3e Ccicbc Sotno/nt i Pt JlLcvaa-feeai^ Boodschap van Kon. Wilhelmina aan Holland-Michigan En pleit voor samenwerking tussen alle klassen Onze Luchtverbinding m. Batavia PONDERDAG 14 AUGUSTUS 1947 Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Telef.: Administratie, Advertenties 20826. Redactie 20015, Directie, drukkery en abonnementen 20935. Directeur: C. I/L VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WELMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11164 Abonnementsprijs 1 0.26 per week, 1.10 per maand, 3.25 per kwartaal Franco per post 4. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. By contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.50. Morgen is het een Maria-dag, die wij als Zondag vieren. Gaudeamus zo vangt morgen in de Introïtus het heilig Misoffer aan. Laten wij ons verheugen! „Laten wij ons allen verheugen in de Heer, deze feestdag vierend ter ere van de heilige Maagd Ma ria, over wier ten-hemel-opneming de Engelen zich verheugen en Gods Zoon te zamen loven". De verering van de Heiligen, en bovenal van Maria, is een wezenlijk bestanddeel van de Godsdienst. Iede re katholiek weet, wat is de reden en de bedoeling, de inhoud en de strek king van deze verering. Het wordt kernachtig en gespierd uitgedrukt in dat korte Gebed (de Collecta) in de Mis van morgen: „Vergeef, smeken wij, o Heer, de misdaden van Uw dienaren, opdat wij, die U door onze eigen daden niet kunnen behagen, door de voor spraak van de Moeder van Uwen Zoon, onzen Heer, tot de zaligheid geraken". Iedere katholiek, aldus de tot het Katholicisme overgegane Engelse schrijver Benson, weet heel goed, dat alle eer, die wij aan Maria geven, ten doel" heeft onszelf te verenigen met „de gezegende vrucht" van haar schoot, die zij in ieder beeld tot ons uitstrekt hetzij als het Kind harer Vreugde hetzij als de Man van Smar ten. En de geschiedenis leert ons, al dus dezelfde schrijver, dat, waar Ma ria wordt vereerd, Jezus wordt aan beden; dat, waar Maria, de Moeder van Zijn menselijke natuur wordt verstotën, ook het licht van Zyn Godheid uitdoofd Maar het is niet onze bedoeling, nu een apologie van de katholieke Ma ria-verering te schrijven. Wij willen slechts met een enkel woord voor onze katholieke lezers het Maria- feest van morgen inleiden. Dat wij allen op deze blijde feestdag mogen proeven en smaken de verrukkelijke schoonheid van het Epistel in de Mis op deze dag (Boek der Wijsheid 24, 1213 en 1520) en de sublieme wijsheid van het Evangelie (Lucas i0, 38—42)! Twee voorwaarden ALS men vraagt: wat zijn de voor naamste voorwaarden, om te ko men tot een betere maatschappij, dan kunnen de antwoorden verschillend luiden. Maar, naar onze overtuiging, zullen deze antwoorden moeten uit lopen op wat Kardinaal Griffin de Engelsen heeft voorgehouden (zie el ders in dit blad): De mensen moeten op de eerste plaats zoeken het Rijk Gods. De mensen moeten streven naar een effectieve, daadwerkelijke sa menwerking. Dat zijn de twee voornaamste, noodzakelijke voorwaarden, om tot een betere maatschappij te komen. Wat de eerste voorwaarde betreft, luistere men naar wat God-Zelf zegt in het Evangelie in Mis van morgen. En dat méér samenwerking nood zakelijk is, moet voor ieder duidelijk zijn. Samenwerking vóóral tussen de verschillende klassen en standen in de maatschappij. Samenwerking in de bedrijven. Sa menwerking in iedere afzonderlijke onderneming. Deze laatste samen werking is, zoals wij reeds herhaalde lijk hebben betoogd, een allereerste eis van deze tijd. Door deze samen werking moet practisch worden er kend de volwaardigheid van de ar beider als mens en als arbeider. En als deze samenwerking er niet is, zal de nieuwe maatschappij niet worden opgebouwd op christelijke en gezon de sociale beginselen. TER GELEGENHEID van de overhandiging van het geschenk der Ne derlandse regering aan „The Netherlands Museum" van Holland- Michigan, welke aldaar plaats had, heeft jhr. O. Reuchlin, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister als vervanger van mr. van Kleffens een boodschap van H. M. de Koningin aan de stad Holland (Michigan) voor. gelezen. Het geschenk, bestaande uit een groot aantal oud-Hollandse ge bruiksvoorwerpen, is bijeengebracht door de rijksadviseur voor de musea, de heer D. F. Lunsingh Scheurleer. Jhr. Reuchlin deed voorlezing van de boodschap omdat mr. van Kleffens door de bijeenkomst van de Veilig heidsraad verhinderd was. De boodschap luidt als volgt: De Koningin herkent de echte Hollandse eigenschappen „Het is met oprechte vreugde, dat ik en mijn volk verlangen deel te hebben aan het feest van een ge meenschap, die honderd jaar geleden gesticht werd door de moed, het be leid en de trouw van een kleine groep mannen en vrouwen uit Nederland die thans als bloeiende Ameri kaanse stad met trots en eer de naam Holland draagt. Gaarne zou ik persoonlijk heden r.aar uw feestelijke stad zijn getogen, te eerdér, daar ik tot mijn spijt niet in de gelegenheid ben geweest uw stad te bezoeken, toen ik gedurende oorlog enige weken in uw rijk land verbleef en het gedenkwaardige voorrecht heb genoten het woord te mogen richten tot het Congres der Verenigde Staten van Amerika. Mijn kinderen bewaren evenwel prettige herinneringen aan de vriend schap, aan hun persoon en aan ons land betoond, bij het bezoek, dat zij in Juni 1941 aan Holland in Michigan hebben gebracht, bij welke gelegen heid Hope College aan mijn dochter het eredoctoraat in de rechten heeft verleend. En bovenal zijn mijn kinde ren getroffen geweest door uw ver ering voor het land uwer voorvade ren, die onder meer bleek uit de om standigheid, dat u zich met oranje hebt getooid en de oud-Nederlandse liederen hebt gezongen. De uitnodiging om het eeuwfeest in Holland te bezoeken, die ik ontving van een eminent lid van een Neder lands-Amerikaanse familie, heeft mij diep getroffen en ik betreur ten zeer ste, dat zaken van groot belang mij hebben verhinderd de uitnodiging te aanvaarden. Ik heb mijn ambassadeur verzocht mijn gevoelens voor u ken baar te maken in een bijzondere bood schap tevens gelukwens. Het zijn ge voelens van diepe eerbied voor het gewetensvolle en moedige werk van opbouw en vooruitgang, dat uw voor ouders en gijzelf gedurende deze his torische eeuw hebt gewrocht. Gevoe- Egypte in de Veilig heidsraad De^ Egyptische premier, Nokrasji Pasja, heeft gisteren tijdens de be handeling van de Egyptische kwestie in de Veiligheidsraad een beroep ge daan op de Raad om te bevelen, dat de Britse troepen per 1 September van dit jaar uit zijn land zullen wor den teruggetrokken. Dit is de eerste keer, dat er in het Egyptische verzoek om terugtrekken der Britse troepen een datum wordt genoemd. De Britse'vertegenwoordiger Cado- gan verzette zich daartegen, omdat de kwestie der terugtrekking der Britse troepen geregeld is in een ver drag. Een der redenen waarom hij de raad verzocht van de kwestie af te stappen, was gelegen in het feit, dat er geen sprake is van een geschil, dat vrede en veiligheid in gevaar brengt. Engeland bleef bereid met Egypte te onderhandelen en stelde prijs op vriendschappelijke betrekkingen met dat land. Polen steunde Egypte en beschul digde Engeland van 19e eeuws impe rialisme, door het streven van landen naar nationale onafhankelijkheid te gen te werken. Polen achtte de aanwezigheid van Britse troepen in Egypte in strijd met het Handvest en vond, dat de Veilig heidsraad het recht heeft verwijde ring van die troepen te eisen. Bij de ondertekening van het verdrag zou Egypte niet vrij zijn geweest. Het de bat werd vervolgens verdaagd tot volgende week Woensdag. DOMINION-STATUS INDIA EN PAKISTAN (AFGHANISTAN lens van dankbaarheid jegens de god delijke Voorzienigheid, die over de mannen en vrouwen gewaakt heeft, van wie vele hun vroeger vaderland in nooddruftige en benauwende om standigheden hebben verlaten en die dit alles zo ten goede heeft geleid; gevoelens van oprechte gemeenschap met u op deze herdenkingsdag van uw geboorte als Amerikaanse stad, Dat ook aan uw zijde de gevoelens van verbondenheid met het land uwer vaderen diep en sterk zijn, kwam op treffende wijze tot uiting in Mei 1940, toen de vijand Nederland bin nenviel en het de stad Holland is ge weest (toentertijd juist bezig met de •/oorbereidingen voor haar jaarlijks feest), die het initiatief heeft geno men om te helpen, hetgeen spoedig daarop in de gehele Verenigde Staten zou geschieden onder de leiding van die grote organisaties1, welker welda den, aan het land bewezen, voor im mer in de herinnering zullen voort leven. Hoewel ik u niet bezocht heb, heb ik sterk het gevoel, dat u mij bekend zijt uit hetgeen mijn kinderen mij hebben verteld. Ik voel, dat ik uw stad ken, ik heb mij laten vertellen over uw industriën, uw liefde voor bloemen, tuinen en wei-onderhouden velden. Ik heb gehoord over uw ge bouwen, grote instellingen, religieu ze en culturele opvoeding en uw lief devolle zorg voor de herinneringen aan uw afkomst en de burgerdeug den, die gij als een kostbaar erfgoed beschouwt. De eigenaardigheden, die ik zoëveri aanstipte, zijn tegelijkertijd kenmer kende eigenschappen van het- Neder landse volk. Mijn volk en mijn land hebben vijf lange jaren zwaar gele den onder een meedogenloze bezet ter, maar in de geestkracht en het doorzettingsvermogen, waarmee het Nederlandse volk onmiddellijk na de bevrijding de wederopbouw is begon nen, herken ik de geest, waarin uw voorouders een eeuw geleden zulk ge weldig pionierswerk hebben verricht. Mogen Holland (Michigan) en de andere steden en gemeenten in het Middenwesten, die een eeuw geleden door Nederlandse pioniers gesticht zijn, groeien en bloeien door de moed en de geest van de stichters". KARDINAAL GRIFFIN GEEFT RICHTLIJNEN Het Lagerhuisdebat over de econo mische crisis, waarin Engeland zich op het ogenblik bevindt, is voor Kar dinaal Griffin, Aartsbisschop van Westminster aanleiding geweest tot het scrijven van een artikel in de Sunday Times, waarin hij Engeland oproept de strijd te voeren niet alleen met materiële middelen, doch ook met geestelijke, volgens de christe lijke principes en richtlijnen welke gelden voor het gehele terrein van de arbeid. „De Tijd ontleent het volgende aan dit artikel: „In de critieke situatie van Duin kerken", zo zegt de Kardinaal, legde het gehele land zijn zaak in Gods handen, doch in het debat over de huidige crisis is Gods naam zelfs niet genoemd noch werd er op ge wezen, dat wij de hulp moeten vra gen van boven. Nu staan er enkele woorden in het Nieuwe Testament, gesproken door Christus, waaraan wij in deze dagen zouden moeten denken; „Zoek eerst het rijk Gods en zijn ge rechtigheid en al het overige zal u worden toegeworpen." Wij weten dat Christus mét de woorden „al het overige" voedsel, kleding en huisvesting bedoelde. De moeilijkheid is 'hu, dat wij deze din gen op de eerste plaats stellen in- plaats van het rijk Gods. Als wij „het overige" op de eerste plaats stellen handelen wij verkeerd tegenover God, ons zelf en onze naaste. Econo mische kwalen ontstaan daaruit dat wij „hét overige" op de eerste plaëts stellen, "terwijl de enige remedie is een terugkeer tot christelijk leven en christelijke principes." Drie punten geeft de Kardinaal dan aan waaraan voldaan moet wor den, wil Engeland de crisis te boven komen en de situatie van het land blijvend verbeteren, op de eerste plaats, zo zegt de Kardinaal zullen wij al onze krachten in moeten span nen en de hoogst mogelijke pro ductie moeten leveren opdat er weer die redelijke welvaart komt, welke noodzakelijk is voor een menswaar dig en christelijk leven. Op de tweede plaats wijst de Kar dinaal op de waarde van de arbeid. Er zijn twee dingen, waarop ik hier wil wijzen in verband met de geeste lijke waarde van de arfbeid", zo zegt de Kardinaal, „Christus werkte met zijn eigen handen aan een timmer mans-werkbank. Dit toont de God- delij'ke achting voor de arbeid. Dan kunnen wij ons werk doen voor God, waardoor het een acte van liefde tót God wordt." Vals noemt de Kardinaal daarom de neiging om de arbeider alleen te zien in zijn economische waarde, als producent. De arbeider en iedere in dividuele persoon moeten wij op de eerste plaats zien als een menselijk wezen geschapen naar Gods beeld en gelijkenis. Daarom heeft elke ar beid, wat het ook mag zijn, zijn eigen waarde, omdat het arbeid is van een menselijk wezen. Dit is speciaal van betekenis voor hen, die saai en eentonig werk ver richten. Als achter het werk een ware liefde tot God staat en het verlangen anderen door dat werk te dienen, dan komt het er niet zo heel veel op aan, wat dat werk is. Uitvoerig weidt de Kardinaal dan uit over de noodzakelijke samen werking tussen alle klassen van de samenleving en speciaal tussen ka pitaal en arbeid. Zij werken niet samen met als eerste doel de opsta peling van zo groot mogelijk kapi talen voor weinigen, maar opdat door samenwerking van allen ieder die levensstandaard kan verwerven, waarop de sociale rechtvaardigheid hem recht geeft. De mens heeft een hem door God gegeven recht op een menselijk bestaan, omdat hij een menselijk' wezen is "tenzij hij een re delijke welstand geniet en deze kan hij zich het beste verwerven door ssam enwerking. Er is op het ogenblik geen plaats voor zelfzucht en haat. Het is een tyd voor de uiterste edelmoedigheid, voor een krachtige samenwerking van christelijke mensen, die houden van hun land en het willen redden; doch niet alleen voor ons eigen land maar ook voor al de volkeren die opzien naar ons voorbeeld, BATAVIA HOOFDSTAD VAN VERENIGDE STATEN VAN INDONESIë? 19 dezer zal te Batavia een massa bijeenkomst gehouden worden, wel ke tot doel heeft kracht bij te zetten aan een suggestie van de verbon den politieke partijen om Batavia hoofdstad te maken van de Ver enigde Staten van Indonesië. DE TOESTAND OP OOST- SUMATRA. Aneta meldt van officiële zijde de volgende gegevens over de toestand op Oost-Sumatra te hebben ontvan gen: In het gehele gebied van Suma tra's Oostkust, waar de bevolking van de terreur -der gewapende benden werd verlost, wordt grote medewer king van de bevolking oncjervonden. In verschillende streken moet nog borden opgetreden tegen gewapende benden, \yaaronder zich. ook Japan ners bevinden. De destijds door de republiek verbannen en thans door het Nederlandse leger bevrijde volks hoofden worden overal met vreugde ingehaald. In dé omgeving van Te- binglinggi opereert een bende van 50 Japanners. Hierdoor kunnen de on dernemingen in dit gebied, welke voor de productie gereed zijn, nog niet in bedrijf gesteld worden. JOODS-ARABISCHE BOTSINGEN. Te Jaffa en Tel Aviv hebben bot singen plaats gehad tussen Joden en Arabieren. Tot dusver zijn 3 Arabie ren en 7 Joden gedood en 12 Arabie ren en 26 Joden gewond. De ongere geldheden begonnen Zondagavond, toen Arabieren een Joods café in Tel Aviv met vuurwapens bestookten. Volgens berichten uit Arabische bron hebben Arabieren vier Joden, die in het bezit van wapens waren, te Jaffa overmeesterd en hen aan de politie overgeleverd. Gisteravond zijn alle stalletjes van een Arabische markt te Jaffa door brand verloren gegaan. De schade wordt op 20.000 gulden ge raamd. Volgens de politie is de brand door 50 Joodse jongelieden gesticht. De Irgoen Zwai Leoemi heeft gis teravond een verklaring gepubliceerd, waarin beweerd wordt, dat Britse agenten en Britse wapenen in het spel zijn bij de botsingen tussen Ara bieren en Joden. CHURCHILL SPREEKT ZATERDAG. Door de B.B.C. is meegedeeld, dat Churchill zijn radiorede niet Zondag maar Zaterdag a.s. zal uitspreken om 21.15 uur Ned. tijd. K.L.M. mag weer op Ceylon landen De K.L.M.-LUCHTVERBINDING Amsterdam—Batavia, die sedert het landings verbod in Voor-Indië de laatste dagen onderhouden werd langs de route Sharja en Colombo (Ceylon), heeft gisteren ernstig ge vaar gelopen, aangezien ook de autoriteiten te Colombo de voorlopige lan dingsvergunning hadden ingetrokken. Doch terwijl de posterijen reeds naar andere oplossingen zochten om althans de po stzo snel mogelijk naar Indië te krijgen, terwijl reeds het K.L.M.-toestel „Paramaribo", dat Dinsdag met alle achterstallige post uit Batavia was vertrokken, in Singapore moest blijven staan; terwijl de K.L.M. overwoog om via de Stille Oceaan een nooddienst op Indië te onderhouden kwam in de namiddag geluk kig het bericht, dat ijlings gevoerde besprekingen te Colombo tot resultaat hadden gehad, dat het verbod werd ingetrokken eïi dat de K.L.M. weer van het vliegveld op Ceylon gebruik mocht maken. Zodat de luchtpost dienst onmiddellijk hervat kon worden. Zoals men weet werden de laatste dagen enige vluchten langs de route via Sharja en Colombo (Ceylon) ge maakt, in afwachting van een rege ling met de betrokken landen voor een meer regelmatige dienst. Van de betrokken autoriteiten was gisteren het verzoek ontvangen deze inciden tele vluchten op te schorten totdat over bedoelde regeling een beslissing is gevallen. Aan Ass. Press deelde de K.L.M. mede, dat zij misschien gedwongen zou zijn landingsrechten te vragen van de V.S. om via de Stille Oceaan een nooddienst op Indië te kunnen onderhouden met gebruikmaking van de vliegvelden Biak, Kwajelein, Ho- noloeloe, Los Angeles en New York. Tevens maakte de K.L.M. bekend, dat de Britse autoriteiten in Singapo. re begonnen zijn weer de hand te houden aan bepalingen, welke tot nu toe bijna vergeten waren, om te voor komen, dat toestellen van de K.N.I.L. M. gebruik maken van vliegvelden in de koloniën. In de technische zin van het woord waren de K.N.I.L.M.-toestellen nog steeds militaire toestellen, welke res- Een overzicht van hét gedeeltelijk vernielde htavencomplex van Tegal. sorteerden onder het 19de Nederland se luchteskader, maar er waren reeds regelingen in de maak, dat deze toe stellen niet langer onder de militaire overheid zouden ressorteren. DE INDIE-VLIEGTUIGEN VAN DE K. L. M. De PH-TAT en PH-TAS die res pectievelijk op 8 en 10 Augustus van Schiphol naar Batavia vertrok ken hebben, naar wij van de KLM- peTsdienst vernamen, de plaats van bestemming bereikt. Naar Neder land onderweg zijn de PH-TBT en de PH-TAP respectievelijk onder gezagvoerders Verstegh en Schott- meyer. Zij vertrokken een dag na elkaar nl. 11 en 12 Augustus. "Vliegen Ik ben een campagne begon nen tegen de vliegen. Nooit heb ik van dat lastige tuig gehouden, maar sinds ik gelezen heb, dat er tegen hen vermoedens bestaan van mede plichtigheid in kinderverlam ming-epidemieën, ben ik be slist anti-vlieg gewoTden; zelfs moorddadig. Om mijn veelbelovende sprui ten de juiste anti-vliegmentali- teit bij te brengen en tevens een nuttige vacantiebezigheid te ge ven, ben ik begonnen met ieder een vliegenklap uit te reiken. En ik moet zeggen: dat begin van de anti-vliegen-campagne heeft buitengewoon ingeslagen; het is een compleet succes ge worden. Overal op het behang plakken de sporen van gesneuvelde vlie gen, het is een abattoir in optima forma. De gordijnen zijn a jour geworden onder het enthousias me, waarmede de lieverds heb ben gemept. Ik mis een paar vaasjes, die op onverklaarbare wijze zyn verdwenen, en er is een scheur in de lampekap. De hond is weggekropen met een blauw oog en een zenuw-schok. Mijn jongste spruit is in het aquarium gevallen, toen hij een vlieg, die buiten zyn bereik zat, toch wilde bereiken met behulp van een stoel op drie po tem Er is een wedstrijd geweest, wie het eerst die vlieg raakte, welke op de vensterruit zat; er zit nu een plank voor. Dat alles zijn zeer zeker op merkelijke resultaten, maar als het hele koor opeens begint te brullen; ,,Pa, blijf even stil zit ten, er zit er één op je kop", dan gaat dat toch wel te ver. Ik heb er een pleister op gedaan, maar ik geloof, dat ik de campagne maar even stop zet. BERICHT. WFGENS DE FEESTDAG VAN MARIA TEN HEMELOPNEMING ZAL ONS BLAD MORGEN NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. PRINS-REGENT KAREL UIT DE CONGO TERUGGEKEERD. Op het vliegveld Meisbroek bij Brussel is gisteren, laat in de mid dag. prins-regent Karei teruggekeerd van het bezoek, dat hij, vergezeld van de minister van koloniën, aan de Bel gische Congo heeft gebracht. Hy werd verwelkomd door koningin-moeder Elizabeth, de leden der regering, de voorzitters van Kamer en Senaat en het crops diplomatique. In de nacht van 14 op 15 Augustus wordt voor India (ook wel Hin doestan genoemd) en Pakistan de Dominion-status van kracht. Eigen aardig voor het nieuwe Dominion Pakistan is. dat het uit twee geheel gescheiden stukken bestaat. DRIEMOGENDHEDEN- CONFERENTIE OVER DE DUITSE INDUSTRIE. Amerika is met Engeland en Frank- ryk overeengekomen, de Driemo- gendheden-conferentie over het peil van de Duitse industrie en de steen- koolproductie te Londen te houden. Men treft voorbereidingen om de conferentie zo spoedig mogelyk te doen plaats vinden. Grote landbouw tentoonstelling Gedurende de eerste twee weken van September zal op Houtrust in 'Den Haag ter gelegenheid van het 100-jarige bestaan van de Hollandse Maatschappij van Landbouw een landbouwtentoonstelling worden ge houden, die in opzet en omvang de tot nog toe in Nederland op dit ge bied georganiseerde .exposities zal overtreffen. De tentoonstelling zal uit vyf af delingen bestaan, die elk een afge rond geheel vormen, en wel: het rundvee, het schaap, de suikerbieten teelt, de aardappelteelt en de graan- teelt. Naast deze stands zal in de hallen ook een grote plaats worden ingeruimd voor een Westlandse in zending van groente, fruit en bloe men, terwijl men er ook een over zicht krijgt van het landbouw vereni gingsleven en het werk der maat schappij. De grootste expositie van land bouwwerktuigen die ooit gehouden is en die 5000 vierkante meter stand ruimte zal beslaan, treft men op het buiten terrein aan. gedeeltelijk in de open lucht, gedeeltelijk in een grote vliegtuigloods. De eerste twee tentoonstellingsda- gen, 2 en 3 September, zijn de speciale rundveedagen. Bovendien zyn op 3 September schapen, varkens en gei ten van de party. 4 September is de paardendag, terwijl op 5 September de landelijke ruiterverenigingen zul- ien demonstreren. De eerste weekj wordt besloten met een concours hip- pique op 6 September. De tweede week zijn alleen de hallen geopend, speciaal voor schoolkinderen. De tentoonstelling, waarvan H. M. de Koningin beschermvrouwe ie, wordt op 2 September om 10 uur ge opend door de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. GEEN GROENTE NAAR DUITSLAND. Deze dagen is de Ned. delegatie, welke onderhandelingen voerde met de bezettingsautoriteiiten over de uitvoer van groente naar Duitsland zonder resultaat te hebben bereikt, in ons land teruggekeerd. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat de onderhandelingen over een compensatielevering, waarbij Neder land industriegoederen uit Duitsland zou betrekken en van hier groenten naar Duitsland zouden worden ge ëxporteerd zouden slagen. Op het laatste ogenblik bleken de Engelsen, voor wier zóne de groente voorna melijk bestemd zou zijn, daaraan niet zoveel waarde te hechten, dat het tot een overeenkomst kon komen. Een kcWveHje... „Met onze staat van dienst is bij ons, Katholieken, die eerlijk en op recht het welzijn van heel het volk nastreven, elk steeds uit de boze zijnd geheim gedoe volstrekt over bodig". Mgr. dr. Poels.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 1