RADIO Clia&eEla Breunese voor d( i Raad van State Op korte golf j DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ONTSLAG VAN ONDERWIJZERS UIT DE MILITAIRE DIENST Naar wij vernemen, is de moge lijkheid voor zich in militaire dienst bevindende onderwijzers om weer naar het onderwijs terug te keren uitgebreid. Thans komt nl. een aantal onder wijzers, geboren in 1918, 1919 en 1920, in aanmerking voor groot ver lof of, indien zij een vrijwillige ver bintenis hebben aangegaan, voor ontslag of groot verlof in aanmerking. Voor hen gelden dezelfde voorwaar den als voor <^e vorige categorie nl. dc onder-officieren van 30 jaar en ouder en de korporaals en soldaten van 27 jaar en ouder. Betrokkenen kunnen, indien zij naar het onder wijs als bovengenoemd terugkeren, een daartoe strekkend verzoek om groot verlof dan wel ontheffing uit hun vrijwillige verbintenis langs de hiërarchieke weg tot de minister richten onder overlegging van een verklaring, afgegeven door het school bestuur, "waaruit blijkt, dat zij bij het onderwijs zullen terugkeren, 2odra aan hen groot verlof, dan wel ontheffing uit hun vrijwillige dienst verband zal zijn verleend. Brand op de Leusderheide weer uitgesteld Voor de tweede maal is het af branden van een gedeelte van de Leusderheide ten Zuiden van Amers foort, dat tot doel heeft de zich nog in de grond bevindende projectielen onschadelijk te maken, uitgesteld. Het is ditmaal niet de regen, die een spaak in het wiel steekt, maar enige technische moeilijkheden, die het wenselijk maken de „operatie heide brand" nog een weekje op te schor ten. VRIJDAG. HILVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws, 8.30 Morgenconcert, 9.30 Symphonisch programma, 11.00 Mu- cando-trio, 11.45 Kon. Mil. Kapel o. 1. v. dr. C. L. Walther Boer, 12.35 Ne- derl. Kamerkoor o. 1. v. Felix de No bel, 13.00 Nieuws, 13.15 Disco-Varié té, 14.00 De organist Terance Casey. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers, 15.30 Zangduetten, 16.20 Nederl. strijkorkest o. 1. v. Kees Hartevelt, .13.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 20.00 Nieuws in het kort, 21.00 De Japanse capitulatie (Lt. Adm. C. E. L. Helfrich), 21.20 Residentie orkest vanuit Kurhaus o. 1. v. Carl. Schuricht. 22.30 Nieuws, 23.00 Lichte avondklanken. HILVERSUM II (415 M.). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Muziek bij- het ontbijt, 8.00 Nieuws, 9.00 Lichte morgenklanken, 10.20 De Regenboog, 11.00 Gram.muziek, 12.00 Pierre Palla, orgel, 12.30 Sportagen da. 12.35 The Skymasters, 13.00 Nieuws, 13.45 Operette fragmenten, 15.00 Ons volk en zijn dichters, 16.00 Bekende orkestwerken, 17.00 Om roeporkest o. 1. v. Anton Krelage, 18.00 Nieuws, 18.20 Johan Jong, or gel, 18.40 Musette klanken, 19.15 "Walsmuziek, 20.00 Nieuws. 21.00 Men vraagt en wij draaien, 21.30 Buiten lands weekoverzicht, 23.00 Nieuws. ZATERDAG. HILVERSUM I (301 M.). —7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.45 Gedeelten uit dè „Missa assumpta est Maria" van Palestrina, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Ochtendconcert, 10.15 Lichte Engelse Orkestwerken, 11.00 Zonnebloem, 11.25 Lectuur-be- spreking, 12.03 Bronislaw Hubermann, viool, 12.33 Welk boek? Een goed boek! 12.38 Lunchconc., 13.45 Film- kwartier, 14.00 Filmmuziek, 14.30 De toneelkijker, 16.00 Musetteklanken, 17.00 De Wigwam, 18.15 Journalistiek Weekoverzicht, 18.30 Progr. Ned. Strijdkr., 18.15 Kath. Nieuws, 20.00 Nieuws, 20.12 Gewone Man, 20.30 Lichtbaken, 21.30 Week-end Serena de. 22.00 Operaprogr., 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M.). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 8.00 Nieuws, 10.20 Sport, 12.00 Licht Or kestconcert, 13.00 Nieuws, 15.10 Van boek tot boek, 16.20 Dolf van der Lin den en zijn Metropoleorkest, 17.00 Sportpraatje, 18.00 Nieuws, 20.00 Nieuws, 21.15 En nu.... Oké, 21.30 Gram.muziek, 22.00 De ellendigen (hoorspel), 22.30 The Ramblers, 23.00 Nieuws. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 51) „Nee, niks van dit alles," brulde Arabella hem ineens 'tegen. „Er is een hele andere reden waarom ik voortdurend tegen je heb gezegd, dat het een veel betere partij was. Ik vind, dat een meisje eerst kan pra ten over een goede parij, als ze wer kelijk de jongen heeft gevonden, waarop ze zogezegd, van het eerste ogenblik af verliefd is geweest. Je moet d'r zogezegd niet meer buiten kunnen. Hij moet als het ware een stuk van je eigen hart 'geworden zijn. En dan komt geld en eer en stand er niks en nog eens niks en altijd niks op aan. Daar!" De oude Ames begon er nu een beetje minder stralend en zelfver zekerd uit te zien. Het was alsof er Het beroep van de heer Breunese tegen het besluit van de minister van Oorlog van 7 Maart 1947, waar bij ongevraagd eervol ontslag is verleend uit de militaire dienst, is gisteren behandeld door de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De militaire commissie van advies had de minister geadviseerd, de heer Breunese als officier te hand haven. Aangezien de minister dit advies niet volgde, stond de ontsla gene beroep open bij de Kroon. Voor de appellant trad als pleiter op dr. L. Kortenhorst, voor de mi nister mr. M. J. P. D. baron van Harinxma thoe Slooten van de juri dische afdeling van het departement van Oorlog. De heer Breunese heeft allereerst enige punten persoonlijk toegelicht. Hij zeide na de capitulatie een ge vaarlijke geestelijke depressie te hebben ontmoet en van mening te zijn geweest, dat hiertegen krachtig front gemaakt moest worden. Zo heeft hij na overleg met en instem ming van generaal Winkelman het commando van de opbouwdienst aanvaard. Onder hen was ook de tegenwoordige minister van Oorlog, die evenmin die dienst vèrliet. In Lunteren heeft hij inderdaad een keer de Duitse vlag doen hij sen, maar dit was een voorwaarde bij bezoeken van de rijkscommissa ris, een voorwaarde, die vervuld moest worden wilde de appellant in de kampen de Nederlandse vlag kunnen behouden. Dit laatste was toch voor de kampbewoners een al lerbelangrijkste zaak. Dr. Kortenhorst was hierna aan het woord. Hij ging de feiten, zoals die zich hebben voorgedaan, uitvoe rig na en constateerde, dat de brief van de procureur-fiscaal, waarin deze een gunstig oordeel uitspreekt, in het dossier ontbreekt. Het is voor de minister moeilijk een met zoveel ophef gepubliceerd besluit terug te nemen, maar *de zuiveringswaanzin begint langza merhand te luwen. Het Nederlandse volk begint weer nuchter en recht vaardig te denken. Pleiter wees op dr. Hirschfeld, die ook in eer her steld werd. Onder zijn commando heeft de heer Breunese het Nederlandse ka rakter van opbouw en arbeidsdienst ongerept gehandhaafd. Pleiter con cludeerde, dat Breunese het Neder landse belang diende, de geest van verzet aanwakkerde, waarvoor hij hulde en dank verdient. Moge hij al beleidsfouten gemaakt hebben, ongeoorloofde concessies door de Duitsers deed hij niet. PI. trok een vergelijking met het driemanschap van de Nederlandse Unie, dat heel wat verder ging in concessies dan Breunese. Toch is dit driemanschap door de uitspraak van de Ereraad in ere hersteld. PI. eindigde met een brief voor te lezen, welke ma joor Breunese op 1 Januari 1941 ontving van een medewerker in de O.D., welke brief eindigde met de verzekering van de schrijver, dat hij waar en onder welke omstandighe den ook stelling zou nemen tegen de op het beleid van Breunese ge richte aantijgingen en het juiste licht daarop zou doen schijnen. PI. hoopte, dat de schrijver van deze brief de' gelegenheid zal krijgen zijn woord gestand te doen. Hij die dit schreef was immers niemand anders dan de toenmalige kapitein bij de O.D. de heer Fievez, thans minister van Oorlog. Het woord was vervolgens aan de vertegenwoordiger van de mi nister van Oorlog. De heer Van Ha rinxma zeide, dat het niet overleg-1 gen van de brief van de procureur fiscaal. een fout is geweest van het ministerie. Hij bepaalde de aan dacht van het college bij een aan tal feiten. Het aanblijven na omzet ting van O.D. in arbeidsdienst, de ondertekening van een circulaire, waarin aangedrongen wordt op het aanvaarden van feitelijke lotsver bondenheid met Duitsland, de aan sporing, om zich aan te melden voor werk in Duitsland, de rede voering te Arnhem tegen het Bols jewisme, toen Rusland onze bond genoot was, en waarin hij zeide, dat Nederland geestelijk aan de kant van Duitsland moest staan, het hij sen van een Duitse vlag, het bijwo nen van een bijeenkomst, waar <je rijkscommissaris een propaganda- rede hield en ook een bataljon van de arbeidsdienst aanwezig was, ten slotte het doen uitgaan van een cir culaire, waarin stond, dat propa ganda voor de Duitse S.S. diende te worden toegelaten. Dit alles deed ©en klein onweerswolkje over dat heerlijke blozende gezicht was ge trokken. Er kwam iets onzekers in zijn stem toen hij erg kleintjes vroeg: „Niet van adel?" „Het spijt me pappie. Hij heet doodgewoon mijnheer." „Hmen geen duiten ook." „O, genoeg voor twee, die met el-' kaar gelukkig willen zijn." „Ha, dat klinkt tenminste weer ge ruststellend," zei de oude Ames, weer volkomen hersteld. „De mensen den ken daar wel erg verschillend; over. Maar ik begrijp wel, dat hij een be hoorlijk sommetje mee zal brengen, als jij hem op „De Schuur" hebt op gedoken. En wat de jongeman zelf betreft, hij moet wel erg superieur zijn, als hy jou wil bekoren na je vererende aanbiedingen van Wyn- stone en Basil. Anders zou jij het na tuurlijk nooit in je verwende hoofd hebben gehaald om „Ja" tegen hem te zeggen." „Nou spreek je tenminste behoor lijke taal," zei miss Ames, terwijl ze al haar imoed verzamelde om maar ineens door de zure appel heen te bijten. „Ik ben werkelijk diep in mijn hart overtuigd, dat hij mijlen ver staat boven alles wat ik tot heden toe ben tegengekomen. Ik was daar vroeger ook niet zo van overtuigd en het heef me moeite gekost om er een hoofdofficier, die een eed van trouw aan de koningin aflegde. Diens positie aldus spr. is een geheel andere dan die van de ambtenaar, die niet tegen de vijand had te strijden. Het hijsen van 'svijands vlag geeft een duidelijk beeld van het peil, waarop het beleid van de heer Breunese was gekomen; dit had immers plaats voor de verpersoon lijking van de vijand. De goede bedoelingen van de ap pellant disculperen hem naar pleiter meent niet. Zijn gezind heid .was niet on-Nederland, maar als hoofdofficier kan hij niet wor den gehandhaafd. De heer Breunese gaf hierna nog" een toelichting op het geval van de bijeenkomst te Amsterdam. Hij wist niet waarover de rijkscommissaris zou spreken! Het betrof hier een grensgeval, doch de heer Snouck Hurgronje, met wie spr. alle zaken besprak, meende, dat als hy niet ging, de moeilijkheden nog groter zouden worden. Bovendien heeft hij zijn mannen bewaakt tot dat zij in de trein zaten na afloop. Zo hoorde het, want de plaats van een officier is bij de troep in alle om standigheden en weglopen zou laf geweest zijn. Wat de verschillende brieven en circulairen betreft, was spr. slechts brievenbesteller, ze gin gen in geen enkel opzicht vaD hem uit. Hierna werd nog gerepliceerd. De heer van Harinxma meende, dat de heer Fievez. die zelf tot de opbouwdienst behoorde, moeilijk ongunstig kan oordelen voor wat betreft het behoren van de heer B. daartoe Iets anders is hoe hij denkt over het beleid van de heer B. in de arbeidsdienst. Staatsraad prof. van Poelje vroeg waarom de heer B. naar de arbeids dienst is overgegaan, toen duidelijk werd, dat de Duitsers met die ar beidsdienst iets anders bedoelden dan wij met onze opbouwdienst. De heer Breunese antwoordde, dat er geen scherpe scheiding te trekken is. Tijdens de opbouwdienst werden reeds voorbereidingen ge troffen voor de arbeidsdienst. Ook de heer Fievez heeft aan die voorbereidingen medegedaan. De beslissing van de Kroon zal later volgen. DRAGER MIL. WILLEMSORDE. De jongste drager van de Militaire Willemsorde, korporaal Albert Hoe bén uit Stamproy bij Weert (L.), werd Woensdagmiddag, na zijn te rugkeer uit Indië. op grootse wijze gehuldigd door het garnizoen van Weert en zijn dorpsgenoten, aldus meldt „Trouw". Albert Hoeben arriveerde in Maart 1946 te Soerabaja, waar hij langen tijd dienst deed langs de demarcatie lijn. Op 29 Augustus 1946 onder scheidde hij zich dusdanig, dat hem als gewoon korporaal de hoogste mi litaire onderscheiding, de Militaire Willemsorde 4de klasse, ten deel viel. Bij een zuiveringsactie, waar Hoe ben met zijn groep geheel alleen te genover de terroristen kwam te staan, v/ist hij in zware gevechten zeven sluipschutters te doden en één gevan- i ente nemen. Toen eenmaal assisten tie arriveerde, was alles reeds achter de rug. Naderhand brak hij tijdens een voetbalwedstrijd een been, zodat hy cit de dienst ontslagen moest worden. BEURSOVERZICHT. In de situatie op de Effectenbeurs was hoegenaamd geen verandering gekomen, in zoverre de belangstel ling van het publiek zeer gering was en het aantal orders daarmede in overeenstemming. De stemming was onregelmatig, maar grote variaties deden zich niet voor. De cultuur aandelen waren fherendeels een kleinigheid luier. De scheepvaartpa pieren waren vrijwel onveranderd. Koninklijke waren een paar punten hoger. De industriëlen waren ver deeld. Alles bijeen genomen had de markt een kleurloos verloop. De bankaandelen waren prijshoudend. De Amerikaanse markt was zeer stil. De koersen over het algemeen een fractie hoger. De beleggingsaf deling had eveneens een zeer kalm voorkomen. De Nederlandse staats papieren waren weer prijshoudend, maar de omzetten waren klein. Pand brieven alsmede gemeentelijke en provinciale leningen bleven gemak kelijk op peil, met beperkte affaire. Prolongatie 2yK pet. aan te wennen, maar nu twijfel ik er geen seconde meer aan," voegdie ze er in een sneltrein vaartje aai) toe. „En nu, pappie ga eens recht zitten en hou de stoel met beide handen stevig vast, want hét doet even pijn, als bij het trekken van een kies; ik ga trouwen met Sidney S'harpe!" De oude Ames vloog overeind, als of hij werkelijk een dergelijke pijn lijke operatie had ondergaan. Toen kwam er een geluid uit zijn keel, dat nog het meest overeenkomst vrtoonde met het angstblaffen' van een getrapte hond. „Wat," zei hij. Hy keek verschrikt in het rond, alsof hü zijn oren en ogen niet kon geloven. Zo kwam hij tevens tot de ontdekking, dat de deur van de salon open stond. Hij ging er met zenuw achtige gebaren op af en wierp ze met een smak dicht, opdat het ge luid van de komende storm niet tot de winkel zou doordringen. Want er zou storm komen opdagen! Toen kwam hij terug naar waar zün doch ter in angstige spanning, gereed de strijd tot het bittere einde door te zetten, hem als het ware zat op te wachten. Mét een stem, waar uit alle vreugde en zelfvoldoening in eens was weggestroomd, zei hij lang zaam en zwaar: „Sidney Sharpe! Het jong, dat me elke maand komt vervelen, met zijn Wettelijke maatregelen inzake spreiding van bezit? Naar het A.N.P. verneemt, heeft de ministerraad aan de minister van sociale zaken machtiging verleend om over te gaan tot instelling van een commissie, welke een onderzoek zal instellen naar de vraag of en zo ja, in hoever het wenselijk is, door wet telijke maatregelen de spreiding van bezit over de grote massa des volks en een redelijker verdeling van het inkomen over de verschillende groe pen der bevolking te bevorderen. Zoals men zich herinnert heeft de minister-president bij de algemene beschouwingen in. de Tweede Kamer over de rijksbegroting 1947 in over leg met de minister van Sociale Za ken toegezegd te overwegen een zo danige commissie in te stellen. Het ligt in de bedoeling in deze commissie, naast een aantal weten schappelijke leden een 6-tal verte genwoordigers te benoemen van de Stichting van de Arbeid, alsmede vertegenwoordigers van de ministe ries van Sociale Zaken, van Economi sche Zaken, van Financiën en van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening en van het college van rijks<- bemiddelaars. KINDERBIJSLAG OOK VOOR ARBEIDSCONTRACTANTEN. De uitbreiding van de kinderbij slag tot het eerst© en tweede kind zal ook van toepassing worden voor de arbeidscontractanten in rijks dienst. Zeer spoedig is een regeling te wachten, waardoor deze bijslag met terugwerkende kracht tot 1 October jl. kan worden uitgekeerd. EM. PASTOOR v. <L PA VOORT VEERTIG JAAR PRIESTER. Vrijdag 15 Augustus a.s. viert oud pastoor Van de Pavoordt, thans rus tend in het R. K. Ziekenhuis te Eind hoven, zijn» veertig-jarig priester- leest. Na zijn priesterwijding was de lubilaris eenige tijd als kapelaan in Amsterdam werkzaam, waarna hij spoedig benoemd werd tot subregent van het klein-seminarie „Hageveld" in Voorhout. Gedurende vele jaren gaf hij zijn beste krachten aan dc opleiding van de toekomstige priesters totdat in 1925 Mgr. Callier hem belastte met het pastoraat- van de Lidwina- kerk in Schoten. Na nog pastoor in Beverwijk te zijn geweest, vestigde hij zich als emiritus in Driehuis en later door .evacuatie in Eindhoven, waar hij a.s. Vrijdag met zijn fami lie zijn priesterfeest zal vieren. DE GESTOLEN RUWE DIAMANT. Naar aanleiding van het bericht over een vermissing van juwelen ter waarde van een half millioen gul den op het KLM-traject Amsterdam- Karachi vernemen wij het volgende: Op 30 Juni jl. kwam met het K. L. M.-toestel uit Praag op Schiphol aan een postzak o.a. bevattende ru we diamant. De inhoud van de postzak was bestemd voor doorzen ding naar plaatsen langs de Indië- Toute van de K. L. M., daartoe werd de zak, zoals met alle voor Indië-be stemde luchtpost, op 30 Juni af ge- ge-, en aan de daarvoor bestemde af deling van de post op het centraal station te Amsterdam. Op 2 Juli is de post, waaronder een postzak met de diamant, aan boord gegaan van een Imdiëvlieg- tuig. De postzak was verzegeld. Zij is, naar wij van de K. L. M. verne men, in dezelfde toestand, als waarin zij in Amsterdam werd ontvangen, afgeleverd in Karachi. Daar is later ge! leken, dat de binnenzak, waarin zich de diamant had moeten bevin den, gescheurd was en dat de dia mant was verdwenen. De waarde van het vermiste wordt geschat op een half millioen gulden. Van de P. T. T. vernamen we. dat bij dit bedrijf nog geen bericht was binnengekomen, of de buitenzak bij aankomst in Karachie onbeschadigd was. iooooooooooooooooooooooooooooooooo a 2 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOO000000 BINNENLAND. H. M. de Koningin is heden op Huis ten Bosch aangekomen. Prof. mr. P. S. Gerbrandy zal hedenavond te 7.15 een radiorede houden over de Indische kwestie, over de zender Hilversum I. orders voor Tomayne's Tinned Ton gues! Die daarbij nog de brutaliteit had om tot onze salon door te dringen, om er élke keer mét jouw harteloze weigeringen 'te worden opgebonjourd. Ik vergis me toch niet, als ik je vraag of het dezelfde Sidney Sharpe is, die jtf op de vooravond van je vertrek naar „De Schuur" de wind van vo ren had gegeven?" „Ja, zo stom ben ik nog wel ge weest. Ik was te verwaand om in te zien, dat ik mezelf het grootste leed bezorgde," zei Arabella nederig. „Nu weet ik beter. Ik zeg je pappie; hij en niemand anders! Hij is mijn jon gen. Hij is de enige man, waarvoor ik iets kan voelen en wil voelen. Indien ik niet met hem kan trouwen, kun je gerust in de kroeg vertellen, dat je dochter vast besloten is, als maagd en ouwe vrijster in de kist te gaan. Je zult je dus met mijn besluit hebben te verzoenend'r zit dood gewoon niks anders voor je op." Het was werkelijk tragisch om de oude Ames daar in die rieten leun stoel te zien zitten: Een zo snelle gedaanteverandering had men bij een sterfelijk mens moeilijk kunnen veronderstellen. Alles wat van vreug de, van levensopgerwektlheid, van blij heid en tevredenheid1 had gesproken, -alles wat in hem hoog gespannen was geweest van grote verwachtin gen, viel ineen. Zijn anders zo stra- De minister van Overzeese Ge biedsdelen, mr. J. A. Jonkman, heeft na zijn ongesteldheid zijn werk zaamheden ten departemente her vat. Minister Vos heeft op vragen van het Kamerlid van Lienden ge antwoord, dat een vTij groot aan tal autobussen in bestelling en bouw zijn. Uit Indonesië gerepatrieerden kunnen aan de postkantoren inlich tingen verkrijgen wat betreft hun spaarbankboek j es. Het 8-jarig dochtertje van de familie Konijnenburg te Heemstede, dat aan het spelen was op de Cru- quius, is door een vrachtauto aan gereden. De chauffeur trachtte de aanrijding nog te voorkomen. Het kind werd op slag gedood. In Nijmegen hielden ambtenaren van de C.C.D. in samenuwerking met de spoorwegrecherche op het empla cement van de Nederlandse Spoorwe gen een militair aan, die met koffie en levensmiddelen op een Duitse lo comotief trachtte mede te rijden. Hij bekende reeds meermalen op een dergelijk manier koffie en andere ar tikelen naar Duitsland te hebben ge smokkeld. In beslag genomen wer- i den 19 kg. koffie, 34 brillen en een santal thermometers. Een smokkelaar te Amsterdam is gearresteerd en door deze arresta tie is komen vast te staan, dat er een enorme smokkelhandel in katoen uit België op Nederland tiert. Men is er nog niet in geslaagd, het spoor te vin den. Op een onbewaakte overweg na bij Beilen is een op hol geslagen paard met kar door een trein gegrepen. De voerman, de 56-jarige J. B. werd ge wond en is kort daarna overleden. De 13-jarige J. v. d. K. uit Cu- lemborg is in de Lek by het zwemmen verdronken. Vijf a zes hectaren bos bij Ber gen op Zoom zijn door brand ver nield. De 76-jarige mej. de H. uit Beu- sichen is op de Rijksweg te Deil (G.) door een auto gegrepen en gedood. BUITENLAND. Bij Pau Is een vliegtuig van de dienst BiarritzCannes neergestort met het noodlottig gevolg, dat de pi loot en twee passagiers om het leven kwamen. Een ongeluk van een vliegtuig op de lijn ConstanzaBoekarest bij de landing op het vliegveld van Boe karest kosttte aan drie personen het leven. Bij Manchester is een Ameri kaans militair vliegtuig in de lucht in botsing gekomen met een bur gervliegtuig. Het militaire toestel vloog in brand en de twee inzitten den werden gedood. De strijd tegen de zwarte handel schijnt in Italië niet populair te zijn. Een duizendtal boeren hebben nl. in een plaatsje bij Turijn getracht de kazerne van de carabinieri in brand te steken, omdat deze een paar boe ren gearresteerd hadden wegens het clandestien verkopen van graan. STAATSLOTERIJ. 501e Staatsloterij, 5e klasse, 4e trekking. ƒ400,— 3563 ƒ200,— 6694 10995 100.— 2192 2408 5410 7210 9467 11961 17852 20130 20316. ALPHEN AAN DEN RIJN ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN JACHTKRUISER. De zeven opvarenden gewond. Ip de Oude Rijn nabij de scheeps werf van de firma Boot, vond he denmorgen omstreeks tien uur een ontploffing plaats aan boord van een jachtkruiser, toebehorende aan de heer K. L. Erkelens uit Den Haag, die met 7 andere opvarenden een vacantie-tochtje maakte. De ont ploffing is waarschijnlijk ontstaan, doordat benzinedampen zich in het voorruim hadden verzameld en een vonkje van de motor oversloeg. Al len, die zich aan boord bevonden, werden gewond aan gelaat en han den, vooral door glasscherven, die door de ontploffing werden rondge slingerd. Er werd onmiddellijk ge neeskundige hulp verleend. De krui ser ging totaal verloren. Personalia. De heer C. Breukel alhier slaagde te Rotterdam voor het Manufactur^nbrevet (met lof) in drie vakken; dames- en heren kledingstoffen, onderkleding kou sen en babygoed alsmede manufactu ren, lend gezicht betrok en kreeg een as grauwe kleur. Hij kon werkelijk voor het ogenblik geen woorden, vinden. En terwijl hij zo raadselachtig vreemd naar Arabella stond te kij ken, en haar met iets heel droevigs en weemoedigs aanzag, kreeg zijn dochter het niet minder te kwaad. Zij had alles ter wereld willen ge ven om dit zelfde uur te mogen zijn op „De Schuur" om nog eens zo'n onderhoud te mogen hebben met mrs. Cattermole. Die kon je aanblaffen, die kon je de waarheid zeggen. Daar groeide je tenslotte in. Dat deed je echt genoe gen. Maar deze goeie ouwe vader te moeten bekampen, terwijl hij ei genlijk geen wapen ter verdediging bezat! Zo - agressief tegen hem te moéten optreden en hem als het ware het mes op de keel te moeten zetten. Dat ging haar aan het hart. Dat deed haar pijn. Dat maakte haar week en dTeigde weer tot een 'her haling te voeren van een scène, waar in zij slechts enkele weken geleden, ten slotte maar had toegegeven. Ondertussen vroeg de oude Aimes zich in zekere omstandigheid af, waar om die Sidney Sharpe dan niet on der een grafelijk of hertogelijk dak was geboren, indien hij werkelijk zo hoog boven de adellijke preten denten uitstak. „Het spijt me verschrikkelijk, pap- WEERSVERWACHTING HjTS WARMER. Heldere nacht met nog slechts g op enkele plaatsen wat ochtend- o nevel. Overdag zonnig, droog 5 weer. Opnieuw iets hogere tem- 8 g peraturen. Matige oostelijke 8 o wind. g uOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOu Fraaie zomerweer houdt aan Het K.M.N.I. te de Bilt schrijft ons: Het weer is deze zomer wel buiten gewoon fraai, vooral voor al diege nen, die qaar een zonnige vacantie hebben verlangd. Verwacht kan worden, dat de hui dige periode met droog weer, met weinig wolken en veel zonneschijn nog wel minstens tot en met aan staande Zondag zal voortduren. Daar de hoogste luchtdrukwaarden echter over het Oostzeegebied zullen komen te liggen, draait de wind in ons land steeds meer naar het Oosten en wordt warmere lucht aangevoerd. De temperaturen zullen in de volgende dagen geleidelijk nog hoger worden en zelfs bij deze hogere maximum temperaturen kan tengevolge van de grote droogte van de lucht vrijwel nergens onweer ontstaan. Pas tegen Zondag wordt de kans op enkele ver spreide onweersbuien wnt groter. Voor al diegenen, die naar droog zon nig weer verlangen ziet het er dus nog gunstig uit. Minder gunstig is deze weersontwikkeling echter voor al diegenen in de land- en tuinbouw en fruitteelt (dus indirect voor ons allen! Red.), die nu reeds dringend behoefte hebben aan een flinke re genval in verband met de verdere ontwikkeling van de'gewassen. BIOSCOPEN. De bioscopen van de volgende week zyn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Make a wish", alle leef tijden. Lido: „De klokkenluider van de No«ïe Dame", 14 jaar. Luxor: „De voerman", volwasse nen. Trianon; „Tarzan in New-York", aile leeftijden. Re?: „Millioenenbruid", alle leef tijden. HILLEGOM SPAARBANKBOEKJES VERVALST. Een Hillegomse huismoeder met twee kinderen trachtte aan haar geldnood, paal en perk te stellen door spaarbankboekjes te vervalsen, zodat zij veel meer geld' kon op nemen dan haar tegoed bedroeg. Zy lichtte de rijkspostspaarbank voor ongeveer 5000.— op, totdat zy op het postkantoor te Vogelenzang te gen de lamp liep. De vervalsingen, waren zeer primitief en opvallend, zodat het te verwonderen valt dat zij niet eerder werden ontdekt. De politie heeft de vrouw gearresteerd. WASSENAAR TWEE ZILVEREN KANDELAARS GESTOLEN. Uit de St. Willibrorduskerk. Een nog onbekend individu is er niet voor teruggedeinsd om uit de St. Willibrorduskerk aan de Kerk straat twee zilveren kandelaars te stelen. Diefstal. v. W. alhier deed bij de politie aangifte van diefstal van een zilveren horloge en twee distri butiekaarten van uit zijn jasje, dat hij ih een niet afgesloten schuurtje op zijn teelland had opge hangen. De politie stelt een onder zoek in. Comité Oorlogsgravenstichting. De oorlogsgraven-stichting, onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Bernhard heeft thans ook in Wasse naar een vertegenwoordigend comité dat zich belasten zal met de inza meling vai. gelden ter plaatse. Voor zitster van dit plaatselijk comité is mevr. A. H. Niemeijervan Nahuys, secretaresse is mevr. mr. C. M. 's Jacobdes Bouvrie, penningmees ter is de heer F. Hoogendijk, giro 174948 en als leden hebben in het comité zitting genomen pastoor Ch. N. J. Meysing, ds. W. A. B. ten Kate, de heren A. v. d. Lee, W. J. Hooge- veen en J. K. H. de Roo van Alder- werelt en de dames C. H. R. Kalff Francken, M. M. v. d. Berg van Sapa- roea en C. E. Sandbergde Vlieger. pie! Ik heb er werkelijk tegen orp gezien om 'het je te moeten vertellen, dat kan ik wel beweren. En ik deed! het helemaal niet graag. Maar ten slotte heb je eigenlijk zelf schuld. Wie wilde mij een graaf opdringen? Jij! Ik heb er nooit naar verlangd. Daar zit jij nou met de gebakken peren.En toch moet je niet zo bij de pakken neer zitten. Het had tenslot te nog heel wat wanhopiger gekund." „Ja?" vroeg de oude Ames onge lovig. „Natuurlijk, ja," antwoordde Ara bella, zich sterk voelende in haar pas gevonden argument. „Hoe zou jij het gevonden hebben, indien ik dan werkelijk met een van die rijke snoeshanen was getrouwd, waar jij altijd zo hoog tegen op ziet, en indien ik dan na enkele maanden naar je terug kwam lopen, omdat ik het met hem niet uit kon houden en hy niet met mij. Het waren allemaal zulke echte broekjes,... verwaande vent jes, vertroetelde moederskindjes. En nou kun je zeggen en denken van Sidney Sharpe wat je wil, maar je zult nooit kunnen beweren, dat het geen echte man is." (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2