|ongeren van Haarlem's Bisdom in de Leidse Hout bijeen 1 Op korte golf MAANDAG 11 AUCUSTUS 1947 DE LEIBE COURANT PAGINA 2 DE VARKENS- EN PLUIMVEE HOUDERIJ. Voorkeur aan kleine bedrijven. Op vragen van het Tweede-Kamer lid, de heer Droesen, betreffende het verlenen van voorrang aan kleine landbouw-bedrijven bij de varkens- en pluimveehouderij heeft de minis- ster van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening beantwoord, dat om aan kleine landbouwbedrijven voor rang te geven bij de varkens- en pluimveehouderij o.m. de volgende maatregelen getroffen werden. De geringe beschikbare hoeveelheid krachtvoeder werd zodanig verdeeld, dat aan bebedrijven van 04 H.A. bouwland voldoende werd verstrekt, om daarvan een varken t$ mesten. Ook bij de voedertoewijzing voor de fokvarkens wordt al naar gelang van de bedrijfsgrootte voeder verstrekt. Tot voor kort was zulks ook bij pluimvee het geval. Het aantal kui kens, dat, gezien de huidige voeder- positie, voor opfok beschikbaar kon worden gesteld, werd in de plaats verdeeld onder de klejne bedrijven. Het was niet mogelijk alle kuikens aan de kleine bedrijven toe te wijzen, daar tevens rekening diende te wor den gehouden met een zekere hoe veelheid pluimveevoeder, welke vrij wel op alle landbouwbedrijven ter be schikking komt en veelal bezwaarlijk op andere wijze nuttig kan worden aangewend. GEEN INVOER VAN WECKGLAZEN Op vragen van het Tweede-Kamer lid, de heer Korthals, in verband met het tekort aan weckglazen, heeft de minister van economische zaken' ge antwoord, dat het hem bekend is, dat in handelskringen de behoefte aan weckglazen op 4.000.000 stuks wordt geschat. De minister betwijfelt of beschik baarstelling van weckglazen, bij in achtneming door de gebruikers van energie- en suikerrarjtsoenering, het wecken van groenten en fruit zal kunnen bevorderen. Hij vraagt zich bovendien af of 4.000.000 glazen, waarin 5000 ton groenten of fruit kan worden geweckt, bij een totale pro ductie van ca. 1.000.00 ton per jaar een noemenswaardige bijdrage kun- nenleveren voor vermindering van de groentenvernietiging, te meer daar een deel van deze glazen zou terecht komen bij hen. die voor eigen gebruik groenten en fruit telen. Het is juist, dat uit het buitenland aanbiedingen voor de levering van weckglazen zijn gedaan. De minister acht het, rekening houdende met de omstandigheid, dat een dergeliike in voer zou moeten geschieden ten koste van de invoer van meer urgente ar tikelen, niet verantwoord de invoer van weckglazen onder de huidige om standigheden te bevorderen. KORTSCHRIFT VOOR BLINDEN. Verleden jaar is een Nederlands- Vlaamse commissie ingesteld, die tot taak had, een verkorte schrijfwijze van het Brailleschrift voor het gehele -Nederlandse taalgebied te ontwerpen. Deze commissie heeft in 'n vergade ring. die in het R.K. Blindeninstituut te Grave werd gehouden, de laatste hand aan haar werk gelegd. Het Ne derlands eenheidskortschrift is gereed en betekent een grote vereenvoudi ging van het gewone Brailleschrift, dat slechts zou kunnen worden onder gebracht in een woordenboek van 25 banden, die ieder pLm. 6 c.m. dik-zou-' den zijn. RADIO DINSDAG. HILVERSUM I (301 M.): 7.45 Orgel; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 9.30 Gram.platen; 11.00 Kleuters; 10.15 Gram.platen; 10.50 Kamermuziek; 11.40 Concert; 12.03 gram.platen; 12.30 Lunchconcert; 13.20 Lunchconcert; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Gram.pl. 15.23 Gram.pl.; 16.00 Ziekenbezoek; 16.40 Gram.pl.; 17.45 Het Rijk over zee; 18.20 Sport- praatje; 18.30 Strijdkrachten; 19.20 Gram.pl.; 20.12 Gram.pl.; 20.30 Hoor spel; 21.15 concert; 22.25 Hoe de Van Rooyens het rooyen; 22.45 Gram.pl. HILVERSUM (415 M.): 7.30 Gram.pl.; 8.15 Gram.pl.; 8.45 Concert; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Voor' de vrouw; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Concert; 12.00 cello met piano; 12.40 piano; ^3.15 Het Renova septet; 14.00 met naald en schaar; 14.20 Gram.pl.; 16.40 Dora Mendels vertelt; 17.00 Het Lyra trio: 17.30 The Skymasters; 18.15 Piano; 19.10 Mannenkoor; 19 30 viool met piano; 20.05 Reportage; 20.15 Opera concert; 21.00 Berceuse"; 21.30 Contact; 22.15 Buitenlands over zicht; 22.30 Concertgebouwkoper- kwartet; 23.15 Gram.platen. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Archivaris van het Bisdom Haarlem de Zeer- eerw. Heer J. J. Henneman; tot Rector te Amsterdam (St. Eli sabeth's Gesticht) de Weleerw, Heer J. v. d. Sman; tot Pastoor te Vlaar- dingen de Weleerw. Heer H. J. A. Theissen; te Schipluiden de Weleerw. Zeergel. Heer A. C. D. Andreoli, die leraar was aan het Seminarie „Hage- veld" te Heemstede. Vervolgens tot Pastoor te Waterin gen. de Zeereerw. HooggeL Heer A. H. P. Cleophas, die Professor was aan het Theologicum te Warmond. Tenslotte tot Pastoor te Langendijk Noordscharwoude de Weleerw. Heer A. J. Clarijs; te Haastrecht de Wel eerw. Heer H. H. Westdijk, die Ka pelaan was te Haarlem (H. Joseph). STOFFELIJK OVERSCHOT VAN PRINSES HERMINA NIET NAAR DOORN. Volgens de Duitse Nieuwsdienst in de Britse zóne zal het stoffelijk over schot van prinses Hermine, de wedu we van wijlen ex-keizer Wilhelm, die Donderdag j.l. te Frankfort aan de Oder is overleden, te Berlijn worden begraven. Het kan voorlopig niet bij gezet worden naast het stoffelijk overschot van ex-keizer in het fami liegraf te Doorn, aldus is door ver wanten van de overledene verklaard, ofschoon de Sowjet-Russische bezet tingsautoriteiten hiertegen geen be zwaar gemaakt hebben. COÖPERATIEF MELKEN. In de provincie Groningen worden momenteel proeven genomen met coöperatief melken. Daartoe is een jeep uitgerust met 6 surge-melotte melkmachines. Drie personen gaan hiermede elke morgen en avond bij vier of vijf veehouders melken. Aan de jeep is een installatie gebouwd, waarmee men de koeien kan vastma ken. De motor van het voertuig doet tevens dienst om de melkmachines aan te drijven. Deze machines, met toebehoren worden aan de Coöp. zuivelfabriek te Grijpskerk gerei nigd en gedesinfecteerd. Men hoopt hiermede 80 a 90 koeien per keer te kunnen melken. HAVENSTAKING TE ZAANDAM. In Zaandam hebben Zaterdagmor gen de havenarbeiders het werk neergelegd. Een geschil over de ta rieven voor de lessing van de Ca nadese houtboot „Marchcape" was de aanleiding hiertoe. Hun was uit- betalihg toegezegd volgens het Oost- zee-tarief, zij menen echter aan spraak te kunnen maken op het Ame rikaanse tarief. Hoewel de lossers van de „Winsum" en „Linge" buiten het conflict stonden verklaarden zij zich solidair met hun collega's van de „Marchcape" en legden eveneens het werk neer. De onderhandelingen, die Zaterdagmiddag gevoerd zijn, hebben niet tot een oplossing ge leid, de staking duiirt hedenmorgen nog voort. Bestuurder gedood. Zondagmiddag omstreeks vier uur is een zweefvliegtuig op het vliegveld Twente neergestort, waarbij de be stuurder. de 19-jarige Pieters uit En schede, is verongelukt. De jongeman was bezig een vlucht voor behalen van het vliegbrevet af te leggen. Doordat de kabel, waar mede hij door een auto werd opge trokken, knapte, kwam het toestel op 40 meter hoogte in overtrokken stand en stortte op startbaan neer. De be stuurder werd op slag gedood. Op het Wèesperzandpad te Bussum stond Zaterdag een colonne militaire auto's in de richting, Hilversum, te wachten op twee militaire auto's die onderweg pech hadden gehad. Naast deze twee auto's die langzaam kwa men aanrijden, reed een militaire mo torrijder die in druk gesprek was met een der bestuurders. Door dit gesprek merkte de motorrijder niet, dat uit tegenovergestelde richting een truck met aanhangwagen naderde waardoor hij tegen deze auto opreed De slag was zo hevig, dat de motor werd te ruggeslagen en onder de militaire auto terecht kwam De motorrijder liep dusdanige verwondingen op, dat hij op de plaats van het ongeval over leed Hij is de enige zoon van een fa milie uit Haarlem. DE NEDERLANDER MGR. VN MILTENBURG OVER TOEKOST VAN DE KATHOLIEKE KER IN VOORINDIë. met deze auto in botsing. Hij werd zo :waar gewond, dat hij spoedig over leed. Tot directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Arnhem is benoemd de heer A. v. Straaten, hoofdcommies bij het arbeidsbureau te Rotterdam. De Nederlander Mgr. Alcunus an Miltenburg, O.F.M., hoofd van de Missie van Smd en Balutchistan.je- gaf zich onlangs naar de Ver. !a- ten, om kloosterzusters te werin voor het ziekenhuis, dat eerlange Karachi zal worden opgericht, In voorts om besprekingen te voeih, opdat Indische jongeren in Amer.a Katholieke Universiteiten zouch kunnen bezoeken. Te New York verklaarde hij £n een van onze correspondenten It volgende over de toestand der R- tholieke Kerk in Pakistan, de nié- we Mohammedaanse Dominion li Voor-Indië. „In Pakistan is de toekomst dr Kerk verzekerd", verklaarde Mgr. Miltenburg, die zijn residentie Karachi vestigde. Het grondgebi^ van de missie omvat 280.000 XM1 met een bevolking van 5.500.000 7.u len, waarvan 70 pet. Mohammedane zijn. Er zijn ongeveer 17.000 kathc lieken en 4000 christenen van ander belijdenissen. Sind en Balutchista; zijn sedert 1935 afgescheiden var het aartsbisdom Bombay en Mgr van Miltenburg is het eerste hoofc van de nieutve missie, die later een bisdom zal vormen. Mgr, van Mil tenburg verkezert echter, dat heti christendom snelle vorderingen) maakt in deze gebieden; terwij', er beweg(ng ta het bisdom Haarlem kan met zo veel bekeringen zijn onder da Ij ggeJonstateerd worden door het dora8zé!r^aMik"mS.""heT nreste S<*laaSde zomerfeest ,dat gisteren in does zeer talrijk. Maar het prestige ,he(. Sportpark de Leidse Hout te Lei- BUITENLAND. Een Zweeds vrachtvliegtuig, een Dakota, van de lijn Amsterdam Stockholm is Zaterdagmorgen bij de landing op het vliegveld van Malmö verongelukt doordat het aan de grens van het vliegveld tegen een rotsige heuvel vloog. De radio telegrafist werd gedood, 5 andere leden van de bemanning werden ernstig gewond. In Engeland zijn in de vorige week 448 gevallen van kinderver lamming geconstateerd. Even vóór Tel Aviv is de Caïro- Haifa express op een door verzets lieden gelegde mijn gelopen. De locomotief en twee wagens ont spoorden; de machinist kwam om het leven. Op de spoorlijn tussen Delhi en Bathinda heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor twee wa gons van een speciale trein, die personeel van de regering van Pa kistan van Delhi naar Karatsji bracht, uit de rails liepen. 4 Passa giers werden gedood en 20 gewond. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 5e klasse le ljjst. 1000.—: no. 6904, 11829 en 19421. 400.—: no. 5055, 7378, 8893 en 19633. 200.—: no. 5703, 6162 en 8678. 100.—: no. 1855, 2765, 4913 en 5812 Geslaagd zomerfeest met H. Mis in de openlucht Dat er leven zit in de Jongeren- van de Katholieke Kerk is even groot bij de Muzelmannen als bij de Hindoes. Het Hoger Instituut St Patrick voor jongens te Karachi telt 1500 leerlingen en is de grootste van alle scholen in dit land; zij wordt ook als een der beste beschouwd. De katholieke gedachte geniet er groot aanzien en' groot gezag, het geen méde te danken is aan de ver spreiding op grote schaal van het katholieke maandblad '„Jote(Licht) dat te Karachi verschijnt. Dit tijd schrift bestaat reeds 50 jaar; er wor den artikelen in het Sind-diaiect en soms in het Engels in geschreven, en het wordt bestuurd door een Hindoe bekeerling, P. Kotwani, O.F.M. Het district Karachi telt zes ka tholieke scholen voor hoger onder wijs, waar het onderwijs ir. het En gels gegeven wordt, 3 middelbare schelen en 14 lagere scholen. In de stad Karachi zelf zijn 50 pet. der leerlingen katholiek, maar in de na bij gelegen stad Hyderabad vormen Muzelman en Hindoe de meerder heid. De niet-katholieke studenten volgen niet de godsdienstlessen, maar die van de natuurlijke zeden leer. De lessen worden door pries ter- en lekenleraren gegeven. Voor aanstaande Muzelmannen en Hin does hebben, zowel als de regerings- overheden, blijk gegeven van hun voldoening over dit onderwijs. IOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOO 3 c 2 c lOOOOOOOOOOOOnOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO den werd gehouden. Het Diocesaan bestuur had de or ganisatie van deze Bondsbuitendag apgedragen aan de Stadsraad te Lei den, die als overkoepelingsorgaan van de Jongerenbeweging in Leiden en Omstreken de zorg op zich had geno men als gastvrouwe te fungeren voor de honderden jongeren uit het dio cees Haarlem, die uit alle hoeken, uit )oven-Noord Holland zowel als uit Jeeland gekomen waren om te ge- trigen van hun geloof, om hun idea- èn uit te dragen. En dat geschiedde cp het feest van St. Laurentius, mar telaar uit de derde eeuW van het Christendom. Welk een tegenstelling! St. Lauren tius werd op zijn getuigenis van te kloven in de enig ware God gevan gen genomen en doodgemarteld, de Jongeren uit Haarlem's bisdom kwa rten om 'n zelfde getuigenis af te leg gen, maar mochten dit demonstreren door het bijwonen van een H. Mis in de openlucht, op een plaats, waar zalks nog nimmer was geschied Het Sportpark in de Leidse Hout lég daar in het vroege morgenuur als het ware in serene verlatenheid, maar op het grote voetbalveld stond opge richt een altaar, waar de God van hemel en aarde op onbloedige wijze zijn kruisoffer zou komen vernieu wen. Het was eenvoudig, maar impo sant en toen het aanvangsuur van het H. Misoffer naderde, stroomden de Jongeren het veld op, velen met hun verloofden en zij schaarden zirh ™nd het altaar, suiiouder aan schouder, om te getuigen van hun geloof in God. Onder de officiële personen merk ten we o.m. op pastoor Th. v. d. Lugt, dioc; aalmoezenier van de Kath. Sportbond, rector v. Spanje, dioc. aalmoezenier der K.A., verschillende afdelingsaalmoezeniers, w.o. rector E. Paap uit Amsterdam, de heer Steph. Sinds 1 Januari is de bouw van 15.000 woningen gegund. waarvan 10.000 gedurende de laatste maanden, Menken'' weth'^aï'sociVrzake^en nidnc wft TniniQtPr NpW rnprWp- 'vien*en. wem. van sociaie zaxen en oud-landelijk voorzitter van de Ned. aldus heeft minister Neher medege deeld tijdens zijn bezoek aan de Bom- melerwaard en de Betuwe. Het bronzen erekruis is Zaterdag te Bergen op Zoom uitgereikt aan de sergeant-majoor vlieger Poestkoke, wegens zijn moèdig gedrag tegen Ja pan. De Stichting Nederland helpt In. dië heeft een bedrag van f 100.000. beschikbaar gesteld teneinde tege moet te komen in de nood van de Chi nese medeburgers in Indonesië. De bevolking van Rotterdam is in Juni toegenomen met 1356 zielen (699 mann. en 657 vr.). Op 1 Juli tel de de stad 645.428 inwoners (317.350 mann. en 328.078 vr.). De boerderij van B. Uneken te Dalerveer is Zaterdag afgebrand, ver moedelijk tengevolge van hooibroei. Twee kinderen zijn Zaterdag in de buurt van Emmen verdronken bij het spelen, een tweejarig zoontje van de familie Bos- en een driejarig doch tertje van de familie Jagers. Doordat de bestuurder van een militaire auto geen voorrang verleen de, kwam Zaterdagavond de 61-jarige motorrijder J. J. van Swiken uit Aalsmeer op het kruispunt Laapers- veldUtrechtse weg te Hilversum Kath. Jongeren Beweging, de heer J. Ooyen, voorz. van de K.A.B. te Leiden, Simon Klein, George de Vos en Nol v. d. Bosch. resp. dioc. secre tarissen van K.J.M.V., K.A.J. en L.T. J., de heer W. Grijpink als vertegen woordiger der dioc. K.A. afd. jonge mannen, mej. A. ten Berge namens de Jonge Vrouwen Gemeenschap en ten slotte de heren W. Zandbergen en J. Zonneveld als voorz. en secr. van „Katholiek Leiden". Dp plechtige inzet van deze dag werd gevormd door een gezongen H. Mis, opgedragen door de nationaal- aalmoezenier, rector Drost, die hierbij geassisteerd werd door de districts aalmoezenier rector L. Vester als diaken en de plaatselijk aalmoezenier kapelaan H. Kooy als sub-diaken. Een schola o. 1. v. Willem Mizée vertolkte de misgezangen van het of ficie van de dag, terwijl de vaste ge zangen in volkszang door allen wer den meegezongen. Na het Evangelie hield rector Drost een korte toespraak tot zijn gehoor en wees erop, dat op dit diocesaan zo- merfeest-sportfeest het feest gevierd wordt van de meest sportieve marte laar, de H. Laurentius. In het uur van Zijn dood nam Christus de mensheid tot zich. Van toen af begon zijn zege tocht over de wereld. Bloedig was de eerste tijd van de Kerk, zo zelfs, dat zij na drie eeuwen de zegepralende Kerk genoemd kon worden. Zij rust op duizenden zuilen, die haar martelaren werden. Spr. stelde dan de H. Laurentius ten voorbeeld aan de jongeren van deze tijd. Wij missen die waarachtige liefde tot God, maar de ware Gods liefde kunnen we leren van de H. Laurentius, die apostolische onver schrokkenheid en durf aan de dag legde door uit te komen voor zijn ge loof. Naar zijn voorbeeld moeten wij vooral de christelijke geest laten door dringen. Wat wij nodig hebben is t.rouw aan de geestelijke overheid, zoals de H. Laurentius deze demon streerde, Door zyn trouw aan de paua, wiens diaken hij was, werd hij ge vangen genomen en gemarteld. Bran dend op het gloeiend rooster zingt hij dan nog van zijn God. Wij moeten ons stellen tegenover een wereld, die van God afviel. Wij mogen genieten van de moderne we reld. voor zover zulks geoorloofd is, maar de hoogste cultuur en de hoog ste beschaving is de cultuur der ziel. Laten we die hoog houden! Tenslotte wees rector Drost erop. dat ons apostolaat in deze dagen moet zijn: doen wat God wil, offers brengen, beproevingen dragen en dat kan, als men evenals St. Laurentius zijn kracht zoekt bij God. Na deze predicatie.werd het H. Mis offer voortgezet. Het Credo klonk over het sportveld, de consecratie volgde en allen lagen in aanbidding neergeknield voor het grootste aller geheimenDe communie volgde en velen namen deel aan het hemels gastmaal.... Het was alles devoot, indrukwekkend, verheffend. De inzet van deze dag was als alle andere Katholipke bijeenkomsten van formaat. Deze H. Mis vooraf vormde het hoogtepunt van deze grote dag van Haarlem's Jongeren. HET CULTUREEL PROGRAMMA. Om kwart voor twaalf ving het cul- tuereel prograpruna onder leiding van Siman Klein aan. Vooraf was mede gedeeld, dat het openluchtspel helaas geen doorgang kon vinden, doordat St. Joris niet was opgekomen om de draak te bevechten. Men volstond daarom met het opkomen van de draak en de edelvrouwe, die een ap plausje in ontvangst mochten nemen en daarna weer achter de coulissen verdwenen. Verschillende volksdansgroepen uit het Bisdom, o.a. uit Voorschoten, Al phen a. d. Rijn, Amsterdam en den Haag, gaven een demonstratie en toonden wat op dit gebied met ge stage oefening bereikt kan worden. Het was een fleurig gezicht, zo'n groot aantal jongelui daar op de zonover goten speelweide te zien dansen op de muziek van blokfluit en accordeon, daarmede weer eens bewijzend, hoe hoog de oude volkscultuur staat bo ven het hedendaagse vermaak.^ Mogen we over de hele dag één op merking maken? O.i. is zo'n dioc. sportdag een gemeenschapsfeest, waarop de jongeren bijeen zijn en sa men zingen, dansen en om de prijzen kampen. Maar waarom waren er dan zo velen, die tijdens het volksdansen duidelijk blijk gaven hier geen be langstelling voor te hebben en daar om alvast een baantje trainden, in de consumptietent zaten of over het veld verspreid liepen? Ook al zouden en kelen voor volksdansen geen belang stelling hebben, dan moeten ze dat toch beleefdheidshalve niet laten blij ken aan hen, die zich uitsloven om iets te presteren. Afgewisseld met enkele volkslied jes kwam aan de demonstratie en daarmede aan het culturele gedeelte van deze dagen een einde. Na vijf mi nuten pauze werd begonnen met het sportieve gedeelte van het pro gramma. DE SPORTWEDSTRIJDEN. In de maand Juli zijn op tien ver schillende plaatsen in -ons Bisdom dis trictssportdagen gehouden, waarvan het programma bestond uit: 1. Drie- kamp (100 meter, vèrspringen, bal- werpen), 2. handballen, en 3. touw trekken. De districtskampioenen van deze drie onderdelen kwamen giste ren bijeen om te strijden om het dio cesane kampioenschap. Het district Leiden werd vertegenwoordigd door Voorschoten voor de driekamp en Stompwijk voor handbal en touw trekken. Eerst werd begonnen met de 100 meter, waarin de Bataaf Herman Stik voort (Voorschoten) als eerste eindigde, terwijl Piet Schrama (Voor schoten) zich van de derde plaats ver zekerde, zodat dit nummer royaal door Voorschoten gewonnen werd. Ook bij het vèrspringen eindigde Voorschoten als eerste, doordat H. Stikvoort, P. Schrama en W. v. d. Bijl resp. als 1, 2 en 3 geplaatst wer den. Tenslotte wist A. v. d. Krogt (Voorschotelt) als eerste te eindigen bjj het balwerpen, zodat Voorschoten met een grote puntenmeerderheid als eerste eindigde in de driekamp en daarmede dus diocesaan kampioen was, gevolgd door Naaldwijk en Pur merend als 2 en 3. Intussen werd op twee velden de handbalwedstrijden gespeeld, waarbij menige harde strijd gestreden is om de begeerde titel te behalen. In de demi-finale kwamen Stompwijk en Purmerend tegen elkaar uit, waarvan de laatste na vijf minuten het veld verliet, omdat volgens hun mening de scheidsrechter partijdig was. Inder daad zagen wij hem enkele vrij eigen aardige beslissingen nemen, doch dit rechtvaardigt niet het zeer onspor tieve optreden van Purmerend, die daarmede het bewijs gaf geen hoge sportieve opvattingen te bezitten. De einduitslag werd als volgt: 1 Stompwijk, 2. Wognum, 3. Amster dam (Maria Magdalena). Tenslotte het evenement touwtrek ken! Ep werd telkens 40 sec. getrok ken en de ploeg, die de in het midden van het touw hangende zakdoek aan zijn kant had, was winnaar. Nadat dit heel wat zweetdruppels gekost had, kwam Honselersdijk als eerste uit de strijd te voorschijn, gevolgd door Westwoud als 2e en Alphen a. d. Rijn als derde. Het eindresultaat was dus kam pioen driekamp: Voorschoten, hand ballen: Stompwijk (beide uit district Leiden!) en touwtrekken: Honselers dijk. Voor een komische toegift zorgden de aanwezige aalmoezeniers en de dioc. leiders, die tegen elkaar in het strijdperk traden om touw te trekken. De jassen gingen uit. de mouwen wer den opgestroopt en daar ging het! Vurig aangemoedigd door de toe- schuwers, wisten de aalmoezeniers tenslotte de overwinning te behalen. Het w.as reeds over half zes toen George de Vos deze dag sloot met dank te brengen aan de organisato ren, die ®ze dag zo prachtig hadden doen slaften. ,,Wij hebben vandaag tegen elkaar gestreden, waarvoor me nige krachtsinspanning nodig was, om de wimpel te winnen; van nu af ech ter zullen we mèt elkaar strijden, om de wimpel van het Christendom te veroveren". Met een toepasselijk woord reikte Rector Drost tenslotte aan de drie kampioensafdelingen een mooie zijden wimpel uit. Rest ons nog te vermelden de alge hele sportleiding, die bij Nol Duin dam, zoals van ouds, in goede handen was, hierbij geassisteerd door de di verse „stoere toekomstleiders" uit de omgeving. Hiermede was deze dag ten einde, een dag* die weer eens bewezen heeft, dat ook de jeugdbeweging een taak heeft in de lichamelijke opvoeding van haar leden, een dag ook, die de banden tussen de verschillende af delingen weer eens nauwer aange haald heeft, want wat was het groot ste succes van deze ontmoeting? Het feit, dat voor het eerste de K.J.M.V., K.A.J, en L.T.J. in diocesaan verband bijeen waren op het sportterrein, waarmede een grondslag is gelegd voor een goede samenwerking tussen de jeugdstands-organisaties onder-v ling. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke (ZvafreMa oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 48) „Jullie verstaan niet eens de een voudige kunst om met je allen het je eigen man of zoon of broer in je eigen huis aangenaam en gezellig te maken. Toch zou ik wel eens willen weten, waar een vrouw anders toe dient? Julie hebben altijd behoorlijk uit de hoogte op me neergezien. Dat behoef ik je heus nie't te zegigen. Dat kan je nu nog op je verwaande ge zichten lezen. Maar toch had ik jullie gasten stuk voor stuk om mijn vinger kunnen winden. Je weet dat zelf imaar al te goed, want je hebt er wa ter en bloed voor gezweten. Alle maalslingerde ze het drietal nog eens triomfantelijk in het ge zicht„behalve Eric misschien, (maar dat blyft een geheim tussen mij.... en nog iemand anders, daar zal je 'trouwens nog je genoegen aan beleven, dat verzeker ik je...." Door op dit punt toe te geven, nam ze Amber het vlijmscherpe ant- j woord!, dat deze reeds op de lippen had. juist voor de voeten weg. „Ik had met Wynstone kunnen doen, wat ik zelf wenste. Dat weet je maar al te goed. Hij had me in iedier geval officieel gevraagd. In dien ik ja gezegd hqd, zou hij me voor goed op sleeptouw kunnen ne- men.Verder heeft het me niet de minste moeite gekost om ook de jonge Basil murw te maken. Het jong mens verklaarde zich letterlijk be reid de grond te aanbidden, waar ik mijn voeten op had neergezet. Ik had ook het hart van de squire reeds gewonnen en je zult niet ont kennen, dat hij heel wat vriende lijker was tegenover mij dan tegen over zijn eigen vrouw, ja kijk me maar vernietigend aan, ik zeg je, dat die man van mij in die weken meer hartelijkheid heeft ondervonden dan van heel deze kouwe kliek bij elkaar. Alles wat in jullie deftige kringen (maar een broek draagt," de adellijke dames kregen tegelijkertijd een heuse schok bij dit brute ver noemen van een zo allerordinairst kledingsstuk, maar Arabella wist geen gTens meer en slingerde hun on barmhartig toe, jk zeg je alles wat in jullie kringen maar een broek draagt, kon ik in een paar uur om toveren tot een man, die uiterst ge lukkig met zich zelf en met mij was geworden. En ik tart julie om te, durven bewieren of jullie daartoe ooit kans hebben gezien," triomfeer de Arabella. „Geen een! zeg ik je. Geen een! Behalve miss Delamere, maar die wordt door jullie ook als een verschoppeling behandeld. Daar maken jullie een deurmat van om je voeten op af te vegen, die is de du velstoejager van het gehele ver waande stel; daar zitten jullie om het hardst op te hakken. En toch is het de enige van jullie allemaal die ik ooit nog eens terug zou wil len zien, of die ik nog eens leuk zou willen uitnodigen om in mijn eigen bescheiden huisje een kopje thee te komen drinken, als ik eenmaal met Sidney zal getrouwd zijn." Geen dier Gattermole's scheen het diep te betreuren, dlat ze van deze invitatie werden buitengesloten. Toch maakt mrs. Cattermole van deze korte rust gebruik om eindelijk ook eens iets te zeggen. Tot nu toe was dat geheel onmogelijk geweest. Telkens als ze haar mond wilde openen, werden de eerste klanken reeds overstemd door het steeds maar voortstormende stentorgeluid uit miss Ames' vervaarlijke mond. Maar nu anwoordde lady Sybil, bleek van verontwaardiging, wat zich echter slechts uitte, in een allervenijnigst zinnetje: „Ik geloof, dat er werkelijk niets te antwoorden valt op decriti- sche aanmerkingendie u zich ten koste van mij en mijn dochter heeft laten ontvallen...." „Natuurlijk niet. dank je. Als er niks te zeggen valt," beet Arabella terug, „doen de mensen altijd maar het beste, met niks te antwoorden. Dan kunnen ze ieder woordi maar beter ongezegd laten." maar, ging mrs. Cattermole rustig door, alsof miss Ames er hele maal haar brutale mond niet tussen had gegooid, waar het eigenlijk om gaatde kwestie, die voor mij een ernstig punt van overweging uitmaakt is dat voorval voor de keu kendeur. Kijk eens, miss Ames," ging ze ver- dier op die vertrouwelijke toon, die in zijn hooghartigheid nog bij tender klinkt, dan het grofste verwijt of de bruutste terechtwijzing. „Kijk eens miss Ames, wij wisten niet, dat u toen u, op verlangen van uw va der hierheen kwam, om tot zolang wellicht te wachten op de door uw vader zo sterk geambieerde partij reeds vooruit was gelopen op de wat exentriekeplannen van uw va der. Wij veronderstelden, dat u uit sluitend onder ons dak verbleef om die gelegenheid af te wacchten en hadden niet het minste vermoeden, dat u op dit punt reeds vast omlijnde plannen had gemaakt." „Dat had ik ook helimeaal niet," flapte Arabella eruit. „Ik kan gerust zeggen dat ik er tien minuten van te voren in de verste verte niet aan dacht om met dat akelig jong te gaan trouwen. Denk je dat ik ooit met dat misselijke plan van mijn pappie ingestemd zou hebben, indien ik echt van plan was om met mr. Shirpe te verloven. Want je zult toch toe moeten geven dat het een misselijk plan wasgeloof je wer kelijk, dat ik mijn pappie bedrogen zou hebben?" „Ik werd als vanzelf gedwongen om dat te onderstellen, miss Ames." „Nou dan kan ik daar alleen maar dit op zeggen. Ik beklaag jullie uit de grond van mijn hart, dat je zo gemeen en liefdeloos kunt denken over je evenmensen, zonder hen ook maar even de gelegenheid te gunnen met een enkel woord alles recht te zetten zei Arabella vlammend van verontwaardiging. „En ik kan er nog aan toevoegen, dat ik in ieder geval evenmin zal treuren om het feit. dat ik je nu voor het laatst heb gezien en gesproken, als jullie." „Want wond ze zich al meer en meer op en haar stem kreeg nu wer kelijk iets uitdagends, „je begrijpt zeker wel, dat dit een afscheid be tekent. Ik zal jullie niet langer de last bezorgen om ook nog maar één seconde met mij opgescheept 'te zit ten. Ik trek er ineens tussenuit, als je er niets op tegen hebt. Je zult er zeker wel niet verwonderd 'van staan, dat ik je dit kom vertellen." Mrs. Cattermole neep haar lippen samen tot het meest minachtende en hooghartige gebaar, dat ze bereiken kon. „Och, miss Ames, dan behoef ik u werkelijk alleen maar te zeggen, dat ik u reeds voor geweest ben. U hebt werkelijk alle vrijheid om te gaan. Ik heb reeds een brief naar uw va der geschreven, waarin ik hem dui delijk te verstaan heb gegeven, dat wij u geen seconde langer wensten te houden dan noodzakelijk was. Daar ik natuurlijk niet op de hoogte was met de door u thans verstrekte verzachtende omstandigheden, heb ik mijn eigen en hoogst verklaarbare uitleg aan het zeer pijnlijkeincident gegeven en daaruit de ionclusie ge trokken, dat alle argumenten tot een langer verblijf van u, door dit feit volkomen kwamen 'te vervallen rk heb hem dus duidelijk a&n het verstand gebrachf. dat ik geenszins de verantwoordelijkheid aandorst om een bedriegerij^ schepsel naast mijn dochters te dulden." „Waar is die brief?" vroeg de woe dende stem van Arabella Ames (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2