gunstiger tijden veel bui tenlandse kunstvrienden. I PERSSPIEGEL 5 DE INDONESISCHE KWESTIE. De Tijd weet niet of men zich over de uitspraak van de Veiligheidsraad moet verheugen of bedroeven. Het is denkbaar, aldus dit blad., dat er een moment zou aanbreken, nog hangen de het consulaire onderzoek, waarop Nederland de verantwoordelijkheid voor het voortduren Van een op dit moment reeds onverdraaglijke situa tie in Indonesië niet langer zal kun nen dragen en tot ingrijpen zal moe ten overgaan. Het uitstel van beslis singen, waartoe de Veiligheidsraad ons thans noopt, zo heet het verder, kan nu nog dienstig gemaakt wor den om onze zaak voor het oog der wereld hechte»- te funderen. De Maasbode constateert, dat de kwestie principieel in verkeerde ba nen is gekomen. Het blad uit critiek op de Veiligheidsraad maar meent, dat we erger hadden kunnen ver wachten. Wat er aan teleurstelling hier te lande leeft, zo gaat het blad verder, wordt nog verre overtroffen door de desillusies van Djokja. Bij de beslissingen, welke de regering, thans zal nemen moet hoogste motief zijn de verantwoordelijkheid, welke wij steeds tegenover de bevolking van de Archipel dragen. De acute behande ling van de kwestie acht het blad tnans uitgesteld tot het rapport van de consuls is uitgebracht of tot zich een nieuw feit heeft voorgedaan. Dit nieuwe feit, zo kan men wel zeg gen, zou dan gelegen moeten zijn in de voltooiing van de politionele actie. nauwkeurig worden onderzocht. Een afdeling van vrouwelijke leden van Britse bezettingsmacht zal zich met de vrouwen belasten. Doktoren, verpleegsters en ambulancewagens zullen klaar staan om de zorg over zieken op zich te nemen. In Joodse kringen van de Britse be zettingszone denkt men niet, dat de Joden zich zonder verzet zullen laten ontschepen. Joseph Rozenzaft, oud gevangene van Belsen, die aan het hoofd staat van de Joodse ontheem den van de zóne heeft verklaard: ,,Ik zie geen enkele reden, waarom de vluchtelingen van houding zujlen veranderen. Tot nog toe hebben zij zich verzet en zij zullen daarmee doorgaan totdat zij hebben wat zij willen: de terugkeer naar Palestina". Diamanten keerde in Nederland terug Wij hebben gisteren gemeld, dat een kostlbare door de Duitsers ge roofde diamanten-schat in ons land terug is gekomen. Een correspondent van het „Alge meen Dagblad" te Amsterdam deelt nog het volgende mede: Een merkwaardige en kostbare stoei reed gistermiddag door Amster dam. Tien motorordonnancen en twee jeeps, waarvan een gewapend, omsingelden knetterend een kleine personenauto, die, uit d)e richting Amersfoort komende, naar de Amsterdamse Bank aan de Heren gracht koerste. Daar waren uitge breide veiligheidsmaatregelen getrof fen en stonden verscheidene hoge autoriteiten in gespannen 'afwachting. De auto reed voor. En men laadde er bijna tien kilo diamant uit ter waardie van zes millioen gulden. Deze schat ten, geroofd uit Nederland en nu uit Duitsland teruggebracht, verdwenen schielijk achter de zware kluisdeuren van de Amsterdamse bank. Nog nooit is in één zending zulk een buit teruggebracht. En wat daar aan vooraf is gegaan! De Duitsers hebben tijdens de 'bezetting natuur lijk ook onze diamanten willen „be veiligen" en de firma's moesent hun schatten deponeren bij de Amster damse Bank. x 'Teneinde deze rijkdommen aan diamanten nog meer veiligheid te bieden brachten de Duitsers de schat ten naar de Amsterdamse Bank in Arnhem, om welke stad toen de grote slag is ontstaan. Na die verloren slag hebben de Duitsers,nog steeds de veiligheid van deze diamanten voor ogen houdend, de kluizen daar open gebroken en de gevonden voorraad verzonden naar de Reichsstelle für Edelmetalle te Berlijn. Het Commis sariaat voor de economische belan gen heeft in Duitsland de kostbare stenen gevonden. Alles zat nog pre cies zo in de envelopjes! Er was geen twijfel aan! Nederland heeft de eerste zending waarde-artikelen, die uit.de Ameri kaanse zóne nu worden overgedra gen, binnen gêkregen. Bij de Am sterdamse Bank heeft het Commis sariaat de diamanten overgedragen aan het bureau Oorlogsbuit en dat bureau heeft de zes millioen aan diamant gistermiddag meteen veilig in de kluizen van de Amsterdamse Bank weggeborgen. Een tragische omstandigheid bij de restitutie van deze diamanten is het feit, dat vele eigenaren Joden waren, die door de Duitsers werden ver moord. In vele gevallen betekent de terugvoer, dat de erfgenamen der eigenaren of de eigenar.en zelf, als ze aan de vervolgingen zijn ontsnapt, nu weer de besshikking krijgen over hun kapitaal, dat ze, zoals gebrui kelijk bij diamanthandelaren, geheel in diamant hadden belegd. Het belang van deze restitutie voor de diamantnijverheid van Amsterdam deze 'tien kilo diamant is bijna het tweevoud .van de thans aanwezige werkvoorraad ligt voornamelijk in het feit, dat door de vergroting van deze handelsvoorraad de ver bindingen met het buitenland (ex port van bewerkt diamant devie zen!) kunnen worden versterkt. NieuweGriekse regering Het conflict over de Britse troepen in Griekenland ontwikkelt zich lang zamerhand tot het eerste ernstige meningsverschil tussen Washington en Londen na de oorlog. Engeland is vastbesloten zijn soldaten de volgen de maand uitt Griekenland^ terug te trelken. Attlee en Bevin weten wel, dat er storm in de linkervleugel van hun partij zou losbreken als zij zou den aarzelen. De Amerikanen wijzen op de ge vaarlijke toestand in Griekenland zelf, de kabinetscrisis en de onenig heden met de buurlanden. Het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken is verstoord over het feit, dat de Engelsen aankondign, dat zij hun troepen zullen terugtrekken. De Amerikanen hebben niet nagela ten een stevige druk op Londen uit te oefenen. De vorige minister-presi dent Tsaldaris heeft bij een bezoek aan Washington duidelijk gemaakt, dat de toestand aan de Noordelijke grenzen hopeloos wordt, als er geen buitenlandse troepen meer zijn. Washington begrijpt, da', de gevol gen ernstig zijn als de Russische druk niet kan worden tegengehouden. Het zou zelfs zó ver kunnen gaan, dat dc Amerikanen hun belangstelling voor West-Europa zouden kunnen verliezen. Als de Middellandse Zee onder Russische invloed zcu komen zou de positie van Turkije onhoud baar worden en een communistisch succes in Italië zou verzekerd zijn. ONLUSTEN IN DE PENDSJAAB NEMEN TOE. Volgens een communiqué van de grensstrijdkrachten is de toestand in beide gebieden van de Pendsjaab nog slechter geworden. Vooral on der de groepen van vluchtelingen werden verliezen geleden. Het aan tal treinovervallen, waarbij vrou wen en kinderen vermoord worden, neemt toe. De Griekse kabinetscrisis is giste- :n, na 5 dagen te hebben geduurd, onverwacht opgelost. Gisteravond is Athene bekend gemaakt, dat een nieuwe regering gevormd is onder leiding van de premier van het de- missionnaire kabinet Demitrios Ma- ximos. Volgens Reuter heet het in het officiële communiqué, dat „de regering Maximos opnieuw is ge vormd met medewerking van zeven partijleiders". DE STATUS VAN BIRMA. Thakin Lin Baw, de Birmaanse mi nister van buitenlandse zaken en af gevaardigde op de conferentie van het Britse gemenebest over het vre desverdrag met Japan, heeft ver klaard, dat, naar hy verwachtte, Bir ma tegen Januari a.s., of uiterlijk Juni, onafhankelijk van Engeland zou worden. Met Engeland is overeenge komen, zo zeide hij, dat de machts overdracht zo spoedig mogelijk zal plaatsvinden. Birma zal een onafhan kelijke souvereine staat worden en geen deel komen uit te maken van net Britse gemenebest, waarmee het echter wel de nauwste betrekkingen zal onderhouden. BOMAANSLAG OP BRAZILIAANSE LEGATIE TE CAIRO. Heden in de vroege ochtend zijn voor de Braziliaanse legatie te Cairo vier kleine handgranaten .ontploft, waardoor de portier werd gewond. Er werd echter geen schade aangericht. Het incident volgde kort op het be richt uit Lake Success, dat de Vei ligheidsraad de Braziliaanse resolu tie, waarin op Engeland en Egypte een beroep werd gedaan om de on derhandelingen te hervatten, had verworpen. De commandant van de stedelijke politie te Cairo verklaarde ♦egenover Reuter, dat hij „vreemde handen" achter dit incident ver moedde. VERVOERVERBOD CONSUMPTIE AARDAPPELEN. Aangezien gebleken is, dat vooral op de zandgronden, belangrijke hoe veelheden consumptie-waardige aard appelen voor veevoeder worden be stemd, zal, zo deelt men ons van be voegde zijde mede. door de C.C.D. scherp op de naleving van het ver- voederverbod worden toëgezien. Alleen die partijen aardappelen mogen als veevoeder worden aange wend, afgeleverd en verwerkt, waar voor een geldige veevoederverkla ring is afgegeven. Voor Kriel tot 35 mm. is algeheel ontheffing van het vervoederverbad gegeven, zodat hier voor geen veevoederverklaringen be hoeven te worden aangevraagd. Na dere mededelingen omtrent de rege ling voor het aanvragen en afgeven der veevoederverklaringen zullen door de provicniale voedselcommis- sarissen bekend worden gemaakt. VOLKSHERSTEL-SIGARETTEN. Het Rijksbureau voor tabak en ta baksproducten maakt bekend, dat si garenwinkeliers en grossiers in ta baksproducten de nog bij hen in voor raad zijnde pakjes z.g. „Volksherstel- sigaretten" voor 8 September a.s. aan de importeur, waarvan zij deze be trokken hebben, kunnen terugsturen. Voor de geretourneerde pakjes, welke in ongeschonden staat moeten ver keren, ontvangen zij daarna van de betrokken importeur het voor deze sigaretten betaalde bedrag (met in begrip van de toeslag) terug. De aandacht wordt er op gevestigd, dat indien de verzending niet voor genoemde datum (8 September) heeft plaats gehad, geen restitutie van de toeslag gegeven zal worden, zodat belanghebbenden in overwe ging wordt gegeven, tijdigtot ver zending over te gaan. Binnenkort zullen zoals gemeld, opnieuw z.g. „Volksherstel sigaretten" in de han del worden gebracht, waarop een toeslag van ƒ1.per pakje geheven zal worden, 1 SEPTEMBER SNIPPERDAG IN HET BOUWBEDRIJF. De bedrijfsraad voor het bouwbe drijf, vastgesteld doordat op grond van de vacantieregeling bouwbe' drijf, vastgesteld door het college van Rijksbemiddeiaads bij beschikking van 30 Juni 1947, Maandag 1 Sep tember is vastgesteld als een vei- plichte snipperdag. De arbeid moet dus op deze dag worden onderbroken, terwijl de daar uit voortvloeiende loonderving ver goed wordt door middel van de in wisseling van vacantiebons. mende wagens woelen de grond langs de sleuven om. Honderden mi- litairen, geblakerd door rook en hitte, erkten met alle macht om de on tembare vuurzee te stuiten. De brand ontstond door nog onbe kende oorzaak in De Campina, een van de mooiste Brabantse natuurre servaten van de Nederlandse Vereni ging tot behoud van natuurmonu menten. 1200 H.A. heideveld en den nenbos zijn verkoold en verschroeid. De droge heide stond, met behulp van de felle wind, in minder dan geen tijd in lichterlaaie. De zware motor-brandspuiten, die van alle kanten kwamen opdagen, stonden machteloos, wegens gebrek aan wa- Verscheidene vennen zijn uit gedroogd, andere bevatten te weinig water. Drie compagnieën soldaten uit de kazerne St. Margriet te Vught werden, voorzien van houwelen en spaden op vrachtauto's aangevoerd. Eovenwinds konden ze door het gra ven van brandgangen het vuur te genhouden. Bij het afzenden van dit bericht had de brand reeds lang het grond gebied van Oirschot bereikt. De tot nu toe verbrande gebieden bevatten voornamelijk jong opgaand hout en heide. Dit is de grootste natuurbrand, die de laatste jaren in Brabant heeft ge woed. Door heel Brabant, speciaal in Zuid-Westelijke richting, staan alle brandweerposten in voortdurend te lefonisch contact. De commissaris der Koningin in de provincie Brabant, prof. dr. J. de Quay bevindt zich heden op de plaats van de ramp, alsmede tal van brand weerautoriteiten. Nog een bon voor 200 gram vlees extra i .Behalve de reeds in de bonnenlijst van Donderdag 28 Augustus bekend gemaakte bon voor 100 gram vlees extra, moet in verband met de moei lijkheden, welke de veehouder ten gevolge van de droogte ondervindt, thans nog een extra-bon voor 200 gi. vlees aangewezen worden. Di deze hoeveelheid is ook de 100 gram extra begrepen, die voor de volgende week is aangekondigd. Ook deze extra rantsoenen ontvan gen alleen personen, geboren in 1942 vroeger, die dus voor de volgende twee weken een rantsoen van 600 gr, vlees hebben. In verband met het bovenstaande maakt het Centraal Distributiekan toor bekend, dat voor 't tijdvak van 29 Augustus t.m. 13 September bon „L-03 vlees" een extra rantsoen van 200 gram vlees of vleeswaren ver krijgbaar is. Het is mogelijk, dat in bepaalde ge deelten van het land deze bon niet aanstonds na bekendmaking, doch in de loop der geldigheidsduur pas zal kunnen worden gehonoreerd. 160 TON TARWE VERLOREN. Volgens een verklaring van da directie der Meelfabriek „Holland" te Amsterdam is in de 160 ton tar we, die in de molens op verwerking ligt te wachten, thans het broeiings- proces begonnen, waardoor zij on geschikt is geworden voor mense lijke consumptie. De onderhande lingen met de instanties, die da middelen voor afvoer van het graani moeten regelen en alle medewer king hebben toegezegd, hebben zo veel tijd gevorderd, dat ingrijpen ta laat komt. Men tracht nu te berei ken, dat de tarwe in elk geval nog benut zal kunnen worden voor vee voeder. De directie deelde mede, dat de nieuwe werkkrachten zich uit alle delen van het land aanmel den, doch door de stakers niet in de gelegenheid worden gesteld de arbeid te beginnen. Sedert hedenochtend zijn mili tairen met vijf vrachtauto's bezig met de distributie van het aanwe zige meel ter bevoorrading van de Amsterdamse bakkers. PROTEST VAN BOEDAPESTER KATHOLIEKE VROUWEN. De Christelijke Vrouwenliga t( Boedapest heeft bij de regering ge protesteerd tegen het uitsluiten bij de a.s. verkiezingen van talrijke ka tholieke vrouwen waaronder kloos terzusters. DE DUITSE KOLEN WORDEN 50 PROCENT DUURDER. De export van de Duitse steen kool wordt op 1 September met niet minder dan 50 procent verhoogd, al dus een bekendmaking van het Brit se en Amerikaanse bestuur. 23 DODEN BIJ TREINBOTSING IN BENGALEN. Vijftig k.m. ten Westen va^ Calcut ta is op de spoorweg BengalenNag- pur een personentrein op een stil staande trein gereden. 23 personen werden gedood en 118 gewond. Bisschopswijding van Mgr. Grent Zondag zal in zijn éigen parochie kerk, toegewijd aan de H. Werenfri- dus, een van de gezellen van St. Bo- nifacius, Mgr. Jacob Grent, aposto lisch vicaris van Ned. Nieuw Guinea, Titulair bischop van Parlois, zoon van de vroegere dorpsschoenmaker, door mgr. J. P. Huibers tot bisschop worden gewijd, aldus de „Tijd". <Sm kaMettje... „Een Nederlandse volkseenheid in het bijzonder kan men zich niet an ders denken dan als een eenheid in verscheidenheid. Samenwerking on danks verschil van opvatting eist hoger bewerktuigde mensen dan eendracht op zichzelf." Huizinga. „Nederland's geestes werk", blz. 34.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 1