De bakkersstaking is geëindigd j Op korte golf SNEL.... SNELLER SNELST J CZw&eCCa VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Amsterdamse bakkers nemen twee moties aan In een gistermiddag gehouden spoedvergadering hebben de Amster damse bakkers besloten, hedenoch tend weer brood af te leveren. Ver schillende bakkerijen hadden hun ovens gedurende de staking op tem peratuur gehouden en tezamen met hun collega's, die over moderne outil lage beschikken en die dus dadelijk kunnen gaan bakken, zouden zij de bakkers, die hedenochtend nog niet konden bakken, met brood helpen, zodat ook deze hun klanten het da gelijks brood zouden kunnen ver strekken. De volgende motie werd door de vergadering aangenomen: „De samen werkende bakkerspatroons en coöpe ratieve organisaties ih Amsterdam, in vergadering bijeen op Donderdag 21 Augustus 1947 in Krasnapolsky te Amsterdam, van oordeel, dat in hun strijd tegen de door de regering ge troffen maatregelen ten aanzien van de bloemprijs een zeer grote eensge zindheid geconstateerd kan worden, dat deze strijd in wezen gericht is tegen de prijzendictatuur van amb tenaren, die willens en wetens door tendentieuze en onjuiste voorlich ting de minister geforceerd hebben tot beslissingen, welke in hoge mate onredelijk worden geacht en welke voor de bakkerij een rechtstreekse aantasting van haar bestaansrecht be tekenen, met instemming vernomen hebbende, dat van verschillende zij den bij de minister bemiddelingspo gingen zijn ondernomen om aan het bestaande conflict zo spoedig moge lijk een einde te maken, in de weten schap, dat het lid van de Tweede Ka mer, dr. ir. Hacke een interpellatie, welke reeds is toegestaan, zeer bin nenkort zal houden, constaterende, dat hierdoor de strijd -der bakkers wordt getrokken uit de sfeer van ambtelijke willekeur en in het volle licht der openbaarheid op democra tische wijze kan worden behandeld, overtuigd zijnde en in het volle ver trouwen, dat het recht in deze aan de zijde van de Nederlandse bakkers staat, anderzijds zich ten volle bewust zijnde van de zeer zware verant woordelijkheid tegenover het publiek, welke op de bakkers rust bij een on gemotiveerde voortduring der be drijfssluiting, besluiten, zij het on der protest tegen het hun aangedane onrecht, om Vrijdag 22 Augustus 1947 de broodproductie te hervatten". RADIO ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuwsberichten. 7.30 Mor gengebed. 7.45 BBC-koor. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Gram.platen. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Russische mu ziek. (Gr.pl.). 11.00 De Zonnebloetn. 11.45 Gram.platen. 12.03 Weprover- zicht. 12.28 Metropole-orkest. 1.00 rcgramma voor de Nederlandse Strijdkrachten. 1.30 Metropole-orkest. 1.45 Filmkwartier. 2.30 De toneelkij ker. 2.45 Gram.-platen. 3.00 Jonge ren. 4.00 Musette-muziek. 4.20. De vliegende Hollander. 5.00 De Wig wambewoners. 6.00 Piano-duo's. 6.30 Programma voor de Ned. Strijd krachten. 7.00 Nieuwsberichten, 7.20 Kareol-septet. 8.00 Nieuws in het kort. 8.12 De gewone man zegt er het zijne van. 8.20 Wie weet hoe deze plaat heet? 8.30 Lichtbaken door II. de Greeve. 9.00 Negen heit de klok (hoorspel). 10.00 Opera-concert. 10.40 Avondgebed. 11.00 Nieuwsbe richten. 12.00 Sluiting. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuwsberichten. 7.30 Tommy Dorsey en zijn orkest. 8.00 Nieuwsbe richten. 8.44 Lichte morgenklanken. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.35 Cello en piano. 10.55 Gram.-platen. 12.00 Gezellige lunch- rnuziek. 12.35 Johan Jong (orgel). I.00 Nieuwsberichten. 1.45 Gram-pia- ten. 2.15 Radio philharmonisch or kest. 3.00 Van boek tot boek. 3.15 Vaudeville-orkest. 3.45 Lys Gauty. 4 30 Jan Vogel en zijn orkest. 5.15 Gram-platen. 6 00 Nieuwsberichten. 6.30 Om en nabij de twintig. 7.00 „Carmen". 7.10 Albert Roussel. 7.30 „Wegens ziekte verhinderd" (ds. A. J van Nieuwenhuyzen). 8.00 Nieuws, in het kort. 8.08 Dingen van de dag. 8.15 Stukjes en beetjes. 9.30 Veel ge vraagde zangplaten. 10.00 Hoorspel. II.00 Nieuwsberichten. 12.00 Slui ting. EEN TWEEDE MOTIE. Ten aanzien van de onderhande lingen, welke gevoerd worden tussen de vrije organisaties in het bakkers bedrijf en de bedrijfsunie van gezel- lenorganisaties werd de volgende motie aangenomen: ,,De samenwerkende bakkerspa troons en coöperatieve organisaties in Amsterdam, in vergadering bijeen op Donderdag 21 Augustus 1947 in Krasnapolsky te Amsterdam consta terende, dat door de regering maat regelen ten aanzien van de brood- en bloemprijs zijn genomen, welke neerkomen op een broodprijsverla ging van 1 cent en eerf afroming van de winst op klein brood, waardoor het bestaansrecht der bakkerij wordt aangetast, overwegende, dat door de landelijke organisaties van werkge vers in het bakkerst^drijf oonsonder- handelingen worden gevoerd met de stichting van bakkersgezellen om de zen een hoger te doen toekomen; overtuigd zijnde van de rechtvaar digheid der door de bedrijfsunie voor het bakkersbedrijf bij deze onder handelingen gestelde looneisen; moe ten tot hun leedwezen als hun over tuiging uitspreken, dat de toestand waarin de bakkerij ten gevolge van de hieronder genoemde regerings maatregel is geraakt, geen enkele verzwaring van lasten meer toelaat en besluiten hun resp. landelijke or ganisaties met klem te adviseren de onderhandelingen met de bedrijfs unie onder mededeling van de hier boven vermelde motieven terstond a$ te breken". Na afloop van de vergadering maakte een vertegenwoordiger van het Amsterdamse gemeentebesuur bekend, dat de vordering van bakke rijen stopgezet zal worden en dat de bakkerijen, die reeds gevorderd zijn, heden, wanneer gebleken is, dat de bakkers inderdaad de arbeid hervat hebben, vrijgegeven zouden worden. DOLLARLENING DOOR BEIDE KAMERS AANVAARD. De regering zal hoogstwaarschijn lijk Dinsdag a.s. aan de Tweede Ka mer inlichtingen verschaffen, zoals reeds gemeld, over de Indische kwes tie, aldus deelde de voorzitter giste ren in de Tweede Kamer mede. De heer Schouten (A.R.) verklaar de gehoopt te hebben, dat de mede delingen zo niet direct, dan toch vandaag zouden worden gedaan. Hy drong er op aan, dat de voorzitter zal bevorderen, dat de termijn zo kort mogelijk wordt gectseld, aangezien het een zaak geldt, waarvan het Ne derlandse volk verwacht, dat zo snel mogelijk opening van zaken wordt gegeven. Spr. verzocht de voorzit ter bij de minister-president op spoed aan te dringen, zodat de Kamer wel licht op Maandag kan worden inge licht: De voorzitter verklaarde bereid te zijn onder de aandacht van de mi nister-president te brengen, dat de Kamer gaarne op de kortst mogelij ke termijn zal worden ingelicht. In April van dit jaar vroeg de re gering bij de Internationale Herstel Bank een crediet aan van 535 mil- lioen dollar voor de financiering van de wederopbouw en de industrialisa tie in de jaren 19471949. Op 7 Augustus stond de Batik een eerste lening toe van 195 millioen voor het jaar 1947, Op één dag onderging het wetsont werp tot goedkeuring van deze le ning de bewerkingen, die een wets ontwerp moet ondergaan om tot een respectabele wet te worden: afde- lingsonderzoek, voorlopige bekrachti ging, in de vergadering voorgelegd, door de minister beantwoord en de openbare behandeling. Veel zakelijke critiek werd op het ontwerp niet geleverd. „Waarom zulk een spoed?" informeerde enkele le den. Minister Lieftinck wees in zijn antwoord op deze vraag op de zeer acute dollarcrisis in de wereld om ons heen. Men zie naar Engeland. Ook ons land beschikt over nog slechts zeer beperkte dollarfondsen. En ten slotte dringt ook het feit, dat wij dit bedrag vóór 31 Maart moe ten opnemen, tot spoed. Na dit antwoord was alleen de heer Hoogkarspel C.P.N., die wat bleef brommen. De opzet van de lening was hem te veel technisch-fiancieel, te commercieel en te weinig idealis tisch. Misschien komt'dit, aldus .troefde minister Lieftinck, omdat Rusland zich van deze internationale mone taire en financiële samenwerking alzijdig gehouden heeft. Karl Brandt, Hitler's persoonlijke lijfarts, is veroordeeld tot de strop. Men ziet hem hier in de beklaagden bank in Neurenberg. Zo kon minister Lieftinck des avonds voor de Eerste Kamer ver schijnen, waar het ook van een leien dakje ging. Vooraf hield men daar rog een bespreking ovgr het wets ontwerp „Buitengewoon pensioen voor slachtoffers van het verzet", waarvan de behandeling plaats had op 31 Juli; maar toen moest de stem ming worden uitgesteld. Met -20 te gen 7 stemmen werd het wetsont werp aangenomen. Tegen stemden C P.N., C.H. en drie A-R.-leden, de heren Algra, Biewenga en Hommes. BESCHIKKING VERBOD AFLEVE RING EN GEBRUIK VAN EIEREN In de staatscourant van gisteren is opgenomen een beschikking verbod afleverihg en gebruik van eieren 1947" van de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. In inrichtingen, waar voor het pu bliek gereedgemaakte spijzen, al dan niet voor gebruik ter plaatse, ver krijgbaar worden gesteld, waaron der begrepen broodjeswinkels, is het aan' exploitanten of ondernemers van dfeze inrichtingen verboden eieren (zowel kippen- als eendeneieren) of spijzen, waarin eieren zijn verwerkt, te verkopen, af te leveren of voor handen te hebben. Tevens is het verboden in deze in richtingen eieren of spijzen, waarin eieren zijn verwerkt, te kopen, in ontvangst te nemen, dan wel te ge bruiken. Gisteravond arriveerde op Schip hol de nieuwste aanwinst der K. L. M., een zilverglanzende Lockheed Constellation die in vele opzichten verschilt van de Constellations, die de K.L.M. reeds in bezit heeft. Dit vliegtuig, de PHTEP heeft evenals de „Nijmegen" een snellaadruim. Nieuw zijn echter de Curtiss-wind- schroeven met holle stalen bladen, die op negatieve spoed kunnen wor den gezet, zodat bij de landingsuit loop deze schroeven als rem kunnen worden gebruikt, terwijl de nieuwe vinding tevens de mogelijkheid opent achteruit te taxiën. In 'tegenstelling met de motoren der andfere K.L.M.- Constellations, die een vermogen hebben van 2200 pk, hebben de mo toren van de PHTEP een startver- mogen van 2500 pk, terwijl dank zij de in de buitenvleugel ingebouwde benzinetank, een grotere hoeveelheid benzine kan worden meegenomen. NEDERLANDSE VERKENNERS TERUG VAN JAMBOREE. \Trijwel onbewust van het feit, .dat zij weer op vaderlandse bodem wa ren teruggekeerd, in Esschen hadden de Belgische douaniers de slapenden niet eens wakker gemaakt arriveerden hedenmorgen de 730 Nederjandse verkenners met hun leiders, die de jamboree te Moisson hadden meegemaakt, te Roosendaal met een speciale Nederlandse trein, welke gisteravond van het jamboree station Rostry-sur-Seine was ver trokken. Het was even over half vier, toen de 12 wagons) lange, trein, die onder auspiciën stond van het Ne derlandse Rode Kruis, het station van Roosendaal binnenrolde. De reis was goed verlopen. Vijf jongens ble ken oververmoeid te zijn, doch ver der behoefde het Rode Kruis in het geheel geen dienst te doen. Over de jamboree zelf had het gezelschap BOODSCHAP VAN H. M. DE KONINGIN AAN HET NED. VOLK. H. M. de Koningin richt de volgen de boodschap tot haar volk: „Ten zeerste begaan met de zorgen, waarin zoveel landgenoten verkeren en het leed, dat in vele gezinnen zijn intrede heeft gedaan, zou ik u allen warm willen aanbevelen ter gelegen heid van mijn aanstaande verjaardag alles te vermijden, wat deze zwaar beproefde landgenoten smartelijk zou kunnen treffen. WILHELR3NA. niets dan lof. Als het meest indruk wekkende moment noemden allen het zingen van het broederschaps lied, waarbij duizenden deelnemers in een enorme kring hand in hand stonden geschaard. Ook het slotdefi- lé liet een onvergetelijke indruk ach ter. Over het eten had men niet te klagen gehad; het was ruim vol doende. N.V. VERZEKERING MAAT SCHAPPIJ „ST. PETRUS". Op 9 Augustus 1947 werd de jaar lijkse algemene vergadering van aandeelhouders gehouden, waarin door de gedel. commissaris, de heer A. A. F. M. Verbeek, verslag werd uitgebracht omtrent zijn onderzoek van de balans. Hierbij werd gecon stateerd, "dat alle bescheiden der op de balans vermelde waarden aanwe zig en in orde zijn bevonden. Het verzekerd kapitaal bedroeg ultimo 1945 119.096.206, en was per ultimo 1946 gestegen tot f 140.000.3*11,30. In 1947 is de productie snel blijven toe nemen, zodat momenteel het verze kerd kapitaal reeds tot boven 147.000.000.is gestegen. De ba lans en de verlies- en winstrekening, sluitende met een saldo winst van 31.793.43^ werden met algemene stemmen goedgekeurd. Aan directie en commissarissen werd decharge verleend. De aftredende commissa ris, de heer A. A, F. M. Verbeek, werd herkozen. Op de aandelen no's 1300 wordt uitgekeerd dividend van 8.bruto (v.j. idem) en op de overige aandelen 36.bruto (V. j. idem). N.V. HOLLANDS—UTRECHTSE VERZEKERING MIJ. De jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders van boven genoemde vennootschap werd ge houden te Utrecht op 9 Augustus 1947. Het verslag van de commissa ris, de heer mr. H. W. de Vink, be treffende zijn controle van'de beleg gingen vermelde o.a. dat alle be scheiden der op de balans genoemde waarden aanwezig en in orde be vonden waren. De balans en de ver lies- en winstrekening, sluitende met een saldo winst van f 6804,12 wer den door de vergadering goedge keurd, evenalo het voorstel van de Commissarissen om van dit bedrag 6800.toe te voegen aan de be lastingreserve en het restant over te boeken op rekening van het volgend jaar, zodat dit jaar geen dividend zal worden uitgekeerd. Directie en com missarissen werden voor het gehou den beheer gedechargeerd. Het to taal der beleggingen van de vennoot, schap kwam op f 4.744.279,04 (v. j. 3.809.065,39). De netto vooruitgang in kapitaal- en volksverzekering be droeg 5.787.082,58, waardoor het ingeschreven bedrag per einde boek jaar 1946 kwam op f 34.516.982,35. ïooooonooooooooooooooooooooooooooo c c looooooooonoooooooooononoooooooooo BINNENLAND. Z. K. H. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap aanvaard van de Nederlandse Vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezet tingstijd. De zeereerw. heer L. L. Noliet O.S.Cr„ leraar en procurator van het klooster en het college der E.E. Kruis heren te Uden, is gekozen tot prior van het Kruisherenklooster Achel (België). Woensdag 3 September is het 25 jaar geleden, dat de heer L. T. M. Bensdorp benoemd werd tot directeur van de cacao- en chocoladefabriex Bensdorp N.V. te Bussum. Prof. dr. Ernst Laquer, sinds 1920 hoogleraar in de pharmacologic aan de universiteit van Amsterdam, is 67 jaar oud onverwachts te Gletsch in Zwitserland overleden. De Douglas „Sky- streak" heeft, zoals gis teren gemeld1, het we reldsnelheidsrecord ver beterd, en ingewijden verwonderen zich er niet over. De „Sky- streak" was immers al lang een pretendent voor de titel „snelste ter wereld". Woensdag morgen vestigde het vliegtuig in een serie vluchten boven de Wes telijke Mojave-woestijn in Californië hit we reldrecord, dat op naam stond van de „Shooting Star" met 1003 km. per uur, met een gemiddel de uursnelheid vau 1031 km. De tppsnelheid was 1051 km. per uur De „Skystreak" is een vliegtuig, dat in vele opzichten afwijkt van het normale type. Een geraamte bezit het niet, de romp bestaat uit een holle buis van magne sium, een materiaal dat lichter en sterker is dan aluminium, waar de straalmotor is inge bouwd'. De vleugels, die op de hélft van de romp zijn bevestigd, bereiken pas bij hoge snelheden hun rendement en zijn bij de start en lagere snelheid eigenlijk te klein voor het gewicht van het vliegtuig. De piloot zit in zyn cockpit meer op dan in de romp, want de luchtinlaat voor de straalmotor loopt onder hem door. -Daar het onmogelijk zou zijn om 't vliegtuig bij snelheden, welke die van het geluid benade ren of overschrijden, te verlaten, heeft men door een speciale con structie toch een moge lijkheid gevonden, de piloot die veiligheid te bieden, waar hij recht op heeft. Mochten zich onverwachts haperin gen of ongelukken voordoen, dan kan de piloot door het overha len van een handle, den neus met een deel van de cockpit losmaken van de romp. Door het gering gewicht zal de neus veel van de snel heid verliezen, en dan kan de bestuurder er zich achterover met zijn paraëhute uit laten val len. Het is een behoorlij ke snelheid, 1051 km., maar men geeft de hoop niet op, dat men bin nenkort van de „Sky streak" een „super- sound"-machine kan maken, d.w.z. dat men er snelheden mee zal berekenen, die boven de snelheid van het geluid, 1199 km. p. uur, liggen. Tot notaris" te nattem is be noemd de heer I. F. v. d. Berg, cand. notaris te Nunspeet. Door het verschuiven van een lading kolen is in het ruim van een Amerikaans schip te Rotterdam de 35-jarige A. G. Faase bedolven en aan de gevolgen hiervan overleden. Een veldbrand te Groesbeek deed een verborgen mijn exploderen, waardoor twee politiemannen zwaar gewond werden. De langdurige droogte bedreigt de watervoorziening van Zeeland. Gedeelten van Vlissingen moeten per tankwagen worden voorzien; in Goes en dorpen op Zuid-Beveland lijdt men onder zeer geringe druk; Noord Beveland "krijgt water gedistribueerd dat van Zuid-Beveland per auto moet worden aangevoerd. Ook op Tholen lijdt men onder watergebrek. Invoering van het tariefstelsel deed bij de Electro-blikfabriek te Leeuwarden 180 van de 200 arbei ders het werk een dag neerleggen. De directie heeft medegedeeld, dat zij de stakende arbeiders als ontsla gen beschouwde. - In de Noord-Oostpolder zal de ruim 39500 ha voor akkerbouw be schikbare cultuurgrond in 1672 be drijven worden uitgegeven. 3000 ha zal gereserveerd blijven voor staats- landbouwbedrijven van uiteenlopen de grootte en type. Ruim 80 procent der bij de hoogovens stakende arbeiders heeft zich voor werkhervatting op de oude condities aangemeld. In Moordrecht wordt dezer da gen op feestelijke wijze herdacht het 150-jarig bestaan der Deventer ta- pijtenfabriek, die thans de konink lijke verenigde tapijtfabriek N.V. heet. BUITENLAND. Bugatti, de bekende ontwerper en bouwer van race-auto's is op 66- jarige leeftijd overleden. Op 17-jarige leeftijd bouwde hij zijn eerste auto zonder hulp van anderen. De opstand in Paraguay is be ëindigd. De burgeroorlog, welke zes maand-n geduurd heeft, is geëindigd door de volledige vernietiging van het gros der opstandelingen. De mi^ litaire en burgerlijke autoriteiten zijn thans in het gehele land de toestand meester. Een speciale zitting van het Amerikaanse Congres is verzocht door een republikeins lid, ten einde de „Britse en Europese" toestand te behandelen. Een rabbi, mede-voorzitter van het Amerikaanse comité van politie ke actie voor Palestina, heeft ver klaard, dat men de beschikking heeft over een aantal vliegtuigen, waaruit jonge Joodse mannen en vrouwen met parachutes in ^Palestina zullen worden neergelaten. Deze nieuwe exodus zal beginnen, aldus de Rabbi, wanneer hijzelf boven Palestina uit een vliegtuig zal springen. De bekende Deense zwemster Jenny Kammersgaard zou gearres teerd zijn in verband met een door het aanhouden van een Deens visser ontdekt complot tot het doen ont snappen naar Zweden van Duitse Nazi's. Een loonsverhoging van 11 pet. is in frankrijk bij regerings-besluit, ingaande per 1 Juli jl, officieel toege staan. Dit besluit is afgekomen na onderhandelingen tussen de minister van arbeid en vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersver enigingen. Eigenlijk kan ni >t gespro ken worden van het toestaan van een algemene loonsverhoging van eU pro cent, daar volgens het decreet voor alle uurlonen van meer dan drie-en- zeventig francs de nieuwe toeslag uniform op acht francs is vastgesteld. De regering bedoelt aldus de laagste salarissen het meeste te doen profi teren. De Franse socialistische partij en de M.R.P. hebben aangekondigd, dat elk hunner afgevaardigden, die zich aansluit bij de Woensdag gevormde parlementsfractie van De Gaulle, automatisch buiten de partij gesloten zal worden. Reuter tekent hierbij aan, dat het moeilijk is na te gaan, welke afgevaardigden vooralsnog in het geheim met de fractie van De Gaulle zullen sympathiseren en dat dergelijke sympathisanten zich mis schien in October a.s. wanneer het parlement na het zomerreces weer bijeen komt, als zodanig zullen laten kennen. De Britse schatkist heeft mede gedeeld. dat met ingang van Zater^ dag 23 Augustus in Engeland binnen komende of uitgaande reizigers niet meer dan vijf pond bij zich mogen hebben. Dit is een verlaging van 15 pond. BEURS OVERZICHT. Het Indische probleem staat ook wat de Amsterdamse effectenbeurs betreft nog in het centrum van de belangstelling, doch uit alles valt op te maken, dat het publiek op het ogenblik volhardt met een afwach tende houding. Er waren gisteren weinig orders en er zat niet veel te kening in de markt. De cultuurfond sen waren merendeels iets beter, zonder dat zich grote verschillen voordeden. De scheepvaartwaarden, koninklijke en de industriëlen wa ren weinig of niet veranderd. In het vrije verkeer gebeurde er ook niets bijzonders. De stemming was prijs houdend en de koersen van enkele fondsen vertoonden een kleine nei ging tot verbeteren, maar alles wel beschouwd bleef het koerspeil toch tamelijk onbewogen en konden bij het slot vergeleken met de vorige slotprijzen geen markante verschil len worden opgemerkt. Prolongatie 2 yx procent. LEIDEN „NEDERLAND" IN DE LUCHT" Morgenmiddag wordt op uitnodiging van de Leidse afdeling der K.N.V.V.L. een tentoonstelling „Nederland in de lucht" gehouden, waarvan de orga nisatie plaats vindt door de afd. Re clame van Vroom en Dreesman te Leiden. Doel der tentoonstelling is de lucht vaart in de ruimste zin en in al hare vertakkingen en toepassingen door alle mogelijke geoorloofde en uitvoer bare middelen te bevorderen. Men tracht hiervoor op de eerste plaats de jeugd te bereiken. De middelen om deze jeugd te bereiken, liggen op de eerste plaats in het practische in 't tastbare: modellen, onderdelen van machines, gereedschappen etc. in de tweede plaats 't theoretische: statistieken, testen, lezingen etc. Hierbij dus gebruik makend van de psyche der jeugd, wier belangstel ling in eerste instantie bij 't mate riële ligt. Er zijn vele attracties Van middag heeft een vliegtuig strooibil jetten over de stad uitgeworpen. De tentoonstelling is geopend tot en mét 6 September, dagelijks van 10 tot 5 uur (Maandag van 2 tot 5 uur). De toegang is kosteloos. 0000000000000000000000000000000000 De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK Vertaald door TEO DE WITTE. 57) Want zij had zich vastgeroest in een vcv roordeel, waarvan geen ko ning haar kon afbrengen: in een hos pitaal kun je geen verpleegsters ge bruiken, die er al te leuk uitzien. „Dat schijnt dus allemaal in orde te zijn", zei ze tenslotte met klaar blijkelijke spijt, aan het einde van een uitgebreid onderzoek naar lon gen, hartkloppingen, hoofdpijn en duizeligheid, bloedsomloop en bloed druk, want deze twee kerngezonde meisjes hadden alvast van die kant geen enkele onregelmatigheid te vre- Izen. Gelukkig, dat die strenge direc trice niet te weten kon komen, dat ze alle twee hun hart verloren had denen hun kloppingen van tijd tot tijd ontstellend in aantal en hevig heid konden toenemen. Maar zowel Peggy als Arabella maakten daar blijkbaar geen gewetensbezwaren van en toen de directrice dus akelig van het rijtje af informeérde naar hart, antwoordden beiden; normaal! „Dan hoop ik maar, dat u volko men bewust bent van de ernst van uw ondernemen," voegde ze er aan toe, maar haar gezicht drukte vol komen twyfel uit. Naar stem en uiterlijk te oordelen beloofden die twee vóór haar niet veel goeds en ze stak het niet onder stoelen of banken, want ze liet er onmiddellijk op volgen: „Ik hoop verder, dat je volkomen begrijpt, dat je hier niet gekomen bent om plezier te maken of met je aardige pakje rond te paraderen. Wie in St. Hester's Hospitaal wenst te wonden opgenomen, is bezield met de ernstige wil om zich nuttig te ma ken voor de lijdende mensheid. Een verpleegster is een werkster..." „En geen louter ornament," voeg de Arabella er met deemoed aan toe, die de dochter van een orthodoxe do minee niet beschaamd zou hebben. De dokter moest op eens erg zijn neus snuiten en de matrone doorboorde de zondares met een verwijt waar onder Arabella heus begon te blozen. De directrice ging dan ook even ongenadig verder; „Ik hoop verder, dat je voortdu rend van overtuigd zult blijven, dat dit een hospitaal is, een huis waar je komt öm je voor te bereiden tot je grote werk, een leerschool en geen hotel." „Ik zou het werkelijk geen ogen blik in mijn hoofd gehaald hebben om hier een hotel te zoeken," zei Arabella wel een beetje voorbarig voor een nederige sollicitante, terwijl haar lichtblauwe ogen onderzoekend langs de muren het akelig strenge kamertje dwaalden. „U zult het toch met me eens zijn, dat geen enkel ho- het zou durven wagen om er een directiekamer op na te houden waar van het plafond helemaal zwart is van de rook, om nog maar eens iets anders op te noemen, die lessenaar daar, waar je het hout niet meer her kent van onder de inktvlekken." Peggy trachtte tevergeefs met haar voet in contact te komen met de schoenen van haar brutale vriendin Ze vreesde niet anders of dit meer dan gedurfde antwoord zou Arabella voorgoed buiten de poorten van het hospitaal sturen. Maar voordat de enigszins verbouwereerde directrice nog een woord van afkeuring had kunnen vinden, had die goede dr. Henderson reeds de partij van de openhartige sollicitante gekozen. „Ik moet het inderdaad met de jonge dame eens zijn, dat het een verbazend pover lessenaartje is voor de kamer van een zo kundige- en werkzame directrice," zei hij haastig. „Dat brengt me ineens in gedachten, lieve directriie, dat ik in mijn eigen kamer een heel aardig bureautje heb staan, echt Louis XVI, dat ik enige weken geleden buitengewoon voor delig op een verkoping heb kunnen bemachtigen, met het voornemen, u eens te komen vragen of het al te gewaagd zou zijn, het u aan te bie den?" De strenge uitdrukking op het ge zicht van de onverbiddelijke direc trice smolt nu weg in een sralende dankbaarheid. De knappe jonge dr. Henderson was ook haar favoriet, en alleen het feit, dat hij haar met een attentie vereerde, was voldoende om haar hele dag goed te maken. De jonge man buitte dit succes handig uit en vervolgde: U weet nu eenmaal dat ik een on vergeeflijk verstrooid mens ben. Ik ben deze jonge dame dan ook zeer dankbaar dat ze me tijdig voor deze ramp heeft weten te behoeden." En hij waagde een vrolijke glimlach naar de schaamteloze Arabella, die niet in het minst vermoedde, dat hij haar intrede in het hospitaal had gered. Hij bleef alsmaar smeden, terwijl het ijzer heet was. „Wat denkt u, zullen we deze bei de jonge dames, die met zo vurige voornemens naar ons toekwamen maar ineens met de harde werke lijkheid van het hospitaal in kennis brengen? Heeft u me verleden week niet verteld, zuster, dat er tegen woordig een nijpend tekort aan pleegsters komt, doordat er zoveel als vrijwiligster naar het Rode Kruis zijn vertrokken." „Ja,-zeg dat wel, als vrijwiligster. We kennen dat. Om er een man op te pikken en al die arme gewonden aan hun lot over te laten, zodra ze hem eenmaal binnen hebben. Dan is h$t ineens gedaan met de liefde en het medelijden voor al die stumperds, die van iedereen verlaten liggen dood te bloeden op de slagvelden. Arabella had het op de lippen om te antwoorden: „Nou daar zult u van mij en mijn «vriendin geen last van hebben. Wij behoeven zo'n verre reis niet te maken om een soldaat te krijgen, wij zijn ieder al voorzien, dank je wel en ze zijn zo gezond als een hoentje." Maar ze hield nog juist op tijd haar mond, tot grote geruststelling van haar vriendin, die reeds in haar ogen een onheilspellende intentie had gelezen. De dreigende onweerswolken dre ven dus over zonder schade aan te richten. Het in karakter en aanleg zo sterk contrasterende tweespan, werd dus „aangenomen". Een week later begonnen ze hun dienst. Ze droegen beiden lichtrose uniformen in tegen stelling met de leiblauwe der andere verpleegsters, die reeds meer dan een jaar in het hospitaal waren. Aanvankelijk scheen het Peggy De- lamere slechts eendroom toe. O, wat een verschil met vroeger, dit lustige, keurig geordende en haast eentonige leven. Iedere morgen, en het was intussen koud herfstig weer geworden, om twintig minuten voor zessen kwam de dienstdoende nachtzuster haar kleine kamertje binnengestoven om haar met een onbarmhartig: „voor uit zuster, tijd om op te staan, blijf vooral niet luilakken, want dat kost je je baantje" wakker porren. Dan draaide ze ineens het licht aan. dat je nijdig in je ogen prikte. Een uur later moest je precies in de grote refter aanwezig zijn voor het ont bijt en dan begon je dagelijkse werk. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2