Verlaging van uitgaven de begrotings in 1948 Zwemfeest een fraaie zege voor de sleutelstad DINSDAG 26 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 In een onderhoud, hetwelk „De Zakenwereld" heeft gehad met de minister van Financiën, prof. dr. P. Lieftinck, heeft deze een optimistisch geluid laten horen t. a. v. de finan- cieel-economische problemen van ons land. In dit onderhoud verklaarde de minister, dat aan de destijds aange kondigde „Beleidsnota", thans, na het verlenen van het crediet door de Wereldbank, waarbij ramingen en beleid een belangrijke factor vorm den, hard wordt gewerkt en dat deze nota vermoedelijk nog vóór de a.s. begroting zal worden bekend ge maakt. Distributiestelsel en export. Alvorens de Wereldbank een le ning verstrekte heeft zij een duide lijke verklaring van ons gevraagd, dat wij, ten einde de nuttige beste ding van het crediet te waarborgen, het stelsel van een „controle" op.de distributie van consumptiegoederen en grondstoffen en op het gebied van invesctering en besteding van kapitaal zouden handhaven. Onze export blijft een zorgenkind; die naar Duitsland, is een teleur stelling De minister staat niet ongunstig tegenover het voorstel om bij export naar het dollarareaal 10 pet. van de dollaropbrengst ter vrije beschik king van de exporteurs te stellen, hoewel men in kringen van de in dustrie tegenover een vroeger ge daan soortgelijk voorstel meent, dat de exporteur, die tevens importeur is, zou worden bevoordeeld boven de importeur, die niet exporteert. Verkoop van Amerikaanse effecten. Met betrekking tot een eventueel gedwongen vordering van Ameri kaanse effecten merkte de minister op, dat deze mogelijkheid in de le ningsovereenkomst is gestipuleerd indien vrijwillige liquidatie niet vol doende dollars mocht opleveren. De minister blijft echter voorstan der van vrijwillige verkoop en het doel van 100 millioen dollar in 1947 werd tot heden reeds aardig bena derd. Amerikaanse investeringen in Nederland. De Amerikanen tonen een toene mende belangstelling voor vaste in vesteringen op industrieel gebied in Nederland. Een moeilijkheid is hier bij de huisvesting van Amerikaans personeel, waarop plannen reeds zijn afgestuit. Overwogen wordt, wanneer hiermede zeer grote economische be langen zijn gemoeid, bepaalde faci liteiten aan buitenlanders te verle nen. Verlaging begrotings-uitgaven. De begrotings-uitgaven voor 1940 zijn niet onbelangrijk lager dan die over 1947. Op de gewone dienst zal het overschot groter zijn dan in 1947. Men dient echter te bedenken, dat er grote sommen nodig zijn voor de vervulling van onze taak in de Overzeese Gebiedsdelen, dat de we deropbouw grote bedragen blijft eisen en dat de handhaving van subsidies op de eerste levensbehoef ten voorshands noodzakelijk blijft, hoewel de afschaffing daarvan een voorwerp van ernstige besprekingen vormt. Uit de a.s. begroting zal blijken, dat er aanzienlijke bezuinigingen zijn doorgevoerd en naar andere be zuinigingsmogelijkheden wordt ge zocht. Lage rente en spaarzin. T. a. v. een politiek van lage rente in Nederland zeide de minister, dat men daarmede in Engeland te ver is gegaan. De economische moeilijk heden van Engeland zijn waarschijn- BEURSO VERZICHT. Op de beurs te Amsterdam be stond gisteren een gedeprimeerde stetmming, die vooral tot uitdruk king kwam in de koersontwikkeling van de Cultuuraandelen, waarvan de hoofdkoersen merendeels enige pun ten lager waren dan de slotprijzen van Vrijdag. Ook Koninklijken wa ren'met een hoofdkoers van 413 y2 iets lager. De Scheepvaartpapieren en de Industriëlen waren niet veel veranderd, behoudens Aku's, die met een hoofdkoers van 178»^ 4 punten beneden hej, vorige slot lagen. De animo was 'echter niet groot en het publiek toonde zich wederom terug houdend en vooral bleek dit tijdens de Vrije handel, want de omzetten bleven klein. Prolongatie 2 yK pet. iyk niet onbelangrijk groter dan de onze. Ten slotte verklaart de minister, dat de spaarzin in Nederland minder teleurstellend is, dan men vrij alge meen geneigd is aan te nemen. Bij het sparen nemen de spaarbanken echter een naar_ verhouding voort durend minder belangrijke plaats in dan andere spaarvormen, zoals in terne besparingen bij de ondernemin gen, de toeneming der productie in het levensverzekeringsbedrijf en de uitbreiding der pensioenfondsen. Bin nenkort zal de Nationale Spaarraad worden opgericht, waarvan de mi nister gunstige verwachtingen heeft. VERKLARING VAN HET PARTIJBESTUUR VAN DE P.v.d.A. Terzake van de discussié, ontstaan over de interpretatie van enige pas sages van de congresresolutie van 16 Augustus j.l. verklaart het partij bestuur o.m. het volgende; Vanuit het ernstige verantwoorde lijkheidsgevoel van de gehele partij ten aanzien van het Indonesische, pro bleem heeft het congres vermeden zich uit te spreken over wat ons zou kunnen verdelen met betrekking tot het verleden. Er is in de eerste alinea opzettelijk een redactie gekozen, die noch goed keuring, noch afkeuring uitspreekt over het door de partijleiding inge nomen standpunt inzake het concrete feit van de „beperkte politionele actie". Wel vormt naar onze opvatting het algemene vertrouwen in de partijlei ding het uitgangspunt van de resolu tie. De geest van het congres en de toon der debatten waren daarvan het duidelijkste bewijs. Zomin als het congres zich uitgesproken heeft over het door de partijleiding ingenomen standpunt inzake het concrete feit van de „beperkte politionele actie" zomin heeft het zich in de resolutie zonder meer achter de regering ge schaard. Dat zou ook, vanwege het verschillende oordeel in de partij deze politionele actie niet mogelijk zijn. Wel heeft 'het congres over een drital concrete punten van ret re geringsbeleid nadrukkelijk zijn vol doening en instemming uitgesproken. De passage waarin het congres het vertrouwen uitspreekt, „dat de re gering bereid zal zijn, daar waar dat nuttig en mogelijk is ook van arbi trage gebruik te maken", kan, op grond van de gevoerde besprekingen, in goede trouw slechts zo worden uitgelegd, dat het congres heeft er kend dat in het conflict met de re publiek Indonesië enkele, in het con gres met name genoemde elementen zijn, waarover arbitrage door Neder land redelijkerwijze niet kan worden aanvaard, maar dat 'het toch ver wacht, dat de regering ook in haar be reidheid tot het aanvaarden van arbi trage tot het uiterste zal gaan. Het is zeker niet juist, dat de alge mene strekking van de resolutie zou zijn, te voorkomen, dat „onder welk voorwendsel dan ook" op de weg van het gewapend optreden zal worden voortgegaan. Er is noch in het alge meen noch ten opzichte van de con crete situatie in Indonesië uitgespro ken, dat er nooit en onder geen om standigheden meer gewapend optre den zal plaats vinden. Toen aan het slot van het congres door een der af gevaardigden werd gevraagd af een dergelijk interpretatie van de reso lutie geoorloofd was heefe de voor zitter dit met beslistheid afgewezen. Tot zover de verklaring van. de P. v. d.A., ondertekend door de heren Vorrink en Woudenberg. Nu weten we precies, wat de P.v.d.A. wil!.... DE LEIDENAARS IN OXFORD OXFORD, 22 Aug. Gistermiddag is het gezelschap Leidenaars, rond 75 personen, die deel nemen aan de spo rtuitwisseling LeidenOxford, op de plaats van bestemming gearriveerd. Het was ditmaal een lange reis ge weest. Immers lag het aanvankelijk in het voornemen per nachtboot te gaan, al maanden geleden was deze boot vol geboekt. De dagboot van 20 Aug. ar riveerde evenwel zolaat, dat men Oxford niet voor middernacht kon bereiken, waarom besloten was op de boot te overnachten. Aldus is ge schied, maar van slapen is niet veel gekomen, 's Morgens om 9 uur pGr trein van Harwich naar Londen en bij aankomst aan Liverpool Street Station stonden de autocars klaar, om het gezelschap door het schone En gelse heuvelland van Londen naar Oxford te brengen, 'n Tocht, die al len deelnemers lang zal heugen, want zij hebben zonder uitzondering geno ten van al wat er op deze tocht te zien was. Te 2 uur in de middag werd Ox ford bereikt, moe en afgemat en allen waren blij toen zij bij resp. gastheren en gastvrouwen waren onderge bracht, waar zij zich heerlijk konden opfrissen om wat op verhaal te ko men. 'sAvonds 'voor het donker was trokken de athleten nog 'n baantje, de tennissers speelden 'n partijtje om de grasbanen eens te beproeven, maar de meesten zochten vroeg in de avond de kooi op om uit te rusten van de vermoeienis van de twee reis dagen. Hedenmorgen waren de zwem mers bijeen om de spieren wat los te maken, 'n partijtje te stoeien in het water om fris en monter op de wed*- strijden te komen, want zij waren het eerst aan de beurt in het sport- uitwisselingsprogramma. Vooraf echter vond hedenmiddag te 4 uur de officiële receptie plaats ten stadhuize. De Leidse gasten wefden daar al lerhartelijkst verwelkomd door de burgemeester van Oxford, Council E. A. Sipewin, die deze sportuitwisse ling een gelukkig verschijnsel noem de, omdat het niet weinig kan bijdra gen tot de goede verstandhouding tussen beide volken. Op de tafel bevonden zich verschil lende trofeeën, prachtige bekers in verschillende modellen en grootte, w.o. zelfs een die uit 1665 dateerde, om het bezit waarvan door vroegere geslachten van Oxonians heftig ge streden is. Spr. hoopte voorts, dat het pro gramma van deze sportuitwisseling sportief zou moge slagen en dat allen er de aangenaamste herinneringen aan zouden mogen bewaren. De leider van het Leidse Gezel schap, de heer B. J. Moolenaar, dank te de burgemeester voor de hartelijke ontvangst en voor de gulle gastvrij heid, die de Leidenaars weer in Ox ford hebben mogen ondervinden. Het bezoek werd natuurlijk weer verlucht met het aanbieden van di verse verversingen, hetgeen natuur lijk ten zeerste op prijs werd gesteld. HET ZWEMFEEST. 's Avonds te kwart voor zeven vond het eerste treffen op sportgebied plaats in het overdekte bad te Cow ley. Na het spelen der volksliederen ving het programma aan en dit eerste zwemfeest is een fraaie overwinning voor de Leidenaars geëindigd. Reeds het eerste nummer leverde een Leid se zege op en bijna elk nummer werd de voorsprong vergroot. De dames zowel als de heren had den ongeveer een gelijkelijk aandeel in het bijeengaren der punten. Slechts één nummer was voor de gastheren. In het nummer 5 x 50 yards nl. slaagde de Oxford-ploeg er in met handbreedte en een verschil van 0.1 sec. te winnen. Dit was dan ook de meest spannende wedstrijd van de avond. Het nummer 4 x 50 yards voor da mes werd een fraaie zege voor Lei den, waartoe het succesvolle zwem men van mej. D. Stomps niet weinig bijdroeg. Ook in de andere nummers had mej. Stomps en bij de heren de gebrs. Stomps een groot aandeel in het succes. De waterpolo wedstrijd, aan 't slot gespeeld, leverde een fraaie 61 zege voor de Leidenaars op, ondanks dat zij danig gehandicapt werden door dat het bad tot op de helft slechts 60 a 70 cM. diep was. De Leidse doel punten werden gemaakt door Lut (3), Tegelaar (2) en Jan Ydens (1). Bij de stand 05 benutte de Oxford- ploeg een vrije worp, waaruit ineens gedoelpunt werd (15). Na de rust werd slechts eenmaal gescoord (1-6) De resultaten van de zwemnum- mers zijn: 100 Yards schoolslag heren: 1. W. Stomps, 1.20 3/5 sec. 2. R. Adams (O) 1.20 4/5, 3. A. W. Hartem (L), 4. L. Flint (O). Leiden 6, Oxford 4 pnt. 50 Yards rugslag dames: 1 E-. Hai- ;s (O) 39 4/5, 2. J. de Jong (L) 40, 3. L. van Feggel (L.), 4. J. Tomline (O). Leiden 5, Oxford 5 p. 100 Yards rugslag heren: 1. H. de Tombe (L) 1.08 2/5, 2. J. v. d. Rey- den (L) 1.17 2/5 en W. Mustow (O), 4. R. Moon (O). Leiden 6A, Oxford VA p. 100 Yards schoolslag dames: 1. L. van Mens (L) 1.20, 2. H. Caspers (L) 1.28 2/5, 3. J. Acrid. Leiden 7, Ox ford 3 pnt. 100 Yards vrije slag heren: 1. C. Stomps (L) 61 3/5 sec., 2. A. Tuckes (O) 61 4/5, 3. G. Hill (O). 4 J. Pre- voo (L). Leiden 5 Oxford 5 pnt. 100 Yards vrije slag dames: 1. D. Stomps (L) 1.09.3/5, 2. S. Stochford (O) 1.20 4/5, 3. W. v. Gorp (L), 4. P. Cummings (O). Leiden 6, Oxford 4 pnt. Na deze race was de stand 35 24 voor Leiden. 3 x50 Yards Wisselslag dames: 1. Leiden (J. de Jong, D. Stomps, L. Mens) 1.51, 2. Oxford 1.57. Leiden 7, Oxford 3 p. 3 x 50 Yards wisselslag heren: 1. Leiden (H. de Tombe, W. Stomps, J. Ydens) 1.34, 2. Oxford 1.34 4/5. Lei den 7, Oxford 3 p. 5 x50 Yards estafette dames: 1. Lei den (J. de Jong, M. v. Gorp, L. Mens, L. v. Fegger, D. Stomps) 3 min 4/5 sec., 2. Oxford 3 min. 3 4/5 sec. Lei den 7, Oxford 3 p. 5 x 50 yards vrije slag heren: 1. .Ox ford 2.19, 2. Leiden (J. Prevoo, H. v. d. Reyden, J. v. d. Reyden, C Sotmps, J. Ydens) 2.19.1 sec. Leiden 3, Ox ford 7 pnt. Totaal: Leiden 59M .Oxford 40 y3 p. De Vrijdag werd besloten met een gezellig samenzijn in het Forum Res taurant. WATEPOLO. HET NEDERLANDS ZEVENTAL VOOR DE WEDSTRIJD TEGEN GROOT-BRITT ANNIE. De polo-commissie van de K.N.Z B. heeft het Nederlands waterpolo ze vental, dat Zondag 31 Aug. a.s te Heerlen het zevental van Groot-Brit- tannie zal ontmoeten, als volgt sa mengesteld: Doel: Rohner (Robben). Achter: Braasem (Zian) aanvoer der, Keetelaar (Robben) en Kore- vaar (Merwede). Voor: Smol (Zian), van Feggelen (Meeuwen) en Cabout (GZC). Reserve: Storm (Y). VOETBAL. BONDSELFTAL TEGEN UTRECHTS ELFTAL. Op 3 September zal te Utrecht des avonds om 8 uur een wedstrijd ge speeld worden tussen een Bondself- tal en het Utrechts elftal. Het bondselftal is als volgt opge steld: doel: van Raalte Bl.Wit; achter: Albers Vit. en Advocaat DFC: mid den: Engel Willem 2, van Schijndel 5.V.V., en Haseveld G V.A.V.; vóór: J. v. d. Grijp Emma, v. d. Beek G.V. A.V., Roosenburg Sneek. Nass V V.V. en Bouwmeester N.A.C. Reserves zijn.- Iking ,doel Vitesse, Terlouw D.C.V. en Groeneveld V.F.C. AMSTERDAM—KOPENHAGEN. De volgende spelers zijn aangewe zen voor de wedstrijd Amsterdam- Kopenhagen op 3 September a.s. te Amsterdam: doel: Nielsen; achter: Poul Petersen en Baastrup Birk.; midden: Hans Coldberg, Holst Peter sen en Ivan Jensen; vóór: Erling Oerensen, Kund Lundberg, Carl Aage Praest, Helge Hronee en Hol- ger Seebach. LisseZ.L.C. 74. Op het Ge meentelijk sportpark weird een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tussen Lisse 1 en ZLC 1 uit Leiden. Deze wedstrijd is voor beide elftallen een nuttige oefening ge weest. Enige wijzingingen in het Lis- se-elftal voor de a.s. competitie zul len nog worden aangebracht. Om trent de wedstrijd het volgende: Het duurde geruimen tijd alvorens Lisse door Vrijburg de leiding nam, maar door een blunder van de Lisse-doel- man was de stand spoedig gelijk. De ze zelfde speler wist voor de rust nog tweemaal te doelpunten, maar de be zoekers wisten ook tweemaal gelijk te maken. 33. In de tweede helft was Lisse meer aanvallend en P. Kap- teyn maakte er spoedig 43 van, maar weer kwam de balans in even wicht door het falen in de Lisse ach terhoede. Hierna hadden de bezoe kers hun kruit verschoten en op ge makkelijke wijze wisten Faas 2 maal en F. Kapteyn Lisse een 74 over winning te bezorgen. De verdere uit slagen waren: Lisse 2ZLC 2 20; Lisse 4ZLC 3, 20. DE ACADEMISCHE WERELD- SPELEN. De eerste academische wereldtitel, en wel die voor schoonspringen, is ten deel gevallen aan de Hongaar Lcrzlo Hodvegi die de Egyptenaar Kamal Ali Hassan nog juist achter ,ich liet. Tijdens de series voor de 100 m. borstcrawl maakte de Hongaar Ka- das met 60 sec. de beste tijd van de dag. In zijn serie voor de 200 m. schoolslag bracht een andere Hon- r, Nemech Sandor, het acade misch wereldrecord, dat sinds 1939 met 2 min. 51 sec. op naam van de Fransman Nakache stond, op 2 min. 49.8 sec. Een waterpolowedstrijd tussen Tsjecho Slowakije en België werd met 40 door de Tsjechen gewon nen. Voorts werden heden in het Pare des Princes achtervolgings-wedstrij- den wielrennen gehouden. Gillen (Lux.). Cilhar (Ts.Sl.), Guillemet (Fr.) en Kemp (Lux.) plaatsten zich in de halve finales. De laatste wedstrijden van de finale schermen op floret_ brachten de overwinning voor Italië. Na een zeer snelle partij leidde Italië tegen Frankrijk met 30, daarna 51, 52 en 62. De Fransen herstelden zich schitterend, maakten gelijk tot 66 en namen zelfs de leiding 76. De drie volgende matches waren echter voor de Italianen, die daarmee het kampioenschap wonnen. De derde en vierde plaats werden respectieve lijk ingenomen door Oostenrijk en Tsjecho Slowakije. Het algemeen klassement luidt; 1. Italië 3 overwinningen; 2. Frankrijk 2 overwinningen; 3. Oostenrijk 1 overwinning; 4. Tsjecho Slowakije 0 overwinningen. Gisteren ving ook het tennis-tour- nooi aan in het kader der academi sche wereldspelen. In de heren-enkelspelen won Den. tonze Hongarije met 6—-2 62 61 van Storm Nederland. Bij de dames won mej. Worisek Oostenrijk met t26 61 63 van mej. Jamin Nederland. Mej. Heggers- man Nederland sloeg mej. Rhodes Schotland met 63 61 R.K. DAMES ATHL. VERENIGING „DE BATAVEN". Nadat drie nummers van de Vijf kamp voor Dames zijn verwerkt is de stand thans als volgt; 1. P. Veld hoven 653 pt.; G. Zandvliet 467 pt.; 3. A. Gieske 458 pt.; 4. T. v. d. Steen 331 pt.; L. v. d. Berg 297 pt.; M. van Doorn 229 pt.; 7. R. Huigsloot 225 pt.; 8. C. Averdieck 204 pt.; 9. M Peters 149 pt,; 10. L. Pollmann 193 pt.; 11. B. Devüee 128 pt. Enkele van deze dames hebben nog niet alle drie de num mers verwerkt. De vijfkamp wordt nu a.s. Woens dag vervolgt met de 100 M. hardlo pen. De wedstrijd vangt aan om 7 uur op de Leidse Sintelbaan. Bij de meisjes gaat in de vierkamp morr teel Thea van Brakel met 475 pt. aan de koop. In deze klasse wordt a.s. Woensdag de 80 M. verlopen. WANDELSPORT. CZAAR PETERWANDELTOCHTEN Als besluit van de Czaar Peter- week organiseerde de Zaandamse wandelsportvereniging De Laatste Loodjes Zaterdagmiddag en Zondag een 20 en 30 km. wandeltocht door de Zaanse dreven. Waren er voor de Zaterdagmid'dagwand'eltocht van 20 km. 125 deelnemers, Zondag steeg dit aantal tot 900, t. w. 700 voor de 30 km. tocht en 200 voor de 20 km. tocht. Als herinnering ontvingen de wandelaars een medaille, zijnde een afbeelding van het Czaar Peterhuis je. De heer W. Hethey, een 76-jarige Amsterdammer was de oudste deel nemer. Wandeltocht ten bate van de NIWIN. De Rotterdamse Politie Sportver eniging „Hermandad" organiseert op Zaterdag 13 September een wandel tocht ten bate van de NIWIN. De af te leggen afstanden bedragen respec tievelijk 15, 22 en 30 Km., waarvoor men zich tussen 13 en 14.30 uur moet melden bij de startplaats Diergaarde Blij dorp. Deelneming staat open voor militairen, semi-militairen, politie- troepen en burgers en men kan zich aanmelden bij het secretariaat der vereniging: Zestienho venstraat 50 B, Rotterdam-N. Het inschrijfgeld be draagt 1; dit wordt 1.15, wan neer inschrijving geschiedt aan de startplaats. Zowel bij de start als bij de aankomst verleént de Politie Hy- monievereniging „Hermandad" haar medewerking. WEERSVERWACHTING WEINIG VERANDERING. g In de ochtend plaatselijk ne- vel of mist. Daarna zonnig weer g met later weer opkomende be- g wolking en hier en daar een ver- g spreide bui, voornamelijk in het o Zuid-Oostelijk gedeelte van het o land. Weinig verandering van o temperatuur. In de nacht zwak- 5 ke, overdag vrij krachtige wind. uit Noord-Oostelijke richting. o o 0000000000000000000000000000000000 Zonneschijn blijft aanhouden Alleen nu en dan een besproeiing Het weer in Scandinavië, West en Midden-Europa wordt nog steeds beheerst door het uitgebreide ge bied van hoge luchtdruk, waarvan het centrum thans tussen Schotland en Noorwegen is gelegen. Dit gebied van hoge luchtdruk verhindert alle depressie-activiteit van de oceaan tot Europa door te dringen. Over de Middellandse zee blijft de luchtdruk relatief laag, zodat in onze omgeving de aanvoer van war me lucht uit Scandinavië onvermin derd aanhoudt. De lucht passeert daarbij wel de Noord- of Oostzee, maar het zeewater is zo warm, dat de lucht tijdens zijn tocht over het water nauwelijks afkoelt. In de ho gere luchtlagen is het echter iets kouder en de lucht in onze omge ving heeft daardoor een onstabiele opbouw, dat wil zeggen overdag ontstaan door de verhitting hier en daar buien, die zelfs op sommige plaatsen met onweer gepaard gaan. De regenhoeveelheden, die er uit de buien vallen zijn echter op de mees te plaatsen gering. Alleen in het Zuiden van het land zijn de buien van iets meer betekenis. Aangezien de luchtdrukveranderingen ook in de komende dagen gering zullen blijven, zal het thans heersende weertype aanhouden. Dit betekent: overwegend zonnig en warm weer met in de middag voornamelijk in het midden en Zuiden van het land verspreide buien. De plaatselijkheid van de buien en de over .het alge meen geringe regenhoeveelheden in aanmerking nemend kan men zeg gen, dat de droogteperiode bijna .overal zal aanhouden. POSTDUIVEN LEIDSE CONCOURSCOMMISSIE. Wedvlucht vanaf Marbohan met jonge duiven, gelost te 8.45 uur met N.O. wind. Zeer warm. In concours waren 270 duiven. De eerste duif werd geconstateerd te 13.17.15 uur (geb. snelheid 1029.30 M. per minuut), de laatste te 13.47.14 (922.64 M.). De totaaluitslag werd: Chr, v. d. Pluym (V.C.) 1; J. de Hollander (R. D.), 2. S. Jansen .B.K.), 3. R. P. de Graaf .B.D.) 4. 12, 34, 45, 48, 54; M. Jongeleen (V.C.) 5, 10; W. Sinteur (V.C.) 6, 46; H. Schoo (L.P.C.) 7, 14; H. Sterk (L.P.C.) 8; H. E. Christiaan- se (V.C.) 9, 21, 23; F. N. Bink (B.D.) 11; S. N. van Leeuwen (V.C.) 13; N. P. C. Waasdorp (R.D.) 15, 43; P. v. Dijk (R.D.) 16, 27 30. 39; J. Prins (L. P.C.) 17; H. Schouten (R.D.) 18; G. A. L. v. d. Reyden (V.C.) 19, 49; J. J. Vliegenthart (V.C.) 20. 24, 25, 33; J. v. Kampen (B.K.) 22; J. J. Smit B.D.) 26, 28, 42; H. Abspoel (L.P.C.) 29; C. P. Hoogeveen (V.C.) 31; N. v. d: Linden (V.C.) 32—37; J. S. A. Bai ley (B.D.) 35, 52; G. A. v. Albada (B. D.) 36, 50; P. J. Koenen (R.D.) 38; W. A. v. d. Arhend (V.C.) 40; W. Vijl- brief (V.C.) 41; J. P. Fasel (L.P.C.) 44; J. v. Alphen (V.C.) 47, 51- D. Uythoven (V.C.) 53. „De Zwauw", (Voorscheten). Wedvlucht Quivrain. Afstand van de eerste prijswinnaar is 198 km. en 70 meter. De duiven werden om 7.45 uur in vrijheid gesteld. De prijzen werden behaald als volgt; 1 en 6 J. P. v. d. Assem; 2 en 7 A van Rooijen; 3 en 5 K. I. Waasdorp; 4 H. Verhork; 8, 9 en 13 J. Caspers; 10 H. H. J. v. Klaveren; 11 G. van Herpe en 12 G. J. Zwaan. De eerste duif werd ge constateerd om 114451 en be reikte een gemiddelde snelheid van 826,90 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif werd geconsta teerd- om 12—103 sec. en bereikte een gemiddelde snelheid van 736.55 meter per minuut. Met deze uitslag werd J. P. v. d. Assem le kampioen jonge duiven met 85,48 punten; 2« kampioen J. Caspers met 79,93 pun ten en 3e kampioen K. I. Waasdorp met 75.53 punten. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke ttia&eCCa 0000000000000000000000000000000000 Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEQ DE WITTE. 60) „Nou zeg, weet je dat zo zeker? Ze is op heterdaad betrapt, dat is meer dan voldoende zou ik zeggen. De nachtchef heeft haar met dokter Henderson zien pracen op de gang even goed als ik nu hier met jou sta te kletsen." „Praten." protesteerde Peggy.... „Zelfs al zou dat tegen het regle ment indruisen, dan is hetnog geen flirten." „Misschien niet juffrouw wijsgeer, maar wat denk je van een zoen?" „'O, dat kan ze niet gedaan heb ben! „Nee, kan ze dat heus niet? Dok ter Henderson wierp heel duidelijk zijn armen om haar hals en zoende haar juist, toen ze gesnapt werden. En geloof me, ze liet hem ze gang gaan! Trouwens Delamere, je zult hét met me eens zijn, dat de schuld altijd bij het meisje ligt." „Ik wens het niet te geloven!" zei Peggy onthutst. „Je zult wel moeten. De hoofdver pleegster wee't heel goed, wat ze ziet, trouwens... geen van beiden heeft ontkend. Nou wat zeg je daarop," besloot de ander triomfantelijk. Peggy zweeg. Ze vond het ver schrikkelijk. Alleen maar verschrik kelijk. Maar de kwaadaardige ver pleegster haalde haar spoedig uit haar droeve overpeinzingen. „Vanmiddag heeft er al een be stuursvergadering plaats en dan zul len we wel eens zien. Persoonlijk zal ik er helemaal niet rouwig om zijn, dat we zuster Ames voor het laatst gezien hebben, want je kunt er van op aan, dat zij natuurlijk weer de eerste oorzaak is geweest. Mij heeft dokter Henderson nog nooit willen zoenen. Hij weet wel, dat ik daar niet van gediend zou zijn. Maar en fin, ze hebben haar al spoedig door gehad. En nu gaat ze met een snel treinvaartje de poort uit." Toen. deed Peggy Delamere iets, wat men van dit stille, bescheiden meisje nooit verwacht zou hebben. Ze wist, dat Arabella iets had uitge voerd of toegestaan, dat niét geoor loofd was. Ze wist evenzeer, dat ze erg veel medelijden had met Ara bella, met Sidney en wellicht met dokter Henderson. Haar vriendin bleek dus een echte flirt te zijn... Maar dat deze kwaadspreekster zich stond te verheugen in het ongeluk van haar beste vriendin, zie, dait bracht in Peggy iets naar boven, dat ze nooit had gekend: haat, woede. .Daarom deed ze iets, wat ze nooit gedurfd zou hebben en wat ze wel licht in haar latere leven ook niet meer heihalen zou. Ze nam een kletsnatte handdoek en smeet die de kwaadspreekster in hét venijnig glorieerende gezicht. „Daar mispunt!" riep ze en toen liep ze met snelle passen naar haar kamertje, waar ze in snikken uit barstte. Toen ze zich even later de ogen bette kreeg Peggy weer een heel vage hoop dat het ten slotte niet waar was. Dat er een verschrikkelijke vergissing moest hébben plaats ge grepen. Arabella, haar beste vrien din, die haar de vorige avond nog zo enthousiast had staan vertellen over haar Sidney. Die als het ware geen seconde zonder hem had geleefd, ci«* zich nu om de goodkope ge noegens van een stiekum vrijpar tijtje al dat heerlijke, dat grote heb ben geofferd... het was niet moge lijk, herhaalde ze voortdurend voor zich zelf. O, als ze Arabella zelf maar eens te pakken kon krijgen om uit haar eigen mond te vernemen, dat ze inderdaad gelijk had an dat die ellendige zuster gelasterd, .gruwelijk gelasterd had. Maar het was onmogelijk. Zuster Ames, die de fatale nachtdienst had gedaan,was nu naar bed gezonden om daar te rusten, totdat ze van middag voor een plechtige en vol tallige vergadering van het deftige bestuur zou verschijnen. Om één uur aten de verpleegsters in le refter Om twee uur zou de vergadering plaats vinden. Om half drie reeds ging het bericht als een lopend vuurtje over alle zalen, dat de zitting was opgeheven en dat de beslissing over wie er uitgegooid zou worden reeds was gevallen! Zuster Arabella Ames had bekend, moest haar koffers pakken en nog diezelfde middag vertrekken. Peggy Delamere vroeg zich nog altijd verwonderd af, wat dit alle maal toch moest betekenen. Ze kon zich nog steeds niet voorstellen, dat Arabella, hoe verschrikkelijk ze in derdaad in verschillende opzichten kon zijn, al waren het dan ook din gen van ondergeschikt belang, zich had kunnen verlagen tot een werke lijk onder haar omstandigheden on gepaste vrijage met een willekeurige dokter. Het was de nekslag voor het vertrouwen, dat Peggy had gesteld in het rotsvaste karakter van haar beste vriendin Dezelfde Arabella, die bij hoog en 'bij laag beweerde, dat Sidney Sharpe, de jongen van haar hart was geweest, die een Wynstone, een Basil en zelfs een Eric had laten schieten om ten slotte haar keuze te bepalen op het bescheiden reiziger- tje diezelfde Arabella kon gewoon weg niet schuldig zijn aan het feit, waarvan men haar betichtte. Tooh viel er thans niets anders meer te doen dan te zwichten voor de nuchtere feiten, die dat monster van een collega haar op zo bijtende wijze had meegedeeld. En die feiten waren niets anders dan dat Arabella zich inderdaad op een der gangen had laten zoenen door dokter Hen derson. Niets meer, niets minder, maar voor het overcorrecte St. Hes ter's hospitaal een onvergeeflijke doodzonde. Wat zouden de Ca'ttermole's ge gnuifd hebben, indien ze dit nieuwe schandaal te weten waren gekomen. Peggy hoorde de nichten reeds haar hatelijke opmerkingen maken: „Hoe interessant! Hoe echt iets voor dat ontzettend kind! Wat past dat keu rig in haar lijn!" En Peggy bleef halsstarrig weigeren te geloven, dat Arabella ook maar enige schuld kon hebben aan deze onmiskenbare laak bare handelingen. Aan de andere kant zag die popu laire en charmante dokter er toch niet naar uit, dat hij zich tegenover de verpleegsters ongepast zou ge dragen. Wat moesit ze er dan van denken. Het was om gek te worden. Gelukkig dat er weer een berg werk wachtte. Dat verzette tenminste een beetje haar zinnen. Diezelfde middag tegen half vier stonden twee dichte rijen, mensen voor het St. Hester's hospitaal te wachten op de aankomst van de ge wonden. De helden, die zich aan het front hadden gegeven voor het va derland, zouden hier alle zorgen ont vangen, die men hun maar geven kon, opdat de schade in het opofferende en gruwzame bedrijf opgelopen, zo gering mogelijk zou blijven. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2