ZT\ Duitsland en het „plan-Marshair HET VADERLAND GROET DE WEST DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1947DE LEIDSE COURANTPAGINA 3 De Berlijnse correspondent van het A.N.P. seint: In de verwachting, dat de dollar, regen van het plan-Marshallook op Duitsland zal neerkomen, hebben Duitse economische deskundigen be rekend, dat dit land in de jaren 1948, 1949 en 1950 het fantastische bedrag van negen milliard dollar zou moeten ontvangen, teneinde economisch weer op de been te kunnen komen. Welis waar stellen zij daartegenover, dat de Duitse industrie hiervan het derde deel door exporten zou kunnen be talen, doch dit wordt weer afhanke lijk gesteld van het stopzetten van herstelbetalingen en de instelling van de export op uitsluitend hoogwaardi ge industrieproducten. Deze bereke ningen komen voor in een uitvoerig rapport van het Duitse instituut voor economisch onderzoek, dat binnenkort zal worden gepubliceerd. De cijfers overtreffen in zeer aanzienlijke ma te de in het begin van dit jaar door de Britse en Amerikaanse autoritei ten voor hun zönes toegezegde cre- dieten, die gebaseerd waren op de verwachting, dat deze beide zones door middel van credieten ter waarde van één milliard dollar in 1950 „self- sufficient" gemaakt zouden kunnen worden. Het onderzoek van het Duitse in stituut stelt voorop, dat de agrarische opbrengsten in 1946 slechts zestig pro cent hebben bedragen van het voor oorlogse gemiddelde en vermoedelijk in 1947 nog minder, terwijl de in dustriële productie in het lopende jaar geschat wordt op net vierde deel van die van 1938. Weliswaar bedraagt de capaciteit der overgebleven fabrie ken rond veertig procent van die van 1938, doch deze capaciteit kon door gebrek aan grondstoffen, transport, geschoolde arbeidskrachten en grond stoffen slechts zeer gebrekkig wor den gebruikt. Naar Duitse schatting blijft dan ook de industriële produc tie niet minder dan vijftig procent beneden het in Maart 1946 opgestelde geallieerde industrieplan, terwijl zelfs bij een volledig gebruik der beschik bare capaciteit dit plan slechts voor 75 pet. zou kunnen worden uitge voerd. Op het gebied der verkeersmidde len liggen de verhoudingen juist an dersom: zij zijn beperkt tot 35 pet. van de stand van voor de oorlog, doch zij worden zo intensief gebruikt, met alle gevaren van dien. dat zij een transport van veertig procent moge lijk maken. De herleving der agrarische pro ductie wordt eenvoudiger genoemd dan die der industriële productie. Zij is gemakkelijk te verwezenlijken door het beschikbaar stellen van land bouwwerktuigen en vooral van kunst mest. Vandaar dat in het rapport dan ook de opmerking gemaakt wordt, dat de hulpverlening, die tot nog toe door de Verenigde Staten aan Europa ge geven werd, te eenzijdig gericht was op levensmiddelen en te weinig op de middelen, die de eigen Duitse pro ductie zouden kunnen doen herleven. De publicatie van dit Duitse rap port, die in de eerstvolgende dagen zal geschieden, loopt een weinig ach ter de snelle ontwikkeling der dingen aan. Het onderzoek was kennelijk in gesteld met het oog op de in Duits land levende hoop, dat de eerste Pa- rijse conferentie een toenadering der standpunten der grote mogendheden zou brengen. De opgestelde ramin gen gaan immers uit van een Duitse economische eenheid, die thans ver-, der in het verschiet schijnt te lig gen dan ooit. Dichterbij de harde werkelijkheid van het ogenblik staat het economi sche programma, dat de Duitse eco nomische leiders van de gemeen schappelijke zone zo juist aan de hoogste Britse en Amerikaanse lei ding hebben overhandigd en dat zich beperkt tot de behoeften van dit deel van het land. Het omvat natuurlijk weer de reeds zoveel besproken pun ten: voedsel, vooral vet import, ver hoging der kolenproductie met een nieuwe aanval op kolenexport, cre dieten voor aankoop van grondstof fen, hervorming vah het drukkende belastingstelsel en hervorming van het geldwezen. Inmiddels is van Amerikaanse zij de, bij monde van colonel Hugh B. Hester, uitzicht geopend op een spoe dige vervulling van enkele bij her haling door de Duitsers geuite wen sen op het gebied der voedselvoor ziening. Zo is een vijftig millioen dollar-program aangekondigd voor de invoer van kunstmest. Ofschoon reeds in het voorjaar van 1947 een zeer omvangrijk programma van invoer van pootaardappelen is uitgevoerd is voor het volgende voorjaar opnieuw 25 tot 30 millioen dollar voor hetzelf de doel beschikbaar gesteld. Voorts worden maatregelen overwogen om van de overtollige iegervoorraden werktuigen en gereedschappen ter be schikking der Duitse boeren te stellen en om de Duitse vissersvloot met vrij komende mijnenvegers te versterken. DE FRANSE GASTEN. Bij de L.T.T.V. „DE SLEUTELS". Woensdagavond brachten vijftien Franse verkenners uit het kamp Poelgeest een bezoek aan ,,De Sleu tels" voor het spelen van vriencl- schappelijke wedstrijden. De voorzitter der L.T.V.V. „De Sleutels", de heer H. Huing, opende de avond met een kort woord, waar in hij o.m. de wens uitte, dat met de ze sportieve ontmoeting de vriend schapsbanden tussen beide, landen wederom nauwer aangehaald zouden worden. Hierna gaf spreker het woord aan de wedstrijdleider van deze avond, de heer H. Filbry, die de Franse gasten welkom heette en enige bijzonderheden aangaande de loop der wedstrijden mededeelde. Om pl.m. half negen nam de strijd een aanvang en al spoedig moesten de Franse collega's in hun tegenpartij de meerdere erkennen. Alle Sleutel teams behaalden royale overwinnin gen. Sleutels I won met 90, Sleutels 2 met 90, Sleutels 3 met 90, Sleu tels 4 met 72 en Sleutels 5 met 81. De totale uitslag werd zodoen de 423 voor de Sleutels. De Fransman Becherel uit team 4 gaf uitstekend partij en wist zo doende twee winstpunten te boe ken. In het 5e team was het de Fransman Schmit, die de eer van zijn team met een winstpunt wist te red den. Na afloop der wedstrijden besloot de heer H. Filbry deze avond we derom met de aanbieding van een fraai souvenir in de vorm van het Leidse wapen, ontworpen en ge maakt door de heer H. v. d. Wey- den, terwijl alle gasten eveneens een blijvende herinnering aan hun be zoek bij de Sleutels ontvingen, in de vorm van een boekenlegger. Nadat de heren Huying en Burgt- houwt nog een demonstratie enkel spel ten beste gegeven hadden, sprak namens de gasten monsieur Meyer een dankwoord in het Frans en, voor hen, die de Franse taal niet machtig waren, in het Duits. Spreker was zeer voldaan over de warme ontvangst en besloot zijn wel gemeend woord met aanhef van het Franse Volkslied, hetwelk door alle verkenners stram in de houding werd meegezongen. Hierna trokken de be zoekers, voldaan over deze avond, naar hun tentenkamp terug. Op 14 Augustus a.s. hoopt de heer A. Henzen de dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden als drukker in dienst kwam bij A. W- Sjjthoff's Uitg. Mij. N.V. alhier. De jubilaris zal op die dag door directie en personeel worden gehuldigd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem Jan z- van N. Fi- lippo ^n M. P. Mieloo; Philippus z. van P. Gevel en C. Kerseboom; Ja- coba Hendrika d. van P. J. Mink en' M. van Zeist; Arie z. van A. van Duijn en G. van Beelen; Cornelis Ja- sobus Johannes z. van C. J. J. Sloot- beek en J. M. Meijer; Ingetje d- van Uit den Boogaard en G. Anker; Johannes Cornelis z. van J. C. van Houten en E. Teijn. Christina Jacoba d. van J. Heijmans en G. J. La Lau; Regina Elisabeth d. van A. J. van der Vlugt en M. Vork. Overleden: C. van der Blom man 64 j.; S. van den Wijngaard huisvr. van A. Planje 56 j.; I. Mierehet wed van J. Willems of Brilman 64 j.; J. van Beek wed. van P. Leupe 73 j.; W. Krom man. 39 j. Gehuwd: P. Brouwer jm. en A. Blonk jd-, J. Bekooij jm. en I. Jan sen jd.; G. J. Boes jm. en J. C. Hockx jd.; J. T. Boot jm. en H. C. Hansen jd.J- W. H. J. van Buuren jm. en E M. Kok jd.; C. Gordijn jm. en M. C. Ruis jd.; I. Gijzenij jm. en J. J. Schaap jd..; H. A. C. de Koning jm. en O. Tegelaar jd.. K. van Onzen jm- en A. C. M. Koning gesch.; A. Peters jm. en J. Kortenoeven jr.; H. L. Rietveld jm. en A. C. W. Paauw jd.; C. Robbers jm. en C. Bronsgeest jd-; J. Schone wille jm. en J. P. Nieuwveen jd.; W. F. Wakka jm. en G. M. Schoon jd.; W. Tegelaar jm. en J. M. C. de Zwart jd. LAATSTE BERICHTEN VOOR LANGER VERBLIJF IN FRANKRIJK EEN VISUM NODIG. Het ministerie van buitenlandse za ken "vestigt er de aandacht op, dat Nederlandse onderdanen, die zich voor langer dan drie achtereenvol gende maanden naar Frankrijk wen sen te begeven zich tevoren bij een Frans consulaat in het buitenland van een Frans visum behoren te voorzien. Alleen indien zij zich voor kortere tjjd naar Frankrijk wensen te bege ven behoeven zij geen Frans visum. Zij mogen in die kortere tijd geen betaalde arbeid verriohten. ALS DE BISSCHOP KOMT VERJAAGT HEM DAN MET STENEN. Een frappant voorbeeld van anti godsdienstige hetze onder het mom van politiek is een rondschrijven van het Joego Slavisch Bevrijdings front (Osvoboditolna Fronta) te Tol- mino, in het Joego-SlavischIta liaans grensgebied. Hierin worden de Sloveense ouders gewaarschuwd bun kinderen niet te doen vormen door Mgr. Carlo Margotti, Bisschop van Gorizia, doch te wachten tot dit kan geschieden door Joego Slavische „volkspriesters". De circulaire is ondertekend door de secretaris van het Bevrijdingsfront, Franc Marti- r.uc, en roept alle plaatselijke comi- té's op, een „actieve propaganda" te organiseren en te zorgen, dat Mgr. Margetti met „stenen wordt ver- jd" als hij door Slovenen bewoon de dorpen betreedt. Het rondschrijven was gericht aan alle districtscomité's van het Bevrij dingsfront in zone A van de provin cie Veneia Juli. De Bisschop wordt beschreven als een „misdadiger" en een „supporter van reactionnaire ele menten"; „iedere eerbare Christen moet hem niet beschouwen als een herder, doch als een fascist en een verrader der kerk". Daarom mag hij de kinderenn niet vormen. Voorts zegt de circulaire: „Het nieuwe Joe- go-Slavië is niet tegen de godsdienst. Het toedienen van het Vormsel is toegelaten. Doch wij zullen er voor zorgen, dat onze kinderen ge vormd worden na de annexatie (van zone A door Joego-Slavië); dan kunnen zij het Sacrament ontvangen van onze eigen (Joego-Slavische) prelaten.... Dood aan het fascisme! Lang leve de vrijheid der volke ren"! Hieruit moet dus blijken, dat het Bevrijdingsfront niet anti-godsdien stig of anti-katholiek, doch enkel anti-Italiaans en anti-fascistisch is. Alhoewel Mgr. Margotti herhaalde lijk het fascistisch régime tartte door het verdedigen van de rechten der Sloveense bevolking in zijn dioceès, gunt men hem nu het lot van Mgr. Santin, Bisschop van Triëst, die voor enige weken door het opgehitst ge peupel gemolesteerd werd! aarlanderveen PRIESTER-JUBILEUM. De weleerw. pater Honout, van de Missionarissen der H. Familie die op 15 Augustus feestelijk zal worden in gehaald ter gelegenheid van zijn 25- jarig priesterjubilé, alphen aan den rijn Raadsvergadering. Dc Raad zal op Donderdag 21 Augustus a.s. des avonds te half acht in openbare zit ting bijeenkomen. Koninginnefeesten krijgen vastere vorm. Ket gecombineerde' comité van C.O.V. en W.V., ter voorberei ding van het jaarlijks Koninginne- feest alhier, heeft in principe be sloten de op 29 en 30 Agustus vastge stelde feestelijkheden doorgang te doen vinden Op Vrijdag 29 Aug. zal des namiddags te twee uur de officië le opening plaatsvinden in hfet ijsclub gebouw. Daarna vangt de ruitersport aan op het ij schubt erre in en zal er des avonds aldaar feest zijn. Op Za terdag reveille, kerkdiensten, kinder aubade met tractatie der deelnemers, des middags een spreekwoorden- optocht, waaraan een wedstrijd' ver bonden wordt. Vervolgens plan- king-wedistrijd op de Rijn, voetbal match van Blauw-WitFeyenoord op het „Alphen"-teTrein, bioscoop en wederom avondfeest op het ter rein. Aan het geheel zal medewer king verlenen het muziekgezelschap „Werkmans Wilskracht" uit Leiden. Tevens zal deze gelegenheid wor den benut om door middel van speldjesverkoop de baten te verschaf fen voor de aankoop van niéuwe uitrustingsstukken, welke onze mu ziekcorpsen zo dringend behoeven. Het centraal comité der 5 Mei viering besloten om f 0.25 f>er kind beschikbaar te stellen aan de buurt verenigingen, voor tractatiedoeleinde, ter gelegenheid van de afgelopen 5-Mei-viering. hazerswoude Geboren: Pietje Sophia d. van L. van Zanten en J. E. Lindhout. Ondertrouwd: J. Vervliet 37 j. en G. M. de Vogel 32 j. Getrouwd: L. A. Lourier en J. G. J. Kerkvliet. jé£Iste hillegom Personalia. Voor de akte Han delswetenschap M.O.A. slaagde te Den Haag onze plaatsgenoot, de heer G. Verkerk. Fiets gestolen. Een rijwiel van de heer O., dat onbeheerd voor een winkel in de Hoofdstraat stond, werd door een onbekende meegenomen. de zilk 40-jarig Jubileum. Zuster M. Xavier, in de wereld mej. Alida de Groot, viert op Maandag 1 Sept. te Uithoorn haar 40 jarig hoofdschap der R.K. School te Uithoorn. katwijk aan den rijn Aanrijding. Bij de hoek Sandt- laan-Overrijn had een botsing plaats tussen een auto en een rijwiel, bere den door mej. N„ die een ernstige wonde aan het been opliep, terwijl het rijwiel zo goed als vernield werd. Ook de auto liep schade op. leidschendam Personalia. Voor het examen hoofdacte is geslaagd mej. E. J. Meeu wisse. leimuiden Personalia. Geslaagd voor het middenstandsdiploma de heeren. J. P. Langeslag, T. Rietdijk en P. Rietdijk. De bliksem. Dinsdagmorgen v/^rd een koe van de gebrs. de Rijk aan de Heerenweg door de bliksem getroffen. oegstgeest Speelweide „Marijkehof" geopend. Op Dinsdagmiddag 5 Augustus j.l. is de tweede speeltuin van de Speel tuinvereniging Oegstgeest Marij kehof, gelegen aan de Pins Bernhard- laan in gebruik genomen. De heer Hamer, wnd. voorzitter der vereni ging, richtte in zijn openingsspeech een woord van dank in de eerste plaats aan het gemeentebestuur van Oegstgeest, dat het terrein ter be schikking heeft gesteld, aan de heer Hoekstra, dir. gemeentewerken, zon der wiens medewerking het onmoge lijk zou zijn geweest dit veld nu reeds voor de jeugd open te stellen, aan de heren Koelman, de Rooy en van Gent, die allen het hunne ertoe hebben bij gedragen om Marijkehof te maken tot wat zij nu is. De heer Hamer sprak de hoop uit, dat Marijkehof spoedig een lusthof zou worden voor de jeugd. Hierna werd de speelweide overgedragen aan het afd.bestuur. Mevr. Langeler-van Hengel, voorz. van het afd.bestuur, bracht in haar speech duidelijk naar voren, dat wel degelijk ook in een plaats als Oegst geest een speelweide zeer belangrijk is. -Speciaal ook tot de kinderen, die in groten getale waren opgekomen, sprak zij een woordje. Het plan wat' eerst, dat er op liet terrein alleen maar een zandbak zou komen, maar het veld is zelfs verrijkt met twee schommels en een wip, zodat de kin deren naar hartelust kunnen spelen. Burgemeester Baumann, die hierna het woord kreeg, richte zich in een aardig speechje eerst tot de jeugd; daarna bracht hij dank aan het Be stuur, dat in korte tijd veel werk heeft verzet en sprak de hoop uit, dat veel kinderen van Marijkehof ge bruik zouden maken. Mevrouw P. H. Smits-Witvliet, pre sidente van de Vrouwenfederatie Oegstgeest, bracht nog speciaal naar voren de noodzaak van het toezicht op het terrein. Zij hoopte, dat vele huismoeders zich zouden bes-chikbaar stellen voor toezicht en spelleiding. Mejuffrouw C. Ie Clercq opende hierna het hek tot de speelweide, waarna de kinderen, op de maat van de accordeon, het veld rondmarcheer- den. Tot slot werd 'n poppenkast ver toond. Zo werd deze dag, die zich eerst zo somber liet aanzien wegens de regen, toch nog een blijde dag voor de Oegstgeester jeugd. voorhout Geboren: Petrus Joannes, zn. van J. P. v. d. Berg en M. Lakeman; Ge- rardus A., zn. van G. J. Zoet en E. v. d. Berg. wassenaar Op heterdaad betrapt. De Hage naar L. B. die als magazijnbediende werkzaam was bij het militaire kam pement van REMI aan de Maaldrift, werd op heterdaad betrapt bij het stelen van diverse voorwerpen. Hij werd door de politie aangehouden. Weer gepakt. De Wassenaarse politieke delinquent de V. die uit het interneringskamp te Vught was ont snapt, werd door de politie gearres teerd en wederom naar Vugth op transportgesteld. „Wiltsangk". De buitenplaats „Wiltsangk" is op Woensdagmidda gen voor het publiek opengesteld. Kaarten bij de firma Peereboom, Gravestraat 2. (Van een bijzondere medewerker). pLKE dag richt de We- reldomroep zich in drie uitzendingen tot alle landgenoten buiten het vaderland: in Oost en West, op zee of waar ook ter we reld. Daartoe heeft imen „de wereld" in drie zones verdeeld, elk met een eigen programma. Een van deze programma's is de nachtuitzending, gericht op de West. kent P.C.J. een bij- zonder programma voor de zeevarenden onder de titel „PCJ roept het schip van de week". Wij vertelden daarvan iets in een vorige reportage. En dit programma werd een bijzondere groetendienst ingelast. Rapporten van luisteraars uit West-Indië en het Caribische gebied hebben inmiddels uitge wezen, dat deze groeten uitstekend doorkomen en hogelijk worden gewaar deerd. Dit nu was aanleiding voor de programma-dienst van PCJ contact te zoeken met een kleine dertig Ne derlandse technici, die in Carden (Venezuela) wer ken aan de bouw van een raffinaderij voor de Ko ninklijke Shell. Familiele den en kennissen van deze Shell-ambtenaren werden thans in de K-R.O.-studio te Hilversum in de gele genheid gesteld, een per soonlijke groet uit te spre ken voor de microfoon. Die groeten werden op platen vastgelegd en Dins dagnacht om 02.05 uur de aether ingezonden. De Ne derlandse inwoners van Cardon waren van deze gers eveneens naar Vene zuela zal vertrekken? Het hoofd van de groe tendienst had er voor ge zorgd, dat het overbren gen van groeten nu eens niet zou geschieden over eenkomstig het bekende deuntje. Dus niet in deze geest:» hoe gaat het met jou, Jan? Hier alles Oke. Veel groeten van vader en moeder.. zoetermeer Personalia. Als leerling-monteur slaagde aan de B.O.V.A.G. J. C. Hei boer. Groot Festival. Zaterdag a.s. or ganiseert het fanfarecorps „Kunst en Vriendschap" op het terrein Veelen- turf een groot festival. De feestelijk heden zullen o.a. met kermisverma ken worden opgeluisterd;. zoeterwoude R.K. Sportver. S.J.Z. Op 15 Aug. e.k. des middags om drie uur, wordt ec op het S.J.Z.-terrein een vetera nen wedstrijd gespeeld voor niet ac tieve voetballers boven de dertig jaar. tussen een Weipoorts elftal en een elftal van het Dorp. De wedstrijd duurt 2 maal een half uur en zal wor den opgeluisterd door de St. Jan' Fanfare. De opbrengst van deze wed strijd komt ten goede aan het Kath. Thuisfront. Aanvang der wedstrijd 3 uur. Enkele deelnemers kunnen zich nog opgeven bij het secr. t/m Zaterdag 9 Aug. weersverwachting O OVERDAG MEER o ZONNESCHIJN. Aanvankelijk nog enkele ver- spreide buien. Morgen overdag droog weer. Verdere stijging van g temperatuur. Geleidelijk ver- der afnemende wind tussen g West en Noord. 9 nooooooooonnnoonoooooooooooooooooo Gedeelie vari Leusder- heide wordt afgebrand Bewoners van de streek Amers foort, Soesterberg, Zeist en Wouden berg kunnen zich voorbereiden op een merkwaardig schouwspel: onder leiding van de mijnen opruimings dienst uit Leiden en onder het wa kend oog van een groot aantal uit Amersfoort gerequireerde manschap pen van 8 R.I. en grenadiers zal morgen een gedeelte van de Leusder- heide, n.l. een oppervlakte van onge veer 1200 H.A. worden afgebrand. Dit terrein, dat langs de weg AmersfoortDoorn in de nabijheid van hotel „Waterloo" ligt, heeft be zaaid gelegen met door de Duitsers achtergelaten munitie en heeft on danks de waarschuwingsborden in de afgelopen jaren enkele slachtof fers geëist. De M.O.D. heeft het ter rein weliswaar voor een groot ge deelte gezuiverd, mgar ziet geen kans het geheel munitievrij te maken. Vastgesteld werd n.l-, dat er ook on der de grond nog vele projectielen bevinden. Alvorens men deze on schadelijk kan maken moet de hei worden afgebrand. Ten einde het gevaar van het over slaan van het vuur naar andere ge bieden te voorkomen hebben de mi litairen uit Amersfoort van tevoren brede greppels rond het ongeveer 3x4 k.m. grote terrein gegraven. Ze zullen paraat staan om onmiddel lijk in te grijpen zo dit nodig mocht zyn. DE BROODPRIJS. Zoals gemeld is besloten teneinde de broodprijzen op één niveau te brengen, voor zover de maximum prijs voor volkswitbrood lager ligt dan 23 cent, deze ingaande 6 Augus tus met één cent per 800 gram te verhogen. Deze verhoging geldt o.m. voor de volgende plaatsen: de provincie ZuidcHolland geheel met uitzonde ring van 's-Grsvenhage, Rijswijk, Voorburg, Delft, Schiedam, Vlaardin- gen, Maassluis, Wassenaar, Rotter dam, uitgezonderd Hoek van Holland en Rozenburg. N. STUFKENS IN DE EERSTE Uit de Radio-keuken van P uitzending tevoren op de hoogste gesteld. GEEN PRAATJES VOOR DE VAAK. den wij tesamen, toen de eerste overbrenging van groeten zou worden beproefd. Van vorige ge legenheden wisten wij, dat over het algemeen de stemming van degenen, die groeten mogen uitspre ken, kennelijk gedrukt is. Aan de luidspreker zal men tot dezelfde conclusie zijn gekomen. Bij deze uitzen ding was het gelukkig an- ters. Kwam het. omdat reeds zeer binnenkort een deel van de groeten-bren- Wie bij deze nieuwe ge legenheid een groet wilde uitspreken, ontving, wat' hij wilde zeggen, keurig getypt op een papier-in de hand, zodat niets aan het toeval werd overgelaten. De uit te spreken teksten waren gezellig en hadden de nodige inhoud. Die tek sten gaven bijvoorbeeld een indruk van de streek, waaruit de opgeroepene afkoni^tig is. Het ging er vrolijk toe, als bij de uit zending van een of ander bont programma. Een oftiroeper had aan gename verbindende tekst bij de hand; Max van Praag verzorgde het vocale gedeelte met een toepas selijk liedje, Tonny Schif- ferstein en Joop Holthui- zen begeleiden met lust. Het spreekt van zelf, dat even tevoren moest wor den geoefend, en dat de opstelling voor de micro foon moest worden be paald. Maar toen het rode lichtje aangloeide, kon het programma wat - men noemt keurig verzorgd op de plaat worden opgeno men. Eilacie, waar mensen zyn, worden fouten ge maakt. Zo ook bij deze eerste opname. De techni cus had namelijk vergeten, de gebruikelijke „tune" mede te snijden, zodat het aanwezige publiek moest gaan applaudiseren van wege de noodzakelijke omlijsting. Maar dit was dan ook het enige, dat aan het welslagen ontbrak. Aan belangstellenden kunnen wij mededelen, dat iedereen van deze groeten dienst kan gebruik maken. Men schrijve een briefje aan Radio Nederland We reldomroep te Hilversum, én als men dan op dc en veloppe vermeldt „Groe ten aan de West", ontvangt men na niet al te lange tijd bericht, dat men zich aan de studio in de Gooise hoofdstad kan vervoegen voor het uitspreken van een groet. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). BINNENLAND. ONZE POOTAARDAPPELEN WERDEN GEOOGST. Zoals gemeld, is zij het met de grootste inspanning de pootaard- appeloogst in veilige haven gebracht. Dit jaar moest in Nederland een on gekend grote oppervlakte pootaard appelen worden gerooid, terwijl het aantal beschikbare arbeidskrachten op het platteland geringer was dan ooit te voren. Een belangrijke, drin gende factor is, dat kwaliteit van pootaardappelen mede wórdt be paald door de periode waarin zij zijn gerooid. Er is vooral naar ge streefd om de poters van de a-klasse, waarvan de laatste soort op 30 Juli is gerooid, op tijd te oogsten, want pootaardappelen van de a-klasse le veren de grootste geldelijke op brengst, ook bij export. Het zal de landbouw ongetwijfeld voldoening schenken te weten, dat het tijdig bergen van de pootaard- appeloogst en de handhaving van de C.A.O., mede dank zij de werkzaam heid van het bedrijfsleven zelf, vrij wel overal is bereikt, zo schrijft de afdeling Voorlichting van het Minis- terié van Landbouw, Visserij Voedselvoorziening ons o.m. op daarvoor vastgestelde data waren de arealen met pootaardappelen gerooid. De 30ste Juli werden dan ook bijna alle militairen-, alsmede de jeugdigen met inbegrip van de padvinders en de gedetineerden aan de oogst werkzaamheden onttrokken, aange zien de resterende werkzaamheden door arbeiders konden worden ver richt. De gedetineerden werden over geplaatst naar het ruilverkavelings object Wieringen, de militairen gin gen terug naar hun garnizoenen en de jeugd trok naar huis. Reeds thans echter treedt de be hoefte aan arbeidskrachten weer op b.v. in de Wieringermeer, waar een begin is gemaakt met het binnenha len van de graanoogst. In Overijssel zal de behoefte aan oogsthelpers te gen eind Augustus weer toenemen, wanneer de consumptie-aardappelen moeten worden gerooid* In de afgelopen weken is duidelijk gebleken, dat een zeer groot aantal Nederlanders bereid is zich spontaan beschikbaar te stellen om gedurende een korte tijd onder voor hen on gewone omstandigheden en meestal met opoffering van vacantiedagen het platteland de helpende hand te bieden. OF DE TWEEDE? In de vacature-Palar (Partij van de Arbeid) was benoemd verklaard, tot lid der Tweede Kamer de heer S L. Mansho't. Aangezien deze ver klaard heeft die benoeming niet aan te nemen, is diens opvolger op de lijst, de heer N. Stufkens te De Bilt benoemd verklaard. De heer Stufkens is thans lid der Eerste Kamer. BENOEMINGEN FATHERS MILL HILL. De congregatie van Mill Hill maakt ons de volgende benoemingen be kend: Rome: Z.E. father dr. G. van Hall (alg. procurator). Missies: Serawak: fathers F. de Vries, L. v. Rooyen, Nieuw Zeeland: J. Dolphijn, A. Timmerman, J. A. Tilborg, broeder Theophilus. Rawat- pindi: J. Geybcls, Kampala: A. Bos, J. Wierts, P. Houwen, C. de Mey, A. Walstra, broeder Hugo, Noord-Bor- neo:: G. Prey de, G. Rottinghuis. Ki- sima: G. v. d. Laar, P. Spee, C. Witte, O. O. Brouwer, L. v. d. Werf, J. Büeurs. Kodok: P. Payens, J. Vane man. Tororo: J, Padberg, H. Neeven, Joosten, B. v. Binnebeke, H. Hoefte. Voor dc colleges werden benoemd te Mill Hill: M. Senders, J. van Pinx- teren, broeder Felix. Te Roosendaal: C. Hoevenaars, P. Jacobse, A. Boek raad, W. Michielsen, broeder George. Te Tilburg: J. Ardts, A. Burm. Te Haelen: W. Lamers, broeder Vitus, Broéder Isidoor. Te Vrijland: A. San ders, J. Thillier. Te Johannahoeve (Oosterbeek), L, Poell, broeders: Willibrord, Xaverius. Te Freshfield: broeders Tarcisius en Marinus. Te Burn Hall: broeders Simon en Pa- schalis. Algenib, RotterdamBuenos Aires, 4 Aug. van Rio de Janeiro. Kota Inten, pass. 6 Aug. 2.30 uur Quessant en wordt 7 Aug. om elf uur te Hoek van Holland verwacht. Oranje, BataviaAmsterdam, pass. 5 Aug. Algiers. Utrecht, BataviaRotterdam, pass. 5 Aug. Gibraltar. Weltevreden, 5 Aug. van Rotterdam te Batavia. Westland 3 Aug. van Buenos Aires naar Amsterdam. BUITENLAND. MET 51 KRANKZINNIGEN IN EEN VLIEGTUIG. Naar de Daily Telegraph meldt werden gisteravond op het vliegveld Shanno/. radioboodschappen ontvan gen van een Skymaster, die 34 ge vaarlijk <2 krankzinnigen van Amen- ka naar Scandinavië vervoerde, r.r werd gevraagd om hulp van de poli tie, wanneer het toestei zou landen. De passagiers hadden n.l. tijdens de vlucht een poging gedaan om uit te breken. Doordat twee leden der be manning Noors kenden, werd de po ging ontdekt en een der piloten hield gedurende het laatste deel van de reis de samenzweerders met een automatisch pistool in bedwang.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3