Waarheen? Spreiding van het bezit gebruik van paraffine als bak-olie CLvafadta ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 REEDS eerder hebben wij erop gewezen, dat de Veiligheidsraad door de Indonesische kwestie offi cieel ter hand te nemen een met het Handvest strijdende informaliteit beging, welke in de practijk onaan gename gevolgen met zich zou mee brengen. Het Handvest laat n.l. slechts een geschil tussen twee sou- vereine staten toe als een object van interventie, en ofschoon de Veilig heidsraad zich op het standpunt stel de, dat dergelijke juridische res tricties maar terzijde moesten wor den geschoven om wille van de „goede zaak", maakte de Republiek daar onmiddellijk gebruik van om zich te gedragen alsof zij werkelijk een souvereine staat was. Zij verzocht de Veiligheidsraad om gjehoord te worden, wat eveneens formeel on juist is en in strijd met liet Hand vest, alweer omdat de Republiek geen souvereine staat is. Nederland wees daarop, niet omdat het zo graag de stem van de republikeinse vertegen woordigers wilde smoren, maar om dat het waarde hecht aan de toe passing van rechtsregels. Verwaar lozing daarvan wreekt zich, vroeg of laat. Precedenten kunnen gevaarlijk zijn. De Raad wilde niet luisteren, hij had reeds A gezegd en wilde nu oolc E. zeggen. Sjahrir en zijn delegatie werden toegelaten. Nu kan men wel zeggen dat werd ook gezegd door Amerika dat deze toelating geen erkenning van de Republiek "in houdt terwijl Australië zelfs zover ging te constateren, dat „niemand beweerd heeft, dat de Republiek een souvereine staat is" toch betekent de handelwijze van de Raad in feite een aanmoediging voor de Republiek om voort te gaan op de eenmaal in geslagen v/eg van aanmatiging van een gezag, dat zij rechtens niet heeft. Dat maakt het bereiken van over eenstemming slechts moeilijker en toch moet dat het uiteindelijk resul taat zijn van elke actie in deze kwestie. Sjahrir speelt echter een sluw spelletje met de Raad. Hij ziet zijn kans schoon, om gebruik makend van het feit, dat de in de Raad vertegen woordigde landen thans niet graag in botsing komen met Aziatische on afhankelijkheidstrevingen, een uit spraak van de Raad te verkrijgen, waarmee de Republiek haar voordeel kan doen. Zelfs al beperkt de Raad zich tot een platonische instemming met het aanbod van goede diensten van Amerika welk aanbod de Re publiek op slinkse wijze tracht te omzeilen dan nog is het feit, dat de Raad de Republiek als een „echte" staat heeft behandeld, van groot psychologisch gewicht. KEREN niet terug naar de "sfeer van rozengeur en mane schijn van Linggadjati" zei Sjahrir op een persconferentie te New-York, vlak na zijn aankomst. Daartegenover heeft de Neder landse regering in een officieele ver klaring vastgesteld dat zij van haar kant wel degelijk vasthoudt aan de grondslag van Linggadjati. Deze grondslag is trouwens niet iets wat alleen Nederland en de Republiek aangaat, maar wat geldt voor heel Indonesië, waarvan de Republiek niet meer dan een onderdeel is. Met deze verklaring heeft de Ne derlandse regering de Raad' duide lijk gemaakt, dat er aan deze kwestie meer vast zit dan alleen het geschil met de Republiek over een onbete kenend onderdeel van een overeen komst, maar dat er ook andere vol ken in het geding zijn, die niet ge diend zijn van de overheersing van Djokja, en die zich graag met Ne derland willen verstaan om een nieuw Rijk op te bouwen, dat de Verenigde Staten van Indonesië- zal heten en welks opbouw tot nu toe al te lang is vertraagd door de sabotage van de Republiek. Dat is iets anders dan de bewerin gen van Sjahrir, over de schandalige overval der oorlogszuchtige Neder landers op een weerloze bevolking, waarmede hij de Republiek populair en de Nederlanders impopulair tracht te maken. „Nederland beschikt thans over de mogelijkheden om precies uit te voe ren wat de hele wereld een half jaar geleden in Linggadjati heeft toege juicht, schrijft de „Tijd". Het zal de Veiligheidsraad uitermate moeilijk vallen dit af te keuren." De Raad is evenwel onbereken baar. Er zijn onderstromingen in dit college welke niet altijd direct her kenbaar zijn, maar die zeker niet voortgestuwd worden door de drang om recht en redelijkheid te doen zegevieren. Ook in de grote politiek speelt eigenbelang een voorname rol. E'EN DER sterkste staaltjes heeft de Raad Donderdag uitgehaald, door de vertegenwoordigers van de Malino-staten de toegang te weige ren. De toelating van Sjahrir was onjuist, maar na deze eenmaal geno men beslissing is een weigering voor de Malino-staten een aperte onbil lijkheid en een duidelijk „meten met twee maten". Dit resultaat was al leen mogelijk doordat de meeste staten in de Veiligheidsraad zich van stemming onthielden, bang voor eventuele consequenties Dat Neder land na deze wel zeer merkwaardige behandeling in de Raad zich niet heeft teruggetrokken, doch nog een laatste voorstel heeft gedaan, mag wel als een uiterste lankmoedigheid gelden. Wanneer de Raad bij zulk een tegemoetkomendheid van één der beide partijen er nog niet in slaagt een bevredigende oplossing aan de hand te doen, is de incompe tentie van dit lichaam wel allerdui delijkst bewezen. Onderhuur brengt duizenden in het moeras De uitbuiting van onderhuurders en de daartegen getroffen maatregelen 'varen het onderwerp van een pers conferentie, die gehouden is door het directoraat-generaal van de prijzen in Den Haag. Hierbij bleek, dat op het ogenblik niet minder dan 20 pet. der Nederlandse bevolking op onder huur is aangewezen en dat dit per centage de komende jaren nog ho ger zal worden, indien het niet mo gelijk zal zijn per jaar minstens 50.000 nieuwe huizen te bouwen. Bij het controlewerk van het direc toraat is gebleken, dat door het be talen van soms drie of vier maal de huurprijs vele gezinnen en personen diep in schulden zijn gedreven, an deren reeds financieel ten onder zijn gegaan of, om dit te voorkomen, hun toevlucht hebben genomen tot de zwarte handel. Onderverhuurders zijn totaal onbeschermd. Het „Vrije Volk", schrijft: Huuropdrijving is thans geen uit zondering, doch een algemeen ver schijnsel, dat het meest voorkomt in het Westen des lands, speciaal in de grote steden. Honderden controleurs zouden nodig zijn om huis aan huis op onderzoek uit te gaan. En dan nog zouden zij de handen vol hebben met het maken van processen-verbaal. Catastrofaal is nochtans de onvol ledigheid van het Huurbeschermings- besluit 1941. Door dit besluit is het practisch onmogelijk, dat een huur der, die geregeld zijn huur betaalt en zijn woning normaal bewoont, door c.e eigenaar de huur wordt op gezegd. Doch dit besluit is niet van toepassing op onderhuur. 'Het gevolg is, dat de meeste onderhuurders de hulp van de prijzen-controledienst niet durven inroepen, daar hun dan vrijwel zeker de huur zou wor den opgezegd. Immers, er zijn altijd wel elementen te vinden, die met de oude, schandalig hoge huurprijs wél genoegen willen nemen. Hoewel enkele kantonrechters het Huurbeschermingsbesluit ook van toepassing achten op de onderhuur ders hetgeen in de letter van het besluit niet valt te lezen is dit geen algemeen gebruik. De verwarring om deze kwestie is door dit verschil in interpretatie nog aanmerkelijk groter geworden. Reeds meermalen bij het ministerie van Justitie op ingrijpen in de geest van bescherming der on derhuurders aangedrongen, doch zon der resultaat. Men hoopt nu, dat de aandrang der publieke opinie sterk genoeg zal zijn of worden om dit doel wel te bereiken, als geeft men ook de eigen pogingen hiertoe niet op. Het wil ons voorkomen, dat, waar de woningtoestanden in de komende vier of vijf jaren waarschijnlijk slechts nijpender zullen worden, in grijpen op zeer korte termijn nood zakelijk is. Tevens zou dan, nu dit door de wet op de vordering van woonruimte mogelijk is geworden, een algehele inventarisatie en verde ling van de beschikbare woonruimte door het gehele land kunnen plaats vinden. Slechts door deze maatrege len kan de thans heersende noodtoe stand met enige kans op succes wor den bestreden. DE PRIJS VAN DE SPIJSOLIE. De thans voor het publiek beschik bare spijsolie wordt verkocht in 1/1 flessen, bevattende zes rantsoenen van 120 gram, in flessen, bevat tende drie rantsoenen van 120 gram, dan wel los uitgewogen. Voor deze spijsolie gelden de vol gende maximum-prijzen: klasse 1: 1.38 per 1/1 fles, 0.76 per J4 fles, 0.23 per los rantsoen. Klasse 2: 1.29 per 1/1 fles, ƒ0.71 per J4 fles, 0.21^ per los rant soen. De ministerraad heeft, zoals ge meld; aan de minister van Sociale Zaken machtiging verleend om over te gaan tot instelling van een com missie, welke een onderzoek zal in stellen naar de vraag of en zo ja, in hoever het wenselijk is, door wette lijke maatregel de spreiding van bezit over de groie massa des volks en een redelijke verdeling van het inkomen over de verschillende groe pen der bevolking te bevorderen. Wij herinneren eraan, dat de mi nister-president bij de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer over de rijksbegroting 1947 in over leg met de minister van Sociale Za ken heeft toegezegd de instelling van een zodanige commissie te overwe gen. Zulks in antwoord op een des betreffende vraag van mr. Romme. Reeds bij het debat over de rege ringsverklaring, in Juli 1946 had de heer Romme deze kwestie aangesne den, het vraagstuk namelijk van de WASSERIJJPRIJZEN VASTGESTELD. Onze overigens zo deftige Staats courant bemoeide zich gisteren met vuile borstrokken, vuile lakens, bad handdoeken, boorden enz. Verschenen is n.l. de Prijzenbeschikking Witwae- serij-Industrie 1947. Huisvrouwen op gelet! „De prijzen welke voor een wasbehandeling ten hoogste mogen worden bedongen, bedragen, inclusief expeditiekosten en verzekeringspre mie: a. hetzij 0.44 per kilogram vuile was; b. hetzij: voor lakens 0.16, bad handdoeken 0.06, slopen 0.09, lijf goed ƒ0.14, korte jassen en schorten 0.18, alles per stuk. Kousen 0.10 per paar, boorden 0.05, overhemden, al dan niet met vaste boord, 0.14, lange jassen f 0.27, overalls 0.35 al les per stuk. Met dien verstande, dat per zending ten minste een bedrag van ƒ2.25 in rekening mag worden gebracht. De prijzen voor een wasbehande ling, die niet aan de eisen voor huis- wasbehandeling voldoet, liggen aan merkelijk lager; voor luxe-wasbehan- deling, dat is de wasbehandeling waarbij alle goederen op uitdrukkelijk verzoek van de cliënt met de hand zijn gestreken en model gevouwen, zijn hogere prijzen vastgesteld. De v/asserij aanvaardt volledige aanspra kelijkheid voor alle verlies of schade aan de ter behandeling aangenomen goederen. »>Vrije Volk". PRIJZEN ONTWIKKELEN EN AF DRUKKEN VAN AMATEURFILMS. De Staatscourant bevat een prij- zenbeschikking waarin voor het ont wikkelen, afdrukken en vergroten van amateurfilms minimumprijzen zijn vastgesteld. Het ontwikkelen van een 6x9 cm rolfilm en van een kleinbeeldfilm met meer dan 16 op namen mag respectievelijk ten hoog ste 30 en 72 cent kosten. Het afdruk ken van een 6x9 opname ten hoog ste 12 cent en het vergroten van een kleinbeeldnegatief op formaat 6J4 x ten hoogste 20 cent. Voor het vergroten van een 6x9 opname op briefkaartformaat is de maximum prijs 47 cent. BETONMORTELFABRIEK OPGERICHT. Te R'dam is opgericht de beton- mortelfabriek „Befaro". Hiermede is weer een nieuwe stap gezet in de lichting van de wederopbouw. Wordt de betonspecie tot dusverre op het bouwwerk gemaakt, zo ligt het in de bedoeling deze thans in de fabriek te maken en haar in speciaal gecon strueerde auto's op de bouwwerken af te leveren. Dit biedt de grote voor delen, dat een nauwkeurige controle op de samenstellende materialen mo gelijk is, het vervoer van zand, grind en cement naar de diverse bouwwer ken vervalt en ook geen opslagplaat sen voor deze materialen bij de bouw werken nodig zijn. In Amerika bestaan deze fabrieken reeds gedurende tientallen van jaren, maar ook in Scandinavië en Enge land worden reeds grote kwantiteiten mortel door dergelijke fabrieken ge leverd. Bij de wederopbouw van de bin nenstad van Rotterdam, waarbij uit de aard der zaak veel beton zal wor den toegepast, zal deze nieuwe indus trie een zeer belangrijke taak vervul len. Alles wordt er op gericht om in het begin van het volgend jaar de eerste betonmortel te kunnen afleveren. bezitloosheid) der massa en hoe daar aan een einde zal zijn te maken. Hoe derhalve wij tot een bezitsspreiding zullen komen, tot een wijde verbrei ding van de private eigendom. Deze verbreiding behoorde volgens spr. voorwerp te zijn van aanhoudende zorg der regering en hij drong er daarom met alle klem bij haar op aan, om een staatscommissie in het leven te roepen 'ter beraming van middelen om te komen tot verbrei ding van de private eigendom, waar bij in het bijzonder te overwegen zou zijn de mogelij'kheid van invoering bij de wet van een stelsel van deel neming in de winst door de werkne mers. In antwoord hierop zeide minister Beel, dat ook de regering „een zekere mate van eigen bezit, als nodig voor en bevordelij'k aan de ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid", wenst te bevorderen. Daarom zou de rege ring gaarne overwegen door benoe ming van 'n commissie een onder zoek naar de hiertoe dienstige mid delen te doen instellen. Hoe dacht uw buitenlandse gast over Nederland Het vacantieseizoen loopt ten ein de. Door uitwisseling of anderszins zijn vele buitenlanders dit jaar te gast geweest bij Nederlandse fami lies. In vele gevallen werd een goede band gelegd. Het is tot deze Nederlandse gast heren, dat de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenver keer (A. N. V. V.), Parkstraat 38 te 's-Gravenhage zich wendt met het verzoek haar behulpzaam te willen zijn bij een enquête inzake grieven en wensen van algemene aard, wel ke zij van hun buitenlandse gasten met betrekking tot hun verblijf in Neoeiland mochten vernemen, ten einde hiermede door de desbetref fende instanties rekening te doen houden voor volgende jaren. Men wordt verzocht bij opgaven te vermelden indien bekend nationaliteit, beroep en leeftijd van de betrokken buitenlander; in ern stige gevallen zal opgave van diens naam en adres op prijs worden ge steld. De desbetreffende opgaven zullen als strikt vertrouwelijk worden be handeld. WAARSCHUWING TEGEN HET Sommige weinig scrupuleuze han delsfirma's in Nederland, waarvan de meeste zich gedurende de bezetting bezig hielden met de productie en verkoop van verschillende surroga ten, hebben dit jaar flinke winsten gemaakt met de verkoop van de zg. „Olina" in flessen, die uiterlijk een grote overeenkomst vertoonden met de voor de oorlog en thans weer te ruggekeerde bekende sla-olie flessen. Ook de „Olina" zelf. in wezen niet anders dan geel gekleurde gearoma tiseerde paraffine, wekte de indruk zo niet zuivere sla-olie, dan toch een zeer goed surrogaat daarvan te zijn. Op het etiket der fles, die voor 2.75 in de detailhandel verkrijgbaar was, stond vermeld, dat de inhoud een laxeermiddel was, dat echter „op sla kon worden ingenomen." Op deze wijze meenden de fabrikanten zich niet aan overtreding van enige wet schuldig te maken. Niettemin greep naar bekend enige maanden geleden de keurings dienst voor waren in. Grote partijen van de „Olina" werden in beslag ge nomen. De justitie zal thans moeten uitmaken of de fabrikanten al dan niet gestraft kunnen en dienen te worden. Intussen hebben enkele hunner een nieuwe vinding gedaan, waarvan de laatste tijd talloze cafetaria's, restau rants, visbakkerijen, broodbakkerijen, kruideniers, drogisten, maar boven dien ook 't publiek de dupe zijn ge worden. Ditmaal brachten zij onge kleurde vloeibare parafinne in de handel, geleverd in vaten. Handels reizigers bezochten de bovengenoem de bakkerijen en restaurateurs, toon den hun kleine monsters van de pa rafinne en merkten daarbij voorzich tig op: „het wordt vaak gebruikt als bak-olie, zodat niemand hun later kon verwijten, dat zij het als echte bak olie hadden verkocht. Inderdaad is het mogelijk de parafinne voor bak- doeleinden te gebruiken, al verspreid deze t'jdens het bakken een sterk rie kende blauwe walm. De keurings dienst voor waren waarschuwt echter ten sterkste tegen deze bak-methode, omdat parafinne, wegens het totaal ontbreken van voedingswaarde, als voedingsmiddel ten ene male ondeug delijk is. Bovendien behoudt de pa raffine ook na 't bakken zijn laxeren de werking en tenslotte is gebleken, dat zich bij sommige gebruikers van in deze paraffine gebakken vis ziek teverschijnselen der maag voordeden. Intussen heeft de keuringsdienst, naar de directeur ir. J. Straub mede deelt, bij talloze restaurateurs en winkeliers hoeveelheden van deze paraffine in beslag genomen, wan neer zonneklaar bleek, dat ze voor bak-doeleinden werd aangewend. Ge bleken is, dat sommige bakkers er hun broodplaten mee insmeerden en dat koks in restaurants ze voor het bakken van voor diners klaar te ma ken gerechten gebruikten. Dit ii vooral verwerpelijk, omdat bijv. de vis, die na in echte sla-olie gebakken te zijn in calorie-waarde verdubbeld is, in voedingswaarde in het geheel niet vooruitgaat bij het bakken in de paraffine. Zo werden sommige overi gens bona-fide zaken- de dupe van deze geraffineerde handels-truc. Men hoopt thans dit kwaad spoe dig de kop in te drukken, enerzijds door de detailhandel duidelijk te waarschuwen, anderzijds door een wettelijk verbod van koop en ver koop van vloeibare paraffine voor drogisten en ondernemingen, welke in nood- of nevenbedrijf levensmid delen vervaardigen of verhandelen. Slechts technische handelsfirma's en apothekers zijn ingevolge een hier onder uit de staatscourant van 7 Aug. overgenomen wijziging der smeer oliebeschikking 1940 voortaan nog gerechtigd „blanke en kunstmatig ge kleurde smeeroliën" te verhandelen: „De directeur van het Rijksbureau voor aardolieproducten maakt be kend, dat hij, op grond van artikel 10 van de uineeroliebeschikking 1940 no. 1, punt 2 van zijn bekendmaking van 2 Mei 1947, no 29235, tot uitvoering van genoemde beschikking als volgt wijzigt: „Algemene dispensatie verleent van de verboden, gesteld in de art, 2, 3, 4 en 5 van genoemde beschikking, be halve voor zover betreft hec kopen en ontvangen, onderscheidenlijk het verkopen en afleveren, van blanke en kunstmatig gekleurde smeeroliën door resp. aan drogisten en onderne mingen, welke in hoofd- of nevenbe- drijfs levensmiddelen vervaardigen of verhandelen." Opnieuw bonnen voor fietsbanden Van 16 Augustus t/m 30 Septem ber a.s. is op de bonnen C 27 en C 28 van de inschrijvingsbewijzen voor vervanging van fietsbanden B I 607 resp. B I 608 een toerbuitenband ver krijgbaar. Voor het kopen van een binnen band is gedurende dit tijdvak geldig bon D 39 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden B I 606. De banden kunnen recht streeks op de bovengenoemde bon nen betrokken worden. Inwisseling tegen een bandenbon bij de distribu tiedienst is niet nodig. SIGARETTEN EN TABAK BONVRIJ? Reeds enige malen is van niet- ambtelijke zijde verklaard, dat siga retten en tabak van de bon gaan. Even zo vaak volgde een tegenspraak van het dept. van Economische Za ken. Dezer dagen vernam de „Nieu we Courant" uit handelskringen ech ter wederom, dat alles er op wees, dat de opheffing van de distributie van tabak en sigaretten, althans voor het publiek, aanstaande zou zijn. Als datum noemde men eind September ZOETSTOF VRIJ VAN DISTRIBUTIE. De directeur van het Rijksbureau voor Chemische producten maakt be kend, dat ingaande 1 September 1947 zoetstoffen (waaronder worden ver staan alle synthetische producten, welke vanwege hun zoetende wer king in voedings- en genotmiddelen kunnen worden gebruikt) zonder zijn vergunning kunnen worden gekocht en verkocht. Aangezien zoetstoffen ook in het buitenland gewilde arti kelen'zijn en bij de export daarvan belangrijke deviezenwinsten kunnen worden geboekt, blijft de voorzie ning van de binnenlandse markt on dergeschikt aan de export. Een be langrijke verruiming van de binnen landse markt valt dan ook niet te verwachten. Vast en zeker/' KAMSTEEG's Autom. Bedr. N.V. OEGSTGEEST BRANDSTOFFEN VOOR CENTRA LE VERWARMING IN WONINGEN. Voor woningen, waar wel een cen trale verwarming doch geen schoor steenaansluiting aanwezig is kan een toeslag vaste brandstof of huisbrand olie worden verstrekt. Het daartoe nodige formulier dient bij het be trokken toewijzingskantoor van het Rijkskolenbureau te worden aange vraagd en voor 1 September a.s. te zijn ingezonden. Voor de adressen van deze kantoren wende men zich tot de brandstoffenhandel of de plaatselijke distributiedienst. Voor woningen met centrale ver warming door oliestook in welke wel een schoorsteen aansluiting aan wezig is, zal uitsluitend olie kunnen worden toegewezen, indien de instal latie reeds op 1 October 1946 bedrijfs klaar was. Zo men van deze gele genheid gebruik wenst te maken, dient men de distributiedienst te verzoeken om een verklaring, dat geen brandstoffenkaart is uitgereikt. Op deze verklaring verstrekt het rijksbureau voor aardolieproducten in Den Haag een vergunning voor het betrekken van zeshonderd liter huisbrandolie. EXTRA TEXTIELTOEWIJZING BIJ DEMOBILISATIE. Naar wij vernemen komen dienst plichtigen beneden de rang van adju dant-onderofficier, c.p.: vaandrig of kornet, voor zover zij tenminste zes maanden werkelijke dienst verricht hebben, bij groot-verlof in aanmer king voor een extra-textieltoewijzing. GEEN FOTO'S VAN LEDEN DER KON. FAMILIE TIJDENS HUN VACANTIE. Het bestuur van de Ned. ver. van fotojournalisten heeft besloten tot de fotopers het verzoek te richten, om van de leden der Kon. Familie tijdens hun vacantie geen foto's te maken. Het bestuur doet een beroep op de amateurs zich eveneens van fotogra feren te onthouden. RIJWIELTREINEN OP 17 en 18 AUGUSTUS. In aansluiting op het bericht over speciale rijwieitreinen in de maand Augustus, kan thans worden mede gedeeld, dat ook op Zondag 17 en Maandag 18 Augustus- speciale rij wieitreinen zullen rijden. Op die da gen zal het uitgesloten zijn om rij wielen te vervoeren met treinen naar keuze van de reiziger over afstan den van meer dan 40 km. ONS LAND TELT V/2 MILLIOEN KIPPEN. Dit jaar werden 90 millioen eieren uitgevoerd. Dezer dagen kwam de Nederl. Pluimvee Federatie, in algemene ver gadering te Utrecht bijeen. De heer Koning herinnerde eraan, dat de kippenstapel, die volgens de officiële cijfers in 1945 circa 3 mil lioen dieren telde, is uitgegroeid tot een grootte van 7J^ millioen dieren. De heer ir. J. G. Tukker, inspecteur van de Landbouw, hielde een causerie over verschillende onderwerpen de pluimveehouderij betreffende. Hij be gon met enkele cijfers te noemen be treffende de export van eieren, waar uit bleek, dat werden uitgevoerd in: 1933 700 millioen eieren, 1939 1377 millioen, waarvan naar Engeland 895 millioen en naar Duitsland 408 miL lioen. In 1946 bedroeg de export 10 mil lioen eieren. De totale uitvoer van 1 Jan. t.m. 31 Juli 1947 bedroeg circa 90 millioen eieren, terwijl bovendien in de koel huizen ongeveer 60 millioen eieren zijn opgeslagen, die volgens ir. Tuk ker ook wel grotendeels voor de ex port bestemd zouden worden. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 52) „En sinds wanneer ben jij tot die verrassende ontdekking gekomen, Arabella?" zei de oude Ames, met een beetje ironie. „Niet eerder dan vanmorgen, dat wil ik graag bekennen," zei Arabel la, die onder deze aanval haar zeker heid weer voelde verminderen. Doch spoedig had ze zich hersteld en met haar echte vechtlust, voegde ze er aan toe: „Sinds ik uit zijn eigen mond (hoorde, dat hij naar het front ging vertrekken." „Ha, ha," lachte haar vader opge wekt en zijn dochter vreesde heel even dat de schok te ernstig was ge weest. Dat betekent dus zoveel, als- dat jij sentimenteel verliefd op dat ventje bent geworden, omdat je vreest, dat 'hij je voorgoed zal ont snappen. Dat wil helemaal niet zeg gen, dat je werkelijk een grote liefde voor hem hebt. Arabella," voegde hij er veelbetekenend aan toe. „Dat gaat wel weer over.'. „Dat zal nooit over gaan," zei Ara bella met een heroische poging om stand te houden in de grote zaak van haar leven. ,„Dat wens ik niet en dat ben ik ook niet van plan. Be héb nu eenmaal hét vaste besluit ge- nomen,om bij Sidney te blijven, zo als jij er niet aan denken zou om van koffiegrossier te veranderen, als je eenmaal vast en zeker weet, dat hij het beste artikel levert. Ik houd het bij Sidney en ik zal een heel goede vrouw voor hem worden, daar kan hij op aan. Ik zal nu geduldig wach ten totdat hij daarginds aan het front zijn plicht gedaan zal hebben. Dan trouwen we zo spoedig mogelijk. Ik zie niet in waarom we de zaak nog moeten uitstellen. Ik houd van hem. Hij houdt al jaren van mij. Dat is voldoende zou ik zeggen om een goed huwelijk aan te gaan." „En het geld?" begon de zakenman. „Vader had jij zoveel toen je met moeder een huisje bent binnenge lopen om er samen, gelukkig te le ven," vroeg Arabella in een won derlijke scherpzinnige aanval op het blije verleden van haar vader. „Zijn jullie dan zo ongelukkig ge weest, omdat jij geen kroontje en zü geen gouden lepels mee bracht?" De oude Ames keek zijn dochter dankbaar aan. Het deed hem goed, dat zij ten slotte haar eigen vader kwam bestoken met zijn eigen ge zonde en idealistische opvattingen van het huwelijksleven. In zijn ge dachten kwamen ze voorbij al die blije jaren van werken en bemin nen als een stoet lachendé bruid1- jes. Zijn dochter had dus iets van haar moeder die zelfde rechtscha penheid,, diezelfde moed om het le ven in zijn eenvoudige strakke schoonheid te bezien. Nog even waag de hij een uitval rechts. „Er is nog een kans, dat je voor die tijd van gedachten veranderd! zult zijn, Bella, ofsohoon ik het in je prijs, dat je de 'herinnering aan je goede moeder op zo passende wijze hebt weten op te roepen. Dat heeft hét hart van je oude vader al heel wat milder gestemd, al heb je me aan de andere kant heel diep gewond, met je keuze. Kind, kind, om van een echte adellijke vrijer af te dalen naar een. Hij zou zo nog enkele uren hebben doorgezeurd en Arabella zou natuur lijk onverminderd nieuwe argumen ten hebben aangevoerd om het enig noodzakelijke vqn deze beslissing waar te maken en beiden zoudien daar per slot van rekening heel wei nig mee zijn opgeschoten, ware er in eens uit de meest onverwachte hoek geen onderbreking gevolgd. Want, toen op een gegeven ogenblik de ze nuwen van de oude Ames een span ning bereikten die in een driftige scheidbui dreigde te ontaarden. Ara bella vast besloten was al haar ka nonnen in het veld te brengen om deze aanval in alle hardnekkigheid te weerstaan, kwam de winkelbe diende met het witte voorschot, na dat hij driemaal te vergeefs door een nijdig kloppen aandacht voor zijn persoon had gevraagd, de kamer bin nen. Ames keek hem onredelijk nij dig aan en beet hem toe: „Wat doe jij hier? Is de ham al ge sneden?" „Ja patroon." „Zo! Enne, heb je de koffie nage wogen? Nee natuurlijk!" „Ja, patroon." „Hun. Maar die meelzakken staan natuurlijk nog altijd in de winkel,, die. „Ik heb ze op het magazijn ge bracht, patroon." „Hm,nou ja dat geeft jou nog geen recht om zo brutaal in mijn salon binnen te dringen." „Ik heb driemaal geklopt patroon." „Ja, ja, da't kennen we. Dat werk volk wordt met de dag brutaler. Re spect. ho maar! Waarom ga jij eigenlijk ook niet naar het front?" „Dan zouden er geen mannen over blijven om...." „Lafbek. Als alle mannon zo rede neerden, werd Engeland doodgetrapt. Kijk eens naar ce jonge Sharpe, je weet wel, die kwieke handelsreiziger var. Tomayne's Tinned Tongues „Ik ken ham wel, patroon. U heat me gisteren nog gezegd dat ik voor taan altijd moe„i zeggen, dat u voor zijn rommel niet meer te spreken was." „Heb jij dat gezegd, vader," vloog Arabella overeind. „Rommel! Tomay- nes Tinned Tongues in zes soorten en variaties, rommel!" „Bella, maak je niet ongerust. Het is rommel, maar dat neemt niet weg, dat Sidney een handige jonge is die me telkens opnieuw komt vergeven met dat spul. En zoals de vooruit zichten nu zijn, ziet het er wel naar uit, dat ikWat doe je hier nog altijd, luilak," vloog hij ineens tegen de onschuldige bediende op, „Wat heb jij met mijn familieaangelegen heden uit te staan." „Patroon, de tuinjongen van „De Schuur". Wat is er met de tuinjongen van „De Schuur"? vroeg de oude Ames plot seling belangstellend. Arabella draai de zenuwachtig aan het kleedje op het pianokrukje, totdat het tenslotte op de grond gleed. Toen kreeg ze een diepe kleur, maar dat kwam natuur lijk van het bukken. „De tuinjongen van „De Schuur" kwam daareven in de winkel met deze brief." Enigszins aarzelend: hield de winkelbediende het prach tige omslag met het adellijke kroontje in paarse opdruk in de richting van zijn vertoornde patroon. Deze nam hem met nog bevende handen aan en stuurde hem met een: „Dat had je ook wel eens eerder kunnen zeggen, schaapskop," de deur uit. De winkelbediende ondernam zijn terugtocht naar de winkel en medi teerde over de onrechtvaardigheid van het menselijk oordeel. Tevens overwoog hij, of het niet wenselijker zou zijn, Sidney Sharpe gezelschap te gaan houden aan het front. Ondertussen scheurden zenuwach tige vingere een dun randje van het prachtige postpapier. ,,'t Is toch eigenlijk zonde, om zulk prachtig papier te gebruiken. Het moet immers toch direct weer wor den verscheurd!" zuchtte de oude Ames. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3