De vlucht uit de sovjetzone DINSDAG 12 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De Berlynse correspondent van het A.N.P. meldt: Dé stroom van jonge mannen, die de Sovjetzóne langs „zwarte" wegen verlaten, wordt nog steeds sterker. Dezer dagen werd uit Beieren be richt, dat daar reeds vijftigduizend vluchtelingen zouden zijn aangeko men. Het aantal berichten, dat uit de zóne naar Berlijn vloeit en spreekt over een onrustige stemming onder de bevolking, wordt eveneens in de laatste weken veel hoger Deze onrus tige stemming, zo werd ons medege deeld door zo juist uit de Sovjet-zó ne teruggekeerde waarnemers, wordt in hoofdzaak veroorzaakt door het feit. dat het voor geheel Duitsland geldende besluit van de controle- raad tot verplichte nieuwe registre ring van arbeidskrachten in de Oos telijke zóne het eerst en wel op een zeer drastische wijze wordt doorge voerd. Wat voornamelijk aanleiding geeft tot de angstpsychose, welke door deze registrering is verwekt, is de omstandigheid, dat bij de aanmel ding nauwkeurige bijzonderheden over het werk der betrokkenen in de voormalige Duitse weermacht wor den geëist. Daarbij, zo zeggen deze waarnemers, wordt de indruk ge wekt, alsof bijzondere prijs wordt ge steld op arbeidskrachten, die vroeger hebben gediend bij het luchtwapen. pantsertroepen of valschermtroepen. Bij de aanmelding zouden de betref fen den worden aangeraden zich vrij willig in dienst van de bezettings macht te stellen. Zij die dit niet doen, vlezen tot deze diensten te zullen worden gedwongen en nemen daar om vaak het besluit de weg over de „groene grens" te gaan. In dit verband heeft het Ameri kaanse blad ,.Neu Zeitung" deze week gemeld, dat in de Kreis Annaberg in het Erzgebergte onlangs alle vroegere officieren geregistreerd werden. In de Kreis Grimma in Saksen moesten zich volgens dezelfde bron, alle per sonen. die vroeger in Rusland of de Baltische Staten geleefd hebben, mel den. In Halle zijn, zo meldt het Ame rikaanse blad voorts, reeds voorma lige officieren door de bezetting op geroepen. Veel onrust wordt onder de bevol king gewekt door de versterkte „Ar- beitseinsatz" in de uranium-vind- plaatsen bij Oberschlema in Thue- ringen, die uiteraard nooit anders be sproken worden dan als samenhan gend met Russische atoom-splitsings- onderzoekingen. Maandelijks worden volgens van betrouwbare zijde ont vangen'berichten twee duizend nieu we arbeiders tot werk gedwongen. Verder wordt ons uit dezelfde bron medegedeeld, dat ondanks anders luidende persberichten het ontmante- lingswerk in de zóne voortgapg zou vinden. In de provincie Saksen-An- halt zouden hierbij zestig duizend Duitse arbeiders aan het werk zijn. De spoorweg Maagdenburg-Leip- zig moest onlangs tijdelijk voor alle ALPHEN AAN DEN RIJN BEZOEK VAN HEDEL EN ROSStJM Op Zaterdag 16 Augustus a.s. zal de gemeente Alphen aan den Rijn bezoek ontvangen van de gemeente besturen van Hedel en Rossum, ver gezeld van de besturen van de Co mités -van Ned. Volksherstel aldaar, het Hedelse muziekcorps en depu taties van een aantal verenigingen uit gemelde dorpen. Dit bezoek heeft ten doel de inwoners van Al phen aan den Rijn de dank van de bevolking van Hedel, Rossum en Hoenza-driel over te brengen voor de aan haar verleende hulp. Een hulde blijk zal worden aangeboden als blijvend aandenken aan deze hulpverlening. De aanbieding zal plaats hebben om 4 uur n.m. op het gemeentehuis te Alphen aan den Rijn, waar het Gemeentebestuur, als vertegenwoordigende de bevolking onzer gemeente, de bezoekers zal ontvangen. Bij gunstig weer zal een en ander op het bordes van het ge meentehuis geschieden. Ook de mu- ziekvereniging uit Hedel zal op het plein voor het gemeentehuis opge steld worden en aldaat enige num- Aanbesteding. Bij onderhandse aanbesteding is het transport van ca. 50.000 M3 zand, benodigd voor het stratenplan benoorden de Herensin gel te Leiden, gegund aan het Expe ditiebedrijf H. Dubbeld Wzn., te Lei- mers ten gehore brengen. De inwo- derdorp. ners van Alphen aan den Rijn wor normale verkeer worden gesloten teneinde de massa transporten voor de ontmanteling zonder vertraging naar het Oosten te kunnen afvoeren. De angstpsychose is vooral sterk onder dè jongere arbeiders. Zij ont vangen vaak onduidelijk gestelde be velen tot dienstverplichting van de Duitse arbeidsbureaux. De dienstver plichting is overigens geen nieuw verschijnsel, zij bestaat in de Sovjet- zóne sedert de eerste weken der be zetting. De mannen worden door de arbeidsbureaux naar een verzamel plaats opgeroepen en worden van daaruit vaak voor bepaalde werk zaamheden naar Stettin of Opper-Si- lezië gezonden. Jonge mannen van 18 tot 20 jaren durven vaak niet thuis te slapen door geruchten over massale oproepingen voor verplichte arbeid en over transporten naar de Sowjet-Unie aan de orde van de dag zijn. Naar men ons zeide, wordt tot deze meestal overdreven geruchten en fluistercampagnes vaak aanleiding gegeven door met veel geheimzinnig heid omgeven arrestaties van jonge ren, die op bepaalde politieke gron den'geschied zouden zijn. In het bij zonder zou het de „Junge Union", de jeugdorganisatie der christelijke par tij, -zeer moeilijk gemaakt worden, nadat zij zich openlijk gekant heeft tegen bepaalde arrestaties uit haar rijen, waafover nog geen opheldering is gegeven. De stroom der berichten over een toestand, die de Duitsers in het Oos ten thanS aan de lijve doet voelen, hoe zij zich voor korte jaren tegen over de volken van Europa gedra gen hebben, is in de laatste dagen zo levendig geworden, dat het door de So wj et-autoriteiten gecontroleerde nieuwsbureau voor de Sovjet-zóne er een beschouwing aan heeft gewijd. Hie.ln worden de maatregelen, die thans worden uitgevoerd, voorgesteld als dwangmaatregelen tegen „ar- beidsschuwe elementen". (O, Goeb- bels. wij herkennen dat geluid!) De groeiende ontwikkeling in de Sov jet-zóne, zo heet het hier, eist een juiste verdeling van de beschikbare arbeidskrachten. De arbeidsbureaux hebben .daarom richtlijnen ontvangen om een einde te maken aan de vele bestaande schijn-betrekkingen, waar in arbeiders zich terugtrekken ten einde aan normale arbeid te ontko men en gelegenheid te houden zich op zwarte-markt zaken toe te leggen. De vlucht naar het Westen, zo wordt door het nieuwsbureau vastgesteld, is bepeskt tot zwarte handelaren, die hun zaken thans aan de overzijde der zone-grenzen willen gaan voortzet ten. De in de zóne in omloop zijnde wilde geruchten zouden door deze vluchtelingen met opzet verspreid worden teneinde hun vlucht te dek ken. In dit verband citeert het pers bureau een verklaring van de voor malige minister-president van het land Noordrijn-Westfalen, Amelun- xen, volgens welke verklaring de vluchtelingen uit het Oosten, die in dit land neergestreken zijn, in hoofd zaak arbeidsschuwe en a-sociale ele menten omvatten. Dergelijke medede lingen waren overigens ook reeds vroeger uit het land Neder-Saksen binnen gekomen. „N.V. Koelhuis Katwijk"; verzoek van P. Pijl en P. C. Bloot om mede werking tot het stichten van een noodpaviljoen aan de Zuid-Boelevard. Voorstel om van de Provincie een strook grond aan te kopen gelegen aan de Callaoweg. KATWIJK AAN DEN RIJN Winkelweek. De Middenstand komt in actie. Een comité, bestaande uit de heren J. Zwaan, P. v. Kampen, en A. Noort, heeft zich gevormd om te komen tot een etalage-wedstrijd in Katwijk a, d. Rijn. Het succes, vorig jaar behaald met'een soortgelijke ac tie, heeft het comité hiertoe ge noopt. LEIDERDORP den opgewekt dit huldebetoon van onze vrienden uit de Bommelerwaard in ontvangst te komen nemen. Jubileum. Zaterdag 16 Augustus zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Brokaar, boekhouder-kassier, in dienst trad bij de N.V. Oosthoek en zoon's bouwmaterialenfabriek. HILLEGOM 40-JARIG PRIESTERFEEST. PASTOOR KöSTERS. Vrijdag zal het 40-jarig priester schap van de zeereerw, heer F. J. Kosters der St. Martinusparochie met grote luister worden gevierd. De feestelijkheden en plechtigheden zijn als volgt: Donderdagavond 7.30 uur inhalen van de jubilaris, vanaf de Weerestein- straat. Te 8 uur feestlied van W. W. Etoespraak door een der kapelaans en Lof. Vrijdag: te 9 uur plechtige 'Hoog mis met intocht; te 1 uur officiële huldiging; van 23 uur receptie in Hotel Flora; 4 uur plechtig Dank- lof. De coloradokever. Een inwoner dezer gemeente heeft verzuimd., de voorgeschreven maatregelen tegen het coloradokevergevaar te nemen. Hij heeft hiervoor een proces-verbaal gekregen. Muziekconcours. De Hill. Har moniekapel is voornemens volgend jaar ter viering van haar gouden ju bileum een muziekconcours te orga niseren in samenwerking met V.V.V. KATWIJK Gemeenteraad. Donderdagavond b.s. te half 8 raadszitting. Van de 16 punten' zijn wel de voornaamsten: overdracht van het koelhuis aan de LEIMUIDEN Ouden van Dagen. Ook in onze gemeente is een uitstapje voor ouden van dagen in voorbereiding. De be doeling is op Dinsdag 26 Augustus een reisje te maken per autobussen, aan gezien het aantal luxe auto's nog te klein is. Om de onkosten voor deze tocht te dekken, zal een voetbalwed strijd gespeeld worden tussen het be- drijfselftal van Maarse en Kroon en de leden van de R.K. Gymnastiekver. O.D.I. Voor deze wedstrijd, die ge speeld zal worden op Zaterdag 16 Aug. des avonds half zeven heeft dr. Stapensea een wisselbeker beschik baar gesteld. Waarschijnlijk zal de Muziekver. „Symphonie" vooraf een rondgang maken door het dorp. Deze week zal aan de huizen een toegangs bewijs worden aangeboden, om ieder een in de gelegenheid te stellen dit mooie doel te steunen. Oranje-comité. Aangezien de voorbereidingen al ver gevorderd wa ren is in een vergadering besloten, dat de feesten op 20. en 21 Augustus door gang vinden. Oranjefeest Bilderdam. Vrijdag en Zaterdag a.s. gaat de Bilderdam weer haar Oranjefeesten houden. Vele attracties en volksspelen zal men opde Bilderdam aantreffen terwijl Vrijdagavond een grote motorrace verreden wordt, die geleid wordt door de Aalsmeerse Motorclub. LISSE VOETBALLERS IN HET GEMEENTELIJK SPORTPARK. Is het gemeentelijk sportpark voor de motorsport reeds geopend op 26 Juli 1947, thans zal de officiële ope ning plaats hebben voor de voetbal sport. De beide plaatselijke voetbal verenigingen R.K.V.V. Lisse en Lisser Boys zullen het terrein gemeenschap pelijk in gebruik nemen, waarvoor zij, na veel moeite, twee bekende le klas-verenigingen bereid hebben ge vonden om de officiële openingswed strijd te spelen. De opening vindt plaats op Zondag, 17 Augustus a.s. om half drie. In het veld zullen elkaar ontmoeten ADO I uit 's Gravenhage tegen VSV I uit Velsen, terwijl op Zaterdag, 16 Augustus, des avonds om half zeven een vriendschappelijke wedstrijd zal worden gespeeld tussen Lisser Boys I en Lisse I. NIEUWVEEN Voorl. uitslag 12e Volkstelling. Het aantal woningen bedToeg 300, bewoond door 306 gezinnen en 22 alleenwonende personen, waarvan 739 mannen en 696 vrouwelijke per sonen. Totaal 1435. -Het aantal an dere bewoonde ruimten bedroeg 2, bewoond door 2 alleenstaande per sonen t. w. 2 mannen. Verder zijn nog gesteld 2 gestichten bewoond döor 7 huishoudens (hierin begrepen de woningen en huishoudens van ge- stichtspersoneel) behorende bij de terreinen der gestichten, bestaande uit 323 mannelijke en 351 vrouwe lijke personen. Verder 2 woonsche pen, bewoond door 2 mannen en 2 vrouwen. Het totaal aantal inwoners volgens deze laatste volkstelling be droeg dus 1064 mannelijke en 1049 vrouwelijke personen in totaal 2113 personen. Op 1 Januari 1947 bedroeg het aantal inwoners volgens de ad ministratieve telling 2138 en op 31 Mei 1947 volgens de administratieve telling 2113. NOORDWIJKERHOUT JUBILARISSEN BIJ „SINT DEUS DEDIT". Zondag vierde de afd. Noordwij- kerhout van de R.K. Landarbeiders- bond het patroonsfeest. In beide pa rochies werd de Hoogmis tot intentie van de leden der afdeling opgedra gen. 's Avonds was er een feestelijke bijeenkomst ter huldiging van jubi larissen. Geopend werd door kapelaan de Wit, die zich tot de zilveren jubi larissen richtte om hen te feliciteren. Hij wees voornamelijk op de belang rijkheid van het feit, dat een kern van goede katholieken gedurende zoveel jaren de katholieke vakbeweging 'trouw bleef. Na een muzikaal inter mezzo door de Pickwickband sprak Bondsvoorzitter v. d. Ploeg. Hij hul digde in een vurige speech de jubila rissen in het algemeen en de heren J. v. d. Voet, H. Looijestein en P. Dui venvoorden in het bijzonder, dankend voor het vele werk door hen verricht. Namens de jeugd sprak na de pauze de voorzitter va nde K.A.J., Jac. Dui venvoorden. In een mooi tableau uit ten de Ka jotters vervolgens nog een hulde. Daarna sprak de Pastoor har telijke woorden van huldiging. Hij richtte zich nog in het bijzonder tot J. v. d. Voet. die meer dan 25 jaar voorzitter der afdeling is en onzeg baar veel voor de arbeiders hééft ge daan. Z.Eerw. richtte zich ook tot de jongeren en spoorde hen aan om toch al hun krachten in te spannen, opdat het werk van de ouderen niet zonder vrucht zal zijn. Na een paar toepas selijke declamaties van 2 Ka jotters en enige zangnummers sprak de jubila ris P. Duivenvoorde een woord van hulde tot de jubilerende voorzitter. OUDE-WETERING VERKENNERS WERKEN VOOR HUN KAMP. De Verkenners van de St. Jacobus- groep zijn, nadat de aalmoezenier om 6 uur een H. Mis tot hun intentie had opgedragen, waaronder allen met hun ouders tot de H. Tafel gingen, voor het houden van hun Zomerkamp naar Soest vertrokken. Vol vrolijkheid en enthousiasme gingen zij heen, en het is hun van harte gegund, want met dezelfde vrolijkheid en eensgezindheid is vo rige week het kampgeld verdiend. Hopman v. d. Ploeg gunt de ver kenners wel hun zomerkamp, maar houdt er niet van, de kosten op de ouders te verhalen en de jongens langs de straat te laten slenteren. Zo kwamen de jongens voor 14 dagen terug van hun troepavond .met de mededeling, dat de hopman een baas voor hun opgezocht had en dat zij allen zonder uitzondering eerst een week moesten gaan wer ken, en zelf het kampgeld moesten verdienen. Wie niet ging werken mocht niet mee. En zo zag men in de afgelopen week de jongens in drie groepjes verdeeld in de vroege morgen, naar de hun aangewezen werkgelegen heid trekken, met een vrolijke lach op het gelaat en vol goede moed. Zij hebben laten zien, dat zij niet alleen kunnen uitgaan, maar ook kun nen aanpakken. Zij hebben allen hun best gedaan en kunnen met trots op hun werk neerzien en hun Hopman recht in de ogen kijken. Hun Hopman gaat hun voor een leidde de verkenners tot een steeds groeiende liefde voor de gods dienst en tot een opoffedende hulp vaardige gezindheid, waarvan wij als ouders nu reeds het mooie ondervin den. EEN VADER. VOORSCHOTEN Contactavond Ziekenfonds. Tot vertegenwoordigers van de verze kerden in dit rayon, die de belangen van de verzekerden moeten behar tigen en die ook in het bestuur van het fonds zitting kunnen, krijgen, werden op de gehouden vergadering gekozen de heren G. A. Stolwijk en A. C. Jos (plaatsverv.). Personalia. Voor het examen Middenstands-diploma slaagde de he ren K. Boonstra, J. Boseman. J. B. de Graaf, L. v. Haastrecht, C„ Koks hoorn, H. Noort, G. B. Parlevliet, Chr. Schuitemaker, W. C. Verhoeven, P. de Vries. K. Wessel, A. Zuiderduin, S. H. Zitman, J. Zonneveld. ZOETERWOUDE FLITSEN UIT HET VORSTENBOSCH N.-B. Terwijl de pannekoeken bruin worden op 't vuur zullen we u een kort relaas geven van het verblijf hier der Zoeterwoudse Gidsen (Maria Goretti-groep, par, H. Kruisverhef fing). Na een voorspoedige reis kwamen we hier om 2 uur aan. Al het goede, wat we va^ Brabant al tijd hoorden, vinden we hier: gast vrijheid en hartelijkheid. Deze boer derij ligt een' kwartier lopen van het dorp af, heerlijk verscholen in de bossen waar de gidsen naar hartelust kunnen zwerven. De stal was al gauw omgetoverd in een slaapzaal, waar de keurig gerangschikte stro bedden een keurige indruk gaven. Zondagmorgen heeft 'n Pater uit Vorstenbosch ons kamp ingezegend en Zondagmiddag kookten de gid sen voor het eerst hun maaltijd in de open lucht, hetgeen buiten enige verbrande bonen heerlijk smaakte. Vandaag trekken we de bergen in en morgen, Dinsdag, speurtocht naar een ontvoerd persoon richting Uden. Wie die persoon is? Misschien raadt U dat zelf wel! Woensdag wordt het liedje: „Dat gaat naar Den Bosch toe", werke lijkheid en zullen we allen de be roemde St. Jan gaan bezichtigen. Donderdagavond uitreiking van de etotems. Dit zijn de prijzen voor de beste prestaties. We moeten nu ein digen allen in Zoeterwoude groeten van Leidsters en Gidsen. Houdt oe tot Vijdagavond! R.K.S.V. „Meerburg". Zondag jl. hield de R. K. S. V. „Meerburg", haar jaarvergadering. Na de H. Mis gebruikten de leden in het Paro chiehuis een gemeenschappelijk ont bijt, waarna de jaarvergadering volgde. Uit de jaarverslagen van de sec.-penningm. bleek, dat „Meer burg" op een heel goed verenigings jaar kon terugzien, zowel wat be treft de prestaties der verschillende elftallen als de toestand van de Verenigingskas. Het bestuur onder ging een kleine wijziging. Als le se cretaris werd benoemd de heer P. J. Kuilenburg. Tevens werd het be stuur met nog een man uitgebreid, n.l. de heer N. A. Zwetsloot. Ook de elftalcommissie werd uitgebreid met de heren F. C. Hol en G. Vervoorn, 's Avonds werd in tegenwoordig heid van alle leden en donateurs op een bescheiden wijze de eerste elf- tallers, vanwege het door hen in het afgelopen seizoen behaalde Afd. kampioenschap, een kleine huldiging gebracht. Namens het bestuur over handigde de voorzitter, de heer J. Zandbergen met een toepasselijk woord de eerste elftalspelers een blijvende herinnering in -de vorm van. een photo met opstelling van het kampioenselftal. Namens de do nateurs overhandigde de heer G. Vervoorn, eveneens met een toepas selijk woord, captain Voordouw een prachtige, in de Meerburg kleuren vervaardigde kampioensvlag. Een heel aardige verrassing had de pen ningmeester, de heer Eckel. door aanvoerder Voordouw een door hem zelf ontworpen stenen bal met op schrift te overtiandigen. Ook de heer Eckel sprak de wens uit na afloop van het volgende seizoen wederom een zwart-wit kampioensteam te kunnen feliciteren. Tot slot dankte aanvoerder N. Voordouw namens de eerste elftallers, bestuur en donateurs voor alles, wat de eerste elftallers deze avond mochten ontvangen. He laas mochten wij het genoegen niet smaken een plaats in de 4e klas K. N. V. B. te veroveren. Na dit offi ciële gedeelte werd de leiding van de rest van deze avond overgegeven aan de heer Van Zijp die er spoe dig in slaagde de juiste stemming er in te brengen. LAATSTE BERICHTEN In de hoogovesns te IJmuiden is een staking uitgebroken, waardoor het werk van bijna 500 arbeiders in twee afdelingen is stil gelegd. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). LEIDEN. DE FRANSE GASTEN. Naar Amsterdam. Aan alles komt een einde, ook aan de serie excursies die de Franse gas ten tijdens hun bezoek aan Holland aan de verschillende steden brengen. Zaterdagmorgen was Amsterdam het doel van de laatste trip, waarnaar zij 's morgens om negen uur met een grote salonboot vertrokken. Het slechte weer, wat op de laatste hittegolf gevolgd was, is gelukkig slechts van korte duur geweest en het was een vriendelijk, zij het aanvan kelijk een ietwat waterig, zonnetje dat aan deze tocht op het water luis ter bijzette. In de beste stemming bereikten zij om een uur de Sloterkade in Amster dam, vanwaar zij naar het Vondel park marcheerden om het middag eten te gebruiken. Hierna vertrokken zij naar de Dam, waar de troep ont bonden werd en iedereen op eigen gelegenheid de stad kon gaan bezich tigen. Zo werd een bezoek gebracht aan de oude kerk op de Dam, het Kon. paleis, waarvoor zij een grote bewondering hadden, het rijksmu seum, de havens en de grachten. Anderen zochten het iliet zo ver en beperkten zich tot een bezoek aan de Bijenkorf (platzak notabene!) en leg den daarn? rustig een kaartje op de trappen van het paleis, wat natuur lijk veel belangstelling van het pu bliek verwekte. Ook de poppenkast op de Dam mocht zich in hun belangstelling ver heugen; ze vonden het prachtig, hoe wel „Ome Jan" „Ome Jan" niet meer was,' z'n krakerige, afgeleefde stem, vermocht niet meer boven het lawaai van het publiek uit te komen. Om vjjf uur verzamelden allen zich Weer voor het paleis, waar de Mar seillaise en het Wilhelmus gezongen werden, waarvoor het toegestroomde publiek hartelijk applaudiseefde. Hierna werd de terugtocht naar de Sloterkade gemaakt, vanwaar de boot om 6 uur vertrok om, na een prachti ge tocht, om half tien z'n last bij de haven af te laveren, waarmede de laatste excursie achter de rug was. Zondagavond hielden de meisjes op Oud Poelgeest hun afscheidskamp- vuur, terwijl dit voor de jongens he denavond plaats vindt. Dinsdagmid dag vertrekken zij allen weer naar Frankrijk. LAAT GEEN MEDICAMENTEN ONBEHEERD STAAN! Zaterdagmiddag heeft het 3-jarige jongetje J. U. in de ouderlijke woning c-en doosje met Bellergal-pillen weten te bemachtigen, dat op een kamer stond van buitenlandse gasten, die tij delijk afwezig zijn. Het kind heeft er enige van ingenomen, doch men weet nog niet hoeveel. Het jongetje ver keert in een toestand van verdoving en is in levensgevaarlijke toestand naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Er is sindsdien enige verbetering in getreden, doch de toestand is npg zorgwekkend. Geboren: Jacobus, z. van G. Collé en H. Kluivers; Eddy Frans, z. van F. Kraaneveld en C.C. Bakker; Her- manus Jacobus, z. van H. J. Voge lenzang en S. Ramak; Cornelia Elisa beth, d. van H. de Ligny en M. S. Bink; Petronella, d. van G. J. Ker. dijk en P. Suvaal; Wilhelm Maarten Willem, z. van T. van Duijn en M. Houwaart; Erna Antonia, d. van Z. J. Troost en A. Kulk; Freddy, z. van J. G. Verbij en M. Bodts; Paula, d. van J. P. Slegtenhorst en G Kager; Geertruida Petronella Hendrika Wil- helmina Cornelia Maria, d. van W. A. van den Hoogen en G. A. M. Vis, BINNENLAND. DE VERLAGING VAN DE SUBSIDIE OP PATENTBLOEM EN DE VERHOGING VAN DE BROODPRIJS De aangekondigde verlaging van de subsidie op patentbloem met f 6,80 per 190 kg zal om distributie- technische redenen niet - zoals oor spronkelijk wexd ge-meld - op 11 Augustus a.s. maar op 18 Augustus ingaan. In de gemeenten waarvoor de per 6 Augustus ingegane verho van de broodprijs met 1 cent geldt, heeft deze verhoging betrekking zo wel op de maximum als op de mini mumprijs voor alle soorten brood, uitgezonderd die van verpakt en verduurzaamd roggebrood. 3\Ccvtel JCuUek iwxdt föceAident 24. Of dat nu aanstekelijk werkte of niet: ook de heer Fernando haalde z'n zakdoek te voorschijn en Gabriel en de luitenant begonnen luid te weeklagen en te snikken. „Wat een drama", zei Kareltje, die in zijn mooie uniform tegen de ijzeren deur ge leund stond. „We benne wat je noemt hevig onbemazzeld deze keer". Hij kon zijn spottende toon nog maar niet laten varen. Een flinke jonge man geeft immers nooit de moed op! Komt tijd, komt raad, was Kareltjes devie6. Maar wat hoorde hij opeens? Huuül, het leek wel of er iets bewoog op de grond. Hij was al wat aan de duisternis gewend geraakt en spiedde angstig in het rond. Daar had je het weer. Zijn adem 3tokte in zijn keel want wat hij nu nag, was wel heel griezelig. Vlak voor zijn voeten ging een luik omhoog. Langzaam, heel langzaam. Een hoofd werd zichtbaar. Bleek en met holle ogen. Hoeiü! Ka reltje haren prikten als evenzovele spelden in zijn hoofd en koude ril lingen liepen over zijn rug. UIT ZEE GERED. Om ongeveer drie uur gistermiddag werd door een agent van de bereden brigade «fan het strand te Schevenin- gen, met gebruik van zijn dienstpaard en met assistentie van enige strand- bezoekers een 17-jarig meisje en een 50-jarige man, die bij het zwemmen in zee in levensgevaar waren komen te verkeren, gered. Even later werd door dezelfde agent uit zee gered een 37-jange die eveneens de kust niet meer kor. be reiken en zich aan de resten van het voormalige wandelhoofd vastklampte, VAN GOLFBREKER AFGEGLEDEN EN VERDRONKEN. Aan het stille strand, ter hoogte van strandhoofd 33, verdronk Zaterdag middag in zee de 10-jarige H. van Eijk uit 's-Gravenhage. Tijdens het spelen met een vriendje gleed hij van golfbreker af. Zijn lijkje is over gebracht naar het Ziekenhuis aar de Zuidwal. NA VECHTPARTIJ OVERLEDEN. Op 8 Augustus te ongeveer 3 .uur uur vondi in de Herzogenstraat te 's-Gravenhage een vechtpartij plaats tussen de 24-jarige J. v, B uit de Schalkburgerstraat en de 56-jarige A. C. J. B. uit Scheeperstraat om een aantal duiven. Laatstgenoemde zou n.l. herhaaldelijk met zijn lokduiven, duiven van de 24-jarige van B zich wederrechtelijk toegeëigend hebben. De volgende dag voelde de 56-jarige B. zich niet wel, waarna hij naar het ziekenhuis aan de Zuidwal moest worden vervoerd, alwaar hij is over leden De doodsoorzaak wordt onder zocht. DODELIJK ONGEVAL Hedennacht is de 53-jarige J. M. de Colkempe, wonende Prins Hendrik kade, in het ruim van de kustvaar der „Nettie", liggende in de 2e Ka- tendrechtsehaven, gevallen. Zij is naar het ZuiderziekenbuLs vervoerd en overleed kort na aankomst. DOODSTRAFFEN IN BELGIë. Dezer dagen zijn 23 Belgen wegens hun houding tijdens de bezetting ter dood verodfdeeld. De krijgsraad te Luik heeft uit spraak gedaan in een proces tegen een 25-tal Belgen, die drenst hadden genomen bij de Duitse Gestapo. Zes tien hunner werden ter dood veroor deeld.De krijgsraad te Brussel heeft vonnisgewezen tegen enige tiental len Belgen, die diensten hadden ver richt voor de „Werbestelle", welke verantwoordelijk was voor de jacht op werkkrachten. In dit proces wer den 7 doodstraffen uitgesproken. BUITENLAND. FOOTE WILDE GANI NIET MEE HEBBEN. Walter Foote is hedenochtend per vliegtuig naar Djokja vertrokken. Hij was vergezeld van een corres pondent van een Amerikaans pers bureau, hetgeen in republikeinse kringen enige verbazing heeft ver wekt. Gani had namelijk gisteren de Amerikaanse consul-generaal ver zocht hem een plaats te willen ge ven in zijn vliegtuig. Footo zou hem geweigerd hebben, verklarende, dat hij geen plaatsen beschikbaar had en dat geen journalist met hem mee mocht gaan. Na deze weigering uit te Gani tegenover dc pers zijn spijt, dat „het Amerikaanse aanbod van goede diensten zich niet zo ver uit strekte, dat de republikeinse vice- president met het vliegtuig van Foote naar Djokja kon gaan", alhoe wel hij voldoende plaats had voor een journalist. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 11 Aug. Bloemen. Gladiolen 642 ct., id. N. Europa 6482 ct.. Am. Anjers 601.00 ct., Scabiosa 47 ct., Mont- bretia 48 ct,, Asters 210 ct.. Anjers 510 ct., Dahlia's 210 ct„ Chrys. Rayonant 511 ct. Groenten. Meloenen SO BS, tomaten A 17.5021, idem B. 17.50—20, idme C f 17.50. kropsla 2—6.70, andijvie f 7.10—12.40, bloemkool f 643, rodekool f 7.50 8.40, groene kool 55.20, komkom mers 711.50, per 100; snijbonen 1.704.55, pronkbonen 0,95, dub bele stambonen 1.702.70, prinse bonen 2.404.60 per 10 kg; augur ken A. 16.25—17.50, id. B. 7.50— 8.25, id. C. 4.50, id. D. f 3.—, stip pel CD. 1.25, p. 25 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN, 11 Aug. Groenten. Bloemkool L. A. 60—97, id. I 30—68, id. II 18— 45, id. III 1313.10, aardappelen bonken 810, id, grote f 9.20 13,40, id. Drielingen f 4.40—8.20. waspeen I 9—12.75, id. II f 6.30— 7, rodekool 910, per 100 kg, groene kool 710, p. 100 kg, kroten 4.20—8.50, sla f 3.10—5.30, snijbo nen 5155, herenbonen 17—31, bospeen 13.4016.70, uien f 13 20, peterselie 0.902, selderie f 1.40-—2.30, andijvie 5.605.90, postelein 1112, rabarber f 44.10 TER AAR, 11 Aug. Groente. Snijbonen f 1.704.60, spekbonen f 2.152.80, stokprinsen 2.05 4.35, stamprinsen f 1.653.55, witte pronkers 1.051.55, per 10 kg; bloemkool 252 ct. per stuk; peen 910 ct. per bos; sla f 1.708.20 per 100 stuks; komkommers 112 ct. p. stuk, aardappelen 48 ct. per kg.; kroten 69 ct., per kg.; waspeen I 7.80—9, id. II 5.40, per 100 kg; tomaten 1024 ct., per kg; rodekool 67 ct., per kg.; andijvie 0.64 1.09 per kist; meloenen 0.801.07 per stuk; uien 1517 ct. per kg.; zilveruien 5 ct., sjalotten 8 ct., per kg.; augurken: fijn 88 ct, fijn basterd 31 ct., per kg; basterd 4.50, grof 3.00, stippel 1 251.30, lijn stip pel 2.20, per 25 kg.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3