Het internationale politiesport- tournooi te Leiden RADIO ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 EEN NIEUWE DAG VAN ..HOLLANDS GLORIE". De Nederlandse zeesleepvaart be leefde weer een grootse dag in haar historie. Te zelfder tijd, dat de „Poolzee" en de „Hudson" met de tinbaggermolen „Kalmoa" achter zich onweerstaanbaar de Middel landse Zee naderen en vermoedelijk heden tegen het middaguur Gibraltar zullen passeren, te zelfder tijd dat de „Blankenburg" zo maar eventjes met een ponton achter zich een beschei den uitstapje naar Tunis onderneemt, wordt daar weer een sleepreis, een dubbele nog wel en van grootse allu re, naar Indonesië ondernomen. Want twee geweldige tinbaggermolens' wer den gisteren tegelijk buitengaats ge bracht. om over oceanen de onmete lijke sprong van maanden te wagen. Was dit op zichzelf al een reden tot een feestelijk uitgeleide, een tweede was gelegen in de omstandigheid, dat de Nederlandse industrie de kolos sale prestatie had verricht, om bin nen normale vooroorlogse leverings- tijd zes tinbaggermolens, huizenhoge drijvende fabrieken als 't ware,-com- Sleepdienst als de N.V. Gemeenschap pelijke Mijnbouwmaatschappij „Billi- ton" er een dankbare gelegenheid in cm een boot te charteren en aldus een ere-escorte te vormen voor de „Tha mes" en de „Tyne", die broederlijk de „Mendanau" en de „Singkeo" naar de plaats van bestemming gaan bren gen. GROOTSTE KLUISDEUR VAN HET VASTELAND. De ca. 35 ton wegende kluisdeur, de grootste van het vasteland van Europa, die in de Lipsfabrieken te Dordrecht voor de kluizen van het nieuwe gebouw van de Rotterdamse Bank aan de Coolsingel is vervaar digd, werd gistermorgen van Dord recht naar Rotterdam vervoerd. Dit transport geschiedde op een Ameri kaanse legerwagen, waarop men in de oorlog tanks placht te vervoeren en welke het enige vervoermiddel in den lande bleek te zijn, bij machte deze stalen kolos te torsen. Had men deze wagen niet ter beschikking ge had, dan zou het vervoer te water moeten hebben plaats vinden. Met het laden van de deur op de auto was men van Maandag af bezig. Het trans port zal ongeveer twee uur in beslag nemen. In Rotterdam aangekomen zal men de deur over een hoogte van 4Yi m. in de kelder moeten laten zakken. De kluisdeur, die reeds gedurende de oorlog gereed kwam, had men in een speciaal daartoe gebouwd schuurtje ondergebracht. Het onschuldig voor komen daarvan leidde de Duitschers om de tuin, waardoor het kostbare stuk aan hun roofzucht ontsnapte. De deur heeft een eigenaardige vorm. Een vierkant kozijn omsluit een rond zwaarbewapende deur met een doorsnede van twee meter. Ge schiedde vroeger het gietwerk voor dergelijk materiaal altijd in Duits land, nu heeft men voor- de eerste keer dit werk in Nederland uitge voerd en wel in de fabriek Muck Key_ zers in Utrecht. Ook de Amsterdamse Bank en de Incassobank hebben voor de gebouwen in Rotterdam derge lijke deuren besteld. BALLONVAART VAN ZWOLLE NAAR WOERDEN. Ter gelegenheid van de Hilto-ten- to'onstelling welke zoals bekend, thans te Zwolle wordt gehouden, steeg de ballonvaarder Boesman gis ter van het tentoonstellingsterrein met een ballon op. De start had om ongeveer vijf uur 's middags plaats. De ballon was met een nieuw soort gas gevuld, welke soort, naar de heer Boesman ons mededeelde, uitstekend is bevallen. Er werd een hoogte be reikt van 600 meter. Het was ruim t:en uur 's avonds toen de ballon ten Noorden van Woerden werd geland. De slotfase van de landing was, dat de mand door een sloot sleepte. De bemanning werd hier en daar nat. Mevrouw C. C. E. Boesman-Vis- scher, de echtgenote van de ballon commandant, werd op deze vlucht ge toetst voor het examen-balloncom mandant. Zij zal nog mondeling exa men moeten doen. Dan zal Nederland de eerste vrouwelijke balloncomman dant bezitten. LASAPPARAAT VLOOG DE LUCHT IN. Gisteren was bij de garage van de bekende motorrenner J. H. Iesberts aan de Loosdrechtseweg te Hilversum een monteur bezig met een lasappa raat. Hij had het voorwerp in de han den en wilde de vlam afstellen, toen hij een hevige knal hoorde. Tegelij kertijd was het lasapparaat verdwe nen. Verbaasd keek hij om zich heen. Gelijk de eens vermaarde V2 bleek het ding bijna loodrecht de 'lucht in te zijn geschoten om vervol gens met een wijde boog op een af stand van ongeveer 60 meter op een dak te belanden, dat daardoor zo als later bleek ongeveer f 200. schade opliep. De monteur liep geen letsel op. Naar de oorzaak van dit vreemdsoortig gebeuren zal de ar beidsinspectie te Utrecht een onder zoek instellen. Politieke delinquenten blijven ontsnappen Nu weer te Delft De controle in de bewaringskam- pen laat blijkbaar nog wel wat te wensen over. Verschillende malen reeds maakten wij melding van ont snappingen van gedetineerden. Nu weer bereikt ons een mededeling dat dezer dagen uit het kamp aan de Kor te Geer te Delft 3 delinquenten zijn ontsnapt. Het zijn: Friedrich Ludwig Beckschebe, wonende Haagweg 37 te Loosduinen, Arend v. Buytene, Park weg 76 Voorburg en A. Westhoek, Roggeveen 17 te Zoetermeer. I PERSSPIEGEL SJAHRIR. De Maasbode schrijft: Reeds vroeger hebben wij met enige weifeling de vraag gesteld: Is die gladde Sjahrir toch eigenlijk wel te vertrouwen? Hetgeen we de laatste tijd van en over Sjahrir gehoord hebben is wel in staat ons toch reeds niet al te sterk vertrouwen radicaal aan het wankelen te brengen. Hij schijnt zich, na door zijn tegenstanders uit het minister-presidentschap te zijn uitgestoten, volstrekt en geheel bij hun inzichten te hebben aangesloten. Ook voor hem is Linggadjati, waaron der zijn handtekening prijkt, van de baan; ook door hem is de eis van volledige souvereiniteit voor de Re publiek gesteld. Vooral in zijn jongste verklarin gen te New-York heeft hij zich zo beslist mogelijk geplaatst op een voor Nederland vijandig standpunt. Wij hebben geweigerd onze verplich tingen na te komen, daarmee uit. Zelfs de lichtste poging tot bewijs wordt niet beproefd. Ook tegenover de Ver. Staten staat hij zo wantrouwig mogelijk; 't zou veel beter zijn, dat Australië en In dia door den Veiligheidsraad zouden worden aangewezen om Amerika „bij te staan"! Zelfs zijn gladheid schijnt Sjahrir verloren te hebben! Zou hij b.v. zelf geloven wat hij beweert: alle Nederlanders, nog op republikeins gebied zijn daar vrij willig en hebben de Indonesische na tionaliteit aangenomen? Geldt dit wellicht ook voor de Europese vrou wen, gedwongen tot concubinaat met Indonesiërs? Wat Sjahrir verder vertelt over Nederlandse gruwelen en over het niet berusten op de volkswil van de Staten Oost-Indonesië en West- Borneo is de ongetwijfeld handige staatsman volkomen onwaardig. Als de Veiligheidsraad in ieder ge val iets wilde doen, dan had hij de eis moeten stellen, dat eindelijk, eindelijk de volkswil in de repu bliek eens een eerlijke kans kreeg om zich uit te spreken. Duitsland en de Nederlandse groente Naar aanleiding van het stoppen van enige aan de grens bij Venlo aan gekomen Nederlandse groentetrans porten naar Duitsland heeft generaal Robertson, de vice-gouverneur van de Britse zóne, Donderdagmiddag op een persconferentie verklaard, dat de Britse overheid in Duitsland op het standpunt blijft staan, dat de voor Duitsland beschikbare financiële mid delen zodanig zijn, dat zij zo efficiënt mogelijk moeten worden besteed. Zij laten, volgens Robertson, geen in voer van groenten toe. zo lang de daarvoor gevraagde prijs in verhou ding tot de calorische waarde veel ho ger is dan voor andere levensmid delen. BAKKERSSTAKING TE AMSTERDAM? Men zal zich herinneren, dat de Amsterdamse bakkers op 20 Juli j.l. oesloten om hun actie tegen de sub sidie-verlaging op meel en bloem, be stemd voor de broodbereiding, vier v/eken op te schorten. Deze termijn loopt op Zaterdag 16 Augustus af. De bakkers dreigen thans met ingang van Maandag 18 Augustus a.s. hun bedrijven te sluiten. De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening heeft hun namelijk verklaard de verlaging te zullen handhaven, omdat zij in de overeengekomen ter mijn en binnen het kader van het ac countantsonderzoek geen argumen ten hebben aangevoerd, die tenietdoe- ring van de verlaging motiveren en bij voor het bakkersbedrijf geen af wijking kan toestaan van de voor het gehele bedrijfsleven geldende voor schriften inzake de berekening van de prijzen en de marges. De regering bereidt maatregelen voor om, in geval de bakkers er in derdaad toe zouden overgaan de broodvoorziening stil te leggen, de nadelige gevolgen van deze actie voor de burgerij zo gering mogelijk te doen zijn. Naast ingrijpender maatregelen, die, waar zulks mogelijk is. beogen de broodvoorziening gaande te hou den, zal er voor gezorgd worden, dat het publiek ingeval van staking van de bakkers via de kruideniers op zijn broodbonnen bloem zal kunnen be trekken. BEURSOVERZICHT. De affaire op de Amsterdamse ef fectenbeurs was van geringe omvang. De stemming was gedeprimeerd en de cultuuraandelen waren zelfs zwak. evenals de Indische fondsen naar aanleiding van de minder gunsti ge interpretatie over de ontwikkeling van het Indonesische probleem. De hoofdkoersen van de Cultuuraande- ien waren vrijwel zonder uitzonde ring enige punten lager en hetzelfde kon worden gezegd van Koninklijke. De scheepvaartaandelen kwamen met de hoofdkoers' een kleinigheid bene den de vorige slotprijs. De industrie- aandelen konden zich evenmin ont trekken aan de ongeanimeerde beurs- tendenz en behoudens enkele uitzon deringen waren ook de hoofdkoersen voor deze fondsen lager. De Philips- aandelen reageerden zelfs een zestal punten met een hoofdkoers van 366, waarbij de technische marktpositie tevens een rol speelde. De Beleggings- markt was stil. De Nederlandse Staatspapieren waren niet of nauwe lijks veranderd. Op de Pandbrieven- markt waren diverse 3 procents pandbrieven iets beter. De binnen landse gemeentelijke en provinciale obligatiën waren prijshoudend, zo goed als onveranderd. De Indische gemeentelijke leningen waren echter gedrukt. Prolongatie 2]4 procent. MET EEN TAXI ER VANDOOR. De 44-jarige chauffeur T. J. D. te Rotterdam vervoerde gisteravond met een taxi van de A.T.O. twee man\en van het station D.P. naar de Prinse§. Julianalaan. Bij aankomst aldaar stapte D. uit de wagen om aan de an dere zijde het portier te openen. Dit bleek aan de binnenkant afgesloten te zijn. Een van de mannen sprong over de voorste zitplaats en ging ach- het stuur zitten waarop hij met de auto wegreed in de richting Kraling- seplaslaan. De mannen waren donker gekleed, hadden hoeden op en zou den lange jassen gedragen hebben. Het signalement van de wagen is: Chevrolet 1946, kleur zwart, binnen- hekleding grijs, kenteken H 15279, motor nr. D. A. M. 42168, chasis nr. 1084-3. LAATSTE POST NED. PASSAGIERSSCHEPEN, VRIJDAG ALBADI, Buenos-Aires-Rotterdam, wordt 18/8 te Antwerpen verw. BOSCHFONTEIN, Zd.-Afrika-Am. sterdam, 14/8 van Southampton. SLOTERDIJK, Batavia-Rotterdam, pass.. 15/8 uur Finisterre en wordt 17/8 te Rotterdam verwacht. De voorbereidingen van dit grote festijn, dat voor Nederland een unicum betekent terwijl 't voor Lei den een grote eer is het te mogen organiseren, lopen ten einde. Reeds a.s. Maanda zullen verschillende buitenlandse gasten arriveren, ter wijl de rest Dinsdagavond zal aan komen, gelukkig op een zodanig uur, dat de vlaggenparade, die in ons blad van Donderdag reeds afge schreven werd, ter elfder ure toch nog doorgang vinden zal, zij het dan dat enkele leden van de Zwitserse ambassade hun nationale vlag zul- hijsen, in plaats van de Zwitserse deelnemers, die dan onmogelijk reeds aanwezig kunnen zijn. Het wel zeer actieve comité van voorbereiding deelde ons nog enkele bijzonderheden mede, die wij gaarne onder de aandacht van onze lezers willen brengen nl. het schermtour- nooi, waarvoor zij na heel veel moei te een zaal vonden, t. w. de boven zaal van Amicitia. Deze is niet groot genoeg om onmiddellijk bij de aan vang alle interesserenden toe te la ten doch nadat de eerste»bezoekers verdwenen zullen zijn, komt er weer ruimte voor anderen. Het ruitertournooi zal. plaats heb ben op het hoofdterrein in de Leid- se Hout, dus bij de sintelbaan. Er is hierbij angstvallig vermeden, dat het publiek dit sportgebeuren niet goed zou kunnen volgen; er zijn nl. 600 tribuneplaatsen, 1000 stoelen en 1500 staanplaatsen, welk allen amphibi- theatersgewijze zijn opgesteld, zo dat iedereen de verrichtingen zeer goed kan volgen. Om dit program ma zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken, zijn er ook enkele shownum mers ingelast, nl de Hongaarse post en het ballonprikken, zodat we op VOETBAL. Indeling Zaterdagmiddag- competitie 1947-'48, District II. Derde klasse: ARC (Alphen aan de Rijn); Capelle (Capelle a. d. IJssel); CSVD (Delft); Excelsior P (Pernis); Oranje Wit (Dordrecht); Quick Boys (Katwijk); Rijnsb. Boys (Rijnsburg). SSSK (Klaas Waal); VVGZ (Zwijn- drecht); Zwaluwen V (Vlaardingen). Vierde Klasse A: CNV (Noordwij- kerhout)'s-Gravenz. Sportverg. ('s-Gravenzande); JAC (Den Haag); Katwijk (Katwijk); Leiden (Leiden); Ornas (Den Haag); PTT (Den Haag); Noordwijk (Noordwijk); Semper Al- tius (Den Haag); Ter Leede (Sassen- heim). Voor de Zaterdagmiddagclubs be gint op 6 September de competitie. R.K.S.V. Docos. Zondag gaat de voetbal, na twee maanden rust, weer rollen. De volgende wedstrijden zijn n.l. vastgesteld: Docos II en III spe len tegen AZL I en II op het AZL- terrein aan de Da Costaetraat. Aan vang 2 en 12 uur. Docos IV speelt als voor wedstrijd van de jubileum-wedstrijd van LFC leeen LFCVI, aanvang 1.30 uur. Docos A- en B-junioren gaan op tournooi bij Alphense Boys en spelen daarmede in de serie wedstrijden; A speelt in afdeling a en B in afdeling b. Allé zorgen uiterlijk 11.10 aan het station aanwezig te zijn. ATHLETIEK R.K. A.V.V. Ds eerste wedstrijd na het zomerreces zal Zondag a.s. plaats hebben en wel tegen Teijlingen te Sassenheim. waar met deze vrien denclub een wedstrijd om de beker gespeeld wordt. A.V.V. heeft haar team als volgt opgesteld: S. Hörters1, G. Schuyt, C. Halverhout, G. Ruiterman, A. Ruiter- man, C. Ruiterman, Jan Hakkaart, C v. Rijswijk, J. Willemse, F. Hak kaart, Ant. v. d. Hulst. Reserve A. v. d. Hulst Sr. en J. Garhman. Het A-juniorenelftal speelt Zondag in het junioren-tournooi en wel 5 wedstrijden van 2 x 7H minuut. Die dag wordt gespeeld tegen G.D.S., D. H.P.R.K., Rava, L. en S., D.H.L. een gevarieerd programma kunnen reKcx.en. De deelnemers aan het ruitertour nooi zijn uitsluitend beroepsrijders, waaronder veel militauen en leden van de bereden politie. De verwach ting dat men van een hoogstaand programma te genieten krijgt, is dus wel gerechtvaardigd. Bovendien zal de op hyppisch gebied wel zeer deskundige heer Lijssen uit Over- veen, voor de microfoon het program ma en de verrichtingen toelichten, waardoor het publiek niet alleen kan genieten van een kijkspel, doch ook iets van deze niet zo erg bekende sport zal begrijpen. Aan dit ruiterfestijn zal het ver maarde Amsterdamse stafmuziek korps z'n medewerking verlenen, terwijl ook alle avonden het Leidse politie muziekkorps aanwezig zal zijn om de stemming te verhogen. Ook het voetbaltournooi belooft iets goeds te worden; er zijn nog geen definitieve opstellingen be kend, doch het is wel zeker dat er verschillende internationale cracks aanwezig zullen zijn, zoals bijv. de Fransman du Puis en de Belg Put- taerdt. Voor de voetbalwedstrijden zij er nog op gev/ezen dat auto's en fietsen niet op de Wassenaarseweg gestald mogen worden, doch resp. op de Ka- grstraat en Mariënpoelstraat. Nog drie dagen en Leiden zal in het teken staan van de internatio nale politiewedstrijden; van de open bare gebouwen en de trams zullen de vlaggn waaien, terwijl reeds ver schillende bedrijven hebben toege zegd, dat zij het personeel om 4 uur vrijaf geven om de wedstrijden te kunnen volgen. Twee sympathieke gestes, die navolging verdienen, om zodoende deze buitenlandse gasten een goede indruk van Leiden mee te Sneven. ZWEMMEN JVIILITAIRE ZWEMPLOEG VOOR PRAAG EN LONDEN. Na afloop van de wedstrijden om de nationale militaire zwemkam- pioenschappen in het bad „Craailoo" te Hilversum werden de zwemmers en de waterpoloploeg aangewezen, die ons land zullen vertegenwoor digen bij de inter-geallieerde wed strijden te Aussig bij Praag van 29 31 Augustus en de wedstrijden om het Britannia Shield te Londen, half September. De ploeg voor Praag werd als volgt samengesteld: 100 M. vrije slag: Serg. adelborst D. Ruimscho- tel, Doorn; korp. B. M. Korevaar, Harderwijk. 100 M rugslag: Korp. J. C. Kröber, Dordrecht; korp. B. M. Korevaar. 200 M. schoolslag: Korp. H. Rademakers, Utrecht; Serg. H. Ie Roy, Bergen op Zoom; reserve: sold. Rozekrans. 4Ó0 M. vrije slag: Serg adelborst D. Ruim schotel; korp. H. Rauch, Breda. 15Ó0 M. vrije slag: Korp. H. Rade makers. Schoonspringen: Serg. N. v. d. Voort, Den Haag; serg. P. Kop- pelle, Den Haag. 4 x 100 M. vrije slag estafette: D. Ruimschotel, H. Rauch, B. M, Korevaar en J. C. Kröber. Poloploeg: Sold. J. Rohner, serg. W. Droog, B. M. Korevaar, 2e It., J. Butselaar, D. Ruimschotel, J. C. Krö ber, serg. K. Anthonie, In Londen zullen uitkomen: 100 en 200 yards vrije slag: D. Ruim schotel, reserve H. Rauch; 200 yards rugslag: J C. Kröber; 100 yards rugslag: B. M. Korevaar; 110 yards schoolslag: H. Ie Roy; 200 yards schoolslag H. Rademakers; 4 x 66 yards vrije slag: Korp. J. C. van Se- venter, B. M. Korevaar, Rozekrans en H. Rauch. Van Maandag af zullen deze zwem mers in een trainingscentrum te Apeldoorn bijeen zijn onder leiding van de heer Dogger van de KNZB. Op 25 Aug. vertrekken de zwem mers naar Praag en op 14 Septem ber naar Londen. Een zeer goede wedstrijd. Donderdagavond speelde LZC in de Zijl haar tweede promotiewed strijd en wel tegen Rotterdam; een vooral in de tweede helft zeer spannende wedstrijd, waarvan CS- uitslag (11) de verhouding goed weergaf. De snelle Rotterdamse ploeg be gon in een hoog tempo en toen een zeer hard schot tegen de lat ketste, was ZLC niet in staat de bal goed weg te werken en gaf Rotterdam de Leidse keeper het nakijken. In de tweede helft, waarin Lut zwaar bewaakt werd, wist Elzinga uit een corner fraai de stand op 11 te brengen. Ondanks hard wer ken aan beide zijden, komt in deze stand geen wijziging. Dinsdag ontmoet Z.L.C. Branden burg in Woerden, waarbij zij, indien hetzelfde spel vertoond wordt als Donderdag 1.1., zeker een overwin- winning in de wacht kunnen slepen. WATERPOLOPLOEG VOOR MONACO SAMENGESTELD. De Nederlandse waterpoloploeg voor het Europese tournooi in Mona co is als volgt samengesteld: J. Ohner (Robben), C. Braasem (Zian), H. Keetelaar (Robben), N. Korevaar (Merwede), H. van Rootse- laar (Y.), R. van Feggelen (Meeu wen), J. Cabout (Goudse Zwem- club), H. Storm (Y.). F. Smol (Zian), H. Smit (Y.) en G. Mosterd (Amers- foortse ZPC), Van deze elf spelers zullen er tien naar Monaco gaan. mise partijen. Huisman stond beter tegen Frouwstra, maar deze wist tenslotte toch nog remise te forceren. De volledige uitslagen waren: 1. W. HuismanB. Frouwstra 11; 2. Mertens—A. Dijkstra 1—1; 3. I. La terveerJ, Singeling 11; 4. P. Oli vierL. Streur 20; 5. StavleuB. Alot 11; 6. F, Franken Jr.J. Teeuwisse 20; 7. F. LaterveerH. Pos 20; 8, W. OlievierM. Eppe 11; 9. P. Ouwerkerk (res.)B. Gal- jaard 02; 10. W. Laterveer—J: v. Woutens 20. Totaal 137. D. C. L. II—H. D. C. II: 1. W. Blom P. Houtschild 20; 2. J. Slinger landJ. Streur 02; 3. L. Ouwe handP. v. d. Toorn 0—2; 4. W. SchimmelHermsen 02; 5. Fran ken Sr.Wiggers 2—0; 6. Vermeulen J. V. d. Linden 02; 7. TolM. Hopman 11; 8. FeitsmaFrederiks 2—0. Totaal 7—9. Sport in het kort Blauw Wit verliest weer. We derom heeft Blauw Wit in Kopenha gen verloren, ditmaal van het stu denten-elftal ,,Akademisk". Eind stand 62, bij de rust 21. Internationale studentenspelen. Deze worden van 2331 Aug. a.s in Parijs gehouden. 28 Nederlanders doen daar mee aan voetbal, athletiek, schermen, tennis, en zwemmen. 16 Landen hebben ingeschreven. AmsterdamKopenhagen. In het kader van de sportuitwisseling Ne derlandDenemarken, zal op 3 Sept. a.s. in het Olympisch stadion een voetbalwedstrijd AmsterdamKo penhagen gespeeld worden. Waar- De ploeg wordt vergezeld door de t ^hijnlijk^zullen 5 internationals in de trainer F. Kuiper en door de heer 1 Tr J Planjer (Utrecht) namens de KNZB. Laatstgenoemde heeft met mevr. Sut- torp van den Berg (Rotterdam) de algemene leiding van de toer der zwem- en waterpoloploeg. De voor zitter van de KNZB., Jan de Vries (Amsterdam) is in Monaco aanwe zig als secretaris van de L.E.N. en bestuurslid van de F.I.N.A. Verder zal de heer H. G. de Kok (Den Haag de reis meemaken als internationaal waterpoloscheidsrechter. Dr. W. Pos- thuma (Amsterdam) zal het medisch sportcongres dat in September aan de Riviera plaats vindt, bijwonen. BILJARTEN. JAARVERGADERING U.I.F.A.B. In hotel l'Europe te Amsterdam is gistermorgen de jaarlijkse vergade ring van de Union Internationale des Federations d'Amateurs de Billard, die dit jaar in Nederland gehouden wordt, door de voorzitter van de Ne derlandse Biljartbond, dr. E. Molle- rus, met een welkomstwoord tot de buitenlandse gasten geopend. De heer Mollerus betreurde het, dat van de 14 aangesloten landen er we gens deviezengebrek en visamoeilijk- heden 10 niet op het appèl zijn ver schenen. Vertegenwoordigd zijn: Frankrijk, België, Zwitserland en Ne derland, terwijl tevens het dagelijks bestuur van de U.I.F.A.B. aanwezig was. De belangrijkste beslissing op deze eerste zitting was het aanvaar den van de internationale amateur- status door de vergadering voor de Nederlander Wevers, de Belg Moons en de Fransen Toledano en Davin. Wevers was door de N.B.B. reeds tot amateur verklaard en kon dus dit jaar reeds aan nationale kampioen schappen deelnemen. Tot nieuwe le den van de U.I.F.A.B. werden aan genomen Polen en Tsjecho-Slowakije, terwijl Oostenrijk, dat voor de oorlog een zelfstandig lid was, dit nu auto matisch na de capitulatie van Duits land weer geworden is. SCHAKEN. Wedstrijd te Noordwijk. Een tweede schaakwedstrijd Noordwij- kers'Badgasten zal in Hotel „Sein post" te Noordwijk aan Zee wor den ghouden op Maandag 25 Augus tus a.s. DAMMEN D. C. L. Onder grote belangstel ling vond Woensdag een ontmoeting plaats tussen twee tientallen van H. D. C. (Den Haag) en D. C. L. H. D. C. I verscheen met 1 invaller; D. C. L. I telde eveneens één inval ler. maar voor het tweede moesten er 5 reserves worden opgesteld. De eerste vier borden werden bezet, W. Huisman, J. Mertens (eindspel kenner), I. Laterveer en P. Olivier. De eerste 4 winstpunten waren voor D. C. L. F. Laterveer en z'n broer W. Laterveer wisten op fraaie wijze hun partijen te winnen. Ouwerkerk kon het niet bolwerken en ver loor van Galjaard (42). F. Fran ken Jr. bracht de stand op 62 door geheel volgens plan van Teeuwisse te winnen. Toen volgden nog 5 re- Fraaie prestaties van Nel en liet. Bij de zwemwedstrijden in Indiana polis bleef Ned van Vliet 0,3 sec. bo ven het wereldrecord van Jopie Waal- berg op de 200 yards, (2.40.3). De 50 meter schoolslag deed zij in 39 sec., terwijl Iet van Feggelen in 36.8 sec. de 50 meter rugslag zwom. Deense zwemmers naar Nederland. Na de Eur. kampioenschappen in Monaco, komt de Deense ploeg in Ne derland uit tegen onze ploeg. De da tum is nóg niet bekend. Wielrennen op Ypenburg. Mor gen zal om 9 uur een federatiewed strijd plaats hebben op Ypenburg, Waaraan alle Z.-H. clubs deelnemen. Het geheel staat onder leiding van de H.W.V., „De Spartaan". Verschillende cracks niet naar Scheveningen. Van Swol en van Meegeren kunnen niet meedoen aan de nationale tenniskampioenschappen, welke de volgende week in Scheve- r.ingen gehouden worden, in ver band met het gelijktijdige militaire tournooi. Ook mevr. Blaisse zal niet aanwezig zijn. 3laiet Jlwiek uiwdt JWeóident 27. Voorzichtig werd de trap beste gen en al gauw stonden de mannen rond 't vreemdsoortige toestel op het achterdek. Het was niet groter dan een middelmatige hutkoffer en nie mand begreep, hoe daar meer dan één man in plaats zou kunnen nemen. Behalve Signor Eurasio. Die drukte op een knopje en zie. de hutkoffer be gon te zwellen, er kwam vorm in en na een groeiproces van enige minuten was de vormeloze hoop gummi uitge dijd tot een heuselijk vliegtuig. „Zit er 'n goeie motor in", wilde Kareltje weten. „Atoomkracht", zei Eurasio kort. „Stap in, heren". Toen allen in het vliegtuig gezeten waren, begon op de plaats waar an ders de motor zit, een blauwachtige lamp te gloeien. Het hele vliegtuig werd daardoor spookachtig verlicht, maar geen geluid werd vernomen. „We vliegen", zei Karei Kwiek op eens, die naar buiten keek. En jawel hoor, langzaam zonk het dek van de San Maria Magdalena in de duister nis weg. ZONDAG. HILVERSUM I (301 M.). 8.00 Nieuws. 9.30 Nieuws. 9.45 Granv mu ziek. 10.25 Inleiding Hoogmis. 10.30 Hoogmis in de Kathedrale kerk te Utrecht. 12.15 In het Boeckhuys. 12.30 Vaudeville Orkest o. 1. v. Cor V. d. Linden. 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek? Een goed boek! 13.20 Vervolg Lunchconcert. 13.40 Apolo- gi, door Prof. Dr. J. B. Kors, O.P. 14.05 Thuisfront, klankbeeld van He- lene Swildens. 14.30 Concert uit het Kurhaus door Residentie-orkest o. 1. v. Ignace Neumark. 15.15 Gemengdi a Capella Koor van de Roermondse Zang- en Muziekver. 15.35 Vervolg Kurhausconcert. 16.30 Ziekenlof in het St. Canisiusziekenhuis te Nijme gen. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrach ten. 19.30 Nieuws. 19.45 Nabeschou wing Nationale Motorwegkampioen- schappen. 20.07 De gewone man. 20.15 Zilvervloot. 21.00 Maria van Reigersberg, luisterspel. 22.10 Avond gebed. 22.30 Nieuws. 22.45 Kath. Nieuws. 22.50 Klassiek concert. HILVERSUM II, (415 M.). 8.18 Gram.platen. 8.30 Voor het platte land. 8.40 Orgel. 9.15 Geestelijk le ven. 9.30 Gram.platen. 10.30 Kerk in Zeeland. 11.45 Tot het hart van het volk. 13.15 Aeolian-sextet. 14.00 Pia no. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Het Radio Philharmonisch orkest. 15.45 Orkest. 17.30 Mannenkoor. 17.50 Gram.platen. 18.30 Orkest. 19.30 Or kest. 20.15 Orkest. 21.15 Hoorspel. 21.40 Intieme parade. 22.15 Piano. 22.30 Muziek-mozaiek. 23.15 Gram. platen. MAANDAG. HILVERSUM I, (301 M.) 7.30 Orkest. 8.15 Gewijde muziek. 9.00 Gram.platen. 9.15 Bezoek bij jonge zieken. 9.30 Orkestenparade. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool. 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.35 Mu zikale rondreis. 12.00 Amati-trio. 12.30 Zang met piano. 13.15 Concert. 13.45 Gram.platen. 14.00 Voor jonge moeders. 14.20 Cinderella-ensemble. 15.00 Bij een kopje thee. 15.30 Cla- vecimbel. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram.platen. 17.00 Orgel. 17.30 Sport uitslagen. 18.00 Nederlands kamer koor. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 On der de NCRV-leeslamp. 19.45 Appèl voor ex-politieke gevangenen bezet tingstijd. 20.15 Geestelijke liederen, 20.45 W'ijdingsstonde uit Fort Erf prins. 21.15 Gram.platen. 21.45 Strijk orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Avondconcert. HILVERSUM II, (415 M.) 7.30 Gram.platen. 8.45 Gram.platen. 8.15 Morgenwijding. 9.35 Arbeidsvitami nen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram.platen. 11.00 Op de uitkijk. 11.15 Concert. 12.35 Amsterdams po litiekorps. 13.50 Koorwerken. 14.35 Viool met piano. 15.00 Bonbonnière. 16.00 De meneer en de kioskjuffrouw 10.30 Gram.platen. 17.00 The Sky- Masters. 17.45 Gram.platen. 18.15 Het Renova-septet. 18.45 Pierre Pal- la. 19.30 Viool met fluit en altviool. 20.05 Vraaggesprek. 20.15 Kurhaus. 21.15 Hoorspel. 23.15 Orkest. 23.45 New London string ensemble.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 4