Bakkers in Amsterdam staken voorlopig drie dagen RADIO Noodwet ouderdomsvoorziening Op korte golf f CIw&dla MAANDAG 18 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAU1NA 2 Ook elders wordt gestaakt De Amsterdamse bakkers hebben besloten te staken, omdat de minis ter weigert de broodprijs met één cent per achthonderd gram te verho gen. De komende drie dagen de voorlopige termijn van de staking zal getracht worden een commissie van arbitrage te verkrijgen om het conflict tot een oplossing te bren gen. In het conflict zijn ook de gemeng de bedrijven betrokken. De coöpera ties nemen over het algemeen niet aan de staking deel. De leveringen aan gevangenissen en ziekenhuizen zullen normaal voortgaan. Het gemeentepersoneel van Am sterdam wordt in de gelegenheid ge steld in te tekenen voor een warme maaltijd. De bakkers dienden bij de minister een accountantsrapport in, waarin zij naar voren brengen, dat de ministe riële beschikking een verlies van 2cent per brood, betekent. De kostprijsberekening van de Rijksac- countansdienst kwam echter tot een andere conclusie. In Amsterdam hebben de bakkers patroons zich met een circulaire tot het publiek gewend. Daarin zeggen zij, dat de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening na zijn maatregel van 21 Juli, waarbij de inkoopsprijs van het brood voor de bakkers met 1.7Q per honderd kilogram werd verhoogd, besloten heeft met ingang van 18 Aug. boven dien de inkoopsprijs van patentbloem te verhogen met f 6.80 per honderd kilogram. Omdat de minister on danks deze beide verhogingen der grondstoffen, aldus besluit de circu laire, weigert goed te keuren, dat de broodprijs met één cent per acht honderd gram wordt verhoogd, is ons enig antwoord tegen deze onredelijk heid van de prijszetting en de dicta toriale wijze van optreden sluiting der bedrijven. Behalve in Amsterdam wordt er door de bakkers gestaakt in: Ensche de, Hengelo, Almelo, den Bosch. Breda, Tilburg, Helmond, Utrecht, Bussum. Er zijn andere plaatsen, waar de bakkers reeds besloten hebben niet te staken, zoals Arnhem en Nijme gen. In den Haag en vele plaatsen is nog geen beslissing genomen. In Leiden zal vandaag een besluit vallen. In Leiden nog geen besluit genomen In een gistermiddag in Liberty ge houden bijeenkomst van het Leids Actie-Comité van plaatselijke Brood fabrieken en organisaties van Brood- DINSDAG. HILVERSUM I 301 M. 7.45 Gram.platen; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 9.30 Oude muziek; 10.00 Kleuters; 10.15 Gram.platen; 10.50 gram.platen; 11.40 gram.platen; 12.03 Orgel; 12.33 Concert; 13.20 Con cert; 13.50 Omroep kamerorkest: 14.30 Onder ons; 15.00 Kamermuziek; 15.30 Hongaarse muziek; 16.00 De Zonne bloem; 16.30 Elck wat wils; 17.45 Het rijk over zee; 18.00 Volksliederen- kwartet; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Voor de strijdkrachten; 1945 Niwin klanken; 20 20 Radio philharmonisch orkest; 22.23 Hoe de Van Rooyens het rooyen; 22.45 Gram.platen. HILVERSUM II 415 M. 7.30 Gram.platen; 8.45 Gram.platen; ).35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Voor de /rouw: 10.35 viool en piano; 10.50 /oor de kleuters; 11.00 Lezing; 11 30 fram.platen; 12.00 Het Lyra trio; '2.30 Het platteland; 12.40 gram.pla- :en; 13.15 Les gars des Paris; 13.45 Jram.platen; 14.00 Met naald en ichfcar; 15.50 Gram.platen; 16.40 Va- :antiébezigheden; 17.00 Frans half- ïur; 17.20 The Skymasters: 18.15 Piano; 18.30 De duinen; 19.10 Gram.- alaten; 19.30 viool met piano; 20.05 ie noodwet; 20.15 Het Vaudeville or- cest; 20.45 Buenos Aires; 21.15 Con- act; 22.15 Buitenlands overzicht; 52.30 zang met piano; 23,15 Aanslui- ;ing; 23.45 Gram.platen. bakkerspatroons is besloten het vol gend telegram te verzenden: „17 Aug. Aan het Landelijk Actie- Comité Den Haag. Het Leids Actie-Comité, heden in vergadering bijeen, kennis genomen hebbend van het besluit van o.a. de Amsterdamse Bakkers, om met in gang van Maandag de bedrijven te sluiten, betuigt hiermede zijn volle sympathie en belooft te zullen trach ten deze actie doodwerkelijk te on dersteunen". Ter toelichting van dit telegram en eventuele volgende actie moge het volgende dienen: Het Leids actie-comité, samenge steld uit en met medewerking van de plaatselijke broodfabrieken en or ganisaties van broodbakkerspatroons (met uitzondering van de coöpera ties) heeft zijn ontstaan te danken en is zijn actie begonnen pl.m. vier we ken geleden naar aanleiding van de maatregelen der regering van 21 Juli j.l. Gezien de overheidsbemoei ingen ten aanzien van de midden stand in het algemeen en van de bakkerij in het bijzonder werd een orgaan als bovengenoemd reeds 'lan- geren tyd als nodzakelijk gevoeld, hetgeen bewezen wordt door het feit, dat bedoeld comité sinds 21 Juli in landelijk verband is georganiseerd, dus deel uitmaakt van het Landelijk actie-comité. Het comité neemt ten aanzien van het huidige conflict hét volgende standpunt in: le. Diverse overheidsbemoeiingen hebben de broodbakkerij al sinds ge ruime tijd niet lonend gemaakt; 2e. Een cent broodprijsverhoging, zoals de bakkerij van Leiden sinds een tweetal weken mocht berekenen, is geen verbetering, maar slechts een voortbestaan van de toestand genoemd onder 1, daar de meelprijs al verhoogd was met een bedrag van 1.70 per 100 K.G.; 3e. Is het comité van mening, dat zonder de landelijke actie en in het bijzonder zonder de actie van Am sterdam, deze eerste broodprijs vér hoging nooit doorgevoerd was ge worden. 4e. Is het comité van mening, dat de minister zich niet heeft gehouden aan de afspraak op 20 Juli j.l. te Amsterdam gemaakt. 5e. Is de prijs van 100 K.G. Ameri kaanse bloem sindsdien zonder over leg met de Ned. Bakkerij met 8.50 verhoogd. 6e. Is het comité van mening, dat aan de overheidsbepalingen ten aan zien van de middenstand en van de bakkerij in het bijzonder een einde dient te komen, tenzij deze bepalin gen gemaakt worden na redelijk overleg. 7e. Is het comité van mening, dat bovengenoemd telegram ten opzichte van de sluitende bakkers, die de eens broodprijsverhoging niet gekre gen hebben, slechts een zwak bewijs van sympathie is en dat hedenavond ingrijpende bewijzen van sympathie in overweging genomen zullen wor den. Het Leids Actie-comité komt daar toe hedenmiddag weer in vergade ring bijeen om het in te nemen stand punt nader te bepalen. Wie vallen er onder de Noodwet- Ouderdomsvoorziening? Op een uitkering heeft recht iedere gehuwde Nederlandse man en ieder ongehuwde Nederlandse man of vrouw, geboren vóór 1 October 1885, zodra de leeftijd van 65 jaar is be reikt en mits het inkomen van de betrokken personen beneden bepaal de grenzen blijft. Om deze inkomensgrenzen te be palen heeft men de gemeenten in Nederland ingedeeld in vijf klassen. Voor iedere gemeenteklasse zijn twee inkomensgrenzen ingesteld: een wel ke aangeeft waarboven het inkomen van ongehuwde personen niet mag uitkomen en een tweede, welke geldt voor gehuwde mannen. Deze laatste is hoger omdat deze schaal geldt voor jiet levensonderhoud van een echtpaar. Als inkomen van ge huwde mannen geldt het inkomen van man en vrouw te zamen. Wedu wen gelden als ongehuwde perso nen. Hieronder volgt een tabel van de bovengenoemde gemeente-klassen met de bijbehorende inkomensgren zen. Gemeente- Inkomen van klasse ongehuwd gehuwd 1. 875 1375 2. 825 1300 3. 775 „i 1225 4. 725 1150 5. 675 1075 De aanvragers moeten zes jaar on afgebroken in het Rijk gewoond heb ben. Ook zij, die reeds een ouder domsrente genieten of een rente trekken ingevolge een der sociale verzekeringswetten, kunnen een uit kering krijgen. De maximale uitkering bedraagt, indien men in het geheel geen inko: men heeft, in een gemeente, inge deeld in: Gemeente klasse ongehuwd gehuwd 1. 528 936 2. 504 900 3. 480 864 4. 456 828 5. 432 792 De ouden van dagen, die een eigen inkomen genieten, zullen uiteraard minder ontvangen. Slechts de helft van het totale eigen inkomen wordt op de nood- uitkering in mindering gebracht, met dien verstande, dat het totaal-bedrag aan inkomen plus nooduitkering niet mag stijgen boven de gestelde inko mensgrenzen. Ontvangsten van inwonende ge zinsleden en bijdragen van kinderen; bijdragen van kerkelijke of particu liere instellingen van weldadigheid; kinderbijslag en hetgeen in verband met gebleken behoefte als onder steuning van een overheids- of semi- overheidsinstelling wordt ontvangen, indien daarbij met de Noodwet-uit kering is rekening gehouden, gelden niet als inkomen. Alle overige inkomsten, welke de aanvrager zelf of zijn echtgenote ge durende het jaar, aanvangende op het tijdstip met ingang waarvan de uitkering wordt toegekend, redelij kerwijze geacht kan worden met ar beid of door het verrichten van diensten te genieten, moeten worden opgegeven. Voorts wordt bij het inkomen ook gerekend, indien men gehuwd is 6 pet. en indien men ongehuwd is 8 pet. van de waarde van het zuiver ver mogen dat men heeft. Een totaal inkomen van niet meer dan 50 is vrij. De juistheid der gegevens op het aanvraagformulier wordt door plaat selijke commissies onderzocht. Het opzettelijk verstrekken van onjuiste gegevens is strafbaar. De plaatselijke commissie adviseert de Raad van Ar beid de uitkering al dan niet te ver strekken. De uitkeringen beginnen per 1 Oc tober 1947. Het is mogelijk, dat, in verband met de omvangrijke admi nistratie, niet alle daarvoor in aan merking komende personen op die dag de eerste uitkering zullen ont vangen. Zij behouden daarop echter wel recht, zodat zij later de uitke ringen met terugwerkende kracht ontvangen. GRATIE VERLEEND. Bij K. B. is gratie verleend aan J. Meekhof, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het bijzon der gerechtshof te Leeuwarden. De doodstraf is veranderd in levenslan ge gevangenisstraf. ARCHITECT HOLT, BUITENGEWOON HOOGLERAAR. Naar de „N. H. Crt." verneemt, is binnenkort de benoeming te verwach ten van de heer G. H. Holt, architect" te Overveen, als buitengewoon hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 10.000: no. 21264, 1500.no. 3257. 1000.—nos. 1304 2660, 2876, 9594, 10542, 11141 en 14391. 400.—: nos. 4473, 11885 en 19604. 200.—: nos. 1032, 2577, 5489 en 11722. 100.—nos. 2130, 3354, 4912, 6251, 11899. 15203, 15721, 17116, 20851 en 21140. De eerste nationale motorraces om het kampioenschap van Nederland werden op hetcircuït Tubbergen Za terdag verreden. Een moment in de haarspeldbocht te Fleringen. Tweede is de winnaar van Extel. Prins Bernhard onthult monument v. Pater Bleys Z. K. H. Prins Bernhard onthulde Zaterdagmiddag te Gorinehem een monument voor pater Bleys, in de illegaliteit bekend als pater Lode- wijk, die twee jaar geleden bij een auto-ongeluk op dezelfde plaats het leven verloor. Mej. Geldens vertegenwoordigde H. M. de Koningin. Na de onthulling legde Prins Bern hard een krans aan de voet van het monument. Vele sprekers voerden hierna het woord o.a. ds. Slomp (F/its de Zwer ver), voorts een vertegenwoordiger van het hoofdbestuur Stichting 1940- 1945, de voorzitter van de bond van oud-illegalen en de heer Schakel (Jan Snel), die allen de grote ver diensten van pater Lode wijk tijdens de bezetting van ons land deden uit komen. Na het spelen van „Aases Todt" heeft burgemeester van Rappard na mens het gemeentebestuur van Gor- kum het monument overgenomen. Politieagenten mishan deld in de Jordaan In het centrum van de Amsterdam se volksbuurt Jordaan, waar de straathandel welig tiert, hielden gis terenmiddag om 5 uur twee Amster damse agenten van politie een zwar te handelaar aan. Toen zij aanstal ten maakten hem naar het politie bureau over te brengen, begon hij zich te verzétten en raakte in ge vecht met de agenten. Het opdrin gende publiek toonde zich solidair met de arrestant en toen een der agenten met de zwarte handelaar, al vechtend, op straat viel begon het publiek hem tegen het hoofd en te gen zijn lichaam te trappen. De an der werd intussen door de overige omstanders, diè hem tegen een muur hoek opwierpen, buiten gevecht ge steld. Tenslotte wisten de agenten zich met hun gummistokken en vooral ook door het lossen van twee waarschuwingsschoten uit hun benar de positie te bevrijden. De zwarte handelaar werd gearresteerd maar de schuldigen onder het publiek wis ten te ontsnappen. Intussen is het gevolg van dit ka baal geweest, dat beide genten op doktersadvies voorlopig rust moeten houden. Beiden hebben verwondin gen opgelopen, een van hen heeft o.m. een gekneusde rib en enkele in wendige kneuzingen. Er is reeds in sommige vakbladen óp gewezen en de keuringsdienst verzoekt er algemeen de aandacht op te vestigen, dat de 120 gram slaolie, die op de bon worden verstrekt geen 120 cm3 maar ruim 130 cm3 meten Slaolie is immers lichter dan water. Zo moet dus bijv. iemand die 5 bon nen inlevert daarop niet 6 deciliter, maar 6 y2 deciliter ontvangen en an deren naar verhouding. PRIESTERJUBILEA. Aan Mgr. F. B. J. M. Filbry te Haarlem is ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest als parochiege schenk aangeboden een bedrag van 10.000 gld. om beelden, die Charles Vos te Maastricht zal ontwerpen, in de Kathedraal te plaatsen. Het mo del van een Franciscus-beeld was reeds aanwezig. Deze aanbieding had plaats op de vooravond van het feest in de pastorie, nadat de jubilaris plechtig was ingehaald en een Lof had gecelebreerd. Op de feestdag zelf droeg de jubilaris om 9 uur de plechtige Hoogmis op met pontificale assistentie van Z. H. Exc. mgr. Hui- bers. Presbyter-assistens was mgr. N. Ammerlaan; als diaken fungeerde kapelaan H. de Wijs en als sub-dia ken kapelaan P. Bottelier. Troondia- ken waren de deken van Amsterdam, Mgr. G. v. d. Burg, en de president van het Groot-Seminarie te War mond, de hoogeerw. heer Mgr. H. J. van Deursen. De feestpredicatie werd gehouden door pastoor H. J. C. Ha ver uit Rotterdam, ere-kanunnik. Aan het ontbijt deelde Mgr. Huibers mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd, de jubilaris te benoe men tot officier in de orde van Oranje Nassau. Om 1 uur had op het kathedraal terrein een grote jeugdhulde plaats. Tijdens de langdurige middagrecep tie kwamen vele autoriteiten, vrien den en kennissen gelukwensen aan bieden. Onder het plechtig Lof sprak de plebaan een dankwoord uit. De zeereerw. heer A. W. J. Lühn, pastoor van de parochie van de H. Elisabeth te Haarlem, heeft eveneens zijn veertigjarig priester feest gevierd. De jubilaris droeg een plechtige Hoogmis op met pontifi cale assistentie van Z. H. Exc. mgr. N. Stam, bisschop van Kisumu. Dq^ middags had een receptie plaats, waarbij o.a. hun gelukwens kwamen aanbieden Z. H. Exc. mgr. Huibers en de vic.-gen. mgr. Ammerlaan. Nieuw-Vennep heeft het veer tig-jarig priesterjubilé van haar her der, de zeereerw. heer H. A. C. M. Wennen, öp feestelijke wijze ge vierd. De jubilaris droeg een solem nele Hoogmis op, waarbij assistentie verleenden pastoor J. Schiphorst en pater Muller O.Carm. als diaken en sub-diaken en father A. Alink als presbyter-assistens. Feestpredikant was pastoor Van der Eem uit Voge lenzang. PRIJZEN VOOR RIJWIEL VERHUUR. Vele klachten over het bedrag, dat men voor het huren van fietsen en tandems moest betalen 35, per week was geen uitzondering zijn aanleiding geweest, idat de prij zen daarvoor moesten worden vast gesteld. Het huren van een fiets mag nu niet meer kosten dan 30 cent per uur, 1,25 per dag en 6,per week. Tandems mogen ten hoogste het dubbele van deze bedragen op leveren. Voor kinderfietsen dat zijn fietsen met een wieldiameter van minder dan 66 cm zijn deze Drijzen resp. 0,20, 1,en f4 De verhuurder is verplicht een be talingsbewijs af te geven, waarop de verhuurtijd en het verschuldigde bedrag zijn vermeld. mononooooooooooooooooooonooonono^ 3 ïoooooooooooonooooonoooooooooooooo BINNENLAND. Een Maria-omgang is te Berg en - op-Zoom gehouden uit dankbaarheid, omdat het voor oorlogsgeweld ge spaard bleef. Hiermede is een mid deleeuwse traditie hersteld. De om gang 'werd bijgev.-oond door minister dr. Jos. J. Gielen. Door een trein aangereden en gedood is de 18-jarige wegwerker J. A. Eenkhout uit Raamsdonk'veer, toen hij onder Zwijndrecht aan de lijn werkte. Hij werd ernstig gewond aan rug en beide benen en overleed na aankomst in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam, waarheen hij was vervoerd. Een grote brand heeft in de Peel nabij Nederweert gewoed, wel ke tengevolge van de droogte en de wind langzaam maar zeker had door gewerkt en aanzienlijke afmetingen dreigde aan te nemen. Een groep gemeente-arbeiders uit Nederweert is'geruimen tijd bezig geweest het vuur te localiseren. Gisteren zijn zij hierin geslaagd. Grote hoeveelheden turf, die gestoken was, en klaar lag WEERSVERWACHTING g WEINIG VERANDERING. g g Tamelijk heldere nacht met g g hier en daar ochtendnevel en g g weinig wind. Morgen overdag o o zonnig weer met ongeveer de- o zelfde temperatuur als v&ndaag. g Zwakke tot matige wind tussen g Zuid en Oost, g DOOOOUOUUOUUUUUOOOOOOOOOOOOOOOOOOU het blijft droog en warm. Velen vragen zich af, of het dro ge, zonnige, warme weer nu nooit meer ophoudt en denken terug aan de beruchte zomer uit vroeger ja ren, 1911. In dat jaar werden ook een aan tal hitterecords gebroken en was aan het einde van de zomer op zeer vele plaatsen het gras volledig geschroeid. Wanneer men de zomer van nu vergelijkt met die van 1911 dan blijkt, dat wat warmte betreft, dit jaar 1911 ver achter zich zal laten. De zomer, die we nu beleven, is een van de allerwarmste van de laatste 100 jaar, wel zeer merk waardig, zo vlak na een van de strengste winters van de laatste eeuwen. Later zal de jeugd van nu verhalen vertellen over de beruch te zomer en winter van 1947, even als de oudere generatie steeds nog veel te vertellen heeft over de winter van 1890 en de zomer van 1911. Beide zijn echter nu onttroond. Ofschoon er een paar regendagen geweest zijn, begint _de voortduren de felle zonnestraling ook nu zeer Schadelijke gevolgen te krijgen en velen zien iedere dag uit naar de eerste' tekenen, die op flinke regen val zouden duiden. Het ziet er echter naar uit, dat het thans heersende weertype met droog en zeer zonnig weer nog wel de hele week kan aanhouden. Wan neer men dus de schadelijke gevol gen van de aanhoudende droogte kan verminderen door het geven van water, op welke wijze dan ook, dan zal men dit zeker niet moeten nalaten. Ook de kans op onweers buien blijft gering, daar de lucht nog veel te weinig vocht bevat. Wel zal de warmte tijdelijk iets getemperd worden, omdat de wind aanvankelijk was meer naar het Noord-Oosten gaat en over Zweden iets minder warme lucht wordt aangevoerd. voor verzending, heeft men nog in veiligheid kunnen brengen. De z.g. oorlogs-zegels worden met ingang van 1 September a.s. niet meer aan de postkantoren verkocht, terwijl de geldigheid voor de fran kering op 31 December a.s. ophoudt. Om tegemoet te komen aan de ver langens der verzamelaars zullen de zegels echter nog tot en met 31 De cember a.s. verkrijgbaar zijn aan het philatelistenloket van het post kantoor te 's-Gravenhage. Inwisse ling der zegels kan niet plaats vin den. De tentoonstelling „Kunstschat ten uit Weenen" trok reeds (sinds 11 Juli j.l.) 75.000 bezoekers. Verdronken is de 23-jarige kan toorbediende F. W. C. Folsche uit de Van Meursstraat te Rotterdam. Het was een grondmijn, waarop de „Sunetta" op 31 Juli binnen de pieren van de Nieuwe Waterweg is gelopen. Aldus heeft een onderzoek uitgewezen. Door de geweldige schok is het schip zelf over de gehele leng te zwaar beschadigd. Het herstel zal minstens vijf tot zes maanden in be slag nemen. Na twintig fietsen, een auto en een motor te hebben gestolen is een 25-jarige machine-bankwerker in Haarlem bij het kapen van zijn 21ste fiets gesnapt. BUITENLAND. Petkof, de leider der Bulgaarse oppositie, is door het regionale tri bunaal v^n Sofia ter dood veroor deeld. Bulgarije weet op „moderne" wijze met de oppositie af te rekenen! Prins Eugen, de jongste broer van koning Gustaaf van Zweden, is Zondagmorgen aan embolie overle den. Ofschoon hij de jongste was, is hij toch 82 jaar geworden. Hij was een bekend schilder en ongehuwd. Op Ceylon hebben grote over stromingen plaats. In de laaggelegen voorsteden van Colombo moesten duizenden hun huizen verlaten. Een voorstad van Kandy is volkomen verwoest. Het peil der rivieren stijgt nog steeds door de hevige slagregens. Een 20-tal personen is om het leven gekomen. Het Thüringer woud wordt be dreigd dor een grote menigte kevers, dat het schors van de bomen aan vreten. looooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke ooonoooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 53) Toen begon hij haastig het docu ment te lezen. Het was de brief van een reeds lang tegengewerkte 'hoog hartige vrouw, die deze gelegenheid met beide had aangegrepen, om de man, die haar dit alles had aange daan op de meest onaangename wij ze 'te kennen te geven, dat ze zich eindelijk aan zijn dwang had weten te onttrekken. Alles wat ze in die weken had moeten verkroppen werd nu geuit in de meest bittere en beledigde brief, die de oude Ames ooit onder de ogen had gekregen. Mrs. Cattermole verdoezelde niets. Ze vertelde ronduit, wat haar mening was betreffende het „bedrog" van zijn dochter en hoe een dergelijke smaad voldoende was om alle rela ties tussen „De Schuur" en de onge wenste en opgedrongen gast te ver breken. Het meer dan ergelijke en schandaalwekkend gedrag van miss Ames, ontsloeg de meesteresse van „De Schuur" van alle verplichtingen van het hatelijke contract. Arabella las dit nijdig epistel over de schouder van haar vader heen. Toen ze 'beide eindelijk onder aan de blatzijde waren gekomen, met die koude ondertekening „Sybil Catter mole", waren de beide Ames hun gehele dispuut reeds vergeten. Ze deelden, volkomen elkanders veront waardiging. „Niet eens „Hoogachtend!" of „Vriendelijk groetend", merkte Ara bella op. „Je kimt wel zien, dat ze d'r fatsoen niet kent." „Om over mijn dochter te durven schrijven alsof het een of ander hulp je in de bijkeuken was, die stiekum achter de rug om van de keuken meid wat geconfijte vruchten staat te gaippen," stoof de oude Ames veront waardigd op. „Ik laat het daar niet bij. Ik zal haar wel eens precies gaan zeggen, waar het op staat. Of nee, ik ga niet eens naar d'r toe. Ik zal d'r het antwoord door mijn loop jongen laten bezorgen-. Ik schrijf maar, dat ze...." „Doe dat nu niet, pappie. Ik heb haar heus al voldoende gezegd," stel de Arabella hem gerust „Ik zal het dan nog maar eens her halen. Jij behoeft die brief niet te zien," schreewde de kruidenier zijn dochter toe. Arabella kreeg de brief ook nooit te zien. De Cattermole's deden alsof 'zij het stuntelig schrijven van de meer dan woeste kruidenier, met zijn kromme zinsvormen en zijn hopeloze gram- maire, als de kostelijkste grap van hun leven beschouwden. Maar toch moet ik even verklappen dat het voorwerp van al die vreugde nooit buiten het enge kringetje van hun eigen gezin is gekomen. Hoe verba zend grappig het ook geweest moge zijn, er bleken onder die primitieve verwijten en scheldpartijen toch ker nen van waarheden verborgen te liggen, die zij liever niet bloot wen sten te leggen voor de ogen van der de, De hertogin van Countshire kreeg het bijvoorbeeld nooit onder de ogen. Zij hoorde slechts een zeer verdraaide lezing over de schandelijke uittocht van haar favoriete. Ze zou dus nooit geweten hebben hoe de zaak zich in werkelijkheid had) voorgedaan, in dien Peggy Delamere haar niet enkele dagen later een brief had doorgezon den, die ze zelf van haar vriendin had ontvangen. Peggy achtte het ge wenst ter rechtvaardiging van het meisje, waaraan ze wellicht het geluk van haar leven te danken zou hebben, om de oudje dame met haar scherpe kijk op de mensen en haar zo sterk onltwikkeld gevoel voor de recht vaardigheid in kennis te brengen met het oordeel dat de betrokken betalende logée zich gevormd had over haar gastvrouw. Arabella's afscheidsgroet luidde als volgt: Vanuit de winkel (Goddank). Dinsdagmiddag. Lieve Peggy! Hartelijk bedankt voor het keurige inpakken van al mijn rommel. D'r was geen blouse gekreukt en ik ben zelf zo'nsloddervos. Nou je begrijpt, dat ik in de wolken was. En zo keu rig laten bezorgen door de kruier. Ik heb hem maar een shilling extra gegeven. Als hij van jou ook al geld had gekregen, is hij er dubbel goed mee. Ik sluit echter mijn kleine gou den hangertje weer terug in. Ik hoop dat je het als een nagedachtenis" van me zult willen aannemen, ofschoon ik geloof, dat je er niet erg op gesteld zult zijn, om nog dikwijls aan me te denken. Zeg, Peggy, ik geloof, dat het altijd de gewoonte is om een brief te schrij ven als je hebt gelogeerd in derge lijke grote huizen niet waar? En dan moet je zeggen, hoe gezellig je het gevonden hebt en dat je altijd met het grootste genoegen aan die heer lijke dagen zult terugdenken. Ten minste ik heb dat gelezen in mijn brievenboek. Maar als ik niet voor de grootste huichelaarster van de we reld door wil gaan, kan ik niemand anders (bedanken dan jou en jou alleen. De anderen kunnen voor mijn part op het dak gaan zitten. Maar van mij krijgen ze geen letter, al verdrogen ze tot de boonstaken uit de moestuin. Ik heb nét een half uurtje moeten vechten en zweten om het verschrik kelijke nieuws aan mijn pappie over te brengen. Nou, die was eigenlijk niet zo best over te spreken, dat snap je, Inplaats van iemand, die met ge mak elke dag zes soorten en varia ties van Tonaynes Tinned Tongues zou kunnen bestellen, 'krijgt hij nou een schoonzoon, die blij is als hü de provisie van die bestelling -mag opstrijken. Hij is er eigenlijk heel erg aan toe en zucht en foetert al naar het hem uitkomt. Zijn enige troost is volgens hem, dat het maar een voorbijgaande meisjesgril is, vanwe ge het leuke om een jongen aan het front te hebben, en het portret van een echte Tomimy in de rand van de spiegel te mogen steken-. Och, dat zal allemaal wel voorbijgaan, als de oor log over drie weken is afgelopen en die hannes van een handelsreiziger in blikjes weer doodgewoon burger vent je zal zijn geworden, begint hij dan. Grillen, meisjesgrillen, die even snel verdwijnen als ze zijn opgekomen. Maar ik weet beter Peggy. Ik weet vast en zeker, dat het alles of niets betekent. Kleurecht, krimp vrij ge garandeerd kleurhoudend, verschiet noch in de was noch in de zon.hè, ik ben weer akelig aan het doorslaan, maar dat komt omdat ik toch eigen lijk wel heel gelukkig ben. En dat met pappie zal gauw genoeg in orde komen.Jij zult je best kunnen voor stellen, hoe ik me op het ogenblik voel, nietwaar? Zo echt zalig geluk kig! Och.denk maar even aan die heerlijke charmante Eric, maar ver menigvuldig dan je geluk met negen ennegentig duizend, dan heb je pas een duizendste van het mijne 'tepak- ken. Zo buitengewoon gelukkig ben ik op het ogenblik met dat dood gewoon soldaatje vam een Sidneh Sharpe! En een ding staat in ieder geval reeds bij me vast. Ik zou ge woonweg niet tussen al deze -hammen en worsten 'kunnen blijven wonen, die me stuk voor stuk aan mijn Sidney doen denken; niet dat hij zelf. ook maar iets van hammen of wors ten weg had, ernaar het zijn wat de -geleerden noemen de associaties van gedachten, die soms erg ongelukkig kunnen uitvallen. Ik heb al een heer lijk plannetje gemaakt. Ik ga naar een van de hospitalen van het „Rode Kruis" en zal zien, wat ik daar kan doen voor de soldaten, waarvan hij ten slotte ook deel uitmaakt. Telkens als ik een van die jongens zal helpen in hun lijden, zal ik me afvragen, of mijn Sidney op dat zelfde ogenblik ook niet door een lieve hand wordt welgedaan. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2