Het 40-jarig priesterfeest pastoor E. B. Derksen te Oud-Ade Na 2 ZATERDAG 9 AUGUSTUS. 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 alphen aan den rijn nieuwe dienstregeling autobusdiensten „de runstreek". Met ingang van 17 Augustus a.s. zullen er voor de autobusdiensten van „De Rijnstreek" weer nieuwe dienstregeling- in gebruik genomen worden. Een van de daarbij voor naamste wijzigingn is wel de eerste dienst die dan gaat rijden vanuit Alphen naar Utrecht. Deze bus ver trekt n.l. om 5.10 uur uit Alphen ten einde in Utrecht aansluiting te kun- ïien geven op de trein naar het Noorden van het land naar Gronin gen en Leeuwarden. Hierdoor kun nen de bewonei-s van de Rijnstreek reeds om even over 10 uur in deze fsteden zijn. Ook AlphenLeiden is andermaal uitgebreid, Men kan nl. 's avonds nog om kwart over negen in de richting Leiden vertrekken. Gelijktijdig zal er een nieuwe dienst geopend worden nl. van Bos koop station naar Gouda station via het Bóskoopse Reijerskoop, Mid delburg, Reeuwijk dorp, Bloemen- 'seweg. Deze nieuwe dienst zal voor de bewoners van deze afgele gen gedeelten van de grootste bete kenis zijn. l. t. b. Onder voorziterschap van de heer J. van Niekerk Pzn. hield de plaat selijke afdeling van de L. T. B. een bijeenkomst, waarin o.m. nog in de trede de door de Prov. Voedselcom- missaris voorgenomen opheffing van het plaatselijk bureau werd bespro ken. Dank zij de bemoeiingen van de gezamenlijke landbouworganisa ties is Den Haag op dit plan terug gekomen. De P. B. M. te Alphen aan de Rijn wordt gehandhaafd; de cen tralisatie zal elders worden toegepast In verband hiermede zal de heer T. Los, plaatselijk bureauhouder alhier t. z. t. op wachtgeld worden gesteld, als zijndes de persoon, die in ver band met zijn gevorderde leeftijd, van de 28 P. B. H.'s het meest hier voor in aanmerking komt. Het P. B. v/ordt dan onder beheer gesteld van een elders vrij komende jongere kracht. Na deze uiteenzetting van de voorz. werd, na enige toelichting van de secr., de heer Joh. C. Vink principe besloten om op 28 Aug. gezamenlijk een bezoek te brengen aan de W. A. B. O, te Hedel. Ver volgens werd besloten tot gezamen lijke aankoop van stro. Hierna gaf de voorz. een uitvoerig overzicht van de stand van zaken in verband met de melkprijs. In een gisteren te Den' Haag ge houden vergadering van afgevaar digden van organisaties op veehou derij-gebied in de ruimste zin, is het „stevig" aan toegegaan bij de uit eindelijke beslissing omtrent de vraag: staken of niet staken. Onder aanvaarding van een korte respijt- tijd hebben die organisaties tenslote genoegen genomen niet een nieuw onderhoud bij de Minister, waarbij dan de bereikte resultaten van be slissende aard zullen blijken te zijn. De sfeer waarin deze bespre kingen werden gevoerd kenmerkten zich door uitgeput geduld. Hoewel afkerig van reactionnaire maatre gelen, zullen de boeren bereid zijn hun actie, die zich tot heden ken merkte tot lijdzaamheid, eendrachtig te ondersteunen door weigering van melklevering. De heer J. van Niekerk Pzn., die tijdelijk het voorzitterschap had aan vaard, heeft zich, naar aanleiding van een desbetreffend voorstel van bestuur, volledig ondersteund door de vergadering, bereid verklaard de beperktheid van zijn functie zijner zijds, in ie trekken. hoogmade Voetbalver. M.M.O. De geest, adviseur zette met een kleine toe spraak het doel der vergadering uit een, n.l. het reorganiseren der ver eniging. Als eerste vereiste is hier voor noodzakelijk een deugdelijk re glement. hetwelk thans aan de le den werd voorgelegd. Na eenige dis cussies hierover werdl het door de gehele vergadering aangenomen, waarmede ongetwijfeld, een grond slag is gelegd voor een beter func- tionnerend'e vereniging. katwijk Auto-reis personeel Katwijksc Kalkzandsteenfabriek Woensdag morgen verzamelden zich een ge deelte van het personeel van de Katwijkse Kalkzandsteenfabriek Ie Katwijk aan den Rijn te Katwijk en een ander gedeelte te Leiden, voor een auto-reis naar Apeldoorn en Om streken; welke reis het personeel was aangeboden door de directie vap genoemd bedrijf. Om zes uur ver trokken de bussen, waarin het Kat wijkse deel van het personeel had plaats genomen van Katwijk. Onder^ weg werd de directeur, de heer J. v. Herwaarden en diens zoon van huis afgehaald. Te Leiden nam het Leidse deel van het personeel in de bussen plaats en kon de eigenlijke tocht een aanvang nemen. Ondanks het minder goede weer, was de stemming uitstekend en, be geleid door enige mond-harmonica's, werd de reis zingend -aangevangen. Te Austerlitz werd het ontbijt ge bruikt en de „bedriegertjes" bezich tigd. Hierna ging het naar de Greb- beberg en werd het graf van onze gevallen soldaten bezocht- Na een rondrit door het verwoeste Arnhem werd koers gezet naar Apeldoorn. In het „Prins Bernard-dal" werd het middagmaal gebruikt. Vervolgens ging het door deze zeer moie streek naar de studio's in Hil versum, waaraan een kort doch zeer interessant en leerzaam bezoek werd gebracht. Hierna stond Amsterdam op het programma, in het bijzonder het Rembrandtplein. Ten slotte werd in opgewekte stemming de thuisreis aanvaard. De directeur en diens zoon verden aan huis afgezet, welke gele genheid een lid van de personeels- commisie aangreep om een woord van dank namens het personeel tot De parochianen van de St. Bavo- parochie te Oud-Ade maken zich op om het 40-jarig jubileum van hun Herder op passende wijze te vieren. 'n Klein voorproefje hebben we reeds gehad by het kinderfeest, waar schooljeugd, gidsen, land- en zeever kenners hun jubilerende Pastoor hul de gebracht hebben. Het weer werk te uitstekend mede en pok daardoor was de inzet onvergetelijk Thans worden de parochianen geestelijk voorbereid op het feest van hun her der. Pater Marcellus houdt een tri duüm voor de oudere parochianen, waarna de afzonderlijke jeugdgroe pen nog eens een extra beurtje krij gen. Donderdag en Vrijdag groot feest in Oud-Ade. Het versierde dorp zal u tonen hoe de parochianen van Oud- Ade de priester weten te eren. Veer tig jaar is pastoor Derksen nu werk zaam in dienst van Gods Kerk. Ach tereenvolgens als kapelaan te Leid- schendam, Vlaardingen en Gouda. In laatstgenoemde plaats zelfs geduren de acht jaar. Daarna 5 jaar als kape laan van de bijkerk in Vlissingen. Vervolgens werd ZijnEerw. benoemd tot Pastoor te Oude Schild op Texel en in Juni 1931 volgde de benoeming tot Pastoor te Oud-Ade. Ondanks zijn veertigjarige arbeid geniet de jubila ris nog een uitstekende gezondheid en geeft blyk van een grote vitaliteit, die zich speciaal uit in zijn liefde voor de jeugd. Tijdens het pastoraat van ZijnEerw. werden te Oud Ade o.m. opgericht de Gidsenkringen Land en Zeeverkenners, welke instituten de directeur te richten voor de pret tige reis. Inschrijving rijwielbanden. De leider van de distributiedienst Kat wijk maakt bekend, dat degenen, die destijds geen aanvraag om een in- schrijvingsbewijs voor rijwielbanden voor „vervanging" hebben afgehaald, doch hiervoor wel in aanmerking ko men, in de gelegenheid worden ge steld dit alsnog te doen op Donder dag 14 Augustus 1947. Voor personen wier geslahtsnaam begint met de letters A. tot en met L. des voormiddags van 8.30 tot 11.30 uur, en voor personen wier ge slachtsnaam begint met de letters M. tot en met Z. des middags van 1.30 tot 4 uur. De uitreiking heeft uitsluitend piaats ste Katwijk, in het distributie kantoor Zeeweg 123. Inlevering dient te geschieden op de op de formulieren gestempelde katwijk aan den rijn Parochianen, attentie. Zie, in verband met de geheel gewijzigde uren der H.H. Missen, de adverten tie in dit blad. langeraar Athletiek „Altior". Zondag a.s, 10 Augustus organiseert de R. K. Sportvereniging „Altior" een grote Athletiekmidag. Om 2 uur wordt begonnen met voetballen: doelschie- ten en vérschieten, hardlopen op 100, 400, 800 en 1500 meter, hoog springen, vérspringen, estafetten over 4 x 100 meter en touwtrekken. Op het nummer hardlopen 1500 m. zal het spannen, daar onze bekende schaatsenrijden en hardlopen Jan van der Hoorn in de loper Schrama uit Badhoevedorp een waardig te genstander zal hebben.. Deelnemende verenigingen zijn; D. E. S. Kudel- staart; O D. I. Leimuiden; Noorden; Altior, Ter Aar; en St. Pancratius te Sloten. De middag zal door mu ziek; van Arti worden opgeluisterd. leidschendam Uftreiking zwemdiploma's. Dat de zweminrichting een ruime belang stelling geniet bewijst wel het feit, dat zeer velen zich oefenen voor het zwemdiploma. Gisteravond heeft burgemeester Banning als ere-voor- zitter van bestuur aan 128 zwemmers en zwemsters het voorlopig diploma van de Ned. Zwembond uitgereikt. De burgemeester hield daarbij een toespraak, waarin hij deed uitkomen, dat het gemeentebestuur buitenge woon tevreden is over het drukke bezoek aan de inrichting. Ook hoop te hij, dat allen die thans het voor lopig diplomg hebben ontvangen in September a.s. het volgend diplomq zullen behalen..Hij spoorde hen aan, propagandist te zijn vóór de zwem- sport te meer omdat een goed zwem mer in staat is ongelukken te voor komen. Indien de resultaten van de inrichting in de toekomst rendabel zijn dan zal het gemeentebestuur on getwijfeld t.z.t. overgaan tot de stichting van een aan alle eisen vol doende zweminrichting. zich in een grote bloei mogen verheu gen. Ook als Geest. Adviseur van vele verenigingen wordt Z.E. zeer gewaar deerd. Gaarne gebruiken wij deze gelegen heid om iets te verklappen van het grote feest. Donderdag 7 uur wordt de Herder de parochie binnengeleid vanaf het viaduct, even buiten Leiden, door een grote stoet van ruiters, wielrijders, bruidjes en een delegatie van het feestcomité. Na r.ankonjst bij de kerk zingen de parochianen een huldelied. Wel komstrede van de voorzitter van het feestcomité. Plechtige Vespers te zin gen door de Scola Cantorui.i van Warmond. Vrijdagmorgen algemene H. Com munie en om 8 uur plechtige H. Mis, te zingen door het Parochiale Zang koor. Gezongen wordt Missa Jubilea van A. Wilbergen. 'sMid'dags,2 uur plechtige Vespers, daarna receptie in de tuin voor de pastorie, feestzang en aanbieding van het parochie-geschenk. 's Avonds verlichte tuin. met feest klanken. Parochianen van Oud-Ade, wij wensen u een prettig feest, ter ere van uw jubilaris. lisse ZILVEREN PRIESTERJUBILEUM. Op 15 Augustus a.s, zal de wel- eerw. heer Pater Casimirus van der Poel O.Carm. de dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar het H. Pries terschap ontving. Pater van der Poel, zoon van de St. Agatha-parochie te Lisse, zal op Zondag 17 Augustus a.s. een plechtige H. Mis van dankbaar heid opdragen in de parochiekerk, terwijl op die dag des nam. van 8—4 uur gelegenheid zal zijn om de jubi laris te complimenteren. Gouden huwelijk. Het echtpaar P. van der Lans en D. van der Lans geboren van der Zon, wonende aan de Ie Poellaan zal op 14 Augustus a.s. zijn 50-jarig huwelijksfeest herden ken. Personalia. Voor het midden^ standsdiploma te 's-Gravenhage slaagden J. Randsdorp. J. van der Hoorn, J. van Rooijen, H. v. Rooijen, J. de Vos, F. van der Eerden en R. van Haasteren. Harddraverij. De harddraverij zal worden gehouden op Donderdag 25 September. Viswedstrijd. De uitslag van de gehouden viswedstrijd waaraan 22 per sonen deelnamen is: le prijs A. van Briemen met 990 gr.; 2e prijs A. J. Slobbe 3e prijs D, Kaptein; 4e prijs J. Giliams en 5e prijs W. P. Kerk vliet. Geboren: Leendert Bastiaan z. van L. B. Vreeken en M. J. Rijk; He lena Wijnanda Maria d. van J. A. M. Pinteren en W. A. Petri; Neeltje Janny d. van J. de Graaf en J. Barn- hoorn, Franciscus Joseph Maria z. van P. G. Beelen en D. C. J. Beijers- bergen; Cornelia Johanna Maria d. van W. J. van der Zon en M. C. A. Wülfinghoff; Willem Adriaan z. van A. Visser en J. Sigenraam. Ondertrouwd: Cornells Theodorus van der Zwet 55 j. en Ailda Engelina Obdam 47 j.; Arte Broekhuizen 26 j. en Klaartje Reitsma 29 j. Getrouwd: E. v. d. Bosel en A. G. Van Vendeloo; H. J. Holander en K. Goedegebuure; W. B. Sanders en H. G. C. van der Laan. noordwijkerhout V.V.S.B. Op Sept. 1946 bedroeg het ledental 146, heden bedraagt het 188. Uit het verslag van de penningra. bleek, dat in kas was f 484,76. TÏt leden van de kascommissie werden benoemd A. Janssen, C. Marijnen en H. den Elzen. Hierna volgde verkie zing van 2 bestuursleden wegens per. aft: van de heren P. van den Berg en J. C. van der Klugt. Het be stuurslid v. d. Klugt stelde zich niet herkiesbaar. Hiervoor was candidaat gesteld de heer J. Heemskerk. Ge kozen werden de heren P. v. d. Berg en J. Heemskerk. Medegedeeld werd dat degenen die willen deelnemen aan de competitie zich bij de secreta ris kunnen aanmelden. Broeder Fur- seus gaf hierna een uiteenzetting over de vernieuwing van het voetbalveld. nootdorp Priesterwijding. Op Vrijdag 22 dezer (feest van Ma ria's Allerzuiverste Hart) zal Z.H. Exc. Mgr. A. Verwimp S.J. aposto lisch vicaris van Kisantu in de St. Servaaskerk te Maastricht de wij ding van het priesterschap toedienen aan theologanten van de sociëteit van Jezus o.a. aan de weleerw'. heer J. Mooyman van deze gemeente. sassenheim D.V.V. vaart uit. A.s. Maandag zal de buurtver. D.V.V. een boottocht houden voor een 300-tal kinderen. Het hoofddoel is een bezoek aan Ar- tis. voorhout Distributienieuws. Personen, die niet later dan in September 1946 een bon of bonnen voor toerbuiten- banden hebben ontvangen, doch geen gebruik hebben gemaakt van de ge legenheid tot aanvragen, worden op Woensdag 13 Augustus a.s. van 14 tot 16 uur te Noordwijk hiertoe als nog in de gelegenheid gesteld. De uitreiking voor de He en 12e periode 1947 zomede van tabaks- en vêrsnaperingenkaarten heeft plaats op Maandag 25 en Woensdag 27 Aug. op de bekende uren. Het distributiekantoor zal op 15 Augustus en 1 Sept. a.s. de gehele dag voor het publiek gesloten zijn. voorschoten Gouden jubileum. Vandaag her denkt de heer W. Jansen het feit, dat hij 50 jaar werkzaam is bij de Zilver- fabriek te Voorschoten, waarvan de laatste 15 jaar als nachtwaker. Dit bijzondere feit zal vandaag feestelijk herdacht worden, waarop wty Maan dag hopen terug te komen. warmond Kcninginnefeesten. De viering van de verjaardag van H.M. de Ko ningin zal doorgang vinden. Het programma is als volgt: Op 1 Sep tember kinderspelen, op 2 Septem ber volksspelen .en op 3 September de bekende harddraverij voor paar den. Personalia. De heer P. v. d. Aken slaagde te 's-Gravenhage voor de akte Engels L. O. zoeterwoude Boerenleenbank. De vergadering had niet die belangstelling van vo rige Jaren. De boete op het absente ren gesteld was dit'" jaar niet op de convocatie vermeld. De vergadering werd geleid door de voorzitter van de Raad van Toezicht de heer W. M. v. d. Salm. De kassier, de heer Th. v. Meurs als secretaris fungerende bracht een jaarverslag van zeer vele pagina's ter tafel waarin de huidige financiële positie van de Bank zich aanpassende aan Lieftinck's geldpo litiek in de brede omschreven werd. Bij de vrijgave van geblokkeerd geld vertoonde in Januari de rekeningen een slijtage van 225.000. Ten nnzien van het verkrijgen van credieten hetgeen aanvankelijk ook aan banden was gelegd blijkt dat de meeste bepalingen niet op de gewone credietnemer, zoals die bij de boerenleenbanken voorkomen, van toepassing zijn. Hieromtrent wordt aangeraden eens te komen praten. Waar de op de balans voor komende overige reserves niet toe reikend zijn om het offer voor de ver- mogensaanwas ad 10.800.op te brengen zal in 1947/nog een bedrag van 1.240.op de rekening moeten drukken. Voor derden werd een be drag van 150.100.op Grootboek en Spaarcertificaten ingeschreven. Van de' door bemiddeling van de Bank ingediende aanvragen tot de blokkering werd 16 toegestaan, 46 gedeeltelijk en 37 afgewe zen. De spaarbank opende met een saldo-schuld aan de inleggers van 1.720.499.34, doch kreeg ais gevolg van betalingen, voor het overgrote deel aan belastingen een teruggang van 550.000.De voorschotten ste gen met 3 in getal van 58.190.62 op 80.577.43. De rekeningcourant stond per 1 Januari met f 2.310.84 schuld aan de bank op 31 Dec. gestegen tot 26.396.80. De vorderingen op de Bank daalde van f 144.953.07 naar 82.521.16. Het saldo tegoed op de Centrale was vanzelfsprekend ook ge daald en wel van 1.609.836.05 naar 1.022.632.62. Aan de reserve werd de winst 1945 ten bedrage van 4.198,53 toegevoegd nadat f 8000. was geréserveerd voor toekomstige belastingen. Na toevoeging van de rente ad 3 bedroegen de beide re serves 69.692.84 en 8.240—. De waarde van de effectenportefeuille liep door uitlotingen terug van 114.173.75 tot 64.173.75. De rente werd in 1946 bepaald op 2.16% tot 2500.en voor het meerdere 1.2 Eveneens voor rekening courant in credit en bij debetstand 4 %.»In de loop van 1947 is hierin wijziging ge bracht. Het ledental steeg van 159 op 165. De balans sluit met een saldo winst van 204.67. De aftredende leden van het bestuur en de Raad van Toezicht, de heren J. Berk en Th. van Galen, werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Bij de rondvraag deed de heer P. C. Paardekooper, penningmeester van het Wit-Gele Kruis een beroep het goede voorbeeld van andere Boeren leenbanken te volgen en een goede daad te stellen door het verlenen van een subsidie voor de t.b.c.-bestrij- ding. Dit verzoek zal door he. be stuur behandeld worden. Jiwtel Jüuieü laatdt ÜWe&ident LAATSTE BERICHTEN LEGERBERICHT In de heden uitgegeven legerebm- muniqué's Vordt o.a. gemeld, dat een poging tot infiltratie ten Noorden van Tanggerang met succes is afgeslagen. Aan het Oostelijke front bij Sema- rang legde de T.N.I. een motiervuur op onze post Goeboeg, wat door Ne derlandse artillerie werd beantwoord. Bij Soerabaja deed een republikein se groep wederom een aanval op een post te Randigankoelon, ditmaal met tweehonderd man. De aanval werd afgeslagen, waarbij de tegenpartij enige verliezen leed. Onze verliezen sedert het staakt het vuren bedra gen: 13 gesneuvelden, 32 gewonden en 1 vermiste. Het 38e legercommuniqué meldt, dat de Loeran (dorpshoofd) van Ke- noengdjati (Midden-Java ten Noor den van Poerworedjo) wegens hulp verlening aan de Chinese bevolking, op gruwelijke wijze werd vermoord. 300 Indiërs, die door de republi keinen bij Klampok waren geïnter neerd, zijn kort vóór de komst der Nederlanders eerst naar Gombong en daarna naar Djogja vervoerd. Nieu we explosies, gaten in wegen, boom- versperringen en branden op onder nemingen, in het bijzonder in de om geving van Saltiga worden gemeld. De republikeinse troepen voerden 800 gevangenen uit de gevangenis van Pekalangan op Midden-Java evenals 2000 Chinezen af; deze wer den echter door de Nederlandse troe pen gered. Uit het gebied van Tandjoengpoera op Noord-Sumatra wordt gemeld, dat de republikeinen bij het terugtrek ken alle voedingsmiddelen, sieraden en het geld der bevolking medena men. De beide paleizen van de sultan zijn afgebrand. „ORANJE" TERUG IN AMSTERDAMSE HAVEN. Precies 19 dagen nadat het uit Tandjong Priok is vertrokken is vanmorgen het vlaggeschip van de maatschappij „Nederland", de „Oranje" in de hoofdstad terugge keerd. Daarmede heeft kapitein Iem- ke Bakker de opmerkelijke presta tie geleverd een volle dag op het vastgestelde reisschema in te lopen. Onmiddellijk na de aankomst van het schip werd een aanvang ge maakt met de debarkering van de ruim 800 repatrierenden en de 100 1 passagiers. De „Oranje" zal slechts 6 dagen in Amsterdam blijven. Op 15 Aug. vertrekt het schip weer naar Batavia, alwaar het op 4 September wordt verwacht. HAAGSE POLITIERECHTER. T. S. te Zwammerdam had vlees voorhanden, dat afkomstig was van een clandestiene slachterij. Dit zou echter volgens verdachte geen zwar te bestemming hebben en de Officier bij de Haagsche Politierechter vor derde tegen verdachte twpe maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, benevens een geldboete van f 100 of 30 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde conform die eis. Er was door D. v. d. H. te Ha- zerswoude clandestien geslacht. ✓Er was een schaap in zijn bezit, dat op deze wijze verdwenen was hetgeen echter voor eigen gebruik zou zijn geweest. De Officier vorderde twee maanden gevangenisstarf voorwaar delijk met proeftijd van drie jaar, en een geldboete van f 75 of 40 da gen hechtenis. De rechter legde die straf op. Het clandestien slachten van een schaap, bracht A. G. F. uit Lei den in aanraking met de rechter. De Officier meende dat een strenge straf nodig is, gezien de vleespositie, en vorderde vijf maanden gevange nisstraf. De politierechter veroor deelde tot zes maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voor waardelijk met proeftijd van drie jaar. C. J. H. te Wassenaar had vlees voorhanden, dat hij zonder bonnen had verkregen, en dus van clandes tiene slachterij afkomstig was, zo meende de Officier. Hij vorderde daarom twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, en een geldboete van f 60 of 30 dagen hechtenis. De politierech ter gaf de voorwaardelijke gevange nisstraf, en een boete van 30 of 15 dagen hechtenis. Wilt U iets weten Vraag: Wat is de kortste weg van: 1. WarmondAmsterdam en ZwolleDedemsvaart? 2. Hoe laat vertrekken de b^ten van Amsterdam naar Zwolle? 3. De kortste weg van Dedemsvaart naar Warmond. Antwoord: 1. Warmond via de grote verkeersweg langs Sassenheim, Schiphol naar Amsterdam. 2. Vertrek de boten A'damKampen 's morgens 9 u., 's middags 1.45 u„ 's avonds 9 u. Zaterdags geen nachtboot. 3. Dedems vaart, Nieuw Leusen, Zwolle, Olde- broek, Nunspeet, Harderwijk, Nij- kerk, Baarn, Hilversum, Vreeland, Uithoorn, Leimuiden, Sassenheim, Warmond. 22. Nu was Leiden in last. Op het gebrul van de kapitein waren twee in het zwart geklede mannen de hut binnengekomen. Dreigend stonden deze met hun revolvers achter de ka pitein. Deze verspilde geen woorden aan uitleg. Hij wenkte zijn mannen, het gezelschap mede te nemen en in de boeien te slaan. Wat ging er nu worden van Kareltje Kwiek....- Was hij maar nooit dit vreemd soortige avontuur begonnen. Lag hij nog maar thuis in zyn veilige bed. De mannen toonden geen medelijden. Somber en dreigend gingen zij ach ter onze vrienden aan in de richting van het bagageruim. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). POSTVERBINDING MET NED.- INDIë NIET VERBROKEN. Verblijdende mededeling. Naar de K.L.M.-persdienst ons mededeelt, is de K.L.M. er ondanks de huidige moeilijkheden in geslaagd, de ontstane achterstand in de post verzending naar Batavia geheel in te halen. Ook voor de naaste toekomst zijn maatregelen genomen om de yostverbinding met Ned.-Indië zon der al te veel stagnatie te onderhou- weersverwachting STIJGING VAN TEMPE- RATUUR. Koele nacht met plaatselijk X nevel of mist en weinig wind. g Morgen overdag: over het al- 5 gemeen vrij zonnig en droog g met opnieuw stijging van tem- 8 peratuur.' Matige wind tussen 8 Noord en Oost. X tJoooooooooooooooooooooooooooooooou TH. J. VAN DER HEIJDEN rechtskundig adviseur (lid NVRA) HOGE RIJNDIJK 105.105a LEIDEN TELEF. 23405 Besprekingen bij voorkeur Vrijdagsmorgens VERNIELING VAN ONDERNEMINGEN EN FABRIEKEN IN INDIë. Radio Djokja meldt, dat de Sar- boepri (bond van ondernemingsar beiders) voor de Nederlandse aanval len op Malang 3° ondernemingen en 6 fabrieken hebben verbrande Alleen ce volgende namen konden, wegens de zwakke radio-uitzending, opge vangen worden: Tretes Panggoen, Soember Magnis, Telogoredjo en Te- legosari, allen rubber- en koffie-on- dernemingen, Kepandjen, rystpelle- ry, Bandoeroto en Soembersoeko. rubber en koffie, en Soembersari, thee en koffie. WAARNEMERS NAAR OOST- INDONESIë. In verband met de verklaring van mr. Van Kleffens betreffende het plan van de Nederlandse regering om bepaalde buitenlandse regerin gen uit te nodigen waarnemers te zenden naar Indonesië, heeft de Oost- Indonesische regering telegrafisch aan de Nederlandse regering voorge steld om deze waarnemers eveneens uit te nodigen een bezoek te brengen aan Oost-Indonesië om zich te ver gewissen van hetgeen in samenwer king tussen Nederland en Oost-Indo nesië in de geest van Linggadjati al daar is tot stand gebracht. DELEGATIE UIT INDIë NAAR VERENIGDE STATEN. Zondag a.s. zal een delegatie naar de Verenigde Staten van Amerika vertrekken bestaande uit de heren dr. P. J. Koets en vertegenwoordigers van Oost-Indonesië. West-Borneo, Su matra's Oostkust en voorts van de Arabise en Chinese bevolkings groepen. Voor Oost-Indonesië wordt dc naam genoemd van president Soe- kawati, voor West-Borneo sultan Ha- mid II van Pontianak, terwijl voor de Chineze bevolkingsgroep waarschijn lijk de adviseur van dj. Van Mook Thio Thiam Thiong en voor de Ara bische bevolkingsgroep de heer Al- magawa hoofdambtenaar van de R. V.D. te Batavia zulen vertrekken. Naar het Franse persbureau A.F.P. nader meldt zal president Soekawati waarschijnlijk vergezeld worden door Anak Agoeng Gde Agoeng en Tahiya resp. ministers van binnenlandse za ken en voorlichting van Oost-Indo nesië. PRINSES HERMINE OVERLEDEN. De Duitse nieuwsdienst in de Brit se zóne meldt, dat prinses Hermine, de weduwe van wijlen keizer Wil helm, Dbnderdagnamiddag plotseling is overleden in de leeftijd van 59 ja ren, te Frankfort aan de Oder. Prinses Hermine was in 1922 met ex-keizer Wilhelm in het huwelyk getreden. Zij verbleef met hem in ballingschap op Huize Doorn tot aan zijn dood in 1941. Voordien was zij gehuwd geweest met prins von Schoenaich Carolat Tijdens de oor logsjaren verbleef zij op het Pruisi sche lrndgoed van haar eerste echt genoot, doch zij vluchtte naar het ïlarz-gebergte bij de nadering van de Sovjet-Russische troepen. In Novem ber j.l. trof men haar aan in een kicin huisje bij een Oekrains gezin te Frankfort aar de Oder in de Sov jet-Russische zóne. Zij bleef daar wonen met haar achttien maanden oude kleinzoon, prins Franz Joseph, onder Sovjet-Russische bewaking Zij had vrijheid van beweging ver- xngen in een bepaald gebied doch kre*g geen toestemming om zich naar het huis van de Hohenzollerns te Berlijn te begeven. marktberichten ALKMAAR, 8 Aug. Kaas. Aam- kaas,/ 70.50 per 50 kg., 7 stapels boerenkaas 69 per 50 kg. Handel was vlug. KATWIJK a. d. RIJN, 8 Aug. Groente. Bloemkool IA 63103, idem I 50—74, idem II 22—45. idem III 22.aardappelen 10.20 —14.20, drielingen 4.40—10.20. bos- peen 4.00—18.20. waspeen I 9- 13.50, idem 5.60—5.75. sla I 2 8.10, idem II 13.10, herebonen 2737, snijbonen f 2360, kroten 4.208 75, selderie 0.603.20, uien 2025, groenekool 6—6.10 andijvie f 5.305.40. ROELFOAARENDSVEEN, 8 Aug. Groente. Augurken: A 16.25—20.—. idem B f 7.50—8.—, idem C 4.50. idem D f 3.en stippel CD 1.25 per 25 kg.; snijbonen f 1.70—3.75, princessebonen f 2.403.55, dubb. stambonen f 1 202.40. pronkbonen f 1.per 10 kg.; bloemkool 622; peen I 9.30, idem II 6.30, sla f 2 6.70, tomaten f 17,50—22.meloe nen 6270, andijvie 3.605.20 en komkommers 7—11. Bloemen. Primula 2150 cent. Gladiolen 1082 cent, Asters 1028 cent, Dahlia 626 cent Montbretia 314 cent, Zinia 47 ceni, snij groen 1462 cent. Anglaia 211 cent, Sca- biosa 514 cent, Liatris 214 cent, Am. Anjers f 0.701.10, Chrys. Rayonant 816 cent, ld. Seir. Wit 26 oer.t.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3