Intern, politiesporttournooi van 19-23 Augustus SPORT Revanches wereldkampioen schappen te Amsterdam DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 TER-AAR Aanbieding geschenk door Hedel. Als bewijs van erkentelijkheid voor de hulp, die door de ingezetenen van Ter Aar aan de geadopteerde gemeenten Hedel, Hoenza, Driel en Rossum door tussenkomst van de plaatselijke afd. van Ned. Volksher stel in de jaren 1945 en 1946 is ver leend, zal aan onze gemeente een geschenk worden aangeboden. •Deze aanbieding vindt plaats in het gymnastieklokaal Van de Chr. Nat. School op a.s. Zaterdag 16 Aug. om 2 uur door de deputaties uit de ger oemde gemeenten. Het gezelschap uit Hedel e. a. bestaat uit 75 perso nen, waaronder het muziekkorps uit TIedel, dat na de aanbieding op het schoolplein mede als bewijs van erkentelijkheid een concert zal geven. Voor de offiële bijeenkomst zijn verschillende vertegenwoordi gers van verenigingen enz. uitgeno digd. Heel Ter Aar zal echter door aanwezigheid 'bij het concert van haar belangstelling blijk geven. ZEVENHOVEN Gemeenteraad Op Maandag 18 Aug. a.s., des avonds te 7.30 uur, zal de Gemeenteraad in openbare ver gadering bijeenkomen. Noodwet Ouderdomsvoorziening. Ingezetenen, die voor of op 30 Sep tember 1947 de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt of overschreden, kunnen vanaf Maandag 18 Augustus a.s., des voormiddags tussen 11 en 12 uur, ten gemeentehuize een formu» lier afhalen voor het aanvragen van een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Voor uitvoe riger mededelingen hieromtrent zie men de desbetreffende advertentie in dit blad. Geboren: Johanna M. A., d. v. f. J Douven en H. J. Kiekens; Antoi nette A M., d. v. E. C. Hulsebosch en A. H. M. Waasdorp; Simon Adr., z. v, S. P. van Veen en Th. A, van Stejijn. v. ZOETERMEER GEMEENTERAAD. De aankoop van industrieterein. Onder voorzitterschap van burge meester N. Vernède was de Ge meenteraad gisteravond te 7 uur bijeengekomen. Daar de heer Vollebregt niet be reid was gevonden tot verkoop van de kadastraal bekende percelen nrs. 1701 en 1750 ad f 0,80 per m2, moest de Raad omtrent dit belang rijke punt aankoop industrie terrein een nieuwe beslissing nemen. Hierover vergaderden „vroede vaderen" ruim een uur in gesloten zitting. Nadat de voorzitter de openbare vergadering had her opend, werd z.h.st. besloten: le. de percelen 1701 en 1750, eigendom van de heer Vollebregt, aan te ko pen voor een bedrag van f 1,per m2; 2e een geldlening voor de aan koop van genoemde percelen aan te gaan en 3e B. en W. te machtigen tot het dempen van de sloot, ge legen op perceel kadastraal bekend nr. 1750. Personalia. Voor het te Am sterdam gehouden Staatsexamen H.B.S. slaagde de heer P. J. Spruit Jzn. ZOETERWOUDE VOETBAL EINDSTRIJD DOCOS- SUPPORTERSBEKER. Zaterdagavond 6 uur vindt de finale plaats om bovengjemoemde beker, tussen L. F, C en L. D. W. S. De wedstrijd wordt gespeeld op het N. B. L. O. terrein, aan de Zoeterw. Singel. - ZWEMMEN NEPTUNUS—LZC 3—1. "r Woensdagavond vertrok LZC wel gemoed naar Amersfoort om in het schitterend gelegen Sportfondsenbaï de strijd aan te binden tegen Nep- tunus, waarbij al dadelijk bleek, dat dit bad voor waterpolo feitelijk on geschikt moet worden geacht, daar het veel te smal en ondiep is. Nadat een scherp schot van Lut juist uit de hoek was getipt en Neptunus als „kind in huis" ge makkelijk diverse aanvallen kon opzetten, duurde het nog vrij lang voordat de thuisclub na een onge lukkig wegwerken in de LZC-ach- terhoede toch de leiding kon nemen. 10. Lut werd te streng bewaakt om succes te hebben en doordat Tegelaar nog eens een enkele maal vrij kwam had deze speler geen ge luk met zijn schoten. Zijn eerste schot werd prachtig gekeerd en bij een volgende aanval ketste zyn hard schot via de bovenlat weer het veld in. LZC had pech, toen bij een afge slagen aanval Rameau de afstand verkeerd beoordeelde en precies in de handen van een Neptunus-speler plaatste, waardoor de thuisclub ge makkelijk aan een 20 voorsprong kwam. Direct na het uitzwemmen in de iweede helft een felle Neptunus- aanval Wel werd deze afgeslagen, maar een vrije worp deed de bal weer voor doel komen en met een ongelofelijke handige beweging schoot Neptunus in 30, een fraai doelpunt. LZC bleef echter stug verdedigen en een goed schot van Lut telde wij reeds als nogmaals de keeper redding bracht. Twee spelers wer den nu het water uitgezonden en met 6 tegen 6 had LZC iets meer kans. Mooi kwam H. v. d. Reyden vrij, maar weer was het de paal die redding bracht. Toch zou Lut geen Lut zijn als bij een volgende aanval hij zich mooi vrij wist maken en de stand op 31 bracht. Ondanks felle aanvallen bleef de stand ongewijzigd en zal Donder dagavond in de Zijl, LZC alle zeilen bij moeten zetten om Rotterdam te weerstaan. WANDELSPORT Fusie van P. P. A. met „De Vro lijke Matrozen". In een der bo venzalen van ,,'t Raedthuys" vond de druk bezochte jaarvergadering plaats van de wandelsport vereni ging „De Vrolyke Matrozen", welke onder presidium stond van de heer A. Straathof. Behalve bestuur en le den van D. V. M., merkten wij o.a. op de heer C. R, van Velzen, voor zitter van Kring Leiden en bestuur en leden van „P. P. A.". Het be langrijkste punt van de vele bespre kingen was wel de fusie tussen de I wandelsport vereniging „Per Pedes S. 3. Z. - De veteranenwedstrijd Apostolorum" <m „De Vrolyke Ma- welke voor morgenmiddag 3 uur was vastgesteld kan wegens omstandighe den geen doorgang vinden. S. J. Z. II speelt. Zondagmiddag om 4 uur in Groenendijk tegen St. Bernardus II een prupagandawedstrijd ter gele genheid van de officiële opening van het nieuwe sportterrein aldaar. Dat deze eerste wedstrijd tegen de nieu we vereniging „St. Bernardus" we derom t en begin moge vormen van de goede verstandhouding welke vroeger jaren bestond is de wens van het S J. Z.-bestuur. RUIM 35.000 TOESCHOUWERS waren gisteravond naar het Olym pisch stadion te Amsterdam gekomen om getuige te zijn van de re vanchewedstrijden, waarbij zij vast rekenden op een overwinning van Arie v. Vliet, diet het publiek dan ook ook niet teleurstelde en z'n concu- renten geen schijn van kans liet. Zij waren tevens getuige van de hul diging die onze wereldkampioen Middelkamp, onze tour-rijder Janssen, de kampioenstayer Lesuer (Frankr), en de Belg Scherens ten deel viel. Voor al de laatste ontlokte een donderend applaus, toen hy in colbertcostuum, met 'n arm in een doek, op een geleende fiets een ererondje reed. omnium voor Profs was voor Schulte, die vooral in de tij draces weinig moeite had met Middelkamp en Janssen. In de Australische achtervolging haalde de blonde reus al spoedig Janssen in, die daarop uit de baan verdween. Schulte leverde hierna het kunststukje om een gedeelte door het gras binnen de baan te ryden. waar schijnlijk om af te snijden, maar of dat zoveel hielp en nodig was is twij felachtig. Totaal uitslag omnium: 1. Schulte 3 pnt.; 2. Middelkamp 6 pnt.; 3. Jans sen 9 pnt. Ploegachtervolging voor amateurs over maximaal 4 km.: 1. Amsterdam (Krever, Faanhof, v. d. Neut, Har mans) 5 min. 4.6 sec.; 2. Haarlem (Voorting, Peters1 Gerritsen, Drost) 5 min. 6 sec. Klassementswedstrijd voor ama teurs over 10 km.: 1. Kunst 16 pnt.;*2. van Gelder 9 pnt.; 3. Bontekoe 9 pnt.; 4. Hyzelendoorn 6 pnt. Meesterlijke wraakneming van v. Vliet Bij de beroepssprinters nam Arie van Vliet op meesterlijke wijze wraak voor de geleden nederlaag te Parijs. Achtereenvolgens Senfftleben, Derksen en Gerardin bond de Neder landse kampioen aan zijn zegekar en driemaal noteerde hij voor de laatste 200 M. een tijd beneden de 12 secon den! Resoluut nam hy steeds de toppen, liet het op zuivere snelheid aanko men, waarbij de anderen geen schijn van kans kregen. _e uitslag is hier: 1. van Vliet (Ned.) 3 pnt.; 2. Senfftleben (Frankr.) 4 pnt.; 3. Derksen (Ned.) 5 pnt.; 4. Gerardin (Frankr.) 6 pnt. De 100 km. bij de stayefs was voor Leseur (Frankr.), hoewel onze land genoot Pronk als eerste over de streep ging. Drie ronden voor het ein de van de wedstrijd lag Pronk on geveer 30 meter achter de wereld kampioen Lesuer. Een felle eindsprint bracht de Hollander meter voor me ter dichterbij de Fransman, doch.hij kon hem niet passeren, want Lesuer zat boven Poesson en Matena en kon daar niet overheen zonder gevaar te lopen. 300 Meter voor het einde had Pronk, die achter gangmaker Wiers- ma reed, zoveel vaart dat hij onder door moest passeren, of hij wilde of niet. De Fransman raakte toen los en Pronk ging als eerste over de eind streep. De internationale reglementen zeggen echter dat het verboden is on derdoor te passeren en dus werd Pronk zeer terecht op de 2e plaats geklasseerd. Hij had overigens een kranige wedstrijd gereden. De uitslag werd als volgt: 1. Lesueur achter Ppsquier (Frankr.) 1 uur 22 min. 46 sec.; 2. Pronk achter Wiersma (Nederl.) op 5 meter (naar de 2de plaats gedistancieerd wegens onderdoor passeren); 3. Bakker ach ter Kaser (Nederl.) op 125 meter; 4. Lamboley achter Querin (Frankr.) op 975 meter; 5. Besson achter Grolimo- no (Zwits.) op 990 meter; 6. Frosio achter Blanc Garin (Italië) op 1250 meter; 7. Matena achter Bustraan (Nederl.) op 4900 meter. trozen". Na een uiteenzetting door de heer C. R. van Velzen, de bestu ren. van P. P. A., en D. V. M. vond deze belangrijke fusie doorgang. De naam werd enigszins veranderd, deze luidt nu als volgt P. P. A.D. V. M,-Combinatie „De Vrolijke Ma trozen", afgekort P. D. C. „D. V. M." Het bestuur werd als volgt samen gesteld, voorz. A. Straathof, secr. A. van Heusden, penn. P. Splinter en leden J. Spaans, mej. B. Leuering. N. de Graaf en W. v. d. Linden. Het secretariaat is gevestigd te Leid^i, Billitonstraat 15a. DUIVENSPORT „De Gevleugelde Vrienden". De vereniging „De Gevleugelde Vrienden" heeft op 27 Juli j.l. een wedvlucht met oude duiven geor ganiseerd vanuit Orleans afstand 495 k.m. De uitslag was van Geijls- wijk le en 3e prijs, H. Wildenberg 2-4-5 De eerste vogel behaalde een snelheid van 973 m. per minuut, de Ijaatste prijswinnende duif 762 m. per ïpinuut. De wedstrijd jonge duiven vanuit Venïo afstand 140 k.m. was als volgt; van Rijn en v. d. Meer 1, van Geffen 2-21-25-41, Groenewegen 2-11-17, H. Klejjweg en Tilburg 5, v. d. Meulen 6-7-24-37-42, van Geijlswijk 8-22, Herwaarde 12-27, P. Wildenberg 13- 28, Davids 14-23-30-39-40, Prins 18, Mooyman 19-35, Zalm 31, v. d. Zijde 33, de Rover 34-38, Gabouter 45. De snelheid van de eerste duif was 1062 m. per minuut en van de 45e duif 842 m. per minuut. De uitslag van de wedvlucht vanuit Roermond afstand 148 km. luidt als volgt: v. d. Meulen 1-2-4-6-12-14-21- 22, Mooyman 3-16-29, van Geffen 5- 25-31-32-35, Elewout 7, Zalm 8, Ca- bouter 9-36, Groenewegen 10-13-15- 30.Davids 11-27-33-38, v. d.Ham 17- 18-28, Vis 19-23, Kleijweg en v. Til burg 20, Geijlswijk 24, Wildenberg .26-37, de Rover 34. Snelheid eerste duif 1185 m. per minuut 38e 1103 m. De wedvlucht op 10 Aug. uit Ciney afstand .203 km. in concours 190 dui ven. Uitslag; Mooyman 1-4-13, Ele wout 2-33, Geijlswijk 3-32, H. Wil denberg 5-18-20-36, van Geffen 6- 35-37, van Rijn en v. d. Meer7-38, Davids 8-10-21-22-23-25-26, v. d. Meu len 9-12-16-17-30-31, v. d. Ham 11- 29, Kleijweg en v. Tilburg 14-19-24, Vis 151, Herwaarden 27, Cabouter 28- 34. Snelheid eerste duif 938 m. 38e duif 839 m. per minuut „Steeds Sneller" (Noordwijk). Uitslag van de wedvlucht met jonge duiven vanaf Cinay afstand pl.m. 221 km. In concours 185 duiven. Los 8 uur 45 min. met N. wind. De eerste duif werd geconts. te 123227, snelheid 970.52 M. per minuut. De aankomst was als volgt: 1, 5, 42 Th. Steenvoorden; 2 en 10 A. Cramer; 3, 11, 16, 28, 34 en 43 H. Boot; 4, 6, 7, 39 en 40 J. H. Wortelboer; 8 C. v. d. Berg; 9 26, 31 en 32 P. Bosman; 12, 13, 27, 30 en 44 J. Rakhorst; 14 W. Hoek; 15, 21 en 22 J. v. d. Niet Wz.; 17 en 18 A. v. Duin Jz.; 19 L. Glasbergen; 20 W. Schelvis; 23 G. Caspers; 24 en 41 H. Smit; J, Voge laar; 29 Gebr. Passchier; 33 en 35 W. Haasnoot; 36 en 45 I. Sumegi; 37 en 38 H. de Vries; 46 J. Passchier. P. V. de Witpen (Zoetermeer) Uitslag van de gehouden wedvlucht van Cinay (België) over een afstand van 198 km. Gelost 8.15 uur. Eerste duif 12—8—15, laatste duif 1—51—10. 1, 5, 13 en 14 J. N. v. d. Sman; 2, 6, 10 en 11 N. de Braber; 3 .W. Reeu- wijk, 4 en 2e overduif A. Brussee; 7, 8, 16 en 17 A. Breugelmans; 9 A. J. Heemskerk; 12 en 15 A. Hout man. 1ste en derde overduif N. de Braber. DAMMEN ALPHENSE DAMCLUB. Maandagavond werd In het club gebouw van de Alphense Damclub (D.D.C.) de jaarlijkse vriendschap pelijke wedstrijd gespeeld tussen de twee Alphense damverenigingen A. D. C. en H. D. C. Beide verenigin gen kwamen met twee tientallen uit. A. D. C, I, die dit jaar over zeer sterke tientallen beschikt, won met 164. Het tweede tiental van A. D. C. won met 108. De totale uitslag van deze ontmoeting was dus 2612 in het voordeel van A. D. C. De ge detailleerde uitslagen luiden: le tiental A. D. C. I—H. D. C. I: T. DomburgW. Koopman 20; A. RynbergM. de Groot 11; J. van EekJ. Dissel 02; J. BogaartH. de Vos 20; A WolswijkA. v. d. Ent 11; C. RijnsbergR. v. Kla veren 20; L. van ZwienenC. Looijenstein 20; L. Oostromvan Triest 20; A. JesseC. Verboom 20; W. v. BerkelL. Koopman 20 Totaal 18—4. A. D. C. II—H. D. C. J. Tuis— Bruijnes 02; D. BevaardtJ. Zaat 02; P. van OostromJ. Schuurman 20; G. van BerkelJ. de Hartoch 02; G. WijfjeW. Baart 0—2; De GrootNoorlander 02; M. v. Triest E. Mastmeijer 20; A. BlomG. Dool 20; N. OostromT. Vergunst 20; T. BlomW. Vermeij 20. Totaal 10—8. Sport in het kort Sportmiddag. Op 16 Augustus а.s. op R. C. L.-terrein aan de Sport- laan. 2.3Ö uur RCL adsp.—Oranje Groen adsp. (voetbal); 3.45 uur Per- nixVicus Orientus (korfbal); 5.15 uur; RCL IRouwkoop I (voetbal); б.45 uur: ExcelsiorNieuw Brunhil- de (handbal). Hellas wint. De Haagse handbal club Hellas heeft gisteren een 8—5 overwinning behaald op de Zwit serse ploeg T. V., Bern, Ruststand 44. D. O. S. verliest in Zwitserland. De Zwitserse voetbalclub F. C. Bern heeft gisteren met 31 van D. O. S. (Utrecht) gewonnen. Bij de rust was de stand 11. Wilt U iets weten Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Roelof arends veen naar Arnhem? Antwoord: Roelofarendsveen, Al phen aan de Rijn, Bodegraven, Woer den, Utrecht, de Bilt, Renswoude, Ede, De Klomp, Arnhem. Afetand 115 km. LEGERBERICHT Het officiële Nederlandse leger communiqué van heden meldt: verschillende streken op Sumatra werd politieel opgetreden tegen ge wapende groepen, welke het land onveilig bleven maken. Op Java werden voortgezette beschietingen met automatische wapenen en mor tieren alsmede pogingen tot infiltra tie aan het Westelijk front bij Soe- rabaia en in de sector van Malang geconstateerd. In de omgeving van de laatstgenoemde plaats werd veel last ondervonden van sluipschutters. Op Noord-Sumatra zijn in re publikeins gebied Pankalanbran- dan en bijbehorende olie-opslag plaatsen in brand gestoken (bij Pankalanbrandan is een olieraffina derij van de B.P.M. gelegen red. Aneta). In het Noordwesten van Tand- jongpoera vond een botsing plaats tussen een patrouille en benden, welke naar republikeins gebied wer den verdreven. Op Zuid-Sumatra werd een aanval van circa 300 man op onze bezetting te Kajoeagoeng met succes afgeslagen. De Neder landse verliezen op 13 Augustus be droegen 8 gewonden. Een nagekomen bericht meldt, dat op het Westelijk en Oostelijk front van Semarang 2 inbreuken op de staking der vijandelijkheden wer den geconstateerd. Benden bescho ten een Nederlandse patrouille met automatische wapenen. Het vuur werd beantwoord en de benden werden verdreven. YIoWl ten W&teld-pa£ititi4io>it cfu^oniicdie •JHJDENS de te Leiden in 1946 gehouden politie- schermkampioenschapp en,1 nam de Leidse Politie- sportvereniging het initiatief om in 1947 ter gele genheid van haar twintigjarig bestaan een interna tionaal tournooi te organiseren, een plan, dat wel licht in een opwelling van grootheidswaanzin ont stond, doch eveneens 'n plan, waaraan sindsdien door de L.P.S.V. we zouden haast zeggen met koortsachti ge ijver is gewerkt om het tot uitvoering te brengen. Bij de viering van vierde lustrum der L. P. S. V. En we zyn thans zover: we staan als het ware aan de vooravond van een ze- venlanden-tournooi voor politiemensen, een tour nooi waarschijnlijk, zoals tot heden in ons land nog niet werd georganiseerd. België en Luxemburg, Frankrijk en Engeland, Zweden en Zwitserland zegden spontaan hun me dewerking toe om tezamen met de vertegenwoordigers van de Nederlandse politie in een tournooi hun krach ten te meten op het gebied van voetbal, schermen en ruitersport. Dat is de belo ning van het zeker gedurf de initiatief van het be stuur der L.P.S.V. en wie tot heden misschien wat ongelovig de kat uit de boom heeft willen kijken om te zien of het inderdaad zou lukken, kan thans aan de hand van het versche nen programma het resul taat zien van de maanden lange arbeid en van een benijdenswaardige onder nemingsgeest, zoals de heer J. Nieuwold, voorzit ter van de Ned. Politie Sportbond het in zijn voor woord tot het programma noemt. Ook de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot en de com missaris van politie, de heer R. J. Meijer, uiten hun bewondering en waar dering voor hetgeen hier door de L.P.S.V. is tot stand gebracht. „Sportbe oefening is voor de politie man van het grootste be lang" aldus de burgemees ter, doch daarnaast houdt hij er zich van overtuigd, dat dit Zevenlandentour- nooi ertoe zal bijdragen de goede verstandhouding tus sen de verschillende lan den te bevorderen. En de heer Meijer zegt: „Naast het aantrekkelijke, dat dit tournooi voor de politie zelve heeft, wordt het tevens dienstbaar ge maakt om de goede ver houding, welke tussen bur gerij en politie moet be staan, te bevorderen. De verschillende feeste lijkheden tijdens dit Ze- venlanden-tournooi laten zich als volgt samenvatten. Reeds op Maandag 18 Augustus zullen er buiten landse deelnemers arrive ren, doch nog niet allen, want er komen er nog Dinsdagavond, zo laat zelfs, dat de tegen die avond te half zes vastgestelde vlag- genparade niet kan door gaan. Op Maandagavond van 2022 uur houdt de L.P. S.V. in de sociëteit „Amici- tia" receptie. Dinsdagmid dag ontvangst der buiten landse gasten ten stadhuize door burgemeester van Kinschot. Des avonds te half zeven zal op het UVS- terrein aan de Wassenaar- se weg een erewedstrijd worden gespeeld tussen de Vole wijekers en hft En^ls Nationaal Politieteam. Tij dens de pauje van deze voetbalwedstrijd zal door de Franse deelnemers aan de internationale politie- schermwedstrijden een ouderwets schermspel wor den opgevoerd in de kle derdracht van het tijdperk van Lodewijk XIII. De Fransen, die hun spel „De Musketiers" noemen, heb ben met dit nummer, dat zij reeds in vele steden van Frankrijk hebben op gevoerd. een groot succes gehad en het is zowel voor de buitenlandse gasten als voor de Nederlanders een voorrecht te kunnen (ge nieten van een schouw<- spel, dat zij in normale omstandigheden nimmer zouden aanschouwen. Op Woensdag 20 Augus tus zal het Internationaal Politie Sporttournooi offi cieel in de grote zaal van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" worden ge opend namens de Minis ter President door mr. F. R. Mijnlieff, hoofd Afd. 0.0. en V. van .het Mini sterie van Binnenlandse Zaken. Te 11 uur zal 't scherm - tournooi een aanvang ne men in de bovenzaal van „Amicitia" aan de Steen straat, tussen ploegen van Nederland, Zweden en Frankrijk. De verschillen de equipes zien er als volgt uit: Nederland: L. Dijksman (Haagse P.S.V.), sabelkam pioen 1947 van de N.P.S.B., A. F. Hoevers (H.P.S.V.), 1. C. van Daalen, ('s Her- togenbossche P.S.V.), H. H. Schoenmaker .P.S.V. „Her mandad" te R'dam) en als reserves: L. van Dijk (HP SV) en H. A. H. ten Bo- kum (HPSV). Frankrijk: M. Piot, in ternational Champion de Paris, M. Simon, J. Vau- trin, R. Leclère ^n J. Bar- det (vermoedelijk reserve). Zweden: Knut Nordholm, Zweeds sabelkampioen in 1942, 1945 1947, Birger Törnkvist, Stig Borestam en Henry Nordin, allen uit Malmö. Als wedstrijdleider zal optreden de heer D. Gijsberti Hodenpijl uit Lei den, die zowel nationaal als internationaal zijn spo ren op schermgebied ver diend heeft. Op de middag van Woens dag 20 Augustus zullen te vens de secretariate van verschillende deelnemende landen bijeen komen ih een vergadering in het Gulden Vlies voor de vor ming van een werkcomité, dat belast zal worden met de oprichting van een* We reld Politie Sport Organi satie. De bedoeling hiervan is het aantal deelnemers der landen, alsook het aan tal takken van sport gesta dig uit te breiden, opdat in 1952 in een nader aan te wijzen land het eerste officiële Internationale Po litie Sporttournooi zal kun nen worden georganiseerd. Des namiddags te onge veer 17 uur zullen de voet balwedstrijden een aan vang nemen. De loting daarvoor had het volgend resultaat: BelgiëFrank rijk, NederlandLuxem burg, ZwedenZwitser land en Engeland vrij. Dit tournooi zal op 21 en 22 Augustus worden voort gezet en beëindigd. Een verblijf in Leiden," hetzij voor een congres hetzij voor een sporttour nooi als dit, is natuurlijk niet goed denkbaar zonder de nodige uitstapjes naar de mooie omgeving. Daarom zal op Donder dag 21 Augustus een boot tocht worden gehouden over de meren met bezoek aan Aalsmeer, waar een kwekerij en de veiling zul len worden bezichtigd. Op Vrijdag 22 Augustus zal een trip i.aar Noord- wyk worden gemaakt, waarvoor de directie der N.Z.H.V.M. een ex!~a tram gratis ter beschikking heeft gesteld. Des middags om 2 uur moet men weer terug zijn, want inmiddels zullen de tournooi in Leiden gearri veerd zijn, die des mid dags een grote parade zul- deelnemers aan het ruiter- len houden. Deze vangt te 5 uur aan, wordt geopend door „Werkmans Wils kracht", diverse rijtuigen en tenslotte de ruitercorp- sen onder leiding van ma joor C. Blanken, comman dant van de Bereden Bri gade te Amsterdam. De stoet zal worden opgesteld op het terrein van het openbaar slachthuis en zal de volgende route nemen: Maresingel, Rijnsbur^fer- singel, Stationsweg, keren óp het Stationsplein, Sta tionsweg, Steenstr., Haar- lemmerstr. Pelikaanstraat, Hooigracht, Watersteeg, Hogewoerd, Rreesferaat, Kort Rapenburg, Princes- sekade, Steenstraat, Rijns- burgersingel naar het Slachthuis. Het tournooi zal tenslot te op 23 Aug. worden be sloten met een groots rui- tersportfeest in de Leidse Hout. Des voormiddags te 8 uur zal het programma een aanvang nemen met de voorkeuring en de voor- wedstrijden voor de rui ters. Des middags te 14 uur zullen de grootste politie- ruiterwedstryden, welke Nederland ooit beleefde, een aanvang nemen. Hier aan zullen deelnemen de Rijkspolitie en de Ge meentepolitiecorpsen van Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Groningen. Het programma zal be staan uit: individuele dres suur, individueel springen, patrouille springen en bal lonsteken. 's Avonds om 18 uur ver zamelen alle deelnemers en genodigden zich ir de Stadsgehoorzaal, alwaar de L.P.S.V. aan alle buiten landse gasten en alle deel nemers een eenvoudige af scheidsavond aanbiedt. Het Haarlem's Politie Amuse mentsorkest zal hierbij zijn medewerking verlenen. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). LEIDEN. Mgr. F. Filbry Onder de priester-jubilarissen van as. Vrijdag is ook onze oud-stad genoot de hoogeerw. heer mgr. F. Filbry te Haarlem. ,De eerste benoeming", zo schrijft de N. Haarl. Cft., „waaraan de toen nieuw gekozen en nog niet geconsa creerde bisschop van Haarlem, Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, in Januari 1936 zyn aandacht moest schenken, was de aanstelling van een nieuwe plebaan, daar de toenmalige func tionaris, de hoogeerwaarde heer Wes- terwoudt, om zijn zwakke gezond heid verzocht had naar de rustiger parochie van St. Victor te Noordwy- kerhout te worden overgeplaatst. De indrukwekkende schare van voor treffelijke zielzorgers in het Haar lemse diocees in gedachte over- schouwend, bepaalde Mgr. zijn keuze op de pastoor van de kerk van O. L. Vrouw van de Vrede te Amsterdam, de zeereerw. Jieer F. Filbry". Na drie en een half jaar verhief Z.H. Exc. plebaan Filbry tot ere-ka- nunnik, bij het overlijden van Mgr. M. P. J. Möllmann nam de bisschop hem als gewoon kanunnik in het Hoogwaardig Kapittel op en na de dood van Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin werd plebaan Filbry diens op volger als Proost van het Kapittel. Toen Z. H. Exc. Mgr. Huibers enige maanden geleden van zijn bezoek ad limina uit Rome terugkeerde, bracht hy voor zijn plebaan het pre- latenpurper mede van Geheim Ka merheer van Z. H. de Paus. Toch is het niet op deze hoge pos ten, zo vervolgt het Haarlemse blad, dat Mgr. Filbry zich allereerst pries ter voelt. Die voldoening geeft hem alleen de zuivere zielzorg, de paro- chiepractijk, de doodgewone, dage lijkse uitoefening van het herders ambt. Verleden jaar viel Mgr. Filbry in de nabijheid van zijn plebanie op ongelukkige wijze van zijn fiets. Deze val heeft hem veel en blijvend licha melijk leed bezorgd, zodat hij moeite heeft met lopen. Voor een arbeid zaam man als de plebaan moet dat een bijna ondraaglijke beproeving zijn, doch als één voorbeeld stich tend werkt op zijn parochianen, dan is het wel het geduld, waarmede h(j dit ongemak draagt. Natuurlijk zal het jubileum ker kelijk plechtig worden gevierd. Vrij dag om 9 uur zal de jubilaris het H. Misoffer opdragen met pontificale as sistentie. De feestpredicatie houdt de hoogeerw. heer H. Haver, ere kanunnik van het Kathedrale Ka pittel. Om 1 uur geschiedt de jeugd- hulde op het Kathedraal terrein en van 2.30 tot 4 uur recipieert de ju bilaris De dag wordt besloten met een plechtig Lof des middags om 4.30" uur. Maandag 18 Augustus zal een speciale feestdag voor de zieken zijn. Om 9 uur draagt Mgr. Filbry dan de H. Mis op, waarbij de zieke parochianen in het hoogkoor zullen plaats nemen. De buitenkerkelijke viering is op uitdrukkelijk verzoek van de jubi laris uitgesteld totdat de grootste gevaren voor onze jongens in Indië geweken zijn. BINNENLAND. GOEDKOOP WINTERFRUIT VERWACHT. Bij de in de Betuwe gehouden ver koping van fruit op het hout werden lagere prijzen gegeven dan werd ver wacht. Over het algemeen is het fruit aan de bomen de laatste weken door de droogte achteruit gegaan en in kwaliteit gedaald. Er wordt zeer veel „kroet" ver. v/acht hetgeen de prijzert in sterke mate drukte. Het grootste gewas in Eist besomde f 5550, voor goede goud- reinetten schat men 19 èi 21 ct. per kilo, voor andere soorten 10 i 16 ct. per kilo op het hout. NEDERLANDSE SCHEIDRECHTER BIJ TJECHO-SLOWAKIJEPOLEN De Nederlandse scheidsrechter K. van der Meer is uitgenodigd de lan den wedstrijd Tsjecho-Slowakije Polen op 31 Augustus a.s. te leiden. NED. PASSAGIERSCHEPEN. CONGOSTROOM, 12 Aug. van Takoradi te Accra. JAARSTROOM 12 Aug. van Da kar naar Amsterdam. WATERMAN, 12 Aug. om 10.30 u. van Rotterdam naar Tilbury 12 Aug. om 18 uur naar Oslo. BUITENLAND. DE UITWIJZING VAN DE NUNTIUS UIT ALBANIë. Omtrent de gisteren gemelde uitwij zing van de Pauselijke nuntius uit Albanië meldt A. F. P. nader, dat het Vaticaan het feit wel als juist erkent, maar er aan toevoegt dat deze uitwijzing niet „onlangs" doch reeds in 1945 heeft plaats gevon den. Het Italiaanse blad „Ora d'Ita- lia" waaraan het bericht ontleend was, is er dus niet al te vroeg bij gefeest! MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 13 Aug. Groente. Augurken fijn 16.7517, fijnbaster 7.25—7.50, grof 3—, stippel C. D. 1.25 per 25 kg. Snij bonen f 0.603.75 dubb. stambonen 0.602.60, prinsebonen 2.805.15, spekbonen 1.251.75, en pronkbo- nen 6095 cent per 10 kg.; kropsla 1.60—5.20, tomaten A 16—20, id. B 1619, idem C f 16, roodekool 6.208.40, meloenen f 2255, pe ren 1120, aardappelen 10. Bloemen, Gladiolen 330 cent, asters 214 cent, Dahlia's 220 cent Montbretia 310 cent, Scabiosa 48 cent, Am. Anjers 6080 cent sny- groen 27 cent, Chrys. Rayonant 14— 29 cent per c+uV: :^QrT" 1754 ct.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3