Hoe de Tweede Kamer over de nieuwe muntregeling denkt RADIO 1 Op korte golf j HET MARIA CONGRES 1947 TE MAASTRICHT CLw&dla Donderdag 28 augustus 1947 DE LEIDSE COURANT PAGITÏA 2 TLIET VOORSTEL van de minister om de pasmunt niet meer in zilver, maar in nikkel te slaan, is door de Tweede Kamer vrij algemeen aanvaard, zo blijkt uit het voorlopige verslag over de nieuwe regeling van het Nederlandse muntwezen. Bevreemding wekte het echter, dat het Ne derlandse kabinet te Londen tot de aanmaak van zilveren munten op dracht had gegeven. Thans zitten wij met de kosten millioenen guldens opgescheept. Men wilde deze aan munt gebruiken om onze verplichtin gen in de Verenigde Staten na t£ ko men. Waarom echter blijft de minister vasthouden aan een stelsel, waarin ook zilveren munten een plaats hebben? zo wordt er gevraagd. Om kosten te besparen konden toch ook de rijksdaalders in plaats van in zil ver in nikkel worden geslagen? Of men zou deze muntspecie van een la ger zilvergehalte kunnen maken. Er is geen munteenheid in de rijks delen. Zo is er in Suriname nog Ne derlands zilvergeld in circulatie. Waarom heeft men niet vastgehou den aan het oude stuiversmodel, zjj het in bronzen uitvoering? Het ver schil in middellijn tussen de nieuwe stuiver en cent schijnt veel te gering. Dit sticht, vooral bij slechte verlich ting, veel verwarring. Voorts zullen alle telefoonautoma ten ,die op de vierkante stuiver zijn afgesteld, moeten worden omge bouwd. Bezwaren zijn geopperd tegen liet afschaffen van het halve-centstuk. Men meende dat dit grote moeilijk heden zal opleveren voor de volks verzekeringmaatschappijen. Matig feestbetoon op Koninginnedag Op vragen van het Tweede Kamer lid Verkerk betreffende matiging van uiterlijk feestbetoon met het oog op de toestand in Indië, heeft de minister van Binnenlandse Zaken geant woord, dat de regering, in aanslui ting aan de wens van H.M. de Konin gin, den burgemeesters heeft aanbe volen, het uiterlijk feestbetoon bij de viering van Haar verjaardag te ma tigen. DE BEURS SLUIT OP KONINGINNEDAG. Maandag, 1 September is als beurs- vacantiedag vastgesteld, zodat op die dag de prijscourant niet zal worden uitgegeven en er op de kantonren van de leden van de Vereniging voor de Effectenhandel niet zal worden ontvangen of geleverd. Het secretariaat en de overige loca- liteiten der vereniging zullen die dag gesloten zyn. VRIJDAG HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuwsberichten. 7.30 Muziek by het ontbijt. 8.00 Nieuwsberichten 8.18 Operaprogramma. 9.00 Lichte morgenklanken, 9.35 Kamermuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20'De re genboog. 10.45 Zuid Afrikaanse lied jes. 11.00 „Genie". 11.30 Johan Jong. 12.00 Gram.platen. 12.38 The Sky- masters. 13.00 Nieuws. 13.15 Pierre Palla. 14.00 Kookkunst. 15.10 Ons volk in zijn dichters. 15.30 The Mas- queraders. 16.30 Vacantie op Ame land. 17.30 Boyd Bachman. 18.00 Nieuws. 18.20 Malando en zijn tan go-orkest. 19.00 Praat U rustig ver der. 19.30 Cursus „Het Geloof van Israël". 20.00 Nieuws in het kort. 21.00 Men vraagt en wij draaien. 21.45 Amateurs zetten hun beste beentje voor. 22.40 Avondwijding. 23.15 Symphonisch concert. 24.00 Sluiting. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 George Stam. 8.30 Wer ken van Edwar Elgar. 9.30 Opge wekte morgenklanken. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Frans Vester. 11.45 Lichte discoklanken. 12.15 Scala- Sextet. 12.30 Weeroverzicht. 13.00 Nieuws. 14.00 Engelse organisten. 14.20 Van oude en nieuwe schrij vers. 15.30 Motet „Singet dem Herrn ein neues Lied" Bach. 16.20 Kamer orkest. 18.00 Vrij en Blij. 19.00 Nieuws, 19.30 Geestelijke liederen. 19.45 De Middenstand in de bran ding. 20.00 Nieuws in het kort. 20.15 Concert in de St. Bavo-kerk te Haarlem. 20.50 M. van Wagtendonk spreekt over De ontwikkeling der grafische industrie. 21.30 Kurhaus te Scheveningen. 22.30 Nieuws. 22.45 Avond-overdenking. 24.00 Sluiting. DOORBEREKENING VAN OMZET" EN INVOERBELASTING 1947. Voor 1 Juli j.l. gold een speciale regeling krachtens welke fabrikan ten en groothandelaren voor leverin gen aan publiekrechtelijke lichamen slechts omzertbelasting volgens het tarief voor levering san onderne mers ten behoeve van hun onder neming verschuldigd waren. Tege lijk met de verhoging van het tarief der omzetbelasting is deze speciale regeling ingetrokken. Met het oog hierop is in de staatscourant van Dinsdag gepubliceerd de uitzonde ringsbeschikking no 1 op de prijzen beschikking gedeeltelijk door bere kening omzet- en invoerbelasting 1947, welke toestaat het verschil tus sen de thans en voorheen verschul digde omzitbelasting, voor zover voortvloeiend uit wijziging in de clas sificatie van publiekrechtelijke licha men, in de prijzen door te berekenen. DE VOORZITTER VAN NEDERLAND-INDONESIE IS AFGETREDEN Mr. G. J. van Heuven Goedhart is afgetreden als voorzitter van de ver eniging „Nederland-Indonesie". De reden voor aftreden is, dat hij over wegende bezwaren had tegen he/t zenden door de vereniging van een telegram aan de veiligheidsraad. Wel iswaar gaf dit 'celegram op de juiste, zij het beknopt, het standpunt der vereniging weer, aldus de heer van Heuven Goedhart, doch hij is van oordeel, dat het niet op de weg der vereniging ligt zich over het hoofd der regering en haar vertegenwoor diger in Lake Success heen tot de Raad te richten. Waar de overgrote meerderheid van he't bestuur het telegram was gezonden tijdens de af wezigheid van de voorzitter an ders oordeelt, heeft de heer van Heu ven Goedhart gemeend te moeten aftreden. Hij blijft lid der vereniging. DE DAHLIA-TENTOONSTELLING TE AALSMEER. Zoals bekend, organiseert de afde ling Aalsmeer der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, in sa menwerking met de Nederlandse Dahlia-Vereniging en de Vaste Keu ringscommissie der genoemde maat schappij, een speciale Dahliakeuring en -tentoonstelling op 12, 13 en 14 Sept. a.s. in de grote hal van de „Centrale Aalsmeerse Veiling". Al le vooraanstaande Dahliakwekers in den lande werken aan deze exposi tie mede, alsook dahlia-liefhebbers en verenigingen van dahlia-liefheb bers. Bovendien is contact gezocht met buitenlandse dahlia-specialisten en naar mag worden aangenomen zullen ook enkele buitenlandse in zendingen op deze show niet ontbre ken, zodat een internationaal karak ter wordt verkregen. Vele medaille schenkingen werden reeds ontvangen, o-m. ereprijzen van H. M. de Konin gin en H.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard. Minister Mansholt zal de tentoonstelling openen. Kos ten nog moeiten worden gespaard de tentoonstelling een zo artistiek en gedistingeerd mogelijk aanzien te ge ven, de koningin der herfstbloemen waardig. Door de enorme kleuren en vormenrijkdom is het bezoek aan een uitstekend verzorgde dahliatentoon stelling een genoegen van de eerste rang. BEURSOVERZICHT De berichten omtrent: de behan deling van het Indonesische vraag stuk door de Veiligheidsraad, en ailes wat daarmede verband houdt, maakte op de beurs geen slechte indruk, maar het publiek betoonde zich geresol veerd en er waren maar heel weinig orders. De stemming was prijshou dend, maar de koersen var. de toon aangevende fondsen waren gis'eren bij de opening vergeleken met eer gisteren, vrijwel onveranderd. De stemming was prijshoudend, maar veel tekening zat er niet in de markt. Tijdens he't vrije verkeer kwam er in de situatie geen verandering. DE STAKING IN DE TEXTIELFABRIEK TE ALMELO. De staking in de textielfabriek van de firma H. ten Cate Hzn. en Co's te Almelo duurt voort. Ten gevolge van de staking van een 40 arbeiders zijn thans 500 arbeiders zonder werk gekomen. 300 arbeiders van deze fa briek, een der grootste in Twente, demonstreerden gisteren door de stra ten van Almelo. Aan de kop van de stoet werd een bord meegedragen met hert opschrift: „Eenheid". Van het E.V.C. kantoor trok de stoet naar het arbeidsbureau, waar een groot deel der arbeiders ontslag aanvroeg. Wanneer dit wordt verleend' kan het arbeidsbureau bemiddeling verlenen deze mensen bij een andere textiel fabriek weer te plaatsen. De beslis sing over het verlenen van ontslag- vergunning berust bij het G.A.W. te Enschede. Indien de arbeiders de ge vraagde onitslagvergunning krijgen, vallen zij pas in de overbruggings regeling, als de directies van andere textielfabrieken uit collegialiteit met de firma ten Cate, weigeren hen in dienst te nemen. De firma ten Cate is niet verplicht aan de 500 arbeiders die door de staking zonder werk ge- konden zijn loon door te betalen. Zij doet dit ook niet. Een spinnerij en 2 weverijen zijn als gevolg van de sta king reeds stilgelegd, en men ver wacht dat binnen enkele dagen ook de automatische weverij stop gezet zal moeten worden. ARBEIDERS VAN DE „HOLLAND" ZETTEN STAKING VOORT. Nadat de directie van de meel fabriek „Holland" gistermorgen aan de stakende arbeiders een ultimatum had gesteld, waarin geeist werd, dat de arbeiders gistermiddag om 12 uur de arbeid zouden hervatten op straffe van ontslag, is om 12 uur geen van de arbeiders in de fabriek versche nen, zodat zij allen ontslagen zijn. Hierop heeft de directie contact ge zocht met burgemeester Arn. J. d'Ailly en hem om hulp van mili tairen verzocht. Na overleg met de militaire instanties heeft de burge meester toegezegd dat militairen de aanwezige voorraden meel naar de bakkerijen zouden expedieren, daar verschillende bakkerijen bijna zonder meel zaten. Intussen heeft de direc tie van de „Holland" bij het arbeids bureau een aanvraag voor nieuw per soneel ingediend, enkele arbeiders hebben zich reeds gemeld. VOLKS HERSTEL-SIGARETTEN NÓG DUUR. Binnenkort zullen opnieuw Volks- herstel-sigaretten in de handel wor den gebracht, waarop een toeslag van één gulden pér pakje zal worden ge heven, integenstelling tot de tegen woordige toeslag, die drie gulden per pakje bedraagt. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. ƒ1000.— 3874 10960 12994 16228 400.— 6130 200.— 2649 2944 2966 3324 3836 7367 100.— 1778 9723 10330 10909 11685 13363 13705 14837 19190 >000000000000000000000000000000000 ÏOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. Mgr. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, heeft een gift van ƒ10.000 beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de branden, welke de laatste tijd hebben gewoed. Door tot ontbranding gekomen natrium in de afdeling preperatief der Philips-van Houten fabrieken te Weesp zijn de in die afdeling werk zaam zijde dr. G., de assistent L. en de arbeider R. ernstig gewond. Voor al de laatste was er erg aan toe. Hij is door de rondspattende natrium- vonken heen naar buiten gelopen, waar de wind zijn kleren in vlam zette. Wel was spoedig hulp aanwezig en slaagde men er in de vlammen te doven, maar R. bleek ernstige brand wonden aan het onderlijf te hebben opgelopen. Omstreeks tien minuten voor twaalf kwam gistermorgen 'n goede rentreintje, dat in de richting van Maarssen reed, op het wisselcom- piex, ten Noorden van het Centraal Station te Utrecht, in botsing met een locomotief uit de Spoorweg- werkplaats. De locomotief ontspoor de en versperde drie lijnen. Twee lij nen konden al spoedig vrijgemaakt worden, doch op de lijn Utrecht Amsterdam ontstond enige vertra ging, daar de treien in deze richting tot Maarssen op een enkel spoor moesten rijden. Tijdens het zwemmen in het toe voerkanaal van de stuw te Belfeld (bij Venlo) is de 28-jarige Th. H. uit Baarlo, vermoedelijk tengevolge van een hartverlamming, plotseling over leden. H. was in gezelschap van drie zijner broers. Te D runen is in korte tijd des nachts het huis van de wed. $e W. tot de grond toe afgebrand. Te Dongen brandde de boerderij met stal en schuur der fam. Paulus- sen totaal af. Het vee kon gespaard blijven. De brandweer kon geen blus- smgswerk verrichten daar in de ge hele omtrek geen water aanwezig was. In een lakspuiterij aan de Jan van Beierenstraat te Hilversum heeft een brand gewoed, waardoor ruim 150 wiegen een prooi der vlammen werden. De fabrieksruimte, welke op de bovenverdieping van een fa briekspand was gevestigd, brandde geheel uit. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat een vonk uit een machine terecht kwam in "de uiterst brandbare cellulose-lak. BUITENLAND. Een standbeeld van Gandhi zal te Bombay opgericht worden van on geveer 50 meter hoogte, als eerbetui ging voor het grote aandeel dat deze leider in de strijd voor de onafhanke lijkheid heeft gehad. Een driedaags politiek bestand is afgekondigd in Hongarije, met het oog op de verkiezingen van a.s. Zon In samenwerking roet de Oosten rijkse politie hebben Britse troepen 12 leden van een bende, die de bevol king van het Oostenrijks-Joegosla- visch gebied van Stiermarken terro riseerde. gearresteerd. Op een boer derij werd een wapendepot ontdekt. Zondag j.l. werden twee Jogoslaven gearresteerd, nadat Zaterdag het lijk van een Oostenrijkse gendarme bij Radkersburg werd aangetroffen. Twee treinen zijn op elkaar ge reden op een station bij Calcutta. Er zijn 23 doden en 118 gewonden. Franse oud-gevangenen van Da chau hebben een bedevaart gehouden naar Lourdes. EEN UBTKOrciST Voor het gebruik op Vrijdagen en verdere R. K. onthoudingsdagen is een nieuw product „NEFANA" gele sauspoeder samengesteld; bereid met zuiver rund vet, Nef ana-Aroma, maar zonder vlees, waarmee een g gebonden, voedzame en overheer lijk smakende gele saus kan worden verkregen. Dit product wordt gefa briceerd door de Rundvetsmelterij „Minos", fabriek van NEFANA- bo'uillonproducten, Leeghwaterplein 20—24, Den Haag. 9659 Sport in het kort P.T.T.-Districtsvoetbalwedstrijden. De uitslag van de te Dordrecht op Zondag j.l .gehouden districts-voet- balwedstrijden is: P.T.T. Leiden GONA 41; Rotterdam IILeiden 00; LeidenDelft 20. Leiden kwam hierdoor in de finale tegen winnaar Groep A. Rotterdam 1Leiden 21. 2e prijs was voor Lei den bestaande uit zilveren tak. V. U. C. speelt gelijk. De gister avond in het VUC-stadion gespeelde wedstrijd VUCWindsor and. Eton F.C. (Eng.) eindigde in een gelijk spel (33), terwijl de rust inging met een voorsprong van de Hage naars. „Alph. Boys"-programma. A.s. Zondag spelen de Alphense Boys een wedstrijd tegen Esto I en Aphense Boys 3 tegen Esto 2, aanvang 12.30 uur. Vervolgens zal de finale worden gespeeld om de Deken De Korte-be- ker door Alph. Boys I tegen Amstel Zwaluwen I (Amsterdam). Concours-hippique te Hilversum. Het volgend jaar wil men in Hilver sum enkele concourses hippique hou den. Als proef én tevens voor het leggen van contacten wordt er op- Zondag 31 Aug. a.s. een concours ge houden, waarvan het programma o.a. vermeldt: concours d'elegance, een klein en een groot springconcours. Tijdens de Intergeallieerde spelen welke heden te Freiburg gehou den worden heeft Frankrijk een mooie overwinning behaald in de moderne vijfkamp (schieten, zwem men, schermen, veldloop en paard rijden). Het landenklassement is nu 1. Frankrijk 116.5 p., 2. België 174,jj, F 3. Nederland 191,5 p. Maandag 1 Sept. Dinsdag 2 Sept. Woensdag 3 Sept. 18.— uur 18.15 uur 18.30 uur Donderdag 4 Sept. 9.uur 15.uur 17.uur 18.— uur 19.30 uur 21.uur Vrijdag 5 Sept. 9.uur* 10.30 uur 15.uur 17.uur 18.uur 19.30 uur 20.uur 20.45 uur 21.— uur Zaterdag 6 Sept. 9.uur 10.30 uur 15.uur 17.uur 18.uur 19.30 uur Zondag 7 Sept. 10.30 uur 10.30 uur 14.uur Maandag 8 Sept. Maseale Bidweg te 7.30 uur. 18.00 uur Ontvangst van het beeld van Fatima te Oud-Vroenhoven (grens) en plechtige over dracht door Mgr. L. J, Kerkhofs, Bisschop van Luik aan Mgr. Dr. G. Lemmens. Daarna mas sale bidstoet naar de St. Servaaskerk alwaar O. L. Vrouw van Fatima de verering van haar kin deren in ontvangst zal nemen. Carillon bespeling St. Servaaskerk. Plechtige intocht van de Kardinaal-Legaat van- het station. Voorlezing van de Benoemings-bul in de Basi liek van O. L. Vrouw. Pontificaal Lof op het O. L. Vrouweplein door Mgr. Dr. G. Lemmens. Tevens eerste openlucht vergadering. Spreker Mgr. Dr. F. Feron „Taak en roeping van Maria". Opvoering van het Maria-spel „Sterre der Zee" Vrijthof. Pontificale Hoogmis in de Basiliek: Mgr. G. Lemmens. Pontificale Hoogmis in de St.Servaas: Mgr.L.J, Kerkhofs. Eerste vergadering in de Dominicanerkerk. Dr. L. de Gruyter: „Maria, Koningin der we reld". Tweede vérgadering in de Dominicanerkerk. Pa ter H. Polman S.M.M.: „De eredienst van onze afhankelijkheid van Maria". Derde vergadering in de Dominicanerkerk. Dr. C. Friethoff O.P.: „Maria, de nieuwe Eva". Pontificaal Lof in de Basiliek: Mgr. Stam. Pontificaal Lof in de St. Servaas: Mgr. Lebouille. Massale avondvergadering op het O. L. Vrouwe plein. Dr. J. Philips: „Persoonlijke toewijding aan de Koningin der harten". Carillon-bespeling St. Servaas. Concert in de Dominicanerkerk door Meerssen's Basilica-koor. De Nachtegalen van Meerssen. Maria-spel. Pontificale Hoogmis in de Basiliek: Mgr. Jan Olav Smit. Pontificale Hoogmis in de St. Servaas: Mgr. Baeten. Eerste vergadering in de Dominicanerkerk. Pater O. de Groot: „Liefdevol vertrouwen op Maria". Tweede vergadering in de Dominicanerkerk. Pater Dr. P. Ploumen S.J.: „Maria, Mede-Ver- losseres". Derde vergadering in de Dominicanerkerk. Pater C. Tesser O.F.M.: „Onze dankbaarheid tot Maria". Pontificaal Lof in de Basiliek: Mgr. Bruis. Pontificaal Lof irf de St. Servaas: Mgr. Gun- narsson. Massale Avondvergadering op het O. L. Vrouwe plein. Pater G. Bonnier C.se.R.: „Toewijding der ge zinnen aan de Koningin van het Huisgezin". Carillon-bespeling St. Servaas. Concert in de Dominicanerkerk. Maria-spel. Pontificale Hoogmis in de Basiliek: Mgr. Giobbe. Pontificale Hoogmis in de St. Servaas: Mgr. Huibers. Eerste vergadering in de Dominicanerkerk. Dr. Alvan Hove: „Maria, Middelares aller Ge naden". Tweede vergadering in de Dominicanerkerk. Dr. J. Tesser S.J.: „Maria, Tegenstandster van Satan". Derde vergadering in de Dominicanerkerk. Dr. Leonardus O.Carm.: „Maria's geestelijk moederschap". Pontificaal Lof in de Basiliek: Mgr. Hilhorst. Pontificaal Lof in de St. Servaas: Mgr. Panis. Massale avondvergadering. Dr. C. Friethoff O.P.: „Toewijding onzer organisaties aan Maria". Carillon-bespeling. Concert in de Redoute door het Collegium Mu- sicum. Maria-spel. Openlucht concerten in Stationstraat, op de Markt en Emmaplein. Pontificale Hoogmis op het O. L. Vrouweplein door Mgr. Mutsaerts met assistentie van Kardi naal van Roey. Franse toespraak door Mgr. A. M. Charue. Pontificale Hoogmis op het Vrijthof door Kard. de Jong. Nederl. toespraak door Pater H. Hupperts S.M.M. Grote Mariale Feeststoet, waarna sluitingsplech tigheden op het Vrijthof. Pontificaal Lof door Kard. de Jong. Preek door Mgr. K. Cruysberghs. Toespraak door Kard. de Jong. Toewijding aan Maria. Gala-Concert in de Dominicanerkerk door Kon. Zangvereniging „Mastreechter Staar", Maas trichts Stedelijk Orkest en het Lyceum-koor. Maria-spel. Openlucht-concerten in Stationstraat, op de Markt en Emmaplein. Plechtig Lof in de St. Servaaskerk met preek door Pastoor Geertman te Enschede en toewij ding. Waarna het beeld van Fatima plechtig uitgeleide wordt oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vTolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 63) Ze aarzelde en die aarzeling werd fataal. Want de beruchte kletskous die zich altijd indringerig intresseer- de voor nieuwelingen en stiekum heel die kennismaking met de jonge ge wonde had afgeloerd, was naderbij gekomen, toen ze bemerkte dat er tussen die twee „iets bestond". Ook had ze de naam van Arabella Ames opgevangen en dat uit de mond van dié gewonde. „Neem me niet kwalijk, maar had die vriend yan je het over dezelfde miss Ames, die hier verpleegster is geweest?" vroeg ze kwasie belang stellend, terwijl ze geen acht sloeg op Peggy's gefronste wenkbrauwen die maar al te duidelijk zeiden: „Zeg hem niets van wat hier gebeurd is." De jonge Sidney Sharpe richtte zich met moeite een weinig in het bed op en er kwam een buitenge woon licht in zyn ogen. „Verpleegster" herhaalde hij op gewonden en blij. Verpleegster. Zou dat werkelijk mijn Arabella kunnen zijn? Ik zou zo zeggen dat je die naam met drie a's heus niet elke dag tegen komt." „Onze Arabella Ames had blauwe ogen en ontzettend veel blond haar," gaf de verpleegster hem bereidwil lig verdere inlichtingen. „Blond haar zeg je, en veel, natuur lijk, dat kan niemand anders als mijn Arabella zjjn. Dat is ze," zei de jonge Sharpe zenuwachtig. „En je beweert dat ze in ditzelfde hospitaal ver pleegster is?" „Ze was het," zei de ander met veel nadruk. De gewonde viel teleurgesteld te rug in de kussens. Alle vreugde, alle genoegens van die eerste opwinden de 'berichten waren verdwenen. „Wat wil je daarmee zeggen? Heb je ruzie met haar gehad. Sta er niet bij alsof je haar vanmorgen hebt begraven. Vooruit zeg op, waarom is ze hier niet meer?" En voordat Peggy nog een uit vlucht had kunnen verzinnen, ten einde de jonge man voor de ergste teleurstelling te behoeden voegde de ander hem in monsterachtige gevoel loosheid toe: „Zuster Ames is hier niet meer, om dat ze zich heeft gedragen op een manier, die het bestuur niet kan dul den en.nou ja, ze is doodgewoon weggestuurd." HOOFDSTUK XXII. ARABELLA KOMT TEN SLOTTE WEER NAAR HUIS. Zuster Peggy Delamere van het St. Hester's Hospitaal dacht, dat haar hart zou breken van alles wat ze de laatste dagen had moéten doormaken. Denk eens aan. Daar was me nu een van die soldaten teruggekomen van het front, na ginds al de ver schrikkingen van zijn zware plicht leven te hebben doorstaan. Hij had in letterlijke zin zijn halve linker hand gegeven voor Engeland en kwam nu naar huis terug om de rechtmatige verpleging te ontvangen, die St Hester's hem bieden kon. En wat moest die arme jongen nu het eerst vernemen op vaderlandse bo dem? Wat lag er tussen de vele ge schenken waarmede de burgerij hem had overladen? De schunnige mede deling van een jaloerse verpleegster dat zijn meisje in dit zelfde hospi taal onbehoorijk had aangesteld en was weggezonden. Met de enige con clusie; zijn meisje was hem in de korte tijd, dat zij van elkander wa ren geweest, niet eens trouw kunnen blijven. Want toen Sidney Sharpe zich we derom had opgericht en met een nij dig gezicht had gevraagd, wat zuster Ames dan wel had uitgevoerd, dat het bestuur haar zo maar dorst weg te zenden, had de afgunstige collega die nu het terrein geheel meester was en de arme Peggy in letterlijke zin van het bed had weggedrongen, er met een even sarcastisch glimlachje aan toegevoegd, dat de lieve zuster Ames niet paste in dit strenge huis, waar het niet eens geoorloofd was om een van de doktoren een zoen te geven, terwijl je rustig bij het ziekbed van je zieken had te waken. „We weten het niet, of het allemaal wel zo zeker en zo ernstig is," bracht de goede Peggy nog in het midden, maar de ander was er weer als de kippen bij om haar toe te bijten: „Och zuster, noem toch niét wit, wat zwart is. Ze heeft trouwens van middag volledig bekend en verzocht alleen te mogen worden gestraft, om dat zij de dokter heeft overgehaald om haar te zoenen." Het werd een verbazend angstige dag aan bed drieëntwintig. Hoge tem peraturen en voortdurende koorts aanvallen van de patiënt, hoofdpijn bij de verpleegster en hoofdschudden van de dienstdoende dokter. En al die t(jd lag de arme jongen maar te woelen in -zijn bed. Twee verdachte blosjes kwamen op zijn bleke wangen. Soms begon hij te pra ten. Half voor zich zelf, half voor de tot wanhoop gedreven verpleegster, die toevallig de boezemvriendin van zijn meisje was. „Och ja, ik had het eigenlijk wel kunnen weten. Ik begon er zelf wel eens aan te twijfelen, als ik er tij dens de wacht over zat te piekeren. Zo gek sta ik er eigenlijk niet van te kijken. Ze was veel en veel te goed voor me. Ze had immers met ieder een kunnen trouwen. Een dokter staat natuurlijk weer heel wat hoger dan een doodgewone Tommy en meer ben ik de laatste maanden toch niet geweest. En toch, zuster, al is het dan ook waar, en al mag ik er haar niet hard om vallen, dat ze ein delijk een jongen van haar stand heeft genomen, toch kan ik het me moeilijk indenken, als je weet wat voor fijne brieven ze me bijna elke week, wat zeg ik, minstens om de twee dagen heeft geschreven. En dan de manier waarop we elkaar goeien- dag hebben gezoend. Ja zuster, het is misschien schande dat ik dat tegen een jong meisje zeg, maar zo kus je alleen je eigen verloofde, dat zeg ik je. Wat moét ik er nu van denken, zuster?" De verstrooide Peigy wist zelf niet wat ze van het hele geval denken moest. Ze wist dan ook niet beter te doen, dan het de arme stakker mee 'te delen. „Wat voor snuiter is die kerel van een dokter dan, dat hij haar zo maar het hoofd op hol heeft kunnen bren gen?" informeerde Sidney erg onpar lementair. Ook hierop wist Peggy tenslotte niét veel te anwoorden. Ze vertelde Sidney, dat wat haar betreft, dokter Henderson zich altijd heel correct had gedragen en dat hij op haar niet de indruk maakte, dat een degelijk meisje er zo maar haar verloofde voor kon vergeten, vooral niet als het haar eerste verloofde betrqf, voegde Peggy er erg onhandig aan toe. „Ik kan er alleen maar uit opmaken, dat ze van mij nooit wat je noemt weg is geweest," merkte Sidney ge laten op. Ik heb altijd wel gezegd dat het te mooi was om waar te zijn en nu is het wel uitgekomen ook." „O, zeg dat niet, neen, dat mag je niet zeggen,' kwam Peggy hem ver wijten. „Uit alles wat Arabella me altijd over jou verteld heeft, heb ik nooit anders kunnen opmaken, dan dat ze het meest toegewijde meisje is, dat ik ooit heb gekend. Ze hield zo ontzettend veel van je..." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2