Het Maria Congres te Maastricht Sleutel 3lwieh uwedt SWeAident DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 niet LEIDEN Het zevenlanden-politie- sportfeest DE OFFICIëLE OPENING EN SCHERMWEDSTRIJDEN. Nadat Maandagmiddag de ont- vangst op het stadhuis had plaats ge had, vond gistermorgen in de La- kenha 1 de officiële opening plaats, door mr. F. R. Mijnlieff, namens min.- pres. dir. M. J- L. Beel. Onder de talrijke aanwezigen merkten we op mr. L. A. Kesper, commissaris der Koningin in Zuid- Holland, burgemeester F. H. van Kinschot, de wethouders van Schaik, Menken, Jongeleen en van der Kwaak mr. J. Versteeg, proc. gen. te Den Haag en vele binnen- en buitenland se politie-autoriteiten. Mr. Mijnlieff heette namens de min. pres. alle deelnemers van harte welkom in Leiden, waarna hij wees op de kracht en eerlijkheid, welke de politie moet kenmerken. Dit is vooral tot uiting gekomen in de ach ter ons liggende bezettingsjaren, waarin de politie in de verschillende bezette landen een groot aandel heeft gehad in het actieve verzet, of al thans de geest van verzet heeft aan gewakkerd. We deden toen allemaal ons best, de politie dus ook. Hierna herhaalde mr. Mijnlieff deze in het Frans uitgesproken woorden in het Engels en zeide tenslotte in het Hol lands: Ik hoop dat alle Hollandse agenten verstaan hebben wat ik hier gezegd heb, dat behoort tenminste zo te zijn. Ik wil hier echter niet ver der op doorgaan, want deze een meting van physische en van algemene krachten. Nadat insp. Verzijden nog enkele technische mededelingen betreffen de het schermtournoon gedaan had, was deze plechtigheid ten einde en vertrokken de deelnemers naar de bovenzaal van Amicitia, waar de schermwedstrijden tussen Zweden, Frankrijk en Nederland, onder lei ding van de heer D. Gijsberti Hoden- pijl, om elf uur aanvingen. Allereerst bonden Frankrijk en Zweden met elkaar de strijd aan. Schermen is geen sport die algemeen beoefend wordt; ze is dus vrij onbe kend bij het publiek, doch zij die vanmorgen in de gelegenheid wa ren een gedeelte van de wedstrijden bij te wonen, hebben ongetwijfeld geconstateerd welk een mooie sport schermen is. Gratie, lenigheid, spor tiviteit, concentratievermogen en. bliksemsnel reageren gaan hier sa men in een sport die slechts verede lend kan werken en waarbij excessen tot een zeldzaamheid behoren In het begin leek het alsof Frank rijk deze partij overtuigend winnen zou, want al spoedig was de stand 4o in hun voordeel, doch de Zwe den hadden hun beste krachten tot het laatst bewaard en wisten de stand nog zover op te voeren, dat zij met gelijke stand 88 eindigden. De wedstrijd NederlandFrankrijk bracht onze landgenoten een fraaie overwinning: met 10—6 zegevierden zij over hun Franse collega's, terwijl zij ook Zweden er onder hielden en wel met 97, zodat Nederland als eerste geëndigd is in de schermwed strijden op sabel. Als wij namen willen noemen dan zijn het die van L. Dijkman van de Haagse Politiesportver. (sabelkam pioen der Ned. politie 1947), A. F. Oevers (Den Haag), de Fransman M. Piot (Parijs), en de Zweed Knud Nordholm (Malmö), die alle vier 6 wedstrijden wisten te winnen. KOMT ER EEN WERELD-POLITIE- SPORTORGANISATIE? Gistermiddag om twee uur kwa men de secretariaten der verschillen de landen in vergadering bijeen in een der zalen van „Het Gulden Vlies" om daar de mogelijkheden te bespreken om te komen tot oprich ting van een wereld-politiesportor- ganisatie. Op die vergadering is eén zekere grondslag gelegd voor een hechte samenwerking tussen de diverse po- litie-sportorganisafies, doch tot defi nitieve oprichting van een wereld organisatie is men nog niet geko men. Wel werd op die vergadering belist, dat de volgende politiespelen in En geland gehouden zullen worden. Het voetbaltournooi. Gistermiddag om 5 uur vingen op het U.V.S.-tenrein aan cie Wasse naarseweg de eerste wedstrijden van het voetbaltournooi aan, waarvoor natuurlijk een grote publieke be langstelling bestond. Reeds enkele weken geleden vond de loting plaats, waarvan het resultaat was, dat eerst België en Frankrijk tegen elkaar uit zouden komen. Er was nogal wat wind, die recht op het veld stond en waarvan België in de eerste helft profiteerde, zodat het spel zich aanvankelijk bijna steeds op de Franse helft afspeelde. Na 10 minuten weet de Belgische rechtsbinnen met een' hard schot z'n land de leiding te geven 10 België blijft in de aanval, doch door dat zij het spel te kort houden, komt het niet tot doelpunten. Evenais Dinsdagavond bij de Engelse ploeg, zagen wij nu bij de Fransen het stop- perspil-systeem voortreffelijk toege past; de Belgische mid voor werd geen ogenblik losgelaten en de Franse voorhoede in w-formatie deed, voor al na de rust, goed werk. 5 minuten na de rust maakt de Franse midvoor de stand gelijk (11) en met het Belgische over wicht is het nu gedaan. Toch zien we ook de Belgen nog enkele malen ten aanval trekken, doch de Franse kee per is op z'n post; tweemaal vlak achter elkaar zagen we hem een kei hard schot op korte afstand prachtig wegwerken. Ook z'n Belgische col lega doet goed werk en stopmt een harde kopbal uit de benedenhoek tot corner. Het spel blijft echter tekort en daarom blijven de doelpunten uit, totdat vijf minuten voor het einde de Franse midvoor er weer tussenuit trekt en de Belgische doelman voor de tweede maal het nakijken geeft (21). Met deze stand komt het ein de. Tussen een erewacht van Docos- en A.S.C.-junioren verlaten de spe lers het veld. Weer worden de volksliederen ge speeld, terwijl de ploegen van Ne derland en Luxemburg op het veld staan aangetreden voor de tweede wedstrijd. Wij geven hier de opstel ling van de Nederlandse ploeg: doel: de Munck (Sitt. Boys), achter Kam- meyer (Be Quick), Dielemans (Ba ronie), midden: Gielessen (R.B.C.), Witkamp (Be Quick), Huybrechts (B. V-V.), voor: Baans (U.V.V.), v. a. Eist (Theole), van Onselen (V.S.V v d. Beek (G.V.A.V.), Bremen (Mau- rits). Nederland speelt de eerste helft te genwind; dit belet hen echter niet er reeds dadelijk flink bovenop te zit ten en reeds na vijf minuten zien wij een schitterende kopbal, echter vlak naast. Dan trekt van Onselen, de on vermoeide sjouwer, er tussenuit, pas seert de Luxemburgse verdediging en eindigt zijn soloren met een onhoud baar schot (10). Direct daarop een aanval ven de Luxemburgers en we tellen reeds een doelpunt, als een Nederdandse back weet te redden. Nog is er ge vaar, een Luxemburger staat vrij voor het doel, doch schiet naast. Een prachtige kans, die Luxemburg niet wist te benutten. Dan is het woord weer aan de Ne derlanders van Onselen probeert te koppen, doch slaagt daar niet in, dan komt de bal voor Baans, die een zachte schuiver geeft en de bal rolt over de te vroeg vallende keeper het doel in. (20). De Nederlanders blijven actief en trekken, steeds onder leiding van Van Onselen ten aanval en uit een mooie voorzet maakt hij met een kop bal het derde doelpunt (3—0). Nog is het niet mooi genoeg en van verre afstand schiet van Beek oerhard in. Dit is zeker het mooiste doelpunt deze avond. (40). Na de rust heeft onze ploeg de v/ind mee en keeper de Munck krijgt de lachers op z'n hand- met z'n ontzaggelijk verre uittrappen, soms zover dat zelfs de voorhoede er niet eens op lopen kon en de bal achter de lijn kwam. Na 15 minuten weer een mooie zeer scherpe voorzet, waar van On selen natuurlijk weer op loopt en de bal over de keeper heen in het doel werkt, zonder het zelf te merken en pas bij het horen van het applaus, ontdekt hij dat het 50 geworden is. We noteren nog een Luxemburgse aanval, die echter dank zy de Munck op niets uitloopt, dan is de beurt weer aari de Nederlanders, die vlak voor het Luxemburgse doel komen er ontstaat daar een klit spelers, waarbij een Luxemburgse back van Onselen een duwtje in de rug geeft, waardoor heel toevallig de laatste de bal op z'n hoofd krijgt en deze in het doel werkt (6—0. Nu ge loven de Nederlanders het wel en de Munck krijgt iets meer werk dan in de eerste helft, doch hij weet z'n doel schoon te houden en eindigt de ze ontmoeting met een klinkende overwinning van 64 voor Ned~"- De laatste wedstrijd van twee maal een half uur gaat tussen Zweden en Zwitserland. De eersten hebben <^e eerste helft de wind mee en tonen leeds dadelijk een overwicht op hun veel langzamer tegenstanders en reeds na 7 minuten is het oud-inter nationaal Andersson( die midvoor slaat, die van korte afstand inschiet. (10). Nog geen vijf minuten later is het weer Andersson. ditmaal van verre afstand, die de Zwitserse kee per het nakijken geeft (20). Met deze veilige voorsprong doen de Zweden het de tweede helft wat kalmer; de Zwitsers hebben nu de wind mee en zijn dan iets meer in het offensief, doch steeds zonder suc ces. Hun aanvallen zijn te langzaam en te doorzichtig en ze vinden een actieve Zweedse keeper tegenover zich. Als er nog een kwartier te spe len is trekt de Zweedse linksbinnen Wolfbrandt er tussenuit en met een mooi ver schot brengt hy de stand op 30. Dan volgt nog een laatste aanval van de Zwitsers; vlak voor het doel lost de midvoor Burri een schot, echter te scherp, zodat de bal naast gaat. Nog eenmaal komen de Zwitsers terug, doch weer is het te langzaam afgeven de oorzaak, dat ook TOTAAL UITSLAG SCHERNI- WEDSTRUD. De totale uitslag van de scherm wedstrijden is: Nederland 1. met twee match overwinningen. NederlandFrankrijk 106 NederlandZweden 77 FrankrijkZweden 88 Nederland had 19 gewonnen par tijen, ontvangt 110 touchés en geeft 135 tuché's Zweden 15 gewonnen partijen. Frankrijk 14 -gewonnen partijen. VOETBAL HEDENAVOND. Zweden—Frankrijk te 5 uur. NederlandEngeland te 6 uur. ZwitserlandLuxemburg te 7 uur. LAWNTENNIS DE NATIONALE TENNIS. KAMPIOENSCHAPPEN. Van de acht geplaatste spelers in het damesenkelspel hebben zeven zich tegen de winnaressen van de tweede ronde kunnen handhaven. Wel een bewijs, dat er nog geen „ddorbraak" van de zijde van de jeugd is. De enige die het niet kon bolwerken was mej. Eggersman, die een driveduel in drie sets aflegde tegen mej. Grosveld uit Brabant, mevr. Lubbers (gepl.) verloor de eerste set van mevr. Berkel die keu rig scherp plaatste, maar daarna on zeker werd onder de druk van de lange drives. Mej. Hermsen speelde luchtig en vlot tegen mevr. v. Haa- gen 6—1 6—1. In de kwartfinale bleek mej. Cou querque nog immer een niet te over winnen tactiek te hebben, dank zij haar afwisseling in tempo, dank zij haar variatie in alles. Zij sloeg mevr. Scholten met 63 64 en plaatste ziel] daardoor bereids in de halve eindstrijd waarin zij öf tegen mej. Hermsen óf tegen mevr. Schmier zal komen In het herenenkelspel had Krijt de grootste moeite om zijn onzeker- spel te doen zegevieren tegen di overmoeibare en tactisch spelende deze aanval op niets uitloopt. Met Toenjes. Een grote indruk maakte 30 komt het einde van deze wed- Krijt zeker niet. De verrassing was strijd, waarin Zweden getoond heeft, de overwinning van Lijsen op de ge- dat zij vast en zeker van plan is in plaatste Dehnert, liefs me 63 60. Ned!' aanval; de linksbuiten geeft een D. J. Verzijden. dit voetbaltournooi een hartig woord- je mee te spreken. Zaterdagmorgen hebben per sonele schermwedstrijden plaats tus sen 5 Fransen en 6 Nederlanders. De Nederlandse schermers zijn: K. Ilane- veld, A. van Vliet P. Erades, dr.x N. van Kampen, H. J. Ligtenberg en Met Krijt en Lijsen kwamen Kar sten Rinkel en A. Borren in de laat ste acht. De laatste had de sensatie dat hij in de eerste set weggevaagd werd door de uitstekende drives en passerschoten van F. Beernink. Zo wel de vertraging in tempo als het wegzakken van het spel van Beer nink gaven Borren tenslotte de zege. /"Ongetwijfeld zal het voorvelen 'n voorrecht mogen genoemd worden, het Maria Congres, dat begin September in Maastricht wordt gehouden, te kun nen bijwonen. Daarom hebben reeds zeer velen in Leiden en omgeving de gelegenheid aangegrepen onder de goede zorgen van de Leidse afdeling van de Ned. Reisvereniging voor Katholieken deel te nemen aan de driedaagse toer, die van 68 Septem ber is georganiseerd. De deelnemers zullen zeker 4 geen spijt hebben, temeer niet daar zij ook het veel belovende Massaspel „Sterre der Zee" zullen kunnen bijwonen. MASSASPEL „STERRE DER ZEE" Het lag voor de hand, dat ter gelegenheid van dit Muria Congres een spel ontworpen werd met als middelpunt „O. L. Vrouw Sterre der Zee". Sinds eepwen is Maria onder de ze titel in Maastricht ver eerd en aangeroepen en sinds onheugelijke tijden bevindt zich daar Haar Ge nadebeeld. Het massaspel tracht uit te beelden de strijd tussen Maria, Moeder der leven den, uitdeelster van alle genaden, en Satan. Een geweldige strijd, waarbij de levenden wij èn betwiste buit èn medestrij ders zijn. individueel maar ook als wereldgemeenschap zodat deze strijd de eigen lijke ondergrond is van de wereldgeschiedenis. Kèt massaspel begint dan ook in de Middeleeu wen en volgt de wereldge schiedenis in grote en gro teske lijn tot op onze da gen. Voor de Middeleeuwen is gebruik gemaakt van de oude legenden, die ont staan zijn ronii het mira culeuze beeld van de Sterre der Zee. Nadat he spel is ingezet met een Middeleeuwse Paasmaandag-processie, waarbij een lamme wordt genezen, verschijnt Satan die „vervloekte" Maria verering een einde te ma ken. Als de mensen zullen verslappen in het beleven van hun geloof, zullen zij een aanvai ondernemen. Die geloofsvervlakking \vordt uitgebeeld in een grootse laat-middeleeuwse marktscène met braspar tijen en moorcL Temidden van het marktrumoer komt etn bode te paard oprennen met de mededeling dat een buitenlands huurleger de stad is binnengedrongen, aan het muiten is geslagen en de beelden der heiligen vernietigt. Het volk vlucht het huurleger verschijnt op de markt. Dan volgt de legende: „De slag/van de soldaat," het miraculeuze beeld is bij zusters in een kist verstopt. Een soldaat ontdekt het en wil het met zijn zwgard het hoofd af slaan. Maar zijn arm ver stijft en het zwaard valt hem uit de hand. Op zijn geroep komt zijn kapitein aanlopen en beproeft het zelfde. Ook zijn arm ver stijft. Op het gebed der zusters genezen zij. In dit spel ziet men het volk met de zusters meebidden om verlost te worden van het oorlogsgewel. Uit dank voor de genezing laat de kapitein de nonnen het beel<j houden en belooft de met zijn handlangers ten stad te verlaten, tor.ele en zweert alles in Nadat het leger vertrok- het werk te stellen om aan ken is, houdt het volk gro te vreugdedansen. Slechts weinigen danken O. L. Vrouw voor haar tus senkomst. Zy vieren feest en zijn de „bidweg" (een bepaalde route die het volk biddend ging) vergeten. De duivel lacht, maar een oud moedertje zoekt in de nacht naar de bidweg de twee de legende. Zij kan die niet vinden. O. L. Vrouw Sterre der Zee helpt haar. Zij komt uit de kapel naar buiten en gaat de bidweg lonen. Het moedertje volgt en wekt overal de burgers, die met lantaarns en fak kels naar buiten komen. Zo ontstaat een wonderlijke lichtprocessie in de stilte van de nacht. Nu ook deze toeleg niet geheel geslaagd' is., beslui ten «Je duivels de éénling te bewerken. Zij halen een jonge man. die geld nodig heeft om een vrouw te win nen, over, om in de nacht de kostbare kroon van het genadebeeld te stelen de derde legende. Bij zijn po ging valt hij bewusteloos neer. 's Morgens vinden hem de burgers. Hij belijdt zijn schuld en het volk dank» Maria. Nu besluiten de duivels een grote geestverwarring onder het volk te verwek ken en hiermede begint het tweede deel van het massa spel, dat in moderne tijd speelt. Deze geestverwar ring wordt grotesk uitge beeld door kleine groepen met een trompetter: 't Libe ralisme 't Marxisme 't Darwinisme 't Kapi talisme 't Atheïsme 't Bolsjewisme 't Natio- naal-Socialisme. Het volk loopt verdeeld van de ené groep naar de andere terwijl een gedeel te danst rond een neger band. Temidden van deze ver warring klinkt de stem van O. L. Vrouw van La Salet- te. van de Paus en de Bis schoppen. De mensheid luistert niet alleen het oude moedertje dat de bidweg terugvond, ligt ge knield bij het genadebeeld. Als de verwarring op een hoogtepunt is kondigt de radio het dreigen van oor log aan Nog luistert nie mand. Eerst als de sirenes loeien en de vliegtuigen ronken, vlucht het volk in pariek weg. Nu wordt het toneel be heerst door de dood en het geweld. De ellende, en het leed van de oorlog wordt in enkc-ie korte scènes aan gegeven. In de nood leert het volk weer bidden. Ein delijk komt de verlossing. Onier gejuich van het volk rukt het bevrijdingsleger binnen. En na de bevrijding? De duivels geven zich niet gewonnen. Weer wach ten zij op de vervlakking van het geloofsleven. Zij weten waarmee zij de aan val zullen ondernemen: Onkuisheid en Geweld ko men op en 't Atheïstische Materialisme. Het oude moedertje, dat door het hele spel heen loopt als symbool van de mens, die werkelijk het ge loof beleeft de mens die achter Maria aanloopt in haar voetspoor treedt het oude moedertje komt op met een grote volks massa, de rozenkrans bid dend en de „bidweg" vol gend. Zij wijst Onkuisheid, Ge weld. Materialisme af en biddend volgt de massa naar het genadebeeld, naar Maria. Zij spoort de men sen aan. tot Maria te bid den om door haar voor spraak de genade te ver krijgen van een sterk ge loof en de kracht om dat geloof te beleven. want slechts daardoor kan de we reld in evenwicht gehou den en kunnen wij zalig worden. Hei rel eindigt met een grote apoteose. waaraan alle katholieke verenigin gen van Maastricht mede werken. ATHLETIEK "de nationale militaire kampioenschappen. Vaandrig Jan Kleyn, onze natio nale sprintkampioen, heeft gister middag tijdens de Nationale Mili taire kampioenschappen, die op het landgoed „Te Werve" in Den Haag verwerkt werden, bewezen momen teel in zeer goede vorm te zijn. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling, dat hij alleen de 200 M. zou lopen en zijn rivaal Lammers de 100 M. voor zijn rekening zou ne men. Door het lange wachten de 200 M, werd eerst laat iri de middag gelopen voelde Kleyn zich loom worden en besloot toch maar een serie 100 M. te lopen. Zonder ook maar enige tegenstand te ondervin den maakte hij de schitterende tijd van 10.5 sec., waarbij men wel in aanmerking moet nemen, dat hij een lichte wind in de rug had. Op advies van Jan Blankers, de trainer van de nationale ploeg, liep hij de finale 200 M. op volle kracht. Hoe wel Kleyn de ongunstige buitenbaan geloot had, en dus geheel alleen moest lopen, trok hij zo hard weg, dat zijn tijd, 21.7 sec., tevens de snelste van dit jaar werd. Ook Lammers verrichtte met 10.8 sec. op de 100 M. een uitstekende prestatie. De wedstrijden hadden over het al gemeen genomen een zeer bevredi gend verloop; de resultaten lagen vrijwel allen op een behoorlijk veau. Z.K.H. Prins Bernhard gaf bliik van zijn belangstelling en reikte met een vriendelijk woord de prijzen uit. De militaire ploeg voor de inter geallieerde kampioenschappen. Direct na de militaire kampioen schappen werd de Nederlandse ploeg samengesteld, welke öp 13 en 14 September op de Intergeallieerde Athletiekkampioenschappen te Ber lijn onze landskieuren zal verdedi gen. 100 M.: Kleyn en Lammers. '200 M.: Kleyn en Lammers. 400 M.: Leys en Koel. 800 M.: Slstak en Beckers. 1500 M.: Groen en Beckers. 5000 M.: M. Meyer. 110 M. horden: Nelissen. 400 M. horden: Kooy. Hoogspringen: Nelissen. Speerwerpen: v. d. Poll. Discus: v. d. Wel. Kogelstsoten: v. ~d. Wel en Sloot- man. Kogelslingeren: Slootman. Polsstokhoog: Verkes. x 400 m.: Leys, Koel, Verhuls- donk en Aykens. De chef d'equipe is kapitein Th- Kockx en de technische leider kapi tein F. Jutte. MOTORSPORT bestuur van de ned. motor renners-bond geschorst. Het dagelijks bestuur van de KN MV gehoord de sportcommissie, heeft besloten de heren P. J. W. van Aart- sen (Amsterdam), A. Hartman (Am sterdam), P. Knijnenburg (Wasse naar), O. Moeke (Heemstede), L. Re- horst (Den Haag), J. de Ridder (Alk maar) en H. Steman (Voorburg), al len lid van de KNMV, tezamen vor mende het bestuur van de Nederland se Motorrenners-bond, tijdelijk te pehorsen als lid van de KNMV op grQnd van hun voor de motorsport en de KNMV schadelijke gedragingen 'Deze schorsing gaat in op Donderdag 21 Augustus 1947. Het hoofdbestuur der KNMV zal de duur van de schor sing nader vaststellen. Voorts heeft het dagelijks bestuur besloten het rechtstreekse contact met NMRE te beëindigen, hetgeen inhoudt, dat deze organisatie niet langer gemachtigd is, financiële overeenkomsten aan tt gaan met organisatoren van terrein en wegraces. ZEILEN de vierde dag van de sneek-week. Zowel voor de zeilers als voor de verslaggevers was het Dinsdag, de vierde dag van de Sneek-week, een gemakkelijke dag. Er werden 's mid dags n.l. alleen drie eenmanswed- ^trijden gehouden in de 30 M.W., 22 M2 en regenboogklasse en onderlin ge in de valken, olympiajollen en sharpeys. Het blijft prachtig zeilweer, er was echter minder wind dan Maan dag maar juist bijzonder geschikt voor het varen met een man aan boord, die met zulk weer alle zeilen en bijzeilen vrij gemakkelyk kan bedienen. Met harde wind valt het bijv. lang niet mee om bij het roer weg te lopen als de ballon er bij ge hesen moet worden. De voorzitter van de Kaag, de heer L. v. d. Steur te Heemstede, was al z'n concurrenten, de Friezen incluis, te vlug af. Hij bracht zijn regenboog „De Steur" nl. direct aan de spits, en liet zich door de Fries v. d. Weij niet verschalken, zelfs niet toen bij het verlaten van de Sijbesloot de ballon er niet vlug genoeg bij wilde. Theunssen te Lei den passeerde in de tweede route de Snekers Vrolijk en Hofstra, waar door hij als derde na v. d. Weij door kwam. Vrolijk werd vierde en Hoof- stra vijfde. Herman Geveke, Leeu warden, dr. v. d. Meer, Grouw en H. C. Geveke, Grouw, wonnen de eenmanswedstrijd in de 30 M2 klasse en Alberda, (Sneek), Wiersma (Leeu warden) en de Dood (Sneek) die in de 22 M2 klasse. WEERSVERWACHTING 5 overdag flinke wind. 5 In het Noorden van het land g g zonnig; in het Zuiden van het 2 Q land meer bewolking, doch vrij- o 5 wel overal droog weer. Matige, 5 o overdag krachtige, wind uit o 2 Oostelijke richtingen. Iets lagere 2 temperatuur. 2 ü00000uuuuuuuu000000000«x)000000000 vat op het vuur, dat tegen de wind in die Noord-Oost is was ontsto ken. Lekkende vlammen beten zich vast in de hei en grote rookslierten werden door de wind voortgedreven, zodat slechts geblakerde aarde over bleef. Brandgeulen leiden het vuur in gewenste richting. Om op alle gebeurtenissen voorbe reid te zijn waren 2 compagnieën van het 8ste regiment infanterie uit Amersfoort, gewapend met schoppen en vuurzwepen, op de heide aanwe zig, evenals een ploeg van de mijnen opruimingsdienst. Boven het geknet ter van de vlammende heide was nu en dan het geluid van ontploffende geweerkogels te horen. Voorlopig de den zich geen zware ontploffingen voor. Zondag a.s. zullen bouwers van modelvliegtuigen uit alle delen van het land te Hilversum deelnemen aan de jaarlijkse wedstrijd, uitgeschreven door de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart. Aan deze wedstrijd is het kampioenschap van Nederland ver bonden. De deelnemers er aan zijn op districtswedstrijden reeds geselec teerd. Als gast zal aanwezig zijn de Schotse nationale kampioen Peter Montgomery. PASSAGIERS EN POST UIT INDIë. Gistermiddag landde op Schiphol de KLM-Skymaster PH-TAB met 23 passagiers (van wie 19 uit Batavia) en 826 kg. post aan boord. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 8e Trekking. 1000— 8407. 400— 9337, 13867, 16663, 19397. 200— 2104, 6098. 10328. 20301. S 100— 4296, 6718, 9427, 9407, 10715, 11629, 18126, 2009, 21329, 21604. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Aldabi, vermoedelijk 20 Aug. des avonds van Antwerpen naar Rotter dam. Alhena, 20 Aug. van Antwerpen naar Rotterdam. Boschfontein, 20 Aug. des avonds van kaapstad te iJmuiden verwacht. Jaarstroom, DakarAmsterdam, pass. 19 Aug. Ouessant. Oranje, AmsterdamBatavia, pass. 19 Aug. Gibraltar. Mpdjokerto, RotterdamJava, pass 19 Aug, 5 uur Point de Galle. Tibinta, Ja/aAmsterdam, pass. 18 Aug. Guernsey en wordt des avonds (20 Aug.) te Amsterdam ver wacht. 31. „In orde heren", zei hij tevre den. Maar eerst zullen we onze vriend Mario Morto eens in 't zonnetje zet ten. Hij richtte een zwart metalen geval op het toestel van el capitano en haalde een handle-tje over. Een groenachtige lichtbundel ving het vyandelyke vliegtuig op. Het gezicht van el Morto werd onherkenbaar. De straal had een wonderbaarlijke uit werking. El capitano hees zich uit de geschutskoepel en deed enkele dwa ze passen op het dak van zijn toestel „Dat is de Fiedeldans", zei Signor Eurasio met leedvermaak. En waar achtig. De gevreesde Mario Morto danste met een verdwaasde uitdruk king op zijn gezicht op zijn vliegtuig heen en weer. Daar kwam weer een man uit de geschutstoren. Zn ook die begon ijverig, hoewel tegen wil en dank, met het gevaarlijke dansje hoog in de lucht. Het ene lid vaii de be manning verscheen nu na het andere op het dak van het vliegtuig. LAATSTE BERICHTEN de leusderheide brandt. Kort na negen uur vanochtend is een aanvang gemaakt met het af branden van een gedeelte der Leus- derheide. Zoals bekend, is het besluit tot deze heidebrand genomen, ten einde de talrijke projectielen, die zich hier nog onder de grond bevinden, onschadelijk te kunnen maken. Een lucifervlammetje op de kurkdroge heide was voldoende om de brand te ontketenen. Nadat het vuur aanvan kelijk uiterst langzaam in de heide doordrong, kreeg de wind plotseling Sport in het kort V.U.C. speelt bij kunstlicht Woensdag 27 Aug. speelt V.U.C. een wedstrijd bij kunstlicht tegen de En gelse ploeg Windsor. Aanvang 8 uur. Van Swol en van Meegeren win nen. In het intergeallieerde lawn- tennis tournooi dat deze week "te Osterade gehouden wordt hebben onze landgenoten van Swol en van Mee geren zich in de tweede ronde ge plaatst door hun overwinningen op resp. Ratliff (V.S.) 6-3, 7-5 en Thibaut (Belgie) 6-0, 6-1. Peters weer op toeren. In Moor slede, waar een nieuwe wielerbaan geopend is. won Peters van de Belg Debacker, door wie hij op de wereld kampioenschappen wer«l uitgescha keld. Van Vliet won de sprint vóór de Belgen: Bruneel, Spelte en Kaers. Schellingerhout uitgeschakeld. Omdat Bouke Schellingerhout na de sluiting de controle 'te Biel passeerde, is hij met nog drie anderen uit de ronde van Zwitserand genomen. MARKTBERICHTEN woerden, 20 Aug. Kaas. Aan gevoerd 118 partijen, le soort ƒ142 148, 2e srt f 133—140, per 100 kg. Handel traag. ter aar. 20 Aug. Groente. Snijbonen 0.60—5.05, stokprinsen 0.605.55, spekbonen 1.553.25, witte pronkers f 0.60—2.30, stamprin- sen 1.404.95, per 10 kg.; bloemkool 227 ct. per stuk; peen 010 ct. p. bos; sla 2.50—8.90 per 100 stuks; seldery 23 ct. per bos; komkom mers 210 ct., meloenen 1581 ct., per stuk; andijvie 2656 ct. per kist; aardappelen 6 ct., kroten 37 ct., koolrapen 9 ct., per kg.; waspeen I 6.90. idem II 4.20, per 100 kg.; tomaten 1624 ct., rode kool 9 ct., uien 13—16 ct., per kg.: asters 18 ct., gladiolen 11 ct., per bos; bramen 4042 ct. per pond; peren 9 ct. per kg.: augurken: fijn I 8186 ct., idem II 68 ct., per kg.: basterd 4.50, grof f 3.00, stippel 1.25, fijn stippel 2.10, per 25 kg. roelofarendsveen, 20 Aug. Groente. Augurken fijn f 17.25, id. fijnbaster f 7.50, id. baster 4.50, id. grof f 3.00, id. stippel f 1.25, per 25 kg.; snijbonen 0.601.85, prin sebonen 2.954.90, dubb. stambo- nen 1.703.15, spekbonen 1.95 2.15, pronkbonen 2.10, per 10 kg.; kropsla 1.60—10 20, andijvie ƒ2.80- 6.20, meloenen 16.1090.toma ten A. 16—21, id. B. 16—22, id. C. 16, id. bonken 14, bospcen 7.—, aardappelen 5—7, kom kommers 12, peen I 6.90, idem II J 4.20.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3