1 Op korte golf f Het 40-jarig priesterfeest van Pastoor E. B. Derksen Het zilveren priesterfeest van pastoor C. Honout Het gouden priesterfeest van pastoor G. Onel ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Mijnrampen in Engeland en V.S. Vele slachtoffers Gisteravond omstreeks 7 uur deed zich een explosie voor in de Engelse steenkolenmijn „William" in White haven (Cumberland), de oudste on derzeese mijn van Engeland. Men vreest, dat 118 mijnwerkers door deze ontploffing zijn ingesloten. Ruim een uur later had men volgens Reuter nog geen contact met de slachtoffers, ofschoon onmiddellijk reddingsploe gen waren afgedaald. In de grootste mijnschacht ter we reld, die van de mijn Orion in de Amerikaanse staat Illinois, heeft zich een ontploffing voorgedaan, waardoor 87 mijnwerkers van de buitenwereld zijn afgesloten. Het aantal slachtoffers is nog'niet bekend. Een maand gele den heeft-een dergelijke ramp in de zelfde streek aan 27 mijnwerkers het leven gekost. Te Neurenberg is de beschuldiging voorgelegd tegen twaalf leidende ver tegenwoordigers van de wapenfabrie ken van Krupp in het Ruhrgebied. De beklaagden worden beschuldigd van het maken van plannen voor en het voeren van agressie-oorlogen, plundering en stelen van bezittingen in door de Duitsers bezette landen, het in dienst nemen van buitenland se arbeidskrachten, het gebruik ma ken van krijgsgevangenen en van an_ dere oorlogsmisdaden. Zij worden er tevens van beschuldigd Hitier te heb ben geholpen op zijn weg van mis daden, door de productie der fabrie ken te verhogen, waardoor zij gewel dige winsten, in honderden millioe- nen marken lopend, in hun zak sta ken. De beschuldigden roofden o.m. uit België en Nederland bezittingen weg. Zij worden tenslotte beschul digd van moord, uitroeiing, foltering en andermoennseeem uAcV en andere onmenselijke daden tegen over mannen, vrouwen en kinderen ir. de bezette gebieden en tegen krijgsgevangenen en gevangenen van concentratiekampen. 5000000000000000000000000000000000 2 o oooooooooooooooooooooooooooooooooo BINNENLAND. De totale productie van de Ne- derl. mijnen bedroeg in Juli '47 891.434 ton, in Juli '46 829.434 ton. De Lourdes-film „Het Lied van Bernadette" zal binnenkort in ons land in roulatie worden gebracht. De Mentana-tentoonstelling in het Nederlands zouaven-museum te Gudenbosch zal plechtig geopend worden door de Pauselijke internun tius mgr. Paolo Giobbe, terwijl mi nister-president dr.'Beel, mgr. Petrus Hopmans, bisschop van Breda, en lui tenant-generaal baron van Voorst tot Voorts eveneens aanwezig zul len zijn. Van 18 Aug. tot 8 Sept. blijft de tentoonstelling voor het publiek geopend. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van s Hertogenbosch, zal voor het gebrui kelijk bezoek ,.ad limina" aan Z. H. de Paus van 15 tot 30 October naar Rome gaan. De R.K. H.B.S. voor Zeeuws- West-Vlaanderen zal voorlopig wor den ondergebracht in het gemeente huis te IJzendijke, daar de gemeente Schoondijke niet bereid is, mede te werken. Begonnen wordt met 48 leer lingen. Een man, die verslaafd was aan verdovende middelen en deze onder valse voorwendsels wist los te krij gen, is te Haarlem door de politie naar een ziekenhuis gebracht. Bij zijn ar restatie bleek de 32-jarige man ver doofd te zijn. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat ter voldoening van vrijwillige belasting in de maand Juli ten behoeve van 's Rijks schatkist een bedrag van 39.405.73 aan gewetens- geld is ontvangen. In het Kurhaus te Scheveningen is een gave van het hotélrestaurant- en cafébedrijf overhandigd aan de Stichting 19401945, het centraal bu reau van de NIWIN en het Neder landse sanatorium te Davos. Deze gift bestond uit een bedrag van 24.000, bijeengebracht ter gelegenheid van de geboorte van prinses Marijke. Twee jongetjes te Delft speelden met ongebluste kalk. De een begon zijn speelgenoot, een achtjarige knaap, met de witte substantie in te wrijven. De gevolgen waren ernstig. Vermoedelijk zal hij een oog moeten missen. De 47-jarige koetsier W. Elde- ring uit Enschede is onder zijn eigen rijtuig terecht gekomen en gedood. In het Nijverheidsatelier „Flora" te Groningen, heeft een felle uitslaan de brand gewoed. Een partij cellulose rijwielhandvaten, ter waarde van 10.000, ging verloren. De 77-jarige W. K. te Amster dam is bij het oversteken van de Overtoom tegen een tram opgelopen. Hij is aan zijn verwondingen bezwe ken. De Zy2-jarige Gerard Brarids te Amsterdam is te water geraakt verdronken. Met ingang van 12 September ?.s. zullen de theeprijzen worden ver- hQogd. De consumentenprijzen zullen variëren van ƒ2.703.70 per pond. Aan het P.T.T.-personeel zal, naar verluidt, volgende week de 2 pet. worden uitgekeerd. Een centrale zweefvliegtuig- school zal binnenkort te Arnhem wor den opgericht. De havenstaking te Zaandam is geëindigd. De eisen van de arbeiders zijn ingewilligd. De Zaandamse Czaar-Peterfees- ten zijn gisteravond geopend met de vertoning van een Czaar-Peterfilm. OUD-APE VIERDE: DONDERDAGAVOND. De vlaggen wapperden. De omgeving van de kerk was schitterend versierd. Wimpels, erepoort en een keurcol- lectie bloemen. Oud-Ade was op z'n best. Daar naderde een onafzienbare feeststoet bestaande uit talrijke ruiters, geel-wit-gesjerpt, op vurige paar den, dan de congregatiemeisjes op versierde rijwielen en getooid met vlaggetjes in de pauselijke kleuren. In auto's volgde het Oranjecomité, dan stram in de houding, maar met blijde gezichten de land- en zeever kenners, de gidsen, 'n keurige stoet bruidjes en dan in open" landauers de jubilerende herder met assisterende geestelijken en een delegatie van. het feestcomité. Bij de kerk aangekomen zong de hele parochie de jubilaris een welkomstlied toe. De voorzitter van het feestcomité, bracht een feestrede uit. Hij huldigde de jubilaris als priester, herder en voorzitter van het Kerkbestuur. De jubilaris bracht hartelijk dank aan allen, die hem deze onvergetelij ke ontvangst bereid hadden en ver zocht de parochianen zich door gebec voor te bereiden voor de schone feestdag van morgen, de Mariadag bij uitstek. Onder het zingen van een plechtig Veni Creator werd de jubilaris het fijn versierde kerkgebouw binnenge leid. Pastoor werd geassisteerd door de eerwaarde frater C. v. d. Poel O.S.Sp. als 1ste pluvialist en de wel eerwaarde heer J. Krol^ neomyst var het bisdom als 2de pluvialist. Cere- moniarius was de weleerw. pater Marcellus, Passionist en neef van de jubilaris. De Vespers werden gezon gen door de Schola van het Theolo- gicum te Warmond o.l.v. de eerw. heer Chr. Wüst. Na de Vespers konden de jubilaris en de parochianen genieten van de buitengewone feestverlichting aan bracht voor de kerk. pastorie en in de tuin. Vrijdagmorgen. Plechtige H. Mis. Bruidjes. Schola en priesters leidden de jubilaris het kerkgebouw binnen. De jubilaris werd thans geassisteerd door pater Marcellus als presbyter assistens, door frater C. v. d. Poel en de eerw. heer J. Krol resp. als dia ken en subdiaken en door de eerw. heer P. Mussert uit Warmond als ce- remoniarius. De wisselende gezan gen werden gezongen door de War- mondse Schola, terwijl het parochiële zangkoor zijn goede naam hooghield met de uitvoering van een 4 stemmige Mis van Wiltbergen. Pater Marcellus, Passionist, hield de feestpredicatie met als tekst: „La- HILLEGOM 40-jarig priesterfeest van pastoor B. F. Kosters Het 40-jarig priesterschap van Pastoor B. F. Kosters van St. Mar- tinus is met grote luister gevierd. Donderdagavond werd Pastoor in gehaald vanaf Weerestein door gid sen, verkenners, jeugdleden van Concordia, de muziekver. Crescendo en het Feestcomité. Honderd bruid jes wachtten de jubilaris en waren opgesteld in het middenschip der door fa Ludwig Co rijk versierde kerk. Nadat kapelaan Verheul het welkom had toegeroepen volgde 'n kort Lof en een door een parochiaan vervaardigd feestlied. Vrijdag te 9 uur Plechtige Dank mis voor de parochie met intocht. Hierbij assisteerden de kapelaans Koning en Gottelier, oud-kapelaans der parochie, een der zeereerw. heren Groot, de beide kapelaans Loerakker, allen zoons der parochie. Op het priesterkoor hadden plaats genomen Mgr. B. van Leeuwen van St. J«seph en dr. A. Goemans O.F. M., zoon der parochie. Het zangkoor voerde uit de 4- stemmige a Cappella-mis van G. B. Casali. De gehele parochie commu niceerde onder de plechtige H. Mie, terwijl het koor onder die uitreiking uitvoerde o Rex Admirabilis van Palestrina en aan Adore te. Na de Mis het Ave Maria van Fr. Witt. De feestpredicatie werd gehouden door pater J. Jonckbloedt, Redemp torist, die tot tekst gekozen had: „Gaat ook gij in mijn wijngaard". Tussen 1 en 2 uur had de offi ciële huldiging plaats en het aan bieden van cadeaux. Hierbij werd namens de parochie gesproken door de heer P. Schellekens, namens het Kerkbestuur door de heer Nic. Stok man en namens de verenigingen door weth. W. F. van Dam. Van 23 was er een druk bezoch te receptie en te 4 uur een plechtig Danklof met een Te Deum van H. Andriessen. Heden werd te 8 uur een Plech tige H. Mis met assistentie gecele breerd met Alg. H. Communie van de jeugd verkenners, gidsen, congre gaties. Concordia, K.A.J., K.J.M.V. en J.V.G.. terwijl om 10 uur een jeugdhulde plaats vond. Zondag, Maandag en Dinsdag worden 3 feestavonden gehouden, waarbij het Katholiek Cultureel Centrum o.m. opvoert „het Ade laarsjong" van Edm. Rostand. BUITENLAND. Te Tandjok Priok heeft een zwa re brand gewoed in het olie-depot van de Shell. Het vuur is inmiddels ge blust. De schade schijnt geringer te zijn dan men aanvankelijk dacht. Met tanks, verkenningsvliegtui gen en bulldozers hébben Ameri kaanse militairen Vrijdag een bos brandl bedwongen, die een Zuidelijke voorstad van Neurenberg in de as dreigde te leggen. In Rome is het ontzettend heet. Acht personen zyn door de hitte overleden, terwijl verscheidene krankzinnig zijn geworden. De hoog ste temperatuur werd te Faenza waargenomen, nl. 107 gr. Fahrenheit. De berichten, volgens welke de leverantie van electrische energie uit Duitschland aan België gestaakt zou worden, blijken onjuist te zijn. ten wij ons allen in de Heer verheu gen, nu wij het feest vieren van deze dag." Het feest van onze Moeder Ma ria en het feest van onze herder, die steedis zijn priesterleven stelde onder de bescherming van de H. Maaëd. De pater weidde uit over de drievoudige betekenis van het feest. Het zalig af sterven van Maria, de Hemelopne ming en de kroning in de hemel en paste dit toe op de jubilaris, die hij eens zag tronen temidden van zijn geestelijke kinderen. De pater ein digde met het verzoek: Gratias aga- mus Domino Deo nostro, laten wij met de priester in dit offer God dan ken voor alles wat de priester als middelaar gewrocht heeft in de zie len der parochianen. Onder de H. Mis naderden weer zeer velen tot de H. Tafel; tijdens het communiceren zong Jan van Dijk uit Leiden het mooie „Ave Maria" van Hubert Cuypers voor sopraanstem, terwijl de Schola na de H. Mis nog een motet van Palestrina ten gehore bracht. Velen kwamen gedurende de dag pastoor gelukwensen. Zo merkten we o.a. op deken Homulle uit Leiden en deken Nieuwenhuizen uit Alphen a. d. Rijn, pastoor Th. Beukers uit Lei den, die als oud-voorzitter der St. Gregoriusvereniging en als oud leraar in de Kerkmuziek aan het Groot Seminarie nog een speciale zanghulde ontving van de Warmond- se Schola in de vorm van het welbe kende „Gaudeamus igitur", pastoor Kwakman uit Rijpwetering, de Z.H. pastoors van Leimuiden en Noorden, de burgemeesters van Alkemade en Warmond, benevens de oud-burge meester van Alkemade. thans burge meester van Schiedam, de heer Peek, en vele andere heren geestelijken en leken en nagenoeg alle parochianen 's Middags plechtige Vespers. Daar na recipieerde de jubilaris in de tuin. De gehele parochie, vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten compli menteerden hun herder, blijde zang weerklonk en tenslotte bood de eerw. heer C. v. d. Poel met een gloedvolle rede het feestgeschenk aan namens de hele parochie. Naast de vele gees telijke gaven een stoffelijk blijk van waardering in gemunt zilver. Waar lijk het ontbrak de jubilaris niet aan belangstelling. 's Avonds in de feestelijk verlichte tuin bijeenkomst van vele parochia nen als gast van de jubilaris. Schone muziek weerklonk. We genoten van volksdansjes, vrolijke samenzang. Kortom een leuke bonte avond in de toverachtig verlichte tuin. 'n Blij slot van een schoon en voor de jubilaris onvergetelijk feest AARLANDERVEEN VIERDE: TOUT ARLEVEEN WAS OP DE BEEN, Donderdagavond, om de in tocht gade te slaan van pater Honout, van de Congregatie der H. Familie, die zijn zilveren priesterschap in het dorp van zijn geboorte zou vieren. „Ze komen" liep de mare vanaf de Ziende, de parochie grens, voort naar het dorp en daar kwamen ze in een aureool van schetterende en trompetterende fanfares en op de maat van de muziek dansende paarden. Vóórop reed een vaandrig met een wit en geel gestreepte vlag, geflan keerd door in groen en rood fluweel gestoken herauten, wier paarden doorgaans dwars op de weg stonden, en iedereen deden terugdeinzen, zo dat de stoet vrij kon passeren. Deze stoet bestond uit een detachement ruiters lang zo veel niet als an ders gesierd met pauselijke sjer pen en mutsen; dan de kwiek-mar- cherende verkenners en welpen dan de K.A.J. die het in aantal nog bij de ruiters aflegde dan (Je mu~ ziekvereniging „Door samenwerking sterk", welke deze zinspreuk vrolijk verklankte; dan de hupse schare gid sen, en korfbalclub S.N.A. en de le den der Maria-congregatie, die van de jongelingschap veel bekijks had den, en daarna in een rij gesloten auto's de jubilaris met de pastoor en de mede-jubilerende familieleden. De feesteling had een bloemruiker bij zich, waar hij aan de Ziende mee vereerd was door een drietal nicht jes: Vork: Arda, Lina en Nelly. Overal langs de weg war^n vlag gen uitgestoken en voor no. 33, het ouderlijk huis van pater Honout, stond een aardige ere-boog, met bloemen, linten en gekleurde elec trische peertjes. Dat zal 's avonds wel een succes zijn geweest. Daar de klokken versmolten zijn ten gerieve van de verdediging van het Nationaal-Socialisme, moest de muziek het vanaf de Ziendë tot aan de kerk alleen opknappen. Moe-ge- blazen kwamen ze voor de zwijgende tempel aan, welke, al kon zij dan niets zeggen, toch bizonder feestelijk deed met een statige erepoort, een eendaagse haag .van coniferen en op gewekt-kringelende wimpels. De gehele stoet stelde zich vanaf het hek tot de pastorie op als een parade, waarbij zich ook een grote groep in 't wit geklede krulle-kopjes voegden, die met palm-blaren wuif- Bij het binnentreden van de pasto rie werden pater Honout opnieuw bloemen aangeboden, door zijn nicht je Nelly Honout. Bekleed met de priesterlijke para menten kwamen de jubilaris en de beide assistenten, pater Willibrord, Passionist, en kap. C. Kempen door de voortuin de kerk in, voorafgegaan door misdienaars en bruidjes, door de familie, en door de pastoor, zeereerw. heer Jac. Omtzigt, father 'C. v. d. Berg, van de Congregatie van Mill Hill, pater B. Rozestraten o.f.m. .uit Ven ray en pater L. Roze straten O.E.S.A. uit Witmarsum. Door de verzamelde menigte werd een welkomstlied gezongen, waarna de pastoor een kort woord van be groeting en gelukwens sprak. Het altaar was getooid met een sluier van witte bloemen, en werd overhuifd door een linten-kroon, welke uit het gewelf afhing. Aan dit feestelijke altaar heeft de jubilaris gisteren het H. Misoffer op. gedragen, daarbij geassisteerd door de pastoor als presbyter assistens, de beide paters Rozestraten als diaken en sub-diaken en de eerw. heer H. van 't Hart, een neef van de jubila ris, als ceremoniarius. Het zangkoor voerde uit de Mis ter ere van de Engelen, van Jan Nieland. Het koor, dat onder de toe gewijde leiding staat van de heer Jac. Rozestraten Sr., is niet groot, maar kan zich met andere koren in de omgeving gerust meten. Het voerde de „drie-stemmige Nieland" heel devoot uit, waarbij het op het orgel zeer gelukkig begeleid werd door de heer Jac. Rozestraten Jr. De feestpredicatie werd gehouden door de pastoor, die uitging van de tekst: „Laat men ons beschouwen als dienaars van Christus en beheerders van Gods geheimenissen. Van de be heerders nu wordt slechts gevorderd, dat zij trouw worden bevonden" van Paul us aan de Korinthiërs, vers i en 2. Hoewel het zowel voor de jubilaris als voor de parochie een buitenge wone vreugde was, dat dit jubileum hier werd gevierd, wilde pastoor de eenvoud en bescheidenheid van de feesteling niet kwetsen met ellen lange woorden van lof. Het is een jubileum van trouwe dienst Voor de Heer, en dat is alle dank waard. Misschien is de bedoeling van pater Honout een andere geweest, en had hij over de zeeën willen trekken om daar het Christendom te prediken, maar zijn overheid heeft anders be schikt. Hy is als een missionaris door zijn eigen land gegaan. Ook hier kwam hij heel graag en ook wij ontvingen hem altijd met de groot ste vreugde. Hij heeft zijn dienst werk als dienaar van Christus ver richt met blijheid, toewijding en yver en altijd met diezelfde spontaneïteit, welke wij van hem kennen in het gewone leven. Daarbij is hij ge steund en gesterkt door de genade Gods, want het priester-zijn is een leven van strijd en moeilijkheden. Het is een leven rijk aan werk, maar ook rijk aan verdienste als de die naar van Christus „trouw wordt be vonden". Daarom wekte de predi kant op tot gebed voor de priesters, wekte hij de gelovigen van zijn echt door-endoor Roomse parochie op trouw te blijven aan het geloof van de patroon-heiligen, St. Petrus en Paulus en dezelfde moed en stand vastigheid als zij te tonen. Ten besluite der plechtigheid werd door het koor juichend het „Feest lied" van 01. Knoop aangeheven. Er kwamen zeer vele parochianen des middags op de receptie, waarna eën plechtig Lof werd gecelebreerd. De jubilaris werd geassisteerd door pater Willibrord en kapelaan Kem pen, terwyl nu de eerw. heer C. de Jong als ceremoniarius optrad. Pater Honout sprak in dit Lof een harte lijk dankwoord voor het hem berei de feest. De harmonie „Door Samenwerking Sterk" besloot de openbare feestvie ring met een muzikale middag in de tuin van de pastorie. HILLEGOM GEMEENTERAAD. De Raad vergaderde Donderdag middag te 2 uur. Voorstel tot aankoop van grond aan de Vosselaan. Dit be. treft hier 2.11.26 H.A. van de fa. P. Lommerse; koopsom ƒ37.775,60. Ver der mede aan de Vosselaan van de N.V. M. van Waveren Zonen 2,80 H.A.; koopsom 25.350. De terrei nen worden gebruikt voor woning bouw en voetbalvelden. Na ampele discussies wordt 't voorstel met alg. st, aangenomeil. Voorstel tot aankoop van grond aan de Brouwerlaan. Dit terrein is groot pLm. V/i H.A., eige naars G. C. Vreeburg en M. C. Mee kers te Lisse; koopsom 1 per M2. De voorz. zegt, dat deze terreinen meest voor sportvelden zullen worden aan- gewend: tevens is deze grond aange wezen als omleiding vanlhet verkeer en daardoor van grote betekenis. Na dat de tekening is bezichtigd wordt het voorstel met alg. st. aangenomen. Voorstel inzake benoeming van een hoofdopzichter bij Openbare Werken. De voorz. bepleit de noodzakelijkheid. De heer Van Lierop vraagt, hoeveel bazen we bij O.W. krijgen; spr. wil als tot 'n hoofdopzichter wordt be sloten in de vacature alleen 'n te kenaar benoemen. De voorz. licht toe, dat opzichter-tekenaar praktischer is. De bedoeling is 'n Waterbouwkundi ge aan te stellen. De heer Van Lierop verwacht botsingen. De voorz. geeft toe, dat de leiding te wensen over laat. De héér v. d. Vegte hoopt op 'n betere samenwerking dan we tot nog toe gehad hebben. Na nog enig een tekst, ontleend aan de le Brief heen en weer gepraat wordt het voor stel met alg. st. aangenomen. De sala riëring wordt vastgesteld op ƒ3950 ƒ4700.Verzoek van de heer L. C. M. Koeken om eervol ontslag als op zichter-tekenaar bij O.W. Het eervol ontslag wordt met alg. st. verleend. De speeltuinv. Patrimonium krijgt van Volksherstel slechts 100 subsi die, vorig ƒ250. Gezien het sympa thiek streven der vereniging wordt met alg. st. besloten de aanvullende subsidie ad 150 te geven. De voorz. deelt nog mee, dat toe gestaan is de presentiegelden der Raadsleden te verhogen van 3 op 4. Fietsen gestolen. Een tweetal rijwielen, dat achter huizen in de Meerstraat en in de Vossenlaan was neergezet, is gestolen. ROELOFARENDSVEEN VIERDE Nadat Donderdagavond de R.K. Muziekvereniging „Liefde voor Har monie" de festiviteiten had geopend met een concert op het veiling terrein, waardoor de gehele parochie al enigszins in feeststemming was gekomen, werden tevens de laatste werkzaamheden verricht in en naby de kerk om Gods Huis tot een feesthuis te maken. In de morgen van 15 Augustus gingen alle parochianen in de stille H. Missen ter H. Tafel om met een algemene H. Communie Gods zegen over hun herder af te smeken. Vanaf de hemel zond een stralende zon haar gouden stralen naar beneden. Precies 10 uur kwam de jubilaris uit de pastorie, voorafgegaan door koorknapen, door de familieleden van de jubilaris, door een groot getal geestelijken, bestaande uit oud-ka pelaans en zonen der parochie, en een stoet van in feesttooi geklede bruidjes. Vanaf de pastorie tot aan de kerk hadden zich de gidsen en verkenners in twee rijen opgesteld, waartussen door de jubilaris ter kerke schreed. Bij het binnentreden der kerk zongen alle aanwezigen met het koor het voor deze gelegenheid door de heer Jac. v. Berkel vervaardigde welkomstlied, en klonk de jubilaris een treffend „welkom o Herder, in 't Huis onzes Heren" tegemoet. In de parochie wapperde van alle huizen de driekleur met pauselijke wimpel. Voor de kerk en pastorie was een prachtige versiering aangebracht met erepoorten en aan weerszijden van de straat troonde een grootse vlag- gentooi. In de kerk werd iedereen getrof fen door de buitengewone prachtige versiering. In het midden der kerk hing bovenin een gouden lichtkroon, waaronder een baldakijn van vier grote pauselijke wimpels een grootse bloemenmand bevestigd was. Aan de zijkanten der ruimte was onder be schutting van palmen een stemmige versiering met witte gladiolen en gele en witte dahlia's. Het altaar toonde ons een bloemenzee van kost bare witte lelies, wederom onder beschutting van prachtige palmen. Op de communiebank een kunststuk van bloemenarrangement, uitgevoerd in witte anjers. Een woord van lof aan de uitvoerende commissieleden H. Loos Ant.z., H. Wesselman en P. Loos en H. Loos Pz., die deze stem mige versiering op zulk een kunst zinnige wijze uitgevoerd hebben. Nadat de jubilaris door een haag van bruidjes door het middenschip der kerk naar het altaar was geleid, zong het zangkóor het Veni Creator van Jos. Beltj ens voor 4-stemmig mannenkoor. Hierna begon de jubilaris zijn dankoffer aan God. Presbyter assi stens was de weleerw. heer H. van Kan als oudste oud-kapelaan der pa rochie, diaken de weleerw. heer Brouw, water van Mill Hill, neef van de jubilaris, subdiaken de wel eerw. heer G. v. d. Meer, kapelaan te Duivendrecht, als jongste geestelijke zoon der parochie; ceremoniarius was de weleerw. heer jhr. P. von Fi- senne, oud-kapelaan der parochie. In het priesterkoor hadden al de oud kapelaans en priester-zonen der pa rochie plaats genoen. Verder waren nog aanwezig de edelachtbare heren J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht en mr. J. W. Peek met echtgenote, resp. burgemeester van Alkemade en burgemeester van Schiedam (oud- burgemeester van Alkemade). Het zangkoor zong op verdienste lijke wijze onder leiding van de heer L. G. C. de Jong de missa in hono- rem Sanctae Trinitatis van Hub. Cuijpers. Het orgel werd bespeeld door de heren organisten J. v. Ber kel en Th. Hoogenboom. Na het Evangelie volgde de feest predikatie door de zeereerw. heer prof. B. Verbeem, leraar aan het se minarie. Hageveld en oud-kapelaan der parochie. Deze had tot tekst ge kozen de woorden van St. Paulus: „Iedere priester wordt uit de men sen genomen en ten bate van de mensen aangesteld in hun betrekkin gen tot God". De predikant schilder de hierin de hoge waarde van het priesterschap. De priester moet door het toedienen van de H. Sacramenten de hem toevertrouwde gelovigen vanaf de geboorte tot aan de dood leiden tot God. Dankbaar kunnen wij daarom zijn dat de goede oude tra ditie van het eren en hoogachten van de .priester in Roelofarendsveen nog altijd voortleeft. In een persoonlijk woord tot de jubilaris zeide spr. ge tracht te hebben de wens van pas toor te eerbiedigen n.l. niet aan hem, maar aan God alle eer,te geven. Maar toch willen alle kinderen van de parochie, alle vaders en moeders, steunpilaren van goede gezinnen, alle oude en bejaarden, en ook de jongens in Indië, die daar hun va derlandse plicht als goede soldaten van Christus volbrengen, u geluk wensen en God danken voor hun ju bilerende. pastoor. Zij verzoeken u daaronl in uw dankoffer voor hen tot God te bidden, opdat zij die aan uw geestelijke zorgen zijn toever trouwd voor het kwade bewaard mo gen blyven. Tijdens de offerande zong het zangkoor nog het Ave Maria van Fr. j Wit. Na de H. Mis zong het zangkoor I de cantate „Hulde aan het Priester- schap" van J. Haagh, C.ss.R., voor I 4-stemmig mannenkoor en soli. j Hierna werd de jubilaris in de zelfde volgorde als bij het binnentre den der kerk naar de St. Pancratius- zaal geleid voor het ontbijt. Tijdens het ontbijt arriveerde Mgr. Ammer- laan, vicaris-generaal van het bis dom Hharlem. DE HULDIGING. V' Van half een tot twee uur had de officiële huldiging plaats. Bij het binnenkomen in de speelzaal van de school der eerw. Zusters, werd ons oog wederom getroffen door de keu rige versiering, die ook hier was aan gebracht. Een zee van bloemen, alle met vaardige hand gesteld en ge rangschikt. Voor het podium waren de vele prachtige bloemenmanden van de diverse plaatselijke vereni gingen opgesteld. Bijzonder viel op de prachtige symbolische mand, in houdende druiven met ranken en korenaren (brood en wijn) welke door het plaatselijk Genootschap van de Stille Omgang, waarvan de jubi laris ere-president is, geschonken was. Toen de jubilaris de zaal betrad, zong het dameskoor van de Maria- Congregatie. onder leiding van mej. Wagenaar, het „Wij brengen blijde hulde". Nadat alle genodigden op de voor hen gereserveerde plaatsen hadden plaats genomen, sprak de heer W. A. van Harteveld als cere moniemeester van het hoofd-comité van huldiging het openingswoord uit. Het huidige feest, aldus de heer van Harteveld, is in overeenstemming met de waardigheid van de priester. Roelofarendsveen is bevoorrecht als enige in het Bisdom heden een gou den jubilaris in zijn midden te heb ben. Spr. prees de jubilaris om zijn ijver voor het zieleleven van zijn pa rochianen, en zijn goede zorg voor zieken en armen. De heer J. v. d. Meer Jr., als oud ste kerkmeester, memoreert alles wat pastoor vanaf zijn intrede in de parochie op 12 Nov. 1925 heeft gedaan en overhandigde het huldeblijk van de parochie, bestar ude uit een vol ledige geluidsinstallatie in de kerk en een couvert met grote inhoud. Spr. besloot met de wens, dat God de pastoor nog vele jaren voor de parochie zal behouden. De burgemeester van Alkemade. J. M. H. L. Hoynck van Papen drecht wenste de jubilaris na mens de gemeente geluk en deed voorlezing van een Kon. Besluit, inhoudende dat, het H. M. de Koningin heeft behaagd de jubilaris met ingang van 13 Aug. te benoemen tot Ridder in de orde van Oranje Nassau, waar na de burgemeester hem het or deteken op de borst spelde. Spontaan zongen allen het Wilhel mus ter ere van deze voor pastoor zo welverdiende onderscheiding. De weleerw. heer "kap, A. H. Schrama feliciteerde pastoor namens alle sociale verenigingen. Spr. deelt mede, dat van Z. H. de Paus Pius XII een felicitatie-telegram is binnenge komen, en ook dat mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, in een per soonlijk schrijven de jubilaris geluk gewenst heeft. Namens de godsdienstige vereni gingen feliciteerde de weleerw. heer kap. A. J. Hartog de jubilaris, met aanbieding van een velum en enige boekwerken van de jeugdver enigingen. Namens het parochiaal armbestuur werd pastoor nog geluk gewenst door de héér Jac. de Jong en door de heer M. v. d. Akker, hoofd der R.K. School te Nieuwe- Wetering, namens het onderwijs in de parochie. De jubilaris dankt ten slptte allen die aan het welslagen van'het feest hebben meegewerkt. Na deze schone woorden, aldus spr., is het moeilijk, niet ijdel te worden. Brengt dank aan het kerkbestuur, is getroffen door de mooie versieringen en ca deaux, en dankt alle verenigingen, die hem als flinke werkers steeds met plezier hebben bijgestaan. Spr. dankt de burgemeester voor zijn per soonlijke felicitatie en als vertegen- wordiger van H. M. de Koningin voor de verleende onderscheiding. Spr. eindigt met een dankwoord aan allen die dit feest mogelijk gemaakt hebben. Van de receptie werd door vele parochianen gebruik gemaakt om hun herder persoonlijk te feliciteren. Te 4 uur werd de kerkelijke viering met een plechtig danklof met Te Deum besloten. De jubilaris werd ge assisteerd door de twee jongste pries terzonen der parochie n.l. de wel eerw. frater Donatus Elstgeest en de weleerw. heer G. v. d. Meer, kape laan te Duivendrecht. De weleerw. heer A. J. Hartog, kapelaan der pa rochie, fungeerde als ceremoniarius. Het zangkoor voerde het dubbelstem- mig „Caro mea" uit. De jubilaris sprak een dankwoord tot alle parochianen, maakte mel ding aan de parochie van alle mooie dingen, die hem deze dag te beurt zijn gevallen. Spr. bracht dank aan de jongens in Indië, die aan hem van overzee op zijn gouden priesterfeest zo goed gedacht hadden. Met het ge bed voor de jongens in Indië sloot de jubilaris zijn dankwoord. Met een buiten-kerkelijke viering, waar wy nog nader op terug hopen te komen, zal dit mooie feest beslo ten worden.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2