Verbeterde stemming in Indonesië PONDERDAG 28 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van Vliet door Derksen geklopt Bij de gisteren in het Olympisch Stadion te Amsterdam gehouden wedstrijden, was het vooral het sprintnummer dat veel sensatie ver wekte. Na drie ritten was de stand zo, dat zowel Van Vliet als Derksen in de totaal-uitslag no. 1 konden worden. Direct bij het ingaan van de 4e rit in dele bocht nam Derksenn de leiding,' gevolgd doord e Belg Sche- rens ep Van Vliet, die zich voor de Marathon tribune nog wat liet afzak, ken en op het laatste rechte stuk pas op kwam zetten, echter te laat, zodat Derksen als eerste over de streep ging. Bij de stayers was het weer de wereldkampioen Lesueur (Fr.) die als eerste eindigde. Hij heeft dit vooral te danken aan zijn hardnek kig rijden, waarmede hij de strijd tegen Bakker had opgenomen. Het sportieve publiek beloonde hem bij z'n ererondje met een daverende ovatie. Hier volgen de voornaamste uit slagen: Sprintmatch voor beroepsrijders: Totaal uitslag na 4 ritten; 1 Derk sen 4 pnt., 2 Van Vliet 5 pnt, 3 Sche- rens 6 punten. Omniumwedstrijd voor beroepsrij ders: Totaal uitslag omnium: 1 Pe- aers Ned. 3 punten; 2. Debacker Belg. 6 punten: Totaal uitslag wedstrijd met mo tor gangmaking: 1 Lesueur Fr. met 3 punten, 2 Pronk Ned. met 5 punten, 3 Bakker Ned met 6 punten. ZWEMMEN. !*i HILVERSUM HULDIGT NEL VAN VLIET. Nel van Vliet, juist teruggekeerd van haar zo succesvolle tournee door Amerika, zal Donderdagavond al weer in Hilversum in „De Overdekte" aan de Kapelstraat zwemmen, waar zij starten zal in de ontmoeting tus sen de Hilversumse „Robben" en een zwemploeg uit Huil (Engeland). Hil- versums burgerij heeft Nel van Vliet bij haar aankomst in de Gooise hoofdstad een onverwachte ontvangst bereid. Duizenden stonden op het sta tionsplein opgepakt om de zwemster toe te juichen en het was Nel gemak kelijker om de Amerikaanse records te breken dan dit maal met haar ge zelschap de nabijgelegen woning in de Huigenstraat te bereiken. En de juichende menigte vertrpk niet voor Nel's woning, voordat de zwemster en haar populaire trainer Jan Stender een woordje van het balcon af had den gesproken. ROEIEN. DE EUROPESE KAMPIOEN SCHAPPEN TE LUZERN. Tijdens het congres van de F.I.S.A. vond de loting plaats voor de Eui'o- pese Roeikampioensehappen, welke op Vrijdag 29 Augustus, Zaterdag 30 Augustus en Zondag 31 Augustus op de rotsen bij Luzern worden gehou den. Als principe werd aangenomen, dat een ploeg, die tweemaal geslagen is, definitief als uitgeschakeld moet worden beschouwd, een systeem dat bij vorige Europese kampioenschap pen werd toegepast en waarvan de praktijk zijn bruikbaarheid heeft be wezen. Verder ligt het in dp bedoe ling, dat in elk nummer zes ploegen in de eindstrijd roeien. In alle num mers worden Vrijdag de voorwed strijden gehouden, in twee heats: de winnaar van elke heat wordt in de eindstrijd van Zondag geplaatst. Alle andere ploegen moeten elkaar Zater dag in de herkansingrace, waarbij wederom in een nummer twee heats worden geroeid. Van elke herkan singsrace komen de nummers een en twee in de finale. De loting is voor de Nederlandse ploegen niet ongun stig geweest, al blijft het een feit. dat men weinig afweet van de wer kelijke kracht der deelnemende lan den. Men moet afgaan op datgene, wat men bij de training waarneemt en wat buitenlandse deskundigen ervan zeggen. De acht van de Delfse sport heeft niet gunstig geloot, im mers deze ploeg heeft een plaats in de manche van zes met als tegen standers Italië en Frankrijk, waar over geheimzinnige verhalen de ron de doen. Hoe het ook zij de acht van deze beide landen moeten als zeer sterk bestempeld worden. Niet minder dan 15 landen nemen deel, ook Groot Brittanie, Zwitser land, Frankrijk en Hongarije hebben ingeschreven voor alle zeven num mers. België en Denemarken voor zes dan komen Nederland en Italië met vijf ploegen en Tsjecho Slowakije en Zweden met vier. WATERPOLO. Alphense reserve dames verliezen van G.Z.C. dames met 0—6. Het Alphense dames-zevental, zy het dan de reserves, hadden gisterenavond te gen de veel beter spelende Goudse •aames niet veel in te brengen in de promotiewedstrijd voor een plaats in de eerste klasse van de Goudse Zwemkring. De G.Z.C. staat onder aan in de eerste klasse en verdedigde haar plaats tegen het reserveteam van A.Z.C., dat kampioen is gewor den van de 2de klasse. Met niet min der dan 60 werden de Alphenaren aan de kant gezet en wat meer zegt ook verdiend. A.Z.C. IG.Z.C, comb- 35. Er werd in deze ontmoeting dikwijls goed spel te zien gegeven. Vooral de Goudse spelers gaven een goed slui tend spel te zien en men kan het dan ook gerust als een verdienste zien, dat de Alphenaren tegen dit hechte zevental nog drie maal heeft weten te sco -en. De Goudse ploeg stelde hier vijf doelpunten tegenover. AUTOMOBILISME. RECORDPOGING VAN COBB UITGESTELD. John Cobb heeft de poging zijn eigen wereldsnelheidrecord tot 400 mijl per uur op te voeren weer uit gesteld, aangezien hij bij de twee laatste proefnemingen niet boven de 334 mijl uit kon komen, terwijl het record op 368 mijl per uur staat. De Amerikaan Ab Jenkins heeft eveneens zijn recordpoging om tech nische redenen uitgesteld. i ACADEMISCHE WERELDSPELEN- In de kwartfinale van het heren enkelspel won Scriboni (Italië) met 6—1 6—1 6—1 van Keuls (Ned.). In het dames-enkel spel won mej. Mandi (It.) met 62 46 64 van mej. Eggersman (Ned.). In het gemengd dubbelspel werden mej. Eggersman-Storm (Ned.) uitge schakeld door mej. Zdvihalova-Hyks (Ts. Slovakije). Het Tsjechische paar won met 62 62. Zoals gisteren reeds gemeld werd eindigde de voetbalwedstrijd tussen de studententeams van Frankrijk en Hongarije in een -gelijk spel (11) zodat een loting de winnaar moest aanwijzen. Deze loting is gewonnen door het Franse team dat nu in de halve finale uitkomt tegen Luxem burg. In de tweede halva finale zal Nederland Egypte ontmoeten. KORFBAL. ZIVEREN BALTOURNOOI VAN DE H. K. B. Op Zondag 7 September a s. houdt de Haagse Korfbalbond op het ge meentelijk terreinen-complex aan de Escamplaan in Den Haag wederom zijn jaarlijks tournooi om de Zilve ren Bal, waaraan ook ditmaal de sterkste twaalftallen uit verschillen de korfbal-districten zullen deelne men. De mededinging staat vast van: Blauw-Wit uit Amsterdam, Koog- Zaandijk, Deetos uit Dordrecht (kam pioen van Zuid Holland), houdster van de wisselprijs, V.K.C. lit Sieg woude (kampioen van het Noorden), V.A.D.A. uit Wageningen (kampioen van het Oosten), Ons Eibernest uit „Den Haag en de Ooievaars, een sterk team van Haagse le klassers Boven dien nemen de Meeuwen uit Antwer pen (kampioen van België), waarin zeven internationaals, aan het tour nooi deel. De wedstrijden vangen om 10 uur v.m. aan. MOTORSPORT HET CONFLICT IN DE MOTOR WERELD. De Nederlandse Motorrenners' Bond heeft een bijzondere algemene ledenvergadering gehouden ter spreking van de toestand, die ont staan is na het uitspreken van voorlopige schorsing van het svuur van de N. M. R. S. door het dagelijks bestuur van de K- N. M. V. Op voorstel van de voorzitter, Piet van Aartsen, werd besloten, dat de heren Roest, Rijnbergen en Pelikaan contact zullen zoeken met het dage lijks bestuur en de sporteommissie \ran de K. N. M. V. en dit lichaam zullen- verzoeken de voorlopige schorsing in het belang van de Ne derlandse motorsport, op te schorten. Besloten werd voorts een brief aan het dagelijks bestuur te richten, waarin wordt verklaard, dat gang van zaken te Tubbergen in ze kere zin onjuist Lis geweest en waar in de verzekering van de goede trouw van de motorrenners jegens de K. N. M. V. wordt gegeven. ALPHEN AAN DEN RIJN DE SPREEKWOORDEN-OPTOCHT GAAT NIET DOOR. In tegenstelling met hetgeen wij gisteren publiceerden, moeten wij thans helaas mededelen, dat de spreekwoorden-optocht, waarvan toch wel velen in onze gemeente de beste verwachtingen koesterden en welke ongetwijfeld een -unicum in deze streek zou zijn geworden, Zaterdag a.s., ter gelegenheid van de verjaar dag van onze Koningin, niet door kan gaan. Vele deelnemers hebben zien de laatste dagen, naar aanleiding van het koninklijk verzoek en de Indi sche toestand, gedrongen gevoeld, niet aan uiterlijk feestvertoon ceel te moeten nemen. O.a. heeft zich ook de Oranjegarde van deelname aan de feestelijkheden geheel teruggetrok ken. Hoe zeer wij het standpunt in deze omstandigheden diergenen moe ten billijken, spijt het ons ten zeer ste voor de activiteit van de diverse comité's, inzonderheid voor de voor zitters van W.V. en C.O.V., resp. de heren W. A. Lam en W. J. v. d- Brink. Alphense Boys". Besloten is het ledental van de elftallëncommis- sïe van 3 op 5 te brengen. De zit ting hebbende commissieleden J. Vriesekoop, elftalleider, P. Dongei- mans en H. Paardekooper, werden herkozen en bij enkele candidaat- stelling gekozen de heren Adr. de Korte en G. Wortman. De heren W Helversteijn en L. Vriesekoop wer den benoemd tot elftallenleider. Personalia. In de commissie van advies betreffende de arbeidsbemid deling zijn benoèmd: tot voorzitter, cle heer F. A. Ruijssenaars; tot leden, de heren P. Duinkerk Jr., G. Gesman, C. Voets, J. Verduijn, A. Huygens en Z. Naber. LANGERAAR Personalia. De heer G. A. Otto is geslaagd voor het vakexamen be- hangersbe drijf. LEIDSCHENDAM Ruitcntroef Het Ruiten Troef- comité, dat destijds gezorgd heeft dat de gemeente Dussen en Hank glas- dicht is gemaakt zal nu op Zaterdag Sept. a.s. een excursie naar die ge meente maken, aan deze tocht wordt een rondtour door het Biesbosch ver bonden. LEIMUIDEN OUDEN VAN DAGEN. Dinsd'ag werd1 aan de ouden van dagen van Leimuiden en Rijnzater- woude een onvergetelijke dag be zorgd. Om 9 uur verzamelden zich ongeveer 115 oudjes op het garage plein van Maarse en Kroon, waarna spoedig de reis aanvaard werd met 4 autobussen en 2 auto's. De 'tocht ging, langs de Vecht naar Utrecht waar in het Julianapark een con sumptie igelbruikt werd. Na een tocht je gemaakt te hebben door Utrecht werd- de reis voortgezet naar Alem. Zodoende kwamen de oudere gene raties ook eens in de gelegenheid de geadopteerde gemeente te bezichti gen, waar zij verwelkomd werden coor Burgemeester Smits. Verschil lende noodwoningen en bedrijven werden bezichtigd, en de dankbare Brabantse bevolking stelde dit bezoek op prijs. Tot grote verbazing van vele, kwam het gezelschap onverwachts in een gedeelte van Maren wat opge bouwd was door de fa. Aartman en v. Dijk, en vernoemd was naar Lei muiden. Bij de fa. v. Oirschot werd een boterham gegeten. Nadat Pastoor Coks afscheid genomen had, verliet men Maren om een rondgang te ma ken door het dorp Alem. Tijdens dit bezoek vertelde burgemeester Smits de geschiedenis van de verwoesting en de evacuering van zijn gemeente. Na een kopje thee gebruikt te heb ben ging de terugreis over de grote weg naar Utrecht, waar in de Hom mel in Ouderijn voor een verfrissing gezorgd was. Bij het begin van Rijn- zaterwoue stond de muziekver. „Sym- phonie" gereed om het gezelschap af te halen. Voor het Raadhuis te Rij nza ter woude namen de inwoners afscheid waarbij de heren Compeer en D. Bik dank brachten voor de •prachtige dag. Op initiatief van en kele deelnemers werd nog een col lecte gehouden ten bate van de Niwin die f 40.- opbracht. Allen waren hoogst voldaan. NIEUWVEEN Geboren: Catharina Maria Jo hanna d. van P. M- Pie terse en H. M. van Capel. Ondertrouwd: H. A. Janmaat en P. C. Bekker; A. C. Janmaat en G. G. Springintveld. Getrouwd: D. N. Habermehl en E- van der Meulen. NOOTDORP EERSTE PLECHTIGE H. MIS De weleerw. pater J. Mooyman S.J. zal zijn eerste plechtige H. Mis op dragen Zondag a.s. te 9 uur. Zater dagavond zal de neomist aan de grens van de gemeente door gemeentebe stuur, de geestelijkheid en vele de putaties worden afgehaald. ROELOF ARENDSVEEN Tafeltennis „De Treffers". In een spannende wedstrijd wisten de Tref fers een mooie overwinning te be halen op het sterke A. L. T. C. uit Leiden. 'Nic en Co Heemskerk won nen al hun partijen, maar P. Verdel Azn. moest niettegenstaande sterke tegenstand het onderspit delven. In Treffers II wist W. Heemskerk van Li Ma Po te winnen. B. v. d. Meer verloor echter weer van deze tegen stander. Einduitslag van deze match 64 voor Trefferss. De dubbelspelen werden een overwinning voor „De Treffers". SASSENHEIM R.K. Middenstand. De R.K. mid denstandsver. hield Maandagavond een ledenvergadering in verband met kadervorming, waarvoor vanuit het hoofdbestuur reeds lang plannen zijn gemaakt, n.l. het houden van een Kadercursus, welke in Sept. zullen, aanvangen. Voor deze cursus be- .staat over het algemeen nogal be langstelling. Al was de opkomst voor genoemde vergadering nog lang niet wat het wezen moest, degenen, die aanwezig waren, hebben een klaar en duidelijk beeld gekregen over de te houden kadercursus door een za kelijke uiteenzetting van een der be stuursleden. Wij zouden alle mid denstanders en. vooral de jongeren met klem willen aanraden aan deze cursus deel te nemen. Bijzondere ken nis is hiervoor niet nodig; alleen een open oog voor de toekomst. Van officiële zijde wordt het vol gende medegedeeld: ,,In de door de Nederlandse troe pen bezette gebieden begint de ont wikkeling een tamelijk aspect te ver krijgen, welke op Sumatra nog wel het gunstigst is. Merkwaardig was vooral de harte lijke ontvangst door de arbeiders op de olieterreinen op Palembang: De Amerikanen van de Standard Oil raakten daar zeer onder de indruk van het enthousiasme hunner arbei ders en de uitstekende houding en het optreden van het „Gadjah Mc- rah" bataljon (een bataljon van het K.N.I.L.). De recomba Abdoelkadir Atmodjo- widjojo is eveneens niet ontevreden 'over de ontwikkeling in West-Java; slechts de situatie in de grensgebie den blijft zorg baren door de terreur en de voortdurende aanvallen. Waar het evenwicht tussen de goe derencirculatie en de geldcirculatie enigermate is hersteld, verdwijnt de onrust zienderogen. De bevolking heeft kennelijk de meest'ernstige er varingen van de laatste jaren steeds voor ogen err vreest slechts de waar devermindering van het geld. In het Palembangse en het Oostelijke deel van Java's Oosthoek is de situatie ia ëen belangrijke injectie van goe deren vooral textiel onmiddel lijk verbeterd. Telkens blijkt weer hoe ontzaglijk door bepaalde bevol kingsgroepen geleden werd. Zaterdagavond heeft de recomba van West-Java via de radio het re publikeinse verbod voor samenwer king met de Nederlanders bestre den. Hij zette uiteen, dat hy, en zijns gelijken. een vrije staat wensen, maar niet een staat die geregeerd wordt door mensen die slechts aan zichzelf denken doch die beschik ken over oprechte en eerlijke amb tenaren. Albdoelkadir vervolgde: „Wij zijn er van overtuigd dat ons streven niet veel verschilt, doch het is duidelijk, dat het pad dat wij be wandelen geheel anders is." Een order van generaal Soedirman, Van officiële zijde wordt meege deeld: „Uit een onderschepte order van generaal Soedirman, 19 Augus tus gericht aan alle republikeinse territoriale commandanten op Java blijkt, dat de Chinezen nu beter moeten worden behandeld. „Uit voorzichtigheid met het oog op de in ternationale repercussies". In de or der komt de volgende zin voor: ,,De veiligheid hunner levens moet voort aan worden gegarandeerd". De Sultan van Pontianak Licht Amerikaans publiek voor De Sultan van Pontianak heeft Woensdag tegenover ,de pera te Washington verklaard, dat hij en zijn drie medereizigers bitter teleurge steld waren over het feit, dat „wet tige argumenten bezwaren opwier pen, waardoor ons recht om ge hoord te worden is ontkent". De Sultan, die onberispelijk Euro pees gekleed ging en tot verbazing van de journalisten perfect Engels sprak, trad op als woordvoerder. Voor de persconferentie werd een lunch gehouden en werd in Mayflo- wer-hotel geconfereerd met een aan tal autoriteiten van het Statedepart- ment „Wij zijn speciaal naar de Ver. Sta ten gekomen om onze positie in het Nederlands-Indonesisch geschil uit te leggen. Wij zijn gekomen om de Verenigde Naties zowel als het volk van de Verenigde Staten mede te delen, dat de Indonesische repu bliek geen souvereine staat is in In donesië. Wij vertegenwoordigen twin tig millioen mensen, terwijl het twij felachtig is of meer dan een derde gedeelte van de bevolking onder het aefacto-gezag der republiek werke lijk voor de huidige leiders zijn". Toen hem gevraagd werd of hij de politionele actie gerechtigd achtte, antwoordde de Sultan met een na drukkelijk ja. Naar zijn bezwaren te gen de huidige leiders gevraagd, zei- de hij: „Zij zijn niet bereid samen te werken tot uitvoering vah de over eenkomst van Linggadjati. Zo spoedig zij een regering hebben, die rust en orde kan handhaven, zal geen poli tionele actie nodig zijn. De Indonesi sche republiek was zeer beslist de eerste, die de orde tot staken van het vuren schond. Zij gaat daarmede voort. Wij had den bezwaar tegen ieder geweld, zo wel van Indonesische als van Neder landse zijde. Wij zijn voor een vreed zame uitvoering van Linggadjati en wensen de Verenigde Staten van In donesië te vormen. Deze wens om te komen tot een fe derale regering i.p.v. een uiterst ge centraliseerde regering karakteriseert ons standpunt. Onze lange reis naar de Verenigde Staten werd gemaakt in het belang van vrede en veiligheid. Wij zijn van mening, dat geheel In donesië zijn onafhankelijkheid zal verliezen, indien geweld voortgaat". De Sultan verklaarde, dat men in de gebieden van Indonesië buiten de republiek niet in méérdere ihate door de republiek dan door Neder land geregeerd wenst te worden. Toen hem gevraagd werd om een reactie op de groep in de Veilig heidsraad, welke hem niet wenste toe te laten, antwoordde de Sultan: „Dit zou onbeleefd zijn". Hij voegde wel toe: „Wij geloven dat, wanneer de consuls te Batavia an de Veiligheidsraad verslag heb ben uitgebracht, de raad gedwongen zal zijn ons te horen". Voorts deelde de Sultan nog mede. dat zijn delegatie tijdens het verblijf in de Ver. Staten onderhandelingen zal voeren over de aankoop van voe dingsmiddelen, textiel en landbouw werktuigen voor de gebieden, die zij vertegenwoordigt, en dat men rub ber hoopt te verkopen. LEGERBERICHT NEDERLANDS ACTIE- COMMUNIQUé. Het officiële actie-communiqué van heden meldt, dat Nederlandse patrouilles in de bevrijde gebieden wederom herhaaldelijk beschoten zijn. Op enkele plaatsen voerde de T. N. 1. georganiseerde aanvallen uit. De Nederlandse verliezen bedroe gen twee gesneuvelden en acht ge wonden, In West—Java nabij de Wijnkoop-baai traden Nederlandse troepen tegen T.N.I.-troepen op, die in dat gebied opereerden. Ten Oosten van Cheribon viel een groep van dertig Lasjkars in de nacht een Nederlands bivak in Sindang Laoet aan. Hierbij werd gebruik gemaakt van automatische wapenen en mor tieren De aanval werd afgeslagen. Ten Westen en ten Noord-Westen Van Tasik Malaya werden opereren de formaties van de T.N.I. door Ne derlandse troepen verrast en met zware verliezen verdreven. Ook ten Zuiden van Soemedang en Kadipaten werden aan republikein se troepen verliezen toegebracht. Ten Zuiden van Singaparna in West-Java heeft een 75 man sterke T. N.I.-groep een Nederlands detache ment aahgevallen. De aanval werd afgeslagen. Ten Zuiden van Tjomal in Midden- Java werd een Nederlandse patrouil le door een groep van 30 man aan gevallen. De aanvallers werden ver jaagd. WEERSVERWACHTING WEINIG VERANDERING. g o In de na-nacht hier en daar g vorming van nevel, mist of lage g wolkenbanken, die in de och- tend snel oplossen. Morgen over- 2 dag enkele overdrijvende wol- g o ken velden, voornamelijk in het o o Noorden van het land, maar over o g het algemeen droog en zonnig o g met weinig verandering van o temperatuur cn matige wind uit g Noordelijke richtingen. g r> O oooooooooooooooooooooooooooooooooo Nederlandse diamanten uit Duitsland terug De United States Information Ser vice deelt mede: „Het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft heden bekend gemaakt, dat een hoe veelheid diamant, ter waarde van 17.096 karaat, die door de Duitsers in 1944 uit de kluis van de Amsterdam se Bank te Arnhem is geroofd, ge ïdentificeerd is en aan de Nederland se regering wordt teruggegeven. De diamanten, waarvan de waarde millioenen guldens bedraagt, zijn on der. een militair geleide, samenge steld uit Amerikaans en Nederlands personeel, naar Nederland terugge zonden. Op verzoek van de commis sie-generaal voor het economisch her stel van Nederland zijn drie Ameri kaanse officieren in Nederland aan wezig om bij de officiële overdracht van de diamanten, het bezit waarvan voor Nederland van groot belang is, aanwezig te zijn. GROOT OFFENSIEF VAN GRIEKSE OPSTANDELINGEN? Radio Belgrado haalt een commu niqué van het „democratische leger" in Griekenland aan, waarin gezegd wordt dat de guerilla-strijdkrachten een „algemeen offensief" tegen de regeringstroepen zijn begonnen in Thessalie, Macedonië en Episancus in Noord-Griekenland. Volgens het communiqué zouden ruim honderd dorpen zijn bezet. Jlcucet Jiwiefo wavdt SWetidmt, 36. Daar sperde het ondier zijn gro te muil voor de tweede keer open. Kareltje dacht, dat nu z'n laatste uur geslagen was. Maar de haai hapte niet. Hij bleef Karei Kwiek op een onnozele manier aanstaren Hoe kwam dat? Wel de grote man, die jullie al kennen en die de bij aam draagt van „De Luitenant", had van af het strand gezien, hoe zijn beste vriend, Signor Gabriël, door het mon ster werd opgeslokt. Dat vond de lui tenant niet aardig en met grote pas sen was hij de zee ingehold, had al spoedig de plaats des onheils bereikt en had met een van zijn grote han den het ondier in de neg gegrepen. Het kon geen boe of ba meer zeggen. De luitenant was de sterkste man die ooit op onze goeie oude wereldbol heeft rondgewandeld. Hij maakte dan ook korte metten met zijn vangst, wipte het beest zonder enige inspan ning over zijn schouder en waadde er mee naar het strand toe. Karei Kwiek volgde hem op een afstandjei blij, dat hij het er deze keer weer zo goed van af had gebracht. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vcrig nummer). Twee boerderijen afgebrand Opnieuw heeft een grote brand he dennacht een der Brabantse dorpen geteisterd. Thans heeft de rode haan gekraaid in het land van Heusen en Altena, en wel in het dorp Wijk Aalburg, waar gisteravond half elf bij de landbouwer Van Wijk brand is ontstaan in een kapitale boerderij, omringd door 10 enorme opslagplaat sen van vlas. Toen de boerderij na genoeg geheel was uitgebrand en het vuur ook naar de vlasmyten over sloeg. was er geen redden meer aan. In allerijl waren de brandweren alarmeerd uit Wijk en Aalburg, Veen, Eeten, Giessen, Waalwijk, Den Bosch en Vught. Inmiddels had ook de boerdrij van A. Nieuwkoop, wel ke landbouwer tijdens de bevrijding reeds zijn boerderij zag verloren gaan, vlam gevat en ook deze kapi tale boerderij ging geheel in vlam men op. Een nieuwe brand in een vlasmijt op 1000 meter afstand, ont staan door wegvliegende vonken, kon in de kiem gesmoord worden. De schade wordt geraamd op enkele tonnen. 10 personen zijn dakloos ge worden. De gehele Woensdagmorgen is men nog bezig geweest met het nablussen. Het gevaar voor uitbrei ding schijnt thans geweken te zijn. Op 16 Augustus werd een massa graf onderzocht, dat gelegen was 15 meter ten Zuiden van de Moskee van Wanasarie (Pekalongan) en waarin tussen 20 en 30 lijken van Chinezen werden gevonden. Tot nog toe wer den zes dezer lijken onderzocht: het waren alle .onge, volwassen Chine zen en alle lijken toonden sporen van ernstige mishandelingen. VERZOEK AAN GANDHI. Een delegatie van Sikhs heeft Gandhi verzocht zich naar de Pendsjaab te begeven om daar nog maals „door een wonder orde en rust te herstellen". Volgens de delegatie zijn te Lahore 4.000 vrouwen van de Sikhs ontvoerd. Edam, 26 Aug. van Norfolk te New York. Modjokerto, 26 Aug. van Penang naar Batavia. Oranje, AmsterdamBatavia pass. 26 Aug. Kaap Guardafui- Veendam, 25 Aug. van Rotterdam te New York. Mooyman weer gepakt Naar wij vernemen is de „dra ger van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis", „drager van het IJzeren Kruis eerste en tweede klasse", „Voormalige Rotten- fuehrer der S.S.", Gerardus Leonardus Mooyman hedennacht te Millingen, ten Zuiden van de Rijn op de grens van Neder land en Duitsland gearresteerd. Mooyman was in de nacht van 20 op 21 Februari 1947 uit het interneringskamp te Delft ont vlucht. Hij heeft zich, naar is ge bleken, toen naar Duitsland be geven. Daar heeft hij in de mij nen gewerkt. Naar hij voorgaf liet het eten er te wensen over en daarom keerde hij naar Ne derland terug. Hedenmorgen arriveerde hij te 's Gravenhage waar hij is opgesloten in de strafgevange nis. U, LEIDEN KONINGINNEDAG. Route van de optocht gewijzigd. De route, die de voertuigen en de rij verenigingen op Maandag 1 Sep tember, begeleid door muziek, zullen volgen is nader vastgesteld als volgt: Hoge Rijndijk, Levendaal, Korevaar- straat, Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Blauwpoortsbrug, Steenstraat, Rijnsburgersingel tot Schuttersveld. Behoudens de muzikale rondgan gen zullen alle vastgestelde num mers van het programma doorgang hebben. Jeugdwedstrijden zijn er die dag van 912 uur in de Professoren- wijk en in het Haagwegkwartier en 's middags van 25 uur op de Hoog landse Kerkgracht. BIOSCOPEN. Het programma, dat in de Leidse bioscopen volgende week wordt ver toond, is door de K.F.C. als volgt ge keurd: Casino: „Swiss Family Robinson", toegelaten alle leeftijden. Lido: „De Brief", toelaatbaar v. volwassenen. Luxor: „De zonde van Jody Nor- ris", toelaatbaar boven 18 jaar. Trianon: „Grote Verwachtingen", boven 14 jaar. Rex: „Artistenleed", toelaat baar boven 18 jaar. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN. 27 Aug. Bloemenveiling. Asters 217 ct; Dahlia's 212 ct; Helianthe 713 ct Anjers 314 ct; Gladiolen 962 ct; Chrys, Bruin 1222 ct; September Yellow 1326 ct; September Wit 1322 ct; Rayenant Wit 712 ct;: Rayenant Geel 812 ct; Rayenant Lila 611 ct; Rayenant Amber 9 13 cent. Groente. Augurken: Fijn 19,75; Augurken Fijnbaster 7.75; Augurken Grof 3,Augurken Stippel 1,35 p. 25 kg.; Snijbonen 2,805,10; Prinsebonen f 4,80— 8,Dubb. Stambonen 3,206,20; Pronkbonen f 2 202,60; Spekbonen 0.?04.10 p. 10 kg.; kropsla f 1.10 —19,—; Andijvie f 8.00—13,—: To maten A. 16,0018,00; Tomaten B 16,00—18,—; Tomaten C f 16,00— Tomaten Bonken f 14.Aardappe len 5,00—6,— Kroten 3.00—^,00- Meloenen f 19,0059,00; Peen I 6,60; Peen II 3,60; Peen III/IV 3,—.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3