„Eerlijke arbeid en een goede samenwerking" Revanche wereldkampioenschap CLiabeMa ZATERDAG 9 AUGUSTUS. 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 RADIO-REDE VAN M!N. UEFTINCK De minister van Financiën prof. mr. P. Lieftinck heeft gisteravond over beide zenders tot het Nederlandse volk gesproken naar aanleiding van het crediet der wereldherstelbank. Enige weken geleden, aldus spr., kon ik u een mededeling doen over «en gunstige regeling, die was getrof fen met de regering der Verenigde Staten ten aanzien van de Nederland se financiële verplichtingen, die tij dens de oorlog en de eerste maanden na de bevrijding tegenover Amerika waren ontstaan. U herinnert u, dat aan ons land het grote bedrag van 262,5 millioen dol lar werd kwijtgescholden en dat voor de resterende schuld gemakkelijke af- betalingsvoorwaarden werden verkre gen. Een deel van de zware last. die op ons land was komen te drukken, werd op deze wijze aanmerkelijk ver licht. Wij meenden daarop wel enige aanspraak te mogen maken, gezien onze bijdrage aan de geallieerde zaak. RADIO ZONDAG. HILVERSUM I, 301 M. 3Nieuws, 8.05 gram. platen Schubert, 8.25 Hoogmis, 9.30 Nieuws, 9.45 gram.platen, 12.15 in 't Boeck- huys, 12.30 lunchconcert, 12.55 Zon newijzer, 13.Nieuws, 13.15 welk boek? een goed boek, 13 20 Kamer muziek uit de 20e eeuw, 13.40 Apolo gie, 14.Quintet, 14.35 Leender Choralen. C. van Rennes, Schubert, 15Gaat u mee naar Zuid-Amerika, 15.10 Gevar. progr. gram.platen, 16.20 Kath. Thuisfront. 16,30 Pontificaal Ziekenlof, 18.30 Progr. Ned. Strijd krachten, 19.Gram.platen, 19.30 Nieuws, 19.45 Nat. Zwemkampioen- schappen, 20.Actualiteiten, 20.07 De gewone man, 20.15 De zilvervloot, 23.Am. Kamermuziek, 22.10 Avond gebed, 22.23 Hoe de van Rooyens het rooien, 22.30 Nieuws, 22.45 Wereld jamboree, 23.Gram.platen. HILVERSUM H, 415 M. 8.00 Nieuws 8.18 Gram.-platen, 8.30 Voor de tuin, 8.45 Orgelspel, S.12 Postduiven, 9.15 Hengelen, 9.30 Men vraagtwij draaien, 10.15 Gram..-platen, 10.45 in de tuin der poëzie, 11.Franse liederen, 11.15 Omroeporkest, 12 03 Gram.platen, 13.Nieuws, 13.15 Zigeunerorkest, 13.50 De spoorwegen spreken, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Residentieor kest in Kurhaus, 16.30 Sportflitsen, 17.00 Accordeon,17.20 Harmonie, 17.40 Gram.platen, 18.Nieuws, 18.15 Sport, 20.Nieuws, 20.15 Gram.platen, 20.55 Hoorspel, 21.20 Orgel, 21.40 Meesters van het chan son, 22.10 Hersengymnastiek, 23. Nieuws, 23.15 Gram.platen. MAANDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.platen, 9.15 Ochtendbezoek bij zieken, 9 30 Gram. platen, 11.15 Van oude* en nieuwe schrijvers (Anton Coolen); 11.35 Gram.platen, 12.30 Weero verzicht, 13.Nieuws, 13.15 Orgel, 14.00 Voor jonge moeders, 14 20 Rhapsolia-sex- tet, 15.Gram.platen, 15.30 Cello recital, 16.45 Gram.platen, 16.55 Koor, 17.30 Sport, 17.45 Het rijk over zee; 18.Orgel 18.30 Progr. Ned. Strijd krachten, 19.00 Nieuws, 19.45 Dep. uitzending, 20.00 Nieuws,- 20.15 Ac cordeon, 20.45 Waar de eeuwen stille staan, 21.30 Ned. ons vaderland, 22 Jamboree, 22.30 Nieuws, 23.Gram. platen. HILVERSUM II, 415 M. 7.Nieuws, 7.30 Gram.platen, 10.20 Progr. voor de zieken, 11.de vreem de aalmoes, 11.15 Gram.platen, 12. Orgel, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Tango-rumba, 13.Nieuws, 13.20 Vincentino, 13.50 Gram platen, 14.30 Herinneringen van een domme jon gen, 14.45 Gram.platen, 15.Hoor spel, 15.30 Gram.platen, 16.00 De muizenstaart, 16.15 Gram.platen, 17.Wat doen we in de vacantie? 17.30 Gram.platen, 18.Nieuws, 18.15 Accordeonorkest, 18.45 Platte landsvrouwen, 19.Gram.platen, 19.25 Czaar Peter de Grote, ?0. Nieuws, 20.15 Residentieorkest, 21.15 G. G. Cabaret, 21.45 Deens dAisor- kest, 22.15 Gram.platen, 22.45 P. C. Hooft, tentoonstelling, 23.Nieuws, 23.15 Gram.platen.' Nog van het buitenland afhankelijk. Hoe belangrijk deze verlichting ook was, voor het eigenlijke herstel van ons land zijn wij vooralsnog van bui tenlandse hulp afhankelijk. Ook bij de uiterste soberheid ten aanzien van de invoer van verbruiksgoederen, grondstoffen en hulpmiddelen voor industrie en landbouw, voor het we der op peil brengen van het vervoers- apparaat en voor de wederopbouw, is Nederland nog niet in staat het hoog nodige door uitvoer van goederen en het leveren van diensten zelf te ver dienen. Op dit laatste is uiteraard het streven gericht en over enkele jaren zal het ook bereikt moeten worden, wil ons land niet noodlijdend blij ven. Het inzetten van alle krachten, om ons zo snel mogelijk uit die toe stand te bevrijden, mag niet verslap pen, noch worden uitgesteld, integen deel, het herstel van financieel-econo- mische zelfstandigheid is bij goed na denken even belangrijk als het her winnen van eigen politieke zeggen schap. Leningen in het buitenland. De regering heeft het vertrouwen, dat het Nederlandse volk hiervoor be grip heeft en bereid is beperkingen te aanvaarden en offers te brengen en toch zijn beste krachten te geven aan de economische bevrijding van ons land. Dit geeft haar de vrijmoe digheid, om gedurende de noodzake lijke overbruggingsperiode in het buitenland leningen af te sluiten en daarvan met overleg en zorgvuldig heid een passend gebruik te maken. Een gebruik, dat er vóór alles op ge richt is de productieve kracht van het Nederlandse volk te versterken door het verschaffen van voedsel en kleding, voor zoveel dat enigszins- mo gelijk is. Daarnaast door het bedrijfs leven de'grondstoffen èn productie middelen ter beschikking te stellen, die de arbeid, om vruchtbaar te zijn, behoeft. Een gebruik tenslotte, dat er toe leidt de behuizing te verbeteren en naast een versterking der bestaan de welvaartsbronnen nieuwe tot ont wikkeling te brengen. Dat ook aan de bestrijding van de zwarte handel, die arbeidskrachten aan de productie onthoudt, kostbare deviezen moeten worden besteed, is jammer, maar helaas onvermijdelijk. Verscheidene landen hebben ons reeds- met credieten gesteund: de Verenigde Staten, Canada. België, Zwitserland en Zweden. Dank zij de ze gewaardeerde hulp heeft het her stel zich, binnen de grenzen door de internationale goederenschaarste en de schaarste aan binnenlandse ar beidskrachten gesteld, tot nu toe niet onbevredigend kunnen ontwikkelen. Behalve op deze credieten heeft ons land tot dekking van het tekort in de verhouding tussen in- en uitvoer, ge steund op tijdens de oorlog in het buitenland opgelopen tegoedejn, op de opbrengst van daar aanwezige be leggingen, alsmede op de vrijwillige verkoop van in vreemde valuta lui dend effectenbezit. Het spook der deviezen- schaarste. Niettegenstaande scherpe besnoeiin gen op het aanvankelijke'invoerpro gramma, krachtige bevordering van de uitvoer en een actieve politiek om langs andera wegen de voorraad van buitenlandse betalingsmiddelen te versterken, werd ons land in toene mende mate bedreigd door het spook der deviezenschaarste, met name wat dollars aangaat. De voorgezette prijs stijging met name in Noord- en Zuid- Amerika, die onze invoer uit die lan den steeds duurder maakte, heeft daartoe ongetwijfeld bijgedragen. Hoewel de prachtige gedachte, die ten grondslag ligt aan het plan van de Amerikaanse minister Marshall een plan tot financiële hulpverlening aan Europa door de regering van harte wordt toegejuicht en zij alles in het werk stelt om de voorwaarden voor de verwezenlijking daarvan te helpen scheppen, bestaat de kans, het worde verhoed, dat hulp in die vorm voor de meest geteisterde Europese landen, waaronder ook Nederland, te laat komt. Lening van de internationale bank van herstel. Onder deze omstandigheden is het uitermate verheugend, dat de Inter nationale bank voor herstel en ont wikkeling gisteren het besluit heefl genomen aan Nederland een crediet te verlenen van 195 millioen dollar, strekkende tot dekking van een groot deel van het tekort op onze betalings balans voor 1947 en begin 1948. Op de bijzonderheden van deze lpning en de voorwaarden eraan verbonden ga ik niet in. Slechts op twee punten vestig ik uw aandacht: le dat dit crediet uitdruk kelijk is bestemd voor de aankoop van buitenlandse goederen van een productief karakter en 2e. dat de ver koop van buitenlandse effecten een onveranderlijk bestanddeel moet blij ven uitmaken van het Nederlandse deviezenbeleid. Met grote voldoening kan ik ver melden, dat de beslissing om aan Ne derland deze lening toe te staan met algemene stemmen genomen werd en dat daaraan een motivering werd ver bonden, die overduidelijk bewijst, dat het volste vertrouwen wordt gesteld in Nederlands credietwaardigheid, niet alleen op grond van zijn vroegere reputatie, maar ook wegens de in spanning, die volk en regering zich thans getroosten, om aan de moei lijkheden, waarin het land geraakt is, moedig het hoofd te bieden. Uit de motivering der credietverlening, door deskundige vertegenwoordigers van 12 landen opgesteld, citeerde spr. wat reeds gisteren in ons blad is vermeld. De laatste maanden heb ik nog al eens te horen gekregen, aldus de mi nister, dat Nederland by buitenlandse credietgevers uit de pas geraakt was-, wegens het gevoerde regeringsbeleid in de zaken, de samenhang van het koninkrijk betreffende, maar vooral ook wegens de beperkingen en offers, die aan ons volk werden opgelegd en naar de mening van de regering moesten worden opgelegd om de grondslagen te verschaffen voor de gezondmaking van onze nationale economie en financiën. Mijn repliek daarop was, dat de overgrote meer derheid van ons volk verstandig ge noeg is, om de noodzaak der desbe treffende maatregelen te erkennen en voldoende bereid is tot het brengen van offers om de regering op haar weg te volgen en dat dit ook het buitenland iets te zeggen had. Dit laatste is thans op verblijdende wijze gebleken. Wij aanvaarden de ons door het buitenland geboden hulp met dank baarheid. Zij legt ons echter de ver plichting op onze soliditeit ook nu te bewijzen. En zij moge ons allen een nieuwe aansporing zijn, om zo snel mogelijk onze financieel-economische vrijheid te henvinnen door eerlijke arbeid en goede samenwerking". KAMSTEEG's Autom. Bedr. N.V. OEGSTGEEST DE OUDE GENERAAL. Onder bovenstaande titel schrijft de „Maasbode": Het was zonder twij fel een treffend moment op de jong ste sociale studieweek te Rolduc, toen mgr. Lemmens de buitengewoon sym pathieke geste maakte, om expresse- lijk over te komen, ten einde een woord van warme hulde en dank te richten tot de gryze generaal van weleer, <Jr. Poels. „Wij beiden", zo sprak mgr., „zijn in onze oude dag omgeven met zwakhaden; mijn dokter staat me slechts -oe enkele woordjes te zeg gen. Maar ik wil deze gelegenheid gebruiken om eens in het openbaar het bisschoppelijk stempel te druk ken op het vele en goede sociale werk, wat gij gedaan hebt. Ik moet U, oude generaal, daarvoor bedan ken en ik moet dit doen namens het gehele Episcopaat en namens geheel katholiek Nederland. Ik weet, wat gij gestreden, maar meer nog wat gij geleden hebt". En de reus met l*et gemoed van een kind zat zijn bisschop aan te horen met grote ogen waaruit de tranen drupten. Katholiek Nederland intussen be grijpt dit bisschoppelijk woord en is er de Roermondse kerkvoogd har telijk dankbaar voor. SALARISSEN BIJ HET ONDERWIJS. Op vragen van het Tweede-Kamer lid, de heer Deering, in verband met het lang uitblijven der toegezegde salarisherzieningen voor het voorbe reidend hoger, middelbaar, kweek school- en nijverheidsonderwijs, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, geantwoord, dat hij het betreurt, dat door het lang uit blijven van de resultaten van de werkzaamheden der salariscommis sies ongerustheid in de kringen van het onderwijs is ontstaan. Hij zal, voor zover in zijn vermo gen ligt, de werkzaamheden van de genoemde commissies bespoedigen. Zolang niet vaststaat of en, zo ja, v/elke wijzigingen de salarissen der leraren bij genoemd onderwijs zullen ondergaan, acht hij het niet wense- Jijk een voorlopige uitkering, als hier- bedoeld, te bevorderen, zulks mede ter vermijding van teleurstelling, zo achteraf in bepaalde gevallen resti tutie noodzakelijk zou blijken te zijn. BE URSO VERZICHT. Evenals de laatste dagen had de ef fectenbeurs te Amsterdam ook giste ren een onbelangwekkend verloop. De stemming was .prijshoudende maar het aantal orders was gering en er zat bijna geen tekening in de markt. De cultuurfondsen waren wat de hoofdKoersen aangaat in enkele ge vallen iets lager. De scheepvaartaan- delen waren vergeleken met de vo rige slotprijzen zo goed als onveran derd. Koninklijke waren met een hoofdkoers van 4111/4 een drietal punten hoger dan Donderdag bij het slot. De industriëlen waren weinig of niet veranderd. Aandelen Unilever echter waren ten opzichte van de vo rige slotprijs met een hoofdkoers van 294 een goede drietal punten hoger. In het vrije verkeer was bitter wei nig te doen. De scheepvaartmarkt was verwaarloosd. In industriëlen ging zo goed als niets om. Prolongatie 21/4 procent. WIELRENNEN IN HET STADION TE AMSTERDAM Scherens mag minstens drie weken niet rijden. 13 'Augustus a.s. worden in het Olympisch stadion te Amsterdam de revanches van de wereldkampioen schappen wielrennen gehouden. Eni ge tegenslagen hebben echter be werkt. dat er slechts twee wereldkam pioenen aan de start komen, n.l. de stayerkampioen Lesueur en onze landgenoot Middelkamp. Zoals bekend heeft Scherens j.l. Dinsdag in Aar- huus ernstige kwetsuren opgelopen tengevolge van een val, eil de laatste berichten uit het Deense ziekenhuis luiden, dat de Belg minstens drie we ken in de inrichting zal moeten blij ven. Voor hem zal het wel meteen het einde van he openbaanseizoen be tekenen, want ontslag uit het zieken huis wil nog niet zeggen, dat hij dan dadelijk op de fiets kan gaan zitten. De Italiaan Fausto Coppi wordt op het ogenblik in Italië van de ene plaats naar de andere gesleept om bewierookt te worden en kan dus niet in Amsterdam aan de start komen. Van Harris is bericht gekomen dat hij verhinderd is, hoewel het niet uit gesloten is, dat hij op het laatste ogenblik als nog komt. Dan zal hij een match a deux rijden tegen Cor Bijster. De sprint voor profs telt nu al§ deelnemers: de Fransen Gerardin en Senfftleben en de Nederlanders van Vliet en Derksen, waarin Arie van Vliet voor eigen publiek geen ri sico zal willen nemen. Middelkamp, Janssen en Gerrit Schulte gaan een omnium rijden, terwijl van deze ge legenheid gebruik gemaakt wordt om ZEILEN LOOSDRECHTWEEK BEGONNEN. Gisteren is op zeer geslaagde wijze de nieuwe Loosdrecht-week, welke jaarlijks door de watersportvereni ging ,,Het Witte Huis" op de Loos- drechtse plassen wordt georganiseerd, begonnen. Het ziet er naar uit, dat ook dit tweede zeilfestijn, dat Loos- drepht jaarlijks heeft, de medewer king der weerfabrikanten zal hebben. In verschillende klassen was het aantal deelnemers bijzonder groot. Zo verschenen in de 16 M2 eenheids klasse B niet minder dan 32 deelne mers aan de start. In de meeste-num- mers wisten de bekende wedstrijdzei lers de lijn van aankomst als eerste te passeren. Bij de Olympiajollen werd Bob Markus, die in de Hollandweek onbedreigd won, thans echter derde, zodat hij in de twee komende wed strijddagen de zeilen scherp zal moe ten zetten om nog de totaalprijs in de wacht te slepen. De' uitslagen van deze eerste dag luiden als volgt: Internationale 12 voetsjollenklasse: 1. Koopmans, 2. Lodder, 3. mej. Both. B.M.-klasse: 1. Verhagen, 2. de Jong, 3 Moret. 16 M2 eenheidsklasse A: 1. Brunt Jr., 2. de Jongh, 3. van Tok. Pampusklasse: 1. de Groot, 2. Spren- ger, 3. Wijnbergh. Valkenklasse: 1. Dudok van Heel, 2. van Buren. 3,Eyvogel. 16 M2 toerklasse: 1. ten Herkei, 2. Schut. Vrijbuitersklasse: 1. Baanders, 2. van Essen, 3. Eylander. 16 M2 eenheidsklasse B: 1. van Iter- son Jr.. Schoneveldt, Van Hemert. Int. 12 M2 klasse: 1. Borra, 2. Ver haar, 3. Bollee. Int. Olympiajollen: 1. Le Sage, 2. Bos, 3. Markus. Middelkamp met het behaalde we- reldkmapioenschap en Janssen met zijn succesvol ryden in Tour de Fran ce en wereldkampioenschap te huldi gen. De stayers zijn de enigen, die een werkelijke revanche zullen rijden. Naast de wereldkampioen Lesueur starten zijn landgenoot Lamboley, de Nederlanders Pronk, Matena en Bak- ke, de Italiaan Frosio, die bij de re vanches van de wereldkampioen schappen 1946 het Amsterdamse pu bliek in verrukking bracht door zijn stug volhouden en felle demarrage en ten slotte de Zwitser Besson, die en kele dagen geleden te Genève Le sueur, Frosia en Lamboley achter zich liet. De, rit gaaf natuurlijk, als goede revanche, over 100 K.M. OM DE PRIOR-PRIJS. De eerste halve etappe van de Gro te Prijs Prior, een koers in ploegen over de afstand WesterlooBosch- voorde (70 K.M.) tegen het horloge, gaf het volgende resultaat: 1. Brabant 5 uur 14 min. 33; 2. West Vlaanderen; 3. Belgische ploeg; 4. Antwerpen; 5. Oost-Vlaanderen; 6. Nederland 5.29.57. Daarna kwamen in volgorde de ploegen van de „Arenden", Henegou wenNamen—LuxemburgLimburg, Frankrijk, Luik, Italië* Zwitserland Luxemburg. De uitslagen van de tweede etappe Boitfortr-Luik (126 K.M.) luiden: 1. Grysolle .Oost Vlaanderen) in 3 uur 45 min. 20; 2. Deperdhomme op H wiel; 3. Schotte, 28. Lakeman in 3 uur 52 min. 57 sec.; 33. van Beek zelfde tijd; 47. Schellingerhout. LAWNTENNIS CANADA DOOR AUSTRALIë VOOR DE DAVIS-CUP UITGESCHAKELD. In de Davis-cup-wedstrijd tegen Canada heeft Australië na de beide enkelspelen van Donderdag thans ook het dubbelspel gewonnen, zodat de stand nu 30 is in het voordeel van Australië. SCHIETEN ZWITSERLAND WERELD KAMPIOEN PLOEG-SCHIETEN. Zwitserland heeft het wereldkam pioenschap ploeg-schieten met leger. wapens behaald met 845 punten, voor Zweden met 816 en Noorwegen met 797' punten. Bij het duivenschieten viel het individuële wereldkampioen schap ten deel aan de Zweed Hans Liljequist. DAMMEN D.C.L.-Nieuws. Ter voorbereiding van de a.s. competitie vindt a.s. Woensdag in de Muziekschool, Rapen burg 22, een ontmoeting plaats tus sen twee tientallen van H.D.C. (Den Haag) en D.C.L. De D.C.L.-ers zul len dan in hun nieuwe opstelling uit komen. Ook zal zij dan de a.s. compe. titiewedstryden met deze tientallen de strijd tegen de diverse verenigin gen aanbinden. De wedstrijden van gen aan om 8 uur precies. Kamp. v. Zuid-Holland. Na 5 ronden spelen heeft Wim Huisman thans de leiding in dit kampioen schap met 8 punten. Direcht hierop volgen Ansems en Tybout met 7 pun ten. De 6e ronde wordt hedenmid dag (Zaterdag) gespeeld in den Haag, Hotel Pomona, Molenstraat. Aan vang 4 uur. BEDEVAART PRIESTER STUDENTEN. Dinsdag 13 Aug. zal wederom de grote bedevaart worden gehouden van priesterstudenten naar Heiloo. De bijzondere intentie: „Behoud en zu versterking van het geloofsleven van va onze jongens in Indië, zal nog meer di< dan anders de studenten aansporen op deze jaarlijkse gebedsdag tegen woordig te zijn. De aandacht zij er nogmaals op ge vestigd^ dat 's morgens de trein van 9.44 uit Uitgeest en de trein van 10.10 uit Alkmaar stopt bij de halte ne RunxputteHeiloo. Ook 's avonds stoppen de treinen uit de diverse richtingen aan dezelfde halte. Bioscopen Luxor. Wanneer een theater on danks de zomerwarmte herhaaldelijk volle zalen weet te trekken, zegt zulks voldoende voor de film, welke ver toond wordt. De technicolor-films, welke de directie van het Luxor-thea- ter de laatste tijd weet te geven, spre ken voor zichzelf. Zo ook de film „Arabische nachten", hoewel die titel ons erg ongelukkig gekozen lijkt. Het is eenvoudig een verfilming van het sprookje „1001 Nacht" met de avontu ren van Haroen al Raschidt, die door zijn broeder in het koningschap wordt belaagd. Een film van buitengewone uitvoering, niet in het minst door de toepassing van de fraaie kleurenpro- cedé's, een film met mkssa-regie zo wel als met sterk spel van tal van medewerkenden, een film bovendien met sterke romantiek en kostelijke humor, waarom geschaterd is. Maria Montez en John Hall spelen op voor treffelijke wijze de hoofdrollen, daar in bijgestaan door het ongekunsteld maar niet minder schrander spel van Sabu. De film is om enkele harde scènes alleen geschikt voor personen boven 18 jaar. Lido. Wie de komende week z'n va- cantievermaak in een bioscoop wil zoeken en geen hogere eisen aan het programma stelt dan een uurtje vro lijkheid, richte zijn schreden naar LIDO, waar George Formby de boel op stelten zet in „Sport staalt spie ren". Een film, zoals altijd van Form by, zonder enige pretentie, doch waar men om de talrijke dol-komische si tuaties telkens hartelijk moet lachen. George, als kappersbediende begeeft zich in de sport en wel in de boks- sport, waarbij hij een aardig meisje ontmoet en, zoals altijd in zo'n geval, daarmede danig verlegen is. Als hij in de ring moet uitkomen tegen een veel sterkere tegenstander, heeft hij als mascotte een haarlok van haar in zijn handschoen en behaalfjdaarmede de overwinning en zelfs een dubbele overwinning, want het meisje is ach ter het geheim van zijn kracht geko men en alles komt in orde. Een aardig vacantieprogramma, vooral voor 'de jeugd. Toegang alle leeftijden. Casino. Het is een allergekste ge schiedenis, die het verhaal van „Een (Jwaze diefstal" vormt. Een rijke, jon ge vrijgezel zoekt het avontuur. Zijn vrienden, die van deze gril op de hoogte zijn, zetten een complot in elkaar, dat vreselijk echt schijnt te zijn. maar in wezen slechts een grap is. Intussen is iedereen er onkundig van, dat een echte gangsterbende een slag tracht te slaan, waarbij een mi niatuur met inhoud de buit zal zijn. De onmogelijkste complicaties zijn hjervan de gevolgen. De zeer bewegelijke Raymond Rou leau, die de hoofdrol speelt, is koste lijk. Een vrolijke, geestige film, waar bij men zich uitstekend amuseert. Trianon prolongeert de Charley Chaplin-parodie „De dictator". Boven 18 jaar. PER TOURINGCAR NAAR NIJMEGEN—ARNHEM. De grote deelname,' welke de afd. Leiden der Ned. Reisver. voor Katho lieken, bij haar verschillende toch ten heeft, noopt haar steeds tot nieu we reizen. Iedere reis opnieuw trekt een groot aantal deelnemers, leden en niet-lejlen en deze laatste worden natuurlijk trouwe leden. £o zijn er het laatste jaar honderden gekomen. Vandaag kondigt de Leidse afdeling een nieuwe toertocht aan: op Zopdag 17 Aug. naar Nijmegen en Arnhem met bezoek aan de Grebbeberg en de H. Landstichting. Het belooft weer iets fijns te worden, daarvan mag men verzekerd zijn! Tenslotte nog dit: als we vandaag niets over het Maria Congres schrij ven, dan behoeft men niet te denken, dat er geen nieuws hieromtrent is. In tegendeel! De deelname is verrassend groot, maar daarover hopen wij a.s-. Maandag te berichten! oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooóoooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 47) Ze gooide haar hoofd in de nek en als een furie, met de donkerbroeien- de ihaardos heldhaftig achter zich aanmanend, begon ze zo snel naar het land-huis te loDen, dat de arme Feggy haar onmogelyk by kon hou den en telkens op een drafje de achterstand moest inhalen. Ondertussen markeerde miss Ames het krachtige rhytme van haar nij dige passen met de opnieu-w herhaal de bedreigingen. „Dat zal ik eens even imet haar in orde brengen! Ik zal haar eens zeg gen wat ik nu van haar denk!" HOOFDSTUK XVII. ARABELLA REKENT MET IEMAND AF. Mrs. Cattermole had zich terugge trokken en zat niets vermoedend in dezelfde salon, waarin miss Arabella Ames enkele weken geleden haar in trede in „De Schuur" had gedaan. Ze zat heel rustig haar opgeblazen stukken dons te strelen, die weder om heel pretentieus hun snuitjes van ondér mrs. Cattermole's eeuwige shawl te voofschijn staken. Haar misnoegen was geheel verdwenen en een uitdrukking van grote kalmte en vrede lag in haar aristocratische trekken. Ze voelde, dat de bevrijding ten slotte nabij was. Na al de moei lijkheden, de doorgestane angsten en de pijnlijke tonelen, die het ver blijf van dit ontzettende kind over „De Schuur" en zijn bewoners had gebracht, zou het weder even voor naam even rustig als steeds worden in haar kleine koninkrijk. Zy was dat verschrikkelijke kind meer en meer beu. Zonder haar ge weten ook maar enigszins geweld aan te doen kon ze verklaren, dat ze Ara bella Ames niet uit kon staan. Dit was geen haat. Want reeds nu telde Arabella Ames niet meer mee in de gedachten van lady Sybil. Zolang ze de oorzaak van de huisvredebreuk was geweest, had Arabella mrs. Cat termole's gedachtengang ongunstig weten te beïnvloeden. Nu het vast stond, dat ze binnen heel korte tijd haar onsympathieke verschijning uit dit oud-adelijke slot zou terugtrek-' ken, goedschiks of kwaadschiks kreeg ze geen kans ook maar één se conde de aandacht van die zelfde Sybil gaande te houden. Daarvoor was lady Sybil een géboren aristo crate en Arabella een geboren krui deniersdochter. Mrs. Cattermole ging er zelfs eni germate trots op, dat ze miss Ames in volle ongenade de deur moest wij zen. Want daar kwam het ten slotte op nèer. Het zou hen niet glad zit ten, nu de dochter, waarvoor -d'e ou de Ames zulke opgeblazen huwelijks plannen had gekoesterd, tenslotte aan dit uit het loodgeslagen heerschap, werd terug bezorgd, met de bood schap d-at men op „De Schuur" niet gediend was van logé's, die aan de keukendeur stonden 'te vrijen met een slagersjongen." Mrs. Cattermole bleef hardnekkig aan deze visie van het drama vasthouden. ,„Ik hoop van harte, dat die vrese lijke oude potentaat nog echt van de ouderwetse soort strenge vaders zal zijn," zei mrs. Cattermole met vlakke stem, terwijl ze haar jongste lieve ling bescheiden over het voorhoofd krauwelde en intussen een smach tende blik wierp naar Beryl. „Hij moet haar maar een week opsluiten op water en brood De rest van lady Sybil's onmense lijke wensen werd gesmoord in een vreselij-k lawaai in de gang, gevolgd door een vervaarlijk gezwaai van de kamerdeur en de explosieve binnen komst van Arabella Ames. „Mrs. Cattermole ik zou graag een woord-je met u spreken, onder vier ogen liefst, als u er niks op tegen hebt!" schreeuwde Arabella op ge biedende tqon. Ze hief haar goudblonde hoofd nog trotser dan gewoonlijk in de nek. Zij stond daar even strak en stram, in de houding als Sidney Sharpe binnen enkele dagen voor het appèl. Haar ogen hadidJen nu al het lachende, het vriendely ke van vroeger verloren. Er brandde een, verontwaardiging in waarvoor mrs. Cattermole werkelijk even terugdeinsde. "Er broeide iets donkers in die ogendat was zelfs geen woede, geen verontwaar diging meer, dat was verdiept tot haat. „Ik zou wel eens precies willen weten, wat dat allemaal moet bete kenen? Hoe durft u beweren, dat ik me niet als een fatsoenlijk meisje gedragen zou hebben, toen ik vanmor gen bij de keuken mr. Sharpe vaar wel heb gezoend?" Mrs. Cattermole wond zich ook op wat tot gevolg bad, dat twee van haar schoothondjes met gejank en verontwaardig geblaf tegen de in dringster, op het vloerkleed vielen. Ze antwoordde heel koel en bijtend, met het overwicht van iemand, die weet, dat ze volkomen in haar recht is en zich moet beschermen tégen de brutale aanvallen van een lager staand wezen. „Ik was inderdaad zeer verrast, miss Ames, u zult toch moeilijk wil len ontkennen d'at. „Ik ontken, dat er ook maar zoveel (de vingers maakten een demonstra tief knippend gebaar) belachelijks te vinden was in het feit, dat een ver loofde op zo hartelijke wijze afscheid neemt van haar jongen, als ze weet, dat ze hem wellicht nooit meer te rug zal zien. Ik zeg je, dat het er geen zier op aan komt, of daar men sen bij stonden of niét," viel Ara bella haar scherp in de rede. „Daar komt nog bij," ging ze wat onsamen hangend verder, „dat ik eigenlijk nooit geweten heb, dat hij bij de vrijwilligers zou gaan en toen hoor de ik ineens, dat hij morgen al naar zijn regiment trekt, en toen kreeg ik ineens het gevoel dat ik +och maar met hem moest trouwen, d-at al die anderen me gestolen kunnen word-en en dat niemand daar iéts mee uit te staan heeft, al zijn ze ook tienmaal de vrouw van een squire." Maar de vrouw van de squire be hield op voorbeeldige wijze haar kalmte. Zij voelde maar al te duide-1 lijk,- dat ze gemakkelijk spel had met dit openhartige volkskind. Ze liet eerst een sarcastisch lachje aan haar dunne lippen ontsnappen en zei toen op diezelfde, -bijtende, ijs koude toon: „Ind-ien je werkelijk behoefte hebt om met mij te debatteren.-..." „Nee, daar heb ik al lang genoeg van," zei Arabella verontwaardigd. „Trouwens j-ullie verstaan toch geen gewone taal." Ze wond zich al meer en meer op en liet zich geheel drij ven op haar groeiende ontstemming. Alles wat ze al die tijd had verzwe gen, verkropt, teruggedrongen, kwam nu in vernieuwde omtstuimigheid naar haar keel. „Jullie gaan er al tijd zo prat op, dat je zo uiterst be schaafd bent" en ze wierp een woe dende blik op de meesteresse des huizes „en zo knap en zo superieur" en nu schoot ze haar vurige blikken op Beryl en Amber af „maar ik snap niet, waar dat allemaal uit gebleken is. En zo d-enk ik er over, of je het leuk vindt of niet. Ik heb al zo dik wijls naar een gelegenheid gezocht, om jullie eens allemaal je vet te ge ven en nu is ze er." Ze was werkelijk Arabella op zijn slechtst toen ze verder ging, (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2