1 Op korte golf I 3iwtoi 3lwiek usaidt ïPjceóident MAANDAG 25 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 1000000000000000000000000000000000 Q O DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. De Prinsessen Beatrix en Irene zullen, met het prinselijk echtpaar., het stadion-spel te Botterdam op 30 Vrijdag de bovenverdieping der wo ning van de familie Grotenhuis aan de Emmaweg te Kortenhoef vernield- Een belangrijk deel van de inventa ris der benedenverdieping kon door omwonenden worden gered. In het veilinggebouw te 's Gra- venzande is brand uitgebroken. Het dak is totaal verbrand; de hallen zijn grotendeels intact gebleven. Onge veer 10" ton tomaten en een party kratten gingen verloren. Een 25-jarige jongeman te Wier den, die Zaterdagavond samen met een vriend per fiets van een brui loft te Nijverdal naar huis ging, reed tussen Nij ver dal en Wierden tegen een boom. Hij viel over het stuur en bleef dood liggen. Het bleek dat hij zijn nek gebroken had. Amerikaanse oud-strijders zul len een bezoek brengen aan ver scheidene landen, o.m. aan Neder- land. De K-L.M. zal ter gelegenheid van de Jaarbeurs extra-vluchten hou den van Groningen, Leeuwarden en Maastricht naar Soesterberg. Van Soesterberg uit zal de K.L.M. rond vluchten boven Utrecht organiseren. Aan de Kralingse plas is gister avond een bundeltje mannenkleren gevonden. Men vermoedt, dat de eige naar verdronken is. Bij een tweetal handelaren te 's-Gravenhage is een grote smokkel van electro-technisch materiaal ont dekt, dat uit België bleekt te zijn in gevoerd. Op de rijksweg AssenVries, in de gemeente Vries, kwamen gis teravond een luxe-auto en een motor rijwiel met elkaar in botsing. De 34- jarige bestuurder van het motorrij wiel J. J. Wijninga, uit Harkstede werd vrijwel op slag gedood, terwijl zijn als duo-passagier meerijdende echtgenote met een gebroken heup been naar het ziekenhuis te Gronin gen werd vervoerd. Het ongeval schijnt veroorzaakt te zijn toen de bestuurder van de luxe-auto linksaf de weg naaf Zeyen wilde inrijden. De achter hem rijdende motorrijder reed daarop tegen het linker'voorwiel van de auto. Hij werd op het wegdek ge slingerd- BUITENLAND. Twee treinen zijn op elkaar ge reden bij Montpellier in Zuid- Frankrijk. Vier personen werden ge dood en 23 gewond. Duitse wouden worden be dreigd door een bosbrand, welke woedt op de Tjechoslo waakse hel ling van de bergen van Zittau. Twintig van 143 gevallen van kinderverlamming te Berlijn heb ben gedurende de laatste maand een dodelijke afloop gehad. Als eerste vertegenwoordiger van het Vaticaan in Egypte heeft de Paus benoemd Mgr. Arthus Hughes uit Engeland. Het enige Slavische land, dat in September a.s. aan het filmfesti val te Cannes zal deelnemen, is Joego-Slavië. Het 7176 ton metende Ameri kaanse Liberty-schip John la Farge is in de haven van Hamburg op de wrakken van een droogdok en twee tot zinken gebrachte U-boten ge lopen en werd zwaar beschadigd. De echtgenote van de Argen- Zoetermeerse vrienden had uitgeno digd een wedstrijd te spelen, ofschoon beide afdelingen weinig voetballers onder him leden tellen. Toen de elf tallen zich hadden opgesteld zag men dan ook 22 jonge kerels in verschil lende kleding variërend van overall, plusfour, legerbroek tot beenkappen toe. Dit was voor de spelers echter geen belemmering en werd er lustig op los getrapt. Na vele vermakelijke schermutselingen eindigde deze wed strijd met een 10 overwinning van de Zoetermeerse L.T.J. Voor de aanvang van de voetbal wedstrijd wenden de prijzen bestaan de uit geld en sigaretten door kap. van Paaschen aan de winnaars uitge reikt. Voetbal. Het eerste elftal van R.K. S.N.A. speelde gisteren een vriendschappelijke wedstrijd tegen D.W.O II. Bij een goed genomen cor ner van links nam de SNA-midvoor de bal op zijn schoen en via het hoofd van een der DWO-backs Verdween de bal in het net. Na de rust had DWO het windvoordeel en direct na de af trap stevende de voorhoede op het SNA-doel af en werd de aanval be sloten met een goed doelpunt, zodat de stand nu 21 was voor SNA. Het offensief van DWO nam echter af en SNA nam het spel meer en meer in handen. De stand werd door L. v. d. Bosch en A. Luiten opgevoerd tot 41, met welke stand de wedstrijd eindigde. SNA II speelde eveneens een vriendschappelijke wedstrijd en wel tegen DOW III. Deze wedstrijd eindigde in een 20 overwinning van DWO III. Het a-elftal van de SNA- junioren wist in Zoeterwoudé zijn wedstrijd van SJZ te winnen. Kath. Thuisfront. Een kort stuk je in ,Sursum Corda" bleek voldoende te zijn om de zaal van café ,,Het Blesse Paard" geheel te doen vullen met belangstellenden voor het werk van Katholiek Thuisfront. Het doel van deze avond was Kath: Thuisfront financiël te steunen waartoe als mid del gebruik gemaakt werd van een kleurenfilm over Indië. Het gedeelte van de avond vóór de film werd ver zorgd door mej, M. Stol, die. begeleid door onze oud plaatsgenoot, de heer Chr. Wijsman, enige klassieke liede ren vertolkte. Mej. M. Stol mocht als dank voor het gebodene een bouquet bloemen in ontvangst nemen, terwijl de heer Chr. Wijsman tabak werd aangeboden; Door Kap. van Paaschen werden enige brieven voorgelezen die hij ont vangen had van jongens uit onze pa rochie die in Indië verblijven, waar uit bleek, dat deze jongens vo? goede moed waren en de humor nog niet vergeten hadden, getuige het feit, dat de aanwezigen meer dan eens harte lijk konden lachen. Tot slot van de avond dankte pastoor Sistermans de aanwezigen voor hun belangstelling en steun. KATWIJK AAN DEN RIJN EEN AUTOBAND SPRONG UIT ELKAAR. N. den H., wonende Noordw.weg, werkzaam bij garage L. op de Ach terweg, was bezig aan het oppompen van/ een autoband, toen deze band, die vermoedelijk de druk niet weer staan kon, uit elkaar sprong en den H. ernstig verwondde. Behalve ge broken arm had hij meerdere ver wondingen, zodat overbrenging naar een ziekenhuis te Leiden noodzake lijk bleek. Collecte. Een ten bate der St. Elisabethver. gehouden collecte bracht 200.<jp. KATWIJK AAN ZEE ZWEMÊRESTATIE. Onder auspiciën van de Nederl. Bond tot Redoing van Drenkelingen NOORD WIJK men. Eenmaal binnen zijnde heeft men (vermoedelijk zijn hier een of meer personen aanwezig geweest) een radio-toestel, 1 fles cognac, 1 fles citroen, 1 fles oude klare en boven dien de geldlade met inhoud in zijn geheel mede te nemen. Een paar schoenen, welke in het café stonden, heeft men naast de woning in de tuin terug gevonden. Vermoedelijk heeft men de woning verlaten door een der keukenramen. Deken J.H.W. Borsboom gaat rusten De hoogeerw. heer J. H. W. Boris- boom, deken en pastoor te Noord- wijk, heeft op zijn verzoek eervol ontslag gekregen. Het door Z. H. Exc. de Bisschop gegeven ontslag gaat eind September in. De deken gaat zich vestigen in het St. Jeroensge- sticht aldaar. Gedurende 25 jaren (sinds 3 Fe bruari 1922) heeft deken Borsboom de parochie van St. Jeroen krachtig en voortvarend geleid. Zijn slag woord, dat hij ook zijn parochianen op het hart drukte, was steeds: „Doe je best, God doet de rest". En de herder heeft zijn best gedaan en kan terug zien op een gezegend pastoraat, als zinnebeeld waarvan boven Noord- wijk oprijst de door hem behalve het reeds bestaande koor nieuw gebouwde kerk. Wel is, ondanks dat de deken er genoeg zijn best voor heeft nog geen kapel aan „Zee" gesticht, doch de grond daarvoor werd reeds aangekocht, zodat zijn opvolger, als de economische omstandigheden wil len meewerken, de ontworpen plan nen kan uitvoeren. De deken liet ook een nieuw Zusters-verblijf bouwen en de Zusterschool vergroten. Pastoor Borsboom is een goede her der voor zijn parochie geweest, wat niet wil zeggen, dat hij altijd een makkelijke herder was. Hij kon en kan, als hij dat nuttig of nodig oor deelt, de puntjes op de i zetten, maar hij deed en doet dat steeds op een gemoedelijke en vaak geestigee ma nier, zodat de vermaning zonder wrangheid wordt geslikt. Zijn voornaamste taak, het geeste lijk heil der parochianen te bevor deren, heeft hij onverzwakt en on vermoeid Vervuld, waarbij hij de pa rochianen opvoedde tot een diepere verering voor de dorps-patroon van Noordwijk, St. Jeroen. Zijn opvolger laat hij een parochie na, die geestelijk in bloeiende staat verkeert en financieel met beleid be heerd werd. Het St Jeroens-gesticht, dat tij dens de bezetting in beslag werd ge nomen, is, dank zij de stappen van de deken, een maand geleden weer in gebifuik genomen. Daar zal deken Borsboom die van Noordwijk, dat hem zo na aan 't hart is ghan liggen geen afscheid wil nemen, zijn „rust in waardigheid" gaan genieten, om geven door de genegenheid var zijn parochianen en van de gehele ge meente. VERDRONKEN. Zondagmiddag is het 2-jarig zoon tje van K. alhier in een onbewaakt LEGERBERICHT NEDERLANDS ACTIE-COMMUNIQUé. Het Nederlandse militaire actie communiqué van heden luidt als volgt: „De Nederlandse detachemen ten bij Kamal op Madoera werden hevig beschoten, terwijl sluipschut ters optraden. Hiertegen werd dooT onze troepen krachtig opgetreden. Bij een zuiveringsactie op Noord- Sumatra in het gebied van Pema- tang Siantar werd contact verkregen met een bende van de T.N.I., die met verliezen werd teruggeslagen. In het gebied van Malang werd een zuiveringsactie ingezet waarbij hevig automatisch gewéervuur werd ontvangen. Het gehele kampingcom- plex Djengkol in dit gebied Werd ge zuiverd." (Rest van het communiqué door storing onneembaar. Red. A- N.P.). van ■r*- amier in een onoewaaKi ogenblik in het .wembad gevallen, plaats. Er werd gezwommen over 1500 M., vanaf de Watering naar de tijnse Staatspresident, Peron, is na zuiderpost. Er waren 162 deelnemers een reis van twee maanden, o.a. waarvan slechts 4 uitvallers waren. rï°or. Europa, teruggekeerd in Ar- j-)e eers^e aangekomene was de heer gentinië w. v. Schagen uit Haarlem in 22 min. Britse mijnwerkers zullen „als Nf) 2 wat. mft. Tl1rVpnWff Waat._ lening" tot Mei 1948 weer zes da gen per week werken om de gering uit de crisis te helpen. De joden over de gehele we reld zullen van zonsopgang tot zons ondergang vasten als pfotest tegen het overbrengen van de 4500 immi granten van de „Exodus 1947" naar Duitsland (die naar Palestina wil den en door de Engelse autoriteiten niet worden toegelaten). Het be stuur van het Joods bureau heeft telegrafisch bij alle leden van de V.N., behalve de Arabische landen, geprotesteerd. Het vorstendom Monaco, dat 19.242 inwoners telt, zal op 1 Sep tember a.s. officieel de vijandelijk heden tegen de as-mogendheden staken. STOMPWIJK L.T.J.-SPORTMIDDAG. Ofschoon bekend was gemaakt, dat een gedeelte van de recette van de door de L.T.J. georganiseerde sport middag ten goede zou komen van de NIWIN, trok deze sportmiddag niet zo veel publiek als verwacht had mo gen worden. De middag werd ge opend met een hindernis-wedstrijd met paarden, welke hieruit bestond, dat de berijders zich tijdens de rit enige malen van hun paard moeten laten glijden om o.a een glas water te drinken, een jas aan te trekken enz. Als no. 1. eindigde J. van Haas ter, gevolgd door 2. Theo de Kooter, 3. P. de Groot en 4. C. Groot. Vervol gens werd menig zweetdruppeltje ge produceerd bij de stoelendans te paard, vooral als de „knol moest worden voortgetrokken om tijdig be zitter te worden van een stoel. Hier werden de 4 prijzen gewonnen door C. de Groot, J. van Haaster, Nol v. d. Bosch en Kees den Elzen. Hierna werd de biceps op de proef gesteld bij het touwtrekken tussen de L.T.J. Zoetermeer en Stompwijk. Na hard werken trokkeri de Stompwijkers uiteindelijk aan het langste eind en werd de ploeg bestaande uit A. v. d. Voort, C. van Bohemen, C. Turken burg, W. Salm en C. van Santen, win naar. Een sportmiddag is tegenwoor dig bijna niet denkbaar zonder voet bal, zodat de L.T.J. Stompwijk de DE ENGELSCHE LEAGUE HEDEN BEGONNEN. Op kei-harde velden en onder een brandende zon werd gisteren het Engelsche voetbalseizoen 19471948 na een rust van ongeveer 10 weken, ingezet. De nieuwelingen in de eer ste divisie Manchester City en Burn ley startten goed door verdienstelij ke overwinningen op resp. Wolver hampton en Portsmouth, Chelsa leed een gevoelige nederlaag tegen Black pool. De uitslagen luiden: Eerste divisie: ArsenalSunder land 3—1; Blackburn Rovers—Ever- ton 23; BlackpoolChelsea 30; Bolton WanderersStoke city O—l Charlton AthleticSheffield United 40; Derbij CountyHuddesfield Town 00; Grimsby TownAston Villa 30; Liverpool-Preston North End 3—1; Manchester City—Wolver- hampton Wanderers 43; Middles broughManchester United 22; PortmouthBurnley 02. Tweede divisie: Birmingham City Bernsley 23; Bradford-West Hem United 4—1; Cardiff City—Ches terfield 0—0; Coventry City—Luton Town 41Doncaster RoversSouth ampton 11; FulhamBrentford 50; Leeds UnitedLeicester City 3—1; Newcastle United—Plymouth Argsyle 61; Nottingham Forest Bury 2—1; Sheffield Wednesday— Millwall 2—2; West Bromwich Al bionTottenham Hotspur 1—0, Amstelkerk, 22 Aug. v. Amsterdam te Duala. Modjokerto, Rotterdam-r-Java, 22 Aug. te Belawan. Nieuw-Holland, 22 Aug. van Bata via naar Amsterdam. Nijkerk, AmsterdamBeira, pass. 21 Aug. Gibraltar. Prins Alexander, RotterdamMon treal, pass. 22 Aug. Dover. Westerdam, 23 Aug. van New York te Rotterdam. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. ƒ.1000.— 7109 14050 16005 21734 400.— 15735 19790 200.— 1485 2530 2719 6041 10479 12100 15770 100.— 1097 4486 5483 6327 6742 7Ö32 11622 16800 11 19641 21933 V. V. S. B de score op tot 20 door dé rechtsbinnen. Er zijn dan nog 6 min. te spelen, als Docos er 21 van maakt. De tijd is echter te kort om nog een gelijk spel te bewerken. 3.uur: Verliezersronde: Docos Warinunda 42. Na tien minuten, een goed doel punt van de Docos rechtsbuiten 10. Even later bij een doelworsteling op Dcc-js-doel wordt het 11. Docos herneemt het offensief geheel, doel. pas krijgen ze 7 minuten voor de rust de leiding op gelukkige wijze. 21. Warmunda wordt teruggedron gen op eigen helft en uit een voorzet van links scoort de rechtsbinnen 31 Na rüst geeft Warmunda enige fraaie momenten te zien. Echter weet Docos juist eerst de stand op te voeren tot 4I. Warmunda ziet nog kans om uit een corner te scoren. 4 2. 4.30 uur: Finale Foreholte—V. V. i. B. 2—0. Het eerste kwartier is V. V. S. B. meest aanvallend. De MARKTBERICHTEN TER AAR, 23 Aug. Groente. Snij bonen 0.60^—6.20, stokprincessen 0.607.50, spekbonen f 0 604.00, witte pronkers 0.653.10 en stam- princessen 0.855.90 per 10 kg.; bloemkool 228 cent per stuk; peen 116 cent per bos; sla 211 cent ptr stuk; peterselie 4 cent en selderij 3 cent per bos; komkommers 112 ct. en meloenen 1959 cent per stuk; andijvie 4993 cent per kist, aardap pelen 6 cent en kroten 6 cent per kg.; waspeen I 6.90 en idem II 4.20 per 100 kg.; tomaten 16—25 cent, rodekool 911 cent, spitskool 6 cent, boerenkool 8 cent, uien 6 14 cent, snijbiet 4 cent, peren 10 cent per kg.; druiven 7778 cent en bra men 40 cent per pond; asters 6 cent en gladiolen 12 cent per bos. Augur ken: fijn I 9398 cent, idem II 65 cent en fijn basterd 30 cent per kg.; basterd 4.50 grof 3.003.10, stip. pel 1.25 en fijn stippel 2.20 per '25 kg. No. 2 was mej. Turkenburg uit Haar lem. De eerste Katwijker was de heer L. Kruyt, de eerste Katwijkse dame mej. D. Verhoeve. De jongste deel neemster was de 13-jarige A. v. Dui- venbode uit IJmuiden. De oudste deelnemer, de 57-jarige heer Pont, uit Katwijk. Het weer was buitenge woon gunstig. Totaal geen last van' stroming. Vorig jaar waren van 120 deelnemers 56 uitvallers. KATWIJK Aanvrage werkkleding. Van 25 Aug. tot en met 6 Sept. zal er in het distributiekantoor te Katwijk alle dagen des voormiddags van 8.30 tot 11.30 uur gelegenheid zijn tot het af halen en indienen van aanvraagfor mulieren voor werkkleding, zowel collectief als individueel. In het Agentschap Rijnsburg al leen op Maandag en Donderdag, in het Agentschap Valkenburg alleen op Vrijdag. Het betreft alleen die bedrijven en personen, die in het geheel nog geen aanvrage voor werkkleding hebben ingediend. OEGSTGEEST Ouden van dagen. Verwezen wordt naar een advertentie in dit nummer betreffende een autotocht voor ouden van dagen. SASSENHEIM Herw. Levenskracht, -r De collec te ten bate van „Herwonnen Levens kracht" heeft opgebracht 383.77. ZOETERMEER Hengelwedstrijd. Op 1 Sept. zal er voor de jeugd tot en met 15 jaar een hengelwedstrijd gehouden worden. Zij die zich hiervoor wil len opgeven, kunnen dit op 25 Aug. a.s. doen bij de heer C. Havenaar, Vlamingstraat 27, alhier. Er zal ge vist worden aan de Leidse wallen. Aan deze wedstrijd zijn vele mooie prijzen verbonden. Citosa. Zeer binnenkort zal het centrum van de busdienst „Citosa", wegens samenvoeging bij de bus dienst „De Rijnstreek", verplaatst worden van Zoetermeet naar Bos koop. zonder dat dit werd opgemerkt. Toen men een kwartier later het ventje miste is men gaan dreggen en haal de men het knaapje boven. De le vensgeesten waren toen reeds gewe ken. Plotseling sterfgeval. Zaterdag avond te ongeveer half twaalf werd bij de heer W. aan de Pickéstraat aangebeld door een automobilist, die verzocht een glaasje water voor een dame, die zich niet goed gevoelde. Binnengebracht bij de heer W. kreeg de dame zulke benauwdheden, dat men vqor het ergste vreesde. Diredt voor geneeskundige hulp moest wor den gezorgd, terwijl ook de patiënte het H. Oliesel werd toegediend. On geveer een half uur later is de dame ten huize van de heer W. overleden. De overledene is mevr. Berkemeijer uit Den Haag. ZOETERWOUDE Inbraak. In de nacht van Vrij dag op Zaterdag heeft men in het café van de heer A. C. den H„ aan de Verlaatweg alhier ingebroken. Men heeft door verbreking van een ruit in lood kans gezien de haak van het tuimelraam te verwijderen, waar na men kans kreeg binnen te ko- Onder prachtig zomerweer en gro te belangstelling is ter gelegenheid van Foreholte's 3e lustrum de strijd om de Wisselbeker voor de 4e maal thans gewonnen door de thuisclub zelf. We laten hier de stand volgen. Gewonnen werd in 1942 door V. S. B.; in 1944 door Foreholte, in 1945 door Docos. 12 uur; ForeholtWarmunda 42. •In de eerste helft scoort Foreholte maar eenmaal, hoewel steeds in de meerderheid. Na rust ging het beter en Kwamen er doelpunten van midvoor; 30. Warmunda haalt ech ter op en 5 min. voor het einde doel puntte de midvoor 31 en linksbin nen 32. Voor alle zekerheid beslist de Foreholte rechtsbuiten met een schitterend schot 42 en brengt daarmee de Voorhouters in de finale. 1.30 uur: V. V. S. B.—Docos 2—1. Ternauwernood hebben de Noord wij kerhouters deze wedstrijd kunnen winnen, want Docos was technisch beter. Voor het doel waren de Lei- denaars wat slordig met schieten. De rust ging in met 10 voor V. V. S. B. Na de hervatting is 't weer Docos, dat de toon aangeeft, en juist voert WEERSVERWACHTING WEINIG VERANDERING. g Plaatselijk ochtendmist. Over- g g dag zonnig en droog weer met g la'ter hier en daar tijdelijk be wol- g 8 king. Weinig verandering van o temperatuur. Zwakke tot matige g 8 wind tussen Noord en Noord- g g Oost. o ooooouoooooooooooooooooooooooooouu DE ACADEMISCHE WERELD- SPELEN TE PARIJS. De negende Academische Wereld- spelen zijn hedenmiddag officieel ge opend in het Pare des Princes in te genwoordigheid van president Vin cent Auriol. Van de 26 ingeschreven landen waren er slechts 19 vertegen woordigd bij de plechtigheid, die o.m. werd bijgewoond door de ambassa deurs der deelnemende landen. Alhoewel het wereld-karakter van deze spelen enigermate in het ge drang kwam doordat vele Studenten bonden zich om, allerlei redenen, meestal materiële, afzijdig moesten houden, en met name Russische, Amerikaanse, Braziliaanse en Zwit serse studenten ontbraken, vormen de wedstrijden toch een gebeurtenis die zowel in sportief als in spiritueel opzicht van belang is. Onder dave rende toejuichingen van het talrijke publiek had de vlaggenparade plaats waarna de ploegen, die samen een duizendtal jonge sportlui telden, zich voor de eretribune opstelden. Verte genwoordigd waren Engeland, Oos tenrijk, België, Denemarken, Schot land, Egypte, Monaco, Nederland, Po len, Zweden, Ts. Slovakye, Turkije en Frankrijk. Ned.-LimburgBelg.-Limburg 71. De voetbalwedstrijd tussen verte genwoordigende ploegen van Neder lands- en van Belgisch Limburg is met 71 door de Nederlanders geA wonnen, nadat de rust met 40 was ingegaan. In de zegevierende ploeg speelde Appel uit Sittard een uiter mate productieve partij want hij nam niet minder dan vijf goals voor zijn rekening. De beste man van het elf tal, en zelfs van het veld, was even wel Kuppen, die in alle onderdelen van het spel uitblonk. De gasten kwa men met een zeer zwak elftal uit. Volgens een der officials was de ploeg gevormd uit invallers van de invallers. Het behoeft dan ook niet j te verwonderen dat de Nederlanders j van het begin tot het einde een vol- Voorhouters slagen meerderheid over alle linies weren zich echter geducht. Dan demonstreerden. de strijd op en neer. Foreholte komt zelfs vaak gevaarlijk voor de V. V S. B.-veste. Even voor rust passeert de linksbuiten de rechtsback I en besluit met een goed doelpunt 10. De tweede helft gaat Forehol- j te steeds beter spelen, hun combina tie vlot goed. Enkele corners op V. V. S, B.-doel leveren niets op. Hier bij kan de doelman eenmaal redden precies op de lijn. Dan forceert V. V. S. B. nog een corner maar Foreholte werkt weer weg. Als 3 min. voor het einde de Foreholte rechtsbuiten doorbreekt, wordt het 20 en on dergaat de stand geen verandering meer en wint de thuisclub voor de 2e maal de beker. WIELRENNEN. Lakeman wint de ronde van Hoensbroek. A. G. O. V. V. WINT HET ZILVEREN PONTTOURNOOI. In het Olympisch Stadion te Am sterdam werden Zaterdagmiddag de voor wedstrijden voor het zilveren Ponttournooi van de Volewijckers gespeeld. Haarlem en A. G. O. V. V. plaatsten zich in de finale door grote overwinningen op resp. de Volewijc kers en Heerenveen, waarbij echter opgemerkt dient te worden, dat de Friezen zonder de gebrs. Lenstra en Ploegh in het veld kwamen. De uitslagen luiden: Haarlem de Volewijckers 60; A. G. O. V. V. Heerenveen 60. A. G. O. V. V., dat in het afgelopen voetbalseizoen op de derde plaats in district 3 eindigde, heeft giisteren een verrassende overwinning behaald door met 1—0 van Haarlem te win nen. Heerenveen dolf in de verlie zersronde tegen de Volewijckers op nieuw het onderspit met 73. Uitslagen van tournooien en vriend schappelijke wedstrijden. ADO-tournooi om de Bevrijdings kelk. APO—'UVS 2—0; GVAV Quick (Den Haag) 11; (GVAV wint na het nemen van strafschoppen) Finale: ADO—GVAV 0—2. Zilverenbal-tournooi te Rotterdam: Willem 2Emma 33 (Emma wint na het nemen van strafschoppen). SVV—Eindhoven 21; Feyenoord- VVV 22 (VVV wint na het nemen van strafschoppen); NeptunusHet Gooi 2—4; Enschede—BW 0—1; HeraclesSparta 20. Volgende week wordt het tournooi voortgezet. AjaxWindsor Ant Eton Football Club (Eng. amateur team) 80. Be Quick—Blauw-Wit 0-4). NEC PSV 1—1. 33. En nu verder, heren!" Hij draai de aan een wieltje, drukte op ver schillende knoppen en jawel hoor, het ranke toestelletje sidderde even, maakte een klein sprongetje en gleed dan weer onhoorbaar door de nachte lijke hemel. Onze vrienden zagen nóg net, hoe Mario Morto door zijn ma trozen druipnat aan boord werd ge hesen en daarop verdween de San Maria Magdalena uit het gezicht. Het zag er naar uit, dat nu de grote reis voorgoed was begonnen. Het werd langzamerhand lichter en net toestel vloog met gróte snelheid door de lucht. Ja, de snelheid moet wel erg groot zijn geweest, want toen de zon goed en wel aan de hemel was ver schenen, zei Signor Eurasio opeens, gespannen door een kijker voor zich uitturend: „Vrienden, er is land in zicht. Als ik me niet vergis, moet dat de kust van Zuid-Amerika zijn." Nu zagen de anderen het ook. Eer ver laten strook strand met hier en daar een palmboom en verderop een uit gebreid oerwoud. Het aantal uitvallers bij de beroeps- renners in de gisteren verreden ne gende ronde van' Hoensbroek was verbazend groot. Op de helft van de 125 km wedstrijd waren ook reeds de helft der deelnemers uitgevallen. Onder meer gaven op de landskam pioen Jansen en Pèllenaars. In de elfde ronde namen Lakeman, Lie- brechts, Bakkers en de Hoogh een kleine voorsprong welke zij ge leidelijk vergrootten. Alle pogingen van volgende groepjes om de leiders té benaderen mislukten en de vluch telingen verhoogden steeds hun voor sprong en dubbelden talrijke renners. Tegen het einde bracht de Korver door een solo-race nog wat leven in de brouwerij. In de eindspurt maakte Lakeman zich van de kopgroep los en won bijzonder fraai. De uitsla'g luidt: Prof 125 Km.: 1. Lakeman, Amster dam 3 uur 17 min. 20.4 sec.; 2. De Hoogh, Amsterdam, zelfde tijd. 3. Lie- brechts, Eindhoven, zelfde tijd; 4. De Vries, Vlaardingen, zelfde tijd. 5. Bakkers, Zaandam, zelfde tijd. Amateurs 85 km.: 1. Koot, Eindho ven, 2 uur 23 min. 10 sec; 2. Van der Stappen, Tilburg; 3. Haiders, Vaals; 4. Ramakers, Hulsberg; 5. Kroon, Rot terdam. TALLOZE UITVALLERS BIJ RONDE VAN HET IJ-BOS. Slechts 13 van de 76 deelnemers aan de ronde van het IJ-bos voor de amateurs reden gistermiddag in Amsterdam-Noord de 100 km.-wed strijd over 70 ronden uit. De anderen kregen zo'vaak pech, dat zc opga ven. Het parcours met zijn scherpe gestïtnpte sintels eiste zijn tol en deed vele banden sneuvelen. Simonis had lange tijd alleen de leiding maar ook hij kreeg twee ronden voor het einde pech en moest Wachtman uit Beverwijk en Lelieveld uit Am- serdam laten passeren. Wachtman werd eerste in 3 uur 1 min. 10 sec., Lelieveld tweede op 10 nieter, Simo- riis derde. Petri uit Amsterdam, die als 5e de finish passeerde ontving de prestatieprijs. omdat hij zich onder de eerste 5 aankomenden had ge rangschikt, terwijl hij voor het eerst sedert 4 jaar weer op de fiets zat. BARTALI WINT DE RONDE VAN ZWITSERLAND. De laatste etappe van de ronde van Zwitserland BazelZurich is een vrij eentonige rit geworden. Winnaar werd de Belg Keteleer, die cok gisteren in de étappe Genève Bazel als eerst eindigde. .Onze land genoot PauiVels, die een uitstekende course reed, werd tweede. Geduren de de gehele dag had hij liet tempo van de kleine kopgroep weten te volgen en met slechts 3 sec. achter stand op Keteleer kwam hij op de Oerlikon-baan te Zürich aan. Bartali, die in het algemeen klas sement een dusdanige voorsprong had, dat de zegie hem practisch niet meer kon ontgaan, deed het Zater dag kalm aan. Hij eindigde in deze étappe als 16e. Met ruim 21 minuten voorsprong op no. 2 is de Italiaan winnaar van deze Tour de Suisse ge worden. Het algemeen klassement luidt; 1. Bartali, Italië, 47 uur 35 min. 55 sec.; 2. Bresci, Italië, 47 uur 57 min. 11 sec.; 3. Ockers, België, 48 uur 0 min. 48 sec.; 4. Kubler, Zwitserland 48 uur 1 min. 51 sec. Pauwels is als 20ste geëindigd in 48 uur 58 min. 2 sec., Francken als 37e met 50 uur 5 mir 47 sec

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3